Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόκληση τοκετού


Recommended Posts

στις On 4/2/2018 at 12:34 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Εχεις δικιο για την επισκληριδιο-ουτε απο αυτην θα κανω. Ασε που οσες γενβαν με επισκληριδιο ειναι λιγο υπνωτισμενες μετα τη γεννα ενω οι αλλες ειναι μια χαρα.

 

Κοριτσι μου αυτο δεν ισχύει έκανα επισκληριδιο και πίστεψε με καθόλου ναρκωμένη δεν ήμουν. Τωρα παλι ψάχνω τροπο να μου κάνουν και στο δημόσιο νοσοκομείο αλλα δεν κάνουν λεει.... το κακάο με την επισκληριδιο ειναι οτι αν εχεις κάποιο ιστορικό με πονεμένη μέση η παλια θλάση ή κατι τέτοιο, θα σου βγει μόνιμα..εμενα με το παραμικρό πονάει η μέση μου.. α και την ωρα που η διαστολή φτάνει στο μέγιστο για να γεννήσεις, σου σταματάνε την επισκληριδιο εμενα έτσι μου έκαναν τουλαχιστον, μου σταμάτησαν την δόση για να ειμαι συνεργάσιμη και μόλις με έραψαν σκέψου οτι σηκώθηκα όρθια και βγήκα περπατώντας απο τον θάλαμο να πάρω το μωρο απο έξω που την είχαν να την δουν τα σόγια!!!!!! Οπότε καθόλου ναρκωμένη δεν ήμουν, ΑΣΕ που σε όλη τη γέννα είχα ανοιχτό το Skype να μιλάω με τον άντρα μου και να ειναι όσο γίνεται παρόν στη γέννα διότι ηταν ναυτικός και ηταν σε λιμάνι της Αφρικής οταν γεννούσα χαχα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Κοριτσι μου αυτο δεν ισχύει έκανα επισκληριδιο και πίστεψε με καθόλου ναρκωμένη δεν ήμουν. Τωρα παλι ψάχνω τροπο να μου κάνουν και στο δημόσιο νοσοκομείο αλλα δεν κάνουν λεει.... το κακάο με την επισκληριδιο ειναι οτι αν εχεις κάποιο ιστορικό με πονεμένη μέση η παλια θλάση ή κατι τέτοιο, θα σου βγει μόνιμα..εμενα με το παραμικρό πονάει η μέση μου.. α και την ωρα που η διαστολή φτάνει στο μέγιστο για να γεννήσεις, σου σταματάνε την επισκληριδιο εμενα έτσι μου έκαναν τουλαχιστον, μου σταμάτησαν την δόση για να ειμαι συνεργάσιμη και μόλις με έραψαν σκέψου οτι σηκώθηκα όρθια και βγήκα περπατώντας απο τον θάλαμο να πάρω το μωρο απο έξω που την είχαν να την δουν τα σόγια!!!!!! Οπότε καθόλου ναρκωμένη δεν ήμουν, ΑΣΕ που σε όλη τη γέννα είχα ανοιχτό το Skype να μιλάω με τον άντρα μου και να ειναι όσο γίνεται παρόν στη γέννα διότι ηταν ναυτικός και ηταν σε λιμάνι της Αφρικής οταν γεννούσα χαχα!!!! 

Βεβαια αυτο που περιγραφεις μου φενεται χειροτερο απο το να εισαι απλα λιγο ναρκωμενη.. Στα μαθηματα μου τοκετο μου ειπαν πως η επισκληριδιος οδηγει σε καποιες περιπτωσεις σε καισαρικη. Το ιδιο μπυ ειπε κ ο γιατρος μου.. Αυτο δε γινεται στις περισσοτερες γυναικες αλλα εγω δε θελω να το ρισκαρω. Παντως στο Ελενα που θα γεννησω, κανουν επισκληριδιο (απλα την πληρωνεις).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Βεβαια αυτο που περιγραφεις μου φενεται χειροτερο απο το να εισαι απλα λιγο ναρκωμενη.. Στα μαθηματα μου τοκετο μου ειπαν πως η επισκληριδιος οδηγει σε καποιες περιπτωσεις σε καισαρικη. Το ιδιο μπυ ειπε κ ο γιατρος μου.. Αυτο δε γινεται στις περισσοτερες γυναικες αλλα εγω δε θελω να το ρισκαρω. Παντως στο Ελενα που θα γεννησω, κανουν επισκληριδιο (απλα την πληρωνεις).

Οσο για τους μυϊκούςπονους ειναι πολυ άσχημο αλλα εγω έκανα επισκληριδιο για να μην κάνω καισαρική.. οταν μου είπαν οτι θα γεννήσω βράδυ λέω δεν ξερω τι θα κάνετε αλλα μην τυχόν μου πείτε οτι κουράστηκα και πρεπει να παω για καισαρική και μετα μου έκαναν την επισκληριδιο και μπορω να πω ήμουν κυρία!!!!! Πλακα είχε οταν έβγαινε το μωρο νιώθεις ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ σαν να τα κανείς πάνω σου, λες παει τα έκανα και εγω εκείνη την ωρα λέω τον γιατρό, Αμαν γιατρέ θελω τουαλέτα τωρα θα μου φύγουν δεν μπορω να κρατηθώ και έρχεται με κοιτάει απο κάτω και λεει δεν θες τουαλέτα, απλά γεννάς!!! Αιντε πανηγύρια εγω επιτέλους φώναζα στη μαία το κινητο μου φέρτε το κινητο μου και λέω τον γιατρό ενα λεπτάκι γιατρέ μην την βγάλετε ακομα να απαντήσει στο Skype ο Γιώργος.. και μου λεει, συγνώμη βρε παιδι μου αν ο Γιώργος εχει βάρδια στο μηχανοστάσιο τι θα κανουμε να περιμένουμε μεχρι να ανεβεί στην καμπίνα του??? Και άρχισα τον εξάψαλμο εγω, έτσι και χάσει την γέννα να μην γυ4ισει σπίτι και τέτοια αλλα ευτυχώς μίλησε στο πλήρωμα και τον κάλυψαν και καθόταν στον υπολογιστή περιμένοντας να τον καλέσω οπότε ολα καλα... αααχ τι με έκανες να θυμηθώ τωρα.. μου έφτιαξες την διάθεση στο φουλ..κωμικοτραγική γέννα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 φοβερή η εμπειρία της γεννας σου!

Όσο για την επισκληριδιο θα συμφωνήσω. Είναι σωτήρια ειδικά αν πονάς για ώρες. Ούτε εγώ ένιωθα ναρκωμενη. 

@Rosemary συνήθως στα δημόσια κάνουν ραχιαια κ έχουν αυτό π περιγράφεις. Ζαλάδες, πονοκέφαλο κτλ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Mama2015 φοβερή η εμπειρία της γεννας σου!

Όσο για την επισκληριδιο θα συμφωνήσω. Είναι σωτήρια ειδικά αν πονάς για ώρες. Ούτε εγώ ένιωθα ναρκωμενη. 

@Rosemary συνήθως στα δημόσια κάνουν ραχιαια κ έχουν αυτό π περιγράφεις. Ζαλάδες, πονοκέφαλο κτλ 

Ναι, ετσι μου ειπαν οτι την κανουν. Φαντασου οτι δεν ηξερα οτι υπαρχει κ αλλος τροπος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επισκληρίδιος είναι πως θα λειτουργήσει στον κάθε οργανισμό. Ή που θα μπλοκάρει την εξέλιξη του τοκετού ή που θα χαλαρώσει τόσο την μητέρα που θα εξελιχθεί η διαστολή αρκετά γρήγορα. Αν δεν θέλετε επισκληρίδιο, ένας πολύ καλός τρόπος να διαχειρηστείτε τον πόνο είτε να βρείτε την στάση που σας ανακουφίζει (να μην δεχθείτε να περάσετε όλη την διαδικασία ξαπλωμένη ανάσκελα!!!!) ή να σας κάνει απαλό μασάζ η μαία σας ή ακόμα και ο σύζυγος (αν δεν είναι άγαρμπος). 

Γερά μωρά με γερές μανούλες! Μακάρι να γεννούσαμε όλες φυσιολογικά και όταν ήθελε το μωρό μας, αλλά σε μερικές περιπτώσεις είναι καλύτερο για την δυάδα να επέμβουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη γεννησα -φυσιολογικα μεν - επεισοδιακα δε, χωρις επισκληρηδιο, η γνωμη μου ειναι οτι οι γενικευσεις δεν οδηγουν πουθενα. η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, η καθε κοπελα ειναι διαφορετικη και αυτο που εχει πολυ σημασια ειναι η εμπιστοσυνη στο γιατρο. 

ειναι τελειως διαφορετικη μια εγκυμοσυνη που εξελιχθηεκ ομαλα κ η κοπελα δεν ταλαιπωρηθηκε, απο μια εγκυμοσυνη με προβληματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

επειδη γεννησα -φυσιολογικα μεν - επεισοδιακα δε, χωρις επισκληρηδιο, η γνωμη μου ειναι οτι οι γενικευσεις δεν οδηγουν πουθενα. η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, η καθε κοπελα ειναι διαφορετικη και αυτο που εχει πολυ σημασια ειναι η εμπιστοσυνη στο γιατρο. 

 Δυστυχως εγω δε θα εχω τον γιατρο μου οποτε τι εμπιστοσυνη να δειξω κ πού??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Δυστυχως εγω δε θα εχω τον γιατρο μου οποτε τι εμπιστοσυνη να δειξω κ πού??

τωρα εσυ εισαι αλλη περιπτωση. δεν ηξερες καποιον στο ελενα να ειναι καλος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

τωρα εσυ εισαι αλλη περιπτωση. δεν ηξερες καποιον στο ελενα να ειναι καλος? 

Αααααααααααααααααχχχχχχ...! Εχω προβλημα που δεν ξεπερνιεται... ...με τα φακελακια!! Δεν μπορω να δωσω φακελακι... προτιμω να σφαδαξω απο τον πονο ή να παω σε ιδιωτικο κ ας δωσω περισσοτερα.. Προτιμω να τα μοιραζω απο την χαρα μου στους αρρωστους στους επισκεπτες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Αααααααααααααααααχχχχχχ...! Εχω προβλημα που δεν ξεπερνιεται... ...με τα φακελακια!! Δεν μπορω να δωσω φακελακι... προτιμω να σφαδαξω απο τον πονο ή να παω σε ιδιωτικο κ ας δωσω περισσοτερα.. Προτιμω να τα μοιραζω απο την χαρα μου στους αρρωστους στους επισκεπτες!!!

δεκτο αλλα πρεπει να τα ζυγισεις.αν ξερεις καποιον καλο τουλαχιστον, νομιζω προεχει η ασφαλεια σου παρα 300-500 ευρω. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.ισως κανω λαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

δεκτο αλλα πρεπει να τα ζυγισεις.αν ξερεις καποιον καλο τουλαχιστον, νομιζω προεχει η ασφαλεια σου παρα 300-500 ευρω. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.ισως κανω λαθος.

Καλα, δε μιλαω για ρισκω.. Μεχρι τελους θα ειμαι με τον γιατρο μου κ αν ολα παν καλα (οπως δειχνουν) παω νοσοκομειο. Αν στο τελος προκυψει θεμα, με θεση μωρου, τραχηλο ή οτιδηποτε, δε θα το σκεφτω καν. Τα σκαω στο Ιασω (ιου) κ γενναω μαζι του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Έκανα πρόκληση στη πρώτη γέννα μου.. νταξει απο το βράδυ σου βάζουν ενα υπόθετο και ξεκινάνε τα τσιμπήματα και το πρωί ξεκινάει ο ορός και έρχονται οι πόνοι. Εγω γενικά άργησα να γεννήσω φαντάσου οι πόνοι με έπιασαν στις 10 το πρωί και γέννησα 11:15 το βράδυ όλη μέρα η διαστολή στο 2 κολλημένη. Για καισαρική ούτε λόγος δεν έγινε απο τον γιατρό μου απλά δεν κατέβαινε η σκατιαρα και χρησιμοποίησαν εμβρυουλκο. Ήμουν στην 36 εβδομάδα και ενώ ξέραμε οτι το μωρο υπήρχε πιθανότητα να το χάσω αν δεν γεννούσα, προτίμησα την πρόκληση απο το να κάνω καισαρική και ολα πήγαν μια χαρα. Σχετικά με ενέσεις εγω έκανα απο την 34 εβδομάδα κάθε 3 ημέρες και όντως η μικρή γεννήθηκε 2.100 και δεν μπήκε κάν θερμοκοιτίδα!!! Θα κανείς οτι ειναι καλύτερο για το μωράκι σου και εσένα και ολα καλα θα πανε!!! 

σε ευχαριστω πολυ π εγραψες τν εμπειρια σ...μπηκα τλκ στον μηνα μ κ απλα περιμενω..αν δν γεννησω μεχρι τς 38 εβδομαδες απο μονη μ τοτε θ τ συζητησουμε παλι μ τν γιατρο μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ έκανα ραχιαία. Νομίζω είναι διαφορετικό γιατί δεν μου βάλαν καθετήρα ώστε να διοχετέυουν την αναισθητική ουσία ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά μου κάνανε 2 ενέσεις στη σπονδυλική στήλη και ναρκώθηκα από την μέση και κάτω για κανένα 3ωρο συνολικά και μετά σιγά σιγά υποχωρούσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια, εγώ έκανα ραχιαία. Νομίζω είναι διαφορετικό γιατί δεν μου βάλαν καθετήρα ώστε να διοχετέυουν την αναισθητική ουσία ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά μου κάνανε 2 ενέσεις στη σπονδυλική στήλη και ναρκώθηκα από την μέση και κάτω για κανένα 3ωρο συνολικά και μετά σιγά σιγά υποχωρούσε

Ναι σίγουρα ειναι διαφορετικό. Εμενα μου πέρασαν ενα σωληνάκι στον σπόνδυλο και κάθε 20 λεπτά μου έκαναν ένεση στο σωληνάκι γιατι αλλιώς έφευγε η αναισθησία αλλα και παλι είχα καθετήρα αλλα κορίτσια μόλις μου τον έβγαλαν έπαθα ουρολοίμωξη... πω πω και σκεφτόμουν τις γιαγιάδες και τους παππούδες στα νοσοκομεία με τους καθετήρες τι τραβάν και έλεγα Θεέ μου ας πεθάνω όρθια μη χρειαστώ να μπαινόβγαινω σε νοσοκομεία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Καλα, δε μιλαω για ρισκω.. Μεχρι τελους θα ειμαι με τον γιατρο μου κ αν ολα παν καλα (οπως δειχνουν) παω νοσοκομειο. Αν στο τελος προκυψει θεμα, με θεση μωρου, τραχηλο ή οτιδηποτε, δε θα το σκεφτω καν. Τα σκαω στο Ιασω (ιου) κ γενναω μαζι του!!

ετσι....μια χαρα! ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Αααααααααααααααααχχχχχχ...! Εχω προβλημα που δεν ξεπερνιεται... ...με τα φακελακια!! Δεν μπορω να δωσω φακελακι... προτιμω να σφαδαξω απο τον πονο ή να παω σε ιδιωτικο κ ας δωσω περισσοτερα.. Προτιμω να τα μοιραζω απο την χαρα μου στους αρρωστους στους επισκεπτες!!!

Ακριβώς το ίδιο είχα κανεί στην πρώτη εγκυμοσύνη. Ήμουν ανασφάλιστη και στο νοσοκομείο μου είπαν 1000€ 3 μερες διαμονή, 400€ γυναικολόγος, 100€ μαία δηλαδή 1000+400+100=1500€ και στην κλινική με τον γιατρό πούμε παρακολουθούσε 1500€ αρχική και η επισκλιριδιος ηταν +250€ που στην χρέωναν στο τέλος αν την έκανες και 150€η Παιδιατρος της επιλογής μου. Μπορω να πω οτι εν τέλη λόγω ικτερου της μικρής έμεινα στην κλινική 9 μερες (3 πλασιες μερες) δεν μου χρέωσαν ούτε μέρα παραπάνω απο τις 3 και μάλιστα κράτησαν και εμενα χωρίς να υπήρχε λόγος. Δηλαδή για 400€ διαφορά, μιλάμε όμως ανάμεσα σε ενα ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο και ενα ιδιωτικό!!! Σκέτη τρέλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Ακριβώς το ίδιο είχα κανεί στην πρώτη εγκυμοσύνη. Ήμουν ανασφάλιστη και στο νοσοκομείο μου είπαν 1000€ 3 μερες διαμονή, 400€ γυναικολόγος, 100€ μαία δηλαδή 1000+400+100=1500€ και στην κλινική με τον γιατρό πούμε παρακολουθούσε 1500€ αρχική και η επισκλιριδιος ηταν +250€ που στην χρέωναν στο τέλος αν την έκανες και 150€η Παιδιατρος της επιλογής μου. Μπορω να πω οτι εν τέλη λόγω ικτερου της μικρής έμεινα στην κλινική 9 μερες (3 πλασιες μερες) δεν μου χρέωσαν ούτε μέρα παραπάνω απο τις 3 και μάλιστα κράτησαν και εμενα χωρίς να υπήρχε λόγος. Δηλαδή για 400€ διαφορά, μιλάμε όμως ανάμεσα σε ενα ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο και ενα ιδιωτικό!!! Σκέτη τρέλα.....

Μαλλον εισαι σε επαρχια.. Εδω-Αθηνα το να γεννησεις σε ενα ιδιωτικο θελει 3500-4000!! Ελεος. Μηπως να κανω κ δανειο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μου δεν υπαρχουν.αυτες οι τιμες ....δε ξερω ποιος στο ειπε...γεννησα.ηδη.ρνα.κνσε.λιγο το.δευτερο σε ιδιωτικο πληρωσα συνολικα.γρννα.νοσηλεια.3  μερες κ.εξετασεις του.μωρού 1500 ούτε ευρω παραπανω...κ τωρα στο δευτερο τους μιλησε ο γιατρός μου κ.λογ. οτι εχω ξαναγεννησει στο.μητερα μου.καναβ.καλυτερη τιμη 1200.....τοσα.λεφτα σε ιδιωτικο μονο αν θες σε μονοκλινο νομιζω .....ργω παντως σε τρικλινο.αξιοπρεπεστατο κ.μαιες που.πραγματικα βοηθησαν.μιας.κ.δεν.ειχα.δικη.μου τοσα εδωσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Μαλλον εισαι σε επαρχια.. Εδω-Αθηνα το να γεννησεις σε ενα ιδιωτικο θελει 3500-4000!! Ελεος. Μηπως να κανω κ δανειο??

Ε κοιτά δεν ειμαι και σε καμία μεγάλη πόλη αλλα τοτε μέναμε στην καβαλα λόγο των σπουδών μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Stelvan είπε:

@Rosemary μου δεν υπαρχουν.αυτες οι τιμες ....δε ξερω ποιος στο ειπε...γεννησα.ηδη.ρνα.κνσε.λιγο το.δευτερο σε ιδιωτικο πληρωσα συνολικα.γρννα.νοσηλεια.3  μερες κ.εξετασεις του.μωρού 1500 ούτε ευρω παραπανω...κ τωρα στο δευτερο τους μιλησε ο γιατρός μου κ.λογ. οτι εχω ξαναγεννησει στο.μητερα μου.καναβ.καλυτερη τιμη 1200.....τοσα.λεφτα σε ιδιωτικο μονο αν θες σε μονοκλινο νομιζω .....ργω παντως σε τρικλινο.αξιοπρεπεστατο κ.μαιες που.πραγματικα βοηθησαν.μιας.κ.δεν.ειχα.δικη.μου τοσα εδωσα.

https://www.genna.gr/maieutirio-iaso-times-gennas-timokatalogos/

Οποτε... 1650 το μευτηριο μεσω εοππυ + 1000 γιατρος + κανα 200 η μαια (το γραφει με μαυρα γραμματα οτι δεν περιλαμβανεται) + 250 ευρω οι προληπτικες εξετασεις του μωρου (δεν περιλαμβανονται ουτε αυτα στην τιμη) =....  3100 ευρω!!

Κ αυτα ειναι σε στην καλυτερη των περιπτωσεων, σε ιδανικες συνθηκες... Αν κανεις πχ καισαρικη ανεβαινει κ η τιμη του νοσοκομειου κ του γιατρου. Κ αν τολμησεις τολμησεις εσυ ή το παιδι κ αρρωστησεις ή χρειαστειτε 1 παραπανω ημερα στο οξυγονο ή θερμοκυτιδα, δες ποσο χρεωνεται η ημερα ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

Δεν ξερω ισως το Ιασω ειναι απο τα ακριβα... Εκτος κ αν εσυ δεν αναφερεσαι στα εξοδα του γιατρου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

https://www.genna.gr/maieutirio-iaso-times-gennas-timokatalogos/

Οποτε... 1650 το μευτηριο μεσω εοππυ + 1000 γιατρος + κανα 200 η μαια (το γραφει με μαυρα γραμματα οτι δεν περιλαμβανεται) + 250 ευρω οι προληπτικες εξετασεις του μωρου (δεν περιλαμβανονται ουτε αυτα στην τιμη) =....  3100 ευρω!!

Κ αυτα ειναι σε στην καλυτερη των περιπτωσεων, σε ιδανικες συνθηκες... Αν κανεις πχ καισαρικη ανεβαινει κ η τιμη του νοσοκομειου κ του γιατρου. Κ αν τολμησεις τολμησεις εσυ ή το παιδι κ αρρωστησεις ή χρειαστειτε 1 παραπανω ημερα στο οξυγονο ή θερμοκυτιδα, δες ποσο χρεωνεται η ημερα ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

Δεν ξερω ισως το Ιασω ειναι απο τα ακριβα... Εκτος κ αν εσυ δεν αναφερεσαι στα εξοδα του γιατρου..

Ακου τοσα ειναι τα λεφτα κ.με.τις προοληπτικες εξετασεις γιατι με το που τους πας το αμκα το.παιδιου επιτοπου στο επιστρεφουν ....τηνκαι αμοιβη γιαττου.δε τη βαζω γιατι ειναι προσωπικο θεμα τι θες να δωσειςσου.κ τι εχεις συμφωνησει.... μιλαω για το μαυευτηριο.κ τις εξετασεις του παιδιου ....μαια προσωπικα δεν ειχα γ δεν ηθελα να πληρωσω παραπανω......κ φυσικα.εχεις δικιο αν χρειαστει θερμοκοιτιδα θα πληρωσεις...βεβαια κνστονα δημοσιο που με παρακολουθουσαν στην.αρχη μια χαρα φακελακι ηθελε.ο γιατρός..συν τα εξοδα που, ηταν σαφως λιγοτερα αλλα ο.γιαττος ζητησε. Παραπανω απο.τον δικο μου.....οποτε μια η αλλη...προσωπικα δε θα γεννουσα με γιατρο βαρδιας για να μη πληρωσω..δε το κατακρινω αλλα εχω θεματα υγειας κ θελω ο γιατρος να τα γνωριζει ολα εξ αρχης.......παντως τεσσερα χιλιαρικα σε ιδιωτικο δε φτανεις....αν ηταν ετσι καμμια δε θα μπορουσε να γεννησει εκει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Stelvan είπε:

Ακου τοσα ειναι τα λεφτα κ.με.τις προοληπτικες εξετασεις γιατι με το που τους πας το αμκα το.παιδιου επιτοπου στο επιστρεφουν ....τηνκαι αμοιβη γιαττου.δε τη βαζω γιατι ειναι προσωπικο θεμα τι θες να δωσειςσου.κ τι εχεις συμφωνησει.... μιλαω για το μαυευτηριο.κ τις εξετασεις του παιδιου ....μαια προσωπικα δεν ειχα γ δεν ηθελα να πληρωσω παραπανω......κ φυσικα.εχεις δικιο αν χρειαστει θερμοκοιτιδα θα πληρωσεις...βεβαια κνστονα δημοσιο που με παρακολουθουσαν στην.αρχη μια χαρα φακελακι ηθελε.ο γιατρός..συν τα εξοδα που, ηταν σαφως λιγοτερα αλλα ο.γιαττος ζητησε. Παραπανω απο.τον δικο μου.....οποτε μια η αλλη...προσωπικα δε θα γεννουσα με γιατρο βαρδιας για να μη πληρωσω..δε το κατακρινω αλλα εχω θεματα υγειας κ θελω ο γιατρος να τα γνωριζει ολα εξ αρχης.......παντως τεσσερα χιλιαρικα σε ιδιωτικο δε φτανεις....αν ηταν ετσι καμμια δε θα μπορουσε να γεννησει εκει!

Δυστυχως δεν εχω ουτε τα 3000. Οι τιμες των γιατρων στα ιδιωτικα ειναι ψιλοατανταρ. 1000-1200.

Εγω παντως που δε θα δωσω φακελακι δε θεωρω οτι ρισκαρω κατι εφοσων ο δικος γιατρος μου θα με παρακολουθει μεχρι λιγο πριν την μεγαλη εξοδο του μωρου!!

Αλλα οπως κ να 'χει θα ενιωθα πολυ πιο ανετα με τον δικο μου γιατρο.. Θα μου λειψει πολυ στον τοκετο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemaryεφόσον έτσι το χεις συνεννοηθεί με τ γιατρό σ πολύ καλά θα κάνεις. Επίσης μιλάμε για νοσοκομεία στην Αθήνα π τα περισσότερα είναι φουλ εξοπλισμένα. Μια χαρα θα πανε όλα δ έχεις να φοβηθείς τπτ. Αν κ εγώ προσωπικά δ θα ανησυχούσε αν πήγαινα με άλλο γιατρό κ γεννούσα φυσιολογικά γτ όλα εσύ θα τα κάνεις. Θα με αγχωνε αν χρειαζόταν να κάνω καισαρική σε ποιον θα πέσω. 

Επίσης υπάρχουν εξαιρετικοί γιατροί σε δημόσια κ αντιθέτως έχω ακούσει για ιδιώτες γιατρούς με όνομα π κάναν πατάτα η π δ έδωσαν τόση σημασία στον τοκετό είτε πηγαίνοντας κοπέλες με πρόκληση γτ η πητ έπεφτε σε γιορτές, η δ περίμεναν αρκετά κ στις 3 ώρες κάναν καισαρική κτλ.

Έχε εμπιστοσύνη στο σώμα σου κ μη φοβασαι τπτ. Στην τελική μερικές ώρες διαρκεί ο τοκετός. Τώρα θα είναι 10; θα είναι 15; πάντως θα περάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...