Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεύτερο τρίμηνο-πόνοι περιοδου


Recommended Posts

Καλημέρα (ξανά) 

προχθες έκανα χαζομάρα και πήγαμε με τη μαμα μου στο mall και περπατήσαμε 4 ωριτσες χωρίς να πάρω χαμπάρι, δεν είχα δυσφορία, δεν είχα πόνο, ήμουν μια χαρά. Γυρίσαμε το βράδυ όλα καλά. 

Την επόμενη μέρα ξύπνησα με πόνους περιόδου, μέση και κοιλιά, αρκετά ενοχλητικούς. Πήρα ένα ντεπόν και επειδή είχα και μια δουλειά που έπρεπε να κάνω, πήρα το αμάξι και βγήκα, πάρκαρα παρά πολύ μακριά και περπάτησα γύρω στα 15'-20' σε δρόμο με ανηφοριτσα.... ο πόνος γινόταν χειρότερος, τέλος πάντων με πολλά ήρθα σπίτι, εκεί πονούσα αρκετά, πήρα τον Γιατρό μου, μου είπε να πάρω μπουσκοπαν και ντεπόν μαζί μήπως κάνω και μικροσυσπασεις να θα αντιμετωπισει το μπουσκοπαν που είναι σπασμολυτικο. Δεν με έπιανε τίποτα... όλο το βράδυ το έβγαλα ξύπνια και κατά θα 5:30 πήρα να ντεπόν μάξιμουμ μαζί με μπουσκοπαν και μετά από λιγο με πήρε ο ύπνος. 

Η κοιλιά μου δεν πετρωνε, επειδή αναφέρθηκαν οι συσπάσεις... δεν είχα αλλαγή στα υγρά... τρόμαξα γιατί ήταν αρκετά ενοχλητικοί οι πόνοι.... τώρα νομίζω ότι κάπως μαλακώνει.... 

εχετε εμπειρία; 

να σημειώσω ότι με βάση την πητ αύριο μπαίνω στον 6ο.... δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Εγω επαιρνα μπουσκοπαν ολο το πρωτο τριμηνο λογο πονων περιοδων. Εμενα ο γιατρος μου εχει πει οτι οι συσπασεις δεν εμφανιζονται μονο με την μορφη πετρωματος αλλα κ με πονους περιοδου...

   Εκανες πολυ μεγαλη υπερβαση θεωρω κ κουρασες πολυ τον εαυτο σου... Αλλο να περπατας 1 ωρα την ημερα με την εγκριση του γιατρου σου - σαν ασκηση κ αλλο 4 ωρες ή σε ανυφορες.. Πρεπει να φροντιζεις να καθεσαι λιγο πριν κουραστεις κ αχι αφου νιωσεις εξουθενωση.

   Απο δω κ περα να προσεχεις κ αν σου ξανασυμβει αυτο κ δεν υποχωρουν οι πονοι, να παρεις τον γιατρο σου... Μπορει να σου πει να μεινεις ξαπλα καποιες μερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ. Ίσως είναι συσπάσεις τι να πω. Δεν ξέρω αν φταίνε και τα ινομυωματα που έχω. Έχω ένα μεγάλο 9εκατοστα κι ένα 4, ευτυχώς και τα δυο εκτός μήτρας, αλλά μέχρι να ανεβεί το μωρό που ήταν στριμωγμένα τα πράγματα μου έδωσε κάτι πόνους που χρειάστηκε νοσηλεία για μια εβδομάδα. 

Ισως με την κούραση να ενεργοποίησα και κάτι τέτοιο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ αυτές τις μερες είχα πονάκια αλλα αυτο που με ανησύχησε πιο πολυ ήταν τα σφιξιματα στην κοιλιά. Είμαι 20+ εβδομάδων. Πήγα στο γιατρό και μου είπε να ξεκουράζομαι περισσότερο και να πίνω πολυ νερό για να είμαι ενυδατωμένη σωστά. Επίσης, επειδή υποφέρω απο δυσκοιλιότητα μου είπε να ρυθμίσω και αυτο γιατί παίζει ρόλο. Κατα τ’άλλα μου είπε οτι τα πονάκια ειναι φυσιολογικά γιατί το μωρό μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς και το σώμα παλεύει να προσαρμοστεί στις αλλαγές. Ελπίζω να σταματήσουν (κυριως τα σφιξιματα) γιατί είναι πολυ ενοχλητικό συναίσθημα και κυρίως παρα πολυ τρομακτικό! Προχτές δεν έκλεισα μάτι από τις ενοχλήσεις και το άγχος!

γενικα ενώ πίστευα οτι θα είμαι στην εγκυμοσύνη σχεδόν όπως και πριν βλέπω πως δεν ισχύει, θέλει πολυ πιο χαλαρούς ρυθμούς και φροντίδα του εαυτού μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Gina83 είπε:

Και εγώ αυτές τις μερες είχα πονάκια αλλα αυτο που με ανησύχησε πιο πολυ ήταν τα σφιξιματα στην κοιλιά. Είμαι 20+ εβδομάδων. Πήγα στο γιατρό και μου είπε να ξεκουράζομαι περισσότερο και να πίνω πολυ νερό για να είμαι ενυδατωμένη σωστά. Επίσης, επειδή υποφέρω απο δυσκοιλιότητα μου είπε να ρυθμίσω και αυτο γιατί παίζει ρόλο. Κατα τ’άλλα μου είπε οτι τα πονάκια ειναι φυσιολογικά γιατί το μωρό μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς και το σώμα παλεύει να προσαρμοστεί στις αλλαγές. Ελπίζω να σταματήσουν (κυριως τα σφιξιματα) γιατί είναι πολυ ενοχλητικό συναίσθημα και κυρίως παρα πολυ τρομακτικό! Προχτές δεν έκλεισα μάτι από τις ενοχλήσεις και το άγχος!

γενικα ενώ πίστευα οτι θα είμαι στην εγκυμοσύνη σχεδόν όπως και πριν βλέπω πως δεν ισχύει, θέλει πολυ πιο χαλαρούς ρυθμούς και φροντίδα του εαυτού μας..

Έτσι είναι.... νομίζουμε ότι όλα είναι όπως πριν κ αρχίζουμε και φερόμαστε όπως πριν και μας δίνει ανάποδες και συνερχομαστε. Αν αυτό που εχεις είναι συσπάσεις εμένα μου είπε το buscopan που είναι σπασμολυτικο βοηθάει πολύ στο να τις χαλαρώνει. Μάλιστα μου είπε πάρε κι ας μην είμαστε σίγουροι κι ας μην πονάς. 

Οταν ήμουν στο νοσοκομείο, μου έκαναν κλυσμα, μου έδωσαν υποθετα γλυκερινης τίποτα αρνιόταν το έντερο μου. Σε κάποια φάση πήρα τα all bran αυτά στη φωτό που σου βάζω και με βοήθησε την επόμενη μέρα πήγα τουαλέτα κανονικότατα, από τότε κάθε φορά που νιώθω ότι πάει κάτι να γίνει τρώω λίγα και πάντα είναι αποτελεσματικά και με βοηθάμε παρά πολύ! Δοκίμασε τα αν μπορείς να τα βρεις. 

Νερο και ξεκούραση, μου έλεγε η μαία ότι τα σπασμένα της εγκυμοσύνης τα πληρώνεις την επόμενη μέρα, εκείνη την ώρα μπορεί να μην καταλαβαίνεις κάτι αλλά μετά.... 

IMG_5229.PNG

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2018 at 9:36 ΠΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

Έτσι είναι.... νομίζουμε ότι όλα είναι όπως πριν κ αρχίζουμε και φερόμαστε όπως πριν και μας δίνει ανάποδες και συνερχομαστε. Αν αυτό που εχεις είναι συσπάσεις εμένα μου είπε το buscopan που είναι σπασμολυτικο βοηθάει πολύ στο να τις χαλαρώνει. Μάλιστα μου είπε πάρε κι ας μην είμαστε σίγουροι κι ας μην πονάς. 

Οταν ήμουν στο νοσοκομείο, μου έκαναν κλυσμα, μου έδωσαν υποθετα γλυκερινης τίποτα αρνιόταν το έντερο μου. Σε κάποια φάση πήρα τα all bran αυτά στη φωτό που σου βάζω και με βοήθησε την επόμενη μέρα πήγα τουαλέτα κανονικότατα, από τότε κάθε φορά που νιώθω ότι πάει κάτι να γίνει τρώω λίγα και πάντα είναι αποτελεσματικά και με βοηθάμε παρά πολύ! Δοκίμασε τα αν μπορείς να τα βρεις. 

Νερο και ξεκούραση, μου έλεγε η μαία ότι τα σπασμένα της εγκυμοσύνης τα πληρώνεις την επόμενη μέρα, εκείνη την ώρα μπορεί να μην καταλαβαίνεις κάτι αλλά μετά.... 

IMG_5229.PNG

Σ’ευχαριστω πολυ, θα πάω να παρω τα all bran! Τα buscopan εδώ (Αμερική) δεν τα έχουν αλλα θα ρωτηςω τον γιατρό μου και λογικά θα έχουν παρόμοια. Σήμερα πάλι είχα ενοχλήσεις οπότε αν δω οτι συνεχίζουν θα τον παρω να δούμε τι θα μου πει.. πολλή αγωνία πάντως! Ελπίζω να είναι κατι φυσιολογικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...