Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ


stellena

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.. είμαι καινούρια στο φόρουμ.. Πριν ενάμιση χρόνο είχα μία παλίνδρομη κύηση, στην οποία δεν εμφανίστηκε ποτέ έμβρυο, παρά μόνο ο σάκος.. Στην 8η εβδομάδα λοιπόν έκανα απόξεση και στη συνέχεια ο γιατρός μου είπε πως επειδή συμβαίνει για πρώτη φορά θα το θεωρήσουμε τυχαίο γεγονός. Πριν ένα μήνα ξαναέμεινα έγκυος. Είχα καθυστέρηση μία μόλις ημέρα και έκανα απευθείας χοριακή, της οποίας η τιμή ήταν 58. Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου, για δύο εβδομάδες αργότερα, ώστε να έχουμε μία πλήρη εικόνα, όπως μου είπε ο ίδιος, ωστόσο δεν πρόλαβα να πάω, γιατί μία εβδομάδα μετά τα ευχάριστα νέα, είδα καφέ και στη συνέχεια πολύ αίμα σαν να είχα περίοδο. Τηλεφώνησα αμέσως στο γιατρό, ο οποίος μου σύστησε ακινησία και προγεστερόνη. Το επόμενο πρωί έκανα αμέσως χοριακή, σύμφωνα με τις οδηγίες του και δυστυχώς ήταν πολύ χαμηλότερη από την πρώτη. Ο γιατρός μου είπε ότι δυστυχώς επρόκειτο για βιοχημική αποβολή και μου έγραψε ένα κατεβατό από εξετάσεις (θρομβοφιλία, κλπ) για μένα και σπερμοδιάγραμμα για τον σύζυγο, ο οποίος έχει κιρσοκύλη. Χθες μου πήραν αίμα και τα αποτελέσματα θα βγουν σε δέκα εργάσιμες. Με έχει φάει η αγωνία και με στενοχωρεί αφάνταστα που μου συμβαίνει και δεύτερη φορά, ενώ ταυτόχρονα σκέφτομαι τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και μου δημιουργεί εμπόδια. Υπάρχει κάποια που να είχε ανάλογη εμπειρία ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μ χρονια πολλα!! Καλη χρονια... δν εχω αναλογη εμπειρια,παντως σ ευχομαι τ 2018 να σ φερει ενα σπορακι γερο κ τυχερο στην κοιλιτσα σ... ελπιζω ν παρεις οσο πιο συντομα ευχαριστα νεα,κ ν βγουν πεντακαθαρες εξετασεις κ απλα ν ετυχε αυτες τς 2φορες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ για αυτό. Δεν έχω ανάλογη εμεπιρία. Εύχομαι η επόμενη να είναι τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Μην απογοητεύεσαι. Πολλές κοπέλες έχουν αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα. Και αν υπάρχει κάτι θα βρεθεί τώρα με τις εξετάσεις.  Καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stellena είπε:

 

    Καλως ηρθες κοριτσι..!

   Εχω στο ιστορικο μου 3 αποβολες. Μια παλινδρομη κ 2 βιοχημικες.. Εκανα διαφορες εξετασεις οι οποιες ηταν σχετικα καλες με μικροπροβληματακια (πχ θυροειδης, ουρεοπλασμα) που διορθωθηκαν.

   Αυτη την στιγμη ειμαι στον 8ο μηνα κ περιμενω το κοριτσακι μου που μεχρι στιγμης, δειχνει να ειναι υγιεστατο. Οι αποβολες μου θεωρηθηκαν τυχαιο γεγονος.

   Ο λογος που σου απαντω ειναι γιατι καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου, γιατι ξερω απο τωρα τον φοβο σου την επομενη φορα που θα δεις θετικο τεστ (δε θα χαρεις, μα θα φοβασαι μη σου ξανασυμβει το ιδιο) κ φυσικα, γιατι θελω να καταλαβεις, πως αφου μενεις εγκυος, ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ!! Ολα λυνονται στις μερες μας.. Εχω αλλες 2 φιλες- η μια με 2 αποβολες που τωρα ειναι εγκυος κ η αλλη με 3 που τωρα εχει 2 παιδακια.. Προσπαθησε να ηρεμησεις κ να το δεις λογικα.. Ειναι τοσες πολλες οι πιθανοτητες αποβολης τις πρωτες βδομαδες.... Πιστευω οτι ησουν απλα ατυχη..!

   Συντομα θα εχεις μωρακι-θα δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stellena είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. είμαι καινούρια στο φόρουμ.. Πριν ενάμιση χρόνο είχα μία παλίνδρομη κύηση, στην οποία δεν εμφανίστηκε ποτέ έμβρυο, παρά μόνο ο σάκος.. Στην 8η εβδομάδα λοιπόν έκανα απόξεση και στη συνέχεια ο γιατρός μου είπε πως επειδή συμβαίνει για πρώτη φορά θα το θεωρήσουμε τυχαίο γεγονός. Πριν ένα μήνα ξαναέμεινα έγκυος. Είχα καθυστέρηση μία μόλις ημέρα και έκανα απευθείας χοριακή, της οποίας η τιμή ήταν 58. Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου, για δύο εβδομάδες αργότερα, ώστε να έχουμε μία πλήρη εικόνα, όπως μου είπε ο ίδιος, ωστόσο δεν πρόλαβα να πάω, γιατί μία εβδομάδα μετά τα ευχάριστα νέα, είδα καφέ και στη συνέχεια πολύ αίμα σαν να είχα περίοδο. Τηλεφώνησα αμέσως στο γιατρό, ο οποίος μου σύστησε ακινησία και προγεστερόνη. Το επόμενο πρωί έκανα αμέσως χοριακή, σύμφωνα με τις οδηγίες του και δυστυχώς ήταν πολύ χαμηλότερη από την πρώτη. Ο γιατρός μου είπε ότι δυστυχώς επρόκειτο για βιοχημική αποβολή και μου έγραψε ένα κατεβατό από εξετάσεις (θρομβοφιλία, κλπ) για μένα και σπερμοδιάγραμμα για τον σύζυγο, ο οποίος έχει κιρσοκύλη. Χθες μου πήραν αίμα και τα αποτελέσματα θα βγουν σε δέκα εργάσιμες. Με έχει φάει η αγωνία και με στενοχωρεί αφάνταστα που μου συμβαίνει και δεύτερη φορά, ενώ ταυτόχρονα σκέφτομαι τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και μου δημιουργεί εμπόδια. Υπάρχει κάποια που να είχε ανάλογη εμπειρία ?

Καλησπέρα, καλώς μας ήρθες  και καλή χρονιά γλυκιά  μου. Υπάρχουν αρκετές γυναίκες με παρόμοιες εμπειρίες εδώ στο φόρουμ που μπορουν να σε βοηθήσουν στις ερωτήσεις  σου. Συνήθως οι γιατροί μετά την τρίτη αποβολή από παλινδρόμη βάζουν τα ζευγάρια για αναζήτηση αιτίων και εξευασρις6 εφόσον αποκλείουμε το τυχαίο γεγονός καρυοτυπο έχετε κάνει? Θρομβοφιλια τον πλήρη έλεγχο έκανες. Όλα λύνονται και διορθωνονται αρκεί να βτεθουν.ευχομαι οτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Rosemary μου δίνεις κουράγιο.. Απλώς νιώθω αυτό που ακριβώς είπες. Φοβάμαι για την επόμενη φορά και είναι βέβαιο πως θα μαι αγχωμένη ως το τέλος.  Karen ναι κάναμε και καρυοτυπο. Το μόνο που εκκρεμεί για τη βδομάδα που έρχεται είναι το σπερμοδιάγραμμα.  Έχω διαβάσει τόσα και για την κιρσοκηλη πια που με αγχώνουν ακόμα πιο πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosemary ακολούθησες καιρο αγωγή προτού ξαναπροσπαθησεις για το μωράκι σου; με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου.Πέρασα και γω πριν 11 μήνες παλίνδρομη και είμαστε ακόμα στην προσπάθεια.Δεν έκανα κάποιες εξετάσεις γιατί σε 4 γιατρούς που πήγα μου είπαν να μην κάνω.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που υπήρχαν μόνο εμβρυικά στοιχεία.Μου είπαν έτυχε το ωάριο ή το σπερματοζωάριο να μην κουβαλάει καλό υλικό.Ξέρω κοπέλα που είχε κενό σάκο και έχει τώρα 2 παιδάκια.Οι εξετάσεις σίγουρα που πρέπει να κάνετε τώρα είναι θρομβοφιλία,καρυότυπο ζεύγους στο αίμα και ίσως μια κατακερματισμό dna στο σπέρμα.Πολλές φορές είναι και ατυχία.Εύχομαι να βγούν οι εξετάσεις σας καθαρές και η επόμενη κύηση να πάει καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου.Πέρασα και γω πριν 11 μήνες παλίνδρομη και είμαστε ακόμα στην προσπάθεια.Δεν έκανα κάποιες εξετάσεις γιατί σε 4 γιατρούς που πήγα μου είπαν να μην κάνω.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που υπήρχαν μόνο εμβρυικά στοιχεία.Μου είπαν έτυχε το ωάριο ή το σπερματοζωάριο να μην κουβαλάει καλό υλικό.Ξέρω κοπέλα που είχε κενό σάκο και έχει τώρα 2 παιδάκια.Οι εξετάσεις σίγουρα που πρέπει να κάνετε τώρα είναι θρομβοφιλία,καρυότυπο ζεύγους στο αίμα και ίσως μια κατακερματισμό dna στο σπέρμα.Πολλές φορές είναι και ατυχία.Εύχομαι να βγούν οι εξετάσεις σας καθαρές και η επόμενη κύηση να πάει καλά.

Marillia ναι αυτές κάναμε.. Απλώς είναι δύσκολη η αναμονή. Καλή τύχη στις προσπάθειες σ και το συντομότερο να χουμε ευχάριστα νεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά! Εύχομαι να σου φέρει ένα μωράκι γρήγορα! 

Εγώ έχω 2 παιδάκια και μετά μου έτυχαν 2 βιοχημικες οι οποίες θεωρηθηκαν τυχαία γεγονότα. Είμαστε ακόμα στην προσπάθεια για τρίτο το οποίο μας έχει παιδεψει εκεί που δεν το περιμέναμε! Όμως θα έρθει και θα είναι το τυχερό μας!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Καλή χρονιά! Εύχομαι να σου φέρει ένα μωράκι γρήγορα! 

Εγώ έχω 2 παιδάκια και μετά μου έτυχαν 2 βιοχημικες οι οποίες θεωρηθηκαν τυχαία γεγονότα. Είμαστε ακόμα στην προσπάθεια για τρίτο το οποίο μας έχει παιδεψει εκεί που δεν το περιμέναμε! Όμως θα έρθει και θα είναι το τυχερό μας!???

Αλήθεια; μακάρι ρε κορίτσι να είναι και σε μένα τυχαία όλα αυτά! Η τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο θέμα να αντιμετωπιζεται εύκολα.. Τι να πω.. Μακάρι σύντομα να γράψουμε τα ευχάριστα νέα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η stellena είπε:

Αλήθεια; μακάρι ρε κορίτσι να είναι και σε μένα τυχαία όλα αυτά! Η τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο θέμα να αντιμετωπιζεται εύκολα.. Τι να πω.. Μακάρι σύντομα να γράψουμε τα ευχάριστα νέα μας! 

Όλα καλά θα πάνε! !!αρκεί να σκεφτόμαστε θετικά! !!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο μένα....μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου μεσα σε ενα εξαμηνο περίπου..θα σου μιλησω ειλικρινά...

Εκανα ενα σωρο εξετασεις, δε βρεθηκε τίποτα..υποτίθεται πως θα ηρεμουσα αλλα αυτες οι εμπειριες συνηθως σε "στοιχειώνουν" ψυχολογικά.. μετα απο 5 μήνες προσπαθειων είμαι παλι εγκυος στη 17η εβδομάδα κ η ψυχη μου τρέμει καθε φορα που ειμαι στο γιατρο..κλεινω τα ματια μου μεχρι να ακουσω: ανοιξε τα το μωρο σου ειναι καλα..παλεψα πολυ κ παλευω ακομα να μη φοβαμαι, αλλες φορές τα καταφέρνω αλλα δυστηχως παντα υπάρχει στο πίσω μερος του μυαλου μου...."και αν κατι δε παει καλα..."

Εχεις μεινει εγκυος κ θα ξανα μείνεις..κ εφοσον το ψαχνετε ακομα κ αν δε βρεθει κατι θα ξερεις οτι εκανες οτι  Μπορουσες κ θα ανακουφιστεις..αλλα, ναι, το πιο πιθανο ειναι στην επομενη εγκυμοσύνη σου να τρέμεις, να αγωνιας, να ψάχνεις να πιαστεις απο συμπτώματα για να παίρνεις κουραγιο οτι ολα πανε καλα..

Και ολοι θα σου λενε, ολα καλα θα πανε, σταματανα να αγχωνεσαι και κτλ κτλκτλ αλλα η καρδουλα σου θα  το ξερει τι παιρνας. Γιατί οταν εχεις καει στο χυλο, φυσας και το γιαούρτι και λογοι ειναι αυτοι που πραγματικα θα σε καταλάβουν.. πως αυτες οι εμπειριες δε ξεπερνιούνται ευκολα..

Παρολα αυτα σου εύχομαι ειλικρινά την επομενη φορα να πανε ολα καλα κ να βρεις τη δύναμη να το ζήσεις χωρις φόβους και αγωνιες όσο δυσκολο κ να ειναι.. γιατι κοριτσακι μου, ειναι ψυχοφθόρο ολο αυτο.. κ εγω πολλες φορες "τυραννιεμαι" που δε μπορώ να το χαρω όσο θα ηθελα..μεχρι πριν καιρο απέφευγα να χαιδεψω τη κοιλιτσα μου απο φοβο μήπως απλά χαιδευω μια "αδεια κοιλίτσα".'''

Μανουλα θα γίνεις.. αυτο ειναι το μονο σιγουρο! 

Παρεπιπτωντος εκείνο το ρημάδι το στήθος μου βγαζει τη ψυχη καθε φορα που δε με πονάει....εν τελει βεβαια καταλαβα οτι υπάρχουν διακυμανσεις στα συμπτώματα, αλλα ο φόβος ειναι φοβος... 

Σου ευχομαι τα καλύτερα.. οτι χρειαστείς στείλε μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η stellena είπε:

Rosemary ακολούθησες καιρο αγωγή προτού ξαναπροσπαθησεις για το μωράκι σου; με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου:x

Μετα τις βιοχημικες μπορει να ξαναπροσπαθησεις κατευθειαν εφ οσων αυτες εγιναν με φυσικο τροπο (αιμορραγια). Μαλιστα λενε, οτι εχεις κ περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλησπέρα κ απο μένα....μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου μεσα σε ενα εξαμηνο περίπου..θα σου μιλησω ειλικρινά...

Εκανα ενα σωρο εξετασεις, δε βρεθηκε τίποτα..υποτίθεται πως θα ηρεμουσα αλλα αυτες οι εμπειριες συνηθως σε "στοιχειώνουν" ψυχολογικά.. μετα απο 5 μήνες προσπαθειων είμαι παλι εγκυος στη 17η εβδομάδα κ η ψυχη μου τρέμει καθε φορα που ειμαι στο γιατρο..κλεινω τα ματια μου μεχρι να ακουσω: ανοιξε τα το μωρο σου ειναι καλα..παλεψα πολυ κ παλευω ακομα να μη φοβαμαι, αλλες φορές τα καταφέρνω αλλα δυστηχως παντα υπάρχει στο πίσω μερος του μυαλου μου...."και αν κατι δε παει καλα..."

Εχεις μεινει εγκυος κ θα ξανα μείνεις..κ εφοσον το ψαχνετε ακομα κ αν δε βρεθει κατι θα ξερεις οτι εκανες οτι  Μπορουσες κ θα ανακουφιστεις..αλλα, ναι, το πιο πιθανο ειναι στην επομενη εγκυμοσύνη σου να τρέμεις, να αγωνιας, να ψάχνεις να πιαστεις απο συμπτώματα για να παίρνεις κουραγιο οτι ολα πανε καλα..

Και ολοι θα σου λενε, ολα καλα θα πανε, σταματανα να αγχωνεσαι και κτλ κτλκτλ αλλα η καρδουλα σου θα  το ξερει τι παιρνας. Γιατί οταν εχεις καει στο χυλο, φυσας και το γιαούρτι και λογοι ειναι αυτοι που πραγματικα θα σε καταλάβουν.. πως αυτες οι εμπειριες δε ξεπερνιούνται ευκολα..

Παρολα αυτα σου εύχομαι ειλικρινά την επομενη φορα να πανε ολα καλα κ να βρεις τη δύναμη να το ζήσεις χωρις φόβους και αγωνιες όσο δυσκολο κ να ειναι.. γιατι κοριτσακι μου, ειναι ψυχοφθόρο ολο αυτο.. κ εγω πολλες φορες "τυραννιεμαι" που δε μπορώ να το χαρω όσο θα ηθελα..μεχρι πριν καιρο απέφευγα να χαιδεψω τη κοιλιτσα μου απο φοβο μήπως απλά χαιδευω μια "αδεια κοιλίτσα".'''

Μανουλα θα γίνεις.. αυτο ειναι το μονο σιγουρο! 

Παρεπιπτωντος εκείνο το ρημάδι το στήθος μου βγαζει τη ψυχη καθε φορα που δε με πονάει....εν τελει βεβαια καταλαβα οτι υπάρχουν διακυμανσεις στα συμπτώματα, αλλα ο φόβος ειναι φοβος... 

Σου ευχομαι τα καλύτερα.. οτι χρειαστείς στείλε μου..

Ακριβως το ιδιο αντιμετωπιζω κι εγω... Καθε μερα τα βλεπω ολα υποπτα... Αντε, να τα κρατησουμε αγκαλια, να ανακουφιστουμε..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ακριβως το ιδιο αντιμετωπιζω κι εγω... Καθε μερα τα βλεπω ολα υποπτα... Αντε, να τα κρατησουμε αγκαλια, να ανακουφιστουμε..!

Ειδικά τις πρωτες εβδομάδες με ανησυχούσε το παραμικρό.. τωρα καπως εχω ηρεμήσει αν κ μερικες φορές ακόμα ρωταω τον γιατρό..: γιατρέ δε νιωθω εγκυος (Εκτός απο τις ναυτιες κ τους εμετούς), πού είναι το πρησμενο κ πονεμενο στήθος, τα πονακια που λενε οτι μεγαλωνει η μήτρα??? κτλ κτλ...κοινώς ο μαζοχισμός σε ολο της το μεγαλείο χαχα.. Τώρα ανησυχώ πότε θα το νιώσω κ μετραω αντίστροφα για τη β επιπέδου..

Ευτυχώς για σενα έμεινε λιγος καιρος κοριτσι μου, λιγο ακομα κ θα την εχεις στην αγκαλια σου τη μικρη!! Εγω εχω δροοοομο ακόμα αλλα εύχομαι κ ελπιζω πως ολα θα πανε καλά!!

Οσο κ να φαινοναστε υπερβολικές ομως, ξερω οτι ο καθενας το ίδιο να ένιωθε σε αναλογη περίπτωση....ανθρωπινο κ φυσιολογικό...

Κ η @stellena θα τα καταφερει ξανα πολυ σύντομα κ μανουλα θα γίνει.. μεσα στην ατυχια μας είμαστε κ "τυχερές" που μενουμε εγκυος..Αυτό το εχω εκτιμησει κ εχω ευχαριστήσει το Θεό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ειδικά τις πρωτες εβδομάδες με ανησυχούσε το παραμικρό.. τωρα καπως εχω ηρεμήσει αν κ μερικες φορές ακόμα ρωταω τον γιατρό..: γιατρέ δε νιωθω εγκυος (Εκτός απο τις ναυτιες κ τους εμετούς), πού είναι το πρησμενο κ πονεμενο στήθος, τα πονακια που λενε οτι μεγαλωνει η μήτρα??? κτλ κτλ...κοινώς ο μαζοχισμός σε ολο της το μεγαλείο χαχα.. Τώρα ανησυχώ πότε θα το νιώσω κ μετραω αντίστροφα για τη β επιπέδου..

Ευτυχώς για σενα έμεινε λιγος καιρος κοριτσι μου, λιγο ακομα κ θα την εχεις στην αγκαλια σου τη μικρη!! Εγω εχω δροοοομο ακόμα αλλα εύχομαι κ ελπιζω πως ολα θα πανε καλά!!

Οσο κ να φαινοναστε υπερβολικές ομως, ξερω οτι ο καθενας το ίδιο να ένιωθε σε αναλογη περίπτωση....ανθρωπινο κ φυσιολογικό...

Κ η @stellena θα τα καταφερει ξανα πολυ σύντομα κ μανουλα θα γίνει.. μεσα στην ατυχια μας είμαστε κ "τυχερές" που μενουμε εγκυος..Αυτό το εχω εκτιμησει κ εχω ευχαριστήσει το Θεό...

Εγω ειχα αγχος το πρωτο τριμηνο... Μετα την αυχενικη καπως ηρεμησα εφ οσων ολα βαινσν καλα.. Αλλα εδω κ ενα μηνα... Δεν μπορω να το ελεγξω-θατο δεις κι εσυ.. Δε κουνιεται για μισ ωρα το μωρο κ φοβαμαι μηπως επαθε τιποτα. Βλεπβω τα υγρα μου κ φοβαμαι μηπως ειναι αμνιακο. Αλλαζει σχημα το στηθος κ τρελαινομαι. Κ μου φαινεται ενα τιποτα η βιοχημικη μπροστα στο ενδεχομενο να συμβει κατι κακο τωρα... Τωρα που το νιωθω καθε μερα, που ςχω κανει τοσα ονειρα, που βλεπω τη φωτογραφια του... Τωρα που το εχω αγαπησει... Κ υστερα σκεφτομαι, με τι κουραγιο μετα να ξαναπρσπαθησεις? Με τι ελπιδα.

Προσπαθω να μην φινω αυτα τα συναισθηματα να νε κυριευουν κ σε ενα βαθμο τα καταφερνω.. Μια στο τοσο ομως, με πιανουν.

Να χαρεις την καθε σου στιγμη..! Εγω μολις πεφτω, σκεφτομαι οτι το κοριτσακι μου ηταν τυχερο κ ειναι δυνατο αναμεσα στα αλλα που δεν εμειναν κ οφειλω να το χαιρομαι για να ειναι ηρεμο κι αυτο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 

Να χαρεις την καθε σου στιγμη..! Εγω μολις πεφτω, σκεφτομαι οτι το κοριτσακι μου ηταν τυχερο κ ειναι δυνατο αναμεσα στα αλλα που δεν εμειναν κ οφειλω να το χαιρομαι για να ειναι ηρεμο κι αυτο..!

Αυτο προσπαθώ να σκεφτω οτι αυτο το μωράκι ηρθε για να μείνει....αλλα καποιες φορες Φοβαμαι..και ξερω οτι κ οταν αρχισω να το αισθανομαι παλι θα φοβαμαι αν δε το νιώθω...ηδη απο τωρα το σκεφτομαι!! Απο τη μια Ανυπομονώ να το αισθανθώ κ απο την αλλη λεω..πωπω θα φοβαμαι καθε φορα που δε θα τ ακούω..

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου γιατι ειλικρινά υπηρξαν φορές που νομιζα οτι ημουν η παράλογη της υπόθεσης..

Εμας προχτες 16η κ 5 ημερών μας είπαν, οπως κ στην αυχενική, οτι ειναι κοριτσάκι..αλλα που ξερεις μπορεί να πεταχτεί τιποτα μεχρι τον αλλον μηνα αλλα δε πειράζει να ναι καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2018 at 3:24 ΜΜ, ο/η katerinant95 είπε:

Καλη μ χρονια πολλα!! Καλη χρονια... δν εχω αναλογη εμπειρια,παντως σ ευχομαι τ 2018 να σ φερει ενα σπορακι γερο κ τυχερο στην κοιλιτσα σ... ελπιζω ν παρεις οσο πιο συντομα ευχαριστα νεα,κ ν βγουν πεντακαθαρες εξετασεις κ απλα ν ετυχε αυτες τς 2φορες...

Απ το στόμα σ και στου Θεού τ αυτί..  Σ ευχαριστώ πολύ.. Καλή χρονιά με υγεία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλησπέρα κ απο μένα....μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου μεσα σε ενα εξαμηνο περίπου..θα σου μιλησω ειλικρινά...

Εκανα ενα σωρο εξετασεις, δε βρεθηκε τίποτα..υποτίθεται πως θα ηρεμουσα αλλα αυτες οι εμπειριες συνηθως σε "στοιχειώνουν" ψυχολογικά.. μετα απο 5 μήνες προσπαθειων είμαι παλι εγκυος στη 17η εβδομάδα κ η ψυχη μου τρέμει καθε φορα που ειμαι στο γιατρο..κλεινω τα ματια μου μεχρι να ακουσω: ανοιξε τα το μωρο σου ειναι καλα..παλεψα πολυ κ παλευω ακομα να μη φοβαμαι, αλλες φορές τα καταφέρνω αλλα δυστηχως παντα υπάρχει στο πίσω μερος του μυαλου μου...."και αν κατι δε παει καλα..."

Εχεις μεινει εγκυος κ θα ξανα μείνεις..κ εφοσον το ψαχνετε ακομα κ αν δε βρεθει κατι θα ξερεις οτι εκανες οτι  Μπορουσες κ θα ανακουφιστεις..αλλα, ναι, το πιο πιθανο ειναι στην επομενη εγκυμοσύνη σου να τρέμεις, να αγωνιας, να ψάχνεις να πιαστεις απο συμπτώματα για να παίρνεις κουραγιο οτι ολα πανε καλα..

Και ολοι θα σου λενε, ολα καλα θα πανε, σταματανα να αγχωνεσαι και κτλ κτλκτλ αλλα η καρδουλα σου θα  το ξερει τι παιρνας. Γιατί οταν εχεις καει στο χυλο, φυσας και το γιαούρτι και λογοι ειναι αυτοι που πραγματικα θα σε καταλάβουν.. πως αυτες οι εμπειριες δε ξεπερνιούνται ευκολα..

Παρολα αυτα σου εύχομαι ειλικρινά την επομενη φορα να πανε ολα καλα κ να βρεις τη δύναμη να το ζήσεις χωρις φόβους και αγωνιες όσο δυσκολο κ να ειναι.. γιατι κοριτσακι μου, ειναι ψυχοφθόρο ολο αυτο.. κ εγω πολλες φορες "τυραννιεμαι" που δε μπορώ να το χαρω όσο θα ηθελα..μεχρι πριν καιρο απέφευγα να χαιδεψω τη κοιλιτσα μου απο φοβο μήπως απλά χαιδευω μια "αδεια κοιλίτσα".'''

Μανουλα θα γίνεις.. αυτο ειναι το μονο σιγουρο! 

Παρεπιπτωντος εκείνο το ρημάδι το στήθος μου βγαζει τη ψυχη καθε φορα που δε με πονάει....εν τελει βεβαια καταλαβα οτι υπάρχουν διακυμανσεις στα συμπτώματα, αλλα ο φόβος ειναι φοβος... 

Σου ευχομαι τα καλύτερα.. οτι χρειαστείς στείλε μου..

Κοριτσάκι μ γλυκό σ ευχαριστώ τόσο πολύ! Μακάρι ειλικρινά. Είναι όλα έτσι όλα όπως τα περιγράφεις ακριβώς. Σαν ακούω τον εαυτό μ.. Σ ευχομαι να κρατήσεις με το καλό το μωράκι σ στην αγκαλίτσα σ.. Ας σκεφτόμαστε θετικά λοιπόν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stellena είπε:

Κοριτσάκι μ γλυκό σ ευχαριστώ τόσο πολύ! Μακάρι ειλικρινά. Είναι όλα έτσι όλα όπως τα περιγράφεις ακριβώς. Σαν ακούω τον εαυτό μ.. Σ ευχομαι να κρατήσεις με το καλό το μωράκι σ στην αγκαλίτσα σ.. Ας σκεφτόμαστε θετικά λοιπόν.. 

Χρειαζεται πίστη, υπομονή πολύ και, ναι, θετική σκέψη...αλλα ακομα κ αν υπάρχουν στιγμές που θα φοβασαι να θυμασαι πως ειναι ανθρώπινο...

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! Μακαρι ολα να πάνε καλά αυτή τη φορά...

Καλά αποτελέσματα να έχεις και να ξερεις πως ακομα κ αν βρεθεί κάτι, αντιμετωπίζεται. Οσο μπορεις να μην απελπιζεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 μου πόσο χάρηκα με τα νέα σου! Ήξερα τ ιστορικό σ άλλα όχι για την εγκυμοσύνη σου! Όλα καλά θα πανε κορίτσι μου! Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη κ ένα υγιές μωρο!

Κοριτσια μ εγώ ατυχίες δ είχα άλλα έκανα δύο χρόνια για τ μωρο μου με πολλές εξετάσεις, γιατρούς κτλ. Όταν ήμουν έγκυος φοβόμουν να τ πιστέψω. Έτρεμα μήπως πάθει κάτι τ μωρο μου. Μήπως αυτή είναι η μόνη μ ευκαιρία να γίνω μανούλα. Όσο περνούσαν οι μήνες ηρέμησα κ αποφάσισα να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου. Πάντα είχα ένα φόβο άλλα τη χάρηκα την περίοδο της εγκυμοσύνης.  Τώρα π έχω ρη μπέμπα μ στην αγκαλιά μ σκέφτομαι πως έπρεπε να τη χαρώ κι άλλο. Καμία εγκυμοσύνη δ είναι σαν αυτή π θα σ φέρει τ πρωτο σ μωρο στα χέρια σου. Χαρείτε όσο μπορείτε τις εγκυμοσύνες σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Petalouditsa28 μου πόσο χάρηκα με τα νέα σου! Ήξερα τ ιστορικό σ άλλα όχι για την εγκυμοσύνη σου! Όλα καλά θα πανε κορίτσι μου! Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη κ ένα υγιές μωρο!

Κοριτσια μ εγώ ατυχίες δ είχα άλλα έκανα δύο χρόνια για τ μωρο μου με πολλές εξετάσεις, γιατρούς κτλ. Όταν ήμουν έγκυος φοβόμουν να τ πιστέψω. Έτρεμα μήπως πάθει κάτι τ μωρο μου. Μήπως αυτή είναι η μόνη μ ευκαιρία να γίνω μανούλα. Όσο περνούσαν οι μήνες ηρέμησα κ αποφάσισα να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου. Πάντα είχα ένα φόβο άλλα τη χάρηκα την περίοδο της εγκυμοσύνης.  Τώρα π έχω ρη μπέμπα μ στην αγκαλιά μ σκέφτομαι πως έπρεπε να τη χαρώ κι άλλο. Καμία εγκυμοσύνη δ είναι σαν αυτή π θα σ φέρει τ πρωτο σ μωρο στα χέρια σου. Χαρείτε όσο μπορείτε τις εγκυμοσύνες σας. 

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου! Εχεις δικιο πρέπει να το χαρούμε..κ ξερω οτι οταν θα το κρατησω στην. Αγκαλια μου θα λεω..γιατι δε το χαρηκα περισσότερο...Αλλά το εχω αγαπήσει τοσο πολυ αυτο το πλασματακι που φοβαμαι ακομα περισσότερο μήπως δε παει κατι καλα..Ευτυχώς οσο περνάει ο καιρος νιώθω καλύτερα αλλα ειναι φορες που θα με "πιασει"..

Σε καταλαβαίνω ομως κ εσενα.. παλεψες πολυ κ ενιωθες οτι ειναι η μονη σου ευκαιρία να γίνεις μανούλα....Δωξα το θεο ολα πηγαν καλα!

Να χαιρεσαι το παιδακι σου.!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
στις On 5/1/2018 at 9:09 ΜΜ, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλησπέρα κ απο μένα....μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στο ιστορικό μου μεσα σε ενα εξαμηνο περίπου..θα σου μιλησω ειλικρινά...

Εκανα ενα σωρο εξετασεις, δε βρεθηκε τίποτα..υποτίθεται πως θα ηρεμουσα αλλα αυτες οι εμπειριες συνηθως σε "στοιχειώνουν" ψυχολογικά.. μετα απο 5 μήνες προσπαθειων είμαι παλι εγκυος στη 17η εβδομάδα κ η ψυχη μου τρέμει καθε φορα που ειμαι στο γιατρο..κλεινω τα ματια μου μεχρι να ακουσω: ανοιξε τα το μωρο σου ειναι καλα..παλεψα πολυ κ παλευω ακομα να μη φοβαμαι, αλλες φορές τα καταφέρνω αλλα δυστηχως παντα υπάρχει στο πίσω μερος του μυαλου μου...."και αν κατι δε παει καλα..."

Εχεις μεινει εγκυος κ θα ξανα μείνεις..κ εφοσον το ψαχνετε ακομα κ αν δε βρεθει κατι θα ξερεις οτι εκανες οτι  Μπορουσες κ θα ανακουφιστεις..αλλα, ναι, το πιο πιθανο ειναι στην επομενη εγκυμοσύνη σου να τρέμεις, να αγωνιας, να ψάχνεις να πιαστεις απο συμπτώματα για να παίρνεις κουραγιο οτι ολα πανε καλα..

Και ολοι θα σου λενε, ολα καλα θα πανε, σταματανα να αγχωνεσαι και κτλ κτλκτλ αλλα η καρδουλα σου θα  το ξερει τι παιρνας. Γιατί οταν εχεις καει στο χυλο, φυσας και το γιαούρτι και λογοι ειναι αυτοι που πραγματικα θα σε καταλάβουν.. πως αυτες οι εμπειριες δε ξεπερνιούνται ευκολα..

Παρολα αυτα σου εύχομαι ειλικρινά την επομενη φορα να πανε ολα καλα κ να βρεις τη δύναμη να το ζήσεις χωρις φόβους και αγωνιες όσο δυσκολο κ να ειναι.. γιατι κοριτσακι μου, ειναι ψυχοφθόρο ολο αυτο.. κ εγω πολλες φορες "τυραννιεμαι" που δε μπορώ να το χαρω όσο θα ηθελα..μεχρι πριν καιρο απέφευγα να χαιδεψω τη κοιλιτσα μου απο φοβο μήπως απλά χαιδευω μια "αδεια κοιλίτσα".'''

Μανουλα θα γίνεις.. αυτο ειναι το μονο σιγουρο! 

Παρεπιπτωντος εκείνο το ρημάδι το στήθος μου βγαζει τη ψυχη καθε φορα που δε με πονάει....εν τελει βεβαια καταλαβα οτι υπάρχουν διακυμανσεις στα συμπτώματα, αλλα ο φόβος ειναι φοβος... 

Σου ευχομαι τα καλύτερα.. οτι χρειαστείς στείλε μου..

Είμαι στην 12η εβδομαδα και έχοντας βιώσει μια αποβολή τον Σεπτεμβριο έχω τους φοβους που περιγραφεις...Ψάχνοντας λοιπον να παρηγορηθω βλεπω το μηνυμα σου...Δεν ξερεις ποσο κουραγιο πηρα και μονο που ξερω οτι υπαρχει κι αλλη γυναικα που εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες φοβιες και σκεψεις μ εμενα και οτι ολο αυτο δεν ειναι ενστικτο οτι κατι παει στραβα....Ενιωσα λες και καποιος διαβασε το μυαλο μου...Πραγματικα ευχομαι ολα να πηγαν καλα και να εχεις στα χερια σου το μωρακι σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσι.Κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κενό σάκο κ εκανα απόξεση.Μετα απο πέντε μήνες εκανα την κόρη μου,μετα ειχα αλλη μια παλινδρομη στις 9 εβδομάδες κ τωρα είμαι παλι έγκυος κ ολα πάνε καλα δοξα το θεό!!!Ο γιατρός είπε ειναι πολυ συχνό φαινόμενο κ οτι σε μένα ειναι τυχαίο.Αφου εχω κ μια κόρη ήδη τωρα και η εγκυμοσυνη μου ήταν τέλεια χωρίς προβλήματα.Να μην ανησυχείς ολα θα πάνε καλα!Α ξεχασα!Κι εμενα ο άντρας μου εχει ελαφριά Κίρσοκηλη αλλα το σπερμοδιαγραμμα του ειχε βγει άψογο!!!Κανε τις εξετάσεις σου και βούρ ξανα στις προσπάθειες.Θα δεις οτι πολυ σύντομα θα εχεις ενα γερό μωράκι!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...