Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ουρολοίμωξη και εγκυμοσύνη


beauty bunny

Recommended Posts

Κορίτσια, στο τελευταίο τσεκ απ δεν μου βγηκε καλη η γενικη ουρων κι ετσι ο γιατρος μου μου εγραψε κ καλλιέργεια οπου βρεθηκε μικροβιο e.coli. Το οποιο το εχω παθει αρκετες φορες παλιοτερα. Μου  είπε να πάρω αντιβίωση. Το θεμα είναι ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα ενω παλιότερα είχα. Δεν θέλω να παρω αντιβίωση αλλά δεν μου εδωσε αλλη εναλλακτική. Έχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Προσεχω τα παντα και τωρα αντιβίωση; Παλιοτερα το ειχα ξεπερασει κ με ομοιοπαθητικη που ειναι κ εντελώς ακίνδυνη.Γενικα εχω παρα πολλα χρονια να παρω αντιβίωση κ να παρω τωρα; Δεν ξέρω τι να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Κορίτσια, στο τελευταίο τσεκ απ δεν μου βγηκε καλη η γενικη ουρων κι ετσι ο γιατρος μου μου εγραψε κ καλλιέργεια οπου βρεθηκε μικροβιο e.coli. Το οποιο το εχω παθει αρκετες φορες παλιοτερα. Μου  είπε να πάρω αντιβίωση. Το θεμα είναι ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα ενω παλιότερα είχα. Δεν θέλω να παρω αντιβίωση αλλά δεν μου εδωσε αλλη εναλλακτική. Έχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Προσεχω τα παντα και τωρα αντιβίωση; Παλιοτερα το ειχα ξεπερασει κ με ομοιοπαθητικη που ειναι κ εντελώς ακίνδυνη.Γενικα εχω παρα πολλα χρονια να παρω αντιβίωση κ να παρω τωρα; Δεν ξέρω τι να κάνω.

Εννοειται οτι θα παρεις!! Το e. Coli αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα ειναι ομως επικυνδινο αν για καποιο λογω περασει στο μωρο. Δυστυχως πηρα κι εγω αντιβιωση για ουρεοπλασμα κ μαλιστα 2 φορες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw padws pou epatha ourolimoksi kata tin diarkeia tis egkumosinis mou o giatros den mou edwse kamia adiviwsei...Kai den pernaei sto mwro etsi.... pernaei kata tin diarkeia tis gennas...Egw genisa me ourolimoksi kai amesws kanae ekstaseis sto mwro kai tou dwsane adiviwsei endoflevia gia proliptikous logous!!!!Alla ola kala....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι το ιδιο επαθα κ εγω οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος!  Κατα την 6η εβδομάδα που εκανα εξεταση βρεθηκε e coli χωρις να εχω συμπτώματα! Πηρα αντιβίωση για μια εβδομαδα κ μετα ολα καλα! Ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν δεν ημουν εγκυος ενδεχόμενος να μην επαιρνα αντιβίωση αλλα τωρα πρέπει να παρω για να μην υποτροπιασει... μη στεναχωριέσαι καθόλου! Εξαλλου δεν ειναιεχω καθολου ασυνήθιστο να παθαίνουμε ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κάπως με ησυχάζει να βλέπω πως πήρατε κι άλλες αντιβίωση. Εμένα δεν μου το έθεσε ότι θα περάσει στο μωρό αλλά ότι μπορεί αν το αφήσω να ανέβει προς τα πάνω η λοίμωξη κ να κάνει πυρετούς κλπ κ τότε να επηρεαστεί το μωρό. Εντωμεταξυ αν ειχα συμπτωματα θα μου ηταν πιο ευκολο. Θα ελεγα ναι δεν γινεται να το αφησω να προχωρησει. Τώρα νιώθω σαν να την παίρνω άδικα. Σκέφτομαι να παω κ σε αλλο μικροβιολογικό μήπως κ δεν μου το βγάλει. Έχω ακούσει γενικα πως ειναι ευκολο να βρεθει μικροβιο αν δεν γινει προσεκτικα η εξεταση. Αδικος κοπος λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξε να δεις εγω λιγο μετα τις γονιμες μερες ειχα τα συμπτώματα της Ουρολοίμωξης.. δε πήρα ομως αντιβίωση, επινα νερο πολυ και μετα απο λιγες μερες ηρεμησα. Ομως απο τη καλλιέργεια φάνηκε οτι το μικροβιο εξακολουθουσε να υπάρχει...αρα στη δικη μου περίπτωση, δε πήγε καν το μυαλό μου οτι μπορεί να βγηκαν λαθος αποτελέσματα..σκεφτηκα "αα να για αυτο πονούσα πριν μερες". 

Θυμασαι να ειχες περασει προσφατα καποια απο τα συμπτώματα??

Μη φοβασαι για την αντιβίωση. Εξαλλου ο γιατρος θα σου δώσει τη πλεον καταλληλη αντιβιωση που δε θα δημιουργεί πρόβλημα... δε θα σου εδινε κατι που δεν επιτρέπεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ceclor μου εγραψε κ ειπε πως δεν κάνει κακό στο μωρό κ βγηκε κ στο αντιβιογραμμα μου. Αλλά όταν του ειπα στην αρχη πως θα ηθελα να την αποφυγω μου ειπε πως κι αυτος θα ηθελε να την αποφυγουμε αλλά...  Επίσης διαβασα τις οδηγιες κ για εγκυμοσυνη γραφει πως να την παιρνεις μονο αν κριθει πως ειναι απολύτως απαραιτητο. Οπότε δεν μου φαινονται κ τοσο ακινδυνες. Μετα μπαινω κ σε σκεψεις μηπως επηρεαζει καπου που μπορει να μην εχει βρεθει ακομα κ γενικα κριμα αλλά καθομαι κ στεναχωριεμαι. έδωσα κ σε αλλο μικροβιολογικο... αντε να δουμε απο Δευτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...