Μετάβαση σε περιεχόμενο
Μπλε

Απορια για την ανάπτυξη του εμβρύου.

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, θελω να ρωτησω κατι. Χθες πηγα για τον πρώτο υπέρηχο , η ηλικια του εμβρύου απ το μέγεθος έδινε μολις 2-3 μερες διαφορα απο την ημερολογιακή.  (5βδ+6μερες εδειχνε κ απο την περίοδο ειμαι 6+3) Οποτε ολα καλα μεχρι εδώ. Ο σάκος επίσης μια χαρα. ΑΛΛΑ δεν εχει δημιουργηθεί ακομα ο πλακουντας . Δεν φαινεται να αγχώνεται για αυτο η γυναικολόγος. Φυσικά μου έδωσε εντολή για ξαπλα μεχρι τον 3ο μηνα αλλα αυτο λογω του διαφράγματος που εχω στην μεση της μητρας. Αλλά αυτο με τον πλακούντα δεν το κατάλαβα. Δεν έπρεπε να υπάρχει ; 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 31 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θελω να ρωτησω κατι. Χθες πηγα για τον πρώτο υπέρηχο , η ηλικια του εμβρύου απ το μέγεθος έδινε μολις 2-3 μερες διαφορα απο την ημερολογιακή.  (5βδ+6μερες εδειχνε κ απο την περίοδο ειμαι 6+3) Οποτε ολα καλα μεχρι εδώ. Ο σάκος επίσης μια χαρα. ΑΛΛΑ δεν εχει δημιουργηθεί ακομα ο πλακουντας . Δεν φαινεται να αγχώνεται για αυτο η γυναικολόγος. Φυσικά μου έδωσε εντολή για ξαπλα μεχρι τον 3ο μηνα αλλα αυτο λογω του διαφράγματος που εχω στην μεση της μητρας. Αλλά αυτο με τον πλακούντα δεν το κατάλαβα. Δεν έπρεπε να υπάρχει ; 

Σεωαυτην την βδομαδα που εισαι υπαρχει τροφοβλαστη. Αργοτερα εξελισσεται σε πλακουντα..!

Α ναι;; τι καλά. Εγω το κατάλαβα αλλιως γιατι μου φάνηκε οτι το ειπε ως κατι αξιοσημείωτο. Ειπα ομως δεν θα το ψάξω στο ίντερνετ!! Χαχαχα κ ο σύζυγος δλδ που ηταν εκει αυτο κατάλαβε. Σε ευχαριστώ!

στις On 2/6/2018 at 1:52 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου! Καταρχήν καλή και τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι από καρδιάς. Είπες ότι ο γυναικολόγος σου σου είπε ότι επειδή έχεις διάφραγμα να μείνεις 3 μήνες ξάπλα; Κατάλαβα καλά?

@KONSTANTIA καλησπέρα!και Ευχαριστώ πολυ. Ναι αλλα οχι για 3 μηνες. Μεχρι τον τριτο δλδ 1μιση μηνα απο τωρα.

Λόγω του διαφράγματος? Γιατί και εγώ έχω και δούλευα μέχρι τον 7ο. Έπαθα βέβαια μια αποκόλληση στον 3ο αλλά θα την πάθαινα αφού έκανα βλακεία είτε είχα το διάφραγμα είτε όχι.

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λόγω του διαφράγματος? Γιατί και εγώ έχω και δούλευα μέχρι τον 7ο. Έπαθα βέβαια μια αποκόλληση στον 3ο αλλά θα την πάθαινα αφού έκανα βλακεία είτε είχα το διάφραγμα είτε όχι.

Ναι λόγω του διαφράγματος. Για να μην σου ειπαν κατι ανάλογο ισως εισαι αλλη περίπτωση, δεν το ξερω. Δεν χρειάστηκε ουτε ράμματα να κανεις. Να βαλεις αυτο το διχτυ που βάζουν στους τελευταίους μηνες;

στις Just now, ο/η Μπλε είπε:

Ναι λόγω του διαφράγματος. Για να μην σου ειπαν κατι ανάλογο ισως εισαι αλλη περίπτωση, δεν το ξερω. Δεν χρειάστηκε ουτε ράμματα να κανεις. Να βαλεις αυτο το διχτυ που βάζουν στους τελευταίους μηνες;

Όχι, κύλησαν όλα ομαλά - πλην της αποκόλλησης βέβαια. Στο τέλος βέβαια πήγα με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης σε πρώτο επίπεδο και διαφράγματος σε δεύτερο (εικάζω).

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Όχι, κύλησαν όλα ομαλά - πλην της αποκόλλησης βέβαια. Στο τέλος βέβαια πήγα με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης σε πρώτο επίπεδο και διαφράγματος σε δεύτερο (εικάζω).

Α ωραια εχω ακούσει και αλλες περιπτώσεις που ηταν ολα κομπλέ. Ελπιζω και εγω μετα τον 3ο να είμαι οκ.

Μια ερώτηση μόνο να σου κάνω. Ήξερες από πριν ότι έχεις διάφραγμα ή το έμαθες όταν έμεινες έγκυος?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Κοριτσια εχει ως εξης: Σε κανονικο κυκλο 28 ημερων τη 14 η μερα σκαει το αυγουλακι αλλα η ορμονη που σου δείχνει το ποσο ωριμο είναι αυξάνεται 24-48 ωρες πριν σκασει το αυγο. τα τεστακια ωορηξίας  ανιχνευουν αυτην την ορμονη την ημερα που είναι στο ψηλοτερο σημείο της αν κανουμε ξανα τεστακι την αλλη μερα η γραμμη μπορει να μην υπαρχει η να ειναι πιο αχνη. Το τεστ δε μας δειχνει οτι σκαει τωρα το ωαρίο αλλα οτι κοντευει να σκασει για να παρουμε τα μετρα μας και να κλειδωσουμε το συζυγο στη κρεβατοκάμαρα!!!!!! Αν δε γινει γονιμοποιηση περιοδο εχουμε 14 μερες πανω κατω συν πλην 2-3. Σε μη κανονικό κυκλο μπορει να εχουμε καθυστερηση ωορηξίας είτε γιατι αργει το αυγουλακι να μεγαλωσει ειτε γιατι μπορει να είναι κυκλος χωρις ωορηξία( ναι υπαρχει και μου εχει συμβει πολλες πολλες φορες) τοτε το τεστακι μπορει να δειξει θετικο ( παντα εντονη γραμμη και οχι αχνη)  ακομα και την 21 μερα αλλα αν παλι δε γινει γονιμοποιηση   περιπου 14 μερες μετα θα ερθουν παλι οι Ρωσοι....... αν παλι το τεστακι δεν δειξει καθολου θετικο σε καμια μερα τοτε ειναι αναωρηκτος κυκλος και απλα περιμενεις ποτε θα ερθει. Εγω στους 3 μηνες τους 2 δεν εκανα αυγουλακι δεν μου εσκαγε οποτε τα τεστ ηταν αρνητικα. καλο είναι να ξεκιναμε τα τεστακια απο τη 10 μερα του κύκλου γιατι καποιες γυναικες εχουν ωορηξια πολυ κοντα στη περιοδο. Εγω χρησιμοποιουσα τεστακια και τωρα κανω υπερηχους γιατι ειχα θεμα. Ο γιατρος ξεκιναει απο τη 10 η ημερα την παρακολουθηση και οταν δει οτι μεγαλωνει το αυγο παιρνει αιμα και μετραει την τιμη της ορμονης που είναι ουσιαστικα η ιδια που ανιχνευουν και τα τεστακια. οσο πιο ψηλα ειναι τοσο πιο κοντα ειναι το αυγο να σκασει.  !!!!!! Καλα τεστακια κοριτσια!!!  
    • Κοριτσάκια καλησπέρα.Διαβάζω καθημερινά τα νέα σας.Σήμερα έκανα τον τελευταίο υπέρηχο,τη Δευτέρα πάμε για ωοληψια,4 ωοθυλακια,τα τρία είναι 16χιλ και το τέταρτο 13plus.Για να δούμε αν θα είναι και καλά στο τέλος.Αχ τί άγχος και αυτο βρε κορίτσια κάθε φορά.Καλά η ωοληψια πλέον μου φαίνεται παιχνιδάκι,είναι η 10η που θα κάνω στα 4 χρόνια προσπαθειών.Για να δούμε.
    • αν και αυτα λενε οτι ανιχνευουν νωρις ισως αν ειναι πολυ χαμηλη ορμονη να εγινε καποιο λαθος
    • μπραβο κοριτσακι μου ευχομαι λοιπον μετα απο τη τωρινη περιοδο να ξανα ερθει μετα απο εννεα μηνες παλι  αντε καλη νεα αρχη κοπελα μου
  • Νέες συζητήσεις