Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα η εγκυμοσύνη?


Elli37

Recommended Posts

Καλησπέρα,το όνομα μου είναι Ελλη είμαι 37 χρόνων και μητέρα 2 παιδιών.

Προσφατα έμαθα πως πάσχω από θυροειδη (hasimotto).Το παρακολουθω

και όλα πάνε καλά αν εξαιρέσω τα προβλήματα περιόδου.Καποιους μήνες αδιαθετω

στις 18 ημέρες δηλαδή 2 φορές το μήνα.Οπως ακριβώς συνέβη και τον Νοέμβριο.

Αποτελεσμα 26/11/2017 ήταν η πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου με τελευταία 

ημερα στις 3/12.Αυτο το μήνα είχα ολοκληρωμένες επαφές με τον σύζυγο μου με πιο 

προσφατες στην 24-26/12.Να προσθέσω ότι στην 13/12 επισκέφτηκα το γυναικολογο

μου έδωσε αγωγή με duphaston για10 μέρες,αλλά και πάλι πουθενά περίοδος.

Έτσι ξαναπήγα και εκτός από μια κύστη στην δεξιά ωοθηκών 18χιλ δεν βρήκε κάτι άλλο.

Να σημειώσω ότι είχα κάνει 2 τεστ εγκυμοσύνης  την 6 μέρα στο σπίτι ένα αχνό θετικό μετά από ωρα

και ένα αρνητικό. Είναι τώρα 14 μέρες καθυστέρησης με πρησμένο στήθος,πολλά διαφανή υγρά και

πονω χαμηλά στην κοιλιά σχεδόν κάθε μέρα,έχει γίνει βασανιστικό!Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευχαριστω πολύ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν λες 6η ημερα εκανες τεστ, με βαση ποσων ημερων κυκλο?? Αν οντως εχεις τοσο μεγαλη καθυστερηση, πηγαινε να κανεις μια χοριακη να εισαι σιγουρη..! Παντως την καθυστερηση καλυερο ειναι να την μετρας με βαση τον μεγαλυτερο σου κυκλο κ οχι με βαση τις 18 ημερες που απ'οτι λες συμβαινει "καποιες φορες".

Οταν κανουμε τεστ, το διαβαζουμε μεσα σε λιγα λεπτα οπως γραφουν οι οδηγιες. Πολλα τεστ γινονται πολυ αχνα θετικα μετα απο ωρες γι αυτο δεν τα λαμβανουμε υπ οψιν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Οταν λες 6η ημερα εκανες τεστ, με βαση ποσων ημερων κυκλο?? Αν οντως εχεις τοσο μεγαλη καθυστερηση, πηγαινε να κανεις μια χοριακη να εισαι σιγουρη..! Παντως την καθυστερηση καλυερο ειναι να την μετρας με βαση τον μεγαλυτερο σου κυκλο κ οχι με βαση τις 18 ημερες που απ'οτι λες συμβαινει "καποιες φορες".

Οταν κανουμε τεστ, το διαβαζουμε μεσα σε λιγα λεπτα οπως γραφουν οι οδηγιες. Πολλα τεστ γινονται πολυ αχνα θετικα μετα απο ωρες γι αυτο δεν τα λαμβανουμε υπ οψιν.

Ο κύκλος είναι 29 ημέρες, αλλά αν λάβουμε υπόψη της ανωμαλίες του, είναι 26,για χωριακη θα πάω αλλά δεν είναι κάπως απίθανο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνωμη αν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα Σημερα εισαι στην 41η ημερα του κυκλου σου, ετσι?

Εσενα ο κυκλος σου μπορει να κυμαινεται απι 18 μεχρι 31 ημερες πχ. Σαν καθυστερηση καλο ειναι να μετρας τις ημερες μετα τον μεγαλυτερο κυκλο.

Γιατι να ειναι απιθανο?αφου δεβν εχεις σταθερο κυκλο, δεν μπορεις να ξερεις ποτε εγινε η ωορρηξια..!

Καλα αποτελεσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι.Τελικα πριν 2 μέρες ήρθε κάτι που περιοδοςδεν λέγεται ακριβώς( κάτι Καφέ υγρά),κράτησε μια μέρα και τέλος.Σημερα λοιπόν αφού και πάλι δεν αδιαθέτησα πήρα ένα τεστ από το φαρμακείο.Στην αρχή βγαίνει αχνό θετικό και μετά εξαφανίζεται ,εεεεε! Όχι λέω αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν.Ετσι με αγανάκτηση και νεύρα πήγα για χωριάκη.Εδω αρχίζει ο δεύτερος γύρος ταλαιπωρίας,με παίρνει η μικροβιολόγος και μου λέει είναι θετική,αλλά η τιμή της είναι 74,2.Λιγο λέω να θυμίσω τελευταία επαφή 26/12.Και τώρα τι σημαίνει αυτό???????μαλλον κάτι δεν πάει καλά λογικά?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να παρεις τηλ εναν γυναικολογο!! Πιστευω θα σου πει να κανεις επαναληπτικη χοριακη σε 2 μερες κ θα σου δωσει προγεστερονη λογο του αιματος. Μην το καθυστερησεις γιατι ειναι πολυ σημαντικη η προγεστερονη σε τετοιες καταστασεις.

Η τιμη της χοριακης δε λεει τιποτα απο μονη της, καθως εχεις αστατο κυκλο κ δεν μπορουμε βα ξερουμε ποτε εγινε η συλληψη. Αν πχ εγινε πριν 13 ημερες ειναι μια χαρα, αν εγινε πριν απο 22, δεν ειναι καλη-οποτε μην το σκεφτεσαι αυτο. Το θεμα ειναι να ανεβαινει καλα!

Περιμενουμε νεα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Να παρεις τηλ εναν γυναικολογο!! Πιστευω θα σου πει να κανεις επαναληπτικη χοριακη σε 2 μερες κ θα σου δωσει προγεστερονη λογο του αιματος. Μην το καθυστερησεις γιατι ειναι πολυ σημαντικη η προγεστερονη σε τετοιες καταστασεις.

Η τιμη της χοριακης δε λεει τιποτα απο μονη της, καθως εχεις αστατο κυκλο κ δεν μπορουμε βα ξερουμε ποτε εγινε η συλληψη. Αν πχ εγινε πριν 13 ημερες ειναι μια χαρα, αν εγινε πριν απο 22, δεν ειναι καλη-οποτε μην το σκεφτεσαι αυτο. Το θεμα ειναι να ανεβαινει καλα!

Περιμενουμε νεα σου!!

Πήρα και έγινε όπως ακριβώς είπες,utrogestan,επανάληψη χωριακης την Παρασκευή και ξεκούραση απλά στεναχωριέμαι γιατί έχω δυσκολευτεί να πιάσω τα 2 παιδιά μου,είχα και μια ανεμβρυικη κύηση,και κάτι βιοχημικές αποβολές και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και εύκολο.Μεχρι και τα χάπια του θυρεοειδή υποπτεύομαι που τα παίρνω μόνο 5 μέρες.Θα δείξει κοντά είναι η Παρασκευή.Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli37 είπε:

Πήρα και έγινε όπως ακριβώς είπες,utrogestan,επανάληψη χωριακης την Παρασκευή και ξεκούραση απλά στεναχωριέμαι γιατί έχω δυσκολευτεί να πιάσω τα 2 παιδιά μου,είχα και μια ανεμβρυικη κύηση,και κάτι βιοχημικές αποβολές και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και εύκολο.Μεχρι και τα χάπια του θυρεοειδή υποπτεύομαι που τα παίρνω μόνο 5 μέρες.Θα δείξει κοντά είναι η Παρασκευή.Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου?

Τα χαπια του θυροειδη δεν πρεπει ποτε να τα αμελεις στην κυηση...! Εδω παιρνουν κοπελες με τσιμπημενο θυροειδη την ελαχιση ποσοτητα Τ4 ωστςε να ειναι πιο γονιμες κ να διατηρηθει καλυτερα η κυηση..!

Καλη συνεχεια, χωρις αγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,δεν ξέρω αν θα πάνε καλά τα πράγματα αλλά θέλω να ρωτήσω αν είναι θετική εξέλιξη ενώ εχθές τοτεστ στο σπίτι εμφάνισε θετικό και μετά χάθηκε όπως είπα, σήμερα που μου είχε ξεμείνει ένα και λόγω αγωνίας είπα να το κάνω και είναι καθαρά θετικό και παραμένει.Μπορει να σημαίνει αυτό ότι αύριο θα δω μια καλύτερη χωριακη η δεν είναι τίποτα ?Γιατι πήρα λίγο θάρρος από αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli37 είπε:

Καλημέρα,δεν ξέρω αν θα πάνε καλά τα πράγματα αλλά θέλω να ρωτήσω αν είναι θετική εξέλιξη ενώ εχθές τοτεστ στο σπίτι εμφάνισε θετικό και μετά χάθηκε όπως είπα, σήμερα που μου είχε ξεμείνει ένα και λόγω αγωνίας είπα να το κάνω και είναι καθαρά θετικό και παραμένει.Μπορει να σημαίνει αυτό ότι αύριο θα δω μια καλύτερη χωριακη η δεν είναι τίποτα ?Γιατι πήρα λίγο θάρρος από αυτό.

Οσο πιο εντονη η γραμμη, τοσο μεγαλυτερη ειναι η ανιχνευση της χοριακης ορμονης. Απλα μετραει μονο το αποτελεσμα των πρωτων λεπτων..!

Αυριο η χοριακη σου θα ειναι πιστευω κοτνα στο 170!! Για να δουμε.. !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακούγομαι σαν χαζή αλλά ειλικρινά στα 2 παιδιά μου,δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με λεπτομέρειες γιατί είχα δυσκολία μόνο στην σύλληψη και πουθενά άλλου και δεν γνώριζα το γιατί.θα δούμε αύριο ελπίζω να έχεις δίκιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου έτσι που τα περιγράφεις είσαι έγκυος στην αρχή κ καλα.εκανες κ πήρες προγεστερονη....το καφέ κ γενικά τ αιμα...αμεσως το επόμενο βήμα είναι προγεστερόνη ..μπραβο σου π θελει ς κ 3ο καταρχήν όσο για το θυρεοειδη είναι απαραίτητο να παίρνεις τ χάπι του...ειδικα ΤΏΡΑ !!με το Καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν είδατε αυτά που έγραψα πριν για την 2 χωριακη και την συνομιλία με τον γιατρό,από ότι διάβασα αφού πονάω χαμηλά κάποιες φορές μάλλον είναι εξωμητριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...