Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθειες 4 χρονων...


Recommended Posts

Καλημερα κ Καλη Χρονια...ειμαι καινουργιο μελος κ υστερα απο προσπαθειες 4 χρονων με τον συζυγο μου αποφασισα κ εγω να γραψω και να μου πειτε τη γνωμη σας...οι εξετασεις μας βγαινουν ολες πολυ καλες δεν εχουμε κανενα προβλημα...τα χρονια ομως περνανε σιγα σιγα...θα κλεισω τα 32 φετος..κ μετα απο εξετασεις κ εξετασεις κ κατι σκονακια που μου εδωσς ο γυναικολογος τα inofert αν ξερει καποια...μετα απο ολα αυτα τπτ απολυτως.ετσι αποφασισα να παρω κατι φυτικα τα procreation female και ο συζυγος μου τα αντιστοιχα αντρικα. Δεν ξερω αν θα γινει κατι...μακαρι,.,αλλα ηθελα να ρωτησω αν τα ξερετε κ αν καποια τα εχει παρει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω ιδέα για τις βιταμίνες, κάνε και μια ερώτηση στο γιατρό σου καλού κακού. Ελπίζω να ειναι τυχερός αυτός ο χρόνος! Ειχα δει και εγώ καποιες βιταμίνες αλλά λέω να ρωτήσουμε το γιατρό πριν τις πάρουμε (αν τις πάρουμε), γιατί ειδα οτι εχουν φυλλικο μεσα το οποίο ηδη παιρνω και φοβαμαι για καμια υπερδοσολογια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εμένα ο άντρας μου παίρνει βιταμίνες αλλά έχουμε θέμα με το σπέρμα. Δε γνωρίζω αν βοηθάνε το ζευγάρι σε περίπτωση που είναι όλα καλά. Όταν λες οι εξετάσεις όλες καλές τι εννοείς? Τι εξετάσεις έχετε κάνει αν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kat-cat Ειναι φυτικες βιταμινες περιεχουν απο τροφες ολα τα συστατικα που ουσιαστικα χρειαζεται ο οργανισμος οπως π.χ ελλειψη ασβεστιου ψευδαργυρου, κλπ... μας ειπαν οτι καποια ζευγαρια που ειχαν παρει εχει τυχει να πιασουν κ στον πρωτο μηνα παιδι...δεν ξερω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oly10 οταν λεω ολες ολες...ο συζυγος σπερμοδ/μα, εξετασεις αιματος γενικες ορμονολογικες, θηρεοειδους, σαλπιγγογραφια κ μια επεμβαση λαπαροσκοπησης για ενδομητριωση που ολα ηταν οκ τελικα...δεν μας βρηκαν τπτ απολυτως οκα φυσιολογικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν την είχα ξανακούσει την βιταμίνη. Μονο την pregnacare ειχα ακούσει αλλά λεω να ρωτήσω σ επερίπτωση που αποφασίσω να πάρω κανα συμπλήρωμα. Παιρνεις τίποτα άλλο? πχ φιλισιν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν παιρνω τπτ αλλο εκτος απο φιλισιν που τωρα τα ξεκινησα κ αυτα αλλα ρωτησα πριν παρω τις βιταμινες κ μου ειπαν οτι δεν πειραζει γτ το φιλισιν ουσιαστικα ειναι τοσο "απαλο" που το παρω δεν το παρω ενα κ το αυτο...αυτες εχουν περισσοτερες βιταμινες κ η αληθεια ειβαι οτι το διεπιστωσα οταν πηγα wc τα ουρα (συγνωμη κιολας) ειχαν χρωμα οπως ο κουρκουμας, το καρυ...για τα pregnacare το ξερω αλλα δεν ηθελα να φορτωσω τον οργανισμο μου με αλλα χαπια κ χημικα ειπα αρκετα κ γιαυτο απευθυνθηκα στα φυτικα...αν θες μπορω να σου πω που να πας εινσι στην αθηνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2018 at 11:57 ΠΜ, ο/η Nifma είπε:

Καλημερα κ Καλη Χρονια...ειμαι καινουργιο μελος κ υστερα απο προσπαθειες 4 χρονων με τον συζυγο μου αποφασισα κ εγω να γραψω και να μου πειτε τη γνωμη σας...οι εξετασεις μας βγαινουν ολες πολυ καλες δεν εχουμε κανενα προβλημα...τα χρονια ομως περνανε σιγα σιγα...θα κλεισω τα 32 φετος..κ μετα απο εξετασεις κ εξετασεις κ κατι σκονακια που μου εδωσς ο γυναικολογος τα inofert αν ξερει καποια...μετα απο ολα αυτα τπτ απολυτως.ετσι αποφασισα να παρω κατι φυτικα τα procreation female και ο συζυγος μου τα αντιστοιχα αντρικα. Δεν ξερω αν θα γινει κατι...μακαρι,.,αλλα ηθελα να ρωτησω αν τα ξερετε κ αν καποια τα εχει παρει...

Καλη επυτυχια !!!! Αυτες τις βιταμνες δεν τις γνωριζω!ο γιατρος σου τι σου ειπε?υπαρχει και ο ανασταλτικος παραγοντας που ειναι το ανχος! Ειναι και αυτο που λενε ανεξυγητη υπογονιμοτιτα....ο γιατρος τι λεει!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η love30 είπε:

Καλη επυτυχια !!!! Αυτες τις βιταμνες δεν τις γνωριζω!ο γιατρος σου τι σου ειπε?υπαρχει και ο ανασταλτικος παραγοντας που ειναι το ανχος! Ειναι και αυτο που λενε ανεξυγητη υπογονιμοτιτα....ο γιατρος τι λεει!?

Επειδη εχω 2 γυναικολογους αναγκαστικα, εναν στην αθηνα κ εναν κατερινη οι αποψεις τους συμπιπτουν οτι μου ειπε ο ενας μου ειπε κ ο αλλος με τη διαφορα οτι της αθηνας  μου ειπε για εξωσωμ αφου δεν υπαρχει προβλημα κ προσπαθουμε 4 χρονια, μου εχουν πει γθα αγχος ομως γενικα μεχρι τωρα δεν αγχωνομουν ελεγα οκ...κ εξωσωμ δεν θελω να κανω προς το παρον εφοσον δεν εχουμε προβλημα, ειπα να δωσω μια παραταση ακομα γιαυτο και ξεκινησα αυτες τις βιταμινες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα 4 εξωσωματικές κ ποτέ δε βρέθηκε τι φταίει είμαστε ανεξήγητα υπογονιμότητα..όταν λες κάνατε όλες τις εξετάσεις τι εννοείς; Κάνατε αναλυτικό σπερμοδιαγραμμα υστεροσκοπηση υστεροσκοπηση ορμονικές αιματολογικές καρυωτυπο ζεύγους αυτοάνοσα βιταμίνες ενδοκρινολογικής κτλ; Αν ναι τότε είστε ανεξήγητα υπογονιμότητα..αν όχι θα πρότεινα να ξεκινήσεις..σαν κι εσένα κι εγώ 28 ξεκίνησα..σήμερα έχω 2 παιδάκια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκηνησα αρκετα νωρις και εγω πηγαμε για εξωσωματικη ως ανεξυγητο και εμεις και φτασαμε απο τα 23 33 και ακομα τρεχουμε εδω και 12 και με εξωσωματικες καπου στα 8.    9 χρονια ψαχτετο και βλεπετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Finally είπε:

Εκανα 4 εξωσωματικές κ ποτέ δε βρέθηκε τι φταίει είμαστε ανεξήγητα υπογονιμότητα..όταν λες κάνατε όλες τις εξετάσεις τι εννοείς; Κάνατε αναλυτικό σπερμοδιαγραμμα υστεροσκοπηση υστεροσκοπηση ορμονικές αιματολογικές καρυωτυπο ζεύγους αυτοάνοσα βιταμίνες ενδοκρινολογικής κτλ; Αν ναι τότε είστε ανεξήγητα υπογονιμότητα..αν όχι θα πρότεινα να ξεκινήσεις..σαν κι εσένα κι εγώ 28 ξεκίνησα..σήμερα έχω 2 παιδάκια..

Ναι εχουμε κανει ολες αυτες τις εξετασεις κ εμας μας ειπαν οτι ειναι ανεξηγητα υπογονιμοτητα...κ ειλικρινα εχω αρχισει κ απογοητευομαι...δεν θελω να κανω εξωσωμ εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα...αν ειχαμε κατι τοτε ναι οκ δεν το συζηταγα καν ομως τωρα το σκεφτομαι...αν δεν γινει κατι κ με αυτες τις βιταμινες τι να πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η love30 είπε:

Ξεκηνησα αρκετα νωρις και εγω πηγαμε για εξωσωματικη ως ανεξυγητο και εμεις και φτασαμε απο τα 23 33 και ακομα τρεχουμε εδω και 12 και με εξωσωματικες καπου στα 8.    9 χρονια ψαχτετο και βλεπετε!

Μακαρι να ειναι κ σε εσας η τυχερη σας χρονια...αν γινει κατι με αυτες τις βιταμινες θα σας το πω...μακαρι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nifma είπε:

Ναι εχουμε κανει ολες αυτες τις εξετασεις κ εμας μας ειπαν οτι ειναι ανεξηγητα υπογονιμοτητα...κ ειλικρινα εχω αρχισει κ απογοητευομαι...δεν θελω να κανω εξωσωμ εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα...αν ειχαμε κατι τοτε ναι οκ δεν το συζηταγα καν ομως τωρα το σκεφτομαι...αν δεν γινει κατι κ με αυτες τις βιταμινες τι να πω....

Καλημέρα κοπέλα μου. Προσπαθήστε λίγο ακόμα -γιατί είσαι και μικρή ακόμα -με τις βιταμίνες και μετά θα σου έλεγα να απευθυνθείτε σε κάποιο κέντρο ειδικό σε θέματα γονιμότητας να σας κατευθύνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Nifma είπε:

Οχι δεν παιρνω τπτ αλλο εκτος απο φιλισιν που τωρα τα ξεκινησα κ αυτα αλλα ρωτησα πριν παρω τις βιταμινες κ μου ειπαν οτι δεν πειραζει γτ το φιλισιν ουσιαστικα ειναι τοσο "απαλο" που το παρω δεν το παρω ενα κ το αυτο...αυτες εχουν περισσοτερες βιταμινες κ η αληθεια ειβαι οτι το διεπιστωσα οταν πηγα wc τα ουρα (συγνωμη κιολας) ειχαν χρωμα οπως ο κουρκουμας, το καρυ...για τα pregnacare το ξερω αλλα δεν ηθελα να φορτωσω τον οργανισμο μου με αλλα χαπια κ χημικα ειπα αρκετα κ γιαυτο απευθυνθηκα στα φυτικα...αν θες μπορω να σου πω που να πας εινσι στην αθηνα..

Το Pregnacare δεν ειναι φυτικο? Ναι πες απο που τις πηρες και ποσο κοστιζουν έτσι να τις εχουμε κατα νου. Θα κάνω και εγώ μια ερώτηση στο γιατρό. Ευχομαι να μη χρειαστει να παρεις και να κανεις τιποτα αλλο απο δω και στο εξης και να ξεμπερδεύεις με αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nifma καλώς όρισες.Από τη στιγμή που όλα είναι εντάξει καλό είναι να συνεχίσεις.Δύσκολο το ξέρω αν σκεφτείς ότι εγώ προσπαθώ στην ουσία 2 μήνες και νιώθω κάπως! Φιλικό οξύ και βιταμίνη Ε έδωσε και σε εμένα ο γιατρός χωρίς κάποιο άλλο σκεύασμα.Μακάρι να σου κάνουν δουλειά και να μας πεις γρήγορα τα ευχάριστα!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια...λοιπον τις βιταμινες αυτες δεν μου τις συστησε ο γυναικολογος...ο γυναικολογος μου ειχε δωσει τα inofert κ περσυ κ φετος για 3 μηνες...τπτ...κ φιλισιν που λενε ολοι...μετα απο σκεψη κ χωρις να πω τπτ στο γυναικολογο πηρα τηλ στο Biogenesis AEE αν γνωριζει καποια ειναι αθηνα κεντρο κ ρωτησα αν υπαρχει κατι για την υπογονιμοτητα χωρις να περιμενω θετικη απαντηση..κ ομως ναι υπηρχαν αυτες οι βιταμινες τις οποιες πρεπει να παιρνουμε μαζι με τον συζυγο οχι μονο εγω...ρωτησα για τον κ. Χατζησπυρελη ο οποιος ειναι το Boss εκει κ ειδικος σε ολα αυτα δεν θυμαμαι τι ειδικοτητα εχει τελειωσεια αλλα ειναι εξπερ στη βοτανολογια γενικα εχει λυση για οτιδηποτε οργανικο προβλημα χωρις να παρεις χημικα χαπια...την επομενη ανεβηκα κεντρο τον ζητησα μιλησαμε με ρωτησε καποια πραγματα κ μας εδωσε αυτες τις βιταμινες..κοστιζαν γυρω στα 20- 25 ευρω...στο γυναικολογο δεν εχω πει τπτ γτ απλα συνηθως δεν τα παραδεχονται τα φυτικα κ ουτε προκειται να πω...εγω ομως ειμαι υπερ...θα περιμενω να δω τι θα γινει λοιπον αφου καποια δεν εχει τυχει να παρει αυτες τις βιταμινες...κ θα σας ενηερωσω για νεοτερα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nifma είπε:

ο γυναικολογος μου ειχε δωσει τα inofert κ περσυ κ φετος για 3 μηνες...τπτ...κ φιλισιν που λενε ολοι...

Καλημέρα! Δε γνωρίζω αυτές τις βιταμίνες. Εμένα ο σύζυγος παίρνει τις profertil που μας συνεστησε ο ουρολογος.Όμως εμένα έχει διαγνωσμένο πρόβλημα με το σπέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Καλημέρα! Δε γνωρίζω αυτές τις βιταμίνες. Εμένα ο σύζυγος παίρνει τις profertil που μας συνεστησε ο ουρολογος.Όμως εμένα έχει διαγνωσμένο πρόβλημα με το σπέρμα.

Καλημερα Oly10, εφοσον υπαρχει καποιο προβλημα ακολουθηστε το προγραμμα του γιατρου εγω το αποφασισα μονη μου αφου δεν μας βρισκουν κατι να στραφω στα φυτικα...βλεποντας κ κανοντας...εχεις υποψην σου καποιο ειδικο κεντρο υπογονιμοτητας σε περιπτωση που χρειαστει?? Το εχεις ψαξει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Στα τρία χρόνια που προσπαθούμε έχω πάρει όλες τις βιταμίνες "πακετο" για την περίοδο προσπάθειας σύλληψης. Και τα pregnacare conception, και τα procreation και τα strong start ( εκτός από τα profertil που ήταν πιο ακριβά) στην γυναικεία έκδοση και ο σύζυγός μου στην ανδρική. Είναι όλα κάτι παρόμοιο  με παρόμοια σύσταση αλλά με διαφορετικη τιμη.  Αλλα έχουν κάποια βιταμίνη ή ιχνοστοιχείο σε λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα και κάποια όπως τα procreation κάποια έξτρα όπως πράσινο τσάι και κουρκουμα και Dha. Επειδή είχα κάνει ένα συγκριτικό πίνακα με το βιταμινη εχουν  και σε τι αναλογια αυτης στην ημερησια ποσοτητα νομιζω ειναι παρομοια με ελαχιστες διαφορες και έγκειται στο τι ανάγκες έχει κάθε οργανισμός (πχ vit d,  selenium , vit b κλπ) . Τωρα κατα ποσο ειναι φυτικα ή χημικά στη  σύσταση του παρά από αυτό που λένε δεν ξέρω. Τα procreation πάντως ήταν καλά  και ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα pregnacare. και το κίτρινο σχεδόν φλουο στα ούρα είναι από το μεταβολισμό κυρίως της βιταμίνης b . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2018 at 9:49 ΠΜ, ο/η zoi.ko είπε:

@Nifma καλώς όρισες.Από τη στιγμή που όλα είναι εντάξει καλό είναι να συνεχίσεις.Δύσκολο το ξέρω αν σκεφτείς ότι εγώ προσπαθώ στην ουσία 2 μήνες και νιώθω κάπως! Φιλικό οξύ και βιταμίνη Ε έδωσε και σε εμένα ο γιατρός χωρίς κάποιο άλλο σκεύασμα.Μακάρι να σου κάνουν δουλειά και να μας πεις γρήγορα τα ευχάριστα!??

Καλημερα zoi.ko σου ευχομαι γρηγορα να ακουσεις ευχαριστα....και μην νιωθεις καπως...ειναι πολυ μικρο το διαστημα που προσπαθειτε...τι να πω κ εγω 4 χρονια τωρα....εχω κουραστει με το ολο θεμα κ ωρες ωρες σκεφτομαι οτι ισως ο θεος να εχει τους λογους του  να μην θελει να γινουμε γονεις...κ μετα βλεπω το χαμογελο του αντρα μου κ παιρνω παλι κουραγιο κ συνεχιζουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dora77 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Στα τρία χρόνια που προσπαθούμε έχω πάρει όλες τις βιταμίνες "πακετο" για την περίοδο προσπάθειας σύλληψης. Και τα pregnacare conception, και τα procreation και τα strong start ( εκτός από τα profertil που ήταν πιο ακριβά) στην γυναικεία έκδοση και ο σύζυγός μου στην ανδρική. Είναι όλα κάτι παρόμοιο  με παρόμοια σύσταση αλλά με διαφορετικη τιμη.  Αλλα έχουν κάποια βιταμίνη ή ιχνοστοιχείο σε λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα και κάποια όπως τα procreation κάποια έξτρα όπως πράσινο τσάι και κουρκουμα και Dha. Επειδή είχα κάνει ένα συγκριτικό πίνακα με το βιταμινη εχουν  και σε τι αναλογια αυτης στην ημερησια ποσοτητα νομιζω ειναι παρομοια με ελαχιστες διαφορες και έγκειται στο τι ανάγκες έχει κάθε οργανισμός (πχ vit d,  selenium , vit b κλπ) . Τωρα κατα ποσο ειναι φυτικα ή χημικά στη  σύσταση του παρά από αυτό που λένε δεν ξέρω. Τα procreation πάντως ήταν καλά  και ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα pregnacare. και το κίτρινο σχεδόν φλουο στα ούρα είναι από το μεταβολισμό κυρίως της βιταμίνης b . 

Καλημερα Dora77, επιτελους κ καποια που τα εχει δοκιμασει...ειδες καποια αλλαγη στον οργανισμο σου? Με το θεμα συλληψης δεν εγινε τπτ?εμεις εχουμε 2-3 μερες που τα ξεκινησαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Dora77 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Στα τρία χρόνια που προσπαθούμε έχω πάρει όλες τις βιταμίνες "πακετο" για την περίοδο προσπάθειας σύλληψης. Και τα pregnacare conception, και τα procreation και τα strong start ( εκτός από τα profertil που ήταν πιο ακριβά) στην γυναικεία έκδοση και ο σύζυγός μου στην ανδρική. Είναι όλα κάτι παρόμοιο  με παρόμοια σύσταση αλλά με διαφορετικη τιμη.  Αλλα έχουν κάποια βιταμίνη ή ιχνοστοιχείο σε λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα και κάποια όπως τα procreation κάποια έξτρα όπως πράσινο τσάι και κουρκουμα και Dha. Επειδή είχα κάνει ένα συγκριτικό πίνακα με το βιταμινη εχουν  και σε τι αναλογια αυτης στην ημερησια ποσοτητα νομιζω ειναι παρομοια με ελαχιστες διαφορες και έγκειται στο τι ανάγκες έχει κάθε οργανισμός (πχ vit d,  selenium , vit b κλπ) . Τωρα κατα ποσο ειναι φυτικα ή χημικά στη  σύσταση του παρά από αυτό που λένε δεν ξέρω. Τα procreation πάντως ήταν καλά  και ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα pregnacare. και το κίτρινο σχεδόν φλουο στα ούρα είναι από το μεταβολισμό κυρίως της βιταμίνης b . 

Υπήρξε κανένα αποτέλεσμα γενικώς με αυτες τις βιταμίνες? Ειχε ρωτήσει γυναικολόγο σου ή ετσι τις πήρες? Εγώ ρε γαμώτο φοβάμαι να παιρνω μονη μου έστω και τετοια φυτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat κοίτα δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο οι βιταμίνες γιατί εξαρτάται από τον οργανισμό. Αν εννοείς αν έμεινα έγκυος στα τρία χρόνια που τις πήρα όχι δεν είχα μείνει από μόνη μου η από σπερματεγχυσεις ( αλλά έχω ένα ενδομητρίωμα και αντισώματα που δείχνουν υποθυροειδισμο). Από την εξωσωματική που κάναμε είχα βιοχημική. Όμως αν σκεφτείς ότι τώρα στα 40 μου πήραν 5 ωάρια και γονιμοποιήθηκαν και τα 5 και τα 4 προχώρησαν και απο την εμβρυολογο εμαθα οτι ηταν καλης ποιοτητας ισως να βοήθησαν και σε μένα και στον άντρα μου (που είναι 49). Η γυναικολογος μου που ειχε προτείνει τα pregnacare και τα profertil( δεν τα πήρα λόγω τιμης) οπότε ξέρει ότι παίρνω το δικό μου μείγμα. Επίσης μου έδωσε έξτρα vit d γιατί είχα έλλειψη και μου ανέφερε ότι q10, ω3 και βιταμίνη e  έχει βρεθεί ότι συσχετίζονται με την καλή αναπαρωγικη κατάσταση. Επίσης μου ανέφερε για διατροφή που να περιεχει πρωτεΐνες  (κυριως απο ψαρι και κοτοπουλο) γιατι βοηθαει σε καλης ποιοτητας ωαρια.Τα έπαιρνα όλα αυτά και συνεχίζω. Από τις εξετάσεις που έκανα η αιματολογος βρήκε ότι σε σχέση με 3 χρόνια πριν βελτιώθηκε το σίδερο, η βιταμίνη  d οπότε μάλλον  βοηθούν. Αλλά φυσικά δεν παίρνω διαφορετικά συμπληρώματα μαζί ώστε να μην πάρω υπερβολικές ποσότητες. Ένα πολυβιταμινουχο για την συλληψη και Επειδή δεν έχει q10 το παίρνω χωριστά μαζί με ω3, η αλήθεια είναι ότι το ψάχνω πολύ στο ίντερνετ και στα αγγλικά και προσπαθώ να βρω μια μέση λύση.  Καλο ειναι ρωταμε τους γιατρούς γιατί καθε οργανισμός είναι διαφορετικός και οι ανάγκες σε κάθε ηλικία  και η ισορροπημενη διατροφη παιζει επισης ρολο. Επίσης Η δική μου είναι θεωρώ πολύ ενημερωμένη σε αυτά και την εμπιστεύομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...