Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας ρωτησω γιατι έχω μπερδευτεί... αποτρίχωση με κερί ή μηχανη silk epil επιτρέπεται να κανουμε κατα την εγκυμοσύνη; Για δώστε μου τα φώτα σας. Είμαι 10η εβδομαδα.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

καλησπερααα.....ειμαι σχεδον 35 εβδομαδες.... επιτρεπεται να κανω αποτριχωση με κερι ή κτ παρομοιο..? ειναι πολυ δυσκολο μ τ ξυραφακι πλεον....    σ 9 μερες μπαινω στο μηνα μ ...κ δν θελω ν ειμαι μ τ αγχος.... 

Ρωτησα την μαία μου (βεβαια ηταν λιγο βιαστική κ δεν ηθελα να την απασχολησω αναίτια) κ μου απάντησε «απόφυγε το καλυτερα» αλλα για ποιο λογο; Αν εχει να κανει με τον πόνο τοσα χρονια δεν πονάω πια..ή μηπως ειναι κατι αλλο. 

@katerinant95 αυτο αναρωτιέμαι κ εγω ...αμα παιδεύομαι εγω να ξυριστω σκέψου εσυ σε τοσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Δεν ξερω οι απόψεις διίστανται 

@NicolVall θ ρωτησω κ τ γιατρο μ φυσικα,αλλα ηθελα ν ρωτησω κ κοπελες π εχουν περασει απο αυτη τν φαση..  δν θελω ν σ απογοητευσω αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη π η εγκυμοσυνη μ ηταν κατα κυριο λογω μ χειμερινα ρουχα...  απορω αυτες π ειναι καλοκαιρι πως μπορουσαν ν ξυριζονται κ ολα αυτα μ τν εγκυμοσυνη τς...ειδικα σ προχωρημενη εγκυμοσυνη .... 

@katerinant95 αυτο σκεφτομαι!!! Θα την περάσω ολη  καλοκαίρι..σκέψου πως ΠΗΤ εχω 01/09.... με βλεπω να κυκλοφορώ σαν αρκούδα!!! Χαχαχα

ευχαριστω πολυυυυ!!! Κ εσυ κοριτσι μου με το καλο!!!! ❤️

στις πριν 3 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Να σας ρωτησω γιατι έχω μπερδευτεί... αποτρίχωση με κερί ή μηχανη silk epil επιτρέπεται να κανουμε κατα την εγκυμοσύνη; Για δώστε μου τα φώτα σας. Είμαι 10η εβδομαδα.

Μιλας για ποδια ή μπικινι? Στα ποδια παντως επιτρεπονται. Στο μπικινι εκτος απο ξυραφι δε θα εβαζα κατι αλλο.. Φανταζομαι οτι υπαρχει ο κινδυνος λοιμωξεων κ ισως συσπασεων.

Κοριτσια εγω αν κ τουρλα, το κανω με κλειστα ματια πλεον!! Συνηθισα. !

στις πριν 3 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

@katerinant95 αυτο σκεφτομαι!!! Θα την περάσω ολη  καλοκαίρι..σκέψου πως ΠΗΤ εχω 01/09.... με βλεπω να κυκλοφορώ σαν αρκούδα!!! Χαχαχα

ευχαριστω πολυυυυ!!! Κ εσυ κοριτσι μου με το καλο!!!! ❤️

@NicolVall και γω ετσι θα μαι μια χοντρη αρκουδιτσα του καλοκαιριού!!!! ΧαχαχαχαχΜε το καλο να ερθουν τα μωράκια μας!!! ❤❤❤

• Like 1

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Μιλας για ποδια ή μπικινι? Στα ποδια παντως επιτρεπονται. Στο μπικινι εκτος απο ξυραφι δε θα εβαζα κατι αλλο.. Φανταζομαι οτι υπαρχει ο κινδυνος λοιμωξεων κ ισως συσπασεων.

Για πόδια περισσότερο... το μπικίνι παλευεται...ακομα τουλαχιστον. Μηπως το συνηθίσω κ εγω; Για να δουμε 

Καλησπέρα κορίτσια , εγω που είχα ρωτήσει τον γιατρό μου για αποτρίχωση στα πόδια με κερί η την μηχανή μου ειχε πει ότι μπορω να κανω απλα να προσέξω γιατι μπορεί λόγω των ορμονών που ειναι στα ύψη μπορεί να έρεθιστει το δέρμα μου παραπάνω .. 

Εγώ πάντως κορίτσια είμαι 5,5 μηνων και μια χαρά αποτριχωνομαι με ζεστό κερί veet του εμποριου σε πόδια και μπικίνι 1 φορα εβδομάδα.. Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό θέμα.. Βέβαια κανω παρά πολλά χρόνια συνεχόμενη αποτρίχωση μόνο με αυτη τη μέθοδο και ποτέ με ξυραφάκι οπότε το δερμα έχει συνηθίσει.. Αντίθετα αν ξυριστω θεωρώ πως θα υπάρξει μεγαλος ερεθισμος όπως μου συμβαίνει στις μασχάλες καμια φορά.. Γενικα το κερι με εχει σωσει.. Ουτε τσιμπανε οι τριχες οταν ξαναβγαινουν, ουτε τυλιγονται σαν μπαλακι οπως με το ξυρισμα, ουτε κοκκινιλες στο δερμα εμφανιζονται... τιποτα. Το σημαντικό ομως στην αποτρίχωση με το κερί είναι να μην αφήνουμε να μεσολαβησουν πάνω από 8 το πολύ 9 μερες μεταξύ των αποτριχωσεων ώστε οι τρίχες να μην έχουν προλάβει να μεγαλώσουν πολύ... Όσο περισσότερο μεγαλώνουν τόσο η ρίζα τους μπαινει βαθυτερα στο δέρμα οποτε με το τράβηγμα προκαλείται μεγαλύτερος πόνος και ερεθισμός στο δέρμα.... και γενικά καταπονείται το δερμα.Και για να κάνουμε λίγο πλακιτσα με το θεμα θα σας το πω με παρομοίωση.. Δεν ξεριζώνει κανείς με την ιδια ευκολία από τη γη το γκαζόν, σε σχεση με ένα πεύκο!!! Χαχα Τωρα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη θα δω τι θα κάνω...Μάλλον θα πάω σε ένα ινστιτούτο περιποίησης γιατι αν εχω μεγάλη κοιλιά αργότερα Δε θα βλέπω τιποτα..

στις πριν 16 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Χαχαχα κι εγώ το ίδιο κάνω! Με τυφλό σύστημα δεν βλέπω τίποτα! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Love1988 @katerinant95Με το καλό τα ζουζούνια σας!!!! Και τις υπόλοιπες βεβαίως! Το φάγατε κορίτσια! Όλα καλά να σας πάνε   @Love1988 μου θύμισε αυτή που στο είπε τη συζήτηση με τον δικό μου γυναικολόγο στις αρχές που τον ρώτησα για φυσιολογικό ή καισαρική (λόγω των ινομυωματων που έχω) και μου λέει εσυ ο θέλεις; και του λέω ότι νομίζεις καλύτερο για μένα και το μωρό. Μου λέει δεν ξέρεις ποσό χαίρομαι που ακούω κατι τέτοιο με τις τρελές που κυκλοφορούν! Φανταστείτε παιδιά πίεση που θα ασκούν στους γιατρούς τους αυτές οι τυπισσες!  Γραψτην καλε κανονικότατα και ζήσε το θαυματακι σου ❤️
    • Κοριτσαρα, εγω δε θα μπορουσα να μην εχω διπλα μου το μωρο, ειδικα σε μαιευρηρια τυπου Ιασω, Ρεα κλπ γιατι ποτε δε θα ημουν σιγουρη αν πχ θα διναν ξενο γαλα στο παιδι. Εχω φιλη που γεννησε προσφατως στο Ιασω κ τους επιασε τυχαια να δινουν ξενο στο παιδι της ενω η ιδια το ειχε απογορεψει. Μαλιστα ζητουσε να της το φερουν κ μπορει να καθυστερουσαν κ 20 λεπτα.. Το μωρο τις πρωτες μερες πρεπει να εχει το στηθος οποτε θελει αυτο κ οχι ανα 3 ωρες που εχει αποφασισει το καθε ιδιωτικο. Κι αμα κλαψει? Θα σου το φερουν ή θα σπαραζει?? Το καταλαβαινω το αγχος με τους επισκεπτες, αλλα μπορεις να απαιτησεις να μπαινει ενας-ενας μεσα. Βεβαια απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω τις δυσκολιες που μπορει να εχει μια καισαρικη. Προσωπικα ξερω κοπελα που δυσκολευτηκε πολυ αλλα ξερω κ κοπελα που θηλασε αμεσως, ειχε το μωρο μαζι της κ ηταν μια χαρα..! Ο,τι κ αν αποφασισεις θα ειναι μονο για λιγες ημερες!!! Μετα θα το χαρεις οπως θελεις!!
    • Σε ευχαριστώ πολυ μάλλον κι εγώ όπως το βλέπω δεν θα κάνω τελικά..
    • Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια από καρδιάς..απλά είναι λυπηρό στις μερες μας που η επιστήμη έχει απο τη μια το φυσιολογικο τοκετο και απο την αλλη την καισαρικη τομή ως δυο λύσεις για να επιλεξει ο γιατρός τη σωστότερη για καθε γυναικα, υπάρχουν ωστοσο μυαλα που θεωρούν την καισαρικη υποτιμητική του στιλ εσυ δεν γεννησες..η δεν προσπάθησες ή ο γιατρος πήγε απλώς να σου πάρει τα λεφτά.
    • Να σου πωωω.. Καθολου μην χαλιεσαι κ καμια σημασια μη δινεις.. Κ μην τους αφηνεις να σε πνιγουν-να απαντας κ να τους βαζεις στην θεση τους. Ειρωνια φουλ θελουν ολα τα σχολια που δεν ειναι καλοπροαιρετα.. Εγω θα εδινα απαντησεις του στυλ "λες εσυ να ξερεις καλυτερα απο τον γιατρο" ή "λες να ενδιαφερεσαι περισσοτερο εσυ για το παιδι μου απ'οτι εγω"??? Μην κατσεις να απολογηθεις σε κανεναν.. Κ γραψτους κοπελα μου... Ετοιμαζεσαι να δεις το μεγαλειο της ζωης, να ζησεις την πιο ομορφη εμπειρια της ζωης σου, τις πιο ευτυχισμενες σου στιγμες κ θα αφησεις να σε χαλασουν τετοια μικροπραγματα?? Μην ασχολεισαι με κατι που δεν αξιζει.. Βαλε απλα τα γελια-πιο πολυ θα τους τσουξει αυτο.
  • Νέες συζητήσεις