Μετάβαση σε περιεχόμενο
Μπλε

Απορια για την ανάπτυξη του εμβρύου.

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, θελω να ρωτησω κατι. Χθες πηγα για τον πρώτο υπέρηχο , η ηλικια του εμβρύου απ το μέγεθος έδινε μολις 2-3 μερες διαφορα απο την ημερολογιακή.  (5βδ+6μερες εδειχνε κ απο την περίοδο ειμαι 6+3) Οποτε ολα καλα μεχρι εδώ. Ο σάκος επίσης μια χαρα. ΑΛΛΑ δεν εχει δημιουργηθεί ακομα ο πλακουντας . Δεν φαινεται να αγχώνεται για αυτο η γυναικολόγος. Φυσικά μου έδωσε εντολή για ξαπλα μεχρι τον 3ο μηνα αλλα αυτο λογω του διαφράγματος που εχω στην μεση της μητρας. Αλλά αυτο με τον πλακούντα δεν το κατάλαβα. Δεν έπρεπε να υπάρχει ; 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
στις πριν 31 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θελω να ρωτησω κατι. Χθες πηγα για τον πρώτο υπέρηχο , η ηλικια του εμβρύου απ το μέγεθος έδινε μολις 2-3 μερες διαφορα απο την ημερολογιακή.  (5βδ+6μερες εδειχνε κ απο την περίοδο ειμαι 6+3) Οποτε ολα καλα μεχρι εδώ. Ο σάκος επίσης μια χαρα. ΑΛΛΑ δεν εχει δημιουργηθεί ακομα ο πλακουντας . Δεν φαινεται να αγχώνεται για αυτο η γυναικολόγος. Φυσικά μου έδωσε εντολή για ξαπλα μεχρι τον 3ο μηνα αλλα αυτο λογω του διαφράγματος που εχω στην μεση της μητρας. Αλλά αυτο με τον πλακούντα δεν το κατάλαβα. Δεν έπρεπε να υπάρχει ; 

Σεωαυτην την βδομαδα που εισαι υπαρχει τροφοβλαστη. Αργοτερα εξελισσεται σε πλακουντα..!

Α ναι;; τι καλά. Εγω το κατάλαβα αλλιως γιατι μου φάνηκε οτι το ειπε ως κατι αξιοσημείωτο. Ειπα ομως δεν θα το ψάξω στο ίντερνετ!! Χαχαχα κ ο σύζυγος δλδ που ηταν εκει αυτο κατάλαβε. Σε ευχαριστώ!

στις On 2/6/2018 at 1:52 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου! Καταρχήν καλή και τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι από καρδιάς. Είπες ότι ο γυναικολόγος σου σου είπε ότι επειδή έχεις διάφραγμα να μείνεις 3 μήνες ξάπλα; Κατάλαβα καλά?

@KONSTANTIA καλησπέρα!και Ευχαριστώ πολυ. Ναι αλλα οχι για 3 μηνες. Μεχρι τον τριτο δλδ 1μιση μηνα απο τωρα.

Λόγω του διαφράγματος? Γιατί και εγώ έχω και δούλευα μέχρι τον 7ο. Έπαθα βέβαια μια αποκόλληση στον 3ο αλλά θα την πάθαινα αφού έκανα βλακεία είτε είχα το διάφραγμα είτε όχι.

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λόγω του διαφράγματος? Γιατί και εγώ έχω και δούλευα μέχρι τον 7ο. Έπαθα βέβαια μια αποκόλληση στον 3ο αλλά θα την πάθαινα αφού έκανα βλακεία είτε είχα το διάφραγμα είτε όχι.

Ναι λόγω του διαφράγματος. Για να μην σου ειπαν κατι ανάλογο ισως εισαι αλλη περίπτωση, δεν το ξερω. Δεν χρειάστηκε ουτε ράμματα να κανεις. Να βαλεις αυτο το διχτυ που βάζουν στους τελευταίους μηνες;

στις Just now, ο/η Μπλε είπε:

Ναι λόγω του διαφράγματος. Για να μην σου ειπαν κατι ανάλογο ισως εισαι αλλη περίπτωση, δεν το ξερω. Δεν χρειάστηκε ουτε ράμματα να κανεις. Να βαλεις αυτο το διχτυ που βάζουν στους τελευταίους μηνες;

Όχι, κύλησαν όλα ομαλά - πλην της αποκόλλησης βέβαια. Στο τέλος βέβαια πήγα με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης σε πρώτο επίπεδο και διαφράγματος σε δεύτερο (εικάζω).

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Όχι, κύλησαν όλα ομαλά - πλην της αποκόλλησης βέβαια. Στο τέλος βέβαια πήγα με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης σε πρώτο επίπεδο και διαφράγματος σε δεύτερο (εικάζω).

Α ωραια εχω ακούσει και αλλες περιπτώσεις που ηταν ολα κομπλέ. Ελπιζω και εγω μετα τον 3ο να είμαι οκ.

Μια ερώτηση μόνο να σου κάνω. Ήξερες από πριν ότι έχεις διάφραγμα ή το έμαθες όταν έμεινες έγκυος?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Love1988 @katerinant95Με το καλό τα ζουζούνια σας!!!! Και τις υπόλοιπες βεβαίως! Το φάγατε κορίτσια! Όλα καλά να σας πάνε   @Love1988 μου θύμισε αυτή που στο είπε τη συζήτηση με τον δικό μου γυναικολόγο στις αρχές που τον ρώτησα για φυσιολογικό ή καισαρική (λόγω των ινομυωματων που έχω) και μου λέει εσυ ο θέλεις; και του λέω ότι νομίζεις καλύτερο για μένα και το μωρό. Μου λέει δεν ξέρεις ποσό χαίρομαι που ακούω κατι τέτοιο με τις τρελές που κυκλοφορούν! Φανταστείτε παιδιά πίεση που θα ασκούν στους γιατρούς τους αυτές οι τυπισσες!  Γραψτην καλε κανονικότατα και ζήσε το θαυματακι σου ❤️
    • Κοριτσαρα, εγω δε θα μπορουσα να μην εχω διπλα μου το μωρο, ειδικα σε μαιευρηρια τυπου Ιασω, Ρεα κλπ γιατι ποτε δε θα ημουν σιγουρη αν πχ θα διναν ξενο γαλα στο παιδι. Εχω φιλη που γεννησε προσφατως στο Ιασω κ τους επιασε τυχαια να δινουν ξενο στο παιδι της ενω η ιδια το ειχε απογορεψει. Μαλιστα ζητουσε να της το φερουν κ μπορει να καθυστερουσαν κ 20 λεπτα.. Το μωρο τις πρωτες μερες πρεπει να εχει το στηθος οποτε θελει αυτο κ οχι ανα 3 ωρες που εχει αποφασισει το καθε ιδιωτικο. Κι αμα κλαψει? Θα σου το φερουν ή θα σπαραζει?? Το καταλαβαινω το αγχος με τους επισκεπτες, αλλα μπορεις να απαιτησεις να μπαινει ενας-ενας μεσα. Βεβαια απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που μπορει να εχει μια καισαρικη. Προσωπικα ξερω κοπελα που δυσκολευτηκε πολυ αλλα ξερω κ κοπελα που θηλασε αμεσως, ειχε το μωρο μαζι της κ ηταν μια χαρα..! Ο,τι κ αν αποφασισεις θα ειναι μονο για λιγες ημερες!!! Μετα θα το χαρεις οπως θελεις!!
    • Σε ευχαριστώ πολυ μάλλον κι εγώ όπως το βλέπω δεν θα κάνω τελικά..
    • Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια από καρδιάς..απλά είναι λυπηρό στις μερες μας που η επιστήμη έχει απο τη μια το φυσιολογικο τοκετο και απο την αλλη την καισαρικη τομή ως δυο λύσεις για να επιλεξει ο γιατρός τη σωστότερη για καθε γυναικα, υπάρχουν ωστοσο μυαλα που θεωρούν την καισαρικη υποτιμητική του στιλ εσυ δεν γεννησες..η δεν προσπάθησες ή ο γιατρος πήγε απλώς να σου πάρει τα λεφτά.
    • Να σου πωωω.. Καθολου μην χαλιεσαι κ καμια σημασια μη δινεις.. Κ μην τους αφηνεις να σε πνιγουν-να απαντας κ να τους βαζεις στην θεση τους. Ειρωνια φουλ θελουν ολα τα σχολια που δεν ειναι καλοπροαιρετα.. Εγω θα εδινα απαντησεις του στυλ "λες εσυ να ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο" ή "λες να ενδιαφερεσαι περισσοτερο εσυ για το παιδι μου απ'οτι εγω"??? Μην κατσεις να απολογηθεις σε κανεναν.. Κ γραψτους κοπελα μου... Ετοιμαζεσαι να δεις το μεγαλειο της ζωης, να ζησεις την πιο ομορφη εμπειρια της ζωης σου, τις πιο ευτυχισμενες σου στιγμες κ θα αφησεις να σε χαλασουν τετοια μικροπραγματα?? Μην ασχολεισαι με κατι που δεν αξιζει.. Βαλε απλα τα γελια-πιο πολυ θα τους τσουξει αυτο.
  • Νέες συζητήσεις