Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα... Βρίσκομαι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης... Κ υποφέρω από καούρες σχεδον όλη μέρα.... Μήπως κάποια κοπέλα είχε παρόμοια συμπτώματα κ έχει κάνα'' μυστικό '' να με βοηθήσει?? 😞😞😞

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε νοιώθω...ή μάλλον σε ένοιωθα όταν ήμουν και γω 8 μηνών στην κόρη μου!

Εγώ ηρεμούσα μόνο με μέντα ή γάλα. Τίποτα άλλο δεν με ανακούφιζε...

Υπομονή, εύχομαι να βρεις σύντομα κάτι να σου περνάνε οι καούρες!

• Like 1

καλησπερα! εγω ειμαι στον 5ο μηνα σε κατακλιση κι επειδη εχω πολλες καουρες εχω δοκιμασει κατι χαπια που λεγονται rennie και με εχουν βοηθησει...

• Like 1

Εχω τεραααστιο προβλημα με τις καουρες...

Τρωε συχνα κ μικρα γευματα, απεφευγε να ξαπλωνεις κατευθειαν μετα το φαγητο κ το βραδυνο σου, τρωγε το πριν τις 9.

Απεφευγε ντοματες κ σφολιατοειδη κ φυσικα φαστ φουντ.

Με βοηθανε πολυ αυτα που γραφει το ditaki - ειδικα το γαλα κ επιπλεον την ωρα τις καουρας με βοηθαει μια σκετη φρυγανια ή το μηλο ή το γιαουρτι.

Τελος στις πολυ δυσκολες στιγμες τρωω μισο κουταλακι μαγειρικη σοδα κ πινω αμεσος νερο. Αυτο μην το κανεις συχνα γιατι δεν ειναι κ το πιο υγιεινο για κυηση (κατακρατηση).

• Like 1

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσι μου σε νοιώθω...ή μάλλον σε ένοιωθα όταν ήμουν και γω 8 μηνών στην κόρη μου!

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@ditaki μέντα εννοείς ρόφημα???? 

στις πριν 2 ώρες, ο/η elinagk είπε:

καλησπερα! εγω ειμαι στον 5ο μηνα σε κατακλιση κι επειδη εχω πολλες καουρες εχω δοκιμασει κατι χαπια που λεγονται rennie και με εχουν βοηθησει...

Μου δώσε κ μένα η γυναικολόγος μου τα maalox αλλά δε κάνουν τπτ 😒😒 γμτ!!! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Εχω τεραααστιο προβλημα με τις καουρες...

Τρωε συχνα κ μικρα γευματα, απεφευγε να ξαπλωνεις κατευθειαν μετα το φαγητο κ το βραδυνο σου, τρωγε το πριν τις 9.

Απεφευγε ντοματες κ σφολιατοειδη κ φυσικα φαστ φουντ.

Με βοηθανε πολυ αυτα που γραφει το ditaki - ειδικα το γαλα κ επιπλεον την ωρα τις καουρας με βοηθαει μια σκετη φρυγανια ή το μηλο ή το γιαουρτι.

Τελος στις πολυ δυσκολες στιγμες τρωω μισο κουταλακι μαγειρικη σοδα κ πινω αμεσος νερο. Αυτο μην το κανεις συχνα γιατι δεν ειναι κ το πιο υγιεινο για κυηση (κατακρατηση).

Η φρυγανιά δε κάνει τπτ... Κ το γάλα δυσκολεύομαι να το πιω γμτ... Το γιαούρτι δε σου κάνει ξινιλες μετά???? 

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Λιτσούλι είπε:

Η φρυγανιά δε κάνει τπτ... Κ το γάλα δυσκολεύομαι να το πιω γμτ... Το γιαούρτι δε σου κάνει ξινιλες μετά???? 

Εμενα δεν μου ξανει. Δοκιμασε κανενα με λιγοτερη οξυτητα (πχ complete, activia). Ή μπορεις να πιεις αριανη.

• Like 1

Ολα αυτα που σου ειπα βεβαια, ενω τοσο καιρο με βοηθουσαν τωρα που ειμαι στον 9ο δεν κανουν κ πολλα. Εφου εκανα 2 φορες κ εμετο σπο την μεγσλη παλλινδρομηση.

στις πριν 8 ώρες, ο/η Λιτσούλι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα... Βρίσκομαι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης... Κ υποφέρω από καούρες σχεδον όλη μέρα.... Μήπως κάποια κοπέλα είχε παρόμοια συμπτώματα κ έχει κάνα'' μυστικό '' να με βοηθήσει?? 😞😞😞

Κοριτσακι εμενα γενικα στις καουρες με βοηθανε τα αμυγδαλα...τα ωμα οχι τα ψημενα.

• Like 1

στις πριν 10 ώρες, ο/η Λιτσούλι είπε:

@ditaki μέντα εννοείς ρόφημα???? 

Ναι ρόφημα, το βράζεις όπως το τσάι. Έχει και ωραία γεύση. Και μένα το γιαούρτι μου προκαλούσε ξινίλα μετά, αλλά εκείνη την ώρα με ηρεμούσε λίγο.

• Like 1

στις πριν 14 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Κοριτσακι εμενα γενικα στις καουρες με βοηθανε τα αμυγδαλα...τα ωμα οχι τα ψημενα.

Αυτό δε το έχω ξανακούσει... Θα το δοκιμάσω όμως... Σε ευχαριστώ πολύ!!!! ❤ 

στις πριν 16 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ολα αυτα που σου ειπα βεβαια, ενω τοσο καιρο με βοηθουσαν τωρα που ειμαι στον 9ο δεν κανουν κ πολλα. Εφου εκανα 2 φορες κ εμετο σπο την μεγσλη παλλινδρομηση.

Ωωωωχ σε νοιώθω απόλυτα... Κ τάση για εμετό κ δυσφορία πολλά βράδυα!!! Υπομονή εσυ φτάνεις στο τέλος.... Κ όταν θα έχεις αγκαλιά το αγγελούδι σου δε θα θυμάσαι τπτ!!! ❤ ❤ με το καλό κορίτσι μου... 

στις πριν 7 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Ναι ρόφημα, το βράζεις όπως το τσάι. Έχει και ωραία γεύση. Και μένα το γιαούρτι μου προκαλούσε ξινίλα μετά, αλλά εκείνη την ώρα με ηρεμούσε λίγο.

Θα το δοκιμάσω κ θα σου πω... 😘😘😘 σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ το είδα σήμερα το αγόρι μου και είναι 1019 γραμμάρια! Καταλαβαίνω και τις κλωτσιές και όταν γυρνάει και όταν έχει λοξυγκα. Είναι ένα ρυθμικό τικ τικ τικ που σου γαργαλάει την κοιλιά! Εν τω μεταξύ είναι συνέχεια με το κεφάλι πάνω κάτω από το δεξί στήθος και τα πόδια κάτω προς το αριστερό πόδι. Έτσι είναι συνήθως στον υπέρηχο. Γενικά όμως η κοιλιά σκληραίνει ειδικά όταν κοιμάμαι αριστερά και εμφανίζεται ένα ολόκληρο κορμί!  Για τα φορμακια και τα κορμακια που λέτε, τα ανιψια μου που γεννήθηκαν 4 Οκτωβρίου θυμάμαι ότι τους φορέσαμε μέσα κοντομάνικο και απέξω μακρυμανικο. Και νομίζω ότι γενικά ισχύει να φοράει το μωρό ένα παραπάνω ρούχο από εμάς. 
    • Χαχα ξέρω γω μπορεί να βγει κάνα μεγάλο μωρό 4600 χαχα γιατί λίγο είναι! Τι να του χωρέσουν μετά τα 0? Αποκλειετε!!! Εμάς την τελευταία φορά δεν μας είπε ύψος γιατί τώρα λέει που μεγαλονουν αρχίζουν και κουλουριαζονται οπωτε δεν είναι απόλυτο! Ανυπομονώ να τον ξανά δω άλλες 15 μέρες 
    • Παντως σε καταλαβαινω.. αν δεν εισαι ετοιμη με το καλο να περιοδευσεις!!
    • Ησύχη είμαι! Αμνιοπαρακεντηση έκανα λόγω ηλικίας , και δεν πιστεύω ότι κάποιος γιατρός θα διακινδυνευε την υγεία μου και του παιδιού μου λέγοντας μου πράγματα που δεν έχει ψάξει. Έχω να ανησυχώ για το ζαχαρο, την πίεση, τα κιλά και σε αυτά με ξεσκονίζει, δε νομίζω να έμεινε ανέμελος για το τοξοπλασμα από αμέλεια. Σε ευχαριστώ πάντως! 
    • Κοριτσι, γιατι λες οτι το 258 ειναι χαμηλο?? Με ποση καθυστερηση το εκανες?? Εγω μια χαρα το βλεπω να υπερδιπλασσιαζεται!!  Στην εγκυμοσυνη μου ειχα παρομοιους εντονους πονους! Καλη κ τελειομηνη κυηση!!
  • Νέες συζητήσεις