Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση!!


Recommended Posts

 

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...προσπαθώ εδώ και περίπου 5 μήνες να κάνω παιδί με τον σύντροφό μου και δεν μπορούμε..μήπως φταίει ότι έχω κάποια κιλά παραπάνω;;να αρχίσω να ανησυχώ ότι δεν θα κάνουμε παιδάκι σύντομα;;,απαντήστε μου παρακαλώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η LoveForever είπε:

 

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...προσπαθώ εδώ και περίπου 5 μήνες να κάνω παιδί με τον σύντροφό μου και δεν μπορούμε..μήπως φταίει ότι έχω κάποια κιλά παραπάνω;;να αρχίσω να ανησυχώ ότι δεν θα κάνουμε παιδάκι σύντομα;;,απαντήστε μου παρακαλώ...

Καλημέρα! Δεν προσπαθείτε πολύ καιρό. Τα κιλά καλά θα ήταν να τα περιορίσεις αλλά μην ανησυχείς χωρίς άγχος θα ρθει και το παιδακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η LoveForever είπε:

 

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...προσπαθώ εδώ και περίπου 5 μήνες να κάνω παιδί με τον σύντροφό μου και δεν μπορούμε..μήπως φταίει ότι έχω κάποια κιλά παραπάνω;;να αρχίσω να ανησυχώ ότι δεν θα κάνουμε παιδάκι σύντομα;;,απαντήστε μου παρακαλώ...

Καλημέρα.

Και εγώ έχω αρκετά κιλά παραπάνω, έχουμε ελεύθερες επαφές 9 μήνες περίπου αλλά πιο στοχευμένα προσπαθούμε εδώ και 4-5 κύκλους. Μην αγχώνεσαι, απ'ότι έχω καταλάβει είναι όλα θέμα τύχης. Υπάρχουν αδύνατες κοπέλες που δυσκολευονται να συλλάβουν, άλλες που συλλαμβάνουν και αποβάλλουν, με περιττά κιλά που συλλαμβάνουν αμέσως... Μικρές σε ηλικία που δεν μπορούν ή μεγαλύτερες που έπιασαν με την πρώτη. Παίζουν όλοι οι συνδυασμοί. Το χρονικό διάστημα που προσπαθείς είναι λίγο αλλά πάντα παίζει ρόλο ποια είναι η κατάσταση της υγείας σου και τι σου έχει πει ο γιατρός σου. Εδώ θα ακούσεις τις προσωπικές μας εμπειρίες. Καλώς ήρθες και σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις με τον καλό σου ώστε να σιγουρευτείτε πως δεν είναι θέμα υγείας;

εάν μιλάμε για αρκετά κιλά παραπάνω τότε παίζει και αυτό αρνητικό ρόλο δυστυχώς..

Να μην ανησυχείς πάντως, με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρετε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LoveForever Καλώς ήλθες! Και εγω κιλά παραπάνω και μάλιστα πολλά!! τώρα κοντεύω σιγά σιγά να μπω στο 8ο μήνα της εγκυμοσύνης. Για τα κιλά παραπάνω είμαι ζωντανό παράδειγμα οτι δεν παίζουν ρόλο, όμως θα σου πω κατι που σκέφτηκα πολύ έντονα, τον μήνα που έμεινα έγκυος ήταν και ο πρώτος μήνας που έτρωγα πιο υγιεινά έχοντας στο βάθος του μυαλού μου οτι αν μείνω έγκυος στο μέλλον να μείνω σε όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά. Δεν πρόλαβα πολλά πολλά προφανώς γιατί έμεινα κατευθείαν, όμως αν με ρωτήσεις τώρα ...βασική προυπόθεση για να κανω 2ο παιδί, να αδυνατίσω τελείως αλλιώς δεν ξαναμπαίνω σε αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΗ διαδικασία αλλά με πολλά κιλά. 

Αρα συνοψίζω :  Τα περιττά κιλά δεν θα σε εμποδίσουν να κανείς παιδί ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, οπότε no stress!  Για να έχεις όμως μια ξεκούραστη διαδρομή στην εγκυμοσύνη σου χάσε οτι προλάβεις τρώγοντας απλά υγιεινά (μην ακούσω για τρελές δίαιτες θα σας φαω τα αυτιά σε όλες) και θα είσαι αρχηγός!

Χαλάρωσε, απόλαυσε, και τα καλύτερα έρχονται!! Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όπως τα λένε τα κορίτσια! Καλό είναι αν μπορείς να περιορίσεις τα κιλά κυρίως για να μη βαρύνεις και άλλο στην εγκυμοσύνη, ωστόσο προσπαθείς λίγο καιρό.Θα έρθει πολύ πολύ συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @LoveForever καλώς όρισες.Συμφωνώ με τα κορίτσια δε παίζουν ρόλο τα κιλά για τη σύλληψη εκτός βέβαια κι αν υπάρχει και κάποιο άλλο θέμα υγείας πράγμα το οποίο θα σου πει ο γιατρός σου αν χρειαστεί.Υπομονή και αγαπουλες!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Π'αντως κορίτσια οι περισσότερες φίλες και γνωστές μου που κανανε παιδί πολυ πολυ ευκολα ηταν μπαμπατσικες ή εστω με λιγα κιλάκια παραπάνω. Αφού εχω αρχίσει να σκεφτομαι αντιθετως απο τι αναφερουμε εδω, το ακριβως αντιθετο: Μηπως πρέπει να παχύνω? Γενικά νομίζω ότι οι υπερβολες επηρεάζουν. Πολύ χαμηλο ή πολυ μεγάλο βάρος ειναι κακό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Π'αντως κορίτσια οι περισσότερες φίλες και γνωστές μου που κανανε παιδί πολυ πολυ ευκολα ηταν μπαμπατσικες ή εστω με λιγα κιλάκια παραπάνω. Αφού εχω αρχίσει να σκεφτομαι αντιθετως απο τι αναφερουμε εδω, το ακριβως αντιθετο: Μηπως πρέπει να παχύνω? Γενικά νομίζω ότι οι υπερβολες επηρεάζουν. Πολύ χαμηλο ή πολυ μεγάλο βάρος ειναι κακό

Χαχαχαχαχα κι εμένα η κουνιαδα μου ζουμπουρλη είναι και χωρίς προγραμματισμό μια μέρα μας τηλ. και μας είπαν τα ευχάριστα.Τι να πω.... παίζουν πολλά ρόλο εγώ με 53 κιλα δεν μπορω να βάλω δραμι πάνω μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Χαχαχαχαχα κι εμένα η κουνιαδα μου ζουμπουρλη είναι και χωρίς προγραμματισμό μια μέρα μας τηλ. και μας είπαν τα ευχάριστα.Τι να πω.... παίζουν πολλά ρόλο εγώ με 53 κιλα δεν μπορω να βάλω δραμι πάνω μου.

και γω 50! Ο αντρας μου τριβει τα χερια του γιατι λεει αν μεινω προσευχεται να γινω φουσκοψαρο και να γελαει. αχαχαχα. ΠΑντως οσες σκεφτομαι που μεινανε με τη μια ηταν πιο ζουμπουρλουδες. Στο μεταξυ να σας πω και την αμαρτια μου, οσες απο τον κυκλο μου εχουν κανει παιδι υποστηριζουν οτι επιασαν με τη μια. Μια και εξω. ΙΣως γιαυτο νομιζα οτι και εγω καπως ετσι θα το παω. Μολις μπηκα εδω προγειωθηκα, γιατι αρχισα να πιστευω οτι δεν μπορει ολες με τη μια και γω οχι. Καποιο προβλημα εχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat μπα εγώ νομίζω φταίνε τα όσα μας έλεγαν οι μαμάδες μας όταν ήμασταν πιτσιρίκες πχ πρόσεχε, προφυλακτικό πάντα κλπ κλπ. Πριν ενάμιση χρόνο που είχα κάποια δείγματα τελικά δεν ήταν τίποτα και από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με αυτά τώρα που το.πείρα πιο ζεστά όμως.....το έχω πάρει πολύ προσωπικά και θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια είχα χάσει κιλά για το γάμο με διατροφή και γυμναστική και με 1.64 ύψος και 64 κιλά (που με έλεγες απλά ότι είχα λίγα μόνο παραπάνω κιλά), πήγα στα 54. 10 κιλά μείον δηλαδή. Μετά το γάμο ξεκινήσαμε κατευθείαν προσπάθειες αλλά δεν έμενα και άρχισα να παίρνω και κάποια κιλά λόγω του ότι σταμάτησα τη γυμναστική επειδή κάθε μήνα έλεγα πως μπορεί να είμαι έγκυος και ίσως έτρωγα και λίγο παραπάνω και μόλις έφτασα 62 (τον πέμπτο μήνα προσπαθειών) έμεινα. Μπορεί να ήταν και τυχαίο αλλά πιστεύω πως σίγουρα χρειάζεται καποιο ποσοστό λίπους στην εγκυμοσύνη. Από την άλλη τα πολλά επιπλέον κιλά, ίσως προκαλούν αλλαγές στον κύκλο και δυσκολεύουν τα πράγματα. Νομίζω μέτρο παντού. Ωστόσο αν περάσουν κι άλλοι μήνες μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η beauty bunny είπε:

Εγώ κορίτσια είχα χάσει κιλά για το γάμο με διατροφή και γυμναστική και με 1.64 ύψος και 64 κιλά (που με έλεγες απλά ότι είχα λίγα μόνο παραπάνω κιλά), πήγα στα 54. 10 κιλά μείον δηλαδή. Μετά το γάμο ξεκινήσαμε κατευθείαν προσπάθειες αλλά δεν έμενα και άρχισα να παίρνω και κάποια κιλά λόγω του ότι σταμάτησα τη γυμναστική επειδή κάθε μήνα έλεγα πως μπορεί να είμαι έγκυος και ίσως έτρωγα και λίγο παραπάνω και μόλις έφτασα 62 (τον πέμπτο μήνα προσπαθειών) έμεινα. Μπορεί να ήταν και τυχαίο αλλά πιστεύω πως σίγουρα χρειάζεται καποιο ποσοστό λίπους στην εγκυμοσύνη. Από την άλλη τα πολλά επιπλέον κιλά, ίσως προκαλούν αλλαγές στον κύκλο και δυσκολεύουν τα πράγματα. Νομίζω μέτρο παντού. Ωστόσο αν περάσουν κι άλλοι μήνες μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες εξετάσεις. 

έχασε και απότομα κιλά και σιγουρα μετά που πηρες παλια καποια ηρθες στα ισια σου. Εγώ καποια στιγμη που εχασα πολλα και αποτομα ως φοιτητρια μου κοπηκε η περιοδος.. Γενικα οι αποτομες μεταβολες κανουν κακο! Αχ με το καλοοοο (είσαι τώρα εγκυος ή γεννησες?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τα κιλά είτε παραπανω είτε παρακάτω δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο στην σύλληψη αλλα σιγουρα παίζει ρόλο η διατροφή κ η ποιότητα ζωής...ημουν από τις τυχερές που τρώνε κ δεν παχαίνουν  50-52 κιλα όλη μου την ζωή άκουγα «καλα εσυ δεν τρως τιποτα;;;» αλλά δεν κάναμε καθόλου «καλη» ζωή... 2 χρονια προσπαθούσαμε με τον σύζυγο μου κ τελικα το 3μηνο που μαζέψαμε την διατροφή κ το ξενύχτι καταφέραμε κ πιάσαμε μωρακι! Ειδα που το ανέφερε κ αλλη κοπέλα..Τυχαίο;! Δεν νομιζω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall έχεις δίκιο απόλυτο για τον τρόπο ζωής και παρά του ότι ειμαι αδύνατη πρέπει να μαζευτω λίγο γιατί τρώω αρκετή σαβούρα. Τουλάχιστον δεν καπνίζω και δεν πίνω.

@beauty bunny με το καλό!!! πολύ χαίρομαι με τις εγκυούλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

@NicolVall έχεις δίκιο απόλυτο για τον τρόπο ζωής και παρά του ότι ειμαι αδύνατη πρέπει να μαζευτω λίγο γιατί τρώω αρκετή σαβούρα. Τουλάχιστον δεν καπνίζω και δεν πίνω.

@beauty bunny με το καλό!!! πολύ χαίρομαι με τις εγκυούλες

Μαζέψου τωρα γιατι οταν ερθει το σποράκι θα μαζευτεις απότομα κ θα σου κακοφανει!!! Χαχα πίστεψε με!!!

με το καλο να ερθει κ σύντομα κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny εγώ σε αυτά τα κιλά ήμουν πάντα γιατί από 5 χρ γυμναζομουν μέχρι και πρίν 5 χρόνια.Μετά λόγω δουλειάς κλπ σταμάτησα και δεν βάζω δραμι πανω μου αφού η μάνα μου με φωνάζει γλινα και ο παιδίατρος με φωνάζε από παιδάκι μακαρόνι ?χαχαχαχαχα 53-54 κιλά και 1.78 ύψος.Μια φίλη με μεγάλο θέμα ύψος 1.70 και 44-45 κιλά είχε πάει σε ειδικό διαιτολόγο-διατροφολόγο και της λέει αφού πέρασες τα 35 και έμεινες έτσι δεν θα πάρεις κιλά ποτέ!Ε άρα εγω στα 38 δεν έχω ελπίδες!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

@beauty bunny εγώ σε αυτά τα κιλά ήμουν πάντα γιατί από 5 χρ γυμναζομουν μέχρι και πρίν 5 χρόνια.Μετά λόγω δουλειάς κλπ σταμάτησα και δεν βάζω δραμι πανω μου αφού η μάνα μου με φωνάζει γλινα και ο παιδίατρος με φωνάζε από παιδάκι μακαρόνι ?χαχαχαχαχα 53-54 κιλά και 1.78 ύψος.Μια φίλη με μεγάλο θέμα ύψος 1.70 και 44-45 κιλά είχε πάει σε ειδικό διαιτολόγο-διατροφολόγο και της λέει αφού πέρασες τα 35 και έμεινες έτσι δεν θα πάρεις κιλά ποτέ!Ε άρα εγω στα 38 δεν έχω ελπίδες!??

o Χριστός και η Παναγία! Εισαι και ψηλή πολύ. Πολύ λιγα κιλα οντως! Εγω με 1.65 ειμαι 50 και παλι μου λενε φαε κατι. Απαπαπαπαπ!

@NicolVall έχεις δικιο και εχω ξεκινήσει σιγά σιγα να μαζευομαι οσο μπορω. Τρωω γλυκα αλλα να μην τρώω πολλα πολλα τζανκ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

o Χριστός και η Παναγία! Εισαι και ψηλή πολύ. Πολύ λιγα κιλα οντως! Εγω με 1.65 ειμαι 50 και παλι μου λενε φαε κατι. Απαπαπαπαπ!

@NicolVall έχεις δικιο και εχω ξεκινήσει σιγά σιγα να μαζευομαι οσο μπορω. Τρωω γλυκα αλλα να μην τρώω πολλα πολλα τζανκ

 

Ναι βρε από παιδάκι σου λέω έτσι μακαρονι ίσως φταίει η γυμναστική ίσως φταίνε πολλά βέβαια ποτέ δεν έτρωγα πολύ είναι όμως έτσι το σκαρι μου.Η μόνη περίοδος της ζωής μου πείρα γύρω στα 5-6 κιλά ήταν όταν σπούδαζα και δούλευα παράλληλα barwoman γιατί δεν πήγαινα γυμναστήριο έπινα και 3-4 ποτακια σχεδόν κάθε βράδυ και πείρα.Ξεκίνησα ξανά γυμναστήριο και διατροφή και μέσα σε 3 μήνες είχα επανέλθει στα 54.....από τότε 22-23 χρ δλδ δεν ξαναπειρα κιλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko με πεθανες κ εσυ με το 1.78! @Kat-Cat και εγω στρουμφακι σαν εσενα 1.65! απο κιλα παντως εγω νορμαλ εμεινα εγκυος-57. γενικα τα κιλα δεν κανουν καλο στην υγεια και στην εγκυμοσυνη ειδικοτερα. αλλα δεν σημαινει κατι. μπορει να εχεις επιπλοκες κ με λιγα κιλα. θελει κ λιγη τυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

@zoi.ko με πεθανες κ εσυ με το 1.78! @Kat-Cat και εγω στρουμφακι σαν εσενα 1.65!

Χαχαχαχαχα τι να κάνω??? Κληρονομικότητα βλέπεις ο αδερφός μου είναι 1.97!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@zoi.ko με πεθανες κ εσυ με το 1.78! @Kat-Cat και εγω στρουμφακι σαν εσενα 1.65! απο κιλα παντως εγω νορμαλ εμεινα εγκυος-57. γενικα τα κιλα δεν κανουν καλο στην υγεια και στην εγκυμοσυνη ειδικοτερα. αλλα δεν σημαινει κατι. μπορει να εχεις επιπλοκες κ με λιγα κιλα. θελει κ λιγη τυχη.

πωπω ελπίζω να μην παρουμε πολλα στην εγκυμοσυνη γιατι 1.65 και τετράγωνη δε θα ναι πολυ ωραιο το αποτέλεσμα :P To 1.78 εχει περιθωριο για καμια 20αρια κιλα με το βαρος που εχει. αχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

πωπω ελπίζω να μην παρουμε πολλα στην εγκυμοσυνη γιατι 1.65 και τετράγωνη δε θα ναι πολυ ωραιο το αποτέλεσμα :P To 1.78 εχει περιθωριο για καμια 20αρια κιλα με το βαρος που εχει. αχαχχα

Κλαίω λέμε χαχαχαχαχα!!!Ας γίνει και ας πάρουμε όσα να ναι δε με πειράζει καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...