Μετάβαση σε περιεχόμενο

βλαστοκυστες


antzy9

Recommended Posts

κοριτσια μου οσες κανατε διεγερση κ εφοσον το επιδιωκατε, φτασατε σε βλαστοκυστες ευκολα? κ αν ναι πετυχατε εγκυμοσυνη? η παλι μετα απο ποσο καιρο εγινε η εμβρυομεταφορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@antzy9 καλημέρα. Εγώ έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Δεκέμβριο. Έκανα 7 ωάρια, τα 5 η΄ταν ώριμα. Γονιμοποιήθηκαν τα 4 και έφτασαν σε βλαστοκύστες. Το αν θα φτάσουν σε βλαστοκύστες δεν είναι κάτι που μποτούμε εμείς να επιλέξουμε, έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες. Κυρίως με την ποιότητα των ωαρίων αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο. Είναι οι εμβρυολόγοι που τα παρακολουθούν αυτά. Αυτοί κρίνουν αν θα αφήσουν τα εμβρυάκια να προχωρήσουν σε βλαστοκυστες ή όχι.

Η εμβρυομεταφορά σε μένα έγινε την πέμτη ημέρα μετά την ωοληψία.

Εμείς δεν πετύχαμε την πρώτη φορά, σε αυτόν τον κύκλο θα κάνουμε τη δεύτερη προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

κοριτσια μου οσες κανατε διεγερση κ εφοσον το επιδιωκατε, φτασατε σε βλαστοκυστες ευκολα? κ αν ναι πετυχατε εγκυμοσυνη? η παλι μετα απο ποσο καιρο εγινε η εμβρυομεταφορα?

Εγω πρωτη φορα με βλαστοκυστες 4η εξωσωματικη πετυχαμε εγκυμοσηνη (παλυνδρομησε αλλα αλλο αυτο)για το ποτε μετα θα κανεις εμβρυομεταφορα δεν παιζει ρολο μπορεις και αμεσως την 5η μερα δηλαδη μπορεις και μετα απο μηνες εγω εκανα εμβρυομεταφορα μετα απο 3 μηνες και τωρα θα ξανακανω εμβρυομεταφορα και θα ειναι στην καταψυξη 8 μηνες! Καλη επυτιχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4 εξωσωματικές κ τις 4 βλαδτοκυστη όπως είπαν τα κορίτσια θέμα εμβριομεταφορα είναι κ δυναμικότητας όχι επιλογή μας..πέτυχα σε όλες αλλά έφτασαν τελειομανής κυήσεις που μου έδωσαν τα παιδιά μου η τρίτη κ Τετάρτη..η εμβριομεταφορα γίνεται 5 η 6 μέρες μετά συνήθως 5 καλή επιτυχιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα να τα χερεσαι τα παιδακια σου! Ετσι ακριβως ειναι δεν παιζει ρολο αν ειναι απο καταψυξη αν θα τα βαλεις αμεσως ειναι οπως μια χαρα ειπες 5η μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω κάνει δυο κύκλους εξωσωματικης... Λόγω του οτι είχαμε αρκετά γονιμοποιημένα ωάρια και τις δυο φορές επιλέξαμε να τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκύστες, 2 φορές που πέτυχα εγκυμοσύνη ήταν με κατεψυγμένα εμβρυα περίπου 2-3 μήνες μετά την ωοληψια, βέβαια το οτι οι βλαστοκύστες λένε οτι έχουν καλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης δεν σημαίνει οτι και με εμβρυα 3ης μέρας δεν θα πετύχεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω κοριτσια....εγω χρειαζομαι βλαστοκυστες για να τις κανω προεμφυτευτικο λογω των 3 φυσιολογικων παλινδρομων αφου δεν βρισκουμε κανενα προβλημα κ οχι απλα για να μεινω εγκυος...οποτε η εμβρυομεταφορα αν δωσει ο θεος κ φτασω βεβαια, θα ειναι σε μελλοντικο κυκλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

σας ευχαριστω κοριτσια....εγω χρειαζομαι βλαστοκυστες για να τις κανω προεμφυτευτικο λογω των 3 φυσιολογικων παλινδρομων αφου δεν βρισκουμε κανενα προβλημα κ οχι απλα για να μεινω εγκυος...οποτε η εμβρυομεταφορα αν δωσει ο θεος κ φτασω βεβαια, θα ειναι σε μελλοντικο κυκλο

Έχεις ψάξει όλα τα αιματολογικά ανοσολογικά ενδοκρινολογικά;; Εγώ είχα κάνει την κληρονομική θρομβοφιλια κ τελικά είχα την επίκτητη.. καρυωτυπο κάνατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

σας ευχαριστω κοριτσια....εγω χρειαζομαι βλαστοκυστες για να τις κανω προεμφυτευτικο λογω των 3 φυσιολογικων παλινδρομων αφου δεν βρισκουμε κανενα προβλημα κ οχι απλα για να μεινω εγκυος...οποτε η εμβρυομεταφορα αν δωσει ο θεος κ φτασω βεβαια, θα ειναι σε μελλοντικο κυκλο

Α μάλιστα @antzy9. Λυπάμαι για τις παλινδρομες που είχες. Σου εύχομαι με το καλό τώρα να γίνουν βλαστοκύστες και να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Finally είπε:

Έχεις ψάξει όλα τα αιματολογικά ανοσολογικά ενδοκρινολογικά;; Εγώ είχα κάνει την κληρονομική θρομβοφιλια κ τελικά είχα την επίκτητη.. καρυωτυπο κάνατε;

εννοειται ολα αυτα.....τα παντα εχουμε κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Α μάλιστα @antzy9. Λυπάμαι για τις παλινδρομες που είχες. Σου εύχομαι με το καλό τώρα να γίνουν βλαστοκύστες και να πάνε όλα καλά.

μακαρι....προφανως απο βδομαδα θα ξεκινησω......θα σας ενημερωσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@antzy9 σου ευχομαι ολοψυχα οι ατυχιες να ειναι παρελθον και η επομενη φορα να ειναι η τυχερη. μακαρι να ξεραμε γιατι μερικες φορες συμβαινουν οι ατυχιες. μακαρι για να ξεραμε πως να προστατευθουμε. 

@Finally  εχω κανει πληρη ελεγχο αιματολογικο κ ανοσολογικο στη Λευκου. πως ξερεις ποια ειναι επικτητη και ποια κληρονομικη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2018 at 10:17 ΜΜ, ο/η Dim83 είπε:

@antzy9 σου ευχομαι ολοψυχα οι ατυχιες να ειναι παρελθον και η επομενη φορα να ειναι η τυχερη. μακαρι να ξεραμε γιατι μερικες φορες συμβαινουν οι ατυχιες. μακαρι για να ξεραμε πως να προστατευθουμε. 

@Finally  εχω κανει πληρη ελεγχο αιματολογικο κ ανοσολογικο στη Λευκου. πως ξερεις ποια ειναι επικτητη και ποια κληρονομικη? 

Η επίκτητη είναι αυτοάνοση..το αντίδωρο λιπίδια συνδρομο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/28/2018 at 7:43 ΜΜ, ο/η antzy9 είπε:

κοριτσια μου οσες κανατε διεγερση κ εφοσον το επιδιωκατε, φτασατε σε βλαστοκυστες ευκολα? κ αν ναι πετυχατε εγκυμοσυνη? η παλι μετα απο ποσο καιρο εγινε η εμβρυομεταφορα?

Εμένα που με είχαν σιγουράκι για βλαστοκύστες δεν φτάσαμε.

Συγκεκριμένα από τα 16 ωοθηλάκια στο U/S -->11 στην ωοληψία --> 8 ώριμα για γονιμοποίηση --> 6 γονιμοποιήθηκαν --> μόνο τα 2 προχώρησαν σωστά. Και αυτά μέτριας ποιότητας. Και τα βάλαμε την 3η μέρα.

Μακάρι η κατακόρυφη αυτή πτώση και το μπαράζ απογοητεύσεων να σταμάτησε εκεί. Την Τρίτη που έχω χοριακή θα σας πω τη συνέχεια!

Δεν μου δώσανε καμία εξήγηση. Απλά ότι τυχαίνουν αυτά.

Το σίγουρο είναι ότι τα αφήνουν να φτάσουν σε βλαστοκύστες όταν είναι πολλά και έχουν καλά χαρακτηριστικά. Διαφορετικά αν είναι λίγα, δεν ρισκάρουν να αφήσουν για βλαστοκύστες γιατί ενδέχεται να μην προχωρήσουν, ενώ αν τοποθετηθούν αμέσως στη μήτρα μπορούν να οδηγήσουν σε υγιές μωράκι.

Εσένα σου είπαν ότι θα τα αφήσουν έως 5η μέρα ανεξαρτήτως αριθμού και ποιότητας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Αntelope είπε:

Εμένα που με είχαν σιγουράκι για βλαστοκύστες δεν φτάσαμε.

Συγκεκριμένα από τα 16 ωοθηλάκια στο U/S -->11 στην ωοληψία --> 8 ώριμα για γονιμοποίηση --> 6 γονιμοποιήθηκαν --> μόνο τα 2 προχώρησαν σωστά. Και αυτά μέτριας ποιότητας. Και τα βάλαμε την 3η μέρα.

Μακάρι η κατακόρυφη αυτή πτώση και το μπαράζ απογοητεύσεων να σταμάτησε εκεί. Την Τρίτη που έχω χοριακή θα σας πω τη συνέχεια!

Δεν μου δώσανε καμία εξήγηση. Απλά ότι τυχαίνουν αυτά.

Το σίγουρο είναι ότι τα αφήνουν να φτάσουν σε βλαστοκύστες όταν είναι πολλά και έχουν καλά χαρακτηριστικά. Διαφορετικά αν είναι λίγα, δεν ρισκάρουν να αφήσουν για βλαστοκύστες γιατί ενδέχεται να μην προχωρήσουν, ενώ αν τοποθετηθούν αμέσως στη μήτρα μπορούν να οδηγήσουν σε υγιές μωράκι.

Εσένα σου είπαν ότι θα τα αφήσουν έως 5η μέρα ανεξαρτήτως αριθμού και ποιότητας;

Δεν ισχύει πάντα αυτό..εγώ την πρώτη έβγαλα 10 κ ζήτησα να ενημερώνονται για την εξέλιξη..  γονιμοποίηση και τα 8 κ την τρίτη μέρα είχα άριστα..τους είπα θα τα αφήσετε όλα με δική μου ευθύνη κ έφτασαν 5 βλαδτοκυστες..στην επόμενη διέγερση ζήτησα να μείνουν εξ αρχής κ τα 8 διότι είχα δύο εμφυτεύσεις 5 μέρα κ δεν ήθελα να ρισκάρω να μπουν 3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωστόσο σαν το περιβάλλον της μήτρας δεν έχει..άλλωστε για χρόνια οι εξωσωματικές γινόταν 3 μέρα..η κουμπάρα Μ με 2 μέρας έπιασε διδυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Αntelope είπε:

Εμένα που με είχαν σιγουράκι για βλαστοκύστες δεν φτάσαμε.

Συγκεκριμένα από τα 16 ωοθηλάκια στο U/S -->11 στην ωοληψία --> 8 ώριμα για γονιμοποίηση --> 6 γονιμοποιήθηκαν --> μόνο τα 2 προχώρησαν σωστά. Και αυτά μέτριας ποιότητας. Και τα βάλαμε την 3η μέρα.

Μακάρι η κατακόρυφη αυτή πτώση και το μπαράζ απογοητεύσεων να σταμάτησε εκεί. Την Τρίτη που έχω χοριακή θα σας πω τη συνέχεια!

Δεν μου δώσανε καμία εξήγηση. Απλά ότι τυχαίνουν αυτά.

Το σίγουρο είναι ότι τα αφήνουν να φτάσουν σε βλαστοκύστες όταν είναι πολλά και έχουν καλά χαρακτηριστικά. Διαφορετικά αν είναι λίγα, δεν ρισκάρουν να αφήσουν για βλαστοκύστες γιατί ενδέχεται να μην προχωρήσουν, ενώ αν τοποθετηθούν αμέσως στη μήτρα μπορούν να οδηγήσουν σε υγιές μωράκι.

Εσένα σου είπαν ότι θα τα αφήσουν έως 5η μέρα ανεξαρτήτως αριθμού και ποιότητας;

etsi ακριβως......θα δω αυτη τη φορα πως ανταποκρινομαι  κ για επομενη θα σκεφτω αν αποτυχω να βαλλω 3ης μερας.....γιατι σκοπος ειναι ο προεμφυτευτικος κ οχι απλα για να μεινω εγκυοςσε ευχαριστω..μακαρι να ειναι ο μηνας της ζωης σου....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Τα βλέπουν στο μικροσκόπιο και ανάλογα την ανάπτυξή τους τα αξιολογούν. Υπάρχουν πολλές αξιολογικές διαβαθμίσεις των βλαστοκύστεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η semarbosi είπε:

Αυτό που λένε μέτριας ποιότητας ή άριστα κλπ. πώς το καταλαβαίνουν, γνωρίζει καμιά?

 

Από τις διαιρέσεις των κυττάρων κ μόνο..την ποιότητα κανείς δεν την ξέρει..ίσως μόνο ο προεμφυτευτικος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...