Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν εχω αλλη διεξοδο


Guest

Recommended Posts

αλλωστε γτ λενε ολοι να περασει ενα χρονικο διαστημα πχ ελευθερων επαφων και μετα να πας γ εξετασεις πχ για αυτο δεν το λενε γτ οι συνθηκες που δεν ειναι ιδανικες τον προηγουμενο μηνα μπορει να γινουν ιδανικες τον επομενο μηνα. πως ομως ειχε το προαισθημα πως κατι δεν ηγαινε καλα η γυναικα μου, γτ απο τον δευτερο μηνα που δεν εμενε εγκυος αρχισε το αγχος της και να τρεχει γ εξετασεις σαν κατι να ηξερε δεν ξερω και η πλακα ειναι πως εγω γελουσα τοτε μου φαινοταν τρελο χαζο ολο αυτο ελεγα καλα σε δυπ μηνες δλδ αρχιζεις να ανησυχεις δλδ μου φαινοταν τρελο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Fwti Εγώ δ συμφωνώ με την αντίδραση της γυναίκας σου. Έχω βρεθεί στη θέση της κ δ σκέφτηκα Ούτε μια στιγμή γτ ο δικός μ άντρας! Δ ξερω τι έχετε συζητήσει κ φυσικά πως τ βλέπει εκείνη Αφού εσύ μας μεταφέρεις μονο τη δική σ πλευρά αλλα δ καταλαβαινω αυτη της την αντίδραση. Να σε κοιτάει με παραπονο η να παίρνει λεξοτανιλ. Το βρίσκω άδικο κ παράλογο. Δε φταις εσύ γι αυτό π σ συμβαίνει. Δεν είναι ότι έχεις πρόβλημα κ δε θες να ζητήσετε τη βοήθεια της εξωσωματικής. Εκεί να τ καταλάβω. Εμένα προσωπικά δ με ένοιαζε με ποιο τρόπο θα κάναμε παιδι. Εννοείται πως επειδή ήρθε τ πρωτο φυσιολογικά δ πάει να πει ότι θα έρθει κ τ δεύτερο. Πάλι τα ιδια θα κανω πάλι στη διαδικασία της εξωσωματικής θα στραφώ. 

Θα σ μιλήσω σαν να μιλούσα στον αδελφό μου. Η γυναίκα σ είναι ο άνθρωπος σου. Αν δ σε στηρίξει αυτή τότε ποιος; αν είχε εκείνη πρόβλημα θα έκανε εξωσωματικη;; θα σκεφτόσουν ποτέ εσύ ότι είναι λίγη για σένα; κ στην τελική αε διάλεξε για σύντροφο ζωής. Και οταβ εννοούμε ζωής εννοούμε πάνω απ Όλα στα δύσκολα. Λυπάμαι π το βλέπει όπως τ βλέπει. Θα συμφωνήσω με τα κοριτσια ότι πρέπει να τ συζητήσετε μεταξύ σας κ να ζητήσετε βοηθεια ειδικού. Στα δύσκολα φαίνεται η σχέση.

Όσο για τ ποτέ πρέπει η κάθε πόσο πρέπει να κάνετε έρωτα Εγώ θα σ πω όπως πριν. Η όλη διαδικασία πρέπει να γίνεται πάνω απ Όλα γτ θέλετε ο ένας τ άλλον. Δ υπήρξε φορά π να σκέφτηκα ότι κάνω άδικα έρωτα με τ άντρα μου.

Εύχομαι να τη βρείτε γρήγορα την άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σοκ ηταν μεγαλο και για τους δυο. δεν πιστευω πως μπορω να κανω αλλες κουβεντες με τη γυναικα μου παρα μονο μερα με την μερα βημα με το βημα . εχουμε δρομο μπροστα μας δυστυχως και αυτο ειναι σιγουρο. θα δειξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φ'ωτη χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!!!Σίγουρα και η γυναίκα σου θα στεναχωρήθηκε αλλά η ζωή είναι σκληρή και δύσκολη!!!Την πιάνουμε από τα μαλλιά και προχωράμε!!Αν είχε η γυναίκα σου πρόβλημα είμαι σίγουρη θα την στήριζες και θα το παλεύατε!!Εγώ είχα παλίνδρομη πριν 1 χρόνο και ακόμα προσπαθούμε!!Οι εξετάσεις μας καλές αλλά σίγουρα δεν έχω σκοπό να περιμένω πολύ ακόμα και σκέφτομαι την εξωσωματική.Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι δεν μπορώ να κάνω στον άντρα μου ένα παιδάκι που τόσο θέλει.Αλλά η ουσία στην ζωή είναι να βρείς τον άνθρωπο σου και μαζί να παλέψετε άσχετα ποιός έχει θέμα ή όχι.Θα μπορούσατε να είσαστε στις περίπτωσεις της ανεξήγητης υπογονιμότητας και πάλι να παλεύατε!!!Ισως η γυναίκα σου να αντιδρούσε έτσι σε οποιόδηποτε πρόβλημα.Μη νοιώθείς ότι εσύ φταίς.Για μένα κάνε καλλιέργεια σπέρματος για χλαμύδια,ουρεόπλασμα,μυκόπλασμα.Πίες κάποιές βιταμίνες κακό δεν κάνουν και με κουβέντα και δουλίτσα θα  καταφέρετε να προχωρήσετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχε υποψη σου πως επειδη κι εσυ δεν εισαι κςλα μεγενθυνεις τα πραγμςτα..καθε ανθρωπος θελει χρονο.Προσωπικα θα προτεινα οπως ειπαν τα κοριτσια να κανεις μςζι της τη συζητηση που κανεις εδω.Μιλησε κ με το γυναικολογο της κ ισως μαζι κανετε μαζι της μια συζητησηγια το επομενο βημα.Προσωπικα πιστευω στο οτι μπιρει να συμβει κ μονο του ωστοσο ανηκω στην κατηγορια των ανθρωπων του" συν Αθηνα κ χειρα κινει"... Το θεμα σεξ να ξερεις στην αρχη μιας τετοιας ανακοινωσης παγωνει λιγο...σιγα σιγα θα συμβει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @fwths και καλή χρονιά κι από εμενα! Ευχομαι αυτη η χρονια να δωσει μόνο χαρα σε σενα και τη γυναίκα σου.

Ανήκω κι εγω στα ζευγαρια με υπογονιμότητα από γυναικείο παράγοντα. Το πρωτο καιρό θυμαμαι οτι υπέφερα από τις αρνητικές σκέψεις, ενιωθα τυψεις..δε μπορουσα να κοιταξω τον αντρα μου στα ματια..ντρεπόμουν που εχει μία "ελλατωματική" γυναίκα και δε μπορεί να κανει ενα μωρακι που τόσο πολύ θελει,η αυτοπεποίθηση μου ήταν στα πατώματα, ενιωθα μειονεκτικά απέναντι στις άλλες γυναίκες, μισουσα ωρες ωρες τον εαυτό μου που δεν είμαι "φυσιολογική". Ο αντρας μου όμως με αγκάλιασε και το πρόβλημα από "μου" εγινε "μας", γιατί στη σχεση δεν υπάρχει "πρόβλημα μου" αλλά "πρόβλημα μας".

Κατάλαβα πως σημασία δεν εχει ποιος ευθυνεται για την υπογονιμότητα αλλά το να βρεις εναν ανθρωπο που θες να αποκτησεις παιδί μαζί του, μόνο ετσι εχεις τη δυναμη να παλέψεις και να τα καταφερεις.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι σοκ να ανακαλυπτεις καποιο πρόβλημα.. προσπάθησε να ηρεμήσεις, πάρε το χρόνο σου, μίλα με τη γυναίκα σου για το πως νιωθεις μη τα κρατας μεσα σου και σιγα σιγα θα δεις πως θα βρείτε την ακρη και θα δείτε τι θα κανετε.

Το σεξουαλικό όντως συμφωνω με την finally συνηθως πέφτει αρκετα, θελει χρόνο να γίνει όπως πριν. Το σημαντικό είναι να είστε αγαπημενοι και ενωμένοι και όοολα αντιμετωπίζονται!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Για μενα το πρώτο πράγμα που πρεπει να κανεις,ειναι να ζητήσεις βοήθεια ειδικού,για να σας βοηθήσει να το χειριστείτε με τον καλυτερο τροπο ώστε να μην υπάρξουν ρωγμές στην σχέση σας..το πρόβλημα το εχετε απο κεινου και απο κεινου πρεπει να παρθουν αποφάσεις..Ισως και η γυναικα σου θελει τον χρόνο της να το εμπεδώσει..Ξεκινήστε λοιπον ΜΑΖΙ να αναζητάτε λύσεις και ολα θα πάρουν τον δρόμο τους..εγω θα σου προτινα να βρεις ενα σωματείο που στηρίζει υπογόνιμο ζευγάρια με καθε τροπο,ώστε να σας καθοδηγήσουν και να μην χάσετε ουτε χρόνο,ουτε χρημα αλλα ουτε και τους εαυτούς σας βάζοντας τα με το τέρας που λέγεται υπογονιμότητα!!

οσον αφορά τους γύρω σου..δεν χρειάζεται να δίνεις καμια σημασία..με τον καλο μου ειμαστε σχεδόν 13 χρονια μαζι..μπορεις να φανταστείς πόσες φορές εχουμε ακούσει αυτο το "ποτε θα κάνετε παιδάκι??"πλεον το αντιμετωπίζω με χιούμορ αλλα περνάω και το μνμ σε τέτοιου είδους αδιάκριτες ερωτησεις απαντώντας "το Σάββατο στις εννιά!να σε φωνάξουμε να παρεις μάτι??" Και τέτοιου τύπου απαντήσεις που κόβουν τον "βήχα" μερικών!

θωρακιστειτε και ενωθείτε απέναντι στο πρόβλημα!μιληστε με ειδικούς και αποδεχθείτε την κατασταση..Ειμαι σίγουρη πως σε λιγο καιρό θα χουμε ευχαριστα νεα!!!

"το Σάββατο στις εννιά!να σε φωνάξουμε να παρεις μάτι??Πολυ γελασα!Η καλυτερη απαντηση για ολους τους αδιάκριτους ηλίθιους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

"το Σάββατο στις εννιά!να σε φωνάξουμε να παρεις μάτι??Πολυ γελασα!Η καλυτερη απαντηση για ολους τους αδιάκριτους ηλίθιους!

Μα τι άλλο να πω πια??μεχρι να παντρευτούμε μας έλεγαν ολοι "ποτε θα παντρευτείτε??" Μολις παντρευτήκαμε λυσσαξανε για το ποτε θα κανουμε παιδί!!ειναι τρομερά σπαστικό να βλέπεις την "χ" θεια που την εχεις δει τρεις φορές σε ολη σου την ζωη και να σε ρωτάει ποτε θα κανεις παιδί..μονο εμενα μου φαίνεται αδιάκριτο??Δωσε μια ευχή αν θες του τύπου "με το καλο και ενα μωρο" και μείνε στο τι κανεις εσυ στην ζωη σου!!ΕΛΕΟΣ!ολοι τα ίδια σκατα κάνουν!!!λες μεγαλώνοντας να πάθουμε το ιδιο???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Μα τι άλλο να πω πια??μεχρι να παντρευτούμε μας έλεγαν ολοι "ποτε θα παντρευτείτε??" Μολις παντρευτήκαμε λυσσαξανε για το ποτε θα κανουμε παιδί!!ειναι τρομερά σπαστικό να βλέπεις την "χ" θεια που την εχεις δει τρεις φορές σε ολη σου την ζωη και να σε ρωτάει ποτε θα κανεις παιδί..μονο εμενα μου φαίνεται αδιάκριτο??Δωσε μια ευχή αν θες του τύπου "με το καλο και ενα μωρο" και μείνε στο τι κανεις εσυ στην ζωη σου!!ΕΛΕΟΣ!ολοι τα ίδια σκατα κάνουν!!!λες μεγαλώνοντας να πάθουμε το ιδιο???????

Οχι! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χλαμυδια η ουρεοπλασμα  δεν ξερω αν θα δειξει η καλλιεργεια που θα κανω ομως ειναι δυνατον ειμαστε πιστοι και οι δυο πως να εχω κατι τετοιο; kai tetoia ζημεια ειναι δυνατον να γινει στο σπερμα ωστε να ειναι 0 ταχυτητα και τοσα λιγα σπερματοζωαρια: δεν ξερω εχω περιεργεια πλεον να δω τι θα ακουσω απο τον γιατρο αγωνια δεν εχω πραγματικα δεν ελπιζω σε τιποτα . νομιζω δεν το ζω εγω αλλα καποιος αλλος ολο αυτο και η σχεση μου γινεται ολο και πιο σκατα και γενικα μονο αναπνεω και τρωω πια τιποτα αλλο που και που εχω διεξοδο την δουλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η fwths είπε:

χλαμυδια η ουρεοπλασμα  δεν ξερω αν θα δειξει η καλλιεργεια που θα κανω ομως ειναι δυνατον ειμαστε πιστοι και οι δυο πως να εχω κατι τετοιο; kai tetoia ζημεια ειναι δυνατον να γινει στο σπερμα ωστε να ειναι 0 ταχυτητα και τοσα λιγα σπερματοζωαρια: δεν ξερω εχω περιεργεια πλεον να δω τι θα ακουσω απο τον γιατρο αγωνια δεν εχω πραγματικα δεν ελπιζω σε τιποτα . νομιζω δεν το ζω εγω αλλα καποιος αλλος ολο αυτο και η σχεση μου γινεται ολο και πιο σκατα και γενικα μονο αναπνεω και τρωω πια τιποτα αλλο που και που εχω διεξοδο την δουλεια. 

 Αυτοι οι μικροοργανισμοι απο μονοι τους δεν μπορουν να οδηγησουν το σπερμα σε αυτην την κατασταση... Επισης, δεν εχει σημασια αν εισαι πιστος ή οχι. Κι εγω ειμαι πιστη (παντα ημουν) κ εχω ουρεοπλασμα... Ειναι κατι που μπορει να ειχες καποτε, να σου φυγει, να επανεμφανιστει...

   Θα σε συμβουλευα να αφησεις λιγο αυτο το θεμα στην ακρη... Μην ασχολεισαι αλλο... Μολις νιωσεις λιγο καλυτερα, τοτε ξαναπιαστο γιατι αυτην την στιγμη εισαι σε πληρη συγχηση κ κινδυνευεις να παρεις λαθος αποφασεις, να βγαλεις λαθος συμπερασματα κ.α. Κανε κατι ασχετο με την κοπελα σου, που δεν αφορα αυτο το προβλημα... Πατε μια εκδρομη, βγειτε σε ενα μπαρ, πατε σινεμα...κατι..! Μη κυριευση την καθημερηνοτητα σας αυτο το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω καμια διαθεση να βγω σε μπαρ η σε σινεμα στα 42 μου και πιστεψε με και η γυναικα μου το ιδιο. αυτη ειναι ακομα χειροτερα  απο εμενα γτ δεν εργαζεται και ειναι ολη την ημερα στο σπιτι πλεον. το ψυγειο μενει αδειο δεν πηγαινει μαρκετ δεν εχει δυναμη καλα καλα μπανιο να κανει η ιδια να στο πω και ετσι. με το ζορι κανει ενα φαγητο πλεον  δεν εχει διαθεση ολη μερα στον καναπε η στο κρεβατι ειναι . γυρισα σημερα απο δουλεια και παλι ξαπλα την βρηκα στον καναπε και μαλωσαμε. εγω σας γραφω απο το σαλονι και αυτη ειναι μεσα δλδ πλεον ειμαστε σε αλλα δωματια. Μεχρι τελος τησ εβδομαδας  θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου στον μιροβιολογο που με εστειλε ο γιατρος. δεν εχω κατι αλλο να κανω. οτι ειναι να γινει ας γινει. κατι χειροτερο αλλωστε ααπο αυτο που ηδη μου βρηκαν δεν υπαρχει. δεν με νιαζει πλεον ας γινει οτι γινει /

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτή καναμε 6 χρονια να κανουμε παιδι..ο αντρας μου εγινε πρωτη φορα μπαμπας στα 43 του..σε αυτα τα 6 χρονια χωρις υπερβολη περασαμε ολα τα σταδια που περνα καποιος σε πενθος..μη αποδοχη θυμο καταθλιψη πονο κ πεισμα..μαζι σε χειρουργεια χωρις λογο( μηπως και βρεθει κατι) μαζι σε σπερματεγχυσεις σε εμβριομεταφορες ωοληψιες.  Μαζι σε χοριακες θετικες σε αποβολες σε αποξεσεις..μαζι ομως κ στις γεννες..αυτο που ζητε ειναι πολυ φυσιολογικο. Κι εγω σαν τη γυναικα σου περασα ενα καλοκαιρι καταθλιψης..ζητησα βοηθεια τελικα..μη μενετε στη σιωπη..μη βγεις οχι. Παρε ενα κρασι ανοιξε το κ μιληστε ολα.  Μα μεδακρυα μα με πονο με ντροπη ολα.. Η σιωπη τα μεγενθυνει ολα..1/3 αντρες εχει θεματα γονιμοτητας..ο τροπος ζωης η καθιστιμη ζωη αυτα που τρωμε ακομα κ τα τζιν...ολα θα γινουν Φωτη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η fwths είπε:

δεν εχω καμια διαθεση να βγω σε μπαρ η σε σινεμα στα 42 μου και πιστεψε με και η γυναικα μου το ιδιο. αυτη ειναι ακομα χειροτερα  απο εμενα γτ δεν εργαζεται και ειναι ολη την ημερα στο σπιτι πλεον. το ψυγειο μενει αδειο δεν πηγαινει μαρκετ δεν εχει δυναμη καλα καλα μπανιο να κανει η ιδια να στο πω και ετσι. με το ζορι κανει ενα φαγητο πλεον  δεν εχει διαθεση ολη μερα στον καναπε η στο κρεβατι ειναι . γυρισα σημερα απο δουλεια και παλι ξαπλα την βρηκα στον καναπε και μαλωσαμε. εγω σας γραφω απο το σαλονι και αυτη ειναι μεσα δλδ πλεον ειμαστε σε αλλα δωματια. Μεχρι τελος τησ εβδομαδας  θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου στον μιροβιολογο που με εστειλε ο γιατρος. δεν εχω κατι αλλο να κανω. οτι ειναι να γινει ας γινει. κατι χειροτερο αλλωστε ααπο αυτο που ηδη μου βρηκαν δεν υπαρχει. δεν με νιαζει πλεον ας γινει οτι γινει /

FWTH Σου γράφω για πρώτη φορά! Μη φέρνετε την καταστροφή! Ειλικρινά πρέπει να συνέλθετε! Πίστεψέ με το να είχε πρόβλημα η γυναίκα σου θα ήταν χειρότερο ιατρικά. Χαλαρώστε και οι δύο. ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. Μονο αν ειστε καλά μεταξύ σας θα το ξεπεράστε και θα φτάσετε στη λύση νωρίτερα...Γιατί λύση θα υπάρξει αρκεί να το πιστέψτε και να το παλέψτε. Μαζί όμως. Δεν είναι η μεγαλύτερη συμφορά του κόσμου. Πλέον στην εποχή μας όλα γίνονται. Περιμένετε να μιλήστε και με τους γιατρούς. Κάποιες βιταμίνες δε σου έδωσε? Κι εμένα ο άντρας μου είχε σοβαρό πρόβλημα και πάνω που το λύσαμε παρουσιάστηκε άλλο στο σπέρμα, αλλά αλίμονο αν το αφήσουμε να μας επηρεάσει τόσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη βρε Φώτη άλλα βρίσκω υπερβολική την αντίδραση και των δύο σας. Σίγουρα υπάρχει ένα σοκ στην αρχή αλλά δ βοηθάει αυτή η στάση. Τ ξεπερνάς κ βλέπεις πως θα κινηθείς παρά κάτω. Άλλο να χεις κάνει ένα σωρό αποτυχημένες προσπαθειες κ να παλεύεται χρόνια όπως η finally κ αλλο να απελπίζεσαι από την πρώτη στιγμή. Μεγάλοι άνθρωποι είστε κ φυσικά ούτε τ πρωτο Ούτε ρ τελευταίο ζευγάρι π έχετε πρόβλημα υπογονιμότητας. Έχετε έναν αγώνα να δώσετε κ είστε ακόμη στην αρχή. Υπάρχουν πολύ πιο δύσκολες περιπτώσεις αυτό να θυμάσαι. Βρείτε τα πρώτα απ όλα σαν ζευγάρι. Ναι κ μένα όσο περνούσε ο καιρός πριν καν μάθουμε τ πρόβλημα με έπιανε κ τ παραπονο κ τ κλάμα κ όλα.  Όχι όμως κ κατάθλιψη. Όταν επιτέλους μάθαμε τι φταίει για μένα ήταν ανακούφιση. Ήξερα πλέον με τι είχα να κάνω. Πάρτε μια ανάσα κ μιλήστε ώριμα. Ζούμε σε μια εποχή που λύσεις υπάρχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Συγνωμη βρε Φώτη άλλα βρίσκω υπερβολική την αντίδραση και των δύο σας. Σίγουρα υπάρχει ένα σοκ στην αρχή αλλά δ βοηθάει αυτή η στάση. Τ ξεπερνάς κ βλέπεις πως θα κινηθείς παρά κάτω. Άλλο να χεις κάνει ένα σωρό αποτυχημένες προσπαθειες κ να παλεύεται χρόνια όπως η finally κ αλλο να απελπίζεσαι από την πρώτη στιγμή. Μεγάλοι άνθρωποι είστε κ φυσικά ούτε τ πρωτο Ούτε ρ τελευταίο ζευγάρι π έχετε πρόβλημα υπογονιμότητας. Έχετε έναν αγώνα να δώσετε κ είστε ακόμη στην αρχή. Υπάρχουν πολύ πιο δύσκολες περιπτώσεις αυτό να θυμάσαι. Βρείτε τα πρώτα απ όλα σαν ζευγάρι. Ναι κ μένα όσο περνούσε ο καιρός πριν καν μάθουμε τ πρόβλημα με έπιανε κ τ παραπονο κ τ κλάμα κ όλα.  Όχι όμως κ κατάθλιψη. Όταν επιτέλους μάθαμε τι φταίει για μένα ήταν ανακούφιση. Ήξερα πλέον με τι είχα να κάνω. Πάρτε μια ανάσα κ μιλήστε ώριμα. Ζούμε σε μια εποχή που λύσεις υπάρχουν.

Συμφωνω απολυτα κ απ'οτι καταλαβαινω, το προβλημα δεν ειναι μονο στην υπογονιμοτητα. Απλα ηταν η αφορμη να βγουν πολλα στην επιφανεια..

Οντως, στην αρχη σε καταλαβαινα, αλλα αυτη η αντιδραση σου σε ενα προβλημα που εν τελη εχει λυση, ειναι υπερβολικη.

Ειναι αντιδραση που δικαιολογειται μονο σε θανατο...

Αλλο να ελεγες πως ναι, θα σταθεις αλλα θελεις τον χρονο σου κ αλλο ατακες του στυλ "δεν εχω διαθεση να βγω στα 42 (λες κ εισαι 80), τι χειροτερο να μας βρει απο αυτο" κ.α.

Νομιζω εν κατακλειδη οτι πρωτα πρεπει να ψαξετε κ να λυσετε το προβλημα που εχετε σαν ζευγαρι κ μετα να σκεφτειτε το προβλημα του παιδιου... Οσο παραξενο κ αν σου φανει, το θεωρω λιγοτερο σημαντικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι λογικό το αρχικό σοκ και κατανοητή η όποια περίοδος προσαρμογής και ανασύνταξης. Θα πας σε όποιον ειδικό σου προτείνουν θα το ψάξεις και είμαι σίγουρη ότι θα υπάρξει πρόοδος μιας και η τεχνολογία και η ιατρική προσφέρει λύσεις σε πράγματα που στο παρελθόν έμοιαζαν αδύνατα. Ο άντρας μου είναι 48 και εγώ 40 και προσπαθούμε ενεργά εδώ και 3 χρόνια. Αλοίμονο αν το αφήσουμε να μας πάρει από κάτω. Και εγώ στην αρχή ήμουν σκεπτική με την εξωσωματική αλλά είπα να το προσπαθήσω και αυτό μιας και το να κάνω παιδί ξεπερνούσε όποιον άλλον φόβο είχα. και στο κάτω κάτω ακόμη και αν δεν τα καταφέρουμε σημασία έχει να είμαστε καλά με τον άνθρωπο μας γιατί και τα παιδια θα φύγουν κάποτε από το σπίτι και το ζευγάρι αν είναι καλά μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα (θέλει δουλειά δεν είναι εύκολο σε αυτό παιχνίδι της αίσθησης αποτυχίας και απογοήτευσης). όπως είπαν και παραπάνω ξεκίνα βιταμίνες,  βασιλικό πολτό, q10 και ω3  και βελτίωσε έτσι την ποιότητα. Μόνο με τον βασιλικό πολτό και με πολύ βιταμίνη c ένας γνωστός μου που έκαναν εξωσωματική είδε σημαντική βελτίωση γιατί η ποιότητα του σπέρματος δεν ήταν και ότι καλύτερο. Ξέρω ότι ειναι δύσκολο αλλά μην νιώθεις ότι ήρθε το τέλος του κόσμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φώτη καλησπέρα θα συμφωνήσω πάλι με όλα τα κορίτσια ....Δηλαδη έτσι που τα περιγράφεις σε λιγο θα μας πεις με χώρισε η τη χώρισα γιατί δε κάνουμε παιδί...η ίσως χρειαζεται εξωσωματικη....θα σου πω το αλλο...πειτε ότι δε θέλατε παιδί ακόμα η ότι είχατε ..και υπήρχε ένα θέμα υγείας όχι πολύ σοβαρό αλλά χρειαζόταν στηριξη;; θα πέφταμε στη μαύρη κατάθλιψη;; ναι να πέσεις να κλάψεις να μη θες να δεις άνθρωπο αλλά αν δε σηκωθείς...εχεις χάσει τ παιχνίδι όχι τ τεκνοποίησης αλλά της ζωής της χαράς της ζωής....η ζωή θέλει δυνατους... ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΈΧΕΙΣ..οσο για τη σύζυγό επέτρεψε μ να σου πω...οτι με αυτά που περιγράφεις δείχνουν κατάθλιψη συν τα λεξοτανιλ... ασχολησου πρώτα με αυτό ...και μετά με εσάς κ τέλος με τ τεκνοποίηση...τι να το κάνω τ παιδί αν είμαι χάλια με τον άντρα μ και με καταθλιψη;;συγγνώμη αν σ φαίνομαι σκληρή αλλά να ξέρεις ότι κ αργότερα και με το παιδι πολλές φορές πρέπει να σταθείς δυνατός κι όχι να μοιρολατρεις γιατί σε μενα...περυσι Μάρτιο η μπε μπα μ ανέβασε 7μιση μηνών 41 πυρετό ...παλινδρομηση ούρων πυελονεφριτιδα...κατσαμε νοσοκομείο 1 εβδομαδα...αντιβιωσεις σπασμενες φλέβες μωρο π σκάει στ κλαμα.κ.καποια στιγμή σκέφτηκα τα χειρότερα κ ειμαι ευαίσθητος άνθρωπος αλλά τότε ήμουν σκύλος για το παιδι .μ σου λέω κάτι πολύ δύσκολο που μ έχει συμβεί εμενα....ο καθένας έχει τ δικά τ όρια ...μπορεί να έκλαιγα μόνη μ αλλά μπροστά στ παιδί ήμουν χαρούμενη ψύχραιμη...αν ο άντρας μ είχε θέμα με το σπέρμα του ..και κανένα σπέρμα να μην είχε ούτε θα χώρισα ούτε θα έκλαιγα τη μοίρα μου αλλά θα τον στήριζα να τα καταφέρουμε μαζι...το ίδιο πιστεύω θα έκανε κ αυτός κ κανένα ωάριο να μην είχα ...θα μ έλεγε θα τ φτιάξουμε...κ έτσι γίνονται όλα με πίστη ΒΑΘΙΆ ΔΥΝΑΤΉ ΠΙΣΤΗ...ΕΣΥ ΤΏΡΑ ΤΗΝ ΈΧΕΙΣ ΧΆΣΕΙ....ΑΛΛΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΞΑΝΑΒΡΕΊΣ....Σου εύχομαι μέσα από τη ψυχή μ τα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oly10 oxi δεν μου εδωσε καμια απολυτως βιταμινη!! αυτο με εσκασε και αλλο εκ των υστερων γτ οταν μου λες σαν γιατρος  απο τις 13.12 που εγινε το πρωτο σπερματοδιαγραμμα , πως θες μετα των Φωτων το δευτερο για να μου πεις μια γνωμη συγγνωμη αλλα γτ το διαστημα που μεσολαβει να μην με δωσει κατι ετσω μια βιταμινα εστω κατι να βελτιωσω το 0 τησ ταχυτητας που θα μου πεις οκ με 110. χιλιαδες σπερματοζωαρια που πας ρε καραμιτρο και ενταξει οκ το δεχομαι και παλι να μην ειχαμε ελπιδες αλλα στον χρονο που μεσολαβει να εφτιαχνε κατι! εστω απο το μηδεσ στο 1~ εστω να δουμε αν πιανει κατι! επισης με τον προτεινε ο μικροβιολογος δεν ξερω αν ειναι καλος η οχι και αν πρεπει να εμπιστευτω μονο ενα γιατρο και να τον ακολουθησω μηπως τα πραγματα γινουν χειροτερα. Επιπροσθετως καπου διαβασα για καταψηξη σπερματος  και λεω δεν επρεπε να με το προτεινει μηπψς γινουν χειροτερα και αυτα που εχω ηδη!!!! γτ με 98 τισ εκατο ανωμαλες μορφες εστω το 2 τις εκατο να σωθει αν χαθει και αλλιωθει αυτο τι κανω τοτε! μετα τα 42 που ειμαι μπορει το σπερμα να γινει χειροτερα με το χρονο διαβασα οχι καλυτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ξερω αν ακουγεται παραλογο σε εσας αλλα ,ε την γυναικα μου ειμασταν μια χαρα πριν απο αυτο και αν και δεν ειμαστε μαζι χρονια αλλα μονο δυο , περασαμε πολλα μαζι και εκεινη και εγω που μας εδεσαν και μας δοκιμασαν και για αυτο την επελεξα για συζυγο μου. Περασαμε δυσκολα και με θεμα εργασιας γτ και εγω εμεινα σχεδον 8 μηνες ανεργος και με ζητηματα οικογενειας εχω γονεις που χωνονται υπερβολικα μεσα στο σπιτι μου και προσπαθησαμε να βρουμε ισσοροπιες αλλα και αλλα θεματα που μονο ευχαριστα δεν ηταν. οποτε ναι μπορω να πω με σιγουρια απολυτη πως ολα στην ζωη μου και της γυναικας μου μια μερα μετα τις 13.12 ηταν αλλιως και επισης μπορει καθε μηνα περα απο τον πρωτο δλδ τον μαρτιο που προσπαθουσαμε για παιδι να υπηρχε δεν το κρυβω μια απογοητευση οταν ερχοταν η περιοδος ομως και παλι δεν το βαζαμε κατω και εκεινη ειδικα ακομα πιο πολυ και οταν ετρεχε στους γιατρους και την ελεγα σχεδον τρελη παλι δεν ειχαμε θεματα απλα ελεγε και εκεινη και εγω οκ συνεχιζουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η fwths είπε:

ΔΕΝ ξερω αν ακουγεται παραλογο σε εσας αλλα ,ε την γυναικα μου ειμασταν μια χαρα πριν απο αυτο και αν και δεν ειμαστε μαζι χρονια αλλα μονο δυο , περασαμε πολλα μαζι και εκεινη και εγω που μας εδεσαν και μας δοκιμασαν και για αυτο την επελεξα για συζυγο μου. Περασαμε δυσκολα και με θεμα εργασιας γτ και εγω εμεινα σχεδον 8 μηνες ανεργος και με ζητηματα οικογενειας εχω γονεις που χωνονται υπερβολικα μεσα στο σπιτι μου και προσπαθησαμε να βρουμε ισσοροπιες αλλα και αλλα θεματα που μονο ευχαριστα δεν ηταν. οποτε ναι μπορω να πω με σιγουρια απολυτη πως ολα στην ζωη μου και της γυναικας μου μια μερα μετα τις 13.12 ηταν αλλιως και επισης μπορει καθε μηνα περα απο τον πρωτο δλδ τον μαρτιο που προσπαθουσαμε για παιδι να υπηρχε δεν το κρυβω μια απογοητευση οταν ερχοταν η περιοδος ομως και παλι δεν το βαζαμε κατω και εκεινη ειδικα ακομα πιο πολυ και οταν ετρεχε στους γιατρους και την ελεγα σχεδον τρελη παλι δεν ειχαμε θεματα απλα ελεγε και εκεινη και εγω οκ συνεχιζουμε .

Φώτη,

Πήγαινε να πάρεις γνώμες από γιατρούς και να τις διασταυρώσεις. Θα δεις που σε λίγο καιρό με τη σωστή αγωγή,διατροφή κλπ θα έχεις στα χέρια σου ένα πολύ καλύτερο σπερμοδιάγραμμα. Όσο για το θέμα με τη γυναίκα σου μόνο εσύ ξέρεις τι σχέση μπορεί να έχετε και σε πόσο γερές βάσεις στηρίζεται, αλλά από αυτά που μας περιέγραψες εμείς βγάζουμε ανάλογα συμπεράσματα και λιγό πολύ όλες συμφωνούμε ότι η αντίδραση τόσο της γυναίκας σου όσο και η δική σου είναι υπερβολική και μας κάνει να πιστεύουμε ότι το πρώτο πρόβλημα είναι το μεταξύ σας και όχι ένα κακό σπερμοδιάγραμμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exei ακουσει κανεις απο εσας περιπτωση με τοσο χαλια σπερματοδιαγραμμα μετα απο θεραπεια η χρονο να εχει δει βελτιωση και να ξερει περιπτωσεις φυσικης συλληψης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η fwths είπε:

ΔΕΝ ξερω αν ακουγεται παραλογο σε εσας αλλα ,ε την γυναικα μου ειμασταν μια χαρα πριν απο αυτο και αν και δεν ειμαστε μαζι χρονια αλλα μονο δυο , περασαμε πολλα μαζι και εκεινη και εγω που μας εδεσαν και μας δοκιμασαν και για αυτο την επελεξα για συζυγο μου. Περασαμε δυσκολα και με θεμα εργασιας γτ και εγω εμεινα σχεδον 8 μηνες ανεργος και με ζητηματα οικογενειας εχω γονεις που χωνονται υπερβολικα μεσα στο σπιτι μου και προσπαθησαμε να βρουμε ισσοροπιες αλλα και αλλα θεματα που μονο ευχαριστα δεν ηταν. οποτε ναι μπορω να πω με σιγουρια απολυτη πως ολα στην ζωη μου και της γυναικας μου μια μερα μετα τις 13.12 ηταν αλλιως και επισης μπορει καθε μηνα περα απο τον πρωτο δλδ τον μαρτιο που προσπαθουσαμε για παιδι να υπηρχε δεν το κρυβω μια απογοητευση οταν ερχοταν η περιοδος ομως και παλι δεν το βαζαμε κατω και εκεινη ειδικα ακομα πιο πολυ και οταν ετρεχε στους γιατρους και την ελεγα σχεδον τρελη παλι δεν ειχαμε θεματα απλα ελεγε και εκεινη και εγω οκ συνεχιζουμε .

Εγω θα το ξαναπώ!!γιατι σου έγραψα και ειδα πως δεν το σχολίασες καν!!βρειτε ενα σωματείο που ασχολείται με την υπογονημοτητα!!Να σας κατευθύνει,να σας βοηθήσει!!!χρειαζεστε ειδικό!!Καταννοω το σοκ αλλα ρε παιδια ΕΛΕΟΣ καθε μερα που ζούμε ειναι δωρο!!Ειναι ευκαιρία για προσπάθεια!!Εμεις μετα απο τοσα χρονια προσπαθειας που περάσαμε διάφορες φάσεις,λεμε και οι δυο πως αν μας το στείλει,καλοδεχούμενο..εχουμε επιλέξει όμως να ειμαστε μαζι..δεν θελω απλα να κανω παιδί..θελω να κανω τον αντρα μου μπαμπά..δεν θελει απλα παιδί..θελει να με κανει μαμά!!Ας ειμαστε οι δυο μας καλά και αγαπημενοι και θα τα παλέψουμε ολα!!!Ξερεις τι εχω καταλάβει???ΟΛΑ όσα ζούμε ειναι δοκιμασίες..σε Καποιον..σε κατι..πρεπει να αποδείξουμε το ποσο δυνατοί ειμαστε..το ποσο δεμένοι,το ποσο ικανοί να γινουμε γονεις!!!Μαθηματα παιρνουμε καλε μου Φώτη!!και απο την στιγμή που χετε την υγεια σας,εχετε την δυνατότητα να παλεψετε για ολα όσα θελετε!!!παρτο λιγο αλλιως και προσέγγισε την γυναικα σου γιατι απο όσα γράφεις καταλαβαίνω πως ο καθένας σας εχει κλειστεί στον εαυτο του..και απομακρυνεστε ολο και περισσοτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η fwths είπε:

exei ακουσει κανεις απο εσας περιπτωση με τοσο χαλια σπερματοδιαγραμμα μετα απο θεραπεια η χρονο να εχει δει βελτιωση και να ξερει περιπτωσεις φυσικης συλληψης;

Aπορρω που ο γιατρος δε σου εχει δωσει απαντηση. Ειναι σχεδον απιθανο. Ειναι σα να λεμε οτι θα παιξεις αυριο τζοκερ κ ρωτας αν θα κερδισεις. Ναι, μπορει να μην ειναι απιθανο να κερδισεις αλλα.....ειναι σχεδον απιθανο. Δεν μπορεις δηλαδη να βασιστεις σε μια τοσο απειροελαχιστη πιθανοτητα. Προφανως ο γιατρος δε σου εχει δωσει θεραπεια επειδη δεν μπορει να αλλαξει κατι ωστε να επιτυχεις φυσικη συλληψη. Μηπως η γυναικα σου εκνευριζεται κ ενοχλειται που δεν το δεχεσαι?? Γιατι πραγματικα δε βλεπω να το δεχεσαι. Η λυση ειναι εξωσωματικη. Τελος. Ακομη κ 100% να αυξηθει το σπερμα σου παλι δε γινεται. Ειδικα χωρις κινητικοτητα. Να ελπιζεις να βρεθουν εστω καποια που κινουνται για να ειναι εφικτη η εξωσωματικη. Εχεις κολλησει με την φυσικη συλληψη κ δεν ακους τιποτε αλλο. Σαν να ανοιξες συζητηση μονο κ μονο για να σου πει καποιος οτι μπορεις να ελπιζεις σε ενα θαυμα. Σα να περιμενεις ενα ψεμα για να πιαστεις. Αρχιζω κ καταλαβαινω την γυναικα σου. Γιατι αν δειχνεις τετοια αδυναμια διαχειρησης της πραγματικοτητας εδω μεσα, φαντασου ποσα τετοια θα βλεπει η γυναικα σου η οποια προφανως θα χρειαζεται εναν αντρα δυνατο κ ρεαλιστη διπλα της κ οχι καποιον να της λεει: μη στεναχωριεσαι θα πιω βασιλικο πολτο κ ολα θα φτιαξουν. Εγω θα εκνευριζομουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...