Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερμοδιαγραμμα


γωγω γωγω

Recommended Posts

Εμείς σε ιδιωτικό μαιευτήριο μαζί με την καλλιέργεια κάπου στα 120€ αλλά αν θυμάμαι καλά μόνο το σπερματοδιαγραμμα είχε κάπου στα 100€ μας το είχε γράψει ο γιατρός. Οι ότι βλέπω τώρα την απόδειξη που μου έδωσαν. Αλλά από ότι είδα πάει ανάλογος το κέντρο που θα την κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα!!!!Σε μικροβιολογικό που έκανε ο άντρας μου μας πήρε 30e χωρίς να το γράψω σε βιβλιάριο!!!Λογικά σε κάποιο κέντρο θα είναι πιο ακριβά αλλά μπορεί να είναι πιο σωστό το αποτέλεσμα!!Βέβαια και μας λογικά σωστά θα τα έβγαλε γιατί μετά από 2 μήνες από το σπερμοδιάγραμμα έμεινα έγκυος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

ξερετε το σπερμοδιαγραμμα τι κοστος εχει?

 

Καλησπέρα σε ιδιωτικό εργαστήριο κυμαίνεται επειδή κι εγώ το έψαχνα βρήκα από 5€ (σε γνωστό κέντρο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω ποιό) εως 25-30€ το ακριβότερο που είδα σε σελίδα που μπορείς να κλείσεις ραντεβού με γιατρούς κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Kαλησπέρα!!!!Σε μικροβιολογικό που έκανε ο άντρας μου μας πήρε 30e χωρίς να το γράψω σε βιβλιάριο!!!Λογικά σε κάποιο κέντρο θα είναι πιο ακριβά αλλά μπορεί να είναι πιο σωστό το αποτέλεσμα!!Βέβαια και μας λογικά σωστά θα τα έβγαλε γιατί μετά από 2 μήνες από το σπερμοδιάγραμμα έμεινα έγκυος!!

εμενα αν το κανει ο αντρας μου στο σπιτι και το παω εγω σε ενα μικροβιολογικο θα το δεχθουν?

δεν θελει να παει σε κλινικη ντρεπεται!!

τα βασανα μου..

χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilia πριν ποσο καιρο το εκανες?

και αργουν να βγοην τα αποτελεσματα?

και σας ειπε ο μικροβιολογος τα αποτελεσματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Εμείς σε ιδιωτικό μαιευτήριο μαζί με την καλλιέργεια κάπου στα 120€ αλλά αν θυμάμαι καλά μόνο το σπερματοδιαγραμμα είχε κάπου στα 100€ μας το είχε γράψει ο γιατρός. Οι ότι βλέπω τώρα την απόδειξη που μου έδωσαν. Αλλά από ότι είδα πάει ανάλογος το κέντρο που θα την κάνει.

ακριβαα σου πηραν εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

ξερετε το σπερμοδιαγραμμα τι κοστος εχει?

 

Επειδή το σπερματοδιαγραμμα είναι πολύ σοβαρή εξέταση για τον άντρα, 2 είναι τα καλύτερα κέντρα να την κάνεις! Όχι αλλού! Κοστίζει 130€ κ δεν γράφεται! Σου στέλνω μήνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εμενα αν το κανει ο αντρας μου στο σπιτι και το παω εγω σε ενα μικροβιολογικο θα το δεχθουν?

δεν θελει να παει σε κλινικη ντρεπεται!!

τα βασανα μου..

χαχαχα

Ναι και μεις έτσι το κάναμε!!!Θα έχετε αποχή από επαφές και την 3 ή 4 μέρα της αποχής πρωί θα τα συλλέξεις σε ουροσυλλέκτη!!Σε 20 λεπτά πρέπει να το έχεις πάει στο μικροβιολογικό καλά κλεισμένο και μη σου πω τυλιγμένο γιατί δε θέλει να εκτεθεί στο κρύο!!Και γνώμη μου κάνε και μια καλλιέργεια σπέρματος θα κοστίσει 20e για να έχετε ήσυχο το κεφάλι σας και μη ξανασυλλέγετε ούρα!!Καλή επιτυχίαααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η γωγω γωγω είπε:

και τα αποτελεσματα ηταν καλα?

εμεις θα το κανουμε προληπτικα γιατι εχω αγχωθει!

Πόσο καιρό έχεις πει ότι προσπαθείς; Βρε μην αγχώνεσαι έτσι και μη στέλνεις τον άνθρωπο για εξετάσεις αν δεν υπάρχει λόγος. Αν προσπαθείτε πολύ καιρό μίλα με ένα γιατρό να σε κατευθύνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παμε τωρα για 5ο μηνα.

αλλα φοβαμαι..

γιαυτο θελω να τα κανουμε προληπτικα.

ο γιατρος λου ειπε να μην βιαζομαι αλλα αφου το θελω να το κανω.αν και ειναι νωρις λεει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

και τα αποτελεσματα ηταν καλα?

εμεις θα το κανουμε προληπτικα γιατι εχω αγχωθει!

Εμείς το κάναμε μετά από 12 μήνες προσπαθειών!!Είχε βγεί καλό οριακά!!Ο αριθμός ήταν 20 εκατ. ανά μλ και βάση του μικροβιολογικού ήταν στο όριο!!Αλλοι λένε 15 εκατ ότι είναι το όριο!!!Πάντως χαλάρωσα,είχα κάνει και γω ορμονολογικές και έμεινα έγκυος και παλινδρόνησε!!Τώρα στη προσπάθεια πάλι να δω πότε θα χαλαρώσω που δε το βλέπω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η γωγω γωγω είπε:

παμε τωρα για 5ο μηνα.

αλλα φοβαμαι..

γιαυτο θελω να τα κανουμε προληπτικα.

ο γιατρος λου ειπε να μην βιαζομαι αλλα αφου το θελω να το κανω.αν και ειναι νωρις λεει.

Αν είναι να χαλαρώσεις να το κάνετε!!!Μη μου πείς όμως για άλλη εξέταση!!!Και γενικά αν το περάσεις χαλάρα στον άντρα σου θα πάει μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εμενα αν το κανει ο αντρας μου στο σπιτι και το παω εγω σε ενα μικροβιολογικο θα το δεχθουν?

δεν θελει να παει σε κλινικη ντρεπεται!!

τα βασανα μου..

χαχαχα

Πρέπει μέσα σε 20 λεπτά να το έχει πάει και να είναι σε θερμοκρασία ένταξη 24 και 36 αυτό μας είχαν πει σε εμάς που Ρωτήσαμε. Κι εμένα δεν ήθελε και πήγαμε 2 φορές και δώσαμε την 1η φορά είναι άβολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει όντως αν είναι να χαλαρώσεις μετά ας το κάνετε. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι καμιά τρομερή και επώδυνη εξέταση και η αλήθεια είναι πως αν βρεθεί κάτι μπορείτε να το φτιάξετε εύκολα οπότε γιατί να χάσετε χρόνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

ακριβαα σου πηραν εε?

Όχι πάρα να δώσω λίγα και να μην ειμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα καλύτερα τόσα.! Καλό είναι να γίνετε σε καλό κέντρο και όχι απλά σε έναν μικροβιολόγο φυσικά λέω την γνώμη μου..! Και αυτό που ξέρω πάντως είναι νωρίς να βάλεις τον άντρα σου να κάνει εξετάσεις θα αγχοθει χωρίς λόγο Κάντε μόνο το σπερματοδιαγραμμα να ξέρετε ότι είναι όλα καλά..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια κ καλή χρονιά! Έκανε και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτική κλινική και το μόνο αρνητικό που βρήκαν είναι ότι το σπέρμα είναι λιπγο τεμπέλικο. 

Δηλαδή ενώ η κινητικότητα την πρώτη ώρα είναι 49% η άριστη είναι μόλις 6%. 

Του έδωσαν κάποιες βιταμίνες τις οποίες αμέλησε να πάρει και τώρα σκεφτόμαστε να τις πάρει. 

Πώς σας φαίνεται το αποτέλεσμα; Είναι πολύ κακό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...