Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόκληση τοκετού-Στρεπτόκοκκος Β


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα είμαι 37+5 εβδομάδων κ την περασμένη βδομάδα η καλλιέργεια κολπικού υγρού εμφάνισε Στρεπτόκοκκο Β, οπότε για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνω αντιβίωση. Ο γυναικολόγος μου με είχε ενημερώσει ήδη από την πρώτη φορά που διαγνώστηκε οτι θα πάμε σε τοκετό με πρόκληση, ώστε να γίνει χορήγηση ενδοφλέβιας αντιβίωσης για να μην περάσει το βακτήριο στο μωρό. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε κάτι αντίστοιχο; Αν ναι στις πόσες εβδομάδες έγινε η πρόκληση; Επίσης, ποια ήταν η διαδικασία της πρόκλησης και πόσο διηρκησε; Γεννήσατε φυσιολογικά ή με καισαρική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσι μου! Σου εύχομαι να έχεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου σύντομα.
Δεν έχω να σου δώσω κάποια απάντηση, μόνο τις καλύτερες ευχές μου για να γίνει το καλύτερο δυνατόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να κανεις προκληση. Αφου η αντιβιωση χορηγειται κατα τον τοκετο. Δηλ σε πιανουν πονοι, πας νοσοκομειο κ σου χορηγουν κ την αντιβιωση.. Η προκληση δεν εχει σχεση με την καισαρικη. Ψαξ το λιγο.

  Με το καλο το νινακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να κανεις προκληση. Αφου η αντιβιωση χορηγειται κατα τον τοκετο. Δηλ σε πιανουν πονοι, πας νοσοκομειο κ σου χορηγουν κ την αντιβιωση.. Η προκληση δεν εχει σχεση με την καισαρικη. Ψαξ το λιγο.

  Με το καλο το νινακι σου!!

Γιατί την πάει για καισαρική..είναι ακριβώς όπως τα λες..

Κορίτσι μου η πρόκληση γίνεται με 2 τρόπους είτε με υπόθετο είτε με ενδοφλέβια ορμόνη..

Δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις..από την ώρα που θα σε πιάσουν οι πόνοι ως την γέννα γέννα μεσολαβούν ωωωρες..άνετα μπαίνει τότε η αντιβίωση..θα σου πρότεινα να ρωτήσεις κι άλλον γιατρό διότι σε πάει για αναίτια καισαρική..επιπλέον να σου πω πως έκανα 2 καισαρικές οι οποίες ήταν επείγουσες ακριβώς διότι ο γιατρός ήθελε μέχρι τέλους να το παλέψει κ να ρθεις το μωρό οπότε θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κ έχει υπόψη σου ότι με θρομβοφιλια έπρεπε να περάσουν 12 ώρες από την ένεση που ΧΑ κάνει..κι όταν του είπα όλες πάνε με καισαρική για να περάσουν οι ώρες σωστά ξέρεις τι μου πε; Αν σε πιάσει οξύς τοκετός δε θα γεννούσε; Αν είχες τροχαίο δε θα κάνεις χειρουργείο με την ένεση; Η θρομβοφιλια δεν αποτελεί ένδειξη καισαρικής προγραμματισμενης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις ευχές κ τις απαντήσεις σας! Μου έχει πει ότι αν σπάσουν τα νερά το πρωτόκολλο λέει ότι θα μου κρατήσουν το μωρό για παρακολούθηση στα πρόωρα κ θα πάρει κ το παιδί αντιβίωση για προληπτικούς λόγους. Οπότε γι αυτό κ θέλει να πάμε με πρόκληση. Τι να πω...Όπως κ να χει θα το προσπαθήσουμε για Φ.τ. δε μου έχει αναφέρει για καισαρική κάτι ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mary_ph είπε:

Ευχαριστώ για τις ευχές κ τις απαντήσεις σας! Μου έχει πει ότι αν σπάσουν τα νερά το πρωτόκολλο λέει ότι θα μου κρατήσουν το μωρό για παρακολούθηση στα πρόωρα κ θα πάρει κ το παιδί αντιβίωση για προληπτικούς λόγους. Οπότε γι αυτό κ θέλει να πάμε με πρόκληση. Τι να πω...Όπως κ να χει θα το προσπαθήσουμε για Φ.τ. δε μου έχει αναφέρει για καισαρική κάτι ακομα

Μα εισαι 38η εβδομαδα.. Δεν θεωρειται προωρο το μωρο ακομα κ αν γεννησεις τωρα! Να ξερεις οτι καποιοι "βολευονται" με την προκληση καθως ειναι προγραμματισμενος τοκετος..

Τα νερα δε σπαν ετσι ευκολα. Εχεις κ ωδινες πρωτα.. Η αντιβιοση ξερω οτι θελει 1-4 ωρες για να δραση. Βεβαια καθε γυναικα ειναι ξεχωριστη περιπτωση.. Μπορει πχ εσυ να εχεις κοντο τραχηλο ή εντονες συσπασεις κ ο γιατρος σου να κρινει αλλιως.

Παρολα αυτα ειναι καλο που αποφευγεις την καισαρικη!! Απλα με την προκληση πονας περισσοτερο..

Κοντευεις λοιπον κ ολα θα πανε καλα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...