Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θερμοδιαγραμμα και αποριες


Angie26

Recommended Posts

Καλησπερα! Επιτελους ειναι ο πρωτος μηνας που προσπαθησαμε για μωρακι! Και μαντεψτε! Ειναι ανωρρηκτικος! Ακολουθω θερμοδιαγραμμα τους τελευταιους τρεις κυκλους! Τους δυο πρωτους δεν πετυχαμε ωορρηξια, και ενω αυτο το μηνα οι επαφες ηταν μερα παρα μερα δεν μπορεσα να εντοπισω ωορρηξια καθως μπερδευτηκα! Θα ηθελα να ρωτησω οσες ακολουθουν θερμοδιαγραμμα, ποια θερμοκρασθα μετραμε ως πιο σωστη:
1. Μολις ξυπνησω οσο νωρις κι αν ειναι.
2. Επειδη ξυπναω οταν φευγει το αγορι μου για δουλεια και ξανακοιμαμαι στο δευτερολεπτο για δυο-τρεις ωρες αν την μετρησω τοτε.
Ρωταω γιατι καποιες μερες που τη μετρησα και το πρωι που εφευγε και μετα που ξυπνουσα κανονικα υπηρχε μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες. Π.χ. Στις 7:30 36.1 και στις 10 36.7. Ποια ειναι η σωστη;
Και μια ερωτηση ακομη, υπαρχουν καποιου ειδουν βιταμινες που να μπορουσαν να βοηθησουν καθως εχω πολυκυστικες χωρις συνταγη γιατρου;
Ειμαι 23 ετων και ντρεπομαι να πω στη γυναικολογο οτι προσπαθουμε.. Εντοπισα και θυροειδη 5.54 η τιμη της tsh, πιστευετε να επηρεασε αυτο την ωορρηξια; 

Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Angie26 είπε:

Καλησπερα! Επιτελους ειναι ο πρωτος μηνας που προσπαθησαμε για μωρακι! Και μαντεψτε! Ειναι ανωρρηκτικος! Ακολουθω θερμοδιαγραμμα τους τελευταιους τρεις κυκλους! Τους δυο πρωτους δεν πετυχαμε ωορρηξια, και ενω αυτο το μηνα οι επαφες ηταν μερα παρα μερα δεν μπορεσα να εντοπισω ωορρηξια καθως μπερδευτηκα! Θα ηθελα να ρωτησω οσες ακολουθουν θερμοδιαγραμμα, ποια θερμοκρασθα μετραμε ως πιο σωστη:
1. Μολις ξυπνησω οσο νωρις κι αν ειναι.
2. Επειδη ξυπναω οταν φευγει το αγορι μου για δουλεια και ξανακοιμαμαι στο δευτερολεπτο για δυο-τρεις ωρες αν την μετρησω τοτε.
Ρωταω γιατι καποιες μερες που τη μετρησα και το πρωι που εφευγε και μετα που ξυπνουσα κανονικα υπηρχε μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες. Π.χ. Στις 7:30 36.1 και στις 10 36.7. Ποια ειναι η σωστη;
Και μια ερωτηση ακομη, υπαρχουν καποιου ειδουν βιταμινες που να μπορουσαν να βοηθησουν καθως εχω πολυκυστικες χωρις συνταγη γιατρου;
Ειμαι 23 ετων και ντρεπομαι να πω στη γυναικολογο οτι προσπαθουμε.. Εντοπισα και θυροειδη 5.54 η τιμη της tsh, πιστευετε να επηρεασε αυτο την ωορρηξια; 

Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα! 

Καλημέρα. Καταρχήν θα πρέπει οπωσδήποτε να ρυθμίσεις το θυρεοειδή σου. συνεπώς να επισκεφτείς ένα ενδοκρινολόγο που θα σου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις, καθώς η τιμή της fsh πρέπει να είναι μέχρι 2 για να επιτευχθεί κύηση. Ακόμα και να μην προσπαθούσες η τιμή που αναφέρεις δείχνει υπολειτουργία του θυρεοειδή σου, οπότε έτσι και αλλιώς θα πρέπει να ρυθμιστεί. ο ενδοκρινολόγος επίσης μπορεί να σε βοηθήσει με τις πολυκυστικές. Γιατί ντρέπεσαι να πεις στη γυναικολόγο ότι προσπαθείς δεν κατάλαβα, μπορείς να έχεις τους λόγους σου. σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι εννοείς ντρέπεσαι να πας στον γυναικολόγο και δεν του έχεις πει ότι δεν προσπαθείτε? Άλλαξε αμέσως τρόπο σκέψης γιατί είναι ανώριμο αυτό που λες! Στα λέω φιλικά κ καλοπροαιρετα! Επίσης ο θυρεοειδής όπως είπε η φίλη μας είναι πάρα πολύ επικίνδυνος και ακόμη κ αν καταφέρεις να μείνεις έγκυος θα κινδυνευε ι το μωρό! Οπότε στους γιατρούς τους ανάλογους άμεσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angie26 καλη επυτυχια!!!! Πρεπει πρωτον να το πεις στον γιατρο σου γιατι δεν ειναι ντροπη και οπως δποτε σε ενδοκρινολογο δεν ξερω αν παιζει ρολο στην ωορεξια αλλα στην γονιμοτητα συγουρα!!!! Για την θερμοκρασια δεν ξερω για να σου απαντησω δυστηχως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα στον ενδοκρινολογο αρχες του μηνα και μου εγραψε εξετασεις, θυροειδους και ορμονολογικες, αλλα μου ειπε οτι τις θελει πρωτες μερες του κυκλου, οποτε περιμενω να φιλοτιμηθει να ερθει! Αν δεν ερθει επειδη εχω ηδη πληρωσει τη συνταγογραφηση την επομενη εβδομαδα θα τις κανω! Δεν θα το αφησω εννοειται, αλλα δεν ηξερα οτι επηρεαζει σε τετοιο βαθμο!  Σκεφτομουν να το πηγαιναμε χαλαρα και αν εβλεπα οτι δεν γίνεται τιποτα να πηγαινα.. Εχετε δικιο ομως, οταν παρω τα αποτελεσματα των εξετασεων θα παρω τη γυναικολογο να τα δει να μου πει..! Τωρα με τη θερμομετρηση μπερδευτηκα και δεν ξερω αν πρεπει να θεωρησω ανωρρηκτικο τον κυκλο! Θα μαθω σε λιγες μερες υποθετω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! ναι η τιμή της TSH επηρεάζει την ωορρηξία και τη σύλληψη.. Γενικά πρέπει να ειναι μεχρι 2,5 η TSH σου την οποια δεν χρειάζεται να περιμένεις καποια μέρα του κύκλου σου για να την κάνεις.. Είναι απαραίτητο 1) να επισκεφτείς ενδοκρινολόγο και να σου κάνει ενα πλήρη ορμονολογικό έλεγχο και 2) να επισκεφτείς τον/την γυναικολόγο σου να της πεις οτι προσπαθείτε γιατι έχεις πολυκυστικές.. Κάποιοι δίνουν inofert αλλά ειναι καλό να στα πει αυτα γυναικολόγος.. 
Όσον αφορά τη θερμοκρασία.. Τη θερμοκρασία τη μετράς από το στόμα κάτω απο τη γλώσσα το πρωί μολις ξυπνήσεις πριν σηκωθείς από το κρεβάτι.. Και η θερμοκρασία έχει αξία όταν μετρήσεις από την 1η μερα του κύκλου.. Μετά την ωορρηξία ανεβαίνει η θερμοκρασία και μένει ανεβασμένη μέχρι να αδιαθετήσεις.. Δες εδώ πληροφορίες http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-06-16-09-21-42&catid=20:2010-06-11-16-47-10&Itemid=154 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!! Σχετικά με το ιατρικό κομμάτι του θέματος το κάλυψαν τα κορίτσια και δεν γνωρίζω και κάτι παραπάνω να σου πω. Όμως αυτό με την θερμοκρασία είναι μούρα βρε παιδιά. Εγώ αυτόν τον μήνα την μετρούσα και ήταν ο,τι να ναι σε σχέση με το ποτε εκανα όντως ωορρηξία (σύμφωνα με το τεστ ωορρηξίας) Για να είναι αποτελεσματική η θερμομετρηση θα πρέπει να κοιμάσαι πάντα ίδιες ώρες και να ξυπνάς ίδιες ώρες για να μετράς πάντα με τις ίδιες συνθήκες. Ποιος κοιμάται στάνταρ ώρες;;;; Καλύτερα τεστ ωορρηξίας. Σου εύχομαι σύντομα υγιής και εγκυουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2018 at 2:08 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπερα!! Σχετικά με το ιατρικό κομμάτι του θέματος το κάλυψαν τα κορίτσια και δεν γνωρίζω και κάτι παραπάνω να σου πω. Όμως αυτό με την θερμοκρασία είναι μούρα βρε παιδιά. Εγώ αυτόν τον μήνα την μετρούσα και ήταν ο,τι να ναι σε σχέση με το ποτε εκανα όντως ωορρηξία (σύμφωνα με το τεστ ωορρηξίας) Για να είναι αποτελεσματική η θερμομετρηση θα πρέπει να κοιμάσαι πάντα ίδιες ώρες και να ξυπνάς ίδιες ώρες για να μετράς πάντα με τις ίδιες συνθήκες. Ποιος κοιμάται στάνταρ ώρες;;;; Καλύτερα τεστ ωορρηξίας. Σου εύχομαι σύντομα υγιής και εγκυουλα.

και εγώ συμφωνώ σε αυτό, ότι δλδ πρέπει να έχεις ένα πολύ σταθερό πρόγραμμα και ρουτίνα για να είναι αξιόπιστη η μέθοδος. εξάλλου τώρα το χειμώνα μια ίωση να έχεις που μπορεί να κάνεις δέκατα τι άκρη να βγάλεις. το καλύτερο νομίζω είναι να εντοπίζεις την ωορρηξία με τεστ. αν δε βγει θετικό ξέρεις σίγουρα ότι δεν έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στους δυο προηγουμενους κυκλους ηταν ακριβης παντως, διοτι αδιαθετησα ακριβως την αναμενομενη ημερα. Και μαλιστα μια ημερα μετα την ωορρηξια πρηστηκε το στηθος. Τωρα αν εκανα ωορρηξια θα βρισκομαι στην 9η ημερα,αλλα το στηθος τιποτα.. Οποτε γιαυτο εχω μπερδευτει.. Αφου πρηστηκε τις αλλες δυο φορες δεν θα πρηζοταν και τωρα; Τη δευτερα θα παω για εξετασεις αιματος(θυροειδη και ορμονολογικες) και σκεφτομαι αν δεν εχω αδιαθετησει να ζητησω μια χοριακη. Θα δειξει πιστευετε; θα βρισκομαι στη 40η ημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχει να λεει αυτό. Πχ εγω στους 2 τελευταιους μου κυκλους ειχα ωορρηξία την 17η μέρα ενω εχω κυκλο 28-29 ημερών. Αρα μπορεί ο κύκλος σου να εξακολουθεί να ειναι ιδιος σε διάρκεια αλλα η ωορρηξία να ειναι πιο πριν η πιο μετα απ την μεση του κύκλου σου. Οσο για τα συμπτώματα Επίσης μπορει να σε ξεγελάσουν. Οπως κ να χει προσπαθω να πω οτι ο πλεον αξιόπιστος τροπος για να μην χασεις ποτε ωορρηξία ειναι τα τεστ. Εγώ εναν μήνα τα χρησιμοποίησα σωστα κ συλλαβαμε αμέσως (προφανώς μιλάω για οταν δεν υπάρχουν αλλα προβλήματα) Σου ευχομαι να τα καταφέρατε πάντως. Η χοριακη θα δείξει Ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Δεν εχει να λεει αυτό. Πχ εγω στους 2 τελευταιους μου κυκλους ειχα ωορρηξία την 17η μέρα ενω εχω κυκλο 28-29 ημερών. Αρα μπορεί ο κύκλος σου να εξακολουθεί να ειναι ιδιος σε διάρκεια αλλα η ωορρηξία να ειναι πιο πριν η πιο μετα απ την μεση του κύκλου σου. Οσο για τα συμπτώματα Επίσης μπορει να σε ξεγελάσουν. Οπως κ να χει προσπαθω να πω οτι ο πλεον αξιόπιστος τροπος για να μην χασεις ποτε ωορρηξία ειναι τα τεστ. Εγώ εναν μήνα τα χρησιμοποίησα σωστα κ συλλαβαμε αμέσως (προφανώς μιλάω για οταν δεν υπάρχουν αλλα προβλήματα) Σου ευχομαι να τα καταφέρατε πάντως. Η χοριακη θα δείξει Ναι.

Kαλημέρα κοριτσάκια!!!Μπλέ μου λογικά έχεις ωχρινική φάση 12 μέρες για υτό είχες 17 ωορρηξία σε 29άρη κύκλο!!!!Η θεμοκρασία για να βρούμε ωορρηξία είναι μπέρδεμα γιατί δεν ξέρουμε ακριβώς τις μέρες που ανεβαίνει μετά από αυτήν!!Κυμαίνεται από 1-3 μέρες!!!Εμένα με βοηθά η θερμοκρασία να ξέρω πότε θα αδιαθετήσω!!Σαν τεστ εγκυμοσύνης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ισχυει marillia και εγω φαινεται πως εχω ωχρινικη φαση 12 ημερες γιατι στους προηγουμενους δυο κυκλους την 12η ημερα αδιαθετησα. Οποτε αν υπολογιζω σωστα θα ερθει κυριακη, διαφορετικα πιθανον να υπολογιζω λαθος. Τα εχω μπερδεψει τελειως το μηνα αυτο. Θα ηλπιζα για να μην αδιαθετησω αλλα με τετοια τιμη θυροειδη, δεν το βλεπω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia ναι ακριβώς απλά πολλές γυναίκες -όπως και εγώ πριν ψαξω τον κύκλο μου- νομίζουν ότι αυτή η φάση διαρκεί πάντα 14 μέρες. Πράγμα που δεν ισχύει.

@Angie26 περιμένουμε νέα σου από δευτέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Angie26 είπε:

Αυτο ισχυει marillia και εγω φαινεται πως εχω ωχρινικη φαση 12 ημερες γιατι στους προηγουμενους δυο κυκλους την 12η ημερα αδιαθετησα. Οποτε αν υπολογιζω σωστα θα ερθει κυριακη, διαφορετικα πιθανον να υπολογιζω λαθος. Τα εχω μπερδεψει τελειως το μηνα αυτο. Θα ηλπιζα για να μην αδιαθετησω αλλα με τετοια τιμη θυροειδη, δεν το βλεπω.. 

Πόσο θυροειδή έχεις?Εύχομαι να μην έρθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Πόσο θυροειδή έχεις?Εύχομαι να μην έρθει!!!

5.54 ηταν στις 22/12. Οταν πηγα αρχες του μηνα στον ενδοκρινολογο και του ειπα την τιμη απλως ειπε οτι ειναι λιγο τσιμπημενη και μ εγραψε εξετασεις να δει και τις αλλες και μου ειπε αναλογως θα μου εδινε χαπι.. Αλλα και στο ιντερνετ που μπηκα γραφει οπως ειπαν τα κοριτσια πιο πανω πως το ανωτερο φυσ. ειναι 2.5.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια βρηκα την απαντηση στην απορια μου! Μετρουσα τις λαθος θερμοκρασιες για σωστες! Ισχυαν οι πρωτες που μετρουσα! Σημειωνα καθε πρωι κ τις δυο, οποτε οταν πριν λιγες μερες η θερμοκρασια κατεβηκε πολυ για δυο ημερες δεν κολουσε το θερμοδιαγραμμα. Και κατεβασα την εφαρμογη fertility friend, και μου βρηκε την ωορρηξια πριν 4 ημερες!! Βεβαια η τελευταια επαφη ειναι δυο μερες πριν την ημερα ωορρηξιας. Δεν ειναι πολυ μακρια για να ελπιζω; 

Επισης κατι αλλο που μου κανει εντυπωση! Καθε μηνα πρηζοταν και πονουσε το στηθος μου 10 ημερες, μετα ξεπρηζοταν και αδιαθετουσα. Μετα με το θερμοδιαγραμμα καταλαβα οτι μια με δυο ημερες μετα την ωορρηξια πρηζεται. Αυτη τη φορα πρηστηκε δυο ημερες μετα, αλλα δεν εχω καθολου πονο οπως αλλες φορες. Και τα απογευματα νιωθω τσιμπηματα ας το πω στο στηθος. Ειναι ετσι φυσιολογικο να αλλαζουν τα συμπτωματα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...
στις On 23/1/2018 at 2:08 ΜΜ, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπερα!! Σχετικά με το ιατρικό κομμάτι του θέματος το κάλυψαν τα κορίτσια και δεν γνωρίζω και κάτι παραπάνω να σου πω. Όμως αυτό με την θερμοκρασία είναι μούρα βρε παιδιά. Εγώ αυτόν τον μήνα την μετρούσα και ήταν ο,τι να ναι σε σχέση με το ποτε εκανα όντως ωορρηξία (σύμφωνα με το τεστ ωορρηξίας) Για να είναι αποτελεσματική η θερμομετρηση θα πρέπει να κοιμάσαι πάντα ίδιες ώρες και να ξυπνάς ίδιες ώρες για να μετράς πάντα με τις ίδιες συνθήκες. Ποιος κοιμάται στάνταρ ώρες;;;; Καλύτερα τεστ ωορρηξίας. Σου εύχομαι σύντομα υγιής και εγκυουλα.

Κάνω τεστ ωοριξιας για πρώτη φορά.. Στις οδηγίες είχε παραδείγματα για το πότε Ν το ξεκινήσω.. Έλεγε αν ο κύκλος είναι 32 ξεκινάς από 16 μέρα.. Το έκανα την 15η μέρα ήταν η δεύτερη γραμμή αχνη λέω άρα θα σκουρινει σε λίγες μέρες όμως αυτή αντί Ν σκουρινει εξαφανίστηκε τις επόμενες μέρες.. Δεν έκανα ωοριξια η έγινε νωρίτερα και δεν την πέτυχα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά η ωορρηξία δεν είναι τόσο σταθερή όσο τα μαθηματικά. Αν θες τη γνώμη μου , επειδή μου έχει τύχει 9 μέρα μετά τη περίοδο ξεκινά τα τουλάχιστον τη δέκατη μέρα μετά τη περίοδο. Πάρε από το ίντερνετ που είναι οικονομικά που να κάνεις παραπάνω.καλη επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2021 at 9:57 ΠΜ, ο/η Σοφια31 είπε:

Κάνω τεστ ωοριξιας για πρώτη φορά.. Στις οδηγίες είχε παραδείγματα για το πότε Ν το ξεκινήσω.. Έλεγε αν ο κύκλος είναι 32 ξεκινάς από 16 μέρα.. Το έκανα την 15η μέρα ήταν η δεύτερη γραμμή αχνη λέω άρα θα σκουρινει σε λίγες μέρες όμως αυτή αντί Ν σκουρινει εξαφανίστηκε τις επόμενες μέρες.. Δεν έκανα ωοριξια η έγινε νωρίτερα και δεν την πέτυχα? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2018 at 8:12 ΜΜ, ο/η Angie26 είπε:

Καλησπερα! Επιτελους ειναι ο πρωτος μηνας που προσπαθησαμε για μωρακι! Και μαντεψτε! Ειναι ανωρρηκτικος! Ακολουθω θερμοδιαγραμμα τους τελευταιους τρεις κυκλους! Τους δυο πρωτους δεν πετυχαμε ωορρηξια, και ενω αυτο το μηνα οι επαφες ηταν μερα παρα μερα δεν μπορεσα να εντοπισω ωορρηξια καθως μπερδευτηκα! Θα ηθελα να ρωτησω οσες ακολουθουν θερμοδιαγραμμα, ποια θερμοκρασθα μετραμε ως πιο σωστη:
1. Μολις ξυπνησω οσο νωρις κι αν ειναι.
2. Επειδη ξυπναω οταν φευγει το αγορι μου για δουλεια και ξανακοιμαμαι στο δευτερολεπτο για δυο-τρεις ωρες αν την μετρησω τοτε.
Ρωταω γιατι καποιες μερες που τη μετρησα και το πρωι που εφευγε και μετα που ξυπνουσα κανονικα υπηρχε μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες. Π.χ. Στις 7:30 36.1 και στις 10 36.7. Ποια ειναι η σωστη;
Και μια ερωτηση ακομη, υπαρχουν καποιου ειδουν βιταμινες που να μπορουσαν να βοηθησουν καθως εχω πολυκυστικες χωρις συνταγη γιατρου;
Ειμαι 23 ετων και ντρεπομαι να πω στη γυναικολογο οτι προσπαθουμε.. Εντοπισα και θυροειδη 5.54 η τιμη της tsh, πιστευετε να επηρεασε αυτο την ωορρηξια; 

Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα! 

Καλησπέρα κορίτσι!!! Εγώ με τη θερμοκρασία δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω άκρη... Θα σου πρότεινα να πάρεις τεστακια ωορρηξίας εγώ μόνο με αυτά κατάφερα να βγάλω άκρη αν και θεωρώ ότι αν φτιάξεις τον θυρεοειδή σου θα έρθει και το νινι πολύ σύντομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...