Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2018


Recommended Posts

στις On 7/2/2018 at 1:08 ΠΜ, ο/η Anria είπε:

Χαιρετώ όλες τις εγκυουλες της παρέας! Διάβασα στα γρήγορα τα νέα σας. Είδα έχουμε κι άλλα νέα μέλη! Καλωσήρθατε λοιπόν! Έτσι να πληθαινουμε!

Είχα μέρες να μπω κι να γράψω γιατί δεν ήμουν κι τόσο καλά... κι τώρα με χάλια ψυχολογία είμαι κι δεν μπορώ να κλείσω μάτι... Ήμουν στον γιατρό σήμερα ξανά. Πήγα για δεύτερη γνώμη για το θέμα μου με την κυστη στις ωοθήκες.  Δυστυχώς τα νέα δεν ήταν καλά. Μέσα σε 2 εβδομάδες μεγάλωσε 2 εκατοστά. Φτάσαμε 7.1 ....

Κι πρέπει να αφαιρεθεί μαζί με την ωοθικη γιατί είναι κακοήθης...

Ξανά έχω ραντεβού την Πέμπτη με την γιατρό μου να δω τι θα μου πει κι εκείνη...

Το μωράκι μου αναπτύσσεται μια χαρά το ψυχουλι μου. Τι όμορφα που κάθεται εκεί στην κοιλίτσα μου... Η καρδούλα του σαν τρελή χτυπάει! Πόσο δάκρυα συγκίνησης κι από την άλλη απογοήτευσης.  Δεν ξέρω τι θα γίνει. Φοβάμαι τόσο πολύ για το μωράκι μου...

ευχομαι ο,τι καλυτερο, μου ραγισες την καρδια! Κάνε ο,τι σου πει ο γιατρος σου γιατι αυτό θα ειναι το καλύτερο σιγουρα. Το μωρο θα επηρεαστει απο την επέμβαση? Θα πρεπει να αφαιρεθει ουσα εσυ εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!! Ειπα να μπω και εγω στην παρεα σας αν και ειμαι μικρουλα μολις 7βδομαδων αυριο και ΠΗΤ εχω 30/9 :) (αλλα καποιες τα ξερετε .... διθαλαμος μητρα οποτε 40 βδομαδες πολυ χλωμο να φτασουμε)
Καπου στον σεπτεμβριο αν ολα πανε καλα παντως!


@Anria κοπελα μου το σπορακι θα ειναι οκ με την επεμβαση; Ευχομαι να πανε ολα οσο καλυτερα γινεται για εσενα και να ειναι ασφαλες το εμβρυακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλες μου γλυκές!!! Πώς εισαστε? Πως αισθάνεστε??? Τι νεότερα έχει η κάθε εγκυουλα???

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την στήριξη σας. Προσπαθώ όσο γίνεται να είμαι αισιόδοξη... με παρακολουθούν ταυτόχρονα δύο γιατροί. Θα δούμε στην πορεία πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Έχω μια νέα ανησυχία τώρα! Από εκεί που υπέφερα από τις απίστευτες ναυτιες από την 5 εβδομάδα κι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα απολύτως , ακόμη κι φαγητό πολύ λίγο με το ζόρι. Ξαφνικά από χθες μου εξαφανίστηκε. Είμαι στην 9 εβδομάδα. Αυτό με ανησύχησε πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει... Έχω ιστορικό με 4 παλινδρομες κυησεις κι φοβάμαι.... πως αισθάνεστε εσείς κορίτσια που εισαστε στην εβδομάδα μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Anria είπε:

Καλησπέρα κοπέλες μου γλυκές!!! Πώς εισαστε? Πως αισθάνεστε??? Τι νεότερα έχει η κάθε εγκυουλα???

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την στήριξη σας. Προσπαθώ όσο γίνεται να είμαι αισιόδοξη... με παρακολουθούν ταυτόχρονα δύο γιατροί. Θα δούμε στην πορεία πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Έχω μια νέα ανησυχία τώρα! Από εκεί που υπέφερα από τις απίστευτες ναυτιες από την 5 εβδομάδα κι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα απολύτως , ακόμη κι φαγητό πολύ λίγο με το ζόρι. Ξαφνικά από χθες μου εξαφανίστηκε. Είμαι στην 9 εβδομάδα. Αυτό με ανησύχησε πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει... Έχω ιστορικό με 4 παλινδρομες κυησεις κι φοβάμαι.... πως αισθάνεστε εσείς κορίτσια που εισαστε στην εβδομάδα μου???

Κοπελα μου και για εμένα ενω καθημερινά εχω εμετούς κλπ εχουν περάσει μερες που δεν είχα τπτ και είχα ανησυχήσει αλλα η γιατρος μου ειπε οτι μπορει απλα να περνάνε μερες που να ειμαι καλα. Θα σου ελεγα απ την μια να μην ανησυχείς τοσο αλλα απ την αλλη παρε ενα τηλέφωνο τον γιατρό σου να το δειτε το σπορακι να σου φυγει και η ιδέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μπλε μου! Δυστυχώς δεν μπορώ να παίρνω τηλ την γιατρό μου οπότε θέλω. Ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα... ομολογώ πως εισαστε πολύ τυχερές που έχετε Έλληνες γιατρούς! Εδώ όλα είναι προγραμματισμένα κι εάν συμβαίνει κάτι έκτακτα πας νοσοκομείο.... 

Κι οι γιατροί εδώ μην νομίζεις ότι ασχολούνται με τις μέλλουσες μανούλες όπως εκεί. Κοιτάνε να καλύψουν τον εαυτό τους κι Τέλος!

Κι την καρδούλα του μωρού μόνο μου την δείχνουν στον υπέρηχο πως χτυπάει, ήχο με τίποτα! Λένε μόνο μετά την 24 με 26 εβδομάδα θ ακούσουμε! Κι όταν τους είπα ότι στην Ελλάδα ακουμε καρδούλα από την αρχή τους φάνηκε παραξενο! Λένε αυτό είναι κάτι καινούργιο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!! Κάναμε την αυχενική διαφάνεια χτες το απογευμα όλα πήγαν τέλεια!!!! Νιώθω 10 κιλα πιο ελαφριά απο το αγχος!!!! Έχουμε κ αγοράκι! ΠΗΤ μου έδωσε όπως κ στην αρχη 01/09 κ σημερα μπηκα 12η βδομαδα.

εσεις τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2018 at 7:59 ΜΜ, ο/η Anria είπε:

Αχ Μπλε μου! Δυστυχώς δεν μπορώ να παίρνω τηλ την γιατρό μου οπότε θέλω. Ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα... ομολογώ πως εισαστε πολύ τυχερές που έχετε Έλληνες γιατρούς! Εδώ όλα είναι προγραμματισμένα κι εάν συμβαίνει κάτι έκτακτα πας νοσοκομείο.... 

Κι οι γιατροί εδώ μην νομίζεις ότι ασχολούνται με τις μέλλουσες μανούλες όπως εκεί. Κοιτάνε να καλύψουν τον εαυτό τους κι Τέλος!

Κι την καρδούλα του μωρού μόνο μου την δείχνουν στον υπέρηχο πως χτυπάει, ήχο με τίποτα! Λένε μόνο μετά την 24 με 26 εβδομάδα θ ακούσουμε! Κι όταν τους είπα ότι στην Ελλάδα ακουμε καρδούλα από την αρχή τους φάνηκε παραξενο! Λένε αυτό είναι κάτι καινούργιο.....

Αυτό με την καρδιά πάντως κι εμένα ο γιατρός μου που έχει σπουδάσει και δουλέψει πολλά χρόνια στην Αγγλία , θεωρεί ότι δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται εδώ. Ο ήχος που χρησιμοποιείται για να ακούσεις την καρδούλα δεν κάνει καλό στο μωρό (δε μας έχει πει τι ακριβώς κάνει, αλλά σίγουρα το αναστατώνει) κι εμάς μας έβαλε με τα χίλια ζόρια να την ακούσουμε την 10η εβδομάδα, όχι όμως και την 6η και την 7η που είχαμε πρωτοδει το έμβρυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Κάναμε την αυχενική διαφάνεια χτες το απογευμα όλα πήγαν τέλεια!!!! Νιώθω 10 κιλα πιο ελαφριά απο το αγχος!!!! Έχουμε κ αγοράκι! ΠΗΤ μου έδωσε όπως κ στην αρχη 01/09 κ σημερα μπηκα 12η βδομαδα.

εσεις τι κάνετε;

Τι όμορφα νέα κοπέλα μου!!!!? Άντε επιτέλους ν έχουμε κι ευχάριστα νέα!!!! Συγχαρητήρια!!!!!??? πολύ χαίρομαι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

babybaby δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια γιατί. Μου είπαν ότι έτσι είναι οι κανονισμοί κι ότι δεν είναι καλό για το μωρό. Στην Ελλάδα όμως στις προηγούμενες μου εγκυμοσύνες με το που πήγαινα μου βάζανε το Doppler ν ακούσουμε καρδούλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που είσαστε οι υπόλοιπες κορίτσια???

Γιατί εξαφανηστηκατε???? Πείτε τα νέα σας! Πώς προχωράτε???

Erka εσύ κοπέλα μου ήσουν η πιο ενεργή εδώ μέσα. Που είσαι??? Τι νεότερα έχεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Όλα καλά κ εγώ, πηγαίνουμε κάθε 2 εβδομάδες και βλέπουμε το μπεμπακι! Επόμενο ραντεβού στις 5/3 για αυχενική διαφάνεια και έχω μια αγωνία...βασικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω αμνιοπαρακέντηση ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Θέλω να είμαι σίγουρη πως είναι καλά κ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τώρα είμαι 11+3 και ήδη έχει φουσκώσει αρκετά η κοιλίτσα. Μου λείπει ύπνος μιας και το βράδυ δεν κοιμάμαι εύκολα και ξυπνάω συνεχώς. Το στήθος πλέον δεν πονάει τόσο πολύ και κάτι ελάχιστες αναγουλες που είχα πέρασαν κ αυτές. Κατά τα άλλα οι μέρες περνάνε πολύ γρηγορα γιατί έχω και την μικρούλα μου. Οι φίλες μου με φωνάζουν σούπερ έγκυο γιατί η αλήθεια είναι πως δεν βάζω πωπο κάτω μέχρι και σε παιδικό πάρτυ χόρεψα λίμπο και βγήκα και στο καρναβάλι με την σχολή μπαλέτου της μικρής χαχαχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@olga86 μπραβο κοριτσι μου τέτοια να διαβάζουμε για να παίρνουμε κουράγιο εμεις που μας εχουν ρίξει οι αναγούλες στα κρεβάτια! Να συνεχίσεις ετσι κ να μας φερεις πολυ πολυ ευχάριστα νεα κ απο την αυχενική !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2018 at 1:31 ΜΜ, ο/η babybaby είπε:

Αυτό με την καρδιά πάντως κι εμένα ο γιατρός μου που έχει σπουδάσει και δουλέψει πολλά χρόνια στην Αγγλία , θεωρεί ότι δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται εδώ. Ο ήχος που χρησιμοποιείται για να ακούσεις την καρδούλα δεν κάνει καλό στο μωρό (δε μας έχει πει τι ακριβώς κάνει, αλλά σίγουρα το αναστατώνει) κι εμάς μας έβαλε με τα χίλια ζόρια να την ακούσουμε την 10η εβδομάδα, όχι όμως και την 6η και την 7η που είχαμε πρωτοδει το έμβρυο...

Δεν το είχα ακούσει ποτέ ότι μπορεί ο ήχος να αναστατώσει το μωρό σε τόσο μικρή εβδομάδα. Μήπως εννοεί τον ίδιο τον υπέρηχο; Και εμένα την προηγούμενη Παρασκευή που το είδαμε  :x και το ακούσαμε :x για πρώτη φορά ελάχιστα το άφησε, αλλά δεν ρώτησα γιατί. Μου έφτασε μόνο που το άκουσα ότι είναι καλά! Εγώ έχω ΠΗΤ 8-10 αλλά είναι πολύ νωρίς για να ξέρω. Ίσως μπω και στο δικό σας γκρουπ του Σεπτεμβρίου. Με το καλό όλες κορίτσια και με γερά μωρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Δεν το είχα ακούσει ποτέ ότι μπορεί ο ήχος να αναστατώσει το μωρό σε τόσο μικρή εβδομάδα. Μήπως εννοεί τον ίδιο τον υπέρηχο; Και εμένα την προηγούμενη Παρασκευή που το είδαμε  :x και το ακούσαμε :x για πρώτη φορά ελάχιστα το άφησε, αλλά δεν ρώτησα γιατί. Μου έφτασε μόνο που το άκουσα ότι είναι καλά! Εγώ έχω ΠΗΤ 8-10 αλλά είναι πολύ νωρίς για να ξέρω. Ίσως μπω και στο δικό σας γκρουπ του Σεπτεμβρίου. Με το καλό όλες κορίτσια και με γερά μωρά! 

Το ξερω και εγω αυτο για την καρδουλα αλλα δεν θυμαμαι απο που. 8/10 εισαι πολυ οριακα και εσυ σαν και εμενα που κανονικα η ΠΗΤ μου ειναι 1/10 αλλα η γυναικολογος μου ειπε οτι κατα 90% θα παμε για καισαρικη αρχες Σεπτεμβριου....Οποτε σιγουρευτηκα και εγω για το γκρουπακι μου!! Αισθανομαι οτι ανηκεις και εσυ στον σεπτεμβρη παντως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια και μέλλουσες μανούλες... Είμαι στην 12 εβδομάδα και πιθανή ημερομηνία γέννησης 6 Σεπτεμβρίου.... Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει καμία σας ή αν βρίσκεται καμία σας σε άδεια λόγω επαπαλειμουνης εγκυμοσύνης.... Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα 10ωρα με βάρη  που ακόμα και στην εγκυμοσύνη δεν σταματούν και θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε τι παίζει... Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Evangelia5592 είπε:

Γειά σας κορίτσια και μέλλουσες μανούλες... Είμαι στην 12 εβδομάδα και πιθανή ημερομηνία γέννησης 6 Σεπτεμβρίου.... Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει καμία σας ή αν βρίσκεται καμία σας σε άδεια λόγω επαπαλειμουνης εγκυμοσύνης.... Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα 10ωρα με βάρη  που ακόμα και στην εγκυμοσύνη δεν σταματούν και θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε τι παίζει... Ευχαριστώ πολύ 

καλημερα @Evangelia5592 !ειμαστε κοντα εγω εχω πητ 9/9! εχεις εγκυμοσυνης υψηλου κινδυνου ? ή φοβασαι λογω δύσκολης εργασίας? σιγουρα θα προβλεπτεται κατι από τον νόμο. εαν έχεις δύσκολη εγκυμοσυνη σίγουρα χρειαζεσαι γνωμάτευση από γιατρο δημοσιου δλδ νοσοκομειου ή ικα και μετα την αδεια τη βγαζει το ικα. απο τη δουλεια σου θα πρεπει να σου αλλαξουν ποστο. το σιγουρο ειναι πως δεν μπορουν να σε διωξουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας... Δεν έχω κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου....αλλα επειδη πόστο δεν μου αλλάζουν κ οι παραλαβές και τα δέκα ώρα συνεχίζουν κανονικά όπως πριν.... Δεν την παλεύω άλλο κυρίως από την κούραση και την ατονία που έχω... Ο γιατρός μου με είπε ότι θα μου γράψει ένα 20ημερο άδειας που θα πρέπει να δηλώσω στην δουλειά και μετά με μια διαδικασία στο ΙΚΑ... Και μετά με είπε ότι ανανεώνεται με επιτροπές η κάτι τέτοιο.... Την διαδικασία την γνωρίζει καμία σας.... Ευχαριστώ πολύ και πάλι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου παραθέτω το θέμα που είχα ανοίξει κι εγώ και με βοήθησε άλλη κοπέλα.... η διαδικασία είναι εύκολη σχετικά, 1. Χρειάζεσαι αναρρωτική από γιατρό (αν είναι ιδιωτικός θα σε ψάξουν παραπάνω την επιτροπή, αν είναι και είναι δημόσιο όλα θα είναι πιο εύκολα) 2. Πας στο ΙΚΑ που ανήκεις, αφήνεις τα χαρτιά και μετά από 1-1 1/2 μήνα σε παίρνουν για να περάσεις επιτροπή, αν συνεχίζεις και παίρνεις αναρρωτικές, δεν πας εσυ πάει ο άντρας το ή η μαμα σου με από χαρτια που χρειάζονται, εφοσον ολα

πανε καλά, πληρώνεσαι μετά από 1-1 1/2 μήνα.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Ευχαριστώ πολύ.... Για την πληροφόρηση... Κάθε 20 μέρες σου κόβει ο γιατρός αναρρωτική? Και ξαναπέρασα επιτροπή από ότι κατάλαβα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evangelia5592 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.... Για την πληροφόρηση... Κάθε 20 μέρες σου κόβει ο γιατρός αναρρωτική? Και ξαναπέρασα επιτροπή από ότι κατάλαβα... 

Στην αρχή μου έγραφε 15ημερες γιατί ήμουν σίγουρη ότι θα επιστρέψω στη δουλειά ?Μετά καλόμαθα και άρχισα τις μηνιαίες... εμένα ξεκίνησαν οι αναρρωτικές τον Νοέμβριο, πήγα στο ΙΚΑ το Δεκέμβριο(αρχές) πέρασα επιτροπή το Φεβρουάριο... ακόμα δεν έχει χρειαστεί δεύτερη κ δεν ξέρω αν θα χρειαστεί γιατί μπαίνω στην άδεια τοκετού σε κάποιες μέρες αλλουνου παπά αυτό,,, δεν ξέρω τι παίζει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα σε όλες τις μελλοντικές μαμάδες του Σεπτεμβρίου 2018! 
Πως είστε σήμερα;; Εγώ νυστάζω, ανακατεύομαι... Έχω πονοκέφαλο, το βράδυ κοιμόμουν και ένιωθα ένα πλάκωμα στο στήθος, χωρίς πόνο, απλά ένιωθα ότι δεν έπαιρνα αρκετό αέρα... Σήμερα ή αύριο το πολύ θα πάρω τα αποτελέσματα από τις πρώτες αιματολογικές και έχω ένα μικρό άγχος...

Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα σε όλες τις μελλοντικές μαμάδες του Σεπτεμβρίου 2018! 
Πως είστε σήμερα;; Εγώ νυστάζω, ανακατεύομαι... Έχω πονοκέφαλο, το βράδυ κοιμόμουν και ένιωθα ένα πλάκωμα στο στήθος, χωρίς πόνο, απλά ένιωθα ότι δεν έπαιρνα αρκετό αέρα... Σήμερα ή αύριο το πολύ θα πάρω τα αποτελέσματα από τις πρώτες αιματολογικές και έχω ένα μικρό άγχος...

Εύχομαι να είστε όλες καλά!

Καλημερα @misofeggaro κ καλη εβδομαδα! Εγω 13η βδομαδα κ συνεχίζω ακάθεκτη αναγούλες κ καούρες! Κατα τ’αλλα ολα καλά!!!

Τι εννοεις πρώτες αιματολογικές ; από το άγχος σου για τα αποτελέσματα θα ηταν κοριτσι μου,μην ανησυχείς ολα θα ειναι καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις Just now, ο/η NicolVall είπε:

Καλημερα @misofeggaro κ καλη εβδομαδα! Εγω 13η βδομαδα κ συνεχίζω ακάθεκτη αναγούλες κ καούρες! Κατα τ’αλλα ολα καλά!!!

Τι εννοεις πρώτες αιματολογικές ; από το άγχος σου για τα αποτελέσματα θα ηταν κοριτσι μου,μην ανησυχείς ολα θα ειναι καλα! 

Καλημέρα!
Εννοώ αυτές του προγεννητικού, αντισώματα κτλ.  Μακάρι να είναι όλα καλά, δεν έχω μπει άλλη φορά στη διαδικασία και ενώ τις περισσότερες φορές λέω όλα καλά θα πάνε, θα τα καταφέρω και δε θα πάει τππ στραβά, μερικές φορές πάει το μυαλό στο κακό χωρίς να θες... 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θέλετε μου απαντάτε κορίτσια... 
Όσες δεν σας το έχει απαγορεύσει ο γιατρός, πώς τα πάτε με τις επαφές με το σύντροφό σας; 
Εμείς παρόλο που κάνουμε αγκαλιές συχνά, δεν έχει πάει καθόλου το θέμα στο ερωτικό ... Ο γιατρός είπε οκ, εννοείται χωρίς ακροβατικά, αλλά υπάρχει λίγο φόβος και σχεδόν καθόλου διάθεση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

 

Καλημέρα!
Εννοώ αυτές του προγεννητικού, αντισώματα κτλ.  Μακάρι να είναι όλα καλά, δεν έχω μπει άλλη φορά στη διαδικασία και ενώ τις περισσότερες φορές λέω όλα καλά θα πάνε, θα τα καταφέρω και δε θα πάει τππ στραβά, μερικές φορές πάει το μυαλό στο κακό χωρίς να θες... 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θέλετε μου απαντάτε κορίτσια... 
Όσες δεν σας το έχει απαγορεύσει ο γιατρός, πώς τα πάτε με τις επαφές με το σύντροφό σας; 
Εμείς παρόλο που κάνουμε αγκαλιές συχνά, δεν έχει πάει καθόλου το θέμα στο ερωτικό ... Ο γιατρός είπε οκ, εννοείται χωρίς ακροβατικά, αλλά υπάρχει λίγο φόβος και σχεδόν καθόλου διάθεση... 

Αχ αυτές με αγχωναν πολυ κ εμένα αλλά τελικα βγηκαν καλές αν εξαιρέσεις πως δεν εχω καθόλου αντισώματα στο τοξόπλασμα κ πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτική κ να το ελέγχω καθε μηνα μην τυχόν κ το τσιμπήσω τωρα απο πουθενα κ με αγχώνει λιγο αυτο.

Εμείς επαφες έχουμε πολυ ηρεμα κ αραιά κ που ο γιατρός μου ειχε πει δεν το συστήνω για το πρωτο 3μηνο αλλα δεν το απαγορεύω κιολας, όποτε προσεκτικά εννοειται, εχουμε επαφες. Η αληθεια ειναι πως τελευταία φορα που πηγα δεν τον ξαναρώτησα το ξεχασα τελείως τωρα που κλείσαμε το 3μηνο τι γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγώ δε βγάζω άκρη αυτό το μήνα με τα τεστ… Όλα αρνητικά με χαμηλή την ορμόνη. 16η μέρα του κύκλου σήμερα με πονάκια ωορρηξίας στη δεξιά πλευρά… Τι γίνεται;;; Έχει τύχει σε καμμία;;
    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...