Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν εχω αλλη διεξοδο


Guest

Recommended Posts

δεν εχω αλλη διεξοδο.. και ετσι ειπα τι εχω να χασω και γραφω.. στις 13/12  ηταν μια απο τις χειροτερες μερες της ζωης μου. Μετα απο 7 μηνες προσπαθειας με τη γυναικα μου για να κανουμε ενα παιδακι  καθως δεν ερχοταν και δεν ειμαστε πλεον παιδια αρχισαμε τις εξετασεις. Αρχισε πρωτα η ιδια... τοσο σιγουρη ηταν πως εκεινη εχει το θεμα...Αλλωστε ποτε δεν πιστευα ουτε και ακομα μπορω να πιστεψω ολο αυτο. Η αμη της τελεια για την ηλικια της, 32 ετων ο γυναικολογος με αυτην και κατι αλλες εξετασεις πρωτου το ψαξει περισσοτερο ειδικα με εκεινη το θεμα, προετρεψε εμενα να κανω ενα απο σπερμοδιαγραμμα. Αν και ο εγωισμος μου δεν ξερω πως να το πω να το εκφρασω ειπα απο μεσα μου μα πως εγω...εγω ι θεμα θα μπορουσα να εχω... δεν με προιδεαζε κατι για αυτο που ακολουθησε.... στις 13-12 μετα απο ενα απλο σπερμοδιαγραμμα εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Με Επιασε κρυος ιδρωτας  110.000 χιλιαδες ναι ναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ... σπερματοζωαρια οχι εκατομμυρια αλλα χιλιαδεςςςς... εκ των οποιων 98 τις εκατο ανωμαλες μορφες και 0 να ναι 0 ταχυτητα ...0/// ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ...δεν ξερω πως απο που γιατι σε εμας... Ειμαι 41 χρονων .. δεν μπορω να καταλαβω πως..γιατι... μετα απο αυτο η επισκεψη στον ανδρολογο ακομα παρατινει απλα την καταθλιψη μας...μονο μετα απο ενα ακομα σπερμοδιαγραμμα με καλλιεργεια  θα μπορω πλεον να ασας πω μια καθαρη γνωμη ως τοτε απλα εχετε στο νου σας πως ειναι αδυνατον η φυσικη συλληψη ακομα και σαν ελπιδα. μετα απο αυτα τα λογια σαν μαχαιρια μεσα μου απλα αναμενω..να περασουν οι μερες που εθεσε για να ξανακανω.. και τι να ελπιζωl;; ακομα και θαυμα...δεν σωζει εδω την κατασταση. α γιατι σε εμας...ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ...  αργησα να βρω την γυναικα μου... ενιωσα τοσο τυχερος... εναν χρονο πριν... ποιος να μου το ελεγε αυτο...  ψαχνω απο τοτε στο ιντερνετ...εχω φαει ολα τα σαιτ...μια ελπιδα η ενα ασπρο φως να βρω ομως ματαια... ολοι ειχαν εστω και λιγα εκατομυρρια κανεις ομως χιλιαδες ολοι ειχαν εστω και 10 τις εκατο ταχυτητα 0 κανεις... ΚΥΡΣΟΚΙΛΗ ελεγαν τα σαιτ... ο ανδρολογος δεν βρηκε τιποτα τετοιο στην εξεταση...  τα χειροτερα Χριστουγεννα της ζωης μου ηταν αυτα.. ηλπιζα πως μετα τον γαμο μου τα κακα και οι απογοητευσεις στη ζωη μου ειχαν τελειωσει... Να ομως που για εμενα η ζωη ....   εχει παντα κατι ακομα.. δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την ζηλεια... να περπατας και να βλεπεις ζευγαρια με παιδακια , με καροτσια χαρουμενες μανες...χαρουμενους πατεραδες...δεν θελω να βγαινει και να περπατω πλεον εξω ουτε να παω σε αλλα βαπτισια...καθε εικονα πλεον με ματωνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,εχετε πιστη κ υπημονη..

ευχομαι ολοψυχα κ εσεις αλλα κ ολος ο κοσμος π επιθυμειτε παιδακια ν σας βρουν συντομα..

γ ολους εχει ο θεος..

προσπαθειτε ν τ δειτε με αλλο τροπο,η ολη κατσταση,τ αγχος κ η στεναχωρια μονο καλο δν κανει...

ξερω οπως ελεγαν κ οι παλιοι εξω απο το χορο πολλα λεγονται...

ειμαι μολις 22ετων κ ο συζηγος μ 31..ειμαι στον 8ο μηνα τς κυησης μ,με 1002 προβληματα κ στο κρεβατι τς 2 τελευταιους μηνες,αλλα μ υπομονη ελπιζουμε ν φτασουμε ως τ τελος...απλα θελω ν πω πως δν παιζει ρολο παντα η ηλικια...

ευχομαι ν μαθετε ευχαριστα νεα συντομα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι.. εξω απο τον χορο... σιγουρα η ηλικια σε αυτη την περιπτωση παιζει ρολο απο πολλες αποψεις.  Ευχομαι ο,τι ποθεις και εσυ και να σας ερθει με το καλο. Και παντα να θυμαστε ποσο τυχεροι εισαστε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς μας ήρθες και χερομαστε που υπάρχουν και άνδρες στο φόρουμ και συμμετέχουν στις συζητήσεις και το γράφω αυτό γιατί δύσκολα ανοίγονται και σπανίζουν. Μπράβο σου που μιλάς για το πρόβλημα σας και δεν σε κυριεύει ο ανδρικός εγωισμός. Καταρχήν θέλλω να ευχηθώ καλή χρονιά να έχετε με την γυναίκα σου χαρές Συνέχεια υγειά πάνω απ όλα και όμορφες στιγμες  να στο πάντα αγαπημένοι και ενωμένοι. Πολύχρονος κιόλας! Καταρχήν πρέπει πάνω απ όλα να φτιάξεις την Ψυχολογία σου αρκετοί άνδρες αντιμετωπίζουν θέματα υπογονιμοτητας προσπάθησε να το ξεπεράσεις και να μην σε ρίχνει πολλά Ζευγάρια που ευθύνεται ο ανδρικός παράγοντας για την σύλληψη 40% γυναίκες και 40%ανδρες.Ο Θεός είναι μεγάλος και η επιστήμη μας έχει προχωρήσει πολύ μην στεναχωριέσαι μα με τον έναν τρόπο να με τον άλλο θα τεκνοποιησετε πολλοί οι μέθοδοί όλα αντιμετωπίζονται διορθώνονται. Σας εύχομαι ότι καλύτερο μην σε ρίχνει και σε γονατίζει θα το παλεύετε και είμαι σίγουρη θα σας ανταμείψει σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια σου πολλά.Δε θα σου πω να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις,αν και πρέπει, γιατί από τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις σοκαριστεί.Αν κάνεις μια βόλτα εδώ όμως θα δεις και θα διαβάσεις σχετικά με το θέμα διάφορες ιστορίες. Γνώμη μου επειδή λες ότι έχεις ψάξει πολύ στο διαδίκτυο είναι να μην το κάνεις αυτό είναι χειρότερο! Σε όσους γιατρούς (οποιασδήποτε ειδικότητας) έχει τύχει να πάω και να τους ότι το έψαξα στο internet πρίν τους επισκεφτώ μήπως και βρώ κάτι η απάντηση είναι η ίδια : το google δεν είναι γιατρός! Ακόμα κι αν δεν συμβεί με φυσική σύλληψη από τη στιγμή που το θέλετε θα γίνει με κάποιο τρόπο είτε εξωσωματική είτε κάπως αλλιώς. Εύχομαι σύντομα χαρά στο σπιτικό σας,κατανόηση και αγάπη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Φώτη χρόνια πολλά.! Σας ευχόμαστε με κάποιο τρόπο να τα καταφέρετε όποιος και να είναι μην το βάλετε κάτω.. στης ημέρες μας η τεχνολογία έχει προχωρήσει... Αν κάθεσε και ψάχνεις στο internet θα διαβάσεις πολλά καλό είναι να μην διαβάζεις στο internet κάθε άνθρωπος είναι διαφορετική περίπτωση.!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή χρόνια. Μπορώ να καταλάβω τα συναισθήματά σου. Μην απογοητεύεσαι όμως γιατί δόξα τω Θεώ σήμερα λύσεις υπάρχουν. Κάνε αυτά που θα σου πουν οι γιατροί και ποτέ δεν ξέρεις. Θαύματα γίνονται!!! Η εξωσωματική γονιμοποίηση έχει βοηθήσει πααααρα πολλά ζευγάρια να αποκτήσουν παιδάκια. Και υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιτπωσεις από τη δική σου. Υπάρχουν και άνδρες που δεν έχουν καθόλου σπερματοζωάρια κι όμως με τη βοήθεια της ιατρικής τα έχουν καταφέρει.

Είναι λογικό να απελπίζεσαι όμως προσπάθησε να επανελθεις. Όλοι μας κάπως έτσι ασθανθήκαμε όταν μπήκαμε στον δύσκολο δρόμο της υπογονιμότητας. Πρέπει να το παλέψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά!

Εγώ θα σ πω κατ' αρχάς να ηρεμήσεις! Πάρε μια βαθιά ανάσα κ διάβασε όσα θα σ πω. Να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που έχεις κάποιες χιλιάδες. Υπάρχουν άντρες που έχουν μηδέν κ έκαναν ένα σωρό βιοψία όρχεων για να βρουν έστω ένα σπερματοζωάριο.

Θα βάλεις τα πράγματα κάτω κ θα τα πάρεις με τη σειρά. Θα ξανά σπςρμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια σπέρματος. Τριπλεξ όρχεων έχεις κάνει; η απλά υπερηχο; επίσης πες στον ουρολογο να σ γράψει ένα ορμονολογικο έλεγχο. Αν καπνίζεις κοψτο μαχαίρι, ξεκινά βιταμίνη c, βασιλικό πολτό κ πρόπολη. Δ θα κάνουν θαύματα άλλα θα δεις διαφορά στην κινητικότητα. 

Μην απελπίζεσαι κ μη νιώθεις άσχημα απέναντι στη γυναίκα σου. Παρόμοιο θέμα εχει κ ο άντρας μ άλλα είχαμε μέσο όρο 3.500.000 ανα ml. Κινητικότητα 0. Πότε δ σκέφτηκα γτ σε μας. Ίσα ίσα επειδή κ εκείνου τ ήρθε κάπως τ είπα πως εμένα δ με νοιάζει καθόλου κ πως αύριο κιόλας πάμε για εξωσωματική. Θα σ πω ότι μας είπε ο Ουρολογος μας. Η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο π είστε καταδικασμένοι να γίνετε γονείς. Σίγουρα είχες στο μυαλό σ τη φυσιολογική σύλληψη άλλα κ με εξωσωματική να πάτε, τι έγινε; αυτά τα θέματα είναι απλά για τους γιατρούς. Θα ήταν πολύ πιο δύσκολο αν είχε τ πρόβλημα η γυναίκα σου, πίστεψε με. 

Εμείς π λες έκανε ο άντρας μ όλα τα παραπάνω για σχεδόν 8 μηνες κ ένα μήνα πριν την εξωσωματική κ ενώ είχαμε περάσει Επιτροπή έμεινα εγκυος φυσιολογικά κ σήμερα έχουμε μια μπέμπα 5 μηνών ολοιδια του! Τον πειράζω κ τ λέω π να είχες κ κανένα σπέρμα δυνατό! Να σ πω επίσης πως ένα από τα πολλά σπερμοδιαγραμματα έδειξε μόλις 900.000. 

Ξέρω πως σ ήρθε βαρύ όλο αυτό κ ειναι όλα θολά στο μυαλό σου. Βάλε τα κάτω κ βήμα βήμα όλα θα γίνουν! Μη στεναχωριέσαι όσο υπάρχουν λύσεις! Όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά!

Εγώ θα σ πω κατ' αρχάς να ηρεμήσεις! Πάρε μια βαθιά ανάσα κ διάβασε όσα θα σ πω. Να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που έχεις κάποιες χιλιάδες. Υπάρχουν άντρες που έχουν μηδέν κ έκαναν ένα σωρό βιοψία όρχεων για να βρουν έστω ένα σπερματοζωάριο.

Θα βάλεις τα πράγματα κάτω κ θα τα πάρεις με τη σειρά. Θα ξανά σπςρμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια σπέρματος. Τριπλεξ όρχεων έχεις κάνει; η απλά υπερηχο; επίσης πες στον ουρολογο να σ γράψει ένα ορμονολογικο έλεγχο. Αν καπνίζεις κοψτο μαχαίρι, ξεκινά βιταμίνη c, βασιλικό πολτό κ πρόπολη. Δ θα κάνουν θαύματα άλλα θα δεις διαφορά στην κινητικότητα. 

Μην απελπίζεσαι κ μη νιώθεις άσχημα απέναντι στη γυναίκα σου. Παρόμοιο θέμα εχει κ ο άντρας μ άλλα είχαμε μέσο όρο 3.500.000 ανα ml. Κινητικότητα 0. Πότε δ σκέφτηκα γτ σε μας. Ίσα ίσα επειδή κ εκείνου τ ήρθε κάπως τ είπα πως εμένα δ με νοιάζει καθόλου κ πως αύριο κιόλας πάμε για εξωσωματική. Θα σ πω ότι μας είπε ο Ουρολογος μας. Η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο π είστε καταδικασμένοι να γίνετε γονείς. Σίγουρα είχες στο μυαλό σ τη φυσιολογική σύλληψη άλλα κ με εξωσωματική να πάτε, τι έγινε; αυτά τα θέματα είναι απλά για τους γιατρούς. Θα ήταν πολύ πιο δύσκολο αν είχε τ πρόβλημα η γυναίκα σου, πίστεψε με. 

Εμείς π λες έκανε ο άντρας μ όλα τα παραπάνω για σχεδόν 8 μηνες κ ένα μήνα πριν την εξωσωματική κ ενώ είχαμε περάσει Επιτροπή έμεινα εγκυος φυσιολογικά κ σήμερα έχουμε μια μπέμπα 5 μηνών ολοιδια του! Τον πειράζω κ τ λέω π να είχες κ κανένα σπέρμα δυνατό! Να σ πω επίσης πως ένα από τα πολλά σπερμοδιαγραμματα έδειξε μόλις 900.000. 

Ξέρω πως σ ήρθε βαρύ όλο αυτό κ ειναι όλα θολά στο μυαλό σου. Βάλε τα κάτω κ βήμα βήμα όλα θα γίνουν! Μη στεναχωριέσαι όσο υπάρχουν λύσεις! Όλα καλά θα πάνε!

Μπράβο κ παλι μπράβο κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά Φώτη !! δε μπορώ παρά να συμφωνήσω 1000% με τη Diwni...να ξέρεις ότι ακόμα κ αν σ φαίνονται απογοητευτικά αυτά τα αποτελέσματα ..εχουν γίνει γονείς άντρες με ένα σπερματοζωαριο.....ηρεμησε μη διαβάζεις κάθε τρομακτική ιστορία τ διαδικτυου είναι ΜΈΓΑ ΛΆΘΟΣ ...ποτε μα ποτέ καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με άλλη ...κ αν έχει θεματάκι ένα ζευγάρι καλύτερα να τ έχει ο άντρας λένε επειδή η γυναίκα έχει τόσο πολύπλοκο σύστημα ...ειμαι απόλυτα σιγουρη ότι πολύ σύντομα θα κάνετε παιδάκι είτε έτσι είτε αλλιως.!δε θέλει πανικό αυτά είναι ρουτίνα πια για τ γιατρούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το βλεμμα του γιατρου αλλα και του μικροβιολογου ηταν τελειως απογοητευτικο.  Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους οσο για αλλες λυσεις αρκουν τοσα λιγα εκ των οποιων 98 τις εκατο ανωμαλες μορφες, αλλα και ολος ο φαυλος κυκλος που εχουμε να περασουμε..δεν ειμαι μονος σε αυτο,αυτο που σογουρα βλεπω ειναι πως ακομα και σημερα που εχουν περασει μερες ο πονος και ολο το συναισθημα ειναι χαλια. θελω αν καποιος ειναι απο θεσσαλονικη και ξερει καποιον πιο ειδικο σε θεμα υπογονιμοτητας να με συμβουλεψει. Ο μικροβιολογος μου συστησε τον γιατρο που πηγα,δεν ξερω αν κανει να τονν αναφερω δημοσια. Ουσιαστικα πρεπει να τον εμπιστευτω οτι ακουσω και να προχωρησω δεν ξερω πως παει..τι κανω. Δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε λαθος στο δειγμα μου μηπως ειναι εστω και λογο καλυτερα ολα; πχ το μεταφερα σε 20 λεπτα αλλα με τα ποδια και εξω ειχε σχετικα κρυο 13]12 ηταν ειχε σχετικα κρυο καιρο μηπως φταιει που το ειχα σε μια σακουλα μηπως επρεπε μεσα στην τσεπη μου; αυτο μηπως εδειχνε κατι καλυτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi τριπλεξ ορχεων δεν μου εκανε καν ο γιατρος . Μολις μπηκαμε για εξεταση με το που ειδε τους ορχεις μου ειπε αμεσως πως δεν ειναι στη σωστη θεση, εγω εκεινη τη στιγμη  σκεφτηκα μια εγχειρηση που μου εκαναν βρεφος με το που γεννηθηκα γτ ειχα ενα θεμα εκει πως δεν ηταν στη θεση τους, ομως στον πατερα μου που ρωτησα αν μπορει να θυμαται κατι πριν απο τοσα χρονια ειπε απλα πως τοτε ειχε γινει οτι καλυτερο μπορουσε και πως δεν του ανεφεραν ποτε πως θα εχω καποιο θεμα μελλοντικα και επισης και μετα τοσοι παιδιατροι με ειχαν δει δεν θα ελεγαν κατι; μετα απο αυτο που μου ειπε , μου εκανε και εναν υπερηχο και αντε ολη η εξεταση να κρατησε το πολυ 2 λεπτα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τα λεγόμενα σου μάλλον είχες κρυψορχια κάτι π μερικές φορές επηρεάζει τη γονιμότητα χωρίς να είναι απαραίτητο. Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί κ ένα σπςρμοδιαγραμμα να μη βγει καλό γι αυτό και άλλωστε προτείνουν επανάληψη στο δίμηνο. Πάρε κ μια δεύτερη γνώμη, άποψη μου. Δυστυχώς δ έχω να σ προτείνω κπ άλλα Κάνε μια έρευνα για γιατρούς στο ιντερνετ. Σίγουρα θα βρεις κπ π εξειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας ώστε να σε κατευθύνει σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φώτη καλησπέρα και καλή χρονιά να έχετε εσύ και η γυναίκα σου! Καταρχήν το επαναληπτικό σπερματοδιαγραμμα καντο μέσα στο κέντρο όσο κ αν ντρέπεσαι... Ο άντρας μου έχει κάνει ήδη τρία κ θα κάνει κ άλλα!επισης πιθανώς η εξωσωματική θα σας δώσει λύση. Γενικά έχε στο νου σου ότι τα θέματα υπογονιμοτητας του άντρα λύνονται ευκολότερα από της γυναίκας και ΣΊΓΟΥΡΑ θα κανε ένα δύο τρία, όσα παιδάκια θέλετε!  Εδώ είμαστε για κάθε απορία σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athena d  δηλαδη εν τελη με φυσικη συλληψη τα καταφερατε:  σας εδωσε καποια θεραπεια, οσο για αυτο ποi λεσ diwnh  δεν μου ειπε αυτη την λεξη ο γιατρος ουτε ο πατερας μου που ειχα ρωτησει ομως στο ιντερνετ που εψαξα βρηκα την λεξη κρυψαρχια ομως αν ηταν κατι που θα με επηρεαζε τοσο ωστε να αποκτησω αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να το πουν στους δικους μου απο μικρο ; kαποιος καπου δεν θα προειδοποιουσε τους γονεις μου η αργοτερα εμενα;  το επομενο που θα κανω σπερμοδιαγραμμα μας εδωσε συγκεκρινο κεντρο δεν ξερω αν δημοσια εδω επιτρεπεται να πω που. απλα μας εχε πει μετα των φωτων σκεφτομαι την αλλη εβδομαδα να παρω να κλεισω το καθυστερω μηπως αλλαξει κατι.. μηπως απλα ετυχε και ηταν κακια παρτιδα αυτο δεν ξερω . αλλωστε ακομα δεν ξεπερασα το πρωτο σοκ αν ακουσω κατο χειροτερο; κατι ανεπανορθωτο;  πως θα το αντιμετωπισω μετα. λενε πως το σπερμα ανανεωνεται. αν ειναι ετσι μηπως αλλαξει κατι..δεν ξερω.. Επισης βρηκα καποια ατομικα τεστ γονιμοτητας ανδρικης. Μηπως να εκανα ενα τετοιο πρωτα;  αυτα λειτουργουν μετα απο 6 μερες αποχης και δειχνουν με βαση το χρωμα ποσο πιο κοντα ειναι το χρωμα στο δειγμα. να κανω ενα τετοιο πχ και μετα να παω..περιμενοντας μηπως ανανεωθει στην πορεια. δεν ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η fwths είπε:

athena d  δηλαδη εν τελη με φυσικη συλληψη τα καταφερατε:  σας εδωσε καποια θεραπεια, οσο για αυτο ποi λεσ diwnh  δεν μου ειπε αυτη την λεξη ο γιατρος ουτε ο πατερας μου που ειχα ρωτησει ομως στο ιντερνετ που εψαξα βρηκα την λεξη κρυψαρχια ομως αν ηταν κατι που θα με επηρεαζε τοσο ωστε να αποκτησω αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να το πουν στους δικους μου απο μικρο ; kαποιος καπου δεν θα προειδοποιουσε τους γονεις μου η αργοτερα εμενα;  το επομενο που θα κανω σπερμοδιαγραμμα μας εδωσε συγκεκρινο κεντρο δεν ξερω αν δημοσια εδω επιτρεπεται να πω που. απλα μας εχε πει μετα των φωτων σκεφτομαι την αλλη εβδομαδα να παρω να κλεισω το καθυστερω μηπως αλλαξει κατι.. μηπως απλα ετυχε και ηταν κακια παρτιδα αυτο δεν ξερω . αλλωστε ακομα δεν ξεπερασα το πρωτο σοκ αν ακουσω κατο χειροτερο; κατι ανεπανορθωτο;  πως θα το αντιμετωπισω μετα. λενε πως το σπερμα ανανεωνεται. αν ειναι ετσι μηπως αλλαξει κατι..δεν ξερω.. Επισης βρηκα καποια ατομικα τεστ γονιμοτητας ανδρικης. Μηπως να εκανα ενα τετοιο πρωτα;  αυτα λειτουργουν μετα απο 6 μερες αποχης και δειχνουν με βαση το χρωμα ποσο πιο κοντα ειναι το χρωμα στο δειγμα. να κανω ενα τετοιο πχ και μετα να παω..περιμενοντας μηπως ανανεωθει στην πορεια. δεν ξερω.

Φωτη ,εμεις δεν τα εχουμε καταφερει ακομα!Η  Diwni τα καταφερε και ειναι παραδειγμα αισιοδοξιας!!Και χαιρομαι πολυ γ αυτην και το παιδακι της .Εμεις περα απο την ηλικια μου,45 χρονων ,δεν εχουμε αλλο θεμα.Προσπαθουμε εδω και 2 χρονια και αλλο παιδακι δεν εχουμε ,μια κ εμεις βρεθηκαμε με τον αντρα μου πριν 2,5 χρονια!Καναμε και μια προσπαθεια εξωσωματικης και δεν ειχε αποτελεσμα.Ομως δεν τα παραταμε και ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα εχουμε το ποθητο αποτελεσμα!Το πιστευω.

Χαλαρωσε ,ψαξε οσο μπορεις το θεμα,πηγαινε σε ειδικους και να πιστεψεις οτι ΟΛΑ λυνονται!Γινονται παντου θαυματα και θα γινει και γ εσας ,αρκει να χαλαρωσεις ,να το αντιμετωπισεις ψυχραιμια και με υπομονη!Καλη δυναμη σ ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!Καλή Χρονιά με υγεία,και πολλά χαμόγελα!!!

Για αρχή θα σου πω πως σοκαρίστηκα διαβάζοντας ενα μνμ απο εναν άντρα..και μετά συνειδητοποίησα πως τα όσα γράφεις θα μπορούσε να τα γραφεί ο δικος μου αντρας..της γειτόνισσας..η ο αντρας της φίλης μου που σε έξι διαφορετικά σπερμοδιαγραμματα δεν βρεθηκε παρα ενα σπερματοζωαριο και αυτο νεκρό!!!

Για αυτούς θελω να σου μιλήσω..Καταλαβαίνεις πως το πρόβλημα του ανθρώπου ειναι άλυτο!!Αλλα θα σου πω πως η γυναικα του αυτήν την στιγμή ειναι έγκυος στον 5ο μηνα,έκαναν βιοψία όρχεων (και ενω συνηθως βρίσκουν απο χιλιάδες μεχρι εκατομυρια,εκείνου του βρήκαν 4!!! Μολις 4!!! )το ευτυχές ηταν πως έγιναν και τα 4 βλαστοκυστες,και ενω η πρωτη εμβρυομεταφορα τους βύθισε στην κατάθλιψη,έκαναν την δευτερη και τελευταία που θα μπορούσαν αφου και να ξαναγινοταν βιοψία κανεις δεν μπορούσε να τους πει αν θα έβρισκαν κατι..και πέτυχαν!!

Φωτη μου καταλαβαίνω πως εφαγες σφαλιάρα,μια σφαλιάρα που χει κανει τον κόσμο γύρω σου να γυρναει και εσυ παρακαλάς να σταθεροποιηθεί!!τετοια σφαλιάρα έφαγε και ο καλός μου μολις πριν δυο εβδομάδες αφου υστερα απο 4 χρονια ανεξήγητης υπογονιμότητας κάναμε σπερματέγχυση και στο σπερμοδιαγραμμα που προηγήθηκε χάσαμε την γη κάτω απο τα πόδια μας..Τα προηγούμενα δεν είχαν καμια σχέση με το τελευταίο..με κινητικότητα χάλια..και 99% ανώμαλες μορφές..ξερεις τι μου είπε ο γιατρός μου??Να ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ και πως το σπερμα ανανεώνεται ανα τρίμηνο..οποτε ξεκινάει profertil βιταμινες ειδικές και σε να τρίμηνο το ξανά κοιταμε!!

Μην απελπίζεσαι,η επιστήμη πια ειναι με το μέρος μας..και τα όσα σου ειπαν και τα έβαλες μεσα σου,προσπαθησε να τα αποτιναξεις!!Εχω στον κύκλο μου παράδειγμα κοπέλας που την είχαν αποκλείσει την φυσική σύλληψη λόγο πρόωρης εμμηνόπαυσης και αυτήν την στιγμή ειναι έγκυος,φυσικά!!!εχε πίστη και δύναμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athena d  σε ευχαριστω αλλα δεν ειναι ευκς ολο και δεν γινεται και πλεον αν χαμογελω ειναι μονο για τον κοσμο δεν εχω μεσα μου χαρα.  Ζηλευω συγγενεις φιλους μα το χειροτερο πλεον ειναι οταν ακουω αντε και με ενα παιδακι τι το καθυστερειτε ποσες φορες το ακουσα αυτο ειδικα αυτες τις μερες. Το χειροτερο ειναι να βλεπω την γυναικα που πλεον απομακρη και να μην ειναι σιγουρη αν θελει να κανει εξωσωματικη, μου ειπε πως επειδη επι της ουσιας αυτη θα φορτωθει με φαρμακα και διαδικασιες να ειμαστε πρωτα σιγουροι πως δεν υπαρχει αλλη λυση οποτε με παει πισω ολο αυτο εγω δεν θελω να το μελετησω φοβαμαι τα χρονια μου γτ δεν εχω περιθωρια . Ακομα επειδη ανεφερα το προβλημα στον πατερα μου μηπως μου πει κατι που δεν ηξερα και με εφερε με αυτο το προβλημα, το εμαθαν και οι δικοι μου και ενταξει φυσικα και επεσαν και αυτοι αν και μου λενε να μην ανυσηχω και πως  ολα θα πανε καλα. Νιωθω μονος , αδιεξοδο και κυριως ανασφαλεια, ΚΑΙ ΖΗΛΕΙΑ... νομιζω αρχισα να γινομαι κακος ανθρωπος νευρικος ειδικα οταν οδηγω εξω και ζηλειαρης.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Φωτη, χρονια πολλα για χθες!! Εμεις αν κ τα ειπαμε με π.μ. βλεπω οτι η περισσοτερες κοπελες εχουν πανω κατω την ιδια αποψη.

   Εγω αυτο που καταλαβα κυριως απο τα προσωπικα μηνυματα ειναι οτι θελεις να πιαστεις απο μια κουβεντα, απο μια ελπιδα, απο μια περιπτωση φυσικης συλληψης.

   Αυτο, θα σας εξουθενωσει Φωτη... Ειναι αλλο να εχεις κατα νου την εξωσωματικη σαν ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΛΥΣΗ κ ελπιδοφορα (κ αν συμβει κ ενα θαυμα οπως της Διωνης πχ, καλως να ορισει) κ ειναι αλλο στο μυαλο σας η ιδεα της εξωσωματικης να σας φαινεται σαν το χειροτερο που θα μπορουσε να συμβει. (Σορρυ αν ειναι λιγο σκληρο αυτο που σου λεω)

   Για εμενα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μιλησεις καταρχην με εναν καλο γιατρο κ φυσικα με την γυναικα σου κ να κατανοησετε οτι η εξωσωματικη, δεν ειναι τοσο τραγικη οσο μπορει να σας ακουγετε. Μην πιανεσε απο αποψεις κ πιθανοτητες του στυλ, εκανα 20 λεπτα να δωσω το σπερμα κ οχι 15 ή ειχε 14 βαθμους εξω κ οχι 18.. Ναι μπορει να αλλαξει καπως η κατασταση σε μια επομενη εξεταση... Αλλα ποσο να αλλαξει? Τοσο ωστε να σας πουν οι γιατροι, παμε για φυσικη συλληψη?? Τοσο ωστε τα 100.000 χιλιαδες να γινουν 5.000.000 κ πανω? Εννοειται οτι θα κανεις τις προσπαθειες σου, αλλα πρεπει να σταθεις ψυχραιμος κ ρεαλιστης.

  Τελος θα ηθελα να σου πω, πανω στην ατυχια σου, να νιωσεις τυχερος που υπαρχουν εστω κ αυτα τα σπερματοζωαρια (αλλοι δεν εχουν κανενα κ δεν μπορουν να γινουν βιολογικοι γονεις) κ επισης, σε καμια περιπτωση να μην νιωσεις λιγος αντρας, ανικανος κ αλλα τετοια που σκεφτονται αντρες σε παρομοιες καταστασεις.. Θα δειξεις τον ανδρισμο σου στον τροπο που θα χειριστεις τα προβληματα σου, στην καθημερινη σου τριβη με την γυναικα σου κ αργοτερα στην σταση σου, απεναντι στο παιδι σου..!!

  Καλη συνεχεια..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κ χρονια πολλα για τη γιορτη σου..Περιληπτικα θα σου πω πως εκανα 4 εξωσωματικες χωρις εμφανη αιτια( ανεξηγητη υπογονιμοτητα) Ολες θετικες οι 2 πρωτες παλλινδρομες( εκει να δεις χαλι που φευγει κατω απο τα ποδια) κ απο τις 2 επομενες απεκτησα τα παιδια .Γραφω ακομα στο φορουμ καθαρα σε γυναικες( ως επι των πλειστων ) που προσπαθουν κ βοηθαω οπως μπορω.Διαβαζοντας το ποστ σου ειδα μια φυσιολογικοτατη αντιδραση ομοια με τοσων αλλων ζευγαριων.Φωτη ,ξεκινοντας θα σε μαλωσω.Το προβλημα δεν το εχεις εσυ αλλα εσεις..ειστε ζευγαρι.Αυτο σε οποιες διαδικασιες κι αν μπειτε μη το ξεχασεις...δεκαδες ζευγαρια τα καταφερανμε θεματαειτε στο γυναικειο ειτε στο αντρικο κομματι..Δευτερον ρωτας γιατι σε σας.Εγω θα σε ρωτησω και γιατι οχι σε σας; ( ελπιζω να καταλαβαινεις πως στο λεω).Τα μεγαλα προβληματα ειναι για μεγαλους ανθρωπους..Εχεις διπλασου εναν ανθρωπο που οπως λες αργησες αλλα τον βρηκες..Χιλιαδες εκει εξω ακομα ψαχνουν...εχετε συμμαχο την ηλικια πουγια τη γυναικα ειναι το παν στη διαδικασια αυτη πιατεψε με.Εν ετη 2018 κανεις πια δε μενει χωρις παιδι..θα κανεις τις θςραπειες σου κ θα προσπαθησεις..αλλωστε ενα κκαλο θελεις..προσωπικα θα σου ελεγα να κνηθςις κατευθειανστην εξωσωμςτικη Υπαρχουν κ δημοσια νοσοκομεια αλλα κκαλα ιδιωτικα.Ξερω σου ακουγεται καπως αλλα ρε Φωτη η σημερινη ποιοτητα ζψης δημιουργει πολλα θεματα στα ζευγαρια.Αυτο δε σε κανει ουτε λιγοτερο αντρα ουτεστειρο.Αυτα ευτυχως ανηκουν στο χτες..Λοιπον Φωτη κρατα σφιχτα το χερι της γυναικας σου κ μαζι θα τα λυσετε ολα...δεν στο λεω εκ του ασφαλους..πηρα κουβαδες χαπια κ ενεσεις. Κοιτωντας πισω μονο τον αβτρα μου θυμαμαι να χαμογελα κβα λεει θα τα καταφερουμε..ειμαστε εδω για ο,τι χρειαστεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Δεν ξερω αν με κανουν να νιωσω καλυτερα αλλα σιγουρα νιωθω πως δεν ειμαι μονος. Δυστυχως για την εξωσωματικη δεν ειναι μονο δικη μου αποφαση, η συζυγος θελει να σιγουρευτουμε πως δεν θεραπευεται εστω κατι. Αν ηταν στο δικο μου χερι θα το εκανα το συντομοτερο. Αυτο που δυστυχως διαπιστωνω ειναι πως απομακρυνθηκαμε. Δεν ειναι τιποτα οπως πριν  το βλεπω.  Τελευταια φορα που καναμε ερωτα και αυτο με το ζορι πλεον την ρωτησα αν ηταν στην γονιμη μερα και μου απαντησε πως δεν εχει νοημα πλεον να μετραμε μερες ωρες και τα λοιπα. Αρχισε να παιρνει λεξοτανιλ και της ειπα πως δεν κανει καλο δεν κανουν καλο σε μια γυναικα που θελει εγκυμοσυνη και μου λεει πως τι νοημα εχει απο την στιγμη που δεν προκειται να συλλαβει. Την βλεπω πως κοιταζει εξω παιδια και μετα στρεφει το βλεμμα της σε εμενα με απορια..αυτο που σε τσακιζει το θλιμμενο υφος. Δεν υπαρχει αυτο που ζω και νιωθω πως δεν μπορω να κανω τιποτα να αλλαξει μονο να ξαναπαω να δω τι θα μου δωσουν η τι θα μου πουν και πως να με καθοδηγησουν, δεν εχω αλλη λυση ευχομαι μονο να επεσα σε καλα χερια γιατρου.  Γιατι ρε γαμω το δεν μου εδωσε ο γιατρος εστω κατι μια βιταμινα κατι να πινω μεχρι να παω για το αλλο σπερμοδιαγραμμα που ζητησε μηπως ενδιαμεσα κατι βελπτιωνοταν πχ η ταχυτητα τοσο δυσκολο ηταν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η fwths είπε:

athena d  σε ευχαριστω αλλα δεν ειναι ευκς ολο και δεν γινεται και πλεον αν χαμογελω ειναι μονο για τον κοσμο δεν εχω μεσα μου χαρα.  Ζηλευω συγγενεις φιλους μα το χειροτερο πλεον ειναι οταν ακουω αντε και με ενα παιδακι τι το καθυστερειτε ποσες φορες το ακουσα αυτο ειδικα αυτες τις μερες. Το χειροτερο ειναι να βλεπω την γυναικα που πλεον απομακρη και να μην ειναι σιγουρη αν θελει να κανει εξωσωματικη, μου ειπε πως επειδη επι της ουσιας αυτη θα φορτωθει με φαρμακα και διαδικασιες να ειμαστε πρωτα σιγουροι πως δεν υπαρχει αλλη λυση οποτε με παει πισω ολο αυτο εγω δεν θελω να το μελετησω φοβαμαι τα χρονια μου γτ δεν εχω περιθωρια . Ακομα επειδη ανεφερα το προβλημα στον πατερα μου μηπως μου πει κατι που δεν ηξερα και με εφερε με αυτο το προβλημα, το εμαθαν και οι δικοι μου και ενταξει φυσικα και επεσαν και αυτοι αν και μου λενε να μην ανυσηχω και πως  ολα θα πανε καλα. Νιωθω μονος , αδιεξοδο και κυριως ανασφαλεια, ΚΑΙ ΖΗΛΕΙΑ... νομιζω αρχισα να γινομαι κακος ανθρωπος νευρικος ειδικα οταν οδηγω εξω και ζηλειαρης.

 

Για μενα το πρώτο πράγμα που πρεπει να κανεις,ειναι να ζητήσεις βοήθεια ειδικού,για να σας βοηθήσει να το χειριστείτε με τον καλυτερο τροπο ώστε να μην υπάρξουν ρωγμές στην σχέση σας..το πρόβλημα το εχετε απο κεινου και απο κεινου πρεπει να παρθουν αποφάσεις..Ισως και η γυναικα σου θελει τον χρόνο της να το εμπεδώσει..Ξεκινήστε λοιπον ΜΑΖΙ να αναζητάτε λύσεις και ολα θα πάρουν τον δρόμο τους..εγω θα σου προτινα να βρεις ενα σωματείο που στηρίζει υπογόνιμο ζευγάρια με καθε τροπο,ώστε να σας καθοδηγήσουν και να μην χάσετε ουτε χρόνο,ουτε χρημα αλλα ουτε και τους εαυτούς σας βάζοντας τα με το τέρας που λέγεται υπογονιμότητα!!

οσον αφορά τους γύρω σου..δεν χρειάζεται να δίνεις καμια σημασία..με τον καλο μου ειμαστε σχεδόν 13 χρονια μαζι..μπορεις να φανταστείς πόσες φορές εχουμε ακούσει αυτο το "ποτε θα κάνετε παιδάκι??"πλεον το αντιμετωπίζω με χιούμορ αλλα περνάω και το μνμ σε τέτοιου είδους αδιάκριτες ερωτησεις απαντώντας "το Σάββατο στις εννιά!να σε φωνάξουμε να παρεις μάτι??" Και τέτοιου τύπου απαντήσεις που κόβουν τον "βήχα" μερικών!

θωρακιστειτε και ενωθείτε απέναντι στο πρόβλημα!μιληστε με ειδικούς και αποδεχθείτε την κατασταση..Ειμαι σίγουρη πως σε λιγο καιρό θα χουμε ευχαριστα νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η fwths είπε:

σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Δεν ξερω αν με κανουν να νιωσω καλυτερα αλλα σιγουρα νιωθω πως δεν ειμαι μονος. Δυστυχως για την εξωσωματικη δεν ειναι μονο δικη μου αποφαση, η συζυγος θελει να σιγουρευτουμε πως δεν θεραπευεται εστω κατι. Αν ηταν στο δικο μου χερι θα το εκανα το συντομοτερο. Αυτο που δυστυχως διαπιστωνω ειναι πως απομακρυνθηκαμε. Δεν ειναι τιποτα οπως πριν  το βλεπω.  Τελευταια φορα που καναμε ερωτα και αυτο με το ζορι πλεον την ρωτησα αν ηταν στην γονιμη μερα και μου απαντησε πως δεν εχει νοημα πλεον να μετραμε μερες ωρες και τα λοιπα. Αρχισε να παιρνει λεξοτανιλ και της ειπα πως δεν κανει καλο δεν κανουν καλο σε μια γυναικα που θελει εγκυμοσυνη και μου λεει πως τι νοημα εχει απο την στιγμη που δεν προκειται να συλλαβει. Την βλεπω πως κοιταζει εξω παιδια και μετα στρεφει το βλεμμα της σε εμενα με απορια..αυτο που σε τσακιζει το θλιμμενο υφος. Δεν υπαρχει αυτο που ζω και νιωθω πως δεν μπορω να κανω τιποτα να αλλαξει μονο να ξαναπαω να δω τι θα μου δωσουν η τι θα μου πουν και πως να με καθοδηγησουν, δεν εχω αλλη λυση ευχομαι μονο να επεσα σε καλα χερια γιατρου.  Γιατι ρε γαμω το δεν μου εδωσε ο γιατρος εστω κατι μια βιταμινα κατι να πινω μεχρι να παω για το αλλο σπερμοδιαγραμμα που ζητησε μηπως ενδιαμεσα κατι βελπτιωνοταν πχ η ταχυτητα τοσο δυσκολο ηταν!!

Εχετε κ οι δυο τα δικια σας. Ισως η γυναικα σου θελει λιγο χρονο. Ισως πρεπει να της ανοιξεις την καρδια σου οπως κανεις κ εδω. Περναει κι αυτη το δικο της σοκ. Οσο γι αυτο που σου ειπε δεν ειχε αδικο. Δηλ κανετε μετα απο καιρο ερωτα κι εσυ την ρωτας αν ειναι στις μερες της? Πρωτον της χάλας την στιγμη 2ον της θυμιζεις το προβλημα κ 3ον ειναι σαν να κοροιδευοσαστε. Μα οντως δεν εχει νοημα να την ρωτας. Ποσο καιρο ειστε μαζι αν επιτρεπεται? Θα περασει δοκιμασια η σχεση σας κ ολο αυτο πρεπει να το περασετε μαζι. Της εχεις κανει καμια κουβεντα? Να της πεις τι νιωθεις, να ρωτησεις κι αυτη τι θέλει? Να της πεις για το ενδεχομενο της εξωσωματικης? Γινε κι εσυ αισιοδοξος οσο μπορεις μηπως της φτιαξεις λιγο τη διαθεση. Νεο κοριτσι να παιρνει ηρεμιστικα. Επισης οταν τα παιρνει καλυτερα να μην της λες οτι δεν πρεπει να παιρνει αν θελει να μεινει εγκυος γιατι ειναι σαν να της κανεις πλακα. Σαν να μην παραδεχεσαι το προβλημα. Γιατι οντως κ να θελει αυτη τη στιγμη δε μπορει να μεινει εγκυος. Καλυτερα να της δειξεις απλα την αγαπη σου κ να της πεις οτι την χρειαζεσαι δυνατη διπλα σου γιατι αυτο ειναι κατι που πρεπει να το αντιμετωπισετε μαζι. Οσο για τον γιατρο μπορει να κρινει οτι δεν υπαρχει νοημα να παρεις βιταμινες. Μηπως δε θελεις να το δεχτεις αυτο κ η γυναικα σου που σε ζει τοσες ωρες το καταλαβαινει κ γι αυτο αντιδρα ετσι? Μηπωςσε ακουει να μιλας για γονιμες μερες, για βιταμινες κ.α κ θεωρει οτι δεν παραδεχεσαι το προβλημα. Ισως στο σπιτι σου χωρις να το καταλαβαινεις το κανεις σε μεγαλυτερο βαθμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαστε μαζι δυο χρονια. Πιστευω πως ναι δεν εχω αποδεχτει πληρως το προβλημα ομως ειμαι διατεθιμενος πχ να πηγαινα σε εξωσωματικη. Ναι της εχω πει πως αισθανομαι πολλες φορες απο τοτε και της εχω πει πως αν βγει και το επομενο χαλια και δεν μας δωσουν ελπιδες για συλληψη φυσικη να παμε να δουμε κλινικες και να καταλληξουμε και οταν νιωσε και εκεινη ετοιμη να αρχισουμε. Στο κομματι της εξωσωματικης ειναι αρνητικη  αυτη τη στιγμη ,μου ζητησε χρονο  αυτο που ειπε για την ακριβεια. Το μονο που μπορω να κανω σε αυτον τον χρονο ειναι νανα προσπαθω εστω και με φρουδες ελπιδες να μας λυπηθει η τυχη μας μηπως γινει ενα θαυμα , και αυτο το βασιζω μονο και μονο στο οτι το σπερμα ανανεωνεται υποτιθεται κα εστω και ενα σπερματοζωαριο αρκει λενε απλα η ταχυτητα με ξεσκισε που ειν αι 0.για αυτο επρεπε να μου δωσει βιταμινες για ταχυτητα κατι πως μας αφησε ετσι σκατα δλδ τι θα καναμε τον καιρο μεχρι το σπερμοδιαγραμμα δεν το σκεφτηκε! διαβαζω περιπτωσεις  που εμεινα ν απο προσπερματικα υγρα εγκυες η μεσα στη θαλασσα η κατα λαθος η ενω επαιρναν αντισυλιπτικα η απο ατυχημα και ολα αυτα με τρελαινουν δλδ αυτοι ειχαν παραπανω πιθανοτητες απο εστω ενα χαλια σπερματοζωαριο.  Οσο για τα ηρεμιστικα πινει ενα λεξοτανιλ πλεον καθε βραδυ . εχει νευρικοτητα απο τοτε δεν κοιμαται ευκολα και δεν εχει ορεξη σχεδον για τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...