Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω γράψει και παλαιότερα στο φόρουμ. Έχω ΣΠΩ με ανωορρηκτικούς κύκλους και αυτός ήταν ο πρώτος μήνας μετά από τρεις μήνες θεραπεία με cyclacur όπου υποτίθεται θα γινόταν και η ωορρηξία. Πριν λίγο γύρισα από υπέρηχο και για μία ακόμη φορά κανένα αυγουλάκι και εκτός των άλλων είμαι και 9 μέρες με αιμοραγία. Η ψυχολογία μου στα πατώματα. Κλείνω ένα χρόνο προσπαθειών και δεν έχω δει ούτε μία φορά ωορρηξία. Ήμουν 9η μέρα κύκλου σήμερα. Σας παρακαλώ πείτε μου κάποια αν ξέρει πόσες μέρες πριν την ωορρηξία φαίνονται τα ωοθηλάκια... Μήπως ήταν πολύ νωρίς? Προσπαθώ συνεχώς να πιαστώ από κάπου για να μην τα παίξω.

Αν κάποια κοπέλα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με μένα παρακαλώ ας μου στείλει ένα μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

@kateriiina σιγουρα καποιο κοριτσι θα εχει γνωση επ αυτου κ θα σου απαντησει. το ξερω ειλικρινα οτι ειναι απογοητευτικο ολο αυτο. προσπαθησε ομως να μην στεναχωριεσαι. για τα περισσοτερα υπαρχει λυση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι πράγματι πολύ απογοητευτικό. Και εκτός των άλλων υπάρχει και ολιγοσπερμία από τη μεριά του άντρα μου. Προσπαθώ να δω κάτι θετικά αλλά....

@kateriiina, αγαπητή ! Ίδιο πρόβλημα με εσένα έχω ΣΠΩ, ποτέ μου δεν έχω δει θετικά τα τεστ ωορρηξία, και έχω κύκλους μέχρι 34 μέρες και κάποιες φορές έως 43!!! Μάλιστα το καλοκαίρι είχα αίμα 3 βδομάδες μου είπε ο γιατρός τότε εάν ξοδευεις μια σερβιέτα την ημέρα, να περιμένεις θα σταματήσει, έτσι και έγινε! Κάναμε , τώρα δε θυμάμαι 3-4 φορές διέγερση , έκανα ωορρηξία , αλλά δεν πιάσαμε τπτ, μετά μας είπε ο γιατρός υπάρχει σπερματέγχυση , είπα να το δοκιμάσω , κάναμε διέγερση με κλομιφενη και την ημέρα ωορρηξιας ( κάναμε και την ένεση να σκάσει το αυγό) έβαλε ο γιατρός το σπερμα στην μήτρα. 

Οποτε μην απογοητεύεσαι, δοκίμασε όλα όσα μπορείς και θα πετύχεις στο τέλος ! 

@DianaT καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Κατάφερες να μείνεις έγκυος με την σπερματέγχυση; Αν ναι συγχαρητήρια. Μου δίνεις κουράγιο όπως και να εχει. Σημερα ειμαι κάπως καλύτερα. Εχτές απλά έκλαιγα όλη μέρα.

Ήθελα να σε ρωτήσω για τη διέγερση αν μπορείς να μου πεις τι ακριβώς είναι. 

Μηπως ξέρει κάποια κοπέλα τελικα πόσο καιρό πριν φαίνεται η ωορρηξία στον υπέρηχο;

Ευχαριστώ πολυ!

@kateriiina μου, καλημέρα! Ευχαριστώ! Σε καταλαβαίνω και εγώ έριξα πολύ κλάμα , αισθανόμουν μια «αχάριστη» γυναίκα που δεν μπορεί ούτε έγκυος να μείνει. 

Εμεις το καταφέραμε με την σπερματέγχυση με την πρώτη, αν και λένε μπορείς να κανείς έως 4 φορές για να πετύχεις, μάλλον είναι θέμα τύχης.

Λοιπον για διέγερση. Εγώ έκανα με κλομιφενη, γιατί μου ταίριαξε, πως το καταλάβαμε? Πήρα στην 3η μέρα της περίοδο κλομιφενη για 5 μέρες πρωί βράδυ ( μπορείς να το κανείς και την 5τη μέρα της περίοδο) όταν τελειώσεις μετράς καμία βδομάδα και πας γιατρό να σε δει εάν έκανες ωορρηξία, αυτά θα φανούν κατεύθειαν , απλά θα είναι μικρά η μπορεί να σου πει ο γιατρός έλα πιο μετά, δεν είναι στανδαρτ οι μέρες που γίνεται η ωορρηξία στην διέγερση, θέλει συνεχής παρακολούθηση, εάν δε θα κανείς με κλομιφενη, ο γιατρός θα σου προτείνει άλλο φάρμακο ίδιας λογικής. 

Αν έχεις κάνει ωορρηξία και έσκασαν τα αυγουλακια πάλι ο γιατρός μπορεί να το δει , θα έχει υγρά. 

Επισης δε ξέρω αν το ενδομήτριο σου τι πάχος έχει, αν είναι αρκετά παχύ, εγώ έπαιρνα δουφαστον την 15 τη μέρα μετά την περίοδο για 10 μέρες πρωί βράδυ. 

Να ξέρεις το ΣΠΩ δεν είναι πολύ σοβαρό, και σήμερα αντιμετωπίζεται , τώρα για τον άντρα σου δε ξέρω τι θέματα έχει , αλλά σπερματέγχυση κάνουν και στην περίπτωση χαμηλής κινητικότητας. 

Καλη επιτυχείς!! 

@DianaT συγχαρητήρια για την επιτυχία που είχατε και ευχαριστω για τις πληροφορίες. Ειναι πολυ σημαντικές. Αν εισαι έγκυος τωρα, καλή λευτεριά σου εύχομαι. Τον επόμενο μήνα μου είπε και ο γιατρός μου οτι θα συζητήσουμε όλες μας τις επιλογές. Ελπίζω ολα να πάνε καλά :) 

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Love1988 @katerinant95Με το καλό τα ζουζούνια σας!!!! Και τις υπόλοιπες βεβαίως! Το φάγατε κορίτσια! Όλα καλά να σας πάνε   @Love1988 μου θύμισε αυτή που στο είπε τη συζήτηση με τον δικό μου γυναικολόγο στις αρχές που τον ρώτησα για φυσιολογικό ή καισαρική (λόγω των ινομυωματων που έχω) και μου λέει εσυ ο θέλεις; και του λέω ότι νομίζεις καλύτερο για μένα και το μωρό. Μου λέει δεν ξέρεις ποσό χαίρομαι που ακούω κατι τέτοιο με τις τρελές που κυκλοφορούν! Φανταστείτε παιδιά πίεση που θα ασκούν στους γιατρούς τους αυτές οι τυπισσες!  Γραψτην καλε κανονικότατα και ζήσε το θαυματακι σου ❤️
    • Κοριτσαρα, εγω δε θα μπορουσα να μην εχω διπλα μου το μωρο, ειδικα σε μαιευρηρια τυπου Ιασω, Ρεα κλπ γιατι ποτε δε θα ημουν σιγουρη αν πχ θα διναν ξενο γαλα στο παιδι. Εχω φιλη που γεννησε προσφατως στο Ιασω κ τους επιασε τυχαια να δινουν ξενο στο παιδι της ενω η ιδια το ειχε απογορεψει. Μαλιστα ζητουσε να της το φερουν κ μπορει να καθυστερουσαν κ 20 λεπτα.. Το μωρο τις πρωτες μερες πρεπει να εχει το στηθος οποτε θελει αυτο κ οχι ανα 3 ωρες που εχει αποφασισει το καθε ιδιωτικο. Κι αμα κλαψει? Θα σου το φερουν ή θα σπαραζει?? Το καταλαβαινω το αγχος με τους επισκεπτες, αλλα μπορεις να απαιτησεις να μπαινει ενας-ενας μεσα. Βεβαια απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που μπορει να εχει μια καισαρικη. Προσωπικα ξερω κοπελα που δυσκολευτηκε πολυ αλλα ξερω κ κοπελα που θηλασε αμεσως, ειχε το μωρο μαζι της κ ηταν μια χαρα..! Ο,τι κ αν αποφασισεις θα ειναι μονο για λιγες ημερες!!! Μετα θα το χαρεις οπως θελεις!!
    • Σε ευχαριστώ πολυ μάλλον κι εγώ όπως το βλέπω δεν θα κάνω τελικά..
    • Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια από καρδιάς..απλά είναι λυπηρό στις μερες μας που η επιστήμη έχει απο τη μια το φυσιολογικο τοκετο και απο την αλλη την καισαρικη τομή ως δυο λύσεις για να επιλεξει ο γιατρός τη σωστότερη για καθε γυναικα, υπάρχουν ωστοσο μυαλα που θεωρούν την καισαρικη υποτιμητική του στιλ εσυ δεν γεννησες..η δεν προσπάθησες ή ο γιατρος πήγε απλώς να σου πάρει τα λεφτά.
    • Να σου πωωω.. Καθολου μην χαλιεσαι κ καμια σημασια μη δινεις.. Κ μην τους αφηνεις να σε πνιγουν-να απαντας κ να τους βαζεις στην θεση τους. Ειρωνια φουλ θελουν ολα τα σχολια που δεν ειναι καλοπροαιρετα.. Εγω θα εδινα απαντησεις του στυλ "λες εσυ να ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο" ή "λες να ενδιαφερεσαι περισσοτερο εσυ για το παιδι μου απ'οτι εγω"??? Μην κατσεις να απολογηθεις σε κανεναν.. Κ γραψτους κοπελα μου... Ετοιμαζεσαι να δεις το μεγαλειο της ζωης, να ζησεις την πιο ομορφη εμπειρια της ζωης σου, τις πιο ευτυχισμενες σου στιγμες κ θα αφησεις να σε χαλασουν τετοια μικροπραγματα?? Μην ασχολεισαι με κατι που δεν αξιζει.. Βαλε απλα τα γελια-πιο πολυ θα τους τσουξει αυτο.
  • Νέες συζητήσεις