Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθαρά Δευτέρα


Recommended Posts

χαχαχ είδατε; ναι ρε αφού η ταραμοσαλάτα έχει ωμά αυγά ψαριού, λογικό να μη μας αφήνουν. Εγώ ποτέ δεν την έτρωγα ιδιαίτερα οπότε δε με νοιάζει... Ρε κορίτσια καλαμαράκια τηγανητά και χταπόδι με μπόλικο ξύδι, αυτά τα δύο έχω πεθυμήσει... Θέλω σας τρελή να φάω!!!!!! Αφού ανυπομονώ να έρθει η δευτέρα γι αυτά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Aλάτι ταραμά;

Ενα πρωτότυπο κοντιμέντο, με τη θαλασσινή αλμύρα του ταραμά, μας προτείνει ο Χρ. Πέσκιας. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 80° C στη λειτουργία του αέρα. Καλύπτουμε τη λαμαρίνα φούρνου με λαδόκολλα και απλώνουμε με μια σπάτουλα 100 γρ. ταραμά σε λεπτή και αραιή στρώση. Ψήνουμε για περίπου 2 - 4 ώρες, μέχρι ο ταραμάς να αποξηρανθεί. Τον βγάζουμε από τον φούρνο, τον αφήνουμε να κρυώσει και τον τρίβουμε με τα δάχτυλά μας. Φυλάμε το ιδιότυπο αυτό αλάτι σε βαζάκι και το χρησιμοποιούμε για να αρτύσουμε όσπρια, λαδομακαρονάδες, πιλάφια, ριζότο, πατάτες γιαχνί και άλλα λαδερά.

 

αχαχχαχαχα, βρισκεις ολα τα εναλλακτικα. Κοιτα αφου το απαγορευσε σε ολες σας, φετος λεω να φαω κανα κιλο, να κρατησω αποθεμα γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου τυχει η εγκυμοσυνη :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια τωρα ειδα την συζήτηση και η αλήθεια ειναι οτι έφαγα 1 πιατάκι ολόκληρο ταραμοσαλάτα και χταπόδι και σουπιές και τέτοια... αλλα δεν έπαθα τίποτα.. θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε πει ο γιατρος οχι οστρακοειδή και 2-3 ψάρια με υδράργυρο και οχι μαγιονέζα και πολλά μπαχάρια και τέτοια... αλλα να πω την αμαρτία μου βρε κορίτσια τωρα στην δεύτερη τρώω τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!! Μαγιονέζα, ταραμά, μύδια, μπόλικη ρίγανη, κύμινο και σκέτο μπορω να φάω κλπ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Βρε κορίτσια τωρα ειδα την συζήτηση και η αλήθεια ειναι οτι έφαγα 1 πιατάκι ολόκληρο ταραμοσαλάτα και χταπόδι και σουπιές και τέτοια... αλλα δεν έπαθα τίποτα.. θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε πει ο γιατρος οχι οστρακοειδή και 2-3 ψάρια με υδράργυρο και οχι μαγιονέζα και πολλά μπαχάρια και τέτοια... αλλα να πω την αμαρτία μου βρε κορίτσια τωρα στην δεύτερη τρώω τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!! Μαγιονέζα, ταραμά, μύδια, μπόλικη ρίγανη, κύμινο και σκέτο μπορω να φάω κλπ.... 

Καλημέρα. Το ότι προς το παρόν δεν έχεις πάθει κάτι, δε σημαίνει ότι δεν κινδυνεύεις!
Καλό θα ήταν να μην το ρισκάρεις κι άλλο, μίλα με το γιατρό σου. Και εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Πολύ ρίσκο χωρίς λόγο. Με άγχωσες! Μπορεί να είμαι υπερβολική, αλλά ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα. Το ότι προς το παρόν δεν έχεις πάθει κάτι, δε σημαίνει ότι δεν κινδυνεύεις!
Καλό θα ήταν να μην το ρισκάρεις κι άλλο, μίλα με το γιατρό σου. Και εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Πολύ ρίσκο χωρίς λόγο. Με άγχωσες! Μπορεί να είμαι υπερβολική, αλλά ....

Χαχα ξέρεις κατι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουνα χειρότερη αλλα ειδα οτι υπερέβαλα σε πολλά και τωρα απλά ειμαι ποιο χαλαρή..αρκετά χαλαρή θα έλεγα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Χαχα ξέρεις κατι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουνα χειρότερη αλλα ειδα οτι υπερέβαλα σε πολλά και τωρα απλά ειμαι ποιο χαλαρή..αρκετά χαλαρή θα έλεγα... 

Ίσως επειδή είμαι στην πρώτη και στο 1ο τρίμηνο να είμαι τόσο αγχώδης!
Να είσαι καλά και εσύ και το μπεμπάκι σου.
Πότε με το καλό γεννάς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...