Μετάβαση σε περιεχόμενο
babybaby

Ιογενής αμυγδαλίτιδα στο πρώτο τρίμηνο

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και συγγνώμη αν σας ζαλίζω. Το έγραψα και αλλού σε κουβέντα αλλά ανοίγω θέμα μήπως βρω παρηγοριά... χαχαχ.. Είμαι στο τέλος της 10ης εβδομάδας.

Λοιπόν από χθες πονόλαιμος και χαμηλός πυρετός (δεν περασε το 38) και υποχωρεί με ντεπόν. Πήγα σήμερα σε γιατρό ο οποίος είπε ότι δεν είναι μικρόβιο/βακτήριο οπότε δε θα πάρω αντιβίωση. Είναι αρχή αμυγδαλίτιδας από ιό. Όπως είπε σε συνεννόηση και με το γυναικολόγο μου, παίρνω μόνο ντεπόν και κάνω γαργάρες με αλατόνερο, κι αν χειροτερέψει ο λαιμός ή ο πυρετός σημαίνει ότι ίσως πλέον θα χρειαστώ αντιβίωση.

Οι ερωτήσεις δύο:

1. Στη φάση τώρα που περνάω ίωση και δεν παίρνω αντιβίωση επηρεάζεται το έμβρυο;

2. Αν τελικά πάρω αντιβίωση πόσο κακό του κάνω;

Τα ρώτησα αυτά και το γιατρό αλλά είναι αλλιώς να σου λένε κοπέλες που το έχουν περάσει τις εμπειρίες τους παρα ένας γιατρός ξερές πιθανότητες πχ...

Ευχαριστώ πολύ, με έχει πιάσει ψυχολογικό και νιώθω ότι κάτι θα πάθει το μωρό μου...

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Κοπελα μου σε καταλαβαινω πολυ πολυ. Λοιποοον απ οσο ξερω υπάρχουν αντιβιωσεις οπως πχ amoxil που μπορεις να παρεις στην εγκυμοσύνη κ δεν πειράζει. ΒΈΒΑΙΑ και εγω παλι δεν θα ηθελα να πάρω. Αισθανομαι όμως οτι για την αμυγδαλιτιδα βοηθανε γαργάρες με  ειδικα αντισηπτικα. Δεν σου εδωσε; δεν κάνει; μονο αλατονερο; 

@babybaby περαστικά κοπέλα μου!!!! Μην ανησυχείς ..καταρχην καλύτερα που είναι από ιό.. Παρά μικρόβιο.. Ο ιός κάνει τον κύκλο του περνάει... Ενώ στο  μικρόβιο η αντιβίωση είναι αναπόφευκτη... Να ξέρεις ότι το μωρό δε παθαίνει κάτι από έναν απλό ιό όπως αυτός..ισα ίσα θα χει αντισώματα 😊..εγω είχα αρρωστήσει 3 φορές μια... 13 εβδ.. Μετά την αυχενικη... Με 38 πυρετό αλλά με Ντεπον κοτόσουπα ξεκούραση σε 3 μέρες ήμουν περδίκι... Αυτό ήταν το λάιτ!!! Μετά Τ Β επιπέδου (το χα παράδοση μετά τα μεγάλα υπέρηχα)..επαθα γρίπη με βήχα.... Που έλεγα αυτό είναι θα πάθω τίποτα βήχας Κ εγκυμοσύνη ειναι δύσκολα... Μου πέρασε Κ αυτό... Και η 3η. ...2 Ιουλίου.... 20 μέρες πριν γεννήσω... Ωτίτιδα λαιμός όλα.... Στ παρά πέντε αντιβίωση..   Ευτυχώς μου πέρασε πριν γεννήσω.. Γενικά η άμυνα μας πέφτει στην εγκυμοσύνη... Αλλά ακόμα. Και αν πάρεις αντιβίωση υπάρχουν τόσες για εγκύους που αποδεδειγμένα δεν έχουν παρενέργειες... Περαστικά Κ πάλι!!! Ξεκούραση Κ θα περάσει γρήγορα!! 

Κορίτσια @Μπλε και @Rena28 σας ευχαριστώ τόσο πολύ.

@Μπλε δυστυχώς μόνο με αλατόνερο και λεμόνι με άφησε! Τελικά σήμερα ειμαι πολύ καλυτερα! Δεν έχω κάνει πυρετό και νιώθω καλύτερα το λαιμό! Γενικως νιώθω ότι θα τη γλυτώσω χωρίς αντιβίωση!!!

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Love1988 @katerinant95Με το καλό τα ζουζούνια σας!!!! Και τις υπόλοιπες βεβαίως! Το φάγατε κορίτσια! Όλα καλά να σας πάνε   @Love1988 μου θύμισε αυτή που στο είπε τη συζήτηση με τον δικό μου γυναικολόγο στις αρχές που τον ρώτησα για φυσιολογικό ή καισαρική (λόγω των ινομυωματων που έχω) και μου λέει εσυ ο θέλεις; και του λέω ότι νομίζεις καλύτερο για μένα και το μωρό. Μου λέει δεν ξέρεις ποσό χαίρομαι που ακούω κατι τέτοιο με τις τρελές που κυκλοφορούν! Φανταστείτε παιδιά πίεση που θα ασκούν στους γιατρούς τους αυτές οι τυπισσες!  Γραψτην καλε κανονικότατα και ζήσε το θαυματακι σου ❤️
    • Κοριτσαρα, εγω δε θα μπορουσα να μην εχω διπλα μου το μωρο, ειδικα σε μαιευρηρια τυπου Ιασω, Ρεα κλπ γιατι ποτε δε θα ημουν σιγουρη αν πχ θα διναν ξενο γαλα στο παιδι. Εχω φιλη που γεννησε προσφατως στο Ιασω κ τους επιασε τυχαια να δινουν ξενο στο παιδι της ενω η ιδια το ειχε απογορεψει. Μαλιστα ζητουσε να της το φερουν κ μπορει να καθυστερουσαν κ 20 λεπτα.. Το μωρο τις πρωτες μερες πρεπει να εχει το στηθος οποτε θελει αυτο κ οχι ανα 3 ωρες που εχει αποφασισει το καθε ιδιωτικο. Κι αμα κλαψει? Θα σου το φερουν ή θα σπαραζει?? Το καταλαβαινω το αγχος με τους επισκεπτες, αλλα μπορεις να απαιτησεις να μπαινει ενας-ενας μεσα. Βεβαια απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που μπορει να εχει μια καισαρικη. Προσωπικα ξερω κοπελα που δυσκολευτηκε πολυ αλλα ξερω κ κοπελα που θηλασε αμεσως, ειχε το μωρο μαζι της κ ηταν μια χαρα..! Ο,τι κ αν αποφασισεις θα ειναι μονο για λιγες ημερες!!! Μετα θα το χαρεις οπως θελεις!!
    • Σε ευχαριστώ πολυ μάλλον κι εγώ όπως το βλέπω δεν θα κάνω τελικά..
    • Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια από καρδιάς..απλά είναι λυπηρό στις μερες μας που η επιστήμη έχει απο τη μια το φυσιολογικο τοκετο και απο την αλλη την καισαρικη τομή ως δυο λύσεις για να επιλεξει ο γιατρός τη σωστότερη για καθε γυναικα, υπάρχουν ωστοσο μυαλα που θεωρούν την καισαρικη υποτιμητική του στιλ εσυ δεν γεννησες..η δεν προσπάθησες ή ο γιατρος πήγε απλώς να σου πάρει τα λεφτά.
    • Να σου πωωω.. Καθολου μην χαλιεσαι κ καμια σημασια μη δινεις.. Κ μην τους αφηνεις να σε πνιγουν-να απαντας κ να τους βαζεις στην θεση τους. Ειρωνια φουλ θελουν ολα τα σχολια που δεν ειναι καλοπροαιρετα.. Εγω θα εδινα απαντησεις του στυλ "λες εσυ να ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο" ή "λες να ενδιαφερεσαι περισσοτερο εσυ για το παιδι μου απ'οτι εγω"??? Μην κατσεις να απολογηθεις σε κανεναν.. Κ γραψτους κοπελα μου... Ετοιμαζεσαι να δεις το μεγαλειο της ζωης, να ζησεις την πιο ομορφη εμπειρια της ζωης σου, τις πιο ευτυχισμενες σου στιγμες κ θα αφησεις να σε χαλασουν τετοια μικροπραγματα?? Μην ασχολεισαι με κατι που δεν αξιζει.. Βαλε απλα τα γελια-πιο πολυ θα τους τσουξει αυτο.
  • Νέες συζητήσεις