Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φαγητό


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!! Θελω να ρωτήσω το εξης, ειμαι μοολις 4 βδομάδες και κάτι και εχω πολυ μεγαλο πρόβλημα με το φαγητό. Εκτος απ το οτι δεν εχω όρεξη να φαω τπτ αφου μου δημιουργούν ολα αηδία δεν μπορω ουτε να μαγειρέψω καθώς οταν μπαίνω στην κουζινα κ μυρίζω οτιδήποτε σε φαγητό μου έρχεται αναγούλα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω την μαμα μου η την πεθερα μου κοντα να μου μαγειρεύει κ ο αντρας μου κ να ηθελε δεν προλαβαίνει οποτε το εχω ριξει στα μαγειρευτά απ εξω γτ ΠΡΈΠΕΙ κατι να τρωω. Ομως δεν ειναι υγιεινό ολο αυτό. Υπάρχει καποια που να περασε το ίδιο; μπορω να κάνω κατι για να βελτιωθεί η κατάσταση ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ δεν ξέρω τι να σου απαντήσω μια και αναγούλες δεν ειχα ποτέ μεχρι τώρα, αλλά χαίρομαι πάρα πολύ όταν ακούω συμπτώματα εγκυμοσύνης οπότε θα σου πω χαλάρωσε και απόλαυσε μέχρι και τις αναγούλες. χιχιιχιχ. Πέραν της πλάκας, δες τι ΔΕ σε αναγουλιάζει (πιθανως ζυμαρικά πχ) και προσπάθησε να μαγειρεύεις για αρχή περιορισμένα ό,τι αντέχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο σε καταλαβαίνω! Έτσι ήμουν κ εγώ όλο το πρώτο τρίμηνο. Πολυ άσχημο να μην μπορεις να φας τίποτα και όλα να σου μυρίζουν! Εμεισ μένουμε εξωτερικό οπότε δεν είχα κανέναν να με βοηθήσει με μαγειρική, ούτε κ την επιλογή του μαγειρευτού απέξω. Ο άντρας μου λόγω δουλειάς δεν προλάβαινε να μαγειρέψει. Αυτο που έκανα εγώ είναι να μαγειρεύω φαγητά που δεν μυρίζουν (και κατ’επεκταση δεν έχουν κ έντονη γεύση) δηλαδή πχ μακαρόνια σκέτα ή ρύζι κ έτρωγα κ κρύα λαχανικά και φρούτα (καρότα, μπανάνες, μήλα, αχλάδια). Με το ζόρι καποιες φορες έφτιαξα κοτόσουπα (μόνο κοτόπουλο, καρότο, πατάτα) κ έβαζα πολυ λεμόνι για να μην αηδιάζω με την κοτοπουλιλα. Σιγά σιγά θα βρεις πράγματα που θα αντέχεις να μαγειρέψεις για να μην τρως συνεχεια απέξω. Δεν ξέρω την ποιότητα των μαγειρευτών που παίρνεις αλλα πιστεύω στην Ελλάδα υπάρχουν εστιατόρια με μαγειρευτά που έχουν καλή ποιότητα (δεν είναι σαν το σπιτικό φαγάκι αλλα δεν είναι και McDonald’s). Απο όσο ξέρω, το μωράκι σου παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται απο σένα, σκέψου υπάρχουν κοπέλες που δεν μπορούν να φάνε τίποτα κ κάνουν συνεχεια εμετους και όλα είναι καλά εν τελει.

Ειναι δύσκολο το πρώτο διάστημα της εγκυμοσύνης αλλα όλα βελτιώνονται πολυ μετα τους πρώτους μήνες!  Είμαι σίγουρη πως κανεις το καλύτερο δυνατό για εσένα κ το μωρό σας!

Σου εύχομαι να έχεις μια τελεια εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ κ η αλήθεια είναι ότι σήμερα έβαλα μάσκα και έφτιαξα μια μακαρονάδα. (Καλά ο άντρας μου με γλεντησε κανονικά στο δούλεμα) Φυσικά την εφαγα με .... Κλειστή μύτη! Δεν μπορούσα αλλιώς. Ελπίζω να ηρεμήσω σύντομα! Φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωπ εδω είμαι. Πως δεν ειχα δει εγώ αυτο το θέμα... είμαι σχεδον στην 10η βδομαδα κ απο την 5η εβδομαδα τρωω σαν σπουργίτι κ θα ειμαι κ τυχερή κ αν δεν τα κανω εμετό τελικα. Σημερα ολη μερα παλι τα ιδια...

θα σου πρότεινα να τρως κρύα τα φαγητά που δεν εχουν τοσο έντονη μυρωδιά κ να μαγειρεύεις οτι αντέχεις. Επίσης να μην μενεις με άδειο στομάχι για πανω απο 3 ωρες τρώγε δλδ έστω κ 2 φρυγανιές ή μια μπανάνα. Εγω το ειπα στον γιατρο μου κ μου ειπε κανε υπομονη κ φαε οσο κ οτι αντέχεις. Λενε πως ειναι μεχρι την 12η εβδομαδα οι αναγούλες οι ναυτίες κ οι εμετοί... ΕΛΠΙΖΩ κ περιμενω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωπ γεια σου! χαχαα
Ε εγω βρηκα κατι τουλαχιστον για πρωι που δεν με ανακατευει! τοστ με αβοκαντο και βραζω και ενα αυγουλακι και αυτα ειναι συνηθως το φαγητο μου ολη μερα.....ΥΠΕΡΟΧΑ και φυσικα δεν τα φτιαχνω (εκτος απ το αυγο γτ φοβαμαι απ εξω) , τα παραγγελνω απο εναν γνωστο με πρωινο. Καλα δεν ξερω πως την παλευεις τοσο καιρο! Νομιζω πως αν συνεχιστει λιγο ακομα θα τρελαθω. Σημερα ας πουμε πηγαμε για φαγητο και ειχα πεθανει στην πεινα , παραγγελνω τα παντα τρωω δυο μπουκιες και μετα ηθελα σαν τρελη να φυγω γιατι μου βρωμουσαν ολα!!! και παλι δεν εφαγα!!! Η κολλητη μου μου λεει ανορεκτικο θα μου το βγαλεις το βαφτιστηρι!!!! Για γλυκα δεν το συζηταμε , ουτε να τα μυρισω , ειδικα σοκολατα. Ουτε τον καφε τον αντεχω πια. Πες μου κατι ομως εσυ εχεις χασει , εχεις παρει κιλα; η εισαι σταθερη; γιατι εγω δεν τρωω τιποτα και εχω παρει 2 κιλα! Εισαι ηρωας ομως! Ηρωας στην 10η βδομαδα ετσι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ωπ γεια σου! χαχαα
Ε εγω βρηκα κατι τουλαχιστον για πρωι που δεν με ανακατευει! τοστ με αβοκαντο και βραζω και ενα αυγουλακι και αυτα ειναι συνηθως το φαγητο μου ολη μερα.....ΥΠΕΡΟΧΑ και φυσικα δεν τα φτιαχνω (εκτος απ το αυγο γτ φοβαμαι απ εξω) , τα παραγγελνω απο εναν γνωστο με πρωινο. Καλα δεν ξερω πως την παλευεις τοσο καιρο! Νομιζω πως αν συνεχιστει λιγο ακομα θα τρελαθω. Σημερα ας πουμε πηγαμε για φαγητο και ειχα πεθανει στην πεινα , παραγγελνω τα παντα τρωω δυο μπουκιες και μετα ηθελα σαν τρελη να φυγω γιατι μου βρωμουσαν ολα!!! και παλι δεν εφαγα!!! Η κολλητη μου μου λεει ανορεκτικο θα μου το βγαλεις το βαφτιστηρι!!!! Για γλυκα δεν το συζηταμε , ουτε να τα μυρισω , ειδικα σοκολατα. Ουτε τον καφε τον αντεχω πια. Πες μου κατι ομως εσυ εχεις χασει , εχεις παρει κιλα; η εισαι σταθερη; γιατι εγω δεν τρωω τιποτα και εχω παρει 2 κιλα! Εισαι ηρωας ομως! Ηρωας στην 10η βδομαδα ετσι!!!

Μωρε η θέληση για αυτο το μικρο θαυματακι κ εμενα κ εσενα κ όλες μας θα μας κρατήσει όρθιες να αντέξουμε! ελπίζω βεβαια εσενα να μην σου τραβήξει τοσες εβδομάδες οσο εμενα αλλά εγω εχω μάθει με αυτο. 1 κιλό έχω παρει κ αυτο νομιζω λόγω ορμονών εγκυμοσύνης κτλ δεν ξερω πως θα εξελιχτούν τα κιλα μετέπειτα..βεβαια ειμαι πολυ αδύνατη κ ειναι κ θεμα υγείας να καταφέρνω να τρωω κατι... αλλα που... μια σαλάτα σημερα κ κατέληξα στην τουαλετα...όποτε παλι με φρυγανιές κ σημερα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω σκεψου με γυμναστικες, κραβ μαγκα διατροφες κτλπ ημουν 45 κιλα μαξ. Πηρα κατι χαπια(αντικαταθλιπτικα) ομως πριν 2 χρονια και μου εβαλαν 15 κιλα τα οποια δεν εχουν φυγει ακομα (αλλα υποτιθεται οτι θα φυγουν) οποτε αγχωνομαι γιατι οταν εχεις συνηθισει να εισαι στεκα και ξεκινας εγκυμοσυνη με 2 κιλα + στον πρωτο μηνα παθαινεις ενα εγκεφαλικο. Μην αγχωνεσαι παντως οικογενειακως ειμαστε στεκες και γενναμε γερα μωρακια :D Φρυγανιες και αγιος ο θεος , καταλαβα ...πφφφ υπομονη σε ολες μας και με γερα σπορακια :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...