Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτρίχωση κ εγκυκοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας ρωτησω γιατι έχω μπερδευτεί... αποτρίχωση με κερί ή μηχανη silk epil επιτρέπεται να κανουμε κατα την εγκυμοσύνη; Για δώστε μου τα φώτα σας. Είμαι 10η εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερααα.....ειμαι σχεδον 35 εβδομαδες.... επιτρεπεται να κανω αποτριχωση με κερι ή κτ παρομοιο..? ειναι πολυ δυσκολο μ τ ξυραφακι πλεον....    σ 9 μερες μπαινω στο μηνα μ ...κ δν θελω ν ειμαι μ τ αγχος.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτησα την μαία μου (βεβαια ηταν λιγο βιαστική κ δεν ηθελα να την απασχολησω αναίτια) κ μου απάντησε «απόφυγε το καλυτερα» αλλα για ποιο λογο; Αν εχει να κανει με τον πόνο τοσα χρονια δεν πονάω πια..ή μηπως ειναι κατι αλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 αυτο αναρωτιέμαι κ εγω ...αμα παιδεύομαι εγω να ξυριστω σκέψου εσυ σε τοσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Δεν ξερω οι απόψεις διίστανται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall θ ρωτησω κ τ γιατρο μ φυσικα,αλλα ηθελα ν ρωτησω κ κοπελες π εχουν περασει απο αυτη τν φαση..  δν θελω ν σ απογοητευσω αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη π η εγκυμοσυνη μ ηταν κατα κυριο λογω μ χειμερινα ρουχα...  απορω αυτες π ειναι καλοκαιρι πως μπορουσαν ν ξυριζονται κ ολα αυτα μ τν εγκυμοσυνη τς...ειδικα σ προχωρημενη εγκυμοσυνη .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 αυτο σκεφτομαι!!! Θα την περάσω ολη  καλοκαίρι..σκέψου πως ΠΗΤ εχω 01/09.... με βλεπω να κυκλοφορώ σαν αρκούδα!!! Χαχαχα

ευχαριστω πολυυυυ!!! Κ εσυ κοριτσι μου με το καλο!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας ρωτησω γιατι έχω μπερδευτεί... αποτρίχωση με κερί ή μηχανη silk epil επιτρέπεται να κανουμε κατα την εγκυμοσύνη; Για δώστε μου τα φώτα σας. Είμαι 10η εβδομαδα.

Μιλας για ποδια ή μπικινι? Στα ποδια παντως επιτρεπονται. Στο μπικινι εκτος απο ξυραφι δε θα εβαζα κατι αλλο.. Φανταζομαι οτι υπαρχει ο κινδυνος λοιμωξεων κ ισως συσπασεων.

Κοριτσια εγω αν κ τουρλα, το κανω με κλειστα ματια πλεον!! Συνηθισα. !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

@katerinant95 αυτο σκεφτομαι!!! Θα την περάσω ολη  καλοκαίρι..σκέψου πως ΠΗΤ εχω 01/09.... με βλεπω να κυκλοφορώ σαν αρκούδα!!! Χαχαχα

ευχαριστω πολυυυυ!!! Κ εσυ κοριτσι μου με το καλο!!!! ❤️

@NicolVall και γω ετσι θα μαι μια χοντρη αρκουδιτσα του καλοκαιριού!!!! ΧαχαχαχαχΜε το καλο να ερθουν τα μωράκια μας!!! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Μιλας για ποδια ή μπικινι? Στα ποδια παντως επιτρεπονται. Στο μπικινι εκτος απο ξυραφι δε θα εβαζα κατι αλλο.. Φανταζομαι οτι υπαρχει ο κινδυνος λοιμωξεων κ ισως συσπασεων.

Κοριτσια εγω αν κ τουρλα, το κανω με κλειστα ματια πλεον!! Συνηθισα. !

Για πόδια περισσότερο... το μπικίνι παλευεται...ακομα τουλαχιστον. Μηπως το συνηθίσω κ εγω; Για να δουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια , εγω που είχα ρωτήσει τον γιατρό μου για αποτρίχωση στα πόδια με κερί η την μηχανή μου ειχε πει ότι μπορω να κανω απλα να προσέξω γιατι μπορεί λόγω των ορμονών που ειναι στα ύψη μπορεί να έρεθιστει το δέρμα μου παραπάνω .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια είμαι 5,5 μηνων και μια χαρά αποτριχωνομαι με ζεστό κερί veet του εμποριου σε πόδια και μπικίνι 1 φορα εβδομάδα.. Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό θέμα.. Βέβαια κανω παρά πολλά χρόνια συνεχόμενη αποτρίχωση μόνο με αυτη τη μέθοδο και ποτέ με ξυραφάκι οπότε το δερμα έχει συνηθίσει.. Αντίθετα αν ξυριστω θεωρώ πως θα υπάρξει μεγαλος ερεθισμος όπως μου συμβαίνει στις μασχάλες καμια φορά.. Γενικα το κερι με εχει σωσει.. Ουτε τσιμπανε οι τριχες οταν ξαναβγαινουν, ουτε τυλιγονται σαν μπαλακι οπως με το ξυρισμα, ουτε κοκκινιλες στο δερμα εμφανιζονται... τιποτα. Το σημαντικό ομως στην αποτρίχωση με το κερί είναι να μην αφήνουμε να μεσολαβησουν πάνω από 8 το πολύ 9 μερες μεταξύ των αποτριχωσεων ώστε οι τρίχες να μην έχουν προλάβει να μεγαλώσουν πολύ... Όσο περισσότερο μεγαλώνουν τόσο η ρίζα τους μπαινει βαθυτερα στο δέρμα οποτε με το τράβηγμα προκαλείται μεγαλύτερος πόνος και ερεθισμός στο δέρμα.... και γενικά καταπονείται το δερμα.Και για να κάνουμε λίγο πλακιτσα με το θεμα θα σας το πω με παρομοίωση.. Δεν ξεριζώνει κανείς με την ιδια ευκολία από τη γη το γκαζόν, σε σχεση με ένα πεύκο!!! Χαχα Τωρα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη θα δω τι θα κάνω...Μάλλον θα πάω σε ένα ινστιτούτο περιποίησης γιατι αν εχω μεγάλη κοιλιά αργότερα Δε θα βλέπω τιποτα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Μιλας για ποδια ή μπικινι? Στα ποδια παντως επιτρεπονται. Στο μπικινι εκτος απο ξυραφι δε θα εβαζα κατι αλλο.. Φανταζομαι οτι υπαρχει ο κινδυνος λοιμωξεων κ ισως συσπασεων.

Κοριτσια εγω αν κ τουρλα, το κανω με κλειστα ματια πλεον!! Συνηθισα. !

Χαχαχα κι εγώ το ίδιο κάνω! Με τυφλό σύστημα δεν βλέπω τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...