Μετάβαση σε περιεχόμενο

Dikairi mitra


Kleiw21

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Κοριτσι μου να παρεις ξανα αντιβιωση!!!Κοιτα εγω ειμαι σπανια περιπτωση.Συνηθως δε υπαρχει κανενα θεμα γι αυτο μην αγχωνεσαι αλλα και γω αρχικα δεν ειχα συμπτωματα.Πηρα αντιβιωση και μετα αρχισα να χω ενα πονο σα βαρος κατω στην ουρηση .Ξανακανα εξετασρις ουρων και βγηκαν καθαρες αλλα με πολλα βακτηρια(οχι τοσα ομως ωστε να θεωρηθει ουρολ) τη ζημια την εκανε αλλο βακτηριο που συχνα συνυπαρχει με το e coli.Δε προλαβα να παρω δευτ αντιβιωση...Την αγορασα και θα την ξεκινουσα την επομ μερα.Να κανεις ξανα εξεταση και αν χρειαστει αντιβιωση να ξαναπαρεις.Δε παθαινει τιποτα το μωρο απο την αντιβιωση αλλα απο το βακτηριο μπορει να παθει πολλα.Να παρεις το γιατρο να τον ενημερωσεις!!!Σε παρακαλω μη το αφηνεις ναι???

Signwmi pou parabenw alla tha sou pw ena pragma k elpizw n s boithisw... perasa poli diskoli egimosini xapia enesis ipotheta apo ola k omws tha ta ekana ola apo tin arxi makari n eixa to mwro m k as ekana oti m legane...esi to exeis to mwro opote oso antibiwsi k n prepei n pareis kanto k min t afineis pare ton giatro sou k sinexise...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kleiw21 είπε:

Signwmi pou parabenw alla tha sou pw ena pragma k elpizw n s boithisw... perasa poli diskoli egimosini xapia enesis ipotheta apo ola k omws tha ta ekana ola apo tin arxi makari n eixa to mwro m k as ekana oti m legane...esi to exeis to mwro opote oso antibiwsi k n prepei n pareis kanto k min t afineis pare ton giatro sou k sinexise...

Συμφωνω και γω...Και γω εμεινα 3μηνες στο κρεβατι γιατι ειχα λιγο αιμα στην αρχη ,πηρα αντιβιωση ,εχασα τη δουλεια μου γιατι δε μπορουσα να παω αλλα θα τα ξανακανω ολα αυτα και ακομα παραπανω για να χα το μωρο μου στην κοιλια μου ξανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Λοιπον εκανα το χειρουργειο και ειπα να σας πω την εμπειρια μου.Το διαφραγμα μου αφαιρεθηκε ολο!!!Ηταν μεχρι κατω στον τραχηλο και χοντρο αλλα το αφαιρεσαν ολο!!!Πλεον εχω μια κανονικη μητρα.Εγω εκανα και λαπαροσκοπιση μαζι με την υστεροσκοπιση και αφαιρεσαν και ενα ινομυωμα που ειχα.Ελεγξαν ολα τα οργανα και σαλπιγγες( ειναι ανοιχτες) και ολα πηγαν καλα!!!Μπηκα στον «πειρασμο» να δω το dvd της γχειρισης και ειδα το διαφραγμα και τρομαξα!!!Χωριζε πραγματικα τη μητρα μου στα δυο!!!Ειμαι πολυ χαρουμενη που τελειωσε οκο αυτο.Μη φοβαστε καθολου απλα να βρειτε εναν σωστο γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Λοιπον εκανα το χειρουργειο και ειπα να σας πω την εμπειρια μου.Το διαφραγμα μου αφαιρεθηκε ολο!!!Ηταν μεχρι κατω στον τραχηλο και χοντρο αλλα το αφαιρεσαν ολο!!!Πλεον εχω μια κανονικη μητρα.Εγω εκανα και λαπαροσκοπιση μαζι με την υστεροσκοπιση και αφαιρεσαν και ενα ινομυωμα που ειχα.Ελεγξαν ολα τα οργανα και σαλπιγγες( ειναι ανοιχτες) και ολα πηγαν καλα!!!Μπηκα στον «πειρασμο» να δω το dvd της γχειρισης και ειδα το διαφραγμα και τρομαξα!!!Χωριζε πραγματικα τη μητρα μου στα δυο!!!Ειμαι πολυ χαρουμενη που τελειωσε οκο αυτο.Μη φοβαστε καθολου απλα να βρειτε εναν σωστο γιατρο

καλημερα και μπραβο και που ξεμπερδεψες και που νιωθειε ετοιμη να πας παρακατω. ευχομαι η επομενη να ειναι η τυχερη.

στο παρελθον το διαφραγμα δεν το ειχε δει κανεις? γιατι αν εχω καταλαβει σωστα, αν ειναι μεγαλο φαινεται κ με υπερηχο?ισως λεω λαθος.

επισης στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν σου ειχε δημιουργησει θεμα νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το διαφραγμα το ειχε δει απο τα 17 μου ο γυναικολογος μου αλλα μου χε πει οτι προληπτικα δε με βαζει χειρουργειο γιατι μπορει να μη δημιουργησει θεμα.Οχι το μωρο δε το χασα λογω διαφραγματος απλα επειδη ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπιση υστεροσκοπιση κοψαμε και το διαφργμα.Επισης το θεμα ειναι οτι με τον υπερηχο δε φαινεται το ποσο μεγαλο ειναι η το ποσο χοντρο .Μονο με υστεροσκοπιση μπορεις να το δεις.Απλα εχοντας ζησει μια μεγαλη απωλεια δε θα ξαναμπαινα ποτε στη διαδικασοα να μεινω εγκυος εχοντας το διαφραγμα γιατι μπορει ανα πασα ωρα να δημιουργησει προβλημα .Για επομενη εγκυμ δε το σκεφτομαι ακομα εξαλλου πρεπει να περιμενω 6 μηνες λογω του ινομυωματος που αφαιρεσαμε αλλα ειμαι ηδυχη οτι ολα λειτουργουν σωστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Το διαφραγμα το ειχε δει απο τα 17 μου ο γυναικολογος μου αλλα μου χε πει οτι προληπτικα δε με βαζει χειρουργειο γιατι μπορει να μη δημιουργησει θεμα.Οχι το μωρο δε το χασα λογω διαφραγματος απλα επειδη ετσι κι αλλιως θα εκανα λαπαροσκοπιση υστεροσκοπιση κοψαμε και το διαφργμα.Επισης το θεμα ειναι οτι με τον υπερηχο δε φαινεται το ποσο μεγαλο ειναι η το ποσο χοντρο .Μονο με υστεροσκοπιση μπορεις να το δεις.Απλα εχοντας ζησει μια μεγαλη απωλεια δε θα ξαναμπαινα ποτε στη διαδικασοα να μεινω εγκυος εχοντας το διαφραγμα γιατι μπορει ανα πασα ωρα να δημιουργησει προβλημα .Για επομενη εγκυμ δε το σκεφτομαι ακομα εξαλλου πρεπει να περιμενω 6 μηνες λογω του ινομυωματος που αφαιρεσαμε αλλα ειμαι ηδυχη οτι ολα λειτουργουν σωστα

ναι καλη μου.εχω διαβασει την ιστορια σου.σε καταλαβαινω και για την απωλεια και για το οτι θελεις να ξερεις οτι ειναι ολα καλα πριν προσπαθησεις παλι. ειχα κ εγω μια τεραστια απωλεια και καπως ετσι νιωθω.απλα μου εκανε εντυπωση που δεν σου ειχαν πει να το αφαιρεσεις πριν δεδομενου οτι θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει μεγαλη ερευνα και ειδα οτι οι περισσοτεροι γιατροι δε σου προτεινοθν να το αφαιρεσεις προληπτικα και αυτο απο οτι καταλαβα γιατι καθε επεμβαση εχει το ρισκο της.Ολοι λενε αν εχεις 1-2αποβολες θα το αφαιρεσουμε.Και ο γιατρος μου στα 17 μου το ιδιο μου χε πει.Τωρα μου πε και ο ιδιος καλυτερα να το αφαιρεσουμε και να μη περιμενουμε να δουμε αν θα δημιουργησει θεμα και ευτυχως γιατι πραγματοκα ηταν τεραστιο και χοντρο οποτε δεν υπηρχε πολυ χωρος σε κανενα απο τα δυο τμηματα της μητρας.Η αναρρωση αν κανει κανεις μονο διαφραγμα δεν ειναι τιποτα.Εγω επειδη εκανα και αφαιρεσγ του ινομυωματος εχω καποιες ενοχλησρις αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα.Η εκπληξη σε ολο αυτο ηταν οτι βρηκε δυο μικρες εστιες ενδομητριωσης και επειδη για 6 μηνες δε κανει νανμεινω εγκυος θα κανω 3μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου.Κοινως εμμηνοπαυση!!!Ηταν η εκπληξουλα αυτο!!!Αλλα αφου μπηκα στο χωρο θα χωρεψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Εχω κανει μεγαλη ερευνα και ειδα οτι οι περισσοτεροι γιατροι δε σου προτεινοθν να το αφαιρεσεις προληπτικα και αυτο απο οτι καταλαβα γιατι καθε επεμβαση εχει το ρισκο της.Ολοι λενε αν εχεις 1-2αποβολες θα το αφαιρεσουμε.Και ο γιατρος μου στα 17 μου το ιδιο μου χε πει.Τωρα μου πε και ο ιδιος καλυτερα να το αφαιρεσουμε και να μη περιμενουμε να δουμε αν θα δημιουργησει θεμα και ευτυχως γιατι πραγματοκα ηταν τεραστιο και χοντρο οποτε δεν υπηρχε πολυ χωρος σε κανενα απο τα δυο τμηματα της μητρας.Η αναρρωση αν κανει κανεις μονο διαφραγμα δεν ειναι τιποτα.Εγω επειδη εκανα και αφαιρεσγ του ινομυωματος εχω καποιες ενοχλησρις αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα.Η εκπληξη σε ολο αυτο ηταν οτι βρηκε δυο μικρες εστιες ενδομητριωσης και επειδη για 6 μηνες δε κανει νανμεινω εγκυος θα κανω 3μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου.Κοινως εμμηνοπαυση!!!Ηταν η εκπληξουλα αυτο!!!Αλλα αφου μπηκα στο χωρο θα χωρεψω.

δυστυχως οταν συμβαινει μια αναποδια στο θεμα "εγκυμοσυνη" δεν φτανει που εχεις τον πονο σου για την απωλεια και το αγχος αν θα τα καταφερεις στο μελλον....μπανεις κ σε αυτη τη διαδικασια ψαξιματος, η οποια ειναι πολυ αγχωτικη.απο τη μια ειναι καλο να ξερεις αν κατι μπορει να διορθωθει, απο την αλλη ειναι ψυχοφθορο.

παντως καλο που τα βρηκατε ολα αυτα κ τα διορθωσατε, οποτε μετα απλα ευχεσαι να σε βοηθησει κ η τυχη.αν κ εσενα ολα αυτα δεν σου ειχαν δημιουργησει προβλημα πριν.σημαντικο κ αυτο.

τι να πεις.πιστευω οτι κ οι γιατροι δεν ξερουν ακριβως.2 κοπελες πχ με το ιδιο θεμα,η μια τα καταφερνει μια χαρα κ η αλλη οχι.ειναι να βαλει κ ο θεος το χερακι του καθε φορα.

εσυ εχω δει οτι μενεις εξω.ηρθες ελλαδα κ τα εκανες αυτα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλες με δικερο μητρα δεν εχουν θεμα γιατι μπορει το κερας που χωριζει τη μητρα να ναι μαλακο και οπως μεγαλωσνει το μωρο το σπρωχνει και δημιουργει χωρο.Εγω στην κλινικη γνωρισα μια κοπελα που μοκις ειχε χασει το μωρο της στον 5ο μηνα λογω διαφραγματος...Ειναι και θεμα τυχης!!!Εγω στο θεμα συλληψη δν ειχα καποιο προβλημα .εμεινα εγκυος τον πρωτο μηνα οποτε ειναι ενα συν στο ιστορικο μου.Απλα μετα απο αυτο που περασα δε μπορουσα να αφησω στη τυχη το θεμα διαφραγμα.Ναι στο εξωτερικο και ηρθα Ελλαδα να κανω την επεμβαση γιατι εμπιστευομαι το γιατρο μου και για τετοιες επεμβασεις δε καθεσαι στο καθενα να σε χειρουργησει.Ναι ειναι ψυχοφθορο ολο αυτο!!!Εγω κανονικα αρχες μαρτιου θα γεννουσα και αντι γι αυτο μπηκα χειρουργειο σε αμιγως γυναικολογικη-μαιευτικη κλινικη με νεογεννητα και οικογ να ζουν ευτυχισμενες στιγμες.Ηταν λιγο σκληρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Αλλες με δικερο μητρα δεν εχουν θεμα γιατι μπορει το κερας που χωριζει τη μητρα να ναι μαλακο και οπως μεγαλωσνει το μωρο το σπρωχνει και δημιουργει χωρο.Εγω στην κλινικη γνωρισα μια κοπελα που μοκις ειχε χασει το μωρο της στον 5ο μηνα λογω διαφραγματος...Ειναι και θεμα τυχης!!!Εγω στο θεμα συλληψη δν ειχα καποιο προβλημα .εμεινα εγκυος τον πρωτο μηνα οποτε ειναι ενα συν στο ιστορικο μου.Απλα μετα απο αυτο που περασα δε μπορουσα να αφησω στη τυχη το θεμα διαφραγμα.Ναι στο εξωτερικο και ηρθα Ελλαδα να κανω την επεμβαση γιατι εμπιστευομαι το γιατρο μου και για τετοιες επεμβασεις δε καθεσαι στο καθενα να σε χειρουργησει.Ναι ειναι ψυχοφθορο ολο αυτο!!!Εγω κανονικα αρχες μαρτιου θα γεννουσα και αντι γι αυτο μπηκα χειρουργειο σε αμιγως γυναικολογικη-μαιευτικη κλινικη με νεογεννητα και οικογ να ζουν ευτυχισμενες στιγμες.Ηταν λιγο σκληρο!!

αυτο που λες με την κλινικη το εχω περασει. ειναι οντως πολυ σκληρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki εγώ είμαι μια περίπτωση που έμαθα ότι έχω διάφραγμα την ίδια μέρα που πήγα να ακούσω την καρδούλα του μωρού μου! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος αλλά τώρα έχω μπει σε διαδικασίες αφαίρεσης του γιατί όπως είπε και η γυναικολόγος μου δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε μια επόμενη εγκυμοσύνη με κάτι που αφαιρείται εύκολα. Δεν γνωρίζω ακόμα ούτε το μέγεθός του ούτε το πάχος του, θα κάνω 3d υπέρηχο και θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. 

Άσχετη ερώτηση: Πόσο καιρό σου είπαν να περιμένεις μέχρι να μείνεις έγκυος ξανά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα εφοσον θα κανεις μονο διαφραγμα νομιζω οτι μπορεις αμεσως να μεινεος εγκυος.εγω αφαιρεσα και ινομυωμα οποτε μου πε οτι δε κανει να μεινβ εγκυος για 6 μηνες .Αν κανεις μονο υστεροσκοπιση για το διαφραγμα ειναι πολυ απλη διαδικασια .Εμενα παντως ηταν και παχυ και μεγαλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/18/2018 at 10:36 ΜΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Κοιτα εφοσον θα κανεις μονο διαφραγμα νομιζω οτι μπορεις αμεσως να μεινεος εγκυος.εγω αφαιρεσα και ινομυωμα οποτε μου πε οτι δε κανει να μεινβ εγκυος για 6 μηνες .Αν κανεις μονο υστεροσκοπιση για το διαφραγμα ειναι πολυ απλη διαδικασια .Εμενα παντως ηταν και παχυ και μεγαλο

Έχω και ένα ινομύωμα αλλά δεν ξέρω ακόμα αν χρειάζεται να αφαιρεθεί. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...