Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλληλεγγύη μεταξύ των γυναικων


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να ανοίξω αυτό το θέμα αλλά διστάζω. Όχι ότι φοβάμαι να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποια κοπέλα, αλλά γιατί ειλικρινά έχω βαρεθεί να αντικρίζω την υποκρισία από κάποιες κοπέλες που είτε είναι "έξω από τον χωρό" αλλά δεν διστάζουν να είναι απόλυτες στις απόψεις τους και να προσπαθούν να μειώσουν την άποψη της άλλης κοπέλας είτε πιστέυουν πως επειδή εκείνες πέτυχαν κάποια πράγματα με κάποιο τρόπο, τότε όλες μπορούν και είναι τεμπέλες αν δεν τα καταφέρουν. Φυσικά αναφέρομαι στα επίμαχα θέματα φυσιολογικός τοκετός και θηλασμός.

Θα ήθελα να πω λοιπόν σε όλες εσάς, τις  μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες, να είμαστε όλες μας πιο διαλακτικές με αυτά τα 2 θέματα. Δεν είναι κακό μια κοπέλα να γεννήσει με καισαρική λόγω επιπλοκών ή πολύωρης αναμονής ούτε είναι κακό να ζητάει απο τον γιατρό της καισαρική για τους δικούς της λόγους και δεν χρειάζεται να την στήνουμε στον τοίχο επειδή έτσι θέλει να γεννήσει. Αντιθέτως, πρέπει να τις ευχόμαστε να φέρει ένα γερό παιδί στον κόσμο, που είναι και το ζητούμενο! Σας το λέω εκ πείρας, έφαγα 25 ώρες μέσα στην κλινική, προσπάθησα πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά διαστολή δεν έκανα καθόλου! Φυσικά και την 25η ώρα ζήτησα καισαρική γιατί δεν άντεχα άλλο. Και μην μου πείτε "η φίλη μου στην Σουηδία γέννησε σε 3 μέρες". Ο τοκετός δεν είναι εκδρομή να την κάνουμε 3μερη! Είναι κουραστική και επίπονη διαδικασία και ειδικά για την πρωτότοκο έχει πολύ φόβο γιατί όλα της είναι άγνωστα.

Μετά περνάμε στον θηλασμό. Ο θηλασμός είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά, full-time-job και βάλε! Θέλει πολύ κόπο για να επιτευχθεί ένας ικανοιποιητικός και παγιωμένος θηλασμός και το ξέρετε καλά όσες θηλάσατε και θηλάζετε. Υπάρχουν όμως και κοπέλες που είτε δεν θέλουν να θηλάσουν και είναι δικαίωμά τους και δεν δίνει κανένας στις θηλάζουσες το δικαίωμα να τις θεωρούν τεμπέλες ή κακές μάνες επειδή δεν θέλουν. Η κάθε μια θα κάνει το καλύτερο για το παιδί της με όποιον τρόπο πιστέυει η ίδια. Επίσης υπάρχουμε και εμείς που λόγω δουλειάς κόψαμε τον θηλασμό με χάπια, και αυτό γιατί οι συνθήκες εργασίας μας δεν επέτρεπαν την μισάωρη ανά 2ωρο ενασχόλησή μας με το να βγάζουμε το γάλα με θήλαστρο, ούτε μπορούσαμε να πάρουμε το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Άλλες κοπέλες δεν μπορούν να θηλάσουν γιατί δεν τους βοηθάνε οι θηλές τους κ.ο.κ.

Συνοψίζοντας θα ήθελα να πω σε όλες μας να είμαστε πιο αλληλέγγυες μεταξύ μας, να μην στήνουμε η μία την άλλη στον τοίχο και να προσπαθούμε να καταλάβουμε τις ανάγκες του συνομιλητή μας. Συγνώμη για το μεγάλο post, δεν ήθελα να θίξω καμία και θέλω να πιστέυω ότι θα ευαισθητοποιήσω πολλές κοπέλες να επαναπροσδιορίσουν την στάση τους απέναντι σε αυτά τα 2 θέματα που είναι πολύ σημαντικά για μια μητέρα!

 

Σας φιλώ όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω και εγώ απόλυτα. Γενικά το να επιβάλλεις στον άλλο τον τρόπο σκέψης σου μου φαίνεται αδιανόητο. Ειδικα με το θηλασμό δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Μερικές φορές τείνει να γίνει τρελή ψύχωση...Βεβαια εδώ στο φορουμ δεν εχει πάρει το μάτι μου τέτοιες συμπεριφορές. Σε γενικές γραμμές δηλαδή βλέπω ότι ούτε νουθεσίες γίνονται, ούτε η μια βγάζει το μάτι της άλλης. Δεν μπαινω και σε όλα τα τοπικς αλλα αυτά που διαβάζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Συμφωνω και εγώ απόλυτα. Γενικά το να επιβάλλεις στον άλλο τον τρόπο σκέψης σου μου φαίνεται αδιανόητο. Ειδικα με το θηλασμό δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Μερικές φορές τείνει να γίνει τρελή ψύχωση...Βεβαια εδώ στο φορουμ δεν εχει πάρει το μάτι μου τέτοιες συμπεριφορές. Σε γενικές γραμμές δηλαδή βλέπω ότι ούτε νουθεσίες γίνονται, ούτε η μια βγάζει το μάτι της άλλης. Δεν μπαινω και σε όλα τα τοπικς αλλα αυτά που διαβάζω.

Δυστυχώς φίλη μου και εδώ τα έχω δει αλλά σε μικρότερο βαθμό αλλά και από γνωστές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Απλά respect @KONSTANTIA!!! Δεν εχω παιδακι ακόμα.. αλλα συμφωνω απόλυτα με όσα είπες!

Εσύ θα γίνεις η καλύτερη μανούλα! Απλά δεν ήρθε ακόμα η σειρά σου, καλή μου @peacock!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δυστυχώς φίλη μου και εδώ τα έχω δει αλλά σε μικρότερο βαθμό αλλά και από γνωστές.

καλα, απο γνωστες..... (ευτυχως οχι φίλες γιατί δε θα μπορούσα να κανω κανονική παρέα μαζι τους), έχω ακούσει ΤΑ κουλα (για τη δικη μου αντιληψη κουλά, για τις ιδιες ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο που υποστηριζουν). Το θεμα ειναι οτι δεν επιτρέπεται κανεις να πει στον άλλο πώς θα μεγαλώσει το παιδί του ή να εκφερει αποψη ΕΑΝ ΔΕΝ του ζητηθεί η γνώμη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα μαζί σου. Γενικά δεν είναι καλά τα άκρα... κι εμένα η λογική μου είναι ότι αν δεν είναι καλά ψυχολογικά η μαμα τότε δεν υπάρχει νόημα. Πιο πολύ πρόβλημα θα δημιουργηθεί στο παιδί αν έχει μια Μαμα εκνευρισμένη, αγχωμένη, στεναχωρημένη και στα κάγκελα αλλά θηλάζει μέχρι 1ετους, παρά μια μαμα που δίνει και λίγο ξένο που λέει ο λόγος ή αποφασίζει ότι αν μπορει για τον άλφα η βήτα  λόγο αλλά είναι καλά ψυχολογικά και δίνει απεριόριστη αγάπη το μωρό της! 

Αυτο πάντως κι εμένα δεν το έχει πάρει το μάτι μου εδώ αλλά σε κάτι αλλά φόρουμ και σε κάτι γκρουπ σκληροπυρηνικών μαμάδων που συνήθως είναι και αντιεμβολιαστες μαζί (να βαράς κεφάλι...)

οπως κι αν έχει είναι δικαίωμα της κάθε μιας να μεγαλώσει το παιδί της όπως θέλει εφόσον δεν του κάνει κακό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσύ θα γίνεις η καλύτερη μανούλα! Απλά δεν ήρθε ακόμα η σειρά σου, καλή μου @peacock!!!

Τι γλυκιά! :x Σε ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA κ εγω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ. η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει κ απο αλλα κοριτσια να θιγουν αυτο με τις συμπεριφορες. εγω δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο.. βεβαια ειμαι πιο νεα στο φορουμ απο εσας. παντως προτεινω να μην ασχολουμαστε κ πολυ με τις συμπεριφορες κ χαλαμε τις καρδιες μας. αν καποιος δεν μας κανει ή δεν μας μας αρεσει ο τροπος του απλα ignore. φυσικα κ δεν γινεται να ταιριαζουμε ολοι και φυσικα καποιοι ειναι πιο αποτομοι. θελω να πιστευω το κινητρο δεν ειναι κακο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω δει και γω τέτοιες ακραίες απόψεις εδώ μέσα, αλλά επειδή υπάρχουν πολλές κοπέλες που θα γίνουν σύντομα μανούλες καλό θα ήταν να το διαβάζουν αυτό για να μην παρασυρθούν αργότερα από τέτοιους είδους σχόλια, ούτε σαν θήτες ούτε σαν θύματα!

Καμία δεν έγινε καλύτερη μάνα επειδή γέννησε φυσιολογικά ή επειδή θήλασε. Δεν κατάφερα τίποτα από τα δύο...ο θηλασμός μου κόστισε αρκετά μπορώ να πω για προσωπικούς λόγους, επειδή ήταν κάτι που ήθελα εγώ να κάνω, το είχα ονειρευτεί...αλλά δυστυχώς οι θηλές μου δεν ήταν τόσο πρόθυμες! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου, σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με αυτα που περιγραφεις βαζοντας ομως κ ενα "αλλα".

   Θα συμφωνησω καταρχην απολυτα στο οτι η καισαρικη ειναι απο τις πιο σωτηριες επεμβασεις στην πορεια μιας προβληματικης κυησης κ ευτυχως που υπαρχει!! ΑΛΛΑ...στην Ελλαδα κανει επεμβαση καισαρικης το 70% τον εγκυων!!! Προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι το 70% των κυησεων ειναι ειναι προβληματικες. Ειναι αλλο μια γυναικα που εχει προβλημα να γεννησει με καισαρικη, ή μια γυναικα που προσπαθησε πολυ φυσιολογικα, ε κ τι να κανουμε......δεν της εκατσε.... κ ειναι αλλο μια γυναικα, που εχει ενα βλακα γιατρο ο οποιος επειδη δε θελει να χασει την κυριακη του ή τον υπνο του, της μιλαει με αφορμη καθε κοινοτυπο μικροπροβλημα για καισαρικη ή την αγχωνει ο,τι μπορει κ να λειπει απο τον τοκετο. Νομιζω το προβλημα δεν ειναι οι πολλες γυναικες που κανουν καισαρικη, αλλα οι πολλοι γιατροι που τις χωνουν!! Τωρα για τις γυναικες που εξ αρχης (πριν καν μεινουν εγκυες) διαλεγουν την καισαρικη, αυτη ειναι μια αλλη συζητηση, πολυ βαθεια κ εχει να κανει με πολλα ζητηματα οπως η κακη πληροφορηση ή η ανασφαλεια...

   Στο θεμα τωρα του θηλασμου, αποψεις μπορει να εχει ο καθενας φυσικα. Αν ομως εγω λογο δουλειας πχ, ή στρεσ ή επειδη πετσοκοπηκαν οι θηλες μου, δεν μπορω να θηλασω, πραγματικα οποια με κατακρινει θα ξεσπασω πανω της. Ερχεται στην επιφανεια ομως κ η ελλειψη γνωσεων κ υποδομων που εχουμε γιατι υπαρχουν γυναικες που θελουν να θηλασουν, δυσκολευονται κ κανεις δεν τις βοηθαει. Οπως υπαρχουν κ γυναικες που δεν ξερουν τα οφελη του θηλασμου γιατι κανεις δεν τους τα διδαξε. Κ υπαρχουν κ γυναικες που ξερουν τι εστι μητρικο γαλα, εχουν χρονο να θηλασουν, εχουν κ ρωγα κορομηλο κ απλα δε θελουν να χαλασει το βυζι τους. Εκει ναι... Εγω θα πω την αποψη μου. Προτιμας να΄ναι καλα το βυζι σου απο το παιδι σου. Κ αν θελει ας βρει αντιλογο!!

   Προσωπικα θελω πολυ να θηλασω αλλα φοβαμαι παρα πολυ μηπως αποτυχω.

   Υ.Γ. Με ενοχλει πολυ κ το αλλο ακρο.... θηλαζω στην μεση της πλατειας (ολως τυχαιως με το πιο sexy εσωρουχο μου) για να δειξω ποσο πολυ υποστηριζω τον θηλασμο. Λες κ αν θηλασω κανονικα με ενα σεντονακι σε ενα ακριανο παγκακι που θα ειναι κ πιο ησυχα (αρα πιο ηρεμο το παιδι), θα ειμαι πολεμιος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Υ.Γ. Με ενοχλει πολυ κ το αλλο ακρο.... θηλαζω στην μεση της πλατειας (ολως τυχαιως με το πιο sexy εσωρουχο μου) για να δειξω ποσο πολυ υποστηριζω τον θηλασμο. Λες κ αν θηλασω κανονικα με ενα σεντονακι σε ενα ακριανο παγκακι που θα ειναι κ πιο ησυχα (αρα πιο ηρεμο το παιδι), θα ειμαι πολεμιος του.

Δεν εχω χειρότερο από αυτά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν εχω χειρότερο από αυτά.....

Ειχαν μπερδειτει η γραμματοσειρες μου-απορρω πως εβγαλες ακρη!! Τις διορθωσα ομως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Ειχαν μπερδειτει η γραμματοσειρες μου-απορρω πως εβγαλες ακρη!! Τις διορθωσα ομως!!

Δε θες να σου δείξω χειρόγραφο καλλιγραφικο του 1930 που μου έφεραν να διαβάσω....Οι γραμματοσειρες ειναι piece of cake.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ @Rosemary για τον δημόσιο θηλασμό! Φυσικά και όταν το παιδί μου πείνασε και ήμουν έξω το θήλασα αλλά επέλεξα ένα ήσυχο και όσο πιο καθαρό μέρος μπορούσα για να το κάνω γιατί δεν χρειάζεται αφενός να κάνεις επίδειξη και αφετέρου το ίδιο το παιδί θέλει ηρεμία για να φάει.

Εγώ αντιμετώπισα 2 θέματα στον περίγυρο μου. Κοπέλα που δεν κατάφερε να θηλάσει και την έλεγε σε όλες τις άλλες που θήλασαν από ζήλια που δεν τα κατάφερε αυτή, προσπαθώντας να υποβαθμίσει την αξία του θηλασμού και το δέσιμο που δημιουργείται μεταξύ μητέρας και παιδιού και το άλλο άκρο, την γνωστή σε όλους μας "θα θηλάσω το παιδί μου μέχρι την Τρίτη Γυμνασίου" η οποία φυσικά ήταν και κατά των εμβολίων, της φαρίν λακτέ, έφτιαχνε μόνη της ρυζάλευρο και έδινε στο παιδί της φαγόπυρο και κινόα γιατί "ήθελε το καλύτερο για το παιδί της" και το τόνιζε σαν να έλεγε σε εμάς τις υπόλοιπες πόσο ακαμάτες είμαστε και πόσο δεν νοιαζόμαστε για το καλό των παιδιών μας (σε 1 πρόταση όλα αυτά, εεε!!!).

Τώρα για την καισαρική που γίνεται κατά κόρον στην Ελλάδα για τα χρήματα και την βόλεψη του γιατρού, εκεί μεγάλο ρόλο παίζει και το κριτήριο επιλογής του γιατρού και πόσο τον εμπιστέυεσαι δλδ περισσότερο στην κρίση της μέλλουσας μητέρας να επιλέξει κάποιον σωστό επαγγελματία και όχι απλά έναν με όνομα στην πιάτσα και επειδή της το είπε η τάδε φίλη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

 

    Δεν μου κανουν εντυπωση αυτα που λες... δυστυχως τα εχω συναντησει πολλες φορες... Ε ενταξει δηλαδη, θελω σαν τρελη να θηλασω, αλλα δε θα θηλασω κ 3 χρονια!! Πρωτον, εχουμε κ δουλειες (ευελπιστω δηλ να θηλασω μεχρι 8 μηνες) κ δευτερον.....ελεος....δε θα δημιουργησω κ αναμνησεις στο παιδι μου.. Δηλ κατι αγορακια που θηλαζουν μεχρι τα 5........μα θα γλυφει το βυζι της γκομενας κ θα σκεφτεται το βυζι της μαμας του το παιδι... κ δε θα φταιει κιολας...!!!

    Τωρα για τα εμβολια, οκ, δε λεω να κανεις το παιδι σου πειραματοζωο κ να το τρυπας με ο,τι νεο βγαινει στην αγορα, αλλα πραγματικα.....ουτε τα βασικα???? Θα επρεπε να συλλαμβανονται. Δηλ βγαινουν στην επιφανεια ασθενειες που ειχαν εξαληφθει. Κ οκ, εσυ θελεις το καλυτερο για το παιδι σου κ δε θελεις να εχει τις παρενεργειες του εμβολιου... αλλα το δικο μου παιδι τι φταιει να κολλησει 2 μηνων μια ασθενεια που ειχε ξεπεραστει (ακριβως επειδη ολοι εμβολιαζονταν) κ τωρα εσυ κ οι υπολοιπΟΙ της νεας αυτης τασης-μοδας, μου την επαναφερεις??  :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω κι εγω που δεν έχω γεννήσει ακόμη. Εννοείται πως προτιμάω να γεννήσω φυσιολογικά αλλά αν για καποιο λόγο δεν μπορέσει να συμβεί αυτό, τι να κάνουμε; Θα είμαι λιγότερο μάνα; Επίσης κι εγώ ονειρεύομαι το θηλασμό αλλά έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως μπορεί και να μη τα καταφέρουμε. Δεν τις μπορώ τις απόλυτες με αυτα τα δυο θεματα. Βέβαια έχω ακούσει κ τρελές που θέλουν ακόμη από την εγκυμοσύνη να γεννησουν με καισαρικη για να μην καταλαβουν λεει και πολλα θαρρεις και μετα δεν εχεις φρικτους πονους. Ή άλλες τρελές που έχουν αποφάσίσει ήδη απο την εγκυμοσύνη πως δεν θα θηλάσουν. Αυτές οι δυο κατηγοριες ειναι για κράξιμο αλλα και παλι δεν ασχολουμαι. Ο καθε ενας ο,τι πιστευει και δεν θα του αλλάξω εγώ γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κ δ έχω δει εδώ μέσα ακραίες περιπτώσεις πιστεύω πως γενικά εκεί έξω γίνεται πολύ κακο για τ τπτ. Ναι πιστεύω πως όλες μας έχουμε ονειρευτεί τη μαγική στιγμή τ φυσιολογικού τοκετού π τ μωρο μας γλιστράει από μέσα μας άλλα κάποιες δ καταφέραμε να τ βιώσουμε. Ε και;

Όσον αφορά τ θηλασμο δ είναι κ κανένα σπουδαίο κατόρθωμα! Όχι με την έννοια ότι ο θηλασμός δ είναι σπουδαίος άλλα κάποιες που θηλάζουν μόνο γι αυτο λένε. Σιγά ρε κορίτσια μόνο αυτό μπορείτε να κανετε; αυτό όρισε η φύση και Ναι όταν εδραιωθεί είναι πολύ όμορφο συναίσθημα άλλα μέχρι εκεί. Θηλάζω τ μωρο μ αποκλειστικά εδώ κ 6 μήνες αλλά δ θέλω συγχαρητήρια. Επειδής σκέφτομαι μόλις κλείσει τ 8ο να τ κόψω. 

Όσον αφορά τα οφέλη πραγματικά δ είναι όπως λένε. Τα μωρά π θηλάζουν δ έχουν κολικούς. Δ ισχύει εννοείται υποφέραμε από κολικούς. Όπως κ τ ότι δ αρρωσταινουν. 3 μερες την είχα με πυρετό την προηγ βδομάδα. Αντιθέτως η κούνιαδα μ δ ήθελε να θηλάσει ο μικρός με ξένο Ούτε κολικούς κ μέχρι π πήγε σχολείο 2 χρόνων δ αρρώστησε.

Προς Θεού ο θηλασμός όπως λέει κ ο παιδίατρος μ είναι ότι καλύτερο μπορεί να δώσει μια μάνα στο παιδί της. Απλά σας τ λέω για όσες δ τα καταφέρουν να μην τους δημιουργηθούν ενοχές.

Επίσης δημόσιος θηλασμο με δημόσιο θηλασμο έχει διαφορά. Έχω θηλάσει εξω άπειρες φορές, σε καφετέρια, σε παγκακι ακόμη κ σε πυλωτή οικοδομής. Όμορφη κ διακριτικά κ κανένας  δ με κοίταξε περίεργα Ούτε μια φορά. Αλλά όχι ρε κοπελιά δ γίνεται εκεί π είμαι κ τ άντρα μ κ την παρέα μ εσύ απλά να τραβάς τη μπλούζα προς τα κάτω βγάζοντας εξω όλο τ στήθος για να θηλασεις. Ναι εκεί σε κοιτάνε περίεργα.

Προσωπικά πιστεύω πως όσες είναι κολλημένες έχουν πολλά κόμπλεξ οι ίδιες κ δ έχουν καταφέρει πολλά στη ζωή τους κ ετσι προσπαθούν να νιώσουν περήφανες ότι κάνουν τ κάτι παραπάνω από μας.

Επίσης με εκνευρίζουν αυτές που όλα τα ξέρουν πια καλύτερα κ από γιατρούς. Τιιιι;;; έδωσες ζυμαρικά στο παιδί από τώρα; α ο παιδίατρος σ είναι βιαστικός. Ο παιδίατρος μ κοπελιά έχει 25 χρόνια εμπειρίας κ κάθε Σάββατο είναι σε ιατρικά σεμινάρια. Όπως καταλαβαίνεις δ ειναιωτ παιδί μ τ πρωτο π αναλαμβάνει.

Κ μεις δηλαδή π δ φάγαμε κινοα κ φαγοπυρο άλλα τραχανά κ αστρακι τι παθαμε; μια χαρά κουκλάρες γίναμε.

Στην τελικά η κάθε μια μας θέλει τ καλύτερο για τ παιδι της. Αυτό π εμένα με νοιάζει περισσότερο είναι να προσπαθήσω να κάνω τ παιδι μ δω στο άνθρωπο. Ευγενικό, με ευαισθησίες, με σεβασμό κ πάνω από όλα με κριτική ικανότητα. Τι να τ κάνω αν είναι να τ δίνω κ τ πουλιού τ γάλα κ γίνει ένα γαϊδούρι κ μισό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα αυτο το θέμα μου αρέσει πολυ... εγω κορίτσια γέννησα φυσιολογικά και ο λόγος που επέμεινα σε αυτο ειναι γιατι φοβάμαι τα χειρουργεία έστω και αν η καισαρική δεν ειναι τελείως χειρουργείο εγω φοβάμαι δεν εχω κάνει κάν ράμματα στην ζωή πέρα οταν γέννησα αλλα για αυτο δεν ήθελα οχι επειδή βροντοφωνάζω κατα της καισαρική. Η κάθε μανούλα εχει τον λόγο της για τις επιλογές της. Όσο για τον θηλασμό, οταν γέννησα επέλεξα να θηλάζω καθώς είχα και ατελείωτο γάλα να ταΐσω μια κλινική απο την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε την θήλασα. Μετα απο ενα μηνα όμως είχα κουραστεί τόσο πολυ και λόγω δουλειάς του συζύγου μου που έφυγε οταν ήμουν 4 μηνών και ήρθε οταν η μικρή ηταν 1 μηνών λιγο πριν σαραντησω και πολυ κακής σχέσης με την πεθερά μου έσπασαν τα νεύρα μου σε σημείο που μόλις άκουγα το μωρο να κλαίει γιατ8 πεινούσε έκλαιγα και εγω και δεν σηκονωμουν κάν να το πάρω, η μαμά μου μου το έφερνε την είχα ξεσπιτωσει για 1 μηνα, την άλλαζε, την φρόντιζε και εγω μόνο εκλεγα ένοιωθα ανίκανη, άχρηστη και έλεγα γιατι ο θεός έδωσε σε εμενα παιδι αφού ειμαι κακιά και άχρηστη και αυτο γινόταν επειδή την λάτρευα τόσο πολυ που άφησα τον φόβο να με συνεπάρει μήπως δεν τα κάνω σωστά, είχα και καυγάδες με την πεθερά μου και σαν κερασάκι στην τούρτα ήρθε ενα μνμ απο τον άντρα μου οτι δεν θα πιάνει ο δορυφόρος γιατι εχει πολυ θάλασσα και στο καράβι γίνεται χαμός και μετα σιγή για 6 μερες, λέω παει δεν θα τον ξαναδώ αυτο ηταν βούλιαξαν και λεχώνα τι να κάνω να κατέβω Πειραιά να δω τι γίνεται? Εν τέλη όντως έπεσαν σε τυφώνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο, τέλος καλο ολα καλα..μεχρι που η μαμά μου πήρε τηλ την παιδίατρο και ήρθε και μου λεει κοριτσι μου δεν είσαι σε θέση ούτε το παιδι σου να φροντίσεις. Ξεκινά με αυτο το γάλα και κάτσε ηρέμησε λιγο. Το πρώτο βράδυ την ανέλαβε η μαμά μου και εγω κοιμήθηκα και το αλλο πρωί σηκώθηκα αλλιώς. Πήρα την μικρή την πήγα βόλτα με το μαρσιπο πλέον την τάιζα μόνο εγω μέρα νύχτα κάθε δυο ώρες, γενικά δεν την άφηνα απο την αγκαλια μου αφού με μαλώνανε επειδή έλεγαν δεν κάνει όλη μέρα να κοιματε σαν το καγκουρό επάνω μου και οχι στην καλαθιούνα της.. κορίτσια ήθελα τόσο πολυ να θηλάσω είχα ενημερωθεί απο τα μεσα της εγκυμοσύνης είχα υποστήριξη απο την μαμά μου την παιδίατρο και τον γυναικολόγο μου ακομα αλλα δεν τα κατάφερα..  και υπήρξαν μαμάδες οι οποίες απλά τους ειπα οχι δεν θηλάζω το 2 μηνών μωρο μου και έπεσαν να με φανε σαν να ειμαι άχρηστη.. εννοείτε οτι αυτά που σας έγραψα δεν μπορω να κάθομαι να τα λέω κάθε φορα που κάποιος θα με ρωτάει.. οπότε  ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ γιατι δεν ειναι παντα απο βαρεμάρα και αδιαφορία προς το μωρο αλλα καμία φορα ειναι το αντίθετο.. σορού για τις τεράστιο κείμενο αλλα θα έσκαγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που το θέμα που άνοιξα χαίρει τόσο θετικής ανταπόκρισης και που οι απαντήσεις σας επιβεβαιώνουν και τις δικές μου αντιλήψεις γιατί κοντευε να μου στρίψει με κάτι παλαβές μαμάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι ωραια τα λετε!! Μου αρεσει να σας διαβαζω. Παλαβομαρες ουτε εγω μπορώ οπως ξαναειπα. Μαμα δνε ειμαι αλλα θελω να πιστευω οτι δε θα τρελαθω τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Αν κ δ έχω δει εδώ μέσα ακραίες περιπτώσεις πιστεύω πως γενικά εκεί έξω γίνεται πολύ κακο για τ τπτ. Ναι πιστεύω πως όλες μας έχουμε ονειρευτεί τη μαγική στιγμή τ φυσιολογικού τοκετού π τ μωρο μας γλιστράει από μέσα μας άλλα κάποιες δ καταφέραμε να τ βιώσουμε. Ε και;

Όσον αφορά τ θηλασμο δ είναι κ κανένα σπουδαίο κατόρθωμα! Όχι με την έννοια ότι ο θηλασμός δ είναι σπουδαίος άλλα κάποιες που θηλάζουν μόνο γι αυτο λένε. Σιγά ρε κορίτσια μόνο αυτό μπορείτε να κανετε; αυτό όρισε η φύση και Ναι όταν εδραιωθεί είναι πολύ όμορφο συναίσθημα άλλα μέχρι εκεί. Θηλάζω τ μωρο μ αποκλειστικά εδώ κ 6 μήνες αλλά δ θέλω συγχαρητήρια. Επειδής σκέφτομαι μόλις κλείσει τ 8ο να τ κόψω. 

Όσον αφορά τα οφέλη πραγματικά δ είναι όπως λένε. Τα μωρά π θηλάζουν δ έχουν κολικούς. Δ ισχύει εννοείται υποφέραμε από κολικούς. Όπως κ τ ότι δ αρρωσταινουν. 3 μερες την είχα με πυρετό την προηγ βδομάδα. Αντιθέτως η κούνιαδα μ δ ήθελε να θηλάσει ο μικρός με ξένο Ούτε κολικούς κ μέχρι π πήγε σχολείο 2 χρόνων δ αρρώστησε.

Προς Θεού ο θηλασμός όπως λέει κ ο παιδίατρος μ είναι ότι καλύτερο μπορεί να δώσει μια μάνα στο παιδί της. Απλά σας τ λέω για όσες δ τα καταφέρουν να μην τους δημιουργηθούν ενοχές.

Επίσης δημόσιος θηλασμο με δημόσιο θηλασμο έχει διαφορά. Έχω θηλάσει εξω άπειρες φορές, σε καφετέρια, σε παγκακι ακόμη κ σε πυλωτή οικοδομής. Όμορφη κ διακριτικά κ κανένας  δ με κοίταξε περίεργα Ούτε μια φορά. Αλλά όχι ρε κοπελιά δ γίνεται εκεί π είμαι κ τ άντρα μ κ την παρέα μ εσύ απλά να τραβάς τη μπλούζα προς τα κάτω βγάζοντας εξω όλο τ στήθος για να θηλασεις. Ναι εκεί σε κοιτάνε περίεργα.

Προσωπικά πιστεύω πως όσες είναι κολλημένες έχουν πολλά κόμπλεξ οι ίδιες κ δ έχουν καταφέρει πολλά στη ζωή τους κ ετσι προσπαθούν να νιώσουν περήφανες ότι κάνουν τ κάτι παραπάνω από μας.

Επίσης με εκνευρίζουν αυτές που όλα τα ξέρουν πια καλύτερα κ από γιατρούς. Τιιιι;;; έδωσες ζυμαρικά στο παιδί από τώρα; α ο παιδίατρος σ είναι βιαστικός. Ο παιδίατρος μ κοπελιά έχει 25 χρόνια εμπειρίας κ κάθε Σάββατο είναι σε ιατρικά σεμινάρια. Όπως καταλαβαίνεις δ ειναιωτ παιδί μ τ πρωτο π αναλαμβάνει.

Κ μεις δηλαδή π δ φάγαμε κινοα κ φαγοπυρο άλλα τραχανά κ αστρακι τι παθαμε; μια χαρά κουκλάρες γίναμε.

Στην τελικά η κάθε μια μας θέλει τ καλύτερο για τ παιδι της. Αυτό π εμένα με νοιάζει περισσότερο είναι να προσπαθήσω να κάνω τ παιδι μ δω στο άνθρωπο. Ευγενικό, με ευαισθησίες, με σεβασμό κ πάνω από όλα με κριτική ικανότητα. Τι να τ κάνω αν είναι να τ δίνω κ τ πουλιού τ γάλα κ γίνει ένα γαϊδούρι κ μισό.

Τι ωραια που το εκλεισες ρε κοπελια??? Ευγε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω δεν έχω παιδάκι ακομα και συμωνω απόλυτα μαζί σου.Δεν κανουμε συναγωνισμο ποια ειναι η καλυτερη γιατι απλως η καθε μαμα κάνει το καλυτερο για το μωρακι της .

 

Οι επικριτικες συμπεριφορες και το απολυτο χαρακτηριζει ανθρωπους ακατεργαστους χωρις να εχουν ζοριστει πολυ .

Το θεμα ειναι να ειμαστε καλά εμεις ,να σπολαυσουμε την εγκυμοσυνη και το μωρακι μας χωρις ενοχες.

Θα τρλειωσω με μια εκραση απο υο Dirty Harry με τον Κλιντ Ιστγουντ.

Opinions are like assholes,everybody has one.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
    • Μακάρι κορίτσια μου!!! Να δω κ τα 2 θετικά🤞🏻🤞🏻🤞🏻 καλα αν είναι να γίνει θα γίνει… Κ γω με μια φορά έπιασα στη βιοχημική 
    • Και μένα είχε πρηστεί το στήθος πολύ νωρίτερα και τελικά ήμουν έγκυος...βέβαια εγώ το υποψιάστηκα 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο επειδή είχα συχνοουρία.  Την Δευτέρα περιμένεις λογικά...οπότε ένα τεστ αύριο ή μεθαύριο θα δείξει πιστεύω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...