Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γειας σας κορίτσια μου γλυκά!!Σας έχω ευχάριστα νέα είμαι στις 7 εβδομάδες σήμερα ακούσαμε καρδούλα μου έδωσε και αρκετές εξετάσεις αίματος θα πάω αυριο να τις κανω αλλά έχω μια απορία μου είπε να πάω νηστική και ότι πρέπει να μου πάρει αίμα ο μικροβιολόγος μετά θα μου δώσει να πιω γλυκόζη και πρέπει να μείνω εκεί για 1 ώρα για να μου ξαναπάρει αίμα..γιατί πρέπει να μείνω εκεί θα νιώθω τίποτα ζαλάδες και τέτοια αν είναι να μην παω μόνη μου.

• Like 1

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @M@mmyμου, καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! Αν και στην αρχή δεν είχα κάνει εγώ τέτοια εξέταση, μάλλον είναι για να δει πως μεταβολίζει ο οργανισμός σου τα σάκχαρα που λαμβάνεις χώρις κάποια άσκηση!

στις πριν 6 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

Γειας σας κορίτσια μου γλυκά!!Σας έχω ευχάριστα νέα είμαι στις 7 εβδομάδες σήμερα ακούσαμε καρδούλα μου έδωσε και αρκετές εξετάσεις αίματος θα πάω αυριο να τις κανω αλλά έχω μια απορία μου είπε να πάω νηστική και ότι πρέπει να μου πάρει αίμα ο μικροβιολόγος μετά θα μου δώσει να πιω γλυκόζη και πρέπει να μείνω εκεί για 1 ώρα για να μου ξαναπάρει αίμα..γιατί πρέπει να μείνω εκεί θα νιώθω τίποτα ζαλάδες και τέτοια αν είναι να μην παω μόνη μου.

Συγχαρητηρια!! Επισης, μπραβο στο γιατρο που σε εβαλε τοσο νωρις να κανεις καμπυλη σακχαρου (αυτο δειχνει οτι ειβαι της προληψης). Μην ανησυχεις για την εξεταση-ειναι απλα λιγο αηδιαστικη..! Δεν ειναι αναγκη να μεινεις στο μικροβιολογικο. Μπορεις να κατσεις κ σε ενα κοντινο παρκο πχ αρκει να μην κινηθεις πολυ κ φυσικα να μην φας κ πιες τιποτα!!

@Rosemary μου κανονικά δεν επιτρέπεται να φύγεις από το ιατρείο γιατι το παραμικρό περπάτημα έστω και για 1-2 λεπτά κάνει τον οργανισμό να παραγει με φυσικό τρόπο ινσουλίνη και έτσι μεταβολιζεται η γλυκοζη που σου έχουν δώσει έστω και σε κάποιο μικρο βαθμό οπότε τα αποτελέσματα της εξέτασης μετα είναι πλασματικά. Εμένα από τη Βιοϊατρική όπου έκανα καμπύλη ζαχαρου δε με άφησαν να πάω πουθενά, παρά μόνο να ανέβω έναν όροφο και να καθίσω στο σαλόνι. Ούτε πολύ νέρο επιτρέπεται να πιεις, ίσα ίσα να βρέξεις λίγο το στομα σου μετα απο λίγο αν διψας πολυ.

• Like 1

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@Rosemary μου κανονικά δεν επιτρέπεται να φύγεις από το ιατρείο γιατι το παραμικρό περπάτημα έστω και για 1-2 λεπτά κάνει τον οργανισμό να παραγει με φυσικό τρόπο ινσουλίνη και έτσι μεταβολιζεται η γλυκοζη που σου έχουν δώσει έστω και σε κάποιο μικρο βαθμό οπότε τα αποτελέσματα της εξέτασης μετα είναι πλασματικά. Εμένα από τη Βιοϊατρική όπου έκανα καμπύλη ζαχαρου δε με άφησαν να πάω πουθενά, παρά μόνο να ανέβω έναν όροφο και να καθίσω στο σαλόνι. Ούτε πολύ νέρο επιτρέπεται να πιεις, ίσα ίσα να βρέξεις λίγο το στομα σου μετα απο λίγο αν διψας πολυ.

Ναι εννοειται. Εγω πηγα στο παρκο ακριβως εξω απο το μικροβιολογικο!!

• Like 1

στις On 1/2/2018 at 12:16 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Συγχαρητηρια!! Επισης, μπραβο στο γιατρο που σε εβαλε τοσο νωρις να κανεις καμπυλη σακχαρου (αυτο δειχνει οτι ειβαι της προληψης). Μην ανησυχεις για την εξεταση-ειναι απλα λιγο αηδιαστικη..! Δεν ειναι αναγκη να μεινεις στο μικροβιολογικο. Μπορεις να κατσεις κ σε ενα κοντινο παρκο πχ αρκει να μην κινηθεις πολυ κ φυσικα να μην φας κ πιες τιποτα!!

Τις έκανα τελικά τις εξετάσεις βγήκαν μια χαρά και ζάχαρο όλα μου είπε...ήπια τη γλυκόζη και κάθισα μια ώρα εκεί εγώ δεν ήταν τίποτα τελικά υγείας εμετός μου ήρθε όλα καλά..

στις On 1/2/2018 at 11:41 ΠΜ, ο/η Gelie είπε:

Ναι όντως γι'αυτό δεν μας αφήνουν να φύγουμε από εκεί εμένα με κράτησε μια ώρα εκεί αλλά ευτυχώς βγήκαν όλα καλά...

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Κοριτσια εχει ως εξης: Σε κανονικο κυκλο 28 ημερων τη 14 η μερα σκαει το αυγουλακι αλλα η ορμονη που σου δείχνει το ποσο ωριμο είναι αυξάνεται 24-48 ωρες πριν σκασει το αυγο. τα τεστακια ωορηξίας  ανιχνευουν αυτην την ορμονη την ημερα που είναι στο ψηλοτερο σημείο της αν κανουμε ξανα τεστακι την αλλη μερα η γραμμη μπορει να μην υπαρχει η να ειναι πιο αχνη. Το τεστ δε μας δειχνει οτι σκαει τωρα το ωαρίο αλλα οτι κοντευει να σκασει για να παρουμε τα μετρα μας και να κλειδωσουμε το συζυγο στη κρεβατοκάμαρα!!!!!! Αν δε γινει γονιμοποιηση περιοδο εχουμε 14 μερες πανω κατω συν πλην 2-3. Σε μη κανονικό κυκλο μπορει να εχουμε καθυστερηση ωορηξίας είτε γιατι αργει το αυγουλακι να μεγαλωσει ειτε γιατι μπορει να είναι κυκλος χωρις ωορηξία( ναι υπαρχει και μου εχει συμβει πολλες πολλες φορες) τοτε το τεστακι μπορει να δειξει θετικο ( παντα εντονη γραμμη και οχι αχνη)  ακομα και την 21 μερα αλλα αν παλι δε γινει γονιμοποιηση   περιπου 14 μερες μετα θα ερθουν παλι οι Ρωσοι....... αν παλι το τεστακι δεν δειξει καθολου θετικο σε καμια μερα τοτε ειναι αναωρηκτος κυκλος και απλα περιμενεις ποτε θα ερθει. Εγω στους 3 μηνες τους 2 δεν εκανα αυγουλακι δεν μου εσκαγε οποτε τα τεστ ηταν αρνητικα. καλο είναι να ξεκιναμε τα τεστακια απο τη 10 μερα του κύκλου γιατι καποιες γυναικες εχουν ωορηξια πολυ κοντα στη περιοδο. Εγω χρησιμοποιουσα τεστακια και τωρα κανω υπερηχους γιατι ειχα θεμα. Ο γιατρος ξεκιναει απο τη 10 η ημερα την παρακολουθηση και οταν δει οτι μεγαλωνει το αυγο παιρνει αιμα και μετραει την τιμη της ορμονης που είναι ουσιαστικα η ιδια που ανιχνευουν και τα τεστακια. οσο πιο ψηλα ειναι τοσο πιο κοντα ειναι το αυγο να σκασει.  !!!!!! Καλα τεστακια κοριτσια!!!  
    • Κοριτσάκια καλησπέρα.Διαβάζω καθημερινά τα νέα σας.Σήμερα έκανα τον τελευταίο υπέρηχο,τη Δευτέρα πάμε για ωοληψια,4 ωοθυλακια,τα τρία είναι 16χιλ και το τέταρτο 13plus.Για να δούμε αν θα είναι και καλά στο τέλος.Αχ τί άγχος και αυτο βρε κορίτσια κάθε φορά.Καλά η ωοληψια πλέον μου φαίνεται παιχνιδάκι,είναι η 10η που θα κάνω στα 4 χρόνια προσπαθειών.Για να δούμε.
    • αν και αυτα λενε οτι ανιχνευουν νωρις ισως αν ειναι πολυ χαμηλη ορμονη να εγινε καποιο λαθος
    • μπραβο κοριτσακι μου ευχομαι λοιπον μετα απο τη τωρινη περιοδο να ξανα ερθει μετα απο εννεα μηνες παλι  αντε καλη νεα αρχη κοπελα μου
  • Νέες συζητήσεις