Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αχνό θετικό ή λάθος;


Μπλε

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  Αθηνα μου, η χοριακη δειχνει περιπου 7-8 ημερες μετα την εμφυτευση, οχι μετα την επαφη!! Μπορει δηλ μια γυναικα να εχει επαφη 1 ημερα πριν την ωορρηξια της, αλλα η εμφυτευση της να γινει 6 ημερες μετα. Μετα την εμφυτευση αρχιζει κ αυξανεται η β χοριακη κ οχι μετα την πετυχημενη, ας το πουμε, επαφη!!

   Γι αυτο κοριτσια, καλυτερα να ακουτε τους γιατρους σας (που δεν εχουν κ λογο να σας πουν ψεματα γι αυτο το θεμα), ενω εναν μικροβιολογο θα τον βολευε καθε ανυπομονη γυναικα που λαχταραει να δει ενα θετικο τεστ, να τρεχει καθε μηνα για χοριακη πριν την καθυστερηση.

 (καθυστερηση=1-2 μερες μετα το διανυσμα του μεγαλυτερου κυκλου)

Καλα τα λες ,αλλα εμενα η επαφη εγινε προγραμματισμενη μερα κ ωρα ωορρηξιας,γιατι προκαλεσαμε την ωορρηξια με ενεση ,οποτε ειναι πολυ συγκεκριμενα τα πραγματα. Κατι σαν σπερματεγχυση  με φυσικο τροπο πες το..Δεν το υπολογιζω βαση κυκλου ,γιατι ειναι αστατος το τελευταιο τριμηνο και η ωορρηξια μου εγινε 17-18 μερα αντι για 14-15ημερα που ηξερα ως τωρα.Οποτε και η επομενη περιοδος λογικα θα εχει μια καθυστερηση...Τ.παντων καθε γυναικα εχει διαφορετικα θεματα να αντιμετωπισει και αυτος που γνωριζει πιστευω καλυτερα ειναι ο γιατρος της!Σωστα το λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  Αθηνα μου, η χοριακη δειχνει περιπου 7-8 ημερες μετα την εμφυτευση, οχι μετα την επαφη!! Μπορει δηλ μια γυναικα να εχει επαφη 1 ημερα πριν την ωορρηξια της, αλλα η εμφυτευση της να γινει 6 ημερες μετα. Μετα την εμφυτευση αρχιζει κ αυξανεται η β χοριακη κ οχι μετα την πετυχημενη, ας το πουμε, επαφη!!

   Γι αυτο κοριτσια, καλυτερα να ακουτε τους γιατρους σας (που δεν εχουν κ λογο να σας πουν ψεματα γι αυτο το θεμα), ενω εναν μικροβιολογο θα τον βολευε καθε ανυπομονη γυναικα που λαχταραει να δει ενα θετικο τεστ, να τρεχει καθε μηνα για χοριακη πριν την καθυστερηση.

 (καθυστερηση=1-2 μερες μετα το διανυσμα του μεγαλυτερου κυκλου)

@Rosemary δηλαδή από τις 19 που ήταν η ωορηξια μου και η πιθανή σύλληψη θα πρέπει να μετρήσω 13 για να κάνω χοριακη;;Ευχαριστώ! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η DianaT είπε:

@Μπλε filicine το παίρνω και εγώ , απλά είναι και ωμέγα 3 και μαγνήσιο β6, τέλος πάντων , να πάνε όλα καλά και θα μας πουν οι γιατροί τι να κάνουμε !)

φιλακια και καλό υπόλοιπο της ημέρας!!

Ριξτο σε τροφες καλυτερα! Εγω τρωω καθε πρωι τοστ με αβοκαντο το οποιο ειναι ΜΠΟΜΠΑ για την εγκυμοσυνη και προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ εχει (νομιζω και ωμεγα 3) και φυλλικό οξύ, σίδηρο, βιταμίνη C, Α, και Ε νομιζω και πολλα αλλα. Δεν υπαρχει καλυτερο !!! και αν τρως και σπανακια, φακορυζα κλπ κλπ δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ριξτο σε τροφες καλυτερα! Εγω τρωω καθε πρωι τοστ με αβοκαντο το οποιο ειναι ΜΠΟΜΠΑ για την εγκυμοσυνη και προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ εχει (νομιζω και ωμεγα 3) και φυλλικό οξύ, σίδηρο, βιταμίνη C, Α, και Ε νομιζω και πολλα αλλα. Δεν υπαρχει καλυτερο !!! και αν τρως και σπανακια, φακορυζα κλπ κλπ δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο!!!

Πήγα στον γιατρό, μου είπε να μην αγχώνομαι, τώρα πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο και μετά θα μου δώσει τις βιταμίνες και ότι χρειάζεται, μετά την 12τη εβδομάδα. 

Και εγώ τρώω πολύ αβοκάντο, μου αρέσει πολύ, τώρα παραπάνω λόγος :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Ριξτο σε τροφες καλυτερα! Εγω τρωω καθε πρωι τοστ με αβοκαντο το οποιο ειναι ΜΠΟΜΠΑ για την εγκυμοσυνη και προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ εχει (νομιζω και ωμεγα 3) και φυλλικό οξύ, σίδηρο, βιταμίνη C, Α, και Ε νομιζω και πολλα αλλα. Δεν υπαρχει καλυτερο !!! και αν τρως και σπανακια, φακορυζα κλπ κλπ δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο!!!

Πως το κανεις βρε κοριτσι αυτο το τοστ να το δοκιμασουμε κι εμεις? Το αλεθεις? Βαζεις κ αλλα πραγματα μεσα?? Νιυ ανοιξε η ορςξη νυχτιατικα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να φτιαξεις το αβοκαντο δεν ειναι τπτ! Βγαζεις το ψαχνο με ενα κουταλι το βαζεις σε ενα μπολ και λιώνει με το πιρούνι!!! Το προτείνω με φρυγανισμενο ψωμι ντοματουλα και αυγο. ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ. Μπορεις να βάλεις και λιγο λαδακι μεσα στο λιωμενο αβοκάντο και αλατακι πιπερακι. Αλλα τρωγεται και με ενα σωρο άλλους συνδυασμούς. Καλη μάσα!! Και για βραδινό καλο είναι. Χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ειρήνη ρασακη είπε:

@Rosemary δηλαδή από τις 19 που ήταν η ωορηξια μου και η πιθανή σύλληψη θα πρέπει να μετρήσω 13 για να κάνω χοριακη;;Ευχαριστώ! !

Καλυτερα 15! Να εχεις δηλ κ μθα μερα καθυστερηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Το να φτιαξεις το αβοκαντο δεν ειναι τπτ! Βγαζεις το ψαχνο με ενα κουταλι το βαζεις σε ενα μπολ και λιώνει με το πιρούνι!!! Το προτείνω με φρυγανισμενο ψωμι ντοματουλα και αυγο. ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ. Μπορεις να βάλεις και λιγο λαδακι μεσα στο λιωμενο αβοκάντο και αλατακι πιπερακι. Αλλα τρωγεται και με ενα σωρο άλλους συνδυασμούς. Καλη μάσα!! Και για βραδινό καλο είναι. Χαχαχαχα

ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ!! Προς το παρον την εβγαλα με αμυγδαλα βουτηγμενα σε ταχινομελο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Καλα τα λες ,αλλα εμενα η επαφη εγινε προγραμματισμενη μερα κ ωρα ωορρηξιας,γιατι προκαλεσαμε την ωορρηξια με ενεση ,οποτε ειναι πολυ συγκεκριμενα τα πραγματα. Κατι σαν σπερματεγχυση  με φυσικο τροπο πες το..Δεν το υπολογιζω βαση κυκλου ,γιατι ειναι αστατος το τελευταιο τριμηνο και η ωορρηξια μου εγινε 17-18 μερα αντι για 14-15ημερα που ηξερα ως τωρα.Οποτε και η επομενη περιοδος λογικα θα εχει μια καθυστερηση...Τ.παντων καθε γυναικα εχει διαφορετικα θεματα να αντιμετωπισει και αυτος που γνωριζει πιστευω καλυτερα ειναι ο γιατρος της!Σωστα το λες!

  Ναι, αυτο λεω! Ακομα κ τεχνητη γονιμοποιηση να κανεις ή σπερπατεγχυση (σε καθορισμενη ημερα) της ημερα της ωορρηξιας γινεται η ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ κ οχι η εμφυτευση.

   Εσυ δηλ που ειχες προγραμματισμεη επαφη στην ωορρηξια, αν πηγαν ολα καλα, θα εγινε γονιμοποιηση. Η χοριακη ομως ανεβαινει μετα την εμφυτευση η οποια γινεται καποιες μερες αργοτερα απο την γονιμοποιηση..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Ναι, αυτο λεω! Ακομα κ τεχνητη γονιμοποιηση να κανεις ή σπερπατεγχυση (σε καθορισμενη ημερα) της ημερα της ωορρηξιας γινεται η ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ κ οχι η εμφυτευση.

   Εσυ δηλ που ειχες προγραμματισμεη επαφη στην ωορρηξια, αν πηγαν ολα καλα, θα εγινε γονιμοποιηση. Η χοριακη ομως ανεβαινει μετα την εμφυτευση η οποια γινεται καποιες μερες αργοτερα απο την γονιμοποιηση..!

Δεν τ ηξερα,Ωστόσο αδιαθετησα οποτε ...Τουλάχιστον να ξερω τι γίνεται. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Δεν τ ηξερα,Ωστόσο αδιαθετησα οποτε ...Τουλάχιστον να ξερω τι γίνεται. .

  Μην απογοητευεσαι Αθηνα μου..! Εχω να σου δηλωσω οτι πριν 2 βδομαδες, γεννησε η γυναικα ενος φιλου μου η οποια ειναι 43 χρονων παρακαλω, ΔΙΔΥΜΑ!!!!!! Εξωσωματικη εκανε, αλλα σημασια εχει οτι τα καταφερε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα μπορουμε να ξερουμε την μερα της συλληψης , οχι ομως της εμφυτευσης. Πχ εχεις ωορρηξια σημερα και εχεις επαφη αρα σημερα θα γινει η συλληψη ακομα και αν ειναι με σπερμα προηγουμενης μερας και μετα αρχιζει η διαδικασια της εμφυτευσης εγω ας πουμε ξερω οτι η εμφυτευση δεν εκανε πανω απο 6 μερες μετα την συλληψη καθως ειχα θετικο τεστ την 7η μερα αρα στην προκειμενη μπορεις με σχετικη ασφαλεια να πεις οτι η εμφυτευση εγινε μεσα σε αυτες τις 6 μερες απο την συλληψη. Μπορει να ειχε κανει και περισσοτερο ομως οποτε για αυτο δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια πριν την μερα της περιοδου.

*Καταλαβαινω οτι η συλληψη λεγεται η επιτευξη της ολης διαδικασιας και οχι η γονιμοποιηση οποτε οπου συλληψη βλεπε γονιμοποιηση να ειμαστε και ορθοι επιστημονικα :P

Επεξεργάστηκε από Μπλε
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

  Μην απογοητευεσαι Αθηνα μου..! Εχω να σου δηλωσω οτι πριν 2 βδομαδες, γεννησε η γυναικα ενος φιλου μου η οποια ειναι 43 χρονων παρακαλω, ΔΙΔΥΜΑ!!!!!! Εξωσωματικη εκανε, αλλα σημασια εχει οτι τα καταφερε!!!

Εγω βαδιζω στα 46...και δεν το ειχα καταλαβει χαχαχα.Οσο για εξωσωματικη δεν αντεδρασε ο οργανοσμος μου σε ενεσεις και μου το αποκλεισαν ηδη 2 γιατροι...Ενας μ μιλησε για πιθανοτητα 2 τα εκατο και αν...Ξαφνικα νιωθω παρα πολυ κουρασμενη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2018 at 6:37 ΜΜ, ο/η Ειρήνη ρασακη είπε:

@Rosemary δηλαδή από τις 19 που ήταν η ωορηξια μου και η πιθανή σύλληψη θα πρέπει να μετρήσω 13 για να κάνω χοριακη;;Ευχαριστώ! !

@Rosemary σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!αν δεν αδιαθετησω μέχρι Παρασκευή που περιμένω θα πάω! ! (μακάρι να μην!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/01/2018 at 12:25 ΠΜ, ο/η Μπλε είπε:

Το να φτιαξεις το αβοκαντο δεν ειναι τπτ! Βγαζεις το ψαχνο με ενα κουταλι το βαζεις σε ενα μπολ και λιώνει με το πιρούνι!!! Το προτείνω με φρυγανισμενο ψωμι ντοματουλα και αυγο. ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ. Μπορεις να βάλεις και λιγο λαδακι μεσα στο λιωμενο αβοκάντο και αλατακι πιπερακι. Αλλα τρωγεται και με ενα σωρο άλλους συνδυασμούς. Καλη μάσα!! Και για βραδινό καλο είναι. Χαχαχαχα

μιαμ μιαμ κ γω έτσι το φτιάχνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...