Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση!!


Recommended Posts

@Kat-Cat γενικα με τα κιλα ημουν παντα κολληματικ. αν παρω 2 κιλα στεναχωριεμαι. και το ειχα ανχος στην 1η εγκυμοσυνη. τελικα πηρα 8 μεχρι την 30η βδομαδα που εφτασα και μια χαρα ημουν. ας ειχα παρει κ 20 κ να ειχαν παει ολα καλα.οι γιατροι παντως φωναζουν για λογους υγειας και επιπλοκων. φωναζουν πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Κλαίω λέμε χαχαχαχαχα!!!Ας γίνει και ας πάρουμε όσα να ναι δε με πειράζει καθόλου!

αχ Παναγια μου ναι!

@Dim83 αυτο το περιστατικό που σου συνέβη ηταν μεγάλη γκαντεμια γιατι εφτασες πολυ κοντα στο τελος και καταλαβαινω πραγματικα τι σοκ μπορει να επαθες. Αλλά τελοσπαντων, τωρα προχωράμε και την επομενη φορά θα ειναι ολα καλα! Το πιστευω! Εγώ να δεις ποσο κολληματιας ημουν με τα κιλα (και ειμαι δηλαδη). Αλλά τελοσπαντων τωρα εχουμε κολλησει με αλλα θεματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα προχωραμε μπροστα. ολα τα κοριτσια. η ζωη αλλωστε ειναι κατι δυναμικο. υπαρχει εξελιξη. προς θεου αν κολλησουμε στο παρελθον. παιρνουμε τα μαθηματα μας κ παμε μπροστα. να ερθουν με το καλο τα μωρακια μας και τα κιλα θα χαθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 η συνυφαδα μου είχε πάθει κάτι παρόμοιο πέρσυ τον 5ο μήνα .Από ότι μας είπε, γιατί κι εμείς δεν ρωτούσαμε λεπτομέρειες, το μωρό δεν τρεφοταν σωστά.Τώρα όμως έχει ένα μπέμπη 2 μηνών!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αυτό τ πιάσαμε με την πρώτη μην τ ακούτε. Μια στις 10 να έπιασε με την πρώτη. Ξέρετε πόσες κοπέλες ξέρω π μας λέγαν πήγαμε διακοπές κ έτυχε κτλ κ τελικά προσπαθούσαν μήνες;

Απλά καμία φορα είναι κ οι συγκυρίες έτσι π νομίζουμε ότι πιασαν με την πρώτη. Έχω φίλη π μ είχε πει ότι προσπαθούσαν σχεδόν ένα χρόνο πριν τ γάμο κ έμεινε έγκυος μετά τ γάμο στο ταξίδι τ μέλιτος. Όλοι πίστευαν ότι έπιασε αμέσως. Επίσης έχω φίλη π χτιζαν σπίτι κ μόλις μπήκαν έμεινε έγκυος κ λέγαν να τώρα π μπήκαμε στο σπιτι μας είπαμε να κάνουμε κ παιδί. Κ φάνηκε σαν να τ έπιασαν αμέσως. Κ όταν είπα εγώ ότι προσπαθούμε κοντά στα δυο χρόνια μ είπε κ μεις ενάμιση χρόνο προσπαθούσαμε κ μάλιστα είχαν κάνει κ όλες τις εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και καλως σας βρήκα..αλλά ξέρω γνωστές μου που πιάνουν παιδί με το (καλημέρα σας) γι αυτό αγχώθηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω @zoi.ko που το αναφερεις. εγω (η αφελης) πριν μεινω εγκυος πιστευα οτι ολα πανε ροδινα. και οταν ακουγα τιποτα που στραβωνε καπως μου φαινοταν μακρυα. και να ομως που ολα συμβαινουν σε ολους. αλλη κοπελα αργει να μεινει εγκυος, αλλη αποβαλλει, αλλη βλεπει οτι το μωρο εχει κατι. ολα στη ζωη ειναι. υπαρχουν φυσικα και πολλες περιπτωσεις που ολα πανε καλα. και ευτυχως δηλαδη. 

@Diwni συμφωνω απολυτα με αυτο που λες. αυτο που καταλαβα τον τελευταιο χρονο ειναι οτι οι ανθρωποι δεν καθονται να λενε παραεξω το προβλημα τους. και ειναι και λογικο. οταν ομως αρχιζεις και ψαχνεις κατι επειδη σε απασχολει συνειδητοποιεις ποσοι πολλοι ειναι στην ιδια φαση με σενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 τίποτα να είμαστε γερές.Νομίζω ότι όλες αυτό πιστεύαμε οπότε δεν είσαι μόνη αλλά τελικά....τα μωρά δεν τα φέρνει έξω από την πόρτα μας ένα ωραίο πρωί ο πελαργός.Εγώ δλδ για τόσο απλό το είχα!

@Diwni μου νομίζω και από όσες κοπέλες ξέρω δλδ ότι πλέον μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο δεν λέει κανείς τίποτα.Εδώ εμείς για τη συνυφαδα μου το μάθαμε τον 6ο μήνα.Από τη μια λογικό γιατί φοβούνται μήπως συμβεί κάτι και απογοητευτούν και οι υπόλοιποι άσε δε τις ερωτήσεις από όλους!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η LoveForever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου..σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και καλως σας βρήκα..αλλά ξέρω γνωστές μου που πιάνουν παιδί με το (καλημέρα σας) γι αυτό αγχώθηκα..

Τυχαίνει κοριτσι μου...κ εμένα η μια κολλητή μου σε 2 μηνες στα 29 της ηταν έγκυος κ εγω κ η άλλη κολλητή μας κάναμε 2 κ 2,5 χρονια αντίστοιχα χωρις να υπάρχει κατι ιατρικά !

μην αγχωνεσαι γιατι ειδικά το άγχος ειναι καταστροφικό σε αυτήν την όμορφη κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι και εγω πλεον αυτα τα μια και εκατσε δεν τα πολυπιστευω. Οπως προειπατε γινεται και αυτο αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια οπως με ειχαν κανει να πιστευω και μενα. Δεν μπορει οι 5 στους 5 γνωστους μου να πιασανε με ραντεβου το παιδι με την πρωτη. Οπως λεει και η @Dim83 η ατυχια μπορει να σου συμβει και σε οποιαδήποτε φάση, και αν ειναι να σου ερθει ισως και το καλυτερο ειναι μεχρι τη γέννηση. Μετα ειναι ακομα πιο δυσκολο και πιο επωδυνο. Νομίζω θελει λιγο χαλάρωση το θεμα. Εμενα πλεον οταν με ρωτανε αν προσπαθω λεω χαλαρα μωρε δεν το χω και προγραμμα (που να ξεραν). Αλλά δε θελω να το λεω, ουτε σε φιλους ουτε σε συγγενεις, γιατι μετα σε κοιτανε στα ματια να τους πεις τα νεα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Παντως η αληθεια ειναι οτι και εγω πλεον αυτα τα μια και εκατσε δεν τα πολυπιστευω. Οπως προειπατε γινεται και αυτο αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια οπως με ειχαν κανει να πιστευω και μενα. Δεν μπορει οι 5 στους 5 γνωστους μου να πιασανε με ραντεβου το παιδι με την πρωτη. Οπως λεει και η @Dim83 η ατυχια μπορει να σου συμβει και σε οποιαδήποτε φάση, και αν ειναι να σου ερθει ισως και το καλυτερο ειναι μεχρι τη γέννηση. Μετα ειναι ακομα πιο δυσκολο και πιο επωδυνο. Νομίζω θελει λιγο χαλάρωση το θεμα. Εμενα πλεον οταν με ρωτανε αν προσπαθω λεω χαλαρα μωρε δεν το χω και προγραμμα (που να ξεραν). Αλλά δε θελω να το λεω, ουτε σε φιλους ουτε σε συγγενεις, γιατι μετα σε κοιτανε στα ματια να τους πεις τα νεα....

@Kat-Cat Εγώ έχω και φίλη που της λέω κάποια συμπτώματα και μουλέει δεν είσαι και ότι αποκλείεται έκανες χοριακη. . (που την έκανα στην 1 εβδομαδα)και αν της πω κάτι λέει κρυωσες ..τεσπα συγγενείς και μερικοί φίλοι περίεργα όντα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ειρήνη ρασακη είπε:

@Kat-Cat Εγώ έχω και φίλη που της λέω κάποια συμπτώματα και μουλέει δεν είσαι και ότι αποκλείεται έκανες χοριακη. . (που την έκανα στην 1 εβδομαδα)και αν της πω κάτι λέει κρυωσες ..τεσπα συγγενείς και μερικοί φίλοι περίεργα όντα! 

Συγγενεις και φιλοι ας ξερουν οσα λιγοτερα γινεται γιατι ξερεις βαζω και τον εαυτο μου στη θεση τους. Αν ακουγα μια να μου λεει καθε τρεις και λιγο εβηξα/πονεσα/αναγουλιασα/εχω σαλια/συχνοουρια και πονοκεφαλους ελπιζοντας σε συμπτωματα θα λεγα παει τρελάθηκε. Επειδή κανεις δεν μπορει να μπει στη φαση που καθε φορά βρίσκεται ο αλλος καλο ειναι να τα εκτονωνουμε εδω που ψιλοκαταλαβαινει η μια την τρελα της αλλης, να κανουμε και μεις αυτοκριτικη για το τι πραγματικα νιωθουμε καθε φορα (ή δε νιωθουμε) και σε συγγενεις και φιλους αν μας ρωτανε να απανταμε, χαλαρα μωρε, οποτε ερθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

Συγγενεις και φιλοι ας ξερουν οσα λιγοτερα γινεται γιατι ξερεις βαζω και τον εαυτο μου στη θεση τους. Αν ακουγα μια να μου λεει καθε τρεις και λιγο εβηξα/πονεσα/αναγουλιασα/εχω σαλια/συχνοουρια και πονοκεφαλους ελπιζοντας σε συμπτωματα θα λεγα παει τρελάθηκε. Επειδή κανεις δεν μπορει να μπει στη φαση που καθε φορά βρίσκεται ο αλλος καλο ειναι να τα εκτονωνουμε εδω που ψιλοκαταλαβαινει η μια την τρελα της αλλης, να κανουμε και μεις αυτοκριτικη για το τι πραγματικα νιωθουμε καθε φορα (ή δε νιωθουμε) και σε συγγενεις και φιλους αν μας ρωτανε να απανταμε, χαλαρα μωρε, οποτε ερθει!

ακριβώς! !!!Σου χαλάνε το ηθικό! ευτυχώς που είστε κ εσεις! !εύχομαι γρήγορα @Kat-Cat να δεις τον επόμενο μήνα μια τεράστια χοριακη!έχεις άλλο παιδί; ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ειρήνη ρασακη είπε:

@Kat-Cat Εγώ έχω και φίλη που της λέω κάποια συμπτώματα και μουλέει δεν είσαι και ότι αποκλείεται έκανες χοριακη. . (που την έκανα στην 1 εβδομαδα)και αν της πω κάτι λέει κρυωσες ..τεσπα συγγενείς και μερικοί φίλοι περίεργα όντα! 

Εγω μετα απο αρκετά τεστ φοβερό άγχος τρομερή στεναχώρια οταν επιτέλους έμεινα έγκυος το καταλαβα....την επόμενη μερα επιβεβαιώθηκε γιατι σηκωσα θερμοκρασία πριν την αναμενόμενη περίοδο κ για 5 ημέρες ειχα 37,7 ακατέβατα. Αφού το ειπα στον αντρα μου που μεχρι τοτε μου ελεγε καθε μηνα  σταματα κ μην το σκεφτεσαι κ εκείνο τον μηνα μου ειπε σε βλεπω σίγουρη το λες με αλλο ύφος...με 2 μερες καθυστέρηση κ 37,7 σαν το μοναδικό μου σύμπτωμα μεχρι εκεινη την στιγμη εκανα τεστ κ σε 30 δευτερόλεπτα ειχε βγει θετικό.

τα λεω ολα αυτα για να καταλάβετε πως συμπτώματα δεν ειναι σε καμια περίπτωση σε όλες τα ιδια κ καμια δεν ξερει τι ειναι «συμπτώματα» για την αλλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ειρήνη ρασακη είπε:

ακριβώς! !!!Σου χαλάνε το ηθικό! ευτυχώς που είστε κ εσεις! !εύχομαι γρήγορα @Kat-Cat να δεις τον επόμενο μήνα μια τεράστια χοριακη!έχεις άλλο παιδί; ;

οχι!!! Μακάρι για όλες μας κοριτσι μου!!! Το πρώτο και τυχερό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

Εγω μετα απο αρκετά τεστ φοβερό άγχος τρομερή στεναχώρια οταν επιτέλους έμεινα έγκυος το καταλαβα....την επόμενη μερα επιβεβαιώθηκε γιατι σηκωσα θερμοκρασία πριν την αναμενόμενη περίοδο κ για 5 ημέρες ειχα 37,7 ακατέβατα. Αφού το ειπα στον αντρα μου που μεχρι τοτε μου ελεγε καθε μηνα  σταματα κ μην το σκεφτεσαι κ εκείνο τον μηνα μου ειπε σε βλεπω σίγουρη το λες με αλλο ύφος...με 2 μερες καθυστέρηση κ 37,7 σαν το μοναδικό μου σύμπτωμα μεχρι εκεινη την στιγμη εκανα τεστ κ σε 30 δευτερόλεπτα ειχε βγει θετικό.

τα λεω ολα αυτα για να καταλάβετε πως συμπτώματα δεν ειναι σε καμια περίπτωση σε όλες τα ιδια κ καμια δεν ξερει τι ειναι «συμπτώματα» για την αλλη.

Ακριβως, και ιδια δεν ειναι, και πολλες δεν εχουν, και κατα φαντασιαν υπαρχουν, οπότε νομίζω όταν θα ρθει θα ρθει πια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως κοριτσακια εχοντας μεινει εγκυος 2 φορες θας σας πω οτι τα συμπτωματα ηταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τις 2 φορες.  φανταστειτε ... στο ιδιο ατομο. και τις 2 φορες ειχα τα κλασικα της περιοδου, συν κατι ακομη. την πρωτη βεβαια επειδη δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια απλα αναρωτιομουν γιατι τοσο εντονα συμπτωματα. χωρις καν ομως να μου περναει απο το μυαλο οτι ημουν εγκυος. φανταστειτε εκανα χοριακη με 5 μερες καθυστερηση γιατι ελεγα οχι αποκλειεται. τη 2η φορα επειδη δεν ειχα κοινα συμπτωματα ελεγα μπα οχι. αλλα 2-3 μερες πριν την περιοδο το ψιλιαστικα γιατι παλι ειχα περιεργα συμπτωματα-που δεν εχω περιμενοντας περιοδο. οποτε μην ακουτε τη λεει η καθεμια γιατι ο καθενας ειναι ξεχωριστος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

εγω παντως κοριτσακια εχοντας μεινει εγκυος 2 φορες θας σας πω οτι τα συμπτωματα ηταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τις 2 φορες.  φανταστειτε ... στο ιδιο ατομο. και τις 2 φορες ειχα τα κλασικα της περιοδου, συν κατι ακομη. την πρωτη βεβαια επειδη δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια απλα αναρωτιομουν γιατι τοσο εντονα συμπτωματα. χωρις καν ομως να μου περναει απο το μυαλο οτι ημουν εγκυος. φανταστειτε εκανα χοριακη με 5 μερες καθυστερηση γιατι ελεγα οχι αποκλειεται. τη 2η φορα επειδη δεν ειχα κοινα συμπτωματα ελεγα μπα οχι. αλλα 2-3 μερες πριν την περιοδο το ψιλιαστικα γιατι παλι ειχα περιεργα συμπτωματα-που δεν εχω περιμενοντας περιοδο. οποτε μην ακουτε τη λεει η καθεμια γιατι ο καθενας ειναι ξεχωριστος. 

Εγώ σε εμπιστευομαι γιατι μου βγαζεις κατι προσγειωμενο και ρεαλιστικο να ξες! χιχιχ! Αμα με το καλο μεινουμε αυτο το τοπικ επιτελους θα παρει σαρκα και οστα γιατι τωρα το χουμε κανει ο,τι να ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

Εγω μετα απο αρκετά τεστ φοβερό άγχος τρομερή στεναχώρια οταν επιτέλους έμεινα έγκυος το καταλαβα....την επόμενη μερα επιβεβαιώθηκε γιατι σηκωσα θερμοκρασία πριν την αναμενόμενη περίοδο κ για 5 ημέρες ειχα 37,7 ακατέβατα. Αφού το ειπα στον αντρα μου που μεχρι τοτε μου ελεγε καθε μηνα  σταματα κ μην το σκεφτεσαι κ εκείνο τον μηνα μου ειπε σε βλεπω σίγουρη το λες με αλλο ύφος...με 2 μερες καθυστέρηση κ 37,7 σαν το μοναδικό μου σύμπτωμα μεχρι εκεινη την στιγμη εκανα τεστ κ σε 30 δευτερόλεπτα ειχε βγει θετικό.

τα λεω ολα αυτα για να καταλάβετε πως συμπτώματα δεν ειναι σε καμια περίπτωση σε όλες τα ιδια κ καμια δεν ξερει τι ειναι «συμπτώματα» για την αλλη.

Αχ καλά τα λες και έχεις δίκιο είναι όμως ρε παιδί μου και κάποιοι μήνες που τρελαίνεσαι,ψάχνει και προσπαθείς να δώσεις εξήγηση γι αυτά που συμβαίνουν.Όπως έχω ξαναπεί οι ορμόνες μας κάνουν πάρτυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τους συγγενείς και φίλους που ρωτάνε συνέχεια πια! Ποτέ δεν έκανα σε κανέναν αυτη την ερώτηση ακόμη και πριν μάθω ότι δεν είναι τελικά και τόσο εύκολο να μεινεις έγκυος. Πιο πολύ εκνευρίστηκα που το έκανε αυτό και κολλητή μου. Καθε φορα εχουμε τίποτα και έχουμε τίποτα; Ακόμη και να ειχα, δεν θα το έλεγα όταν ήθελα εγώ; Θα περίμενα να με ρωτήσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Αυτό με τους συγγενείς και φίλους που ρωτάνε συνέχεια πια! Ποτέ δεν έκανα σε κανέναν αυτη την ερώτηση ακόμη και πριν μάθω ότι δεν είναι τελικά και τόσο εύκολο να μεινεις έγκυος. Πιο πολύ εκνευρίστηκα που το έκανε αυτό και κολλητή μου. Καθε φορα εχουμε τίποτα και έχουμε τίποτα; Ακόμη και να ειχα, δεν θα το έλεγα όταν ήθελα εγώ; Θα περίμενα να με ρωτήσει; 

Εμενα με ρωτησε πελατης στο γραφειο.....επειδη εμαθε οτι παντρευτηκα. αισχος. Εγω σε ολους απανταω τιποτα τιποτα και γενικα δεν το παλευω και ιδιαιτερα. Τελειωνει μετα εκει η κουβεντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πριν παντρευτώ δεν καταλάβαινα γιατί κάποιοι αποφάσιζαν να προσπαθήσουν για παιδί πριν το γάμο (ενώ ήθελαν να κάνουν νταβαντούρια) γιατι πιστεύω πως και για μια έγκυο είναι δύσκολο αλλά και για μια νέα μανούλα και λόγω ετοιμασιών αλλά και λόγω του ότι δεν το ευχαριστιέσαι τόσο. Ε όταν παντρεύτηκα, βρήκα έναν λόγο. "Σκέφτεστε τώρα για παιδάκι;" "Πότε θα βάλετε μπρος;" "Έχουμε τίποτα;" Απαράδεκτο. Κι εγώ απαντούσα: "όχι ακόμη, όταν το αποφασίσουμε θα σας ενημερώσουμε!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...