Μετάβαση σε περιεχόμενο

Kako Spermodiagramma


Recommended Posts

Kalispera kai apo emena

Eimai kainouria sto group kai opws katalabenetai antimetwpsizoume kapoio problima..Exthes molsi labame ta apotelesmata tou antra mou kai itane poliasxima. 

0,01 m/ml kai provlima stin kinitikotita. Ege den exw kapoio problima apla itane sigklonistika ta apotelemsta.. Mas eipe na xana kanoume alla 2 spermatograffimata kai kapoies aimatologikes..Apla mou eipe oti mono me IVF mporoume na kanoume paidi.

 

Eimai 31 xronwn kai akomi adinatw na to pistepsw

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσι μ!!κ εγω το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω οπως και πααααρα πολις κοσμος φυσικα!!!επειδη το περασα κ εγω προσφατα και εσενα ειναι ακομα πολυ φρεσκο καταλαβενω ακριβως πως αισθανεσαι!!εγω απο πρωσοπικη εμπειρια θα σ ελεγα καταρχας να μην ανγχωθεις απο τωρα και επειτα να βρεις εναν καλο ανδρολογο γιατι μονο αυτος θα σουβπει τι πρεπει να κανετε με το σπερμα!!υπαρχουν αγωγες για καθε περιπτοση που βελτιωνουν παρα πολυ το σπερμα!!!

εγω οταν πηρα τα αποτελεσματα ειπα οτι δεν θα κανω ποτε παιδι και μονο με εξωσωματικη!!οταν πηγα στον ανδρολογο μας διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι που δεν διορθωνεται με την αγωγη που του εγραψε μας ειπε οτι θα πιασουμε παιδι μεσα σε 6 μηνες το πολυ αν πανε ολα καλα!!(βεβαια εμας ηταν αλλες οι τιμες στο σπερματοδιαγραμμα) ομως και ο ανθρωπος που μας συστησε το γιατρο ηταν παρα πολυ χαλια το σπερμα του και με την αγωγη καταφερε μεσα σε ενα χρονο να πιασουν παιδακι με φυσιολογικο τροπο!!

ηρεμησε και προσπαθηστε να δειτε αν υπαρχει κατι που θα βελτιωσει το σπερμα και ολα θα γινουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η fwths είπε:

καλησπερα.ποσα σπερματοζωαρια ειχε ο συζυγος σου; xιλιαδες εκατομυρια΄΄;  και επισης ποση κινητικοτητα;

@fwths δεν ξερω αν η ερωτηση σ πηγενε για εμενα...αν ρωτουσες εμενα να σ πω, πριν εναμιση μηνα καναμε εξεταση και ειχε 15 εκατομ ανα ml και 42% κινητικοτητα,αλλα να σ πω οτι απο οτι μας ειπαν με αυτα τα νουμερα φυσιολογικα δεν μπορουμε να πιασουμε!!οποτε η τοσα μεινουν η λιγοτερα να ηταν ειναι το ιδιο!!το θεμα ειναι να γινει σωστη διαγνωση απο πυρολογο και να δωθει σωστη αγωγη ωστε να λυθει το θεμα!!στον αντρα ειναι καπως πιο ευκολα τα πραγματα απο μια γυναικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε εσενα πηγαινε  και στην αλλη κοπελα.  διαβασες νομιζω την περιπτωση μου φανταζομαι,  αν σε εσενα με αυτα τα νουμερα ειπαν κατι τετοιο.... φαντασου εμενα... πω.. παντως τα δικα σας νουμερα στα ματια μουφανταζουν θαυματα,,, και η  ταχυτητα σας ειναι αριστη σχεδουν και εχετε εκατομμυρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι την διάβασα @fwths την δική σου περίπτωση, και η αλήθεια είναι οτι εχω ακούσει τελευταία αρκετές περιπτώσεις με ολιγοσπερμία, και μπορεί να είναι καλύτερα τα νούμερα τα δικά μας αλλα δεν έχει σημασία διότι και με αυτά τα νούμερα φυσιολογικά σύλληψη δεν μπορεί να γίνει άρα εγω αυτό που βλέπω και απο μένα αλλά και απο άλλους που ακούω είναι να γίνεται μια σωστή διάγνωση και μια ακόμη πιο σωστή αγωγή.

Μην απογοητεύεσαι και μην συγκρίνεις διότι αν κάνεις μια θεραπεία θα δείς πως θα διορθωθούν κατά πολύ τα νούμερα, δεν λέω μπαίνεις σε μια διαδικασία χρονοβόρα και ψυχοφθόρα αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το θέμα με απόλυτη ψυχραιμία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marzou είπε:

ναι την διάβασα @fwths την δική σου περίπτωση, και η αλήθεια είναι οτι εχω ακούσει τελευταία αρκετές περιπτώσεις με ολιγοσπερμία, και μπορεί να είναι καλύτερα τα νούμερα τα δικά μας αλλα δεν έχει σημασία διότι και με αυτά τα νούμερα φυσιολογικά σύλληψη δεν μπορεί να γίνει άρα εγω αυτό που βλέπω και απο μένα αλλά και απο άλλους που ακούω είναι να γίνεται μια σωστή διάγνωση και μια ακόμη πιο σωστή αγωγή.

Μην απογοητεύεσαι και μην συγκρίνεις διότι αν κάνεις μια θεραπεία θα δείς πως θα διορθωθούν κατά πολύ τα νούμερα, δεν λέω μπαίνεις σε μια διαδικασία χρονοβόρα και ψυχοφθόρα αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το θέμα με απόλυτη ψυχραιμία. 

Κορίτσια πραγματικά διορθώνονται έχω πάθει κι εγώ σοκ μέσα σε ένα μήνα από 3% κινητικότητα πήγε 22 και από 4% φυσιολογικές μορφές πήγε άκουσον άκουσον 55!αλλά άμα μου λες έτσι @marzou μάλλον πάλι δε θα γινει τίποτα οπότε προχωραω εγώ κανονικά στην εξωσωματικουλα μου κι ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairh32 είπε:

Κορίτσια πραγματικά διορθώνονται έχω πάθει κι εγώ σοκ μέσα σε ένα μήνα από 3% κινητικότητα πήγε 22 και από 4% φυσιολογικές μορφές πήγε άκουσον άκουσον 55!αλλά άμα μου λες έτσι @marzou μάλλον πάλι δε θα γινει τίποτα οπότε προχωραω εγώ κανονικά στην εξωσωματικουλα μου κι ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Διαβασα την περιπτοση σ και οπως λες και εσυ μεσα σε ενα μηνα ανεβηκαν τοσο πολυ οι τιμες φαντασου πως θα ανεβουν τους επιμενους 3 μηνες!!!για μενα αν θες την γνωμη μ εφοσον παει καλα το σπερμα λεω να μν μπεις σε διαδικασια τετοια,περιμενε λιγο ακομα τοσο καιρο εκανες υπομονη!!κατα πασα πιθανοτητα θα φτιαξει τελειως το σπερμα του συντροφου σου οποτε γιατι να μην τοβπατε φυσιολογικα;;;δικη σ ειναι η αποφαση αλλα εγω αυτο θα εκανα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marzou είπε:

Διαβασα την περιπτοση σ και οπως λες και εσυ μεσα σε ενα μηνα ανεβηκαν τοσο πολυ οι τιμες φαντασου πως θα ανεβουν τους επιμενους 3 μηνες!!!για μενα αν θες την γνωμη μ εφοσον παει καλα το σπερμα λεω να μν μπεις σε διαδικασια τετοια,περιμενε λιγο ακομα τοσο καιρο εκανες υπομονη!!κατα πασα πιθανοτητα θα φτιαξει τελειως το σπερμα του συντροφου σου οποτε γιατι να μην τοβπατε φυσιολογικα;;;δικη σ ειναι η αποφαση αλλα εγω αυτο θα εκανα!!

Έχεις δίκιο όμως επειδή περναω τώρα από επιτροπή δε θέλω να τη χάσω,σ σκέφτομαι να πάρω την εγκριση να προσπαθήσω κανένα δίμηνο ακόμα κ μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ένα κακο σπέρμα δ διορθώνεται! Μακάρι να υπήρχε φάρμακο γι αυτό αλλά δ είναι έτσι. Με βιταμίνες κ πολύ καιρό μετά ίσως υπάρξει μια βελτίωση στην κινητικότητα κ στην ποιότητα. Σημαντική βελτίωση υπάρχει οταβ υπάρχει κ ιατρικός λόγος ο οποίος επιδέχεται κπ αγωγη πχ χειρουργείο κιρσοκηλης. Ένα καλό σπέρμα ισως ένα σπςρμοδιαγραμμα να μη βγει καλό άλλα ρα επόμενα θα είναι καλα. Γι αυτό σε ένα κακο σπςρμοδιαγραμμα ζητάνε επανάληψη σε 2 μήνες. Ένα όμως παθολογικά κακο σπέρμα δ θα γίνει άριστο. 

Ένα καλό σπέρμα μπορεί για διάφορους λίγους ( ασθένεια, πυρετός, άγχος, κούραση κτλ) σε κπ τυχαία στιγμή να πέσει σε αριθμό κ ταχύτητα. Αλλά ένα κακο δ θα δείξει θεαματική αλλαγή σε κπ επόμενο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas kai pali

Oi times oi dikes mas itane poli xamiles 0.1m/ml kai megalo provlima stin kinitikotita opws kai morfologia..O giatros mas eipemono me IVF mporoume na kanoume paidi...Epeidi itane to prwto test mas eipe na pame na kanoume alla 2 wste na ta psixoune kai na ta epexergastoume..Parallila perimenoume apotelersmata aimatologikwn kai karotipou (Xrwmoswmatwn).

Sinexizei na pernei profertil kai vasiliko polto kathws mas eipane oti xreiazetai antixewdwtika

Pisteuo ot thaumata en ginontai..Tha pamese 2 ourologous apo ebdomada kathws einai oi armodioi na douem mipws iparxei kati allo kirsokili i kapoia alli molinsi..Apla pisteyo oti IVF einai monodromos

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και κάτι που διάβασα, παίζει μεγάλο ρόλο και ή ποιότητα του σεξ στο σπέρμα, όσο πιο αναμμένος είναι ο άντρας τόσο καλύτερο σπέρμα θα βγάλει γι αυτό δεν πρέπει να γίνεται ή πράξη απλά για να γίνει, εγώ πάντως του αγόρασαν χτες l καρνιτινη και trebon και ειδομεν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2018 at 11:19 ΠΜ, ο/η Mairh32 είπε:

Να πω και κάτι που διάβασα, παίζει μεγάλο ρόλο και ή ποιότητα του σεξ στο σπέρμα, όσο πιο αναμμένος είναι ο άντρας τόσο καλύτερο σπέρμα θα βγάλει γι αυτό δεν πρέπει να γίνεται ή πράξη απλά για να γίνει, εγώ πάντως του αγόρασαν χτες l καρνιτινη και trebon και ειδομεν.

Το trebon ειναι για το σπερμμα?αν λεμε το ιδιο το επερνα οταν ημουν αρρωστη εκτος και αν ειναι αλλο!σκονη ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Το trebon ειναι για το σπερμμα?αν λεμε το ιδιο το επερνα οταν ημουν αρρωστη εκτος και αν ειναι αλλο!σκονη ηταν!

xaxaxa!Είχα πάρει κι εγώ αυτή τη σκόνη για 1 μήνα πέρυσι που πέρασα πνευμονία! Αλλά μάλλον κάτι άλλο θα λέει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Λίγο που το έψαξα επειδή μου κίνησε την περιέργεια είδα ότι δίνουν bisolvon ή trebon, που είναι και τα δύο αποχρεμπτικά και βλεννολυτικά, σε περιπτώσεις που το σπέρμα είναι κολλώδες. Προφανώς όπως τα φάρμακα αυτά βοηθάνε τα φλέγματα τα γίνουν πιο ρευστά, έτσι βοηθάνε με κάποιο τρόπο το σπέρμα να γίνει πιο ευκίνητο.!
Τελικά όσο ζεις, μαθαίνεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! Λίγο που το έψαξα επειδή μου κίνησε την περιέργεια είδα ότι δίνουν bisolvon ή trebon, που είναι και τα δύο αποχρεμπτικά και βλεννολυτικά, σε περιπτώσει που το σπέρμα είναι κολλώδες. Προφανώς όπως τα φάρμακα αυτά βοηθάνε τα φλέγματα τα γίνουν πιο ρευστά, έτσι βοηθάνε με κάποιο τρόπο το σπέρμα να γίνει πιο ευκίνητο.!
Τελικά όσο ζεις, μαθαίνεις! 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Όντως όσο ζεις μαθαίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2018 at 4:13 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Το trebon ειναι για το σπερμμα?αν λεμε το ιδιο το επερνα οταν ημουν αρρωστη εκτος και αν ειναι αλλο!σκονη ηταν!

Ναι αυτό είναι? είναι βλεννολυτικο και κάνει το σπέρμα να κολυμπάει πιο εύκολα, το δίνουν οι ουρολόγος για θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mairh32 είπε:

Ναι αυτό είναι? είναι βλεννολυτικο και κάνει το σπέρμα να κολυμπάει πιο εύκολα, το δίνουν οι ουρολόγος για θεραπεία.

Ποσα θα μαθουμε ακομα βρε παιδι μου χαχχαχαχα ουτε καν το γνωριζα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Κ εμείς έχουμε ένα τεμπέλικο σπέρμα. Θα επαναλάβει ο άντρας μου το σπερμοδιάγραμμα την άλλη εβδομάδα και του έχουν ήδη γράψει ένα κατεβατό εξετάσεις με ορμόνες κ όλα τα συναφή και θα πάει να τα κάνει. Είπαν ότι αναλόγως των αποτελεσμάτων θα του δώσουν βιταμίνες.

Στο σπερμοδιάγραμμα που έκανε πέρσι τον Μάρτη βρήκαν 76 εκατομμύρια/ml με ταχεία 6% και συνολική 49% και φυσιολογικές μορφές 6%.

Ο πρώτος ουρολόγος του είπε ντάξει μην ανησυχείς βιταμίνες θα χρειαστείς κ όλα καλά. Όμως αυτός ήταν ένας ουρολόγος χωρίς ειδίκευση σε κομμάτι υπογονιμότητας. Ο άντρας μου πήγε εκεί (τότε δεν προσπαθούσαμε για παιδί) γιατί όταν ήταν 14 χρονών είχε χτυπήσει στους όρχεις και ο ένας έκανε φλεγμονή, έστριψε και τον έχασε και δεν είχε ασχοληθεί κάποιος να τον πάει σε γιατρούς να δουν τι σημαίνει αυτό για το μέλλον του. Σε ένα παθολόγο είχε πάει και του έδωσε αντιβίωση.

Ο δεύτερος ουρολόγος που ειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας του είπε πως το σπερμοδιάγραμμα του είναι μια χαρά δεδομένης της κατάστασης (ένας όρχης) κ ίσως να μη χρειαστεί βιταμίνες. Παρόλα αυτά του έγραψε να κάνει ένα καινούριο μαζί με ορμονικές κ άλλες εξετάσεις αίματος για να έχουμε πλήρη εικόνα.

Η γυναικόλογος μου που το είδε μας είπε ότι είναι καλό κ ότι η ταχεία δε μας απασχολεί τόσο πολύ γτ εμείς χρειαζόμαστε το 1 γρήγορο σπερματοζωάριο και πως το 6% πρέπει να το δούμε αναλογικά στα 76 εκατομμύρια.

Τώρα τι να σας πω κι εγώ δε ξέρω. Ο δεύτερος ουρολόγος μας πρότεινε επαφές μέρα παρά μέρα άσχετα με γόνιμες μέρες για να το "γυμνάσουμε" λίγο και τις μέρες που έχω περίοδο να πάει να το κάνει. Έτσι είπε και το σπέρμα δε θα "μείνει στάσιμο" τις μέρες της περιόδου αλλά και δε θα χάσουμε καμία επαφή. Οπότε αν δεν τα καταφέραμε αυτόν τον μήνα θα κάνει στο σπερμοδιάγραμμα το επόμενο σκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kukki ποτέ περιμένεις;; Έχετε πολύ καλό αριθμό και μορφολογία,λιγο ή κινητικότητα πιστεύω με βιταμίνες θα είναι εντάξει.λιγο αυτό που είπε ή γυναικολόγος να το δεις αναλογικά και μένα με προβλημάτισε.σιγουρα πρέπει να κάνει και δεύτερο για πιο καθαρή εικόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mairh32 περιμένω περίοδο 9-10/02 

Αν θυμάμαι σωστά είμαστε μαζί στις μέρες! Κ συ κάαπου εκεί δεν περιμένεις;

Πάντως κ μένα με καθυσήχασε που ο ουρολόγος και η γυναικολόγος μου μας είπαν τα ίδια πράματα χωρίς να συνεργάζονται ή να γνωρίζονται.

Μας είπαν επίσης ότι δεδομένου ότι είμαστε μικροί όλα είναι πιο εύκολα κ γι αυτό θέλουν να κάνουμε όλες τις εξετάσεις πρώτα κ μετά να προχωρήσουμε σε συμπληρώματα. 

Οπότε αν το άλλο σκ μας κάνει την εμφάνισή της η κοκκινοσκουφίτσα θα παμε κ οι 2 για τις εξετάσεις μας κ βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

@Mairh32 περιμένω περίοδο 9-10/02 

Αν θυμάμαι σωστά είμαστε μαζί στις μέρες! Κ συ κάαπου εκεί δεν περιμένεις;

Πάντως κ μένα με καθυσήχασε που ο ουρολόγος και η γυναικολόγος μου μας είπαν τα ίδια πράματα χωρίς να συνεργάζονται ή να γνωρίζονται.

Μας είπαν επίσης ότι δεδομένου ότι είμαστε μικροί όλα είναι πιο εύκολα κ γι αυτό θέλουν να κάνουμε όλες τις εξετάσεις πρώτα κ μετά να προχωρήσουμε σε συμπληρώματα. 

Οπότε αν το άλλο σκ μας κάνει την εμφάνισή της η κοκκινοσκουφίτσα θα παμε κ οι 2 για τις εξετάσεις μας κ βλέπουμε. 

Ναι στις 12 περιμένω κι εγώ όμως συγχρόνως ξεκινησω και εξωσωματική αυτή τη βδομάδα.εμας δυστυχώς μετά από τρεις ουρολόγους και γυναικολόγος κανένας δεν μας έδωσε σαφή απάντηση,εξετασεις όλες καλές κανείς δεν έβρισκε από τι προέρχεται.θα μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμα αλλά δεν άντεχαν άλλο ψυχολογικά έκλαιγα συνέχεια και αυτό θα μου έκανε κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mairh32 πιστεύω πως η κάθε γυναίκα πρέπει να κάνει αυτό που θεωρεί πιο σωστό για εκείνη και πως δεν υπάρχουν χρυσοί κανόνες ή κοινή γραμμή. Οπότε αν νιώθεις ότι ψυχολογικά δε μπορείς να βλέπεις αρνητικά τεστ (δε θυμάμαι και πόσο καιρό προσπαθείς συστηματικά) καλά κάνεις και προχωράς έτσι αφού έχεις τη δυνατότητα.

Εμείς επειδή δε βιαζόμαστε και είμαστε γενικά πιο χαλαροί άνθρωποι από τη φύση μας, είπαμε ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις και θα εξαντλήσουμε όλα τα ενδεχόμενα για φυσική σύλληψη πριν προχωρήσουμε σε εξωσωματική...

Άσε που μας δίνεται ένας λόγος παραπάνω να θυμηθούμε πως ήμασταν όταν πρωτογνωριστήκαμε με τόσες αγαπούλες! Αλήθεια σου λέω, νιώθω ερωτοχτυπημένο κορτσούδι :D

Είναι και το γεγονός πως προτιμώ να είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος πριν υποβληθώ σε όλα αυτά τα φάρμακα και τη βαβούρα... Όμως, όπως είπα και πιο πριν, είναι πολύ προσωπική υπόθεση πώς θέλει να το χειριστεί κάθε ζευγάρι κ δεν υπάρχει σωστό-λάθος.

Εύχομαι να έχετε σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ζηλεύω μακάρι να ημουνα κι εγώ πιο χαλαρή αλλά είμαι αγχωδης από πάντα, προσπαθώ ένα χρόνο στοχευμένη με τεστ ωορρηξία και κάθε φορά πεφτω στα πατώματα,κλαμα κρίσεις πανικού κατάθλιψη ζήλεια για τους γύρω με όλα αυτά δε χαιρόμαστε τη σχέση μας το σπίτι μας γι αυτο είπαμε πάμε για εξωσωματική κι ότι γινει αυτό νιώθουμε αυτό κάνουμε και το περνάμε όλο μόνοι μας.ευχομαι και σε σένα ολόψυχα να δεις θετικό τεστ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...