Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΘΕΡΑ


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα σας..χρονια πολλα...με το καλο να ερθουν τα μπουμπουκακια μας..

Δεν μπορω αλλο,πειτε μου την γνωμη σας...

Στο σπιτι μενουμε εγω ο αντρας μ κ η πεθερα μου...δεν αντεχω αλλο τα κολπα που κανει,τις γκρινιες της κ ς ιντριγκες που δημιουργει..

σκεφτομαι μονο τν αντρα μ κ τ παιδακι μου και κανω υπομονη..ποσο ακομη.? ο αντρας μου συνηθως παιρνει το μερος μου αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι... τον λυπαμαι που απο την μια μερια εχει εμενα να τον πιπιλαω και μολις φεγω το ιδιο κανει η μανα του..

και ειναι κ μοναχοπαιδι που θα επρεπε να πεταει απο τν χαρα τς,που βρηκε γυναικα,ειναι ευτυχισμενος δημιουργει τν οικογενεια του και τον εχει και κοντα τς..

στην αρχη τα πρωτα 2 χρονια μου φαιροταν πιο καλα και απο την μαμα μου...ομως απο καποια γεγονοτα με το σοι της που ο αντρας μου με υπερασπιστηκε αυτη μας εχει κανει το βιο αβιωτο..!!! και απο τν αλλη το σοι του  αντρα τς τ συγχωρεμενου ειναι χιλιοευχαριστημενοι με την σχεση του αντρα μου και χαρουμενοι που επιτελους κανει τν οικογενεια του,αλλα εκεινη ολο τς κατηγορει..ενω αυτη τ μπερδευει ολα... μεχρι και αρραβωνες κανονησε πισω απο τν πλατη μας για να φερει προτετελεσμενου γεγονοτος την οικογενεια μ..η οποια ναι ηθελε να κανουμε ενα τραπεζι αλλα οχι μ 100 ατομα που ηθελε αυτη,και επειδη ειχα θεματα μ τν εγκυμοσυνη μου κ εχω ακομη δλδ(30+3 σμρ) σκεφτοντουσαν εμενα που επρεπε ν ειμαι στο κρεββατι κ ελεγαν πως εχουμε καιρο ακομη κ μετα τν γεννα γ τραπεζια,ετσι καλλιως ολοι εχουν γνωριστει μεταξυ τς...!!

Με τν αντρα μ συζηταμε να παμε σε δικο μας σπιτι μεχρι να τελειωσει αυτο π ξεκινησαμε πανω απο τ σπιτι τ πατρικο τ... τι λετε κοριτσια.?ποσα ακομη ν αντεξω.? κ οταν ερθει τ μωρο θα καλυτερεψουν η΄θ γινουν χειροτερα τα πραγματα..?

θελω εγω ο αντρας μου και το παιδακι μας ν ειμαστε καλα...!! η μαμα μ μ λεει κανε υπομονη ειναι μεγαλη γυναικα..μεγαλη ειναι οποτε τι συμφερει...δεν μπορω αλλο κλαμα,η μαμα μου για ν μ παρηγορησει μ λεει μν κλαις θ βγει κλαψιαρικο το μωρο...!!! 

συγνωμη για το κατεβατο,αλλα σιγουρα καποια θα ειναι σε παρομοια θεση..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά γλυκιά μου με υγεία και με το καλό το μωράκι σας!!!Σίγουρα στα περισσότερα σπίτια υπάρχουν προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις!!Είτε με γονείς,πεθερικά,αδέρφια!!Σε πόσο διάστημα θα είναι έτοιμο το σπίτι που χτίζετε?Την μαμά σου την έχεις κοντά?

Είναι δύσκολές καταστάσεις αυτές που βιώνεις αλλά δείξε δύναμη!!Ο χαρακτήρας της πεθεράς σου δεν αλλάζει!!Και λόγω ηλικίας και δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί σε αυτή την διαδικασία!!!Απλά γράψτην εκεί που ξέρεις!!!Και μένα μου έχουν τύχει θεματάκια και από την δική μου οικογένεια και από του άντρα μου!!!Χαλιέμαι για 2-3 μέρες και μετά το ξεπερνάω!!!Απλά γράψτους!!!Μη χαλάς την ζαχαρίενα σου και της κάνεις τη χάρη!!Συγχίστηκες πάρε τον αντρούλης σου πάτε μια βολτά έστω με το αυτοκίνητο!!Βάλε μουσική να μην ακούς!!Πές ναι εκείνη την ώρα και κάνε το δικό σου!!Να σκέφτεσαι αφού θα έχετε το σπιτάκι σας θα είναι μια χαρά μετά όλα!!Θ έχεις το κουτσούνι σου μετά και με ένα χαμογελό του θα τα ξεχνάς όλα είμαι σίγουρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 κοριτσακι μου (παρεπιπτόντως είσαι όντως του 1995, μικρούλιιι), σταμάτα να χαλάς τη ζαχαρένια σου για τον κάθε τυχάρπαστο. Κι εγώ (δεν μένουμε με τα πεθερικά μου και είναι και νορμάλ οι άνθρωποι) αλλά και πάλι έχει τύχει κάτι να πουν, κάτι να ανακατευτούν, συμβαίνουν αυτά και να κάθομαι να σκάω και να στενοχωριέμαι. Είναι πολύ μικρή η ζωή για να σκάμε για τέτοια. Αν σου δίνεται η ευκαιρία να φύγετε για άλλο σπίτι χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα και συμφωνεί και ο άντρας σου, για μένα, κάντο. Όσο είναι μέσα στα πόδια σας μόνο προβλήματα θα δημιουργούνται. Κι όταν έρθει με το καλό το μωράκι λογικά θα θέλει να έχει άποψη για όλα (κι εμένα από τώρα μου λένε τι να τρώω, πόσο να κοιμάμαι, να μην κουράζομαι, κι αυτή όταν ήταν έγκυος έκανε αυτό κι εκείνο...). Μην ακούς κανένα, κοίτα να τα έχεις καλά με τον αντρούλη σου και με το καλό το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια καλημερα σας..χρονια πολλα...με το καλο να ερθουν τα μπουμπουκακια μας..

Δεν μπορω αλλο,πειτε μου την γνωμη σας...

Στο σπιτι μενουμε εγω ο αντρας μ κ η πεθερα μου...δεν αντεχω αλλο τα κολπα που κανει,τις γκρινιες της κ ς ιντριγκες που δημιουργει..

σκεφτομαι μονο τν αντρα μ κ τ παιδακι μου και κανω υπομονη..ποσο ακομη.? ο αντρας μου συνηθως παιρνει το μερος μου αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι... τον λυπαμαι που απο την μια μερια εχει εμενα να τον πιπιλαω και μολις φεγω το ιδιο κανει η μανα του..

και ειναι κ μοναχοπαιδι που θα επρεπε να πεταει απο τν χαρα τς,που βρηκε γυναικα,ειναι ευτυχισμενος δημιουργει τν οικογενεια του και τον εχει και κοντα τς..

στην αρχη τα πρωτα 2 χρονια μου φαιροταν πιο καλα και απο την μαμα μου...ομως απο καποια γεγονοτα με το σοι της που ο αντρας μου με υπερασπιστηκε αυτη μας εχει κανει το βιο αβιωτο..!!! και απο τν αλλη το σοι του  αντρα τς τ συγχωρεμενου ειναι χιλιοευχαριστημενοι με την σχεση του αντρα μου και χαρουμενοι που επιτελους κανει τν οικογενεια του,αλλα εκεινη ολο τς κατηγορει..ενω αυτη τ μπερδευει ολα... μεχρι και αρραβωνες κανονησε πισω απο τν πλατη μας για να φερει προτετελεσμενου γεγονοτος την οικογενεια μ..η οποια ναι ηθελε να κανουμε ενα τραπεζι αλλα οχι μ 100 ατομα που ηθελε αυτη,και επειδη ειχα θεματα μ τν εγκυμοσυνη μου κ εχω ακομη δλδ(30+3 σμρ) σκεφτοντουσαν εμενα που επρεπε ν ειμαι στο κρεββατι κ ελεγαν πως εχουμε καιρο ακομη κ μετα τν γεννα γ τραπεζια,ετσι καλλιως ολοι εχουν γνωριστει μεταξυ τς...!!

Με τν αντρα μ συζηταμε να παμε σε δικο μας σπιτι μεχρι να τελειωσει αυτο π ξεκινησαμε πανω απο τ σπιτι τ πατρικο τ... τι λετε κοριτσια.?ποσα ακομη ν αντεξω.? κ οταν ερθει τ μωρο θα καλυτερεψουν η΄θ γινουν χειροτερα τα πραγματα..?

θελω εγω ο αντρας μου και το παιδακι μας ν ειμαστε καλα...!! η μαμα μ μ λεει κανε υπομονη ειναι μεγαλη γυναικα..μεγαλη ειναι οποτε τι συμφερει...δεν μπορω αλλο κλαμα,η μαμα μου για ν μ παρηγορησει μ λεει μν κλαις θ βγει κλαψιαρικο το μωρο...!!! 

συγνωμη για το κατεβατο,αλλα σιγουρα καποια θα ειναι σε παρομοια θεση..!!

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω.. Δηλαδή Μετά θα μένετε πάνω κάτω; σε πόσο καιρό θα Είναι έτοιμο το σπιτι; υπομονή!!! Κ μην στενοχωριεσαι.. Εγώ ευτυχώς απο πεθερα ειμαι καλα, ειναι μακρια κ δεν ειναι καθολου ο τυπος της να ανακατευεται. Η μαμα μου μου σπαει ωρες ωρες τα νευρα..απο τοτε που γέννησα ολο καθοδηγηση για ολα.. ντυσε τη μπέμπα, τι θα φαει, τι θα πιει, τι θα φορεσει.. ολα.. Το κακο είναι ότι δεν θελω να μαλωνω γιατί κ να πω κάτι εγω θα χαλαστω παλι τα δικα της θα κανει.. πρεπει να βάζουμε ορια ομως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια καλημερα σας..χρονια πολλα...με το καλο να ερθουν τα μπουμπουκακια μας..

Δεν μπορω αλλο,πειτε μου την γνωμη σας...

Στο σπιτι μενουμε εγω ο αντρας μ κ η πεθερα μου...δεν αντεχω αλλο τα κολπα που κανει,τις γκρινιες της κ ς ιντριγκες που δημιουργει..

σκεφτομαι μονο τν αντρα μ κ τ παιδακι μου και κανω υπομονη..ποσο ακομη.? ο αντρας μου συνηθως παιρνει το μερος μου αλλα και παλι δεν αλλαζει κατι... τον λυπαμαι που απο την μια μερια εχει εμενα να τον πιπιλαω και μολις φεγω το ιδιο κανει η μανα του..

και ειναι κ μοναχοπαιδι που θα επρεπε να πεταει απο τν χαρα τς,που βρηκε γυναικα,ειναι ευτυχισμενος δημιουργει τν οικογενεια του και τον εχει και κοντα τς..

στην αρχη τα πρωτα 2 χρονια μου φαιροταν πιο καλα και απο την μαμα μου...ομως απο καποια γεγονοτα με το σοι της που ο αντρας μου με υπερασπιστηκε αυτη μας εχει κανει το βιο αβιωτο..!!! και απο τν αλλη το σοι του  αντρα τς τ συγχωρεμενου ειναι χιλιοευχαριστημενοι με την σχεση του αντρα μου και χαρουμενοι που επιτελους κανει τν οικογενεια του,αλλα εκεινη ολο τς κατηγορει..ενω αυτη τ μπερδευει ολα... μεχρι και αρραβωνες κανονησε πισω απο τν πλατη μας για να φερει προτετελεσμενου γεγονοτος την οικογενεια μ..η οποια ναι ηθελε να κανουμε ενα τραπεζι αλλα οχι μ 100 ατομα που ηθελε αυτη,και επειδη ειχα θεματα μ τν εγκυμοσυνη μου κ εχω ακομη δλδ(30+3 σμρ) σκεφτοντουσαν εμενα που επρεπε ν ειμαι στο κρεββατι κ ελεγαν πως εχουμε καιρο ακομη κ μετα τν γεννα γ τραπεζια,ετσι καλλιως ολοι εχουν γνωριστει μεταξυ τς...!!

Με τν αντρα μ συζηταμε να παμε σε δικο μας σπιτι μεχρι να τελειωσει αυτο π ξεκινησαμε πανω απο τ σπιτι τ πατρικο τ... τι λετε κοριτσια.?ποσα ακομη ν αντεξω.? κ οταν ερθει τ μωρο θα καλυτερεψουν η΄θ γινουν χειροτερα τα πραγματα..?

θελω εγω ο αντρας μου και το παιδακι μας ν ειμαστε καλα...!! η μαμα μ μ λεει κανε υπομονη ειναι μεγαλη γυναικα..μεγαλη ειναι οποτε τι συμφερει...δεν μπορω αλλο κλαμα,η μαμα μου για ν μ παρηγορησει μ λεει μν κλαις θ βγει κλαψιαρικο το μωρο...!!! 

συγνωμη για το κατεβατο,αλλα σιγουρα καποια θα ειναι σε παρομοια θεση..!!

Από τη στιγμή που το συζητάς με τον άντρα σου σημαίνει ότι το αναγνωρίζει το ότι σε υποστηρίζει δε είναι το τέλειο!Στη θέση σου και από τη στιγμή βέβαια που υπάρχει αυτή η δυνατότητα... ναι εννοείται ότι θα μετακόμιζα στη φάση που είσαι χρειάζεσαι ηρεμία για σένα και το μωράκι σου.Αυτη τη στιγμή είσαι σπίτι της άρα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...είσαι στα χωράφια της.Όταν με το καλό τελειώσετε το σπίτι βάλε όρια εκεί κουμάντο θα κάνεις εσύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστω γ τς απαντησεις σας!!

τ σπιτι μετα θ ειναι πανω κατω..φανταζομαι οτι σ κανα χρονο θ ναι ετοιμο,τελειο δν θ ειναι,αλλα μ αρκει π θ μπουμε μεσα κ μετα ας τ φτιαχνουμε σιγα σιγα οπως ακριβως τ θελουμε...!

η μαμα μ ειναι σχεδον 40λεπτα μακρυα,απο τ 4.5μηνων λογω δουλειας τ αντρα μ κ λογω επιπλοκων εχω μετακομισει κ μενω στη μαμα μ..κ στο σοι τς δν ελεγε πως απλα εκει μπορουσα ν εχω αμθρωπους απο πανω μ γ οτι τυχει,ελεγε πως απλα αφησα τ σπιτι κ προτιμησα τν μαμα μο αντρας μ γ 2μηνες περιπου δν ηταν ουτε αυτος σπιτι..

το θεμα ειναι πως ενω τ συζηταμε ν παμε σ αλλο σπιτι,μολις φτανει εκεινη η ωρα,κ δν ξερω πως γινεται αυτο,παντα κτ βρισκει κ τν πειθει ν μν φυγουμε!!

πχ  δν ειναι καλα ειναι αρρωστη,πχ εγω σας φροντιζα κ εσεις τωρα μ παρατατε,ας μεινετε εσεις εδω κ πεταξτε εμενα στην αποθηκη κ κτ τετοια τρελα,κ ο αντρας οπισθοχωρει λιγο δν ειναι τυπος π θελει ν χαλα χατιρι  γενικα..

τωρα καταλαβε πως θ σαραντισω στη μαμα μ κ θ ερθει κ ο αντρας μ εκει..κ εγινε χαμος..οχι σ μενα φανερα βεβαια..

οταν πρωτοεμαθε πως ειμαι εγκυος ειπε στον αντρα μ: μ τ καλο αυτο π ετοιμαζετε,αλλα πτι χρειαστειτε ν πας τε σ αυτην π τ ειπατε πρωτα!!

επειδη τ εμαθε η μαμα μ πρωτα,κ αυτο επειδη οταν ημουν μαζι τς ενιωσα αδιαθεσια κ τρομαξα κ τς τ ειπα!!!εν τελει μν σας τ πολυλογω,δν ξερω αν ετυχε ή αν επιασε η ευχη τς,αλλα τοσους μηνες απο τν 5ο δλδ,η μαμα μ εχει ξεχασει τν καθημερινοτητα τς κ ζει μαζι μ ολο αυτο μ τς επιπλοκες,μαζι παμε στους γιατρους,μαζι μειναμε ποσο καιρο αθηνα,γνκ αυτη μ συντηρει π ημουν ξαπλα 2μηνες...τυχαιο; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερχονται πχ φιλοι μας στο σπιτι(σπανιοτατα βεβαια) κ καθεται απο τν αρχη μεχρι τ τελος εκει!μπαστακας,γ ολα ν εχει γνωμη!!κ μια φορα τς ειπε κρυφα βεβαια,οτι ξερεις πηγαινε ξαπλωσε κ μετα δν μας μιλαγε γ μερες..γτ λεει μας ενοχλουσε κ τν διωξαμε!!

ακουστε ακουστε!!

αφου μια φορα μας ειπαν κ τ παιδια,ολο τ βραδυ εδω θ καθισει;ειχαν φτασει κ αυτοι στο αμην!τωρα μας ειπαν αυτοι οι φιλοι μας ν κανουμε μαζι πρωτοχρονια,εμ πως ν κανουμε μ εκεινη μπαστακα;!κ ενω απο τοτε π εμεινε χηρα(απο τ 2011) δν μενει ξυπνια γ πρωτοχρονια!!

οκ εχει μονο ενα παιδι,δν εχει αντρα,μπορει οντως χαρα τς ν εχει κοσμο μεσα στο σπιτι αλλα κ απο τν αλλη δν μπορω ν τν δικαιολογω συνεχεια!!

ειμαστε απο 22ως 35 χρονων,ποιος θ τν παρεξηγησει αν παει ν ξαπλωσει;!;!; εχει τυχει κ φορα π ακομη κ φιλος μας τς εχει πει,πηγαινε ν ξαπλωσεις θ αργησουμε εμεις..φανταστειτε!!!

Τι να πω ρε κοριτσια;!

κ εγω καποια στιγμη σ πολλα πολλα χρονια θ γινω πεθερα,ευχομαι ν μν γινω ετσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου κοίτα να είσαι ήρεμη,σε λίγο καιρό θα γεννήσεις το μωρακι σου εκεί μπορεί και να ησυχάσει λιγο! Εσυ κοίτα να είσαι καλά με τον άντρα σου και αστη να τρώγεται ! Δεν γίνεται κάποια στιγμή θα το κόψει! Καλές γιορτές να έχεις και με το καλό !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Νικηη08 είπε:

Κορίτσι μου κοίτα να είσαι ήρεμη,σε λίγο καιρό θα γεννήσεις το μωρακι σου εκεί μπορεί και να ησυχάσει λιγο! Εσυ κοίτα να είσαι καλά με τον άντρα σου και αστη να τρώγεται ! Δεν γίνεται κάποια στιγμή θα το κόψει! Καλές γιορτές να έχεις και με το καλό !!

Καλες γιορτες μ υγεια!!

ελα ομως π εμαθε πως θ σαραντισω στη μαμα μ κ αγριεψε!!

αλλα δν νμζω πως θ αλλαξει κτ..

θ ειναι οι πρωτες μας μερες μ τν μπεμπα μ!!κ θελουμε ν τς ζησουμε μ ηρεμια (οσο γινεται χαχαχα) κ τ αγχος ν τ εχουμε μονο απο τν μπεμπα σαν πρωταριδες γονεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσα αφηγήσε νιώθω ότι είσαι εγκλοβισμένη σε μια κατάσταση από την οποία λόγω συνθηκών δύσκολα θα ξεφύγεις. Η κατάστασή σου δεν σου επιτρέπει να μείνεις μόνη με τον άντρα σου, τουλάχιστον μέχρι να γεννήσεις γιατί δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς. Το ιδανικό θα ήταν όταν θα γεννήσεις να μείνετε μόνοι σας με τον άντρα σου στο δικό σας σπίτι για να μπορείς εσύ να βάζεις τα όρια στους άλλους μέχρι που μπορούν να ανακατέυονται και που όχι. Να έχεις το δικό σου πρόγραμμα με το μωρό, να παίρνεις εσύ τις αποφάσεις και όποιος θέλει να βοηθήσει να βοηθήσει με τον τρόπο που θα του υποδείξεις εσύ. Αυτά στα λέω γιατί - ενώ δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τα πεθερικά μου - τώρα τελευταία η πεθερά μου προσπαθεί με πλάγιο τρόπο να μου πει ότι εκείνη φροντίζει καλύτερα το μωρό από εμένα, το κυνηγάει όλη μέρα από πίσω (το κρατάει τα πρωινά που είμαι στην δουλειά, βδομάδα παρά βδομάδα), του δίνει πάντα φρέσκα φρούτα κλπ. Εγώ απλά με χαμόγελο της λέω ότι εγώ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ και δεν κάθομαι όλη μέρα σπίτι, όταν είμαι σπίτι πρέπει να κάνω και δουλειές γιατί τον γιόκα της δεν τον έμαθε ούτε νερό να βράζει και γνωρίζω τις ανάγκες του μωρού μου καλύτερα από τον καθένα και το βουλώνει. Σου εύχομαι υπομονή και καλά ξεμπερδέματα γιατί δεν πιστεύω ότι θα ξεμπλέξεις εύκολα. Σκέψου μετά τι θα γίνει με το όνομα του μωρού....

Καλή Πρωτοχρονιά με υγεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μ!!

χρονια πολλα!!καλη χρονια!! Μ υγεια,αγαπη κ οτι αλλο θλει η καθε μια μας...να σας ζησουν τ παιδακια σας οσες εχετε,μ τ καλο ν ερθουν τ δικα μας,κ οσες προσπαθειτε ευχομια τ 2018 ν σας δωσει αυτο τ δωρο!!

κ παλι στα δικα μας..εμεις πρωτοχρονια καναμε μ τν αντρα μ στους γονεις μ..ετσι μ τν πεθερα μακρυα κ αγαπημενες,ε ν μπει ομορφα ο χρονος...χαχαχα

 αλλα ακομη κ μιση ωρα πριν φυγουμε απο τ σπιτι κτ εβρισκε ν μ γκρινιαξει...

ο αντρας μ τακτοποιηθηκε σ νεα δουλεια,κ οσως δικαιουται ενα μικρο σπιτακι απο εκει,περιμενουμε ν δουμε τ θ γινει...

τ σκεφτομαι ολα,δν θελω να του στερησω λεπτο τν μπεμπα(εκτος απο τς ωρες π θ ειναι στην δουλεια τ), αλλα αληθεια δν προκειται ν αντεξω κ τν πεθερα μ κ τν πιεση τ παιδιου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι πραγματικά δεν αξίζει ούτε για ενα λεπτό απο την ζωή σου να στεναχωριέσαι για αυτά! Εχω μια εμπειρία που μου κόστισε την ηρεμία της πρώτης μου εγκυμοσύνης αλλα πλέον απο το ενα μπαίνουν και απο το αλλο βγαίνουν!!! Κανε πως δεν ακούς, συζήτησε τα με τον σύζυγο σου που απο οτι καταλαβαίνω εχει κατανόηση και σε στηρίζει και δεν χρειάζεσαι τίποτα αλλο! Καταλαβαίνω οτι είσαι μικρή και θελεις αυτη την περίοδο να την ζήσεις όμορφα ( ιδια ηλικία έχουμε αλλα εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν στα 19 και τωρα περιμένω δεύτερο ) και για αυτο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θα περάσουν ολα όμως. Πρεπει να μάθεις να μην επηρεάζεσαι απο αυτά γιατι δεν επηρεάζεις τωρα το μπεμπέ σου μόνο αλλα θα το επηρεάζεις και μετα που θα γεννηθεί και θα το μετανιώσεις που θα  χάσεις τόσα πράγματα για αυτά! Εγω έχασα ακομα και τον θηλασμό. Σου εύχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και να τα αντιμετωπίσεις ολα με τον αντίθετο τροπο απο οτι τωρα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω πολυ!! 

Τλκ υπαρχουν πολλες κακες πεθερες..ρε κοριτσια ετσι θ γινουμε κ εμεις;!

κ η δικια μ εχει περασει παρα πολλα απο τν δικια τς..θ επρεπε κανονικα ν ειναι καλη..ενω τ εχει ζησει..

τι ν πω!; προσπαθω ν τν αποφευγω,κ γνκ ν τν αγνοω αλλα μερικες φορες μ ξεπερνα..ευτυχως ο αντρας μ καπου καπου παιρνει θεση..οκ δν γινεται ν ξεχασω πως ειναι η μαμα τ,ειναι κ μοναχοπαιδι κ ο μπαμπας τ εχει πεθανει..οποτε οσο κ ν τν πιπαλαω εγω,ξερω πως ποτε δν θ μπουν ολα μα ολα στη θεση τς!! Κ οκ δν ειμαι κ αχαριστη..απλα ν μας αφησει λιγο ν ζησουμε εμεις..

αχ θ ερθει τ μπεμπακι κ ευχομαι ν στρωσουν καπως τ πραγματα..φανταζομαι δλδ πως δν θ εχω καν χρονο ν ασχολουμαι μαζι τς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι χρονια πολλά. Είσαι μικρή κοίτα πανω απο όλα να είσαι συ καλα γιατί μονο έτσι θα είναι το αγγελούδι σου καλα. Μην χαριζεσαι σε κανέναν κ μην επιτρεπεις τίποτα που μπορεί να σε βλαψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα!!καλη χρονια!!

ξεκινησαμε διαδικασιες γ ν βρουμε καινουριο σπιτι(μεσω τς δουλειας τ αντρα μ) κ αναμενουμε ν δουμε τ θ γινει..στη πεθερα μ δν εχουμε πει τπτ απολυτως!!

Μ τν νεα χρονια δειχνει αλλο προσωπο,αλλα γ λιγο θ ειναι αυτο..

εγω εφυγα κ ηρθα παλι στη μαμα μ,μ βολευει πιο πολυ λογω γιατρων κ συντηρησης γνκ,δυστυχως ο αντρας μ γ ενα διαστημα ακομη θ λειπει ολη μερα στη δουλεια...

κουραστηκα, 4χρονια μαζι μονο κ πολλες φορες επιτρεπουμε ξ μας βλαπτουν τριτοι..η μαμα μ λεει πως πρεπει ν μν ακουω τπτ,γτ κακο κανω σ εμας..

ποτε δν θ σταματησει η κακια τν αλλων,ν κοιταω τ σπιτακι μ τν αντρα μ κ τ παιδακι μ,ν κανω λιγο υπομονη κ μολις πε σπιτι μας θ φτιαξουν πολλα!!

η μαμα γ 7 χρονια ζουσε σ σπιτι μ αλλα 11ατομα,πεθερικα,συνιφαδα,κουνιαδος 3 ανιψια κ η οικογενεια μας..πηγε 17χρονων εκει μεσα,ειναι 42κ ακομη αντεχει,γτ εκανε υπομονη..αλλα μ ειπε ν κανω κ εγω σ καποια,οχι σ ολα!!!

στην αρχη μ μαλωνε πολυ π ελεγα θ βαλω ορια στην πεθερα μ πλεον μ αυτα π βλεπει μ λεει πως σωστα εκανα,αλλα ν κανω υπομονη γ τν αντρα μ γτ παντα θ ειναι μαμα τ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο πόσο θα ανακατευτεί η μανα του παίζει ρόλο ο αντρας σου. Πρώτα θα βαλει αυτός όρια. Το ότι είναι μοναχοπαίδι δεν σημαίνει ότι η πεθερά σου μπορεί να κανει οτι θέλει  ήμαρτον. Σε αυτό παταει η πεθερα σου κ στην ευαισθησία σου. Η μαμα σου είναι επίσης γυναίκα αλλης εποχής για μένα δεν έχεις να ανεχτεις τίποτα μετα απο όσα έχουν γίνει. Κι αν θες την γνώμη μου ούτε απο πανω της μην μείνετε. Θα ξέρει ποτε ερχεστε ποτε φεύγετε αν ακούτε μουσική αν τσακωνεστε κλπ κ θα άνακατευετε. Τι να πω συγνώμη για την αυστηρότητα μου. Απλα ειμαι παιδι το οποίο μεγαλωσε σε οικογένεια οπου μπλεκοταν η μανα της μανας μου. Ασχημα αποτελέσματα. Καλή τύχη να έχεις κοριτσι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τ σπιτι τ εχουμε ξεκινησει ηδη,κ ειναι κριμα ν τ αφησουμε,εχουμε βαλει ποσα λεφτα...

ο αντρας μ σ σχεση πχ μ τν μπαμπα μ καμια σχεση,εχει βαλει πολλα ορια...κ καθε φορα παιρνει κ θεση(τς περισσοτερες δλδ)...

αλλα αυτη ενω καταλαβαινει τ παντα κανει τ δικα τς!!κ οταν τν στριμωχνουμε λεει : εμενα μν μ δινετε σημασια,μεγαλωσα,ξαχναω τ μπερδευω....

μαλακιες..μια χαρα 400τ εχει!

αυτη δν θελει ν παμε σπιτι μας γτ μετα θ ξερει πως μονο τ παιδι θ βλεπει,κ αυτο στο σπιτι τς...κ οτι θ μεινει εξω απο ολα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ο αντρας μ μετα απο ενα συμβαν π καταλαβε πως δν μπορουσα αλλο κ πως θ εφευγα,τς ειπε ορθα κοφτα πως εισαι μανα μ σ ευχαριστω γ οσα μ προσφερες ως τωρα,αλλα πλεον εχω γυναικα κ περιμενω μ φτιαξουμε τν δικη μας οικογενεια!!

μια εβδομαδα εκανε ν μας μιλησει κ ενω μεναμε στο ιδιο σπιτι..γτ λεει μας φροντιζε μας μαγειρευε κ τωρα δν τν θελουμε..

κοριτσια ναι 3 χρονια μεσα στο σπιτι κ σπανια εκανα κτ!!

αφου δν μ αφηνε,εκανα κτ ερχοταν τ επαιρνε θ τ κανω εγω ελεγε,εσυ εχεις χρονια μπροστα σ μ τ κανεις... απλωνα ρουχα,κ τ ξεκραμαγε κ τ απλωνε μ τν σειρα π ηθελε εκεινη!κ οταν τ ειπα στον αντρα μ μ λεει ε κ εσυ καθεσαι κ σκας γ αυτο,κ μετα π τς τ θιξαμε ειπε απλα οτι εκεινη ειναι 70 κ θελει ν μ διδαξει ν ειμαι σωστη νοικοκυρα..εκανα κτ κ μετα τ αλλαζε ν τ κανει οπως ηθελε..πλεον ειδικα απο τν εγκυμοσυνη κ μετα δν τς κανω τπτ απολυτως!

ειτε ετσι ειτε αλλιως ποτε δν ειναι ευχαριστημενη!!!

κ ολο μ λεει μ τ ονομα τς νυφης τς σ ανιψιο,κ μια μερα δν αντεξα κ τς λεω χωνεψε τ,εμενα πηρες νυφη οχι εκεινη,τν προλαβε αλλος..μ εκεινη τν κοπελα δν εχω θεμα,κ ειναι κ 15χρονια μεγαλυτερη μ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτο με τις νύφες αστο. Εμενα μου χαριτολογεί την πρώην του άντρα μου ειδικά στις αρχές που με πρώτο γνώρισε.. τέτοια αγαπη!!! Δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ. Αλλα ειναι οτι καλύτερο τωρα που πηγές στην μητέρα σου γιατι θα ηρεμήσεις. Εκτός αν έρχεται και εκει να σε τσιτωνει όπως έκανε η δικιά μου! Αστο σου λέω... κοίτα να είσαι ήρεμη για το πλασματάκι σου και μην σε νοιάζει τίποτα. Θα αργήσουν ίσως αλλα θα φτιάξουν ολα!!! Υπομονή και επιμονή !!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι οχι ευτυχως δν ερχεται...

κοριτσια αν μπορουσε ο αντρας μ ν μν ελειπε αυτους τς 2μηνες πανω απο 18ωρες απο τ σπιτι θ εμενα εκει...θ εκανα υπομονη γτ θ μ συντηρουσε αυτος π ειμαι στο κρεβατι..στη μαμα μ ηρθα απο αναγκη κ στην αρχη ηταν πολυ δυσκολα μεχρι ν μπουμε σ σειρα,κ τωρα παω 1-2μερες στο σπιτι τς πεθερας μ (εκει δλδ π μενουμε) κ δν αντεχω καθολου..

κ ενω θ ειμαι σιγουρα 2μηνες ακομη στη μαμα μ αναρωτιεμαι πως θ ξαναμπορεσω μετα ν μεινω εκει αν τοσο πολυ δν καταφερουμε ν παμε σ δικο μας σπιτι.. εδω εχω ηρεμια,παρα τ προβληματα τς εγκυμοσυνης μ ειμαι καλα..εκει μ τ καλημερα μ δημιουργουσε νευρα.. κ δν ειμαι εγω υπερβολικη..τι ν πω θ δειξει ο καιρος...

κ η μπεμπα μ οταν ειναι εκεινη κοντα ποτε μα ποτε δν κλωτσαει..ισως καταλαβαινει τν μανουλα της απο τωρα..χαχαχα αστειευομαι,ισως απλα τυχαινει...

χαιρομαι παντως π ο αντρας μ προσπαθει ν βρει λυση,γτ ειναι κ αλλοι π σ λενε,εδω θ μεινουμε κ τελος...ευτυχως...μ εβγαλε σεντονια ρουχα κ τετοια π εστρωνε στον αντρα μ κ τς λεω ωραια ειναι αλλα ειναι μπλε,κ εγω τς μπεμπας σαν πρωτο παιδακι τ θελω ροζ κ τετοια χρωματα..κ γυρναει κ μ λεει ε καλα ηξερα οτι δν θ τ ηθελες κ οτι ετσι κ αλλιως θ στρωσεις αυτα π φτιαχνει η μαμα σ!!

μ εφυγε τ φως!!!

κ μετα μ παει σ μοδιστρα ν διαλεξω σχεδια γ σεντονια π θελει κ εκεινη ν φτιαξει,κ ενω διαλεγα τ ηθελα μ ελεγε οχι αυτο οχι εκεινο,κ στο τελος τς λεω εγω πρεπει ν φυγω,φτιαξτε τ οπως θελετε εσεις...

κ εφυγα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2018 at 9:42 ΜΜ, ο/η katerinant95 είπε:

 

χαιρομαι παντως π ο αντρας μ προσπαθει ν βρει λυση,γτ ειναι κ αλλοι π σ λενε,εδω θ μεινουμε κ τελος...

Ξερεις τον άντρα μου???? Χαχα... για αυτο σου λέω εγω είσαι τυχερηηηηη... εμεις δεν μένουμε όλοι μαζί αλλα η κατάσταση ε8ναι πολυ χειρότερη... να σήμερα παλι μου την έλεγε επειδη ξαπλώνω και κάνω εμετό!!!! Στεναχωρώ λεει τον άντρα μου... ΣΥΓΝΩΜΗ????? Εγω ξερνάω σαν το γατί και ο γιοκας σου στεναχωριέται??????????? Αντί να μου πει έλα βρε κοριτσι μου πανε ξάπλωσε μεσα θα κρατήσω εγω λιγο το παιδι να ξεκουραστείς, θα σου κάνω και ενα φαγητό.. ΤΙΠΟΤΑ.. Μιλάω λιγο φορτισμένα αλλα αυτο γίνεται εδω και 3 χρονια και τωρα με την εγκυμοσύνη δεν ανέχομαι πλέον μύγα στο σπαθί μου ενώ πριν δεν μιλούσα..ααααααχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι οχι ευτυχως ο αντρας μ ειναι πιο συνετος κ μ υπολογιζει...

ελπιζω ν μν γινουμε κ εμεις τετοιες πεθερες...

τι να πω ρε κοριτσι;! Αντι ν λενε κ ευχαριστω π κανουμε ευτυχισμενα τ παιδι τς μας σκανε ομως...

η δικια μ ακομη κ τωρα π εχω συσπασεις κ φυγαμε αρων αρων χθες κ πηγαμε στο ιασω κ ειμαι 32εβδομαδες,δν πηρε καν ενα τηλ,εστω τν γιο τς κ ν πει παιδακι μ τ εγινε; ειναι καλα; εστω γ τ μωρο,χεσε μ εμενα..π υποτιθεται οτι εμενα μ αγαπαει κ ευχαριστει τ θεο π μ εκανε νυφη,συμφωνα μ αυτα π λεει στο σοι τς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα κοπελα μου! Μολις διαβασα το θεμα σου και παροτι ειναι 9 μερες μετα αισθανομαι οτι εχω κατι να πω για το προβλημα σου.
Αρχικα ειμαστε πολυ κοντα σε ηλικια οποτε αισθανομαι οτι μπορω να σε καταλαβω πανω-κατω.  Ο πρωην μου (3χρονια κατασταση) ηταν στην ιδια κατασταση με τον αντρα σου, μοναχοπαιδι με μπαμπα που μολις ειχε φυγει νεοτατος και μια μαμα αρρωστη στο σπιτι. Γενικα δεν εβλεπα μαζι του ουτε οικογενεια ουτε παιδια ουτε γαμους και σημαντικο ρολο(εκτος απ το οτι δεν μου εκανε σαν ανθρωπος για να πω για παντα) επαιζε οτι ηταν κολλημενος στην μανα του και δεν μιλαω για αγαπη και ενδιαφερον , μιλαω για παρανοια. Τοτε και εγω ελεγα "ελα μωρε μοναχοπαιδι με αρρωστη μαμα, λογικο ειναι" Αμ δεν ειναι ρε παιδια.

Ουσα τωρα παντρεμενη με μοναχοπαιδι, ορφανο απο πατερα(επισης πολυ προσφατα) με μαμα οχι απλα αρρωστη αλλα σε καροτσακι απο τα 10 χρονια του αντρα μου  καταλαβαινω την διαφορα. Οι γονεις μας ειναι υποχρεωμενοι να μας αφηνουν να δημιουργησουμε την δικη μας ζωη και οχι να μπαινουν εμποδιο. Ο καθε ανθρωπος εχει απειρους λογους να ειναι πανω απ τους γονεις του ομως πρεπει να βαζουμε ΟΡΙΑ και αυτο το καταλαβα οταν γνωρισα τον αντρα μου και ειδα ποσο υγιη σχεση εχει με την μητερα του και ποσα σαφη ορια υπαρχουν στην επαφη τους. Ο καθε ανθρωπος ειναι εντελως διαφορετικος και σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ξερω εσενα , τον αντρα σου ή την πεθερα σου ομως επειδη εισαι τοοοοσο νεα και σε τοσο ευαισθητη φαση Κοιτα τον εαυτο σου σε παρακαλω και γραψτην , κανε αυτο που θες εσυ και βαλε βετο σε ο,τι σε ενοχλει. Ο αντρας σου θα καταλαβει. Ελπιζω να ξεμπλεξεις συντομα. Να χαιρεσαι το μωρακι σου και να ειναι παντα γερο και καλοτυχο.
Φιλικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλεκαλημερα καλη μ...  δν εχω γεννησει ακομη,σ 20 μερες μπαινω στον μηνα μ... πηγα μια εβδομαδα στην αθηνα μ θεμα συσπασεις κ τετοια κ η πεθερα μ δν μ πηρε ουτε ενα τηλ..κ οταν τ ειπα στον αντρα μ ειπε απλα πως νμζε οτι θ μ ενοχλησει... εν τελει τ προσπερασα κ αυτο... κοριτσια ανησυχω τ θ γινει οταν γεννηω κ θ πρεπει καποια στιγμη ν παω εκει ν μεινω..αν κ μεχρι παμε σ αλλο σπιτι... δν μπορω ν μεινω γ παντα στη μαμα μ κ ν στερω τν μπεμπα απο τν μπαμπα τς... λογω δουλειας δν μπορει ν ειναι μαζι μ στο σπιτι τν γονιων μ....

προσπαθω ν τν αφηνω σ πολλα π μ δημιουργει προβλημα απ'εξω... κ ν  μενω ηρεμη γτ εχω μια γεννα μπροστα μ κ μια δυσκολη περιοδο οσο ωραια κ αν ειναι οταν θ ερθει τ μωρακι μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 Αχ πόσο ξερω αυτο το άγχος και την αβεβαιότητα.. εγω ειμαι σε φάση ^ παρτο απόφαση ^ και εχω ηρεμίσει αρκετά. Οταν ήμουν έγκυος ήμουν σε χειρότερη κατάσταση καθώς απο τις κακές σχέσεις μας μεχρι και με πόνους στην κλινική πήγα 5 μηνών απο μια φορα που με είχε τσιτωσει τοοοσο πολυ.. οπότε τι να πω.. παρτο και εσυ απόφαση και πήγαινε με τα νερά της. Μόλις θα φεύγει πάρε την μητέρα σου ή κάποια φίλη σου και βγαλτο απο μεσα σου και συνέχισε να το κανείς μεχρι να ερθε8 η ωρα να μετακομίσετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...