Μετάβαση σε περιεχόμενο

Kako Spermodiagramma


Recommended Posts

στις On 3/2/2018 at 10:02 ΠΜ, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα!

Κ εμείς έχουμε ένα τεμπέλικο σπέρμα. Θα επαναλάβει ο άντρας μου το σπερμοδιάγραμμα την άλλη εβδομάδα και του έχουν ήδη γράψει ένα κατεβατό εξετάσεις με ορμόνες κ όλα τα συναφή και θα πάει να τα κάνει. Είπαν ότι αναλόγως των αποτελεσμάτων θα του δώσουν βιταμίνες.

Στο σπερμοδιάγραμμα που έκανε πέρσι τον Μάρτη βρήκαν 76 εκατομμύρια/ml με ταχεία 6% και συνολική 49% και φυσιολογικές μορφές 6%.

Ο πρώτος ουρολόγος του είπε ντάξει μην ανησυχείς βιταμίνες θα χρειαστείς κ όλα καλά. Όμως αυτός ήταν ένας ουρολόγος χωρίς ειδίκευση σε κομμάτι υπογονιμότητας. Ο άντρας μου πήγε εκεί (τότε δεν προσπαθούσαμε για παιδί) γιατί όταν ήταν 14 χρονών είχε χτυπήσει στους όρχεις και ο ένας έκανε φλεγμονή, έστριψε και τον έχασε και δεν είχε ασχοληθεί κάποιος να τον πάει σε γιατρούς να δουν τι σημαίνει αυτό για το μέλλον του. Σε ένα παθολόγο είχε πάει και του έδωσε αντιβίωση.

Ο δεύτερος ουρολόγος που ειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας του είπε πως το σπερμοδιάγραμμα του είναι μια χαρά δεδομένης της κατάστασης (ένας όρχης) κ ίσως να μη χρειαστεί βιταμίνες. Παρόλα αυτά του έγραψε να κάνει ένα καινούριο μαζί με ορμονικές κ άλλες εξετάσεις αίματος για να έχουμε πλήρη εικόνα.

Η γυναικόλογος μου που το είδε μας είπε ότι είναι καλό κ ότι η ταχεία δε μας απασχολεί τόσο πολύ γτ εμείς χρειαζόμαστε το 1 γρήγορο σπερματοζωάριο και πως το 6% πρέπει να το δούμε αναλογικά στα 76 εκατομμύρια.

Τώρα τι να σας πω κι εγώ δε ξέρω. Ο δεύτερος ουρολόγος μας πρότεινε επαφές μέρα παρά μέρα άσχετα με γόνιμες μέρες για να το "γυμνάσουμε" λίγο και τις μέρες που έχω περίοδο να πάει να το κάνει. Έτσι είπε και το σπέρμα δε θα "μείνει στάσιμο" τις μέρες της περιόδου αλλά και δε θα χάσουμε καμία επαφή. Οπότε αν δεν τα καταφέραμε αυτόν τον μήνα θα κάνει στο σπερμοδιάγραμμα το επόμενο σκ.

@KukkiΚαλημέρα! Είμαι κι εγώ ομοιοπαθούσα! Ο άντρας μου αφαίρεσε τον ένα όρχι το Μάιο/2017. Βέβαια εμάς έγινε εξαιτίας όγκου η εγχείρηση. Ευτυχώς δε χρειάστηκε χημειοθεραπείες! Όμως έχουμε μεγάλο θέμα με τον όγκο του σπέρματος. Αν είναι εύκολο και δεν είμαι αδιάκριτη,τι όγκο(ποσότητα) είχε ο δικός σου? Εμένα 0,4ml με φ.τ. 2,5-5ml!:cry: Εμείς πήραμε βιταμίνες και σενα μηνα που τελειωνει η θεραπεια θα κανουμε επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα. Όμως δεν ελπίζω εκεί,καθώς οι βιταμίνες βελτιώνουν άλλα πράγματα(κινητικότητ,αριθμό σπερματοζωαρίων κλπ) και όχι τον όγκο σπέρματος....Θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση για αρχή που ίσως βέβαια στην περίπτωση μας ούτε αυτή είναι εφικτή. Οπότε εξωσωματική.

Πάντως είσαι η πρώτη κοπέλα που συναντάω εδω μέσα με τέτοι χειρουργείο του συζύγου! Γίναμε 2! χαχαχα Είχα ανοίξει και θέμα πριν 4 μήνες περίπου αλλά με 0 απαντήσεις! κλαψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

@KukkiΚαλημέρα! Είμαι κι εγώ ομοιοπαθούσα! Ο άντρας μου αφαίρεσε τον ένα όρχι το Μάιο/2017. Βέβαια εμάς έγινε εξαιτίας όγκου η εγχείρηση. Ευτυχώς δε χρειάστηκε χημειοθεραπείες! Όμως έχουμε μεγάλο θέμα με τον όγκο του σπέρματος. Αν είναι εύκολο και δεν είμαι αδιάκριτη,τι όγκο(ποσότητα) είχε ο δικός σου? Εμένα 0,4ml με φ.τ. 2,5-5ml!:cry: Εμείς πήραμε βιταμίνες και σενα μηνα που τελειωνει η θεραπεια θα κανουμε επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα. Όμως δεν ελπίζω εκεί,καθώς οι βιταμίνες βελτιώνουν άλλα πράγματα(κινητικότητ,αριθμό σπερματοζωαρίων κλπ) και όχι τον όγκο σπέρματος....Θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση για αρχή που ίσως βέβαια στην περίπτωση μας ούτε αυτή είναι εφικτή. Οπότε εξωσωματική.

Πάντως είσαι η πρώτη κοπέλα που συναντάω εδω μέσα με τέτοι χειρουργείο του συζύγου! Γίναμε 2! χαχαχα Είχα ανοίξει και θέμα πριν 4 μήνες περίπου αλλά με 0 απαντήσεις! κλαψ

Όγκο έχει 2,8ml αλλά δεν γράφει φυσιολογικές τιμές... Δυστυχώς στου άντρα μου δεν ήταν χειρουργείο, απλά έστριψε ο όρχης και τον έχασε (μάλλον απορροφήθηκε). 

Παρόλα αυτά εμείς θα δούμε για βιτεμίνες την επόμενη εβδομάδα, καθώς τη δευτέρα θα πάει για το σπερμοδιάγραμμα. 

Τι βιταμίνες πήρατε εσεις; Σπερματέγχυση πότε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki Καλημέρα! Τις profertil πήρε. Σε 25 μέρες περίπου τελειώνουν θα κανει επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα(το 3ο απτο Μαη) και ελπίζω να προλάβω τον κύκλο του Μαρτίου για σπερματεγχυση αλλιώς Απρίλη γιατί είμαι και από επαρχια οπότε θα μου πάρει κάποιο χρόνο να προγραμματίσω κάποια πράγματα κι εξετάσεις για πρωτεύουσα. Βέβαια αν δεν έχει βελτιωθεί η ποσότητα πάμε κατευθείαν για εξωσωματική.

Εσείς?Σε τι φάση είστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια μου καλησπέρα!

Είμαι 30 χρονών και ο άντρας μου 39, δεν προσπαθούμε πολύ καιρό, μόνο δύο μήνες, αλλά επειδη είναι αγχώδης ο άντρας μου πήγε έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα έτσι μόνος του να δει πού βαδίζει....

εντέλει βγήκε πολύ καλός αριθμός (64 εκ/ml, ολικός αριθμός 134,4 εκ/ml), κινητικότητα όμως όχι τόσο καλή. Ζωηρή προωθητική 14%, νωθρή προωθητική 36 %. Βέβαια, στο σπερμοδιάγραμμα λέει ότι το σύνολο αυτών των δύο είναι οκ και η γιατρός στο κέντρο που πραγματοποίησε την εξέταση του είπε ότι είναι ένα καλό σπερμοδιάγραμμα, αλλά επειδή ήμασταν σ αναμμένα κάρβουνα το δείξαμε αρχικά σ έναν ουρολόγο, ο οποίος ήταν ΚΑΘΕΤΟΣ, με αυτό το σπερμοδιάγραμμα παιδί δεν κάνετε (!!!) και έχει μια μικρή κιρσοκήλη. Είπαμε όμως να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και ο 2ος ουρολόγος μας είπε ότι είναι ένα πολύ νορμαλ σπερμοδιάγραμμα, ότι η κιρσοκήλη του δεν είναι άξια χειρουργείου και να πάρει 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες κλπ....

εγώ όμως έχω αγχωθεί κ πλέον δε ξέρω τί να πιστέψω και πώς να σκεφτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maryland2 είπε:

Koρίτσια μου καλησπέρα!

Είμαι 30 χρονών και ο άντρας μου 39, δεν προσπαθούμε πολύ καιρό, μόνο δύο μήνες, αλλά επειδη είναι αγχώδης ο άντρας μου πήγε έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα έτσι μόνος του να δει πού βαδίζει....

εντέλει βγήκε πολύ καλός αριθμός (64 εκ/ml, ολικός αριθμός 134,4 εκ/ml), κινητικότητα όμως όχι τόσο καλή. Ζωηρή προωθητική 14%, νωθρή προωθητική 36 %. Βέβαια, στο σπερμοδιάγραμμα λέει ότι το σύνολο αυτών των δύο είναι οκ και η γιατρός στο κέντρο που πραγματοποίησε την εξέταση του είπε ότι είναι ένα καλό σπερμοδιάγραμμα, αλλά επειδή ήμασταν σ αναμμένα κάρβουνα το δείξαμε αρχικά σ έναν ουρολόγο, ο οποίος ήταν ΚΑΘΕΤΟΣ, με αυτό το σπερμοδιάγραμμα παιδί δεν κάνετε (!!!) και έχει μια μικρή κιρσοκήλη. Είπαμε όμως να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και ο 2ος ουρολόγος μας είπε ότι είναι ένα πολύ νορμαλ σπερμοδιάγραμμα, ότι η κιρσοκήλη του δεν είναι άξια χειρουργείου και να πάρει 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες κλπ....

εγώ όμως έχω αγχωθεί κ πλέον δε ξέρω τί να πιστέψω και πώς να σκεφτώ!

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι. Οι βιταμίνες κάνουν καλό σε αυτές τις περιπτώσεις. Ξεκινήστε τις και σε 3 μηνες καντε επαναληπτικό και το πιθανότερο είναι ότι θα δείτε πολύ μεγάλη βελτίωση. Αυτά συνήθως είναι προβλήματα που λύνονται εύκολα. Καλή επιτυχία έυχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι. Οι βιταμίνες κάνουν καλό σε αυτές τις περιπτώσεις. Ξεκινήστε τις και σε 3 μηνες καντε επαναληπτικό και το πιθανότερο είναι ότι θα δείτε πολύ μεγάλη βελτίωση. Αυτά συνήθως είναι προβλήματα που λύνονται εύκολα. Καλή επιτυχία έυχομαι.

Προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται αλλά είναι μην σου καρφωθεί η ιδέα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι για όλες τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maryland2 είπε:

Koρίτσια μου καλησπέρα!

Είμαι 30 χρονών και ο άντρας μου 39, δεν προσπαθούμε πολύ καιρό, μόνο δύο μήνες, αλλά επειδη είναι αγχώδης ο άντρας μου πήγε έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα έτσι μόνος του να δει πού βαδίζει....

εντέλει βγήκε πολύ καλός αριθμός (64 εκ/ml, ολικός αριθμός 134,4 εκ/ml), κινητικότητα όμως όχι τόσο καλή. Ζωηρή προωθητική 14%, νωθρή προωθητική 36 %. Βέβαια, στο σπερμοδιάγραμμα λέει ότι το σύνολο αυτών των δύο είναι οκ και η γιατρός στο κέντρο που πραγματοποίησε την εξέταση του είπε ότι είναι ένα καλό σπερμοδιάγραμμα, αλλά επειδή ήμασταν σ αναμμένα κάρβουνα το δείξαμε αρχικά σ έναν ουρολόγο, ο οποίος ήταν ΚΑΘΕΤΟΣ, με αυτό το σπερμοδιάγραμμα παιδί δεν κάνετε (!!!) και έχει μια μικρή κιρσοκήλη. Είπαμε όμως να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και ο 2ος ουρολόγος μας είπε ότι είναι ένα πολύ νορμαλ σπερμοδιάγραμμα, ότι η κιρσοκήλη του δεν είναι άξια χειρουργείου και να πάρει 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες κλπ....

εγώ όμως έχω αγχωθεί κ πλέον δε ξέρω τί να πιστέψω και πώς να σκεφτώ!

Αυτός ο ουρολόγος είναι να μη πω...επειδή λοιπόν τρέχω τόσους μήνες με αυτό το θέμα το σπέρμα είναι μία χαρά λίγο βιταμινουλες κ θα είναι εντάξει,οι τιμές αναφοράς λένε ότι αν ή ταχεία κ ή νωθρή κάνουν άθροισμα 50 τότε μπορεί να γονιμοποιήσει.καλα ο αριθμός δε το συζητάμε είστε πολύ καλύτερα από τα φυσιολογικά όρια,ασε πίσω το άγχος γιατί μόλις ξεκίνησε και θα έρθει σύντομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ, όταν μιλάς με άλλους με αντίστοιχο θέμα αισθάνεσαι αμέσως καλύτερα. Και γω αυτό είδα στο σπερμοδιάγραμμα ότι ήταν εντός των τιμών αναφοράς, το λέω στον 1ο ουρολόγο και μου λέει όχι όχι με τίποτα πάρα πολύ κακή κινητικότητα ...... :-/ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η maryland2 είπε:

Ευχαριστώ πολύ, όταν μιλάς με άλλους με αντίστοιχο θέμα αισθάνεσαι αμέσως καλύτερα. Και γω αυτό είδα στο σπερμοδιάγραμμα ότι ήταν εντός των τιμών αναφοράς, το λέω στον 1ο ουρολόγο και μου λέει όχι όχι με τίποτα πάρα πολύ κακή κινητικότητα ...... :-/ 

Για μένα είναι ανεπίτρεπτο ένας γιατρός να λέει παιδί δεν κάνετε σε καποιον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικά νιώσαμε να μας έρχεται ο ουρανός στο κεφάλι εκείνη τη στιγμή. Ας ελπίζουμε κορίτσια μου όλες για το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...