Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορίες Εγκύου


Recommended Posts

Κορίτσια, είμαι 5 εβδομάδων και σήμερα θα πάρω για πρώτη φορά τον γιατρό μου τηλέφωνο. Έχω μαύρα μεσάνυχτα και θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα που έχω ακούσει κατά καιρούς:

1. Τα μακρυά μαλλιά πρέπει να κόβονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή "σπαταλούν" ασβέστιο που χρειάζεται το μωρό;

2. Δεν επιτρέπεται να βάφουμε νύχια;

3. Τι θα χρειαστώ να αγοράσω (ή έστω κάτι ιδιαίτερο που μπορεί να μου διαφεύγει) ως έγκυος;

4. Να συνεχίσω να πηγαίνω παραδοσιακό χορό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Νο1 : ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

Νο2 : Απαγορευονται τα σκληρυντικα κ προιοντα με φολμαδευδη. Το ημιμονιμο οι περισσοτεροι το επιτρεπουν.. Για καλο κ για κακο παντως περιορισε τα λιγο ειδικα μεχρι τον 3ο μηνα.

Νο3 : Ειναι παααρα πολυ νωρις για οποιαδηποτε αγορα... Απλα φροντιζε παντα να εχεις σπιτι σου φρυγανιες, φρουτα. λαχανικα κ γιαουρτι κ πινε απειρο νερο.. Μετα τον 3ο μηνα παρρηγγειλε κρεμα για ραγαδες. Προς το παρον μπορεις να βαζεις καρυδελαιο ή αμυγδαλελαιο (προτεινω το 1ο).

Νο4: Aυτο θα σ'το πει ο γιατρο σου γιατι εχει σχεση το ιστορικο σου κ η πορεια της κυησης σου.. Προς το παρον κανε τα παντα σε πιο ηπιους ρυθμους.

 Επισης, δεν ολοκληρωνει ο αντρας μεσα σου κατα τις επαφες, δεν πινουμε οτι ροφημα βρουμε μπροστα μας, αποφευγουμε τα γλυκα κ φυσικα τσιγαρα κ αλκοολ!!

Πως κ δεν πηρες τοσο καιρο τηλ τον γιατρο σου.. Ισως σου ελεγε να παρεις φιλισιν ή προγεστερονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

 Νο1 : ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

Νο2 : Απαγορευονται τα σκληρυντικα κ προιοντα με φολμαδευδη. Το ημιμονιμο οι περισσοτεροι το επιτρεπουν.. Για καλο κ για κακο παντως περιορισε τα λιγο ειδικα μεχρι τον 3ο μηνα.

Νο3 : Ειναι παααρα πολυ νωρις για οποιαδηποτε αγορα... Απλα φροντιζε παντα να εχεις σπιτι σου φρυγανιες, φρουτα. λαχανικα κ γιαουρτι κ πινε απειρο νερο.. Μετα τον 3ο μηνα παρρηγγειλε κρεμα για ραγαδες. Προς το παρον μπορεις να βαζεις καρυδελαιο ή αμυγδαλελαιο (προτεινω το 1ο).

Νο4: Aυτο θα σ'το πει ο γιατρο σου γιατι εχει σχεση το ιστορικο σου κ η πορεια της κυησης σου.. Προς το παρον κανε τα παντα σε πιο ηπιους ρυθμους.

 Επισης, δεν ολοκληρωνει ο αντρας μεσα σου κατα τις επαφες, δεν πινουμε οτι ροφημα βρουμε μπροστα μας, αποφευγουμε τα γλυκα κ φυσικα τσιγαρα κ αλκοολ!!

Πως κ δεν πηρες τοσο καιρο τηλ τον γιατρο σου.. Ισως σου ελεγε να παρεις φιλισιν ή προγεστερονη...

Τη Παρασκευή έκανα χοριακή κι είπα να μη τον ενοχλήσω το Σαββατοκύριακο. τον πήρα σήμερα και έχω ραντεβού τη Παρασκευή. Παίρνω φελισιν εδώ και μήνες. 

Έκοψα το τσιγάρο και τους καφέδες. Πίνω λουίζα και φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκάλι κάθε μέρα. Σπάνια πίνω σοκολάτα. (Πριν έπινα 3 νεσ τη μερα και καπνιζα)

Τα γλυκά είναι το μόνο δύσκολο να κόψω,αλλά τα έχω περιορίσει. 

Όσο για τις επαφές, ούτε συζήτηση. Πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας, δε νοούμε να κάνουμε τίποτα που μπορεί να βλάψει το μωρό, τουλάχιστον ώσπου να μας πει ο γιατρός τι πρέπει να κάνουμε.

Έχω κάτι πονάκια χαμηλά (κράμπες), με ανησυχούν λίγο. Είναι φυσιολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irene85 είπε:

Έχω κάτι πονάκια χαμηλά (κράμπες), με ανησυχούν λίγο. Είναι φυσιολογικά;

Τετοια πονακια ειχα σιγουρα μεχρι την 9η βδομαδα. Να τα μεταφερεις κ στον γιατρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Προσεξε και τα βότανα, κάπου είχα διαβάσει ότι η Λουιζα δεν κάνει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

Με το καλό να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Προσεξε και τα βότανα, κάπου είχα διαβάσει ότι η Λουιζα δεν κάνει.... 

Οντω. Εμενα απο βοτανα ο γιατρος μου επιτρεπει: Τσαι του βουνου, πρασινο τσαι, τηλιο, λουιζα κ χαμομηλι. Μου εχει πει ομως να τα πινω ανακατεμενα.. Οχι δηλ καθε μερα χαμομηλι... Οποτε την μια πινω λουιζα, την αλλη μερα τσαι βουνου κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 9/1/2018 at 12:20 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Οντω. Εμενα απο βοτανα ο γιατρος μου επιτρεπει: Τσαι του βουνου, πρασινο τσαι, τηλιο, λουιζα κ χαμομηλι. Μου εχει πει ομως να τα πινω ανακατεμενα.. Οχι δηλ καθε μερα χαμομηλι... Οποτε την μια πινω λουιζα, την αλλη μερα τσαι βουνου κλπ...

Καλησπερα κοριτσια....!!!και γω εχω αυτους τους πόνους χαμηλά και κυριως απο τη δεξια πλευρα και ειμαι σχεδον στην 12 βδομαδα.. Ο γιατρός είπε επειδη μεγαλώνει η μήτρα...!!!οποτε προσπαθω να μην ανησυχώ ...γιατι πειράζουν τα γλυκα;;  δηλ καμια σοκολατιτσα δεν κανει που και που;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα κοριτσια....!!!και γω εχω αυτους τους πόνους χαμηλά και κυριως απο τη δεξια πλευρα και ειμαι σχεδον στην 12 βδομαδα.. Ο γιατρός είπε επειδη μεγαλώνει η μήτρα...!!!οποτε προσπαθω να μην ανησυχώ ...γιατι πειράζουν τα γλυκα;;  δηλ καμια σοκολατιτσα δεν κανει που και που;;; 

Εγώ όταν τον ρώτησα για γλυκά μου είπε "με μέτρο". Απλώς πρέπει να προσέχεις για το διαβήτη κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/26/2018 at 6:58 ΜΜ, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

Καλησπερα κοριτσια....!!!και γω εχω αυτους τους πόνους χαμηλά και κυριως απο τη δεξια πλευρα και ειμαι σχεδον στην 12 βδομαδα.. Ο γιατρός είπε επειδη μεγαλώνει η μήτρα...!!!οποτε προσπαθω να μην ανησυχώ ...γιατι πειράζουν τα γλυκα;;  δηλ καμια σοκολατιτσα δεν κανει που και που;;; 

ΠΟΥ Κ ΠΟΥ κανει... αργοτερα θα σου πει αν θα συνεχεισεις να τρως που κ που ή αν θα τα κοψεις εντελως. Εγω πχ πλεον τρωω μονο μελι, μαρμελαδα, ταχινομελο κ μια στις 15 μερες κανα δυο σοκολατακια!!! ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ευχαριστώ... Μελι τρωω και γω πολυ!!! Αλλα ειμαι της σοκολάτας ευτυχως εχω χαμηλό ζάχαρο!!! Αυτο μαλλον ακομα με γλιτώνει!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜΠΟΜΠΑΚΙ είπε:

@Rosemary ευχαριστώ... Μελι τρωω και γω πολυ!!! Αλλα ειμαι της σοκολάτας ευτυχως εχω χαμηλό ζάχαρο!!! Αυτο μαλλον ακομα με γλιτώνει!!!! 

Το σακχαρο ανεβαινει οσο προχωρα η κυηση-θελοντας κ μη! Εμενα ο γιατρος μου το μετραει εξ αρχης... Στην αρχη ετρωγα κ τα γλυκα μου κ τα ζυμαρικα μου. Ψωμια, τα παντα κ το σακχαρο ηταν τελειο!! Οι αριθμοι μου ηταν απο 75 μεχρι το πολυ 120.. Πλεον ετοιμη να μπω στον μηνα μου, αν φαω 2 φετες ψωμι με μελι παει 140. Κ το νηστικο μου με αψογη διατροφη το κραταω κατω απο 95 που ειναι το οριο..

Αλλα επειδη το ελεγχω συχνα ( ο γιατρος μου συνδεει πολυ την διατροφη με την καλη πορεια της κυησης) δεν προκειται ποτε να κανω διαβητη, ουτε φυσικα την γνωστη κατακρατηση.

Συμβουλη μου: Τρωε με μετρο για να μην στερηθεις στο τελος! Μην κανεις την βλακεια που εκανα εγω στον 4ο μηνα (ετρωγα 3 κομματια γλυκο μετα το φαγητο κ μερα 2-3 φορες τη βδομαδα μια μεγαλη σοκολατα-lacta oreo). Τρωγε καλυτερα μικεοτερες σοκολατες μια στο τοσο, κανενα γλυκο του κουταλιου, μελι, μαρμελαδα.. Κ θα εισαι κ τζιτζι απο κιλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2018 at 7:20 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Το σακχαρο ανεβαινει οσο προχωρα η κυηση-θελοντας κ μη! Εμενα ο γιατρος μου το μετραει εξ αρχης... Στην αρχη ετρωγα κ τα γλυκα μου κ τα ζυμαρικα μου. Ψωμια, τα παντα κ το σακχαρο ηταν τελειο!! Οι αριθμοι μου ηταν απο 75 μεχρι το πολυ 120.. Πλεον ετοιμη να μπω στον μηνα μου, αν φαω 2 φετες ψωμι με μελι παει 140. Κ το νηστικο μου με αψογη διατροφη το κραταω κατω απο 95 που ειναι το οριο..

Αλλα επειδη το ελεγχω συχνα ( ο γιατρος μου συνδεει πολυ την διατροφη με την καλη πορεια της κυησης) δεν προκειται ποτε να κανω διαβητη, ουτε φυσικα την γνωστη κατακρατηση.

Συμβουλη μου: Τρωε με μετρο για να μην στερηθεις στο τελος! Μην κανεις την βλακεια που εκανα εγω στον 4ο μηνα (ετρωγα 3 κομματια γλυκο μετα το φαγητο κ μερα 2-3 φορες τη βδομαδα μια μεγαλη σοκολατα-lacta oreo). Τρωγε καλυτερα μικεοτερες σοκολατες μια στο τοσο, κανενα γλυκο του κουταλιου, μελι, μαρμελαδα.. Κ θα εισαι κ τζιτζι απο κιλα!!

Πώς πας κοπέλα μου? 'Ολα καλά? Πότε γεννάς? Μαπίνω σφήνα συγγνώμη! Αλλά τώρα που σε πέτυχα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Πώς πας κοπέλα μου? 'Ολα καλά? Πότε γεννάς? Μαπίνω σφήνα συγγνώμη! Αλλά τώρα που σε πέτυχα.....

 ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! ΜΠΗΚΕ ΣΦΗΝΑΑΑΑ!!! :)

Καλα ειμαι κοριτσαρε!! 35η πλεον κ τρελαινομαι!!!

Εσυ πώς εισαι.. Δεν προλαβαινω να διαβαζω ολα τα αρθρα κ καπου σε πετυχα να μιλας για εξωσωματικη... Οντως? Δε πιστευω να εισαι αγχωμενη??? Ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! ΜΠΗΚΕ ΣΦΗΝΑΑΑΑ!!! :)

Καλα ειμαι κοριτσαρε!! 35η πλεον κ τρελαινομαι!!!

Εσυ πώς εισαι.. Δεν προλαβαινω να διαβαζω ολα τα αρθρα κ καπου σε πετυχα να μιλας για εξωσωματικη... Οντως? Δε πιστευω να εισαι αγχωμενη??? Ολα καλα θα πανε!!

XAXAXA! ΜΠΡΡΡΡΡΡΑΒΟ ΚΟΥΚΛΑ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ! ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ!

ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΑΡΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΑΘΕΚΤΗ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ! ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ. ΙΣΑ-ΙΣΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ! 

ΑΝΤΕ ΦΕΥΓΩ ΑΠΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗ ΦΑΩ ΞΥΛΟ! ΧΙ-ΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...