Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φόβος για τοκετό


Recommended Posts

Κορίτσια ξανά-καλησπέρα.... 

από τότε που άκουσα αυτό το σκηνικό με την κοπέλα και γενικά το ποσά πράγματα μπορούν να πάνε στραβά κτλ, έχω αγχωθεί με τον τοκετό.... 

φοβαμαι πολύ στην ιδέα, και αγχώνομαι στο να πάνε όλα καλά και να μη συμβεί τίποτα σε μένα ή στο μωρό.... 

εχετε κι εσείς τέτοιους φόβους; 

θα κάνω καισαρική κατά 90% λόγω Ινομυωματων μεγάλων... και μου ζήτησαν και 3-4 φιάλες αίμα για καλό και για κακό, ενώ στην κολλητή μου στο ίδιο μαιευτήριο που πάλι πήγε με καισαρική της ζήτησαν 2... έχω τρομοκρατηθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου δεν χρειαζεται να πανικοβάλλεσαι σε όλες μπορεί να συμβεί κατι ακομα και στις ποιο τέλειες εγκυμοσύνες, αν ηταν έτσι καμία δεν θα γεννούσε.. λογικό να αγχώνεσαι όσο πλησιάζει ο καιρός, αλλα δεν υπάρχει λόγος.. κοιτά να το απολαύσεις και ΑΣΕ τις φοβίες ολα μια χαρα θα πανε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης με το καλο το παιδακι σ....  μν αγχωνεσαι..ολα θα πανε μια χαρα.. αν ειναι κτ ν παει στραβα θ παει οτι κ ν κανουμε εμεις..εγω μ αυτο παρηγορουμαι...   που γεννας αν επιτρεπεται..?

εγω στο νοσοκομειο π γενναω (ιασω) ρωτησα τν γιατρο μ αν χρειαζεται ν εχω βρει αιμα γτ εχω κ μια καπως πιο σπανια ομαδα κ μ ειπε οχι.... κ πως η κοπελα ειχε δυστυχως καποια επιπλοκη π συμβαινει απιστευτα σπανια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό  να αγχώνεσαι Λευτέρη μου.... Ειδικά όσο πλησιάζει εκείνη η ευλογημένη ώρα... Θα σου πω κάτι αν και έχω γεννήσει φυσιολογικά... Αν πήγαινα προγραμματισμένα ίσως είχα λιγότερο άγχος... Εξετάσεις ΚΟΝΤΑ στον τοκετό... Όλα ρυθμισμενα...στον φυσιολογικό έχεις το ρίσκο να αρχίσεις και τελικά να στο πάρουν με καισαρική... Μια φίλη μου που είχε ινωμυωμα  έκανε καισαρική πήγαν όλα τέλεια .. Θηλάζει ακόμα 5 μήνες μετά... Όσο για περιστατικά πάντα Κ παντού θα ακούς διαφορά Κ εγώ δε σου κρύβω στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για τη κοπέλα να χάσει τη ζωή της.. Ακούστηκαν Κ θα ακουστούν πολλά πάντως να ξέρεις ότι όταν μια γυναίκα παρακολουθείται στενά από το γιατρό της προσέχει δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με τη βοήθεια πάντα του Θεού!!!! Θα πάνε όλα τέλεια... Εγώ είχα πόνους συσπασεις 4 ημέρες πριν γεννήσω που όλο και γινόταν πιο συχνές Κ πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 5 είχα παρει πόνους στο σπίτι 24 ώρες αλλά εμένα εκεί γιατί δεν είχα διαστολή απλά... Όλα έγιναν γρήγορα!!! Σε εξαγωγή φρονιμίτη έχω φοβηθεί περισσότερο  ???όλα θα πάνε καλά!!! Ποτέ με το καλό γέννας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

@Λευτέρης με το καλο το παιδακι σ....  μν αγχωνεσαι..ολα θα πανε μια χαρα.. αν ειναι κτ ν παει στραβα θ παει οτι κ ν κανουμε εμεις..εγω μ αυτο παρηγορουμαι...   που γεννας αν επιτρεπεται..?

εγω στο νοσοκομειο π γενναω (ιασω) ρωτησα τν γιατρο μ αν χρειαζεται ν εχω βρει αιμα γτ εχω κ μια καπως πιο σπανια ομαδα κ μ ειπε οχι.... κ πως η κοπελα ειχε δυστυχως καποια επιπλοκη π συμβαινει απιστευτα σπανια...

Εμας δεν ξερω γιατι το ζητανε, αλλα στις καισαρικες το κανουν μονο, οχι στους φυσιολογικους....

Στο μητερα ειναι ο γιατρος μου, οποτε εκει.

Δεν ξερω εχω σοκαριστει πολυ και το σκεφτομαι αρκετα με αποτελεσμα να μη χαλαρωνω αυριο θα παω στο γιατρο μου για το προγραμματισμενο ραντεβου μας και θα τον ρωτησω τη γνωμη του...

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena28 είπε:

Είναι απόλυτα φυσιολογικό  να αγχώνεσαι Λευτέρη μου.... Ειδικά όσο πλησιάζει εκείνη η ευλογημένη ώρα... Θα σου πω κάτι αν και έχω γεννήσει φυσιολογικά... Αν πήγαινα προγραμματισμένα ίσως είχα λιγότερο άγχος... Εξετάσεις ΚΟΝΤΑ στον τοκετό... Όλα ρυθμισμενα...στον φυσιολογικό έχεις το ρίσκο να αρχίσεις και τελικά να στο πάρουν με καισαρική... Μια φίλη μου που είχε ινωμυωμα  έκανε καισαρική πήγαν όλα τέλεια .. Θηλάζει ακόμα 5 μήνες μετά... Όσο για περιστατικά πάντα Κ παντού θα ακούς διαφορά Κ εγώ δε σου κρύβω στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για τη κοπέλα να χάσει τη ζωή της.. Ακούστηκαν Κ θα ακουστούν πολλά πάντως να ξέρεις ότι όταν μια γυναίκα παρακολουθείται στενά από το γιατρό της προσέχει δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με τη βοήθεια πάντα του Θεού!!!! Θα πάνε όλα τέλεια... Εγώ είχα πόνους συσπασεις 4 ημέρες πριν γεννήσω που όλο και γινόταν πιο συχνές Κ πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 5 είχα παρει πόνους στο σπίτι 24 ώρες αλλά εμένα εκεί γιατί δεν είχα διαστολή απλά... Όλα έγιναν γρήγορα!!! Σε εξαγωγή φρονιμίτη έχω φοβηθεί περισσότερο  ???όλα θα πάνε καλά!!! Ποτέ με το καλό γέννας? 

Γενναω το Μαιο με το καλο, 13 Απριλιου μπαινω στο μηνα μου, αλλα καναμε ραντεβου την Παρασκευη με τη μαια για να μας ενημερωσει και τα συζητησαμε ολα αυτα και αγχωθηκα περισσοτερο απο πριν τελικα... Ειμαι 6 μηνων και κατι. Ποσο μεγαλο ινομυωμα ειχε η φιλη σου? και αν θυμασαι, εντος ή εκτος μητρας? Γεννησε προωρα ή πηρε τις εβδομαδς της? εμενα ειναι εκτος ευτυχως, το ενα ειναι 9 εκατοστα αλλα μακρια πλεον απο τη μητρα και το αλλο 4,5 παλι εκτος αλλα κοντα στον τραχηλο και μου εχει πει ο γιατρος οταν στις αρχες της εγκυμοσυνης τον ειχα ρωτησει οτι παμε για καισαρικη κατα πασα πιθανοτητα, αλλα θα τα συζητησουμε ολα αυτα στην ωρα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαλαρωσε....απολαυσε τ ταξιδι π σ εχει μεινει...

ειτε ετσι ειτε αλλιως θ φερεις στον κοσμο ενα δωρο θεου...σ ευχομαι τ καλυτερα κ ν εισαι κ εσυ κ τ μωρακι σ πολυ καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι η πρώτη σου φορά και είναι απολύτως φυσιολογικό να αγχώνεσαι!

Επιπλοκές δυστυχώς συμβαίνουν, και δεν έχει να κάνει ούτε με τον τρόπο τοκετού, ούτε με τον γιατρό, ούτε με κάτι συγκεκριμένο. Η κοπέλα απ ότι λένε έπαθε μια πάρα πολύ σπάνια επιπλοκή, που δεν μπορούσε να γίνει και κάτι δυστυχώς. Αλλά είναι μια άλλη περίπτωση από σενα...

Ο γιατρός σου φαντάζομαι προληπτικά σου ζήτησε τις φιάλες, αχρείαστες να είναι!

Εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική, ήμουν τόσο αγχωμένη, που το σάκχαρο μου για πρώτη φορά μετά από 7 μήνες πήγε 75!!!!! Είχα εμπιστοσύνη όμως στο σώμα μου και στον γιατρό μου και όλα πήγαν καλά. Θα ήθελα να είχα γεννήσει φυσιολογικά αλλά δεν γινόταν. Δεν πειράζει...ίσως τώρα στο επόμενο το κάνω και αυτό!

Με το καλό λοιπόν και μην το σκέφτεσαι από τώρα....απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κορίτσια πολύ για τις απαντησεςις σας!

τουλάχιστον είναι μια σχετικη ανακουφιση που δεν είμαι τρελη και ολες εχουμε αγχος για εκεινη τη στιγμη.... εχω την εντυπωση ότι τις φιαλες τις ζηταει ο συγκεκριμένος για παν ενδεχομενο και όχι ολοι οι γιατροι που θα κανουν καισαρικη.... δηλαδή επειδή τον εχουμε 3 κοπελες, στο φυσιολογικο που εκανε η μια δεν ζητησε, στην καισαρικη που εκανε η άλλη ζητησε 2 σε εμενα με κασαρικη και ινομύωμα ζητησε 3-4... νομιζω ότι είναι της αποψης αν δεν χρειαστουν σε σενα μπορει να χρειαστουν σε καποια άλλη.... αχρειαστες να είναι φυσικα....

ελπιζω σημερα που θα τον δω και θα το συζητησω να με ξεαγχωσει λιγάκι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω πιστεύω ότι προληπτικά τις ζητάει και το πολύ πολύ θα μείνουν για κάποιον άλλο που θα τις έχει ανάγκη. Δες το ότι κάνεις δωρεά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, εκανα το ραντεβου τη Δευτερα με το γιατρο, ολα καλα, και το κοριτσι σε δυο εβδομαδες πηγε από 450- 700 γρμ!!!

Μου ειπε λοιπον οτι τα ινομυώματα εχουν κυριολεκτικα κανει στην ακρη και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανω φυσιολογικο. Το κακό είναι ότι τον ρώτησα για καισαρική ή φυσιολογικό για αιμορραγία του ινομυωματος κτλ και επειδή, όπως σας ειχα πει έχω φάει έναν μικρό πανικό με την κοπέλα που έκανε ακατάσχετη αιμορραγία στην εγκυμοσύνη, τον ρώτησα και μου είπε ότι αυτό που, μάλλον έπαθε, έχει 1/100 να συμβεί και τα ινομυωματα το πάνε στο 3/100...και πιθανολογει ότι επαθε ατονια της μητρας...  και από εκείνη την ώρα, φταίνε οι ορμόνες; φταει ο αγχώδης χαρακτήρας μου; το σκέφτομαι και με αποκορύφωση χθες  το απόγευμα που τρομοκρατήθηκα και πλανταξα στο κλάμα.....

Γι αυτό θελει και το αιμα, σε περιπτωση αιμορραγιας και ασχετα με καισαρικη ή όχι από ότι καταλαβα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς γιατί τρομοκρατείσαι??? Το μωρό σου νοιώθει ότι νοιώθεις και πίστεψε μου δεν βοηθάς την κατάσταση.

Το 1/100 και το 3/100 είναι κάτι σπάνιο...άρα δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις ότι θα σου συμβεί.

Επίσης η εγκυμοσύνη και η γέννα είναι μια φυσική διαδικασία που η φύση έχει προβλέψει και η ιατρική στηρίζει!

Οι επιπλοκές είναι μια δυσάρεστη πραγματικότητα, με την βοήθεια της ιατρικής έχουν μειωθεί αλλά δεν έχουν εξαληφθεί. Επιπλοκή μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε κοπέλα, χωρίς να συντρέχει κάποιος παθολογικός λόγος ή κάποιο ιατρικό λάθος, απλά συμβαίνει, αλλά και να συμβεί υπάρχει μια ολόκληρη ομάδα ιατρών να επέμβει και να σώσει την κατάσταση. 

Τι θέλω να πω, ότι πραγματικά, πρέπει να το αποβάλλεις όλο αυτό από μέσα σου. Δεν θα σου συμβεί κάτι σώνει και ντε. Θα είναι εκεί ο γιατρός και οι μαίες και θα σε παρακολούθουν καθ όλη την διάρκεια του τοκετού, δεν θα είσαι μόνη σου. 

Μην πας με το φόβο να γεννήσεις, μην σπαταλάς ούτε ένα λεπτό από την εγκυμοσύνη σου με άσχημα συναισθήματα. Δεν κρατάει για πάντα....απόλαυσε την και μην στρεσάρεις ούτε τον εαυτό σου, ούτε το μωρό σου! Όλα καλά θα πάνε και όπως και να γεννήσεις...στο τέλος θα κρατάς ένα μικρό θαύμα στην αγκαλιά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Καταρχάς γιατί τρομοκρατείσαι??? Το μωρό σου νοιώθει ότι νοιώθεις και πίστεψε μου δεν βοηθάς την κατάσταση.

Το 1/100 και το 3/100 είναι κάτι σπάνιο...άρα δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις ότι θα σου συμβεί.

Επίσης η εγκυμοσύνη και η γέννα είναι μια φυσική διαδικασία που η φύση έχει προβλέψει και η ιατρική στηρίζει!

Οι επιπλοκές είναι μια δυσάρεστη πραγματικότητα, με την βοήθεια της ιατρικής έχουν μειωθεί αλλά δεν έχουν εξαληφθεί. Επιπλοκή μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε κοπέλα, χωρίς να συντρέχει κάποιος παθολογικός λόγος ή κάποιο ιατρικό λάθος, απλά συμβαίνει, αλλά και να συμβεί υπάρχει μια ολόκληρη ομάδα ιατρών να επέμβει και να σώσει την κατάσταση. 

Τι θέλω να πω, ότι πραγματικά, πρέπει να το αποβάλλεις όλο αυτό από μέσα σου. Δεν θα σου συμβεί κάτι σώνει και ντε. Θα είναι εκεί ο γιατρός και οι μαίες και θα σε παρακολούθουν καθ όλη την διάρκεια του τοκετού, δεν θα είσαι μόνη σου. 

Μην πας με το φόβο να γεννήσεις, μην σπαταλάς ούτε ένα λεπτό από την εγκυμοσύνη σου με άσχημα συναισθήματα. Δεν κρατάει για πάντα....απόλαυσε την και μην στρεσάρεις ούτε τον εαυτό σου, ούτε το μωρό σου! Όλα καλά θα πάνε και όπως και να γεννήσεις...στο τέλος θα κρατάς ένα μικρό θαύμα στην αγκαλιά σου!

Πολύ με συγκίνησαν τα λόγια σου....... και με άγγιξαν βαθιά.... σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, εγώ βέβαια αργώ λγάκι ακόμα, γεννάω τον αύγουστο, αλλά για κάποιο διεστραμμένο λόγο ανυπομονώ να έρθει η ώρα του τοκετού και να το ζήσω με φυσιολογικό! Και σκεφτείτε ότι πιο αγχωτικό κ φοβιτσιάρικο πλάσμα από μένα δεν υπάρχει! Επίσης ξεκινάω γνωρίζοντας από τον ίδιο μου το γιατρό ότι θα είναι δύσκολα γιατί και στην υστεροσκόπηση φάνηκε πως έχω υπερβολικά στενό κόλπο (και μου είπε πως θα σκιστώ/κοπώ αρκετά) και το μικρούλι μεγαλώνει περισσότερο από τη βδομάδα του και έχω και ιστορικό επειδή εγώ γεννήθηκα 4700! Όμως είναι πολύ υπερ του φυσιολογικού και μου λέει όλα θα πάνε τέλεια! Έχω πίστη στο Θεό και εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα το μόνο που θα θέλω θα είναι να το δω και να το αγγίξω επιτέλους! Αυτό έχει σημασία, αυτό να σκέφτεσαι @Λευτέρης!!! Ότι θα δεις επιτέλους το μικροσκοπκό σου πλασματάκι!! Επίσης από όσους γνωστούς συγγενείς έχω ρωτήσει όλοι μου λένε ότι είναι μια αξέχαστη και ξεχωριστή εμπειρία κι αμέσως μόλις το πάρεις αγκαλιά τα ξεχνάς όλα!! Αυτά να σκέφτεσαι κι όλα θα πάνε τέλεια!!! Μην κάθεσαι και ακούς / διαβάζεις τέτοιες περιπτώσεις, δε σε βοηθάει στη φάση που είσαι! Όλα θα πάνε καλάααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby έτσι είναι όπως τα λες, κι εγώ στην αρχή έλεγα και σεφτομουνμδιαφορα αλλά όσο πλησιάζω τόσο αγχώνομαι και φαντάζομαι όταν μπω στον 9ο πρωτα ο Θεός θα θέλω να γεννηθεί να τελειώνω... αλλά ακόμα είμαι στη φάση που είμαι σχετικά κοντά αλλά όχι τόσο κοντά όποτε έχω την "άνεση" να νιώθω έτσι... 

σιγουρα περιμένω πως και πως να πιάσω το μικρό θαυματακι μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξεχνάω όλους τους φόβους μου δυστυχώς... δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να διαχειριστώ το άγχος μου, ίσως ζητήσω βοήθεια ειδικού να με χαλαρώσει λιγάκι... θα δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εκείνη την ώρα που γέννας αν γεννήσετε με φυσιολογικό αν έχεις μια έμπειρη μαια δίπλα σου  να σαι καθοδηγεί Κ τον άντρα σου αν είναι υποστηρικτικος Κ όχι πολύ αγχωτικός.. Δε φοβάσαι τίποτα... Εγώ πήρα πόνους γέννας πριν την επισκληριδιο είναι σαν Πολυυυυ έντονη περίοδος ,πόνοι... Αλλά παλεύεται... Βλέπουν με καρδιοτοκογραφο μόνιμα το μωρό μη ζοριστει...ειχα και εγώ πολύ στενό κολπο..δε λέω έκανα 4 ράμματα με πονούσαν πολλες μέρες μετά αλλά τώρα είναι σαν να μην έχω τίποτα...ο άντρας μου ήταν μέσα έκοψε τον ομφαλιο  λώρο και μου την έδωσε αυτός μετά που την είδε ο νεογνολογος ...οσο κλισέ Κ αν ακούγεται είναι η καλύτερη στιγμή Τ ζωής μου... Μετά ξεχνάς Κ ράμματα Κ πόνους χαρακτηριστικά... Με το που άκουσα Τ κλάμα της Κ λέω ωραία όλα καλά μετά δε μεενοιζε Π με έραψε  Π είχα ράμματα  που μου έλεγε ο γιατρός ΕΙΡΗΝΗ.. Θα πονάς μετά α

καμποσες μέρες... Έλεγα γιατρέ κάνε τη δουλειά σου να πάω στ δωμάτιο να δω το παιδί μου... Αφασία εγώ... Έλεγα γιουχου  γέννησα τα κατάφερα.. Μη φοβάστε ή φύση πρόνοει γι όλες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

@babybaby έτσι είναι όπως τα λες, κι εγώ στην αρχή έλεγα και σεφτομουνμδιαφορα αλλά όσο πλησιάζω τόσο αγχώνομαι και φαντάζομαι όταν μπω στον 9ο πρωτα ο Θεός θα θέλω να γεννηθεί να τελειώνω... αλλά ακόμα είμαι στη φάση που είμαι σχετικά κοντά αλλά όχι τόσο κοντά όποτε έχω την "άνεση" να νιώθω έτσι... 

σιγουρα περιμένω πως και πως να πιάσω το μικρό θαυματακι μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξεχνάω όλους τους φόβους μου δυστυχώς... δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να διαχειριστώ το άγχος μου, ίσως ζητήσω βοήθεια ειδικού να με χαλαρώσει λιγάκι... θα δούμε! 

Καλά ναι το φαντάζομαι... Όσο πλησιάζει η ώρα τόσο πιο έντονοι και δύσκολοι είναι οι φόβοι και οι σκέψεις,... Λογικό! Κι εγώ μη νομίζεις επειδή λέω τέτοια, κάτσε να φτάσει η ώρα και βλέπουμε!! χαχαχ! Πάντως αυτό το λένε όλες ότι μετά τα ξεχνάς όλα, το θέμα βέβαια είναι το πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κοριτσιαααααααα έκανα ένα μάθημα για τον τοκετό και αντί να χαλαρώσω αγχώθηκα ? Πως θα τα καταφέρω πως θα καταφέρει το σώμα μου καλεεεεε να κάνει έτοιμα πράγματα!!!! 

Άσε που καμία εδώ δεν έχει ινομυωματα ε; τόσο σπάνια είναι;;;;; 

με τρομάζουν τα ινομυωματακια μου :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το πιστεύω! Πήγα κ εγώ σε ένα μάθημα τοκετού κ έφυγα πιο αγχωμένη απο οτι πήγα! Σκεφτόμουν «τώρα όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά βοηθανε τις κοπέλες κ εγώ είμαι η μόνη που φρικάρει ή όλες αγχώθηκαν;». Όλο το βράδυ έβλεπα γέννες στον ύπνο μου!!! Ευελπιστώ οτι εκείνη την ώρα θα πάνε όλα καλά κ το σώμα μας θα τα βγάλει πέρα!! Μας είπαν να κάνουμε ασκήσεις κεγκελ, βοηθανε λέει τους μυς να δυναμώσουν και έτσι έχεις πιο εύκολο τοκετό. Σας είπαν εσάς τίποτα τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Gina83 είπε:

Δεν το πιστεύω! Πήγα κ εγώ σε ένα μάθημα τοκετού κ έφυγα πιο αγχωμένη απο οτι πήγα! Σκεφτόμουν «τώρα όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά βοηθανε τις κοπέλες κ εγώ είμαι η μόνη που φρικάρει ή όλες αγχώθηκαν;». Όλο το βράδυ έβλεπα γέννες στον ύπνο μου!!! Ευελπιστώ οτι εκείνη την ώρα θα πάνε όλα καλά κ το σώμα μας θα τα βγάλει πέρα!! Μας είπαν να κάνουμε ασκήσεις κεγκελ, βοηθανε λέει τους μυς να δυναμώσουν και έτσι έχεις πιο εύκολο τοκετό. Σας είπαν εσάς τίποτα τέτοιο;

Δεν είπαν κάτι για τις ασκήσεις αλλά το έχω ξανακούσει η αλήθεια ειναι... αυτό που είπαν πολλές φορές είναι ότι οι αναπνοές κάνουν τη διαδικασία πιο ανώδυνη και χωρίς αυτές πονάς παρά πολύ! Όχι ότι δεν πονάς με αυτές, αλλά καμία σχέση η ένταση των πόνων.... 

ρε συ πραγματικά έφυγα σχεδόν φρικαρισμενη..... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Gina83 είπε:

Δεν το πιστεύω! Πήγα κ εγώ σε ένα μάθημα τοκετού κ έφυγα πιο αγχωμένη απο οτι πήγα! Σκεφτόμουν «τώρα όλες αυτές οι λεπτομέρειες γενικά βοηθανε τις κοπέλες κ εγώ είμαι η μόνη που φρικάρει ή όλες αγχώθηκαν;». Όλο το βράδυ έβλεπα γέννες στον ύπνο μου!!! Ευελπιστώ οτι εκείνη την ώρα θα πάνε όλα καλά κ το σώμα μας θα τα βγάλει πέρα!! Μας είπαν να κάνουμε ασκήσεις κεγκελ, βοηθανε λέει τους μυς να δυναμώσουν και έτσι έχεις πιο εύκολο τοκετό. Σας είπαν εσάς τίποτα τέτοιο;

Κορίτσια μου το σώμα μας ειναι φτιαγμένο για αυτά..δεν χρειαζεται να κανουμε τίποτα.. ολα θα κυλήσουν και ου5ε που θα το καταλάβετε.. όσα σκέφτεστε τωρα για την γέννα δεν θα τα σκεφτείτε ούτε για ενα λεπτό οταν έρθει η ωρα, θα γίνουν απο μόνα τους!!! Εμενα προσωπικά με βοηθούσε να ξερω λεπτομέρειες. Έβλεπα βιντεάκια στο YouTube με γέννες κανονικές για να ξερω πως θα ειναι αλλα με ξεαγχωνε αυτο. Το μόνο που με αγχώνει τωρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ειναι τα ράμματα. Στην πρώτη ούτε που το σκέφτηκα, έβλεπα μόνο γέννες, οχι το μετα.. αμ στο μετα ζορίστηκα εγω χαχα.. ευτηχως είχα μόνο 3 ράμματα και άφησα μόνο το ενα να πέσει μόνο του, τα αλλα πήγα στη κλινική να μου τα βγάλουν γιατι με τραβούσαν παρα πολυ!! Αυτο φοβάμαι τωρα παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 η καθεμία μας τελικά έχει τους φόβους της.... σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, ειδικά από μαμάδες που το έχουν ήδη περάσει παίρνω δύναμη, φυσικά και από κορίτσια που το περνάνε τώρα μαζί μου και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη μου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

@Mama2015 η καθεμία μας τελικά έχει τους φόβους της.... σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, ειδικά από μαμάδες που το έχουν ήδη περάσει παίρνω δύναμη, φυσικά και από κορίτσια που το περνάνε τώρα μαζί μου και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη μου.... 

Εννοείτε αυτο..εμενα με βοηθούσε να σκέφτομαι το εξής: ποοοσες γυναίκες γεννάνε κάθε μέρα, έπαθε καμία κατι απο αυτο? Οχι άρα γιατι να πάθω εγω.. γέννα ειναι θα τελειώσει δεν θα γεννάω για 5 μερες!!!!! Πίστεψε το αυτο και ολα θα ερθουν αυτόματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

@Mama2015Φοβόσουν κ εσυ στο πρώτο σου; γιατί οι γύρω μου ώρες ώρες με κάνουν κ αισθάνομαι παράλογη... 

Όλες φοβόμαστε γιατι ειναι κατι που δεν γνωρίζουμε.. και οταν έρχεται η στιγμή που περνάει λες εντάξει οκ αυτο ηταν? Σκέψου οτι το λέω εγω που έκανα 12 ώρες να κάνω διαστολή, τις τελευταίες 5 έκανα επισκληριδιο μόνο γιατι ήθελα να το παω όσο μπορούσα φυσικά, μου έσπασαν τεχνικά τα νερά, και μου γύρισαν το μωρο στην κοιλιά με τα χέρια..και μόλις γέννησα λέω α εντάξει και οταν έρχονταν να με δουν και με ρωτούσαν θα έκανες και αλλο κα έλεγα ναι.. θελω να σου πω οτι ταλαιπωρήθηκα αρκετά αλλα δεν ηταν τίποτα μπροστά στο αποτέλεσμα και θα το καταλάβεις οταν θα πάρεις αγκαλια το μωράκι σου και θα το δεις που θα σε εχει ανάγκη..εκει θα πεις δεν ηταν τίποτα τελικά όλο αυτο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν @Λευτέρης μην αγχώνεσαι τόσο δεν υπάρχει λόγος. ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ! ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ! Μην ακούς εδώ κι εκεί γιατί στο τέλος η δική σου εμπειρία θα είναι κάτι μοναδικό καθώς και το πώς τη βίωσες. Δε θα κάτσω να σου αναλύσω το δικό μου τοκετό γιατί και πάλι θα πέσουμε στην παγίδα που σου λέω. Γνώμη μου: Ούτε μαθήματα,ούτε σεμινάρια ούτε τίποτα δε μπορούν να σε προετοιμάσουν πλήρως και να προσομοιάσουν τον τοκετό. Όλα θα πάνε καλά,μη φοβάσαι τίποτα! Γιατί να φοβάσαι κάτι και να χάνεις την ουσία? Να σκέφτεσαι ότι τόσες γυναίκες στον κόσμο γεννάνε καθημερινά και σίγουρα ανάμεσά τους πιο φυγόπονες ή φοβιτσιάρες από σένα και τα καταφέρνουν περίφημα. Εξάλλου τα ξεχνάς όλα αμέσως! Αλλιώς δε θα πήγαινε καμιά μας για 2ο και 3ο παιδάκι! χαχααχ ΧΑΛΑΡΩΣΕ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...