Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωιμα Συμπτωματα Εγκυμοσυνης!


γωγω γωγω

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Εγώ πήρα ένα μήνα και με άγχωσαν!!!!Βρήκα ωορρηξία δεν μπορώ να πω αλλά έκανα 2 φορές την μέρα και μου φάνηκαν κάπως!!!Αν σου φαίνεται χαλαρή διαδικσία να τα συνεχίσεις!!!!Πότε περιμένεις?Εγώ είμαι για την Τρίτη!!!

και εγω δευτερα τριτη περιμενω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Ωραίαααα!!Φτάνουν οι μερούλες μας!!!Καλή τύχη σε όλες μας!!!!

ναι ναι ολες μαζι !!! αν και εγω δε εχω ελπιδες αλλα δε πειραζει σας συμπαραστεκομαι ευχομαι να ειστε να μου δωσετε και συμβουλες για οταν ερθει !!!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Εγώ πήρα ένα μήνα και με άγχωσαν!!!!Βρήκα ωορρηξία δεν μπορώ να πω αλλά έκανα 2 φορές την μέρα και μου φάνηκαν κάπως!!!Αν σου φαίνεται χαλαρή διαδικσία να τα συνεχίσεις!!!!Πότε περιμένεις?Εγώ είμαι για την Τρίτη!!!

Εγώ περιμένω Κυριακή περίοδο. Τα τεστάκια τα ξεκινάς ανάλογα τον κύκλο σου (πχ εγώ με κυκλο 27 ημερών την 10η μέρα). Κάνεις ένα καθε μερα αυστηρά, και μονο οταν το βλεπεις αρκετά σκούρο αλλά οχι τοσο ωστε να ειναι θετικό κανεις και ένα δεύτερο.) Αυτό το κάνεις επειδή η LH συνήθως μένει ανεβασμένη για 10 ωρες μονο οπότε θα πρέπει να τις εντοπίσεις. Αν σε αγχώνει μην τα κάνει όμως. Εχει δικιο ο γιατρός σου. Εντόπισε τις ημέρες που κάνεις ωορρηξία και έχε τις ως μπούσουλα! Ειχα παρει σετ των 10 πολύ φτηνά από το ιντερνετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anni7 είπε:

ναι ναι ολες μαζι !!! αν και εγω δε εχω ελπιδες αλλα δε πειραζει σας συμπαραστεκομαι ευχομαι να ειστε να μου δωσετε και συμβουλες για οταν ερθει !!!!!!!!

 

Ε θα ρθει σε ολες καποια στιγμή θελω να πιστευω που θα πάει, έλεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και θα ερθει!!!!

εγω κοριτσια δε θα παρω τεστακια νομιζω θα με αχγωσουν !!!! αλλα θα παω να παρω φιλισιν που μου ειπε ο γιατρος !!! να σας πω κανει κρυο αυτες τις μερες και αν εχω φαρμακειο μετα την δουλεια κρυωνα να περπατησω και δε πηγα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

πες μου γινεται  να μην πιστεψεις?? εγω δε μπορω αμα ακουω τετοια λεω ρε παιδι μου δε γινεται κατι υπαρχει!!ευχομαι να γινει και σε σενα το θαυματακι πολυ συντομα !!

Ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου!Και σε σένα κ σ ολα τα κοριτσια που το ονειρευονται κ το επιθυμουν τοσο πολυ!☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Εγώ περιμένω Κυριακή περίοδο. Τα τεστάκια τα ξεκινάς ανάλογα τον κύκλο σου (πχ εγώ με κυκλο 27 ημερών την 10η μέρα). Κάνεις ένα καθε μερα αυστηρά, και μονο οταν το βλεπεις αρκετά σκούρο αλλά οχι τοσο ωστε να ειναι θετικό κανεις και ένα δεύτερο.) Αυτό το κάνεις επειδή η LH συνήθως μένει ανεβασμένη για 10 ωρες μονο οπότε θα πρέπει να τις εντοπίσεις. Αν σε αγχώνει μην τα κάνει όμως. Εχει δικιο ο γιατρός σου. Εντόπισε τις ημέρες που κάνεις ωορρηξία και έχε τις ως μπούσουλα! Ειχα παρει σετ των 10 πολύ φτηνά από το ιντερνετ.

Εγώ σε κύκλο 30 ημερών τα ξεκινήσα 13 μέρα!!!Θυμάμαι 15 μέρα πρωί ήταν αρνητικό και 7 το απόγευμα έγινε θετικό!!!!Τις γόνιμες τις πετυχαίνω σίγουρα λόγω συμπτωμάτων και από επαφές καλά πάμε!!!!Με το καλό να δείς θετικούλη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

ναι ναι ολες μαζι !!! αν και εγω δε εχω ελπιδες αλλα δε πειραζει σας συμπαραστεκομαι ευχομαι να ειστε να μου δωσετε και συμβουλες για οταν ερθει !!!!!!!!

 

Από κει που δεν το περιμένεις έρχεταιιιιιι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

φυσικα και θα ερθει!!!!

εγω κοριτσια δε θα παρω τεστακια νομιζω θα με αχγωσουν !!!! αλλα θα παω να παρω φιλισιν που μου ειπε ο γιατρος !!! να σας πω κανει κρυο αυτες τις μερες και αν εχω φαρμακειο μετα την δουλεια κρυωνα να περπατησω και δε πηγα !!!!

Και εγώ πήρα φιλισιν αλλά δεν τα έχω ξεκινήσει γιατί διάβασα κάτι στο φύλλο οδηγιών και με άγχωσε. 

"Χορήγηση φυλλικού οξέος, όταν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης Β12 - κακοήθης αναιμία επιδεινώνει τα νευρολογικά συμπτώματα που συνοδεύουν την μεγαλοβλαστική αναιμία"
Και διάβασα ότι πρώτα διορθώνουμε την έλλειψη Β12 και μετά παίρνουμε φυλλικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Και εγώ πήρα φιλισιν αλλά δεν τα έχω ξεκινήσει γιατί διάβασα κάτι στο φύλλο οδηγιών και με άγχωσε. 

"Χορήγηση φυλλικού οξέος, όταν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης Β12 - κακοήθης αναιμία επιδεινώνει τα νευρολογικά συμπτώματα που συνοδεύουν την μεγαλοβλαστική αναιμία"
Και διάβασα ότι πρώτα διορθώνουμε την έλλειψη Β12 και μετά παίρνουμε φυλλικό. 

ελα καλο που το ειπες !!! τοτε λογικα θελει εξεταση για β12 εεε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Από κει που δεν το περιμένεις έρχεταιιιιιι!!!!

Φυσικά!Εκεί που δεν το περιμένεις!Αισιοδοξία πανω απο ολα κ πίστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η misofeggaro είπε:

Και εγώ πήρα φιλισιν αλλά δεν τα έχω ξεκινήσει γιατί διάβασα κάτι στο φύλλο οδηγιών και με άγχωσε. 

"Χορήγηση φυλλικού οξέος, όταν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης Β12 - κακοήθης αναιμία επιδεινώνει τα νευρολογικά συμπτώματα που συνοδεύουν την μεγαλοβλαστική αναιμία"
Και διάβασα ότι πρώτα διορθώνουμε την έλλειψη Β12 και μετά παίρνουμε φυλλικό. 

Το φυλλικό βοηθά το μωρό!!!Και με το που μάθεις την εγκυμοσύνη μπορείς να το ξεκινήσεις αλλά οι γιατροί το συστήνουν πιο πριν!!!Είναι σημαντικό!!!Μη το φοβάσαι!!!Βοηθά και στην απορρόφηση του σιδηρού!!!Η βιταμίνη B12 είναι για άλλη χρήση!!!Αν κάποια κοπέλα έχει έλλειψη και στα δύο υπάρχουν πολυβιταμίνες που τα περιέχουν όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anni7 είπε:

ελα καλο που το ειπες !!! τοτε λογικα θελει εξεταση για β12 εεε???

Τι να πω βρε κορίτσια... όσο ψάχνεις τόσο αγχώνεσαι... οι γιατροί που το συστήνουν 3 μήνες τουλάχιστον πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες για να έχει απόθεμα ο οργανισμός και να προλάβει να απορροφηθεί, προφανώς κάτι περισσότερο ξέρουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα ετσι μου ειπε να το ξεκινησω για να εχει αποθεμα και να απορροφηθει !!!! θα παω να το παρω με την πρωτη ευκαιρια !!! να το ξεκινησω !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το χω ξεκινήσει ήδη 2 μηνες το φιλισιν. Αν σας το εχει πει ο γιατρός ξεκινήστε το! Εξάλλου οταν θα ρθει η ωρα θα κανετε και αλλες εξετάσεις για τυχόν άλλα συμπληρώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ από εχθές έχω καφέ οπότε αύριο μεθαύριο το πολύ έρχεται η ακατανομαστη!!! Θα προμηθευτώ τεστακια και Φεβρουάριο αρχίζουμε πάλι 3ος μήνας προσπαθειών. Επειδή είχα να μπω μέρες διάβασα (δεν θυμάμαι ποιά κοπέλα το είπε)ότι μετά τους 6 μήνες προσπαθειών θα πρέπει να ψαχτει παραπάνω.Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο γιατρός μου και αυτό είναι το σωστό.Δυστυχώς αυτά που πιστεύαμε μικρές (από όσα μας ελεγαν οι μανάδες μας να προσέχουμε κλπ) κατάλαβα πως δεν ισχύουν. Έχω γνωστή που ο γιατρός της είπε με την πρώτη της επίσκεψη και το καλημέρα για εξωσωματική χωρίς να έχει κάνει καμία εξέταση και η κοπέλα τρελάθηκε.Πριν πάει σε άλλο γιατρό έκανε τις προσπάθειες της και περίπου 4 μήνες μετά έμεινε έγκυος.Τα πάντα γίνονται.....πίστη, θετική σκέψη και θα έρθει η καθυστέρηση!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zoi.ko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ από εχθές έχω καφέ οπότε αύριο μεθαύριο το πολύ έρχεται η ακατανομαστη!!! Θα προμηθευτώ τεστακια και Φεβρουάριο αρχίζουμε πάλι 3ος μήνας προσπαθειών. Επειδή είχα να μπω μέρες διάβασα (δεν θυμάμαι ποιά κοπέλα το είπε)ότι μετά τους 6 μήνες προσπαθειών θα πρέπει να ψαχτει παραπάνω.Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο γιατρός μου και αυτό είναι το σωστό.Δυστυχώς αυτά που πιστεύαμε μικρές (από όσα μας ελεγαν οι μανάδες μας να προσέχουμε κλπ) κατάλαβα πως δεν ισχύουν. Έχω γνωστή που ο γιατρός της είπε με την πρώτη της επίσκεψη και το καλημέρα για εξωσωματική χωρίς να έχει κάνει καμία εξέταση και η κοπέλα τρελάθηκε.Πριν πάει σε άλλο γιατρό έκανε τις προσπάθειες της και περίπου 4 μήνες μετά έμεινε έγκυος.Τα πάντα γίνονται.....πίστη, θετική σκέψη και θα έρθει η καθυστέρηση!?

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στον επόμενο κύκλο σου! Εγώ έχω ξεκινήσει προσπάθειες από Οκτώβρη περίπου. Το Δεκέμβρη ξεκίνησα με τεστάκια και έκανα και τον καθιερωμένο μου έλεγχο στο γυναικολόγο όπου μου είπε να μην αγχώνομαι και να τον ξαναεπισκεφτώ κατά το καλοκαίρι αν δεν έχω καταφέρει κάτι και όχι πιο πριν. Ήταν αρνητικός με τα τεστ ωορρηξίας και γενικά με ό,τι μπορεί να μου προκαλεί άγχος καθώς θεωρεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια δεν ειμαι 25 χρονών και η αλήθεια είναι ότι αυτό μόνο με προβληματίζει γιατί κατά τα άλλα, κύκλος σταθερός, υπερηχογραφικά ό,τι βλέπει μια χαρά, ωορρηξίες γίνονται κλπ. Δεν ξέρω τώρα αν έχω κάτι πιο εξεζητημένο που φαίνεται με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις ή αν έχει κάτι ο άντρας μου πχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια μου κ παλι! Εγω το μονο νεο που εχω ειναι,περα απο τις κραμπες ανα διαστηματα, που κρατανε λιγα λεπτα, παρατηρησα σημερα το πρωι οτι οι θηλες μου ειναι πιο σκουρες απο οτι συνηθως.. τρομαξα λιγακι... πηρα τον γιατρο μου να τον ρωτησω αλλα δεν μπορεσα να του μιλησω γιατι βρισκεται σε γεννα! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Blublu είπε:

Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια μου κ παλι! Εγω το μονο νεο που εχω ειναι,περα απο τις κραμπες ανα διαστηματα, που κρατανε λιγα λεπτα, παρατηρησα σημερα το πρωι οτι οι θηλες μου ειναι πιο σκουρες απο οτι συνηθως.. τρομαξα λιγακι... πηρα τον γιατρο μου να τον ρωτησω αλλα δεν μπορεσα να του μιλησω γιατι βρισκεται σε γεννα! ???

Αυτά είναι ευχάριστα σημαδάκια μην τρομάζεις! Μην τον ξαναπάρεις τηλ, άστον για πιο σοβαρά θέματα. Σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στον επόμενο κύκλο σου! Εγώ έχω ξεκινήσει προσπάθειες από Οκτώβρη περίπου. Το Δεκέμβρη ξεκίνησα με τεστάκια και έκανα και τον καθιερωμένο μου έλεγχο στο γυναικολόγο όπου μου είπε να μην αγχώνομαι και να τον ξαναεπισκεφτώ κατά το καλοκαίρι αν δεν έχω καταφέρει κάτι και όχι πιο πριν. Ήταν αρνητικός με τα τεστ ωορρηξίας και γενικά με ό,τι μπορεί να μου προκαλεί άγχος καθώς θεωρεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια δεν ειμαι 25 χρονών και η αλήθεια είναι ότι αυτό μόνο με προβληματίζει γιατί κατά τα άλλα, κύκλος σταθερός, υπερηχογραφικά ό,τι βλέπει μια χαρά, ωορρηξίες γίνονται κλπ. Δεν ξέρω τώρα αν έχω κάτι πιο εξεζητημένο που φαίνεται με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις ή αν έχει κάτι ο άντρας μου πχ.

Και πολύ καλά σου είπε το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο δικός μου αλλά για τεστ δεν τον ρώτησα ούτε εκείνος μου είπε κάτι.Εγώ λέω να πάρω κυρίως από περιέργεια γιατί καταλαβαίνω την ωορρηξία μου έχω διάφορα συμπτώματα. Ούτε εγώ είμαι 25 δυστυχώς.....στα 25 σκεφτόμουν άλλα πράγματα.... για παιδί.....ούτε κατά διάνοια. Προβλήματα όμως δεν υπάρχουν μόνο λόγω ηλικίας οπότε είμαι αισιόδοξη γιατί γενικά έχω καλή φυσική κατάσταση (γυμναστική πολλά χρόνια κλπ) σταθερό κύκλο και ωορρηξία.Εμένα μετά το 6αμηνο αν δεν μου είπε ότι θα κάνουμε μια σαλπιγγογραφια και ο άντρας μου ένα σπερματοδιαγραμα. Ελπίζω να μην μας χρειαστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Blublu δεν μου αρέσει να λέω ασυναρτησίες αλλά αυτό με το στήθος σου.....είναι σημάδι!Εύχομαι με το καλό η καθυστέρηση σου!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.ko στα ίδια είμαστε περίπου απόσο αντιλαμβάνομαι (σε εξετάσεις, φυσική κατάσταση κλπ) Καλά στα 25 εγώ να δεις τι σκεφτόμουν.....Ούτε κατά διάνοια παιδί και τώρα με κοροιδεύω για το πώς κάνω!! Ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνουμε σαλπιγγογραφίες και τα διάφορα και να μη δυσκολευτούμε! Ο,τι ναι να γίνει θα γίνει. Έχουμε ακομα λίγους μήνες προθεσμία και ας ευχηθούμε να γινει το θαύμα μονο του! Τα τεστ και εγώ από περιέργεια τα πήρα γιατί αφενός καταλάβαινα από συμπτώματα πότε είχα, και αφετέρου σταθεροί κύκλοι σπάνια είναι ανωορρηκτικοί. Τελικά είχα τη μέρα που όντως ένιωθα τα τσιμπηματάκια μου και στην ουσία μου επιβεβαιωσε τις μέρες. Αυτό ομως που δεν ήξερα και δε μετρούσα σωστά είναι ότι την έναρξη του κύκλου την ξεκινάς από τοτε που έχεις φρέσκο κόκκινο αίμα και όχι από τοτε που ξεκινάνε καφέ/ροζ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

@zoi.ko στα ίδια είμαστε περίπου απόσο αντιλαμβάνομαι (σε εξετάσεις, φυσική κατάσταση κλπ) Καλά στα 25 εγώ να δεις τι σκεφτόμουν.....Ούτε κατά διάνοια παιδί και τώρα με κοροιδεύω για το πώς κάνω!! Ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνουμε σαλπιγγογραφίες και τα διάφορα και να μη δυσκολευτούμε! Ο,τι ναι να γίνει θα γίνει. Έχουμε ακομα λίγους μήνες προθεσμία και ας ευχηθούμε να γινει το θαύμα μονο του! Τα τεστ και εγώ από περιέργεια τα πήρα γιατί αφενός καταλάβαινα από συμπτώματα πότε είχα, και αφετέρου σταθεροί κύκλοι σπάνια είναι ανωορρηκτικοί. Τελικά είχα τη μέρα που όντως ένιωθα τα τσιμπηματάκια μου και στην ουσία μου επιβεβαιωσε τις μέρες. Αυτό ομως που δεν ήξερα και δε μετρούσα σωστά είναι ότι την έναρξη του κύκλου την ξεκινάς από τοτε που έχεις φρέσκο κόκκινο αίμα και όχι από τοτε που ξεκινάνε καφέ/ροζ κλπ

Ναι γι αυτό το θέμα ρώτησα κι εγώ τον γιατρό μου πριν κάνα χρόνο και μου το είπε.Καθαρό κόκκινο στη σερβιετα όχι στη λεκάνη ούτε στο σκούπισμα.Εγω πάντα μετρουσα τον κύκλο μου από αυτά τα προεορτια.Μακάρι κορίτσι μου όχι μόνο για εμάς αλλά σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν για μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για όλες ναι! Και σε όσες έχουν ξεκινήσει εξωσωματικές να καταλήξουν σε ομαλή εγκυμοσύνη με την πρώτη χωρίς καμία άλλη ταλαιπωρία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...