Μετάβαση σε περιεχόμενο

Β επιπέδου- ωρίμανση πλακούντα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Σημερα έκανα τη β επιπέδου είμαι 22 εβδομάδων, ευτυχώς όλα πήγαν καλά :) 

το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι ο πλακούντας από 0 ωρίμανση που ήταν πήγε 1... διάβασα γενικά στο Ίντερνετ ότι αυτό συμβαίνει μετά τις 30 εβδομάδες... και αγχώθηκα λιγάκι... 

εκει στον υπέρηχο μου είπε όλα φυσιολογικά και αφού φύγαμε είδα στις σημειώσεις την ωρίμανση γραπτώς και αγχώθηκα. 

Εχει καμία εμπειρία....; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Κανονικα η ωρίμανση τ πλακούντα ξεκινάει τις τελευταίες βδιμασςς πριν τον τοκετό. Κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρο σου κ ρωτα τον. Ίσως σ δώσει αντιπηκτικες. Μην τ αφήσεις έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην β επιπεδου μου η ωριμανση μου ηταν 0. 28η εβδομαδα εγινε 1 κ ο γιατρος με ρωτησε αν καπνιζω (ημαρτον). Μου ειπε οτι στο ενα θα επρεπε να ειναι σε 2 βδομαδες. Οταν τον ρωτησα για ποιο λογο εγινε αυτο μου ειπε οτι αν αποκλεισουμε το τσιγαρο, το αλκοολ κ το βρωμικο περιβαλλον, μπορει να φταιει η ποιοτητα του ωαριου. Αυτο που πρεπει να κανεις (απ'οτι μου ειπε ο γιατρος μου) ειναι να τρως οσο πιο υγιεινα σωστα μπορεις ετσι ωστε να μην επιβαρυνεται κ αλλο ο πλακουντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω... ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και ο αλλος που μου έκανε τη β επιπέδου τα βρήκε όλα φυσιολογικά και με πιθανότητα προωροτητας 0.6% δηλαδή πολύ λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

Τι να πω... ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και ο αλλος που μου έκανε τη β επιπέδου τα βρήκε όλα φυσιολογικά και με πιθανότητα προωροτητας 0.6% δηλαδή πολύ λίγο... 

Τελικα ειναι ολα σχετικα κ φυσικα αναλογα με τον γιατρο σου. Φαντασου εγω ειχα πιθανοτητα για προωρο τοκετο στην αυχενικη 1,1% κ μου φανηκε πολυ μεγαλη σε σχεση με το 1 στις 20000 (δηλ 0,0005%) για συνδρομο down. Tοτε ειχα ανοιξει κ θεμα στο φορουμ. Ο γιατρος μου ειχε πει να το προσεχουμε κ οντως τωρα ειμαι ξαπλα γιατι η μικρη μου δειχνει να βιαζεται..Νομιζω η προωροτηρα δεν εχει σχεση με τον πλακουντα αυτη την στιγμη. Εκτος βεβαια αν μιλαμε για εναν πλακουντα που εχει ωριμασει τοσο πολυ ωστε να μην μπορει να παρεχει τα απαραιτητα θρεπτικα στοιχεια στο εμβρυο-τοτε ο γιατρος παιρνει το μωρο νωριτερα.

Οπως κ να'χει στο 1 ηταν η ωριμανση σου, οχι στο 3..! θα το ξαναελεγξεις κ στο doppler!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου μιλά στον γιατρό σου και δες τι θα σου πει. Αν και η απόκλιση του πλακούντα σου ειναι μικρή ακομα, και παλι θα πρεπει να σε παρακολουθεί. αυτός ηταν ο λόγος που γέννησα πρόωρα με πρόκληση άρον αρον.. πρόωρη γήρανση πλακούντα είπε ο γιατρος μου. Αλλα το κατάλαβε επειδή δεν αναπτυσσόταν ομαλά το νινι μου. Δεν νομίζω να εχεις το ίδιο γιατι θα έβλεπε και σε εσένα το ίδιο. Εμενα φάνηκε απο νωρίς. Απο την δικιά σου εβδομάδα περίπου μου είπε οτι το μωρο θα έπρεπε να ειναι ποιο βαρύ και οτι υπάρχουν ασβεστωσεις στον πλακούντα. Με έστειλε για Doppler και ο ομφάλιος οξυγονωταν κανονικά. Ηταν μόνο ο πλακούντας. Με το στανιο έφτασα την 36 εβδομάδα και με παρακολούθηση κάθε 3 ημέρες και μου έκανε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνεύμονακια της μπουμπουκας μου. Απλά μια μέρα ξύπνησα και δεν κουνιόταν όσο θα έπρεπε. Τι γλυκά τι αλμυρά τίποτα, πήρα τον γιατρό έλα στην κλινική μου είπε. Με εξέτασαν και μου λεει ξεκινάμε πρόκληση το βράδυ. Ολα τελείωσαν καλα με ενα κοτοπουλακι 1.970 γρ και 23 ώρες φυσιολογικου τοκετού! ( που να ταν και μεγαλύτερη δεν θα γεννούσα ποτέ χαχα) Για αυτο η μονή συμβουλή που θα σου δώσω ειναι ΑΣΕ τα ιατρικά στους γιατρούς και εσυ θα παρατηρείς μόνο την κίνηση του παιδιού σου! Όπως και να εχει ειναι κατι που δεν θα σε βάλει σε κίνδυνο ούτε εσένα ούτε το μωρο σου με την σωστή παρακολούθηση. Ολα σου εύχομαι να πανε καλα και οτι χρειαστείς στο συγκεκριμένο θέμα, μπορεις να με ρωτήσεις οπότε θελεις!  

* δεν χρειαζεται να καπνίζεις για να το πάθεις. Εγω το έπαθα ενώ ήμουν 19 ετών, υγιέστατη, με υγιεινή διατροφή, χωρίς τσιγάρο και χωρίς ποτό. Άντε πες μου εσυ τωρα!!!! Αυτο που μου είπε ο γιατρος ειναι οτι πιθανόν θα το αντιμετωπίζω σε όσες γέννες και να κάνω για αυτο τωρα στην δεύτερη ειμαι προετοιμασμένη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! 

@Rosemaryσου είχε βγάλει ποσοστό προωροτητας στην αυχενική;;;; εμένα πρώτη φορά τώρα στη β επίπεδου.... 

@Mama2015 το θεματάκι το δικό μου είναι ότι ακόμα ίσα που την αισθάνομαι... δηλαδή δεν είναι σαν κάτι άλλες φίλες που λένε ουυυυ κάνει πάρτυ και με έχει τρελαίνει στις κλωτσιές και τέτοια, σαν χαδακι την αισθάνομαι ακόμα... σαν πεταρισματακι παρόλο που έχουν περάσει ήδη 2 εβδομάδες από την πρώτη φορά που την ένιωσα. Όποτε δεν καταλαβαίνω ακόμα καλά τις κινήσεις της, φαντάσου ο άντρας μου ακόμα δεν έχει καταφέρει να την νιώσει... 

χθες μετά τους γιατρούς μίλησα με τη μαία και μου είπε ακριβώς αυτό, άσε τα ιατρικά στους γιατρούς, τόσα λεφτά δίνεις για να έχεις σωστες ιατρικεσ απόψεις, και αυτός με τη β επιπέδου είναι πιστοποιημένος γιατρός, και όλη την ώρα εξηγούσε τι βλέπει (καρδιά, κεφάλι, κοιλιά, πόδια, χέρια, πλακούντας, αμνιακό, ομφάλιος λωρίδα  κτλ) έλεγε όλα φυσιολογικά... 

τι να πω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λευτέρης είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! 

@Rosemaryσου είχε βγάλει ποσοστό προωροτητας στην αυχενική;;;; εμένα πρώτη φορά τώρα στη β επίπεδου.... 

@Mama2015 το θεματάκι το δικό μου είναι ότι ακόμα ίσα που την αισθάνομαι... δηλαδή δεν είναι σαν κάτι άλλες φίλες που λένε ουυυυ κάνει πάρτυ και με έχει τρελαίνει στις κλωτσιές και τέτοια, σαν χαδακι την αισθάνομαι ακόμα... σαν πεταρισματακι παρόλο που έχουν περάσει ήδη 2 εβδομάδες από την πρώτη φορά που την ένιωσα. Όποτε δεν καταλαβαίνω ακόμα καλά τις κινήσεις της, φαντάσου ο άντρας μου ακόμα δεν έχει καταφέρει να την νιώσει... 

χθες μετά τους γιατρούς μίλησα με τη μαία και μου είπε ακριβώς αυτό, άσε τα ιατρικά στους γιατρούς, τόσα λεφτά δίνεις για να έχεις σωστες ιατρικεσ απόψεις, και αυτός με τη β επιπέδου είναι πιστοποιημένος γιατρός, και όλη την ώρα εξηγούσε τι βλέπει (καρδιά, κεφάλι, κοιλιά, πόδια, χέρια, πλακούντας, αμνιακό, ομφάλιος λωρίδα  κτλ) έλεγε όλα φυσιολογικά... 

τι να πω.... 

Ε ακομα ειναι και νωρίς, μην ανησυχείς σε λίγους μήνες θα σου επιβάλει και το πως θα κάθεσαι αλλιώς θα τρως κλωτσιές χαχα!! Οτι και να γίνει η ψυχραιμία ειναι το καλύτερο φάρμακο. Και εγω δεν είχα αγχωθεί τοτε, εκτός απο την πρώτη μέρα που μου το είπε. Η μεγάλη διαφορά είχε ξεκινήσει περίπου στους 6,5 μήνες που μου έλεγε ας πούμε οτι σύμφωνα με την εβδομάδα μου έπρεπε να ειναι τόσα κιλά ενώ απο τον υπέρηχο ειναι λιγότερα. Και ολα πήγαν καλα. Θα σε καθοδηγεί ο γιατρος σου οτι και να γίνει. Πάντως σου ειπα οτι και πρόωρη γήρανση να εχεις με την σωστή παρακολούθηση θα πανε ολα μια χαρα. Απλά το νου σου στις κινήσεις του. Εμενα αυτο μου είχε πει τοτε `αν δεις την παραμικρή διαφορά στην κινητικότητα, θα με ενημερώσεις αμεσως`. Και παρόλο που γεννήθηκε 1970 γρ τσακνακι, τωρα ειναι ενας τυραννόσαυρος 3 χρόνων που κάνει για 10 παιδιά χαχαχα!!! Ολα καλα θα σου πανε μην ανησυχείς!!! Μόλις γεννηθεί θα αναπτυχθεί κανονικά!! Εγω αυτο είχα φοβηθεί τοτε. Έλεγα αφού όλες οι εξετάσεις ειναι καλές γιατι ειναι μικρό και τι εχει και θα μεγαλώσει και τέτοια χαζά που δεν είχαν ΚΑΜΙΑ σχέση με την περίπτωση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Μου ειχε βγαλει κ στην αυχενικη.. Ακου για να μην ανησυχεις επειδη μολις γυρισα απο το doppler...

  O πλακουντας μου ωριμασε κι αλλο. Ειναι πλεον στο 2 (ενω 2 θα επρεπε να ειναι στην 36η βδομαδα-εγω ειμαι 32η). Εχει παρει μια μορφη σαν τζελ που ειναι καθαρα στην φυση του-δεν ευθυνομαι δηλ γι αυτο κ δεν μπορω να κανω κατι εκτος απο σωστη διατροφη κ ξεκουραση..

   Οι γιατροι ομως ειπαν πως εφ'οσων η αναπτυξη του παιδιου κ ολες οι αλλες μετρησεις του ειναι καλες, απο μονος του ο πλακουντας, δε λεει κατι. Πρεπει ομως, 100% να τον ελεγχεις. Μην φτασει δηλ η ωριμοτητα 3 κ δεν το παρεις χαμπαρι... Εγω θα κανω συχνους καρδιοτοκογραφους κ ισως αλλο ενα doppler, ετσι ωστε, να βλεπουμε οτι το παιδι δε δυσανασχετει (επειδη μπορει πχ ο πλακουντας να παει στο 3 κ να μην θρεφεται πια σωστα).. Αν γινει αυτο θα φροντισουμε να βγει πριν επιρρεαστει. Ετσι κι αλλιως στην 38η ειναι ετοιμο το νινι!! Αν φανει καποιο θεμα, δε ρισκαρεις να περιμενεις μεχρι την 40η.. Παρ'ολ'αυτα μου ειπαν πως μπορει να αναπτυσσεται μια χαρα μεχρι τελους (ολα αυτο δειχνουν μεχρι στιγμης).

   Βεβαια, να το συζητησεις αναλυτικα με τον γιατρο σου, γιατι ισως αργοτερα σε απασχολησει περισσοτερο το θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν και εγω βρήκα τις εξετάσεις που είχα κάνει και στην β επιπέδου ολα ηταν καλα την είχα κάνει 22 εβδομάδων και στην Doppler 32 εβδομάδων ειναι grade 2 όπως και της @Rosemary. Στην δικιά μου περίπτωση με παρακολούθηση κάθε 3 ημέρες και σε κάθε επίσκεψη έκανα ένεση κορτιζόνης, κατάφεραν να μου την κρατήσουν μεσα μεχρι την 36 εβδομάδα. Απο οτι ειδα στο καρδιοτοκογραφημα που μου είχαν κάνει, το μωρο είχε χαμηλούς παλμούς και το εχει και σαν σημείωση και για αυτο ξεκίνησαν πρόκληση. Απλά κορίτσια να ξέρετε οτι ίσως η γέννα σας κρατήσει παραπάνω γιατι σε εμενα η μικρή λόγω του οτι ηταν νωρίς, δεν είχε κατέβει αρκετά και ηταν και γυρισμένη αλλιώς, οπότε δεν έκανα κάν διαστολή για 12 ώρες, μόνο πόνους είχα, και χρειάστηκε να μου σπάσουν τεχνικά τα νερά με ενα πλαστικό και να την τραβηξουν με έμβρυουλκους αν το λέω σωστά. Αλλα δεν υπήρχε κανένα προβλημα στο μωρο. Μόλις βγήκε αρχήσε να βάζει συνέχεια βάρος και να φτάνει τα τελειομηνα μωρά. Απλά να ξέρετε οτι τα πρόωρα μωρά εχουν την τάση να ειναι πολυ λαίμαργα γιατι θέλουν οπωσδήποτε να φτάσουν το βάρος που πρεπει. Αυτο σημαίνει πολυυυυ συχνούς θηλασμούς, εμετούς και αλλα πράγματα που θα σας τα πει ο Παιδιατρος. Αλλα σας το ξαναλέω και ας ειμαι γραφική ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ. Εγω αν δεν παρατηρούσα εκείνη την ημέρα οτι η μικρή δεν κουνιέται πολυ, τωρα θα θρηνούσαμε. Δεν χρειαζεται κατι ίδιετερο, έτσι και αλλιώς πλέον έχετε μάθει η μάθε είτε την κινητικότητα του μωρού σας. Απλά αν μια μέρα δεν εινΙ το ίδιο, και φάτε κανένα γλυκό κανένα αλμυρό αλλα δεν εχει κλωτσιές και ένταση τοτε μην το αφησετ3, πάρτε αμέσως τον γυναικολόγο σας! Εύχομαι ολα να πανε καλα, επειδή το εχω περάσει και πιθανόν θα το ξαναπεράσω και τωρα, οτι μα οτι ερώτηση μπορω να σας απαντήσω θα το κάνω! Ευχόμαι κι καλή και όσο γίνεται τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015τι βάρος είχε στη β επιπέδου; 

@Rosemaryποσό γρήγορα μπορεί να φτάσει δλδ 3; είναι κάτι που ξέρεις ή όχι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λευτέρη, δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει... Ευχομαι κ στις 2 μας να γινουν ολα στην ωρα τους..

Mama2015, εμενα το μωρο εχει παρει θεση κ ειναι κ πολυ χαμηλα, γι αυτο κ ειμαι ξαπλα εδω κ ενα περιπου μηνα.. Βεβαια, εμενα δε μου εχει μιλησει ο γιατρος για κορτιζονη... Τις ξεκινησες κατευθειαν μετα το Doppler? Επισης οι εξετασεις του Doppler σου ηταν καλες?? Γιατι μου κανει εντυπωση που κ οι δυο γιατροι μου ειπαν σαφως οτι θα το ελεγχουμε αλλα ουτε μου εκαναν νηξη για κορτιζονη, ουτε με αγχωσαν για προωροτητα.. Μου ειπαν απλα θα το προσεχουμε κ οτι προς το παρον δεν εχει επιρρεαστει το εμβρυο.. Οσο ειναι καλες οι μετρησεις μου ειπαν πως ειμαστε καλα.. Καρδιοτοκογραφο κσνω σε καθε επισκεψη κ μεχρι στιγμης ειναι καλος.. Βεβαια ενα αγχος, το εχω.. Φανταζομαι το δικο σου οταν σου ειπαν για τους μειωμενους παλμους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης τις κορτιζόνης τις ξεκίνησα απο την 34 εβδομάδα που πλέον ηταν σίγουρο οτι θα γεννήσω νωρίτερα. Οι εξετάσεις μου πέρα απο την γήρανση του πλακούντα και το μικρό βάρος ηταν καλές δεν υπήρχε αλλο προβλημα. Αλλα σχετικά με τις κορτιζόνες αυτο που μπορω να σκεφτώ ειναι οτι μου τις έκανε αφού ηταν σίγουρο 100% για την προωροτητα και ίσως επεξε ρόλο οτι το μωρο ηταν λιποβαρή και μπορεί να είχε προβλημα με τα πνευμονια του και για αυτο μου τις έκανε κάθε 3 ημέρες. Άρα εχεις χρόνο ακομα και αν το μωράκι σου ειναι καλυτερα σε βάρος μπορεί να μην σου κάνουν και καθόλου. Γιατι σκέψου οτι απο το βάρος που λεει ο υπέρηχος, το μωρο κανονικά ζυγίζει λιγότερο, δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο μου έδωσαν βάρος 2.330 γρ κα8 παρόλο αυτά γεννήθηκε 1790 γρ. Σχετικά με τους παλμούς δεν μου το είπε ο γιατρος εκείνη την ωρα το ειδα μετα και μου το είπε για να μην αγχωθώ. Το κατάλαβα γιατι και άλλες γεννούσαν αλλα ερχόντουσαν τις έβλεπαν και έφευγαν ενώ σε εμενα ηταν μπάστακες εκει μήπως χρειαστώ καισαρική. Ευχτυχως ο γιατρος μου είχε υπομονή και μου ξεκαθάρισε οτι στην ηλικία μου δεν προκειτε να με βάλει για καισαρική εκτός αν πέσουν πολυ οι παλμοί του μωρού ή οι δικοί μου. Ευτυχώς ολα πήγαν μια χαρα! Και εσυ δεν χρειαζεται να αγχώνεσαι, ο γιατρος σου ξέρει τι πρεπει να κάνει και πότε, οπότε εσυ θα είσαι ήρεμη και ολα θα εξελιχθούν όπως πρεπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  @Mama2015 Μαλλον κ σε μενα πηγαινε η προγουμενη απαντηση...

 Ευχαριστω για τις πληροφοριες... Απο τα λεγομενα του γιατρου καταλαβα οτι ο κυριος ρολος του πλακουντα ειναι η παροχη τροφης στο μωρο η οποια αντικατοπτριζεται αμεσα με τα κιλα του.. Εμεις στο doppler ειχαμε βαρος σχεδον 1950 γρ!! Λιγο πανω απο τον μμεσο ορο κ για αυτο μαλλον δεν ανησυχησαν.. Αλλα, ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να γινει προβληματικη η παροχη των θρεπτικων στοιχειων, οποτε θα εχουμε οπωσδηποτε το νου μας...

   Κραταω αυτο που μου ειπες για τις κινησεις του μωρου..! Εχω καταλαβει οτι μωρο που κινειται πολυ, ειναι καλα.. Αν πχ δεν θρεφεται σωστα, δεν κινειται τοσο για να εξοικονομησει ενεργεια!! Θα εχω τον νου μου λοιπον!!

   Να σου ζησει το παιδακι σου, το οποιο φανταζομαι τωρα θα ειναι πανω στην τρελα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  @Mama2015 Μαλλον κ σε μενα πηγαινε η προγουμενη απαντηση...

 Ευχαριστω για τις πληροφοριες... Απο τα λεγομενα του γιατρου καταλαβα οτι ο κυριος ρολος του πλακουντα ειναι η παροχη τροφης στο μωρο η οποια αντικατοπτριζεται αμεσα με τα κιλα του.. Εμεις στο doppler ειχαμε βαρος σχεδον 1950 γρ!! Λιγο πανω απο τον μμεσο ορο κ για αυτο μαλλον δεν ανησυχησαν.. Αλλα, ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να γινει προβληματικη η παροχη των θρεπτικων στοιχειων, οποτε θα εχουμε οπωσδηποτε το νου μας...

   Κραταω αυτο που μου ειπες για τις κινησεις του μωρου..! Εχω καταλαβει οτι μωρο που κινειται πολυ, ειναι καλα.. Αν πχ δεν θρεφεται σωστα, δεν κινειται τοσο για να εξοικονομησει ενεργεια!! Θα εχω τον νου μου λοιπον!!

   Να σου ζησει το παιδακι σου, το οποιο φανταζομαι τωρα θα ειναι πανω στην τρελα!!!

Αχ ναι σε εσένα πήγαινε απλά μπερδεύτηκα.. μια χαρα ηταν τα κιλά σας νομίζω!!! Εύχομαι ολα να πανε καλα!! Ναι τωρα η κόρη μου θα κλείσει τα 3 τον Μάρτιο και ειναι Ταρζάν αστο.. θα τα δεις και εσυ σε λιγο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...