Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα έχω φυσιολογική εγκυμοσύνη;


Lenaki1890

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

που να δεις τι εκανες στο αλλο τοπικ!! 

Τι εκανα παλι? Μιλας με γριφους γεροντα! (παντου ρομπα γινομαι, σαν τον κλοουν καθε φορα τα ιδια πραγματα. Ετσι ειμαι και απο κοντα), τι να εκανα παλι Παναγια μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια , πριν τρεις ημέρες έκανα ξανά αιματολογική εξέταση για θυρεοειδή και μου βρήκαν TSH 3,4 ενώ τη πρώτη φορά που έδωσα αιμα ήταν στο 1, 99 . Ο ενδοκρινολόγος μου ειπε ότι πρέπει να πάρω χάπια για να τον ρυθμίσω και ότι οι αποβολές θα μπορούσε να σχετίζονται με αυτό. Έχετε και εσείς κάποια ανάλογη εμπειρία. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η διαφορά στις τιμές και πως μπορεί να διαφέρουν τόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lenakidol είπε:

Γειά σας κορίτσια , πριν τρεις ημέρες έκανα ξανά αιματολογική εξέταση για θυρεοειδή και μου βρήκαν TSH 3,4 ενώ τη πρώτη φορά που έδωσα αιμα ήταν στο 1, 99 . Ο ενδοκρινολόγος μου ειπε ότι πρέπει να πάρω χάπια για να τον ρυθμίσω και ότι οι αποβολές θα μπορούσε να σχετίζονται με αυτό. Έχετε και εσείς κάποια ανάλογη εμπειρία. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η διαφορά στις τιμές και πως μπορεί να διαφέρουν τόσο...

 Κ εγω ειχα παρομοια τιμη κ πηρα την ελαχιστη δοση... Βρισκω λιγο υπερβολικο τον γιατρο σου.. Η γυναικα που ειναι εγκυος ή θελει να μεινει καλο ειναι να εχει κατω απο 2,5 αλλα κ το 3,4 ειναι στις φισιολογικες τιμες (απλα κανεις αγωγη για να μην ρισκαρεις κ να ανεβει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lenakidol καλημερα. συμφωνω με @Rosemary. εχω συζητησει αρκετα με την ενδοκρινολο για αυτο. καλο ειναι να ειναι χαμηλοτερο αλλα οχι οτι το 3.5 δημιουργει θεμα. δεν ειμαι γιατρος φυσικα αλλα με εμενα μου εχει πει οτι δεν προκαλει αποβολη ο θυροειδης. τον θυροειδη τον παρακολουθουμε γιατι τους πρωτους μηνες το μωρο δεν ρυθμιζει μονο του τα ορμονολογικα κ εξαρταται απο τη μητερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας , ναι και σε εμένα δεν είναι σίγουρος αν αυτό θα σχετιζόταν με τις αποβολές αλλά για παν ενδεχόμενο μου είπε να κάνω την αγωγή ,με 50 με ξεκίνησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με rosemary και dim. Με κολλητη ενδοκρινολογο που με εχει στενη παρακολουθηση λεει οτι σε εγκυμοσυνη πρεπει να το χεια κατω απο 2.5 αλλα δε νομιζω οτο η τιμη σου επηρεασε κατι αρνητικα. Καλο ειναι αφου το ειδατε να το ρυθμισεις βεβαια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο και να σας φαίνεται περίεργο κορίτσια, πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να ψάχνει απεγνωσμένα να βρει έναν λόγο για τον οποίο είχα τις δύο βιοχημικές αποβόλες. Ίσως να το θεωρείται τρελό αλλά φοβάμαι πολύ δεν θέλω να το ξαναβιώσω, έτρεχα κάθε λίγο στη τουαλέτα να δώ αν έχω πιο πολύ αιμορραγία. Σίγουρα αν είσαι σε πιο προχωρημένο στάδιο είναι πιο δύσκολο, εγώ όμως παρά το ότι ήταν σε πρώιμο στάδιο, το βίωσα πολύ άσχημα, πόνεσα πολύ και ακόμη πονάω ψυχικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lenakidol είπε:

Όσο και να σας φαίνεται περίεργο κορίτσια, πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να ψάχνει απεγνωσμένα να βρει έναν λόγο για τον οποίο είχα τις δύο βιοχημικές αποβόλες. Ίσως να το θεωρείται τρελό αλλά φοβάμαι πολύ δεν θέλω να το ξαναβιώσω, έτρεχα κάθε λίγο στη τουαλέτα να δώ αν έχω πιο πολύ αιμορραγία. Σίγουρα αν είσαι σε πιο προχωρημένο στάδιο είναι πιο δύσκολο, εγώ όμως παρά το ότι ήταν σε πρώιμο στάδιο, το βίωσα πολύ άσχημα, πόνεσα πολύ και ακόμη πονάω ψυχικά.

Κοριτσακι μου, το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες.. Σκεψου ομως οτι ειναι τοσο πιθανο να αποβαλει μια γυναικα που ειναι καλυτερο να μην βρεις τιποτα κακο, να εισαι απολυτα υγειης κ την επομενη φορα θα εισαι πιο τυχερη. Το μονο παραπανω που θα σου ελεγα να κανεις ειναι εξετασεις θρομβοφιλιας ετσι ωστε αν ξαναμεινεις εγκυος να παρεις κατευθειαν σαλοσπιρ.

Επισης να ξερεις οτι οι βιοχημικες ειναι ακομα πιο συχνες... Ειναι αυτο που λεμε κατι πηγε να γινει κ δεν εγινε..

Σκεψου οτι κοπελες με ψιλοαστατο κυκο, μπορει να μην το καταλαβουν καν. Εμενα πχ το αιμα της 2ης σποβολης μου (βιοχημικη) κρατησε γυρω στις 5 ημερες (οσο κρατα κια περιοδος δηλαδη.. Αν δεν ειχα τοσο σταθερο κυκλο ή αν δεν ειχα προσβαση σε μικροβιολογικο τις 3-4 επομενες ημερες της καθυστερησης, δε θα το μαθαινα ποτε. Θα πιστευα απλα οτι αδιαθετησα λιγο πιο αργα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτό μου είπε και ο γυναικολόγος μου, ό,τι τις βιοχημικές μερικές κοπέλες δεν τις καταλαβαίνουν καν, στη δική μου περίπτωση, όπως και στη δική σου μάλλον επειδή έχουμε σταθερό κύκλο το καταλάβαμε αμέσως. Θρομβοφιλία όπως και τα γονιδιακά τα έκανα είναι όλα μια χαρά. Τώρα περιμένω τις εξετάσεις του καρυοτυπου ζεύγους να βγούνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...