Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΑΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ είμαι διομιση μηνων και το στήθος μου είναι πολύ πρησμένο,με φαγουρίζει και πονάει αρκετά.Αν αρχίσαμε από τώρα τι θα γίνει αργότερα?Είχα την απορία πότε αρχίζει και ψιλοστάζει γάλα?θέλω να είμαι προετοιμασμένη,μην μου έρθει απότομα.Καλή εγκυμοσύνη σε όλες,φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΝΟ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ.ΥΠΕΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3 ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ..ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 5 ΜΕ 6 ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΛΛΑ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΣΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ Η ΕΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα ! Είμαι στην 36η εβδομάδα (στα μέσα του 8ου), με δίδυμα κοριτσάκια. Ίχνος γάλατος (ή κάτι αντίστοιχο) δεν έχω δεί να βγαίνει από το στήθος μου. Τον πρώτο καιρό της εγκυμοσύνης πονούσε τόσο πολύ, μα τόσο πολύ. Τον υπόλοιπο καιρό απλώς πρηζόταν. Πείτε μου όμως δεν ισχύει αυτό που ξέρω? Ότι το γάλα το βλέπεις μετά τη γέννα κάποιες ώρες. Δεν είναι έτσι? Τελικά λέτε να μήν έχω γάλα? Πάντως τώρα δεν υπάρχει τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofou , δεν εχεις γάλα ή μαλλον δεν βλέπεις το γαλα τωρα γιατι απλα δεν το χρειαζεσαι . Το αν θα εμφανιστει πρωτόγαλα (πυαρ) κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν ειναι σημαδι αν εχεις ή οχι γαλα .

ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ

Ουτε εγω είδα καθολου γαλα στη διαρκεια της εγκυμοσύνης ομως θηλάζω για 8 μήνες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia...

Emena stin prwti mou egkumwsini to stithos mou evgaze gala ston 7 mina...

Kai me peripezen o antras mou pws den einai anagki na agorazoume gala gia to spiti...:) :) :)

Twra eimai pali egkuws sto 5 mina kai prin eudomades eixen staksei ligo gala....Wmos tora tipote...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Το στηθος μου εχει πρηστει πολυ λιγο απο την αρχη της εγκυμοσυνης και δε μου πονεσε ποτε.Φοραω ακομη τα παλια μου σουτιεν και μου μπαινουν κανονικα!

Τωρα τα θηλασμου που αγορασα τα πηρα ενα νουμερο μεγαλυτερα γιατι μουν ειπαν οτι θα πρηστει αρκετα.Δεν ξερω αν εκανα καλα,στην πορεια θα το δουμε!

Παρολα αυτα το στηθος μοτ τρεχει και μενα απο τον εβδομο περιπου κυριως το βραδυ που πιεζομαι απο τον υπνο.

Ξερω ομως οτι δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει αυτο για να θηλασει μια γυναικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα μου ειχε πρηστει και πονουσε και φαγουριζε στην αρχη..μην ανησυχεις, μετα απο κανενα μηνα ηρεμησε..τωρα νιωθω μια χαρα..θα μπω στον 8ο σε καμμια βδομαδα αλλα δεν ειχα μεχρι στιγμης καμμια διαρροη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κι από μένα!:cheer:

Είμαι στην 35η εβδομάδα σε 2 μέρες μπαίνουμε στην 36η και ακόμα δεν έχει στάξει το στήθος μου καθόλου. Και δεν είναι και μικρό έχω ανέβει κανονικά 1 νούμερο φανταστείται ότι φοράω 75 D, σαν αγελαδίτσα της ΦΑΓΕ νιώθω:P

Μια συνβουλή που μου έδωσε μια φίλη της μαμας μου που είναι μαία να την πω και σε σας!

Να βάζετε τους άντρες σας να πιπιλούν το στήθος σας. Με τον τρόπο αυτό λέει πως προετοιμάζεται καλύτερα η ρόγα μαλακώνει και μετα δεν πονάτε όταν το μωρό από την πείνα θα σας ρουφάει σαν λισασμένο.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το πιστευω αυτο που διαβάζω !! Ειναι τελειως ανευθυνες πια????

marillu αυτο που σου ειπε η μαια σου ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ και υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρωορος τοκετός !!!!!!!!

Πειράζοντας την θηλή και την θηλαία αλω, δινονται μηνυματα στη μήτρα η οποια συσπάται !!!!!!

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ !!!!!!!!! Οταν πονάει τοτε μας δινει σημα οτι κατι κανουμε λαθος !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που μου λες λάλα σου το έχει πει κάποιος γιατρός;

Θα ρωτήσω το γιατρό μου δε σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο...

όσο για το θηλασμό ξέρω πως δεν πονάει απλά έχει φορές που τα μωρά δαγκούν τη θήλη και μπορεί να την πληγώσουν κιόλας

Υ.Γ. Δεν είναι η μαια μου έχει συνταξιοδοτηθει, απλά δεν ρώτησα τη μαία μου ή το γιατρό μου επειδή δεν θεώρησα ότι θα μπορούσε κάτι τόσο απλό να προκαλέσει πρόωρο τοκετό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουμπίτσα και μένα στην αρχή το στήθος μου έτσι ακριβώς ήταν..μην ανυσηχείς θα υποχωρήσει κάποια στιγμή..Οσο για το πρωτογαλα εχω την εντύπωση οτι διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα..Απ ότι έχω ακούσει στον τελευταιο μήνα αρχίζει και στάζει λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marillou ρωτα και τον γιατρό σου για να εισαι σίγουρη ΑΛΛΑ σε παρακαλω πριν ρωτησεις μην το εφαρμόσεις .

Ειναι ακριβώς οπως τα λεω και θα δεις οταν με το καλο γεννησεις ποσο πολυ βοηθάει ο θηλασμός να έρθει η μήτρα στην αρχική της μορφή . Θα θηλάζεις και θα νιωθεις την μήτρα σου να συσπάται και να "μικραίνει" σιγα σιγα .

Τα μωρά δεν δαγκώνουν γιατι ετσι δεν μπορουν να πιουν γαλα . Οι θηλαστικές κινήσεις δεν εχουν καμια σχέση με το δάγκωμα .

Η σωστή στάση του μωρού ειναι το Α και το Ω του σωστου θηλασμού . Αν το μωρό τοποθετειτε σωστά στο στήθος και δεν το μπερδευουμε με πιπιλες και μπιμπερον , τοτε δεν θα εχουμε κανένα προβλημα με τον θηλασμό ή τις θηλές μας :) Σε καποιες περιπτώσεις ευαισθησίας της θηλής , οι κρέμες λανολίνης βοηθουν πολυ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με το θηλασμο και τις συσπασεις της μητρας ισχυει!!και μαλιστα τις πρωτες μερες μετα τον τοκετο

σε αρκετα μεγαλο βαθμο!

και εγω θα σου εκλεγα να ρωτησεις τον γιατρο σου!

οσο για το γαλα εχω ξαναγραψει εγω πριν τον τοκετο δεν ειχα δει ουτε σταγονα!

δεν ειχα ουτε εχω προβλημα θηλασμου, θηλαζω ασταματητα 9,5 μηνες και συνεχιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marillu έγραψε:

γεια σας κι από μένα!:cheer:

Είμαι στην 35η εβδομάδα σε 2 μέρες μπαίνουμε στην 36η και ακόμα δεν έχει στάξει το στήθος μου καθόλου. Και δεν είναι και μικρό έχω ανέβει κανονικά 1 νούμερο φανταστείται ότι φοράω 75 D, σαν αγελαδίτσα της ΦΑΓΕ νιώθω:P

Μια συνβουλή που μου έδωσε μια φίλη της μαμας μου που είναι μαία να την πω και σε σας!

Να βάζετε τους άντρες σας να πιπιλούν το στήθος σας. Με τον τρόπο αυτό λέει πως προετοιμάζεται καλύτερα η ρόγα μαλακώνει και μετα δεν πονάτε όταν το μωρό από την πείνα θα σας ρουφάει σαν λισασμένο.;)

Δεν ξέρω τι μέθοδος είναι αυτή που σου πρότειναν!!! εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες το στήθος μου δεν έτρεχε γάλα αλλά και στην 1η θήλασα τον γιο μου χωρίς κανένα πρόβλημα και τώρα θηλάζω την κόρη μου χωρίς κανένα πρόβλημα επίσης. Ο θηλασμός δεν πονάει όσο και αν πεινάει το μωρό. αυτό πρώτη φορά το ακούω. Όπως λέει και η LaLa, πονάει μόνο όταν τοποθετείς το μωρό λάθος γαι να θηλάσει!

Το 75 είναι ωραίο μέγεθος! Ρώτα τον άντρα σου ;) Εγώ από 75 πήγα στο 80 μετά την 1η κύηση και μετά την 2η μου κάνει το 80 μεν αλλά καλό είναι και το 85!! Σε μένα το 80 και 85 δεν αρέσει :( αρέσει στον άντρα μου όμως. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα το στήθος μου πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος πονούσε φοβερά...Ούτε να κοιμηθώ δεν μπορούσα...:( Ήταν η πρώτη ένδειξη εγκυμοσύνης...Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τον 3ο μήνα..Να σημειώσω ότι μέχρι τότε είχα κι εγώ φαγούρα και τα σχετικά...:unsure::dry:

Αναφορικά με το γάλα, εμένα μου έσταξε πρώτη φορά στην 25η εβδομάδα..:ohmy: Δεν είχε κανονική ροή...Απλώς είχα 2 στάμπες στην μππλούζα μου..Ούτε καν το είχα καταλάβει..Ο αντρούλης μου το παρατήρησε...Ευτυχώς που με είχε προειδοποιήσει ο γιατρός μου κι έτσι δε φοβήθηκα καθόλου...Αυτό μου έχει ξανασυμβεί άλλες 2-3 φορές από τότε...Η συμβουλή του γιατρού μου είναι να μην το πιέζω καθόλου το στήθος μου..:dry::unsure:

Αλλά βρε κορίτσια έχω γίνει σαν αγελαδίτσα...:blush: Εκεί που φορούσα 75 νούμερο σουτιέν, τώρα φοράω 90...Έχει πρηστεί πολύ...Που να γεννήσω κιόλας που θα φτάσει...::blink: laugh:

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι φυσιολογικό σε μερικές γυναίκες να βγάζει γάλα το στήθος τους απο τον 7ο μήνα η και λιγότερο. Εξαρτάται όμως απο τον οργανισμό της κάθε γυναίκας και σίγουρα δεν αποτελεί ένδειξη οτι θα έχετε η όχι γάλα.Το μετά μετράει.Απλά νομίζω οτι ο οργανισμός ισως να κάνει ένα τεστ για να δεί αν ολα πάνε καλα...κοτσάνα???:blush:




			
		
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτησα το γιατρό μου είχες δίκιο Lala είπε πως θα μπορούσε να συμβεί μέχρι και πρόωρος τοκετός βέβαια αυτό λέει είναι σπάνιο αλλά καλου ΄κακού να μην το κάνω

Μπεμπούλα το 75 έχει να κάνει με την περιφέρια της πλάτης και εμένα η πλάτη μου δεν έχει μεγαλώσει καθόλου γιατί δεν πήρα και πολλα κιλά. Το D αφορά το cup δηλαδή το μέγεθος του στήθους και πίστεψε με είναι αρκετά μεγάλο

Υ.Γ. Τον αντρούλι μου βέβαια δεν τον χαλάει καθόλου :silly: :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα.Ηθελα ενημερωτικα να μαθω για το ποτε μπορει να δω καμια σταγονα αλλα και κατι ακομα κοριτσια...

Ποσο πολυ μπορει να μεγαλωσει το στηθος?????ΕΕΕΕΕ???Που θα φτασει επιτελους????ΚΟντευω ηδη να "πνιγω"!!!:laugh: :P

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 75C ή πολλες φορες 80C αναλογα με την εταιρεια... Στην αρχη του τριτου πηρα 2σουτιεν 80D....

Στην αρχη του τεταρτου αναγκαστικα πηρα ενα ακομα σε νουμερακι... 80 DD δηλαδη Double D....:woohoo: Σας ακουγεται φυσιολογικο πως πλεον μου ειναι ισα ισα????Αμφιβαλλω αν θα μου κανει για πολυ ακομα.....:P :P

Και να το χαιροταν κανεις τοσο μεμε, να'λεγα χαλαλι.......:blush: :silly: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό δεν είναι σίγουρο αν θα σου συμβεί καν στην εγκυμοσύνη, δηλαδή μπορεί πολύ απλα να έχεις γάλα μόλις γεννήσεις.Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που ο οργανισμός κάνει ένα test drive και απο νωρίς 6ο-7ο μήνα να αρχίσεις να έχεις κάποιες εκρίσεις.Εγώ στην κόρη μου απο τον 7ο παρατηρούσα όποτε πήγαινα να κάνω μπάνιο μια μικρούτσικη ποσότητα πάνω στο στήθος μου αλλα ποτέ δεν είχα ατυχήματα:blush:

Τωρα στο δεύτερο μου παιδί γίνεται το ίδιο ακριβως.

Οσο για το στήθος...δεν είσαι η μόνη καλή μου που νομίζει οτι θα πνιγεί με τόσο μεμε...υπομονή...άλλωστε δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτε άλλο....καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικό ... εμένα για παράδειγμα ξεκίνησε από τον 3ο μήνα και σταμάτησε για λίγο στο 6ο και ξεκίνησε πάλι στον 7ο

τώρα διανύω τον 8ο και δεν υπάρχει βράδυ που να μην λερώσω το φανελάκι μου :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...