Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περίοδος


Recommended Posts

Καλησπέρα θα τα πάρω λίγο από την αρχή.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου που έχω περίοδο θυμάμαι ποτέ δεν είχα μεγάλη ροή αυτό που λέμε είχα φυσιολογική δλδ πήγαινα κανονικά σχολείο ακόμη και στην σχολή μου δεν είχα θέματα μέχρι που το 2015 το καλοκαίρι αρχή σε η περιοδος να είναι σταγόνες και να κράτει πολλές μέρες μέχρι τον Μάρτιο του 2016 που δεν σταμάταγε και έκανα αφαίρεση πολυποδα και μετά από εκεί αλαξε η περιοδος μέχρι τον Ιούλιο του 2017 η περιοδος ήταν μόνο με φάρμακα και κρατούσε 9 ημέρες με πολύ ροή και να τα πω και με πιγματα (συγγνώμη για την περιγραφή) από τον Σεπτέμβριο που άρχισε η περιοδος να έρχετε από μόνη της συνεχίζει αυτή η κατάσταση ως και σήμερα αλλα μέχρι και την τελευταία μέρα να έχω ροή. Που αυτό με δυσκολεύει σε όλα δλδ δεν μπορώ να κάτσω πανό από μισή ώρα θέλω να είναι όλο ξαπλα και κάθε μισή ώρα να πρέπει να πάω στο wc και να θέλω να βγω έξω να μην μπορώ όπως και να δουλέψω αν χρειαστεί πάλι δεν μπορώ (μιας και αν δουλέψω θα πρέπει μα είμαι έξω και μα είμαι όρθια για ώρες) όπως και να κάνω πράγματα στο σπίτι..

Ήθελα να ρωτήσω είναι καμία κοπέλα που έχει μεγάλη ροή και πως το αντιμετωπίζει; δεν το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου λόγο ότι επερνα φάρμακο κα έρθει και όταν του το είχα πει μου είπε είναι φυσιολογικό λόγο του φαρμάκου.. Αλλά αρχίζει να με  ανησυχεί αυτό το πράγμα και δεν ξέρω τη να κάνω..; αγχώνομαι και για τον αιματοκρίτη δεν είναι επικίνδυνο; λέτε να φταίει το serpafar που είχα πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μεγάλη ΡΟΗ βρήκες τον σωστό άνθρωπο. 7 ημέρες γεμάτες και καμία φορα πήγαινε και 8η με ποσότητα που απο την πρώτη ημέρα χρειάζομαι τις πολυ χοντρές σερβιέτες που δεν εχουν κάν φτερά με αλλαγές κάθε 1 ωρα. Πρώτη φορα αδιαθέτησα στα 11 οπότε φαντάζεσαι τι τραβούσα σαν παιδι ειδικά το καλοκαίρι. Αλλα ειναι απλή συνήθεια παντα έτσι ειναι. Δεν ξερω αν έπαιξε αυτο ρόλο στο οτι απο πολυ μικρή είχα σιδηροπενικη αναιμία, μεχρι και τωρα εχω που ειμαι 23 και απο παιδι μεχρι και πριν μείνω έγκυος παλι, κάθε μηνα οταν αδιάθετους α έπαιρνα τα Legofer για να μπορω να ειμαι εντάξει. Ειμαι τυχερή στην ατυχία μου όμως γιατι ποτέ δεν είχα πόνους περιόδου, φαντάσου με τέτοια ΡΟΗ να είχα και πόνους... Παναγία μου.. σίγουρα θα πρεπει να κανείς εξετάσεις για να βλέπεις τον αιματοκρίτη σου. Εγω παντα ήμουν στο 30-31 καμία φορα και 29, πρώτη φορα ανακινημένος στην πρώτη εγκυμοσύνη μου που επερνα σίδηρο και με την διατροφή που έκανα τον ανέβασα στο 43, αυτο ηταν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 Ουφ ηρέμησα λίγο κι εγώ κάπου στα 11 αδιαθετισα αλλά πρώτη φορά που ήρθε πέθανα στον πόνο μετά από εκεί τίποτα αν πόνεσα πολύ λίγο και αυτό μέχρι να έρθει για καμία ώρα αλλά πολύ ελαφριά. Κι εγώ 23 ειμαι αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω παιδάκι να σου ζήσει.. Εμένα ο αιματοκρίτης την Τελευταίαφορά ήταν 39. Αχ σε ευχαριστώ που μου απάντησες εμένα κρατάει 6 με 9 ημέρες ανάλογα τα κέφια της..!!! Εγώ θέλω μεγάλες σερβιέτες Αλλιός δεν.. 

Να σε ρωτήσω ο γιατρός σου τη σου έχει πει; τον έχεις ρωτήσει;

Συγγνώμη που σε ζαλίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

@Mama2015 Ουφ ηρέμησα λίγο κι εγώ κάπου στα 11 αδιαθετισα αλλά πρώτη φορά που ήρθε πέθανα στον πόνο μετά από εκεί τίποτα αν πόνεσα πολύ λίγο και αυτό μέχρι να έρθει για καμία ώρα αλλά πολύ ελαφριά. Κι εγώ 23 ειμαι αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω παιδάκι να σου ζήσει.. Εμένα ο αιματοκρίτης την Τελευταίαφορά ήταν 39. Αχ σε ευχαριστώ που μου απάντησες εμένα κρατάει 6 με 9 ημέρες ανάλογα τα κέφια της..!!! Εγώ θέλω μεγάλες σερβιέτες Αλλιός δεν.. 

Να σε ρωτήσω ο γιατρός σου τη σου έχει πει; τον έχεις ρωτήσει;

Συγγνώμη που σε ζαλίζω 

καλημέρα Νίκη μου! Λοιπόν εγώ έχω από την 1η μέρα κόκκινο αίμα(δεν ξεκινάει με καφέήροζήμπεζ) και από τη2η μέχρι και την 4η μέρα αν κάτσω όρθια πάνω από 10 λεπτά νιώθω ότι θα λερωθώ παντού! Και όντως έχω λερωθεί πολλές φορές. Και τη νύχτα πλημμύρα! Από την 5η μέρα μέχρι την 7η-8η που μου τελειώνει πάει μειωτικά η ροή! Ταυτόχρονα έχω φοβερούς πόνους περιόδου που κάποιες φορές με καθηλώνουν κι έχω πάει και στο νοσοκομείο(είμαι πολύ ανεκτική στον πόνο). Παυσίπονα,θερμοφόρες κλπ Μαύρα χάλια. Έχω ρωτήσει 3 γιατρούς και δεν το αξιολογούν. Μάλιστα με ρωτάνε πρώτα αν άλλαξε ξαφνικά ή μετά από κάτι και όταν τους λέω ότι από πάντα έτσι ήταν μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια για μένα ΕΙΝΑΙ πρόβλημα! χαχαχαχα Εγώ τρώω το αγγούρι(συγγνωμη κι ολας).....Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και να μη νιώθεις πια μόνη! ΧΑΧΑΧΑΧ Είμαστε ήδη 3!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@OLY10 Καλημέρα..! Εμένα 1η Η μέρα είναι λίγο αλλά από την 2η μέρα ως να τελειώσει με ξετιναζει άσε που έχω κάνει εξωρια στον άντρα μου και κοιμάται στον καναπέ μέχρι να τελειώσει... οπότε να μην μπω στον κόπο να το ψάξω. Μακάρι να αλλάξει αυτό το πράγμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λέτε να ρωτήσω τον γιατρό μου αν μπορώ να περνώ βιταμίνες; η δεν κάνει χωρίς να κάνω εξετάσεις με βιταμίνες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh καλησπέρα. Είχα το ίδιο θέμα και πριν μερικούς μήνες πέρα από το σίδηρο (λόγω σιδηροπενικης αναιμίας) και χωρίς να έχω κάποιο πολυποδαδα κλπ ο γιατρός μου έδωσε κάτι χάπια που λέγονται mitrotan.Αυτά από ότι μου είπε τα παίρνουν οι λεχονες για να μην έχουν πολύ αίμα η μετά από αμβλώσεις για τον ίδιο λόγο.Τα πείρα για 2 μήνες δεύτερη και τρίτη μέρα που συνήθως είχα πολύ ροή και από τότε όλα οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh  Εννοείται να ρωτήσεις εμένα πάντως με βοήθησαν πολύ αυτά τα χάπια αν και μου είχε πει 2 τη μέρα εγώ έπαιρνα 1 (γενικά αποφεύγω τα χάπια) και έκανε δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νικη!! Εγω μπορει να μην εχω τοσες μερες περιοδο (συνηθως 5 μερες μου κραταει), αλλα εχω πολυ μεγαλη ροη κ τεραστιο πονο-απειρες φορες εχω παει νοσοκομειο για παυσιπονη ενεση.

Μπορειςνα ρωτησεις τον γιατρο σου, μηπως κανεις κσμια εξεταση σιδηρου συγκεκριμενη ημερα του κυκλου. Αν εχεις θεμα μπορει να σου δωσει σημπληρωμα για εκεινες μονο τις ημερες. Επισης εκεινες τις μερες να πινεις γαλα κ να τρως δημητριακα ολικης!

Εμενα στον πονο εκτος απο τα πολυ ισχυρα πλεον παυσιπονα (νουροφεν περιοδου κυριως) που πρεπει να μαθεις ποτε να τα παιρνεις (πλεον αναγνωριζω τα συμπτωματα λιγο πριν τον μεγαλο πονο κ τα παιρνω τοτε) με βοηθαει το ζεστο τσαι του βουνου κ ακομη πιο πολυ το φασκομηλο.

Τελος να πω οτι χωρις ταμπον εγω δεν μπορω να κινηθω οταν περιοδευω.. Κ βαζω κ σερβιετακι γιατι γινονται κ ατυχηματα.. Αλλα ρε κοριτσια με την σερβιετα νιωθω οτι πλατσουριζω..! Σιγουρα ειναι πιο ανθυγιεινο το ταμπον αλλα με την σερβιετα γινομαι τρελη κ σταμπαρισμενη!!

Ευχομαι ολες να ηρεμησετε τουλαχιστον για 9 μηνες απο την κοκκινη στρατια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary εγώ δεν έχω πόνους ούτε συπτοματα ότι θα έρθει άντε να έχω καμία ενόχληση πολύ ελαφριά πριν έρθει. Ταμπόν ποτέ μου δεν μπόρεσα. Αχ κι εγώ έτσι νιώθω σαν να πλατσουριζω θα των ρωτήσω να μου γράψει να κάνω και άλλες εξετάσεις είχα κάνει σίδηρο αλλά όχι με την περίοδο εμένα με τρομάζει το θέμα με τον αιματοκρίτη να μην πέσει λόγο ότι έχω και στίγμα και έχω διαβάσει ότι πέφτει ο αιματοκρίτη με το στίγμα άστα. Θα τον ρωτήσω και αν γίνετε τίποτα με την τόση περίοδο πλέων όλα με αγχονουν τόσο πολύ και έχω ζαλίσει την μάνα μου.. Και τον άντρα μου αχαχα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάντως κορίτσια που μου απαντήσατε.. Είμαι λίγο ποιό ήρεμη τώρα λέω μπας και έχω τίποτα αλλά δεν θα είχαν δείξει κάτι ο υπέρηχος και η εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

@Mama2015 Ουφ ηρέμησα λίγο κι εγώ κάπου στα 11 αδιαθετισα αλλά πρώτη φορά που ήρθε πέθανα στον πόνο μετά από εκεί τίποτα αν πόνεσα πολύ λίγο και αυτό μέχρι να έρθει για καμία ώρα αλλά πολύ ελαφριά. Κι εγώ 23 ειμαι αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω παιδάκι να σου ζήσει.. Εμένα ο αιματοκρίτης την Τελευταίαφορά ήταν 39. Αχ σε ευχαριστώ που μου απάντησες εμένα κρατάει 6 με 9 ημέρες ανάλογα τα κέφια της..!!! Εγώ θέλω μεγάλες σερβιέτες Αλλιός δεν.. 

Να σε ρωτήσω ο γιατρός σου τη σου έχει πει; τον έχεις ρωτήσει;

Συγγνώμη που σε ζαλίζω 

Δεν με ζαλίζεις κοριτσι μου.. ο γιατρος μου έλεγε οτι υπήρχαν τρόποι να ρυθμιστεί αλλα καλυτερα να μην επεμβαίνω ποτέ σε τέτοια πράγματα. Αυτη ειναι η περίοδος σου μου έλεγε να μάθεις να ζεις με αυτήν γιατι άλλες κοπέλες δεν αδιάθετους καθόλου, ε οπότε το βούλωνα και εγω χαχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Δεν με ζαλίζεις κοριτσι μου.. ο γιατρος μου έλεγε οτι υπήρχαν τρόποι να ρυθμιστεί αλλα καλυτερα να μην επεμβαίνω ποτέ σε τέτοια πράγματα. Αυτη ειναι η περίοδος σου μου έλεγε να μάθεις να ζεις με αυτήν γιατι άλλες κοπέλες δεν αδιάθετους καθόλου, ε οπότε το βούλωνα και εγω χαχα..

Κατάλαβα... κι εμένα καμία τέτοια απάντηση βλέπω να μου δίνει αν του πω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Κατάλαβα... κι εμένα καμία τέτοια απάντηση βλέπω να μου δίνει αν του πω .

Υπομονή και το μυστικό ειναι να βρεις τις σερβιέτες που σου κάνουν. Εγω στα μεσα βάζω τις τένΑ που ειναι για λοχεία για 2μερες και μετα τις always που δεν εχουν φτερά ειναι πολυ χοντρές δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται, και τωρα λόγω εγκυμοσύνης δεν χρησιμοποιώ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟΟΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 αυτές χρησιμοποιώ αλλά της τενα μέχρι να τελειώσω και τελευταία μέρα την always. Μόνο 1η και τελευταία μέρα δεν έχω μεγάλη ροή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2018 at 9:51 ΜΜ, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα θα τα πάρω λίγο από την αρχή.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου που έχω περίοδο θυμάμαι ποτέ δεν είχα μεγάλη ροή αυτό που λέμε είχα φυσιολογική δλδ πήγαινα κανονικά σχολείο ακόμη και στην σχολή μου δεν είχα θέματα μέχρι που το 2015 το καλοκαίρι αρχή σε η περιοδος να είναι σταγόνες και να κράτει πολλές μέρες μέχρι τον Μάρτιο του 2016 που δεν σταμάταγε και έκανα αφαίρεση πολυποδα και μετά από εκεί αλαξε η περιοδος μέχρι τον Ιούλιο του 2017 η περιοδος ήταν μόνο με φάρμακα και κρατούσε 9 ημέρες με πολύ ροή και να τα πω και με πιγματα (συγγνώμη για την περιγραφή) από τον Σεπτέμβριο που άρχισε η περιοδος να έρχετε από μόνη της συνεχίζει αυτή η κατάσταση ως και σήμερα αλλα μέχρι και την τελευταία μέρα να έχω ροή. Που αυτό με δυσκολεύει σε όλα δλδ δεν μπορώ να κάτσω πανό από μισή ώρα θέλω να είναι όλο ξαπλα και κάθε μισή ώρα να πρέπει να πάω στο wc και να θέλω να βγω έξω να μην μπορώ όπως και να δουλέψω αν χρειαστεί πάλι δεν μπορώ (μιας και αν δουλέψω θα πρέπει μα είμαι έξω και μα είμαι όρθια για ώρες) όπως και να κάνω πράγματα στο σπίτι..

Ήθελα να ρωτήσω είναι καμία κοπέλα που έχει μεγάλη ροή και πως το αντιμετωπίζει; δεν το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου λόγο ότι επερνα φάρμακο κα έρθει και όταν του το είχα πει μου είπε είναι φυσιολογικό λόγο του φαρμάκου.. Αλλά αρχίζει να με  ανησυχεί αυτό το πράγμα και δεν ξέρω τη να κάνω..; αγχώνομαι και για τον αιματοκρίτη δεν είναι επικίνδυνο; λέτε να φταίει το serpafar που είχα πάρει;

Γειά σου Νικούλα!!!Εγώ όσο πιο πίσω παω θυμάμαι τον εαυτό μου με απίστευτες αιμορραγίες και πήγματα όπως λές!!Η τότε γιατρός μου μου είχε πει ότι έχω παχύ ενδομήτριο και για αυτό!!Τώρα μπορώ να σου πω ένα μήνα έχω και ένα μήα χαλαρά!!Αλλά το αίμα το πολύ κρατά 3 μέρες!!Μετά καφεκόκκιο και μετά καφέ!!!Επίσης μου είχαν πει να πίνω σίδηρο 1 βδομάδα πριν την περίοδο και τις ημέρες εκείνες.Δεν το έκανα ποτέ βέβαια!!Είχα 36 αιμοτοκρίτη πιο μικρή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@Mama2015 αυτές χρησιμοποιώ αλλά της τενα μέχρι να τελειώσω και τελευταία μέρα την always. Μόνο 1η και τελευταία μέρα δεν έχω μεγάλη ροή 

Σε καταλαβαίνω ειναι λιγο βάσανο ειδικά το καλοκαίρι οι φίλες μου βάζουν ταμπόν και πανε θάλασσα και εγω ούτε που βγαίνω απο το σπίτι μη με χτυπήσει ήλιος και μου έρθει περισσότερο αίμα... μόνο όπως σου ειπα τον αιματοκρίτη να κοιτάς και αν σου κατεβαίνει πολυ ή νοιώσει σ αδυναμία τις μερες της περιόδου ( γιατι και τωρα να μην νιώθεις όσο περνάει ο καιρός θα δεις οτι θα νοιώσεις) ζητά απο τον γιατρό σου να σου γράψει σίδηρο. Και καλή διατροφή εμενα μου έλεγε η παθολόγος να τρώω πολυ κόκκινο κρέας και πολλά ροδια οταν περιμένω.. και σίδηρο να σου γράψει όμως να ξέρεις οτι μπορεί να μην σου ταιριάξει και να κανείς διάρροια συγνώμη κιόλας.. εγω μεχρι να καταλήξω στα λεγκοφερ εχω αλλάξει μάρκες και μάρκες, μόνο οταν ήμουν μικρή δεν με πείραζαν γιατι έπαιρνα παιδικη μάρκα.. θα δεις και μονή σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia εμένα έγινε αυτό μετά από υστεροσκοπηση που αγοράσαμε πολυποδα και καθαρίσαμε το ενδομήτριο να το πω. Θα ρωτήσω κι εγώ για τον σίδηρο τη να πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 άστο το θέμα καλοκαίρι 2 καλοκαίρια σωθικά είχα μόνο μια φορά αλλά δεν μπορούσα ούτε θάλασσα ούτε να βγω τίποτα θέλω να είναι όλο μέσα με πολύ δροσιά. Σίδηρο επερνα κι εγώ μικρή η παθολόγος δεν μπορεί να γράψει για σίδηρο και να μου δώσει ή μόνο ο γυναικολογος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@Mama2015 άστο το θέμα καλοκαίρι 2 καλοκαίρια σωθικά είχα μόνο μια φορά αλλά δεν μπορούσα ούτε θάλασσα ούτε να βγω τίποτα θέλω να είναι όλο μέσα με πολύ δροσιά. Σίδηρο επερνα κι εγώ μικρή η παθολόγος δεν μπορεί να γράψει για σίδηρο και να μου δώσει ή μόνο ο γυναικολογος; 

Κοιτά η αλήθεια ειναι οτι αν ξέρεις τι σου κάνει και μονή σου το παίρνεις. Εγω πλέον απλά παω στο φαρμακείο και ζητάω λεγκοφερ. Απλά τα πληρώνω 6,5€ το κουτί ενώ αν τα έγραφα θα πλήρωνα 1-2€ αν δεν κάνω λαθος. Το ποιος γιατρος τα γραφει δεν γνωρίζω αν μπορεί και γυναικολόγος αλλα μπορεις να ρωτήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Κοιτά η αλήθεια ειναι οτι αν ξέρεις τι σου κάνει και μονή σου το παίρνεις. Εγω πλέον απλά παω στο φαρμακείο και ζητάω λεγκοφερ. Απλά τα πληρώνω 6,5€ το κουτί ενώ αν τα έγραφα θα πλήρωνα 1-2€ αν δεν κάνω λαθος. Το ποιος γιατρος τα γραφει δεν γνωρίζω αν μπορεί και γυναικολόγος αλλα μπορεις να ρωτήσεις..

Μόνοι μου δεν ξέρω θα ρωτήσω τον γυναικολόγο και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας με κάνατε να ηρεμήσω έπαθα ένα σοκ κάθε φορά που έχω περίοδο τρομάζω με πιάνει ένα απίστευτο άγχος και μια τρομάρα άλλο πράγμα... εύχομαι σε όλες μας να μην έρθει η κυρία με τα κόκκινα για πόλους μήνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...