Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γνωμες για το ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

Κοπελες μου ομερφες γεια σας.

Ξερω ειναι 1 το βραδυ, ειμαι μολις 6 βδομαδων εγκυουλα και σκεφτομαι γεννες (ΤΡΕΛΗ) αλλα τι να κανω; Σημερα μια γνωστη , μου ειπε οτι εχει πολυ κακη εμπειρια απο το ΜΗΤΕΡΑ στην γεννα της και εσκασα καθως η γυναικολογος μου ειναι εκει! Δεν θελω να αλλαξω γυναικολογο αλλα και η ιδια η γιατρος μου εχει πει οτι ειναι ολα παρα πολυ ακριβα χωρις λογο. Μου εχει πεταξει κατα καιρους διαφορες σποντες για το ιδιο το νοσοκομειο με το οποιο συνεργαζεται!! Επισης με εχει αποτρεψει απ το να κανω εκει εξετασεις. Ο λογος που αγχωνομαι τωρα ειναι γιατι αν ειναι οντως τοσο χειροτερα απο αλλα νοσοκομεια ισως τελικα πρεπει να βρω αλλο γυναικολογο και αυτο ειναι κατι που θελω οπωσδηποτε να εχω τακτοποιημενο απο τωρα καθως δεν θελω να χρειαστει αργοτερα να αλλαζω γιατρους. Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας οσες κοπελες εχετε περασει απ το Μητερα ή εχετε ακουσει κατι σχετικο! Φιλια στα μουτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε καλημερα. εγω εγραψα κατι για το θεμα. δε ειπα οτι ειναι κακο ομως. ειπα οτι εμενα τουλαχιστον δεν ταιριαζει με τη δικη μου λογικη. γενικα πιστευω τα νοσοκομεια, οπως και ολες τις εταιριες και γενικα δουλειες, τις κανουν οι ανθρωποι. οποτε αν εισαι ευχαριστημενη με το γιατρο σου (εμενα το θεμα ξεκινησε απο την αλλαγη γιατρου και οχι μαιευτηριου) να μην σκεφτεσαι αρνητικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @Dim83, το θέμα ειναι που ξεγεννάει ο γιατρός που εμπιστεύεσαι. Εγώ θα πήγαινα όπου και να ξεγεννούσε γιατί σε αυτόν πάω 11 χρόνια πχ. Όπως και να χει μικρές συμπεριφορες σε μαιευτηρια μπορεί να δεις. Εγώ επαθα σοκ ας πουμε με το Αλεξάνδρα που πήγα να δω μια φίλη πριν 2 μνες. Ήξερα οτι πηγαινα σε δημόσιο αλλά αυτό που  αντίκρυσα δεν υπήρχε. (Ίσως ηταν και η μέρα βεβαια, μπορεί να εφημέρευε κιολας κλπ). Από θεμα τιμών τα ιδιωτικά πάνω κατω τα ίδια ειναι. Το Ιασώ νομίζω ειναι ακριβότερο από το Μητέρα πχ. Κάπου ειχα δει αναρτημένους τιμοκαταλόγους στο ιντερνετ συγκριτικους των μαιευτηρίων. Μην αγχώνεσαι γιαυτο παντως, όπου και να γεννήσεις θα πάνε όλα καλα, το θέμα ειναι καθαρα προσωπική επιλογή. Πχ υπάρχουν κοπέλες που τις παρακολουθεί ο γιατρός τους ως το τέλος, αλλά πάνε να γεννήσουν σε Δημόσιο λόγω κόστους γιατι εδω που τα λεμε ειναι και κερατιατικα λεφτα. Κοροϊδία. Να αντιμετωπίσεις πάντως πρόβλημα λόγω μαιευτηρίου το αποκλείω οπότε χαλάρωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως αυτο που λεει η @Kat-Cat. εγω αλλαξα γιατρο βασικα κ απλα ο νεος ειναι αλλου. απλα σχολιασα οτι η διαφορα μεταξυ των 2 ηταν στην πολυτελεια κ οχι στις υπηρεσιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα στο μητέρα είναι ο γιατρός μου, και ήμουν στη θέση σου αρκετές φορές.... αλλα

Οι δυο φίλες μου που γέννησαν στο μητέρα η μια έκανε δυο φυσιολογικούς και η άλλη δυο καισαρικές ήταν πολύ ευχαριστημένη. Και με τα χειρουργεία κάτω (αυτή με τις καισαρικές) μου έλεγε ποσό διαφορετικά ήταν στο Ιασώ και ποσό πιο ψυχρά και όλες οι εγκυμονούσες μαζί ενώ στο μητέρα ήταν πολύ ανθρώπινα και ήρεμα και με τις κοπέλες στον όροφο πολύ βοηθητικές... τώρα αν είναι κι δύτες πχ 4 άτομα και ζουν 30 λεχώνες και 30 μωρά ε μπορεί να καθυστερήσουν λίγο να έρθουν πχ... αλλά γενικά έχω ακουσει καλά για το μητέρα και καλύτερα από το Ιασώ πχ... 

αλλα όπως λένε και τα κορίτσια σημασία έχει ο γιατρός .... φαντάζομαι ότι θα γράψουν αργότερα και κοπέλες με προσωπική πρόσφατη εμπειρία από εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε καλημέρα.Είναι νομίζω λογικό να σε απασχολεί αυτό το θέμα και φυσικά να θες το καλύτερο για σένα και για την ψυχούλα που θα φέρεις στον κόσμο.Στο μητέρα γέννησε πολύ καλή μου φίλη και μια παλιά συνάδελφος και έμειναν και οι 2 ευχαριστημενες εκεί ήταν οι γιατροί και των 2. Η συνυφαδα μου στο Λητώ πριν 2 μήνες επίσης καλά. Πιστεύω πως όλα είναι θέμα γιατρού από τη στιγμή δλδ που η γιατρός σου είναι εκεί και την εμπιστεύεσαι όλα θα πάνε τέλεια. Έτυχε πριν 3 χρόνια που ο γιατρός μου έλειπε να πάω στο μητέρα (για μια απλή εξέταση) στο γιατρό μιας γνωστής μου.Ειλικρινά.....ένιωσα τόσο χάλια....μου φάνηκε τόσο αγαρμπος και γενικά δεν μου έβγαλε ηρεμία και εμπιστοσύνη που έφυγα βουρκωμένη,αυτό όμως δε σημαίνει ότι φταίει το νοσοκομείο. Με το γιατρό μου θα πήγαινα και σε χωράφι που λέει ο λόγος.Τα πάντα είναι θέμα γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

@Μπλε καλημέρα.Είναι νομίζω λογικό να σε απασχολεί αυτό το θέμα και φυσικά να θες το καλύτερο για σένα και για την ψυχούλα που θα φέρεις στον κόσμο.Στο μητέρα γέννησε πολύ καλή μου φίλη και μια παλιά συνάδελφος και έμειναν και οι 2 ευχαριστημενες εκεί ήταν οι γιατροί και των 2. Η συνυφαδα μου στο Λητώ πριν 2 μήνες επίσης καλά. Πιστεύω πως όλα είναι θέμα γιατρού από τη στιγμή δλδ που η γιατρός σου είναι εκεί και την εμπιστεύεσαι όλα θα πάνε τέλεια. Έτυχε πριν 3 χρόνια που ο γιατρός μου έλειπε να πάω στο μητέρα (για μια απλή εξέταση) στο γιατρό μιας γνωστής μου.Ειλικρινά.....ένιωσα τόσο χάλια....μου φάνηκε τόσο αγαρμπος και γενικά δεν μου έβγαλε ηρεμία και εμπιστοσύνη που έφυγα βουρκωμένη,αυτό όμως δε σημαίνει ότι φταίει το νοσοκομείο. Με το γιατρό μου θα πήγαινα και σε χωράφι που λέει ο λόγος.Τα πάντα είναι θέμα γιατρού.

Ο δικος σου ο γιατρός σε ποιο ειναι αλήθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ο δικος σου ο γιατρός σε ποιο ειναι αλήθεια?

Ο δικός μου είναι στο ΡΕΑ και το ΜΗΤΈΡΑ και αν δεν κάνω λάθος (δεν το γράφει πια η κάρτα του) στο ΛΗΤΏ.

Στο μητέρα βρέθηκα το 2014 για μια επέμβαση ρουτίνας (βαρθολινιτιδα) και έμεινα ευχαριστημένη όχι μόνο από το γιατρό μου αλλά και από την αναισθησιολογο και τις νοσοκόμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zoi.ko είπε:

Ο δικός μου είναι στο ΡΕΑ και το ΜΗΤΈΡΑ και αν δεν κάνω λάθος (δεν το γράφει πια η κάρτα του) στο ΛΗΤΏ.

Στο μητέρα βρέθηκα το 2014 για μια επέμβαση ρουτίνας (βαρθολινιτιδα) και έμεινα ευχαριστημένη όχι μόνο από το γιατρό μου αλλά και από την ανσισθησιολογο και τις νοσοκόμες.

και μενα στο ΡΕΑ ειναι και νομίζω και στο Ιασώ. Τα χω επισκεφτει όλα στο μεταξύ για γεννες γνωστων. Εχω παει: ΡΕΑ, ΜΗΤΕΡΑ, ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΓΑΙΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Στο μονο που δεν εχω παει αν και γεννηθηκα ειναι στο Ελενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

και μενα στο ΡΕΑ ειναι και νομίζω και στο Ιασώ. Τα χω επισκεφτει όλα στο μεταξύ για γεννες γνωστων. Εχω παει: ΡΕΑ, ΜΗΤΕΡΑ, ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΓΑΙΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Στο μονο που δεν εχω παει αν και γεννηθηκα ειναι στο Ελενα.

Μόνο στο ΜΗΤΕΡΑ και το ΛΗΤΏ έχω βρεθεί στο ΙΑΣΏ είναι η πρώτη γυναικολόγος που είχα αλλά δεν έχω πάει ποτέ.Στο Έλενα πριν κάνω αυτήν την επεμβασουλα είχα πάει (ήταν των Φώτων)στα επείγοντα και μου έκανε καλή εντύπωση.Όσες γνωστές έχουν γεννήσει εκεί είναι ευχαριστημένες . Ξαναλέω όμως και το πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Μόνο στο ΜΗΤΕΡΑ και το ΛΗΤΏ έχω βρεθεί στο ΙΑΣΏ είναι η πρώτη γυναικολόγος που είχα αλλά δεν έχω πάει ποτέ.Στο Έλενα πριν κάνω αυτήν την επεμβασουλα είχα πάει (ήταν των Φώτων)στα επείγοντα και μου έκανε καλή εντύπωση.Όσες γνωστές έχουν γεννήσει εκεί είναι ευχαριστημένες . Ξαναλέω όμως και το πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού.

καλα αυτο εννοειται! Στο μεταξυ μολις συνειδητοποιησα πως τα χω γυρισει ολα αν και οι περισσοτερες φιλες μου δεν εχουν κανει παιδια...χμμμμμμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

καλα αυτο εννοειται! Στο μεταξυ μολις συνειδητοποιησα πως τα χω γυρισει ολα αν και οι περισσοτερες φιλες μου δεν εχουν κανει παιδια...χμμμμμμ

Διαλέγεις και παίρνεις!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zoi.ko είπε:

Διαλέγεις και παίρνεις!?

θα παω στον γιατρο ειπαμε! Τι καλα που θα ηταν να ξεγεννουσε και σε δημοσιο. Θα γλυτωναμε πολλα λεφτα! Τέλοσπατων εφτασα και στη γέννα εγώ τρομάρα μου, αχαχαχαχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια αρχικα σας ευχαριστώ παρα πολυ γιατι με ηρεμησατε ολες σας. Απλα και εγω στο μητέρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια και γι αυτο επηρεαζομαι ευκολα απο διαφορα. Στο Αλεξάνδρα εχω κανει πάντως μια επέμβαση στο στηθος και ειχα παρα πολυ καλη νοσηλείας ημουν υπερ ευχαριστημένη και παρότι δεν πληρωσα και τπτ σχεδον υπηρχε και πλαστικος στην επέμβαση και δεν εχω ουτε δείγμα απο σημάδια. Απλα ο γιατρός μου ηταν παρα πολυ ακριβός (100€ η επίσκεψή) κ δεν μπορούσα να συνεχίσω μαζι του. Απ την αλλη απο γέννες μονο της αδερφής μου εχω που είναι χροοοονια πριν κ ξερω οτι στο Ιασώ δεν ειχε καλη εντύπωση ενω στο Έλενα την καλύτερη. Αλλα αυτο που λετε με προβληματίζει εγω κανέναν μου γιατρό δεν θα ακολουθούσα τύφλα παντού. Ειμαι περίεργη ή δεν εχω βρει τον καταλληλο; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μπλε είπε:

Λοιπον κοριτσια αρχικα σας ευχαριστώ παρα πολυ γιατι με ηρεμησατε ολες σας. Απλα και εγω στο μητέρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια και γι αυτο επηρεαζομαι ευκολα απο διαφορα. Στο Αλεξάνδρα εχω κανει πάντως μια επέμβαση στο στηθος και ειχα παρα πολυ καλη νοσηλείας ημουν υπερ ευχαριστημένη και παρότι δεν πληρωσα και τπτ σχεδον υπηρχε και πλαστικος στην επέμβαση και δεν εχω ουτε δείγμα απο σημάδια. Απλα ο γιατρός μου ηταν παρα πολυ ακριβός (100€ η επίσκεψή) κ δεν μπορούσα να συνεχίσω μαζι του. Απ την αλλη απο γέννες μονο της αδερφής μου εχω που είναι χροοοονια πριν κ ξερω οτι στο Ιασώ δεν ειχε καλη εντύπωση ενω στο Έλενα την καλύτερη. Αλλα αυτο που λετε με προβληματίζει εγω κανέναν μου γιατρό δεν θα ακολουθούσα τύφλα παντού. Ειμαι περίεργη ή δεν εχω βρει τον καταλληλο; :P

Δεν εχεις βρει τον καταλληλο! Εγω εχω αλλαξει 3 νομιζω. Αυτος που ειμαι τωρα καταφερε να μου φτιάξει ενα θεμα που παλευα καποια χρονια οταν οι αλλοι με γεμιζαν με αντισυλληπτικα χαπια. Το θεμα μου δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, καθως το δημιουργησα εγω στον εαυτο μου, ουσα φοιτητρια και χανοντας πολλα κιλα και αποτομα μου κοπηκε η περιοδος. Σε οποιον γιατρο πηγαινα με εκανε να νιωθω απαισια, μου εδιναν συνεχως αντισυλληπτικα σε τοσο μικρη ηλικια χωρις να προσπαθουμε να δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε, δεν με συμβουλευαν για τιποτα, και γενικα εφευγα παντα κλαιγοντας. Αυτον μου τον συστησε η κολλητη μου που ειναι η ιδια γιατρος (οποτε τους γιατρους της τους ψαχνει ακομα περισσοτερο), και ο οποιος δε σου λεω οτι ειναι επιστημοναρα, ή καθηγητης πανεπιστημιου, ή ο καλυτερος και πιο καταρτισμενος (μπορει και να ειναι δεν μπορω να το κρινω εγω αυτο γιατι δεν εχω αντιστοιχες γνωσεις) ωστοσο ειναι ο πιο γλυκος ανθρωπος, πηγα με ξεαγχωσε, μου εκοψε τα παντα, με καθοδηγησε και σε πολυ λιγους μηνες ειχα ξανα σταθερο κυκλο χωρις κανενα χαπι, με ολες τις εξετασεις πολυ καλες, εδω και 11 ολοκληρα χρονια! Πηγαινω σε αυτον και χαιρομαι που πηγαινω πως να στο πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

θα παω στον γιατρο ειπαμε! Τι καλα που θα ηταν να ξεγεννουσε και σε δημοσιο. Θα γλυτωναμε πολλα λεφτα! Τέλοσπατων εφτασα και στη γέννα εγώ τρομάρα μου, αχαχαχαχ.

Η φίλη που γέννησε στο ΜΗΤΈΡΑ (αυτή με τα κατακόρυφα ?) το είχε ψάξει τότε......και μου είχε πει ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή Δημοσίου-Ιδιωτικού γι αυτό και γέννησε εκεί.Πάντως από κάτι τιμές που είχα δει στο internet η διαφορά σε ιδιωτικά ήταν πολύ μικρή της τάξεως των 5-20 ευρώ!

@Μπλε δεν θέλω να σε επιρρεασω νομίζω όμως ότι είναι θέμα γιατρού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι δουλεια κ δεν προλαβαινω να γραψω. @Μπλε θα σου πω λιγο πιο μετα κατι επ αυτου. συμφωνω (παλι) απολυτα με την @Kat-Cat.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zoi.ko είπε:

Η φίλη που γέννησε στο ΜΗΤΈΡΑ (αυτή με τα κατακόρυφα ?) το είχε ψάξει τότε......και μου είχε πει ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή Δημοσίου-Ιδιωτικού γι αυτό και γέννησε εκεί.Δεν ξέρω αν έχει αλλά κάτι πάντως από κάτι τιμές που είχα δει στο internet η διαφορά σε ιδιωτικά ήταν πολύ μικρή της τάξεως των 5-20 ευρώ!

@Μπλε δεν θέλω να σε επιρρεασω νομίζω όμως ότι είναι θέμα γιατρού. 

@zoi.ko καμια σχεση. εχει μεγαλη διαφορα. θα σας πω σε λιγο γιατι εχω ενα κολ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

@zoi.ko καμια σχεση. εχει μεγακη διαφορα. θα σας πω σε λιγο γιατι εχω ενα κολ.

Λιγότερα από 1000€ μου είχε πει....Τώρα τι να πω δεν έχω γνώσεις για το θέμα.Οκ αναμένουμε!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

ειμαι δουλεια κ δεν προλαβαινω να γραψω. @Μπλε θα σου πω λιγο πιο μετα κατι επ αυτου. συμφωνω (παλι) απολυτα με την @Kat-Cat.

Σε εκπροσωπώ επάξια μην αγχωνεσαι! Εγώ μια διαβάζω κάτι έγγραφα εδώ στη δουλειά μια γράφω στο φόρουμ. Είναι μέχρι να γράψω καμια "μήτρα" σε κανά έγγραφο να με πάρουν με τις πέτρες :P χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat  χμ δεν ξερω... σαν άνθρωπο την συμπαθώ και εγω πολυ την δικιά μου και το οτι είναι μανούλα και οταν μιλαει για τα παιδια της λαμπει ολόκληρη μ αρεσει ακομα περισσότερο και γενικα με χαλαρώνει και μια χαρα ως γιατρός αλλα μεχρι εκει. Γενικα επειδή εχω υπάρξει θυμα πολλων ιατρικών λαθών ειμαι πολυ επιφυλακτική ισως να φταιει αυτο. Εχει τύχει να παω σε γυναικολόγο και να μην κάτσω καν να με εξετασει γιατι απλα ηταν απαισιος άνθρωπος οποτε νταξει εχω καποια στανταρς χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

@Kat-Cat  χμ δεν ξερω... σαν άνθρωπο την συμπαθώ και εγω πολυ την δικιά μου και το οτι είναι μανούλα και οταν μιλαει για τα παιδια της λαμπει ολόκληρη μ αρεσει ακομα περισσότερο και γενικα με χαλαρώνει και μια χαρα ως γιατρός αλλα μεχρι εκει. Γενικα επειδή εχω υπάρξει θυμα πολλων ιατρικών λαθών ειμαι πολυ επιφυλακτική ισως να φταιει αυτο. Εχει τύχει να παω σε γυναικολόγο και να μην κάτσω καν να με εξετασει γιατι απλα ηταν απαισιος άνθρωπος οποτε νταξει εχω καποια στανταρς χαχαχα

δεν εχω λαικ. Ενα προλαβα να βαλω σημερα. ελεος! Θα ανεβασω αυτο που ειχα βρει στο ιντερνετ. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι, αλλα το ειχα δει! (Οριστε θα μπω μετα απο καιρο να γκουγκλαρω θεμα τετοιο πφφφφ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...