Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ ωορρηξίας


Niki co

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!Καλή χρονιά! Ότι καλύτερο σε όλες εύχομαι!! Λοιπόν πήρα τα τεστ ωορρηξίας τα one step. Αυτές τις μέρες λόγω γιορτων χαζοξεχνουσα να τα κάνω μέχρι που χθες το βράδυ 19η μέρα του κύκλου έκανα και βγήκε θετικό! Ο κύκλος μου είναι 27 μέρες. Είναι δυνατόν να έγινε τόσο αργά η ωορρηξία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κι εγώ τα one step είχα και ωορρηξίας και εγκυμοσύνης και μου φάνηκαν εξαιρετικά αξιόπιστα και τα δύο, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τεστάκι. Αν σου έδειξε ωορρηξία, εγώ θα το εμπιστευόμουν. Ωστόσο παρατήρησα ότι δεν εμφανίζεται ξαφνικά μια δεύερη κόκκινη γραμμή τη μία μέρα και την άλλη εξαφανίζεται (λογικό). Θέλω να πω ότι η ορμόνη αρχίζει να ανιχνέυεται από πιο νωρίς, αυξάνει, αυξάνει μέχρι την ημέρα της ωορρηξίας που βγαίνει πολύ έντονο κόκκινο, ίσως εντονότερο από τη γραμμή ελέγχου, και την επόμενη ημέρα πάλι υπάρχει γραμμή απλά σταδιακά αρχίζει να ξεθωριάζει όσο ξαναπέφτει η ορμόνη. Μήπως λοιπόν  ωορρηξία σου ήταν πχ την 17η μέρα που δεν τη μέτρησες κι εχθές απλώς φαινόταν πάλι η γραμμή αλλά συγκριτικά ήταν λιγότερο έντονη; Ίσως πρέπει να μετράς κάθε μέρα από την 6-7η ώστε να δεις πως λειτουργεί σε εσένα και πότε είναι το πικ σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια πάλι δεν... τα έκανα συνέχεια για αρκετό χρονικό διάστημα... σχεδόν 6 μήνες πριν μείνω έγκυος από το τέλος της περιόδου μέχρι να μην εντοπίζεται η ορμόνη. Αλλά τίποτα. Και τελικά το μήνα που ξεχάστηκα τελείως Γιατί είχαν σβήσει Κ οι ελπίδες μου και δεν έκανα κανένα ... έμεινα έγκυος.  

Έχω καμία 20ρια ακόμα στο ντουλάπι μου από αυτά.  Οποία θέλει μπορώ να της τα στείλω δωρεάν. Ας μου στείλει μνμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως χθες που το έκανα βγήκε κατευθείαν έντονη η γραμμή! Σήμερα ήταν πιο άχνη. Όποτε λογικά ήταν σωστό! Απλά μου Κανει εντυπωση που η ωορρηξία έγινε τόσο αργά. Συνήθως γινεται 12-15 μέρα του κύκλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lini είπε:

Εγώ κορίτσια πάλι δεν... τα έκανα συνέχεια για αρκετό χρονικό διάστημα... σχεδόν 6 μήνες πριν μείνω έγκυος από το τέλος της περιόδου μέχρι να μην εντοπίζεται η ορμόνη. Αλλά τίποτα. Και τελικά το μήνα που ξεχάστηκα τελείως Γιατί είχαν σβήσει Κ οι ελπίδες μου και δεν έκανα κανένα ... έμεινα έγκυος.  

Έχω καμία 20ρια ακόμα στο ντουλάπι μου από αυτά.  Οποία θέλει μπορώ να της τα στείλω δωρεάν. Ας μου στείλει μνμ.

Καλημερα Lini και χρονια πολλα!Καλη χρονια και οτι ομορφο στο σπιτικο σου!Διαβασα οτι δωριζεις τεστ ωορηξιας!Θα σου ημουν ευγνώμον αν μπορουσες να μου τα στειλεις και να βοηθησεις την προσπαθεια μας!Προσπαθουμε εδω και 2 χρονια ,καναμε μια εξωσωματικη ,δεν πετυχε και τωρα το προχωραμε μονοι μας...Πιστευω οτι με την παρακολουθηση της ωορηξιας εχουμε μεγαλυτερες ελπιδες.

Προσπαθησα να σου στειλω προσωπικο μηνυμα ,αλλα το forum ,υπολειτουργει αυτες τις ημερες..Μολις μπορεσω θα σου γραψω.Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎2‎/‎1‎/‎2018 at 9:10 ΠΜ, ο/η Niki co είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Καλή χρονιά! Ότι καλύτερο σε όλες εύχομαι!! Λοιπόν πήρα τα τεστ ωορρηξίας τα one step. Αυτές τις μέρες λόγω γιορτων χαζοξεχνουσα να τα κάνω μέχρι που χθες το βράδυ 19η μέρα του κύκλου έκανα και βγήκε θετικό! Ο κύκλος μου είναι 27 μέρες. Είναι δυνατόν να έγινε τόσο αργά η ωορρηξία?

Νικη οι οδηγιες γραφουν οτι το τεστ μπορει να βγει θετικο περισσοτερες απο μια μερες. Εμεις λαμβανουμε θετικη την πρωτη ημερα που μας βγαινει. Αν οντως κ στις επομενες εφαρμογες παρατηρησεις οτι εχεις ωορρηξια 20η ημερα κ αδιαθετεθς 27η, καλο θα ειναι να επικοινωνησεις με εναν γιατρο καθως η υπερθερμικη φαση του κυκλου (η περιοδος απο την ωορρηξια μεχρι την περιοδο) πρεπει να διαρκει πανω απο 11 ημερες για να ειναι δυνατη η εγκμοσυνη.

Τον επομενο μηνα, καλο ειναι να ξεκινησεις τα τεστ σπο την 10-11η ημερα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

ξεκίνησα κι εγώ αυτόν τον μήνα να ελέγχω την ωορρηξία μου με τεστ. 

Η τελευταία περίοδος ήταν 23-27/12 και έχω κύκλο 24-26 ημέρες. Το πρώτο τεστ το έκανα 29/12 (7η ημέρα κύκλου) κ κάνω ένα κάθε ημέρα την ιδία ώρα (14:00).

Προχθές βγήκε (μάλλον) θετικό με αχνή γραμμή και χτες (13η ημέρα κύκλου) ήταν πιο σκούρα αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη γιατί είναι η πρώτη φορα που τα χρησιμοποιώ.

Σας στέλνω φώτο του προχθεσινού που σκέφτηκα να φωτογραφήσω να μου πείτε την γνώμη σας. Δυστυχώς το χθεσινό δεν το έχω...

0DBA29E6-957D-4DAC-B8BB-AB35AF3345A4.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Niki co είπε:

Νομίζω πως πρέπει να είναι πιο έντονη η γραμμή για να είναι ωορρηξία! Σαν τη γραμμή ελέγχου..

Ναι αυτό έχω διαβάσει κι εγώ... Νομίζω ότι στο χθεσινό ήταν έντονη η γραμμή, παρόμοια με τη γραμμή ελέγχου. Όμως δεν είμαι κ σίγουρη μήπως κ τα μάτια μου κάνουν «γραμμούλες»!

Σήμερα έκανα πάλι τεστ στις 14:00 κ βγήκε αρνητικό. Βάσει ημερών, δεν είναι λογικό να είχα εχθές ωορρηξία;

Κι αν όντως είχα εχθές ωορρηξία πότε είναι καλύτερο να έχουμε επαφές; Βρισκόμαστε ήδη μέρα παρά μέρα κ τώρα με τα τεστ βρεθήκαμε 2 μέρες συνεχόμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ναι αυτό έχω διαβάσει κι εγώ... Νομίζω ότι στο χθεσινό ήταν έντονη η γραμμή, παρόμοια με τη γραμμή ελέγχου. Όμως δεν είμαι κ σίγουρη μήπως κ τα μάτια μου κάνουν «γραμμούλες»!

Σήμερα έκανα πάλι τεστ στις 14:00 κ βγήκε αρνητικό. Βάσει ημερών, δεν είναι λογικό να είχα εχθές ωορρηξία;

Κι αν όντως είχα εχθές ωορρηξία πότε είναι καλύτερο να έχουμε επαφές; Βρισκόμαστε ήδη μέρα παρά μέρα κ τώρα με τα τεστ βρεθήκαμε 2 μέρες συνεχόμενα. 

Από τη στιγμή που το τεστ βγει θετικό η μέρα του τεστ και η επόμενη είναι οι πιο γονιμες! Καλή επιτυχία!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ναι αυτό έχω διαβάσει κι εγώ... Νομίζω ότι στο χθεσινό ήταν έντονη η γραμμή, παρόμοια με τη γραμμή ελέγχου. Όμως δεν είμαι κ σίγουρη μήπως κ τα μάτια μου κάνουν «γραμμούλες»!

Σήμερα έκανα πάλι τεστ στις 14:00 κ βγήκε αρνητικό. Βάσει ημερών, δεν είναι λογικό να είχα εχθές ωορρηξία;

Κι αν όντως είχα εχθές ωορρηξία πότε είναι καλύτερο να έχουμε επαφές; Βρισκόμαστε ήδη μέρα παρά μέρα κ τώρα με τα τεστ βρεθήκαμε 2 μέρες συνεχόμενα. 

 Οταν το τεστ βγαινει θετικο (δηλ η γραμμη ελεγχου γινεται πιο σκουρα ή εστω ιδια με την γραμμη αναφορας, σημαινει οτι την επομενη εχουμε ωορρηξια. Αρα εχουμε σιγουρα επαφη την επομενη κ καλο ειναι κ την ιδια ημερα. Μετα την ωορρηξια δεν υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες εγκυμοσυνης, ενω πριν την ωορρηξιαειναι πιο πιθανο.

Αμα κανετε μια αναζητηση στο φορουμ, θα δειτε πολλες αναρτησεις με τιτλο "τεστ" ωορρηξιας" που τα περιγραφουν ολα αναλυτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Οταν το τεστ βγαινει θετικο (δηλ η γραμμη ελεγχου γινεται πιο σκουρα ή εστω ιδια με την γραμμη αναφορας, σημαινει οτι την επομενη εχουμε ωορρηξια. Αρα εχουμε σιγουρα επαφη την επομενη κ καλο ειναι κ την ιδια ημερα. Μετα την ωορρηξια δεν υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες εγκυμοσυνης, ενω πριν την ωορρηξιαειναι πιο πιθανο.

Αμα κανετε μια αναζητηση στο φορουμ, θα δειτε πολλες αναρτησεις με τιτλο "τεστ" ωορρηξιας" που τα περιγραφουν ολα αναλυτικα.

Διάβασα διάφορα σε αυτό το forum αλλά κ σε άλλα. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι το σημερινό τεστ βγήκε αρνητικό... ούτε αχνή γραμμή ούτε τίποτα!

Σκέφτομαι επειδή είναι η πρώτη φορά που τα δοκιμάζω, να ελέγχω για ωορρηξία καθόλη τη διάρκεια του κύκλου... πιστεύετε ότι έχει νόημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Διάβασα διάφορα σε αυτό το forum αλλά κ σε άλλα. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι το σημερινό τεστ βγήκε αρνητικό... ούτε αχνή γραμμή ούτε τίποτα!

Σκέφτομαι επειδή είναι η πρώτη φορά που τα δοκιμάζω, να ελέγχω για ωορρηξία καθόλη τη διάρκεια του κύκλου... πιστεύετε ότι έχει νόημα;

 Κι εμενα μετα την ωορρηξια εβγαινε αρνητικο. Κ ειναι λογικο. Το τεστ ανιχνευει την LH, η οποια ανεβαινει πριν την ωορρηξια, φτανει στο ζενιθ της 1 μερα πριν (γι αυτο λεμε οτι οταν δεις θετικο, την επομενη εχεις ωορρηξια) κ πεφτει ειτε την επομενη ειτε την μεθεπομενη ημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

 Κι εμενα μετα την ωορρηξια εβγαινε αρνητικο. Κ ειναι λογικο. Το τεστ ανιχνευει την LH, η οποια ανεβαινει πριν την ωορρηξια, φτανει στο ζενιθ της 1 μερα πριν (γι αυτο λεμε οτι οταν δεις θετικο, την επομενη εχεις ωορρηξια) κ πεφτει ειτε την επομενη ειτε την μεθεπομενη ημερα.

Ααα μάλιστα, αυτό μου είχε διαφύγει! Οπότε βουρ στο ψητό και σήμερα!!

Πιστεύεις έχει νόημα να συνεχίσω τα τεστάκια σε περίπτωση που τα μάτια μου έκαναν «γραμμούλες» χτες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Ααα μάλιστα, αυτό μου είχε διαφύγει! Οπότε βουρ στο ψητό και σήμερα!!

Πιστεύεις έχει νόημα να συνεχίσω τα τεστάκια σε περίπτωση που τα μάτια μου έκαναν «γραμμούλες» χτες;

 Σημερα μαλλον εχεις ωορρηξια! Στις επομενες χρησεις (που ευχομαι να μην χρειαστουν), προσπαθησε να εχεις επαφη κ την ημερα του θετικου τεστ. Καλη συνεχεια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας. Επειδή είμαι στο τέλος της περιόδου και προμηθεύτηκα κ εγώ τεστ ωορρηξίας, με βάση τα όσα διάβασα από εσάς εδώ κατάλαβα ότι αν είναι αχνό σημαίνει ότι είμαστε πριν την ωορρηξία, άρα καλό είναι να έχουμε επαφές; Ή να περιμένουμε να γίνει σκούρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

 Σημερα μαλλον εχεις ωορρηξια! Στις επομενες χρησεις (που ευχομαι να μην χρειαστουν), προσπαθησε να εχεις επαφη κ την ημερα του θετικου τεστ. Καλη συνεχεια...!

Είχαμε επαφή προχτές, χτες και θα το επιδιώξω και για σήμερα! 

Μακάρι να μην χρειαστούν επόμενες χρήσεις γιατί αν κ δεν προσπαθούμε πολύ καιρό για παιδί, έχουμε ελεύθερες επαφές εδώ και 2 χρόνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα σας. Επειδή είμαι στο τέλος της περιόδου και προμηθεύτηκα κ εγώ τεστ ωορρηξίας, με βάση τα όσα διάβασα από εσάς εδώ κατάλαβα ότι αν είναι αχνό σημαίνει ότι είμαστε πριν την ωορρηξία, άρα καλό είναι να έχουμε επαφές; Ή να περιμένουμε να γίνει σκούρα; 

   Ειναι αναλογα στην γυναικα... Εμενα πχ μου εμφανιζοταν για πολλες ημερες αχνο. Εννοειται οτι ειναι καλυτερο να εχεις επαφες πριν κ κατα την ωορρηξια, παρα μετα.. Οταν κανεις τα τεστ, θα δεις οτι η γραμμη προοδευτικα σκουραινει.. Οποτε θα καταλαβεις οτι πλησιαζεις. Για μενα την ημερα που βλεπεις θετικο τεστ, καλο ειναι να εχεις σιγουρα επαφη γιατι μπορει πχ να εδειξε το τεστ θετικο το μεσημερι κ εσυ να εχεις ωορρηξια το βραδυ (η ωορρηξια συνηθως γινεται μεσα σε 24 ωρες απο την θετικοποιηση του τεστ).

  Αλλα ρε κοριτσια, τα τεστ τα χρησιμοποιουμε για να εχουμε προγραμματισμενη επαφη τις 1-2 πολυ καλες ημερες... Δε χρειαζεται κ τις υπολοιπες να αγχωνομαστε γι αυτο..!! Οποτε σου ερθει να κανεις λοιπον σεξ!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειάζεται να γίνει καρα μπαμ έντονο. Εγώ δυο μήνες πρόλαβα να τα χρησμοποιήσω και σε κανέναν από τους δύο δεν βγήκε έντονη η γραμμή. Τον δεύτερο μήνα έμεινα και έγκυος. Το πρώτο θετικό που θα βγει αυτό μετράει. Το πιο σίγουρο είναι να έρθεις σε επαφή την ημέρα του θετικού τεστ και τις δυο επόμενες. Επίσης μη σου κάνει εντύπωση που πλέον βγαίνει αρνητικό. Αν έβγαινε 3 συνεχόμενες μέρες και πάνω θετικό, τότε θα υπήρχε κάποιο θέμα όπως πολυκυστικές. Εγώ τη φορά που έμεινα, είχα έρθει σε επαφή και μια μέρα πριν το θετικό και σκέφτομαι πως ίσως να έπαιξε αυτό ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η beauty bunny είπε:

Δεν χρειάζεται να γίνει καρα μπαμ έντονο. Εγώ δυο μήνες πρόλαβα να τα χρησμοποιήσω και σε κανέναν από τους δύο δεν βγήκε έντονη η γραμμή. Τον δεύτερο μήνα έμεινα και έγκυος. Το πρώτο θετικό που θα βγει αυτό μετράει. Το πιο σίγουρο είναι να έρθεις σε επαφή την ημέρα του θετικού τεστ και τις δυο επόμενες. Επίσης μη σου κάνει εντύπωση που πλέον βγαίνει αρνητικό. Αν έβγαινε 3 συνεχόμενες μέρες και πάνω θετικό, τότε θα υπήρχε κάποιο θέμα όπως πολυκυστικές. Εγώ τη φορά που έμεινα, είχα έρθει σε επαφή και μια μέρα πριν το θετικό και σκέφτομαι πως ίσως να έπαιξε αυτό ρόλο.

Ισχυει αυτο! Πρεπει καθε κοπελα να καταλαβει πιο ειναι το ζενιθ της!! Εμενα πχ γινοταν λιγο πιο αχνο απο την γραμμη ελεγχου κ τις επομενες ημερες ξεθωριαζε. Γι αυτο σας λςω κοριτσια να δειτε παλαιοτερα θεματα γιατι ολα αυτα αναφερονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια τεστ.... μια και αυτον το μήνα το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα και λέω να πάρω για να είμαι ας πούμε σίγουρη για τις καλές μέρες ποιά μου προτείνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα πάντως στον ένα μήνα που πρόλαβα να τα χρησιμοποιήσω, τα ξεκίνησα από την 5η ημέρα και τα συνέχισα ως την 17η, απλώς και μόνο για να δω πως λειτουργούν. Από την 7-8η ξεκίνησε αχνούλα γραμμή που κάθε μέρα σκούραινε και στην 14η μέρα έγινε ακόμα και πιο σκούρα από τη γραμμή ελέγχου. Από την επόμενη ημέρα άρχισε να γίνεται πάλι πιο αχνή. Ήταν δλδ ξεκάθαρο πότε είχα ωορρηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2018 at 1:35 ΜΜ, ο/η zoi.ko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια τεστ.... μια και αυτον το μήνα το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα και λέω να πάρω για να είμαι ας πούμε σίγουρη για τις καλές μέρες ποιά μου προτείνετε?

zoi.ko καλησπέρα. Εγω χρησιμοποίησα της hometest μιας είχα διαβάσει θετικές κριτικές από πολλές κοπέλες. Τον πρώτο μήνα που τα χρησιμοποίησα τα κατάφερα κιόλας, ασχέτως που κατάληξε σε βιοχημική αποβολή. Απλώς όποια κ αν προμηθευτείς διάβασε καλά τις οδηγίες χρήσης.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε πες μ. 

Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...