Μετάβαση σε περιεχόμενο
Athena D.

Θυροειδής και εγκυμοσύνη;;

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!Εδω ξανα!Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατα ποσο επηρρεάζει ο θυροειδής την σύλληψη και αν παίρνοντας φαρμακα είναι επιτρεπτο σε μια πιθανη εγκυμοσύνη!Ευχαριστω εκ των προτερων~!!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Καλησπέρα.. Δυστυχώς επηρεάζει πάρα πολύ.. Αλλά αν τον έχεις ρυθμισμένο με φάρμακα μπορείς να κάνεις έγκυος και συνεχίζεις και τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη με παρακολούθηση του.. 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα.. Δυστυχώς επηρεάζει πάρα πολύ.. Αλλά αν τον έχεις ρυθμισμένο με φάρμακα μπορείς να κάνεις έγκυος και συνεχίζεις και τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη με παρακολούθηση του.. 

Καταλαβα!Σ ευχαριστω που μ απαντησες...Ποτε δεν ειχα θεμα και τωρα εμφανιστηκε κ αυτο...Θελει μεγαλο διαστημα συνηθως για να ρυθμιστει;;;

@Athena D. ανάλογος.. Δεν σου είπε η ενδοκρινολογος; εμένα μια φτιάχνει μια χαλάει αλλά εγώ έχω οζους

Θα παω να τις δει αυριο...Καινουργιο αποκτημα και δεν εχω κανει ακομα τις απαραιτητες κινησεις...

@Athena D. πόσο σου βγήκε; όλα καλά θα πάνε κοπέλα μου μην ανησυχείς.. θα φτιάξει και θα έρθει 

• Thanks 1

@Athena D. σου βγήκε ανεβασμένος.. Πρέπει να είναι Κάτω από 2 για σύλληψη. Θα πας σε ενδοκρινολογο αύριο η στο γυναικολόγο;

Ενδοκρινολογο μ ειπε ο γυναικολογος μου...Λες και η καθυστερηση που εχω τωρα και 2.5 μηνες να οφειλεται εκει;;Μπα...

Σ ευχαριστω πολυ NikhNikh μου. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεακια!Καλες γιορτες να εχουμε με τα αγαπημενα μας προσωπα και να ανοιξουν τα ουράνια να ακουστουν οι προσευχες μας!

στις πριν 18 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

θυρεοειδοτροπος ορμονη 4.23 με φυσιολογικο απο 0.27-4.20

Αθηνα μου, ειχα σχεδον το ιδιο νουμερο κανα 2μηνο πριν την εγκυμοσυνη μου!! Ο τσιμπημενος θυροειδης μειωνει την γονιμοτητα.. Εμενα σε ενα μηνα η τιμη μου εφτιαξε. Επαιρνα καθε μερα ενα Τ4 των 25!! Στην κυηση το αυξησα πολυ λιγο... Τα χαπια δεν επιρρεαζουν καθολου την κυηση-αντιθετως, επιρρεαζεται αρνητικα ενα εμβρυο αν δεν κανεις θεραπεια..

Καθυστερηση δε νομιζω να οφειλεται στον θυροειδη σου... Τουλαχιστον στην δικη σου περιπτωση που ειναι ισα-ισα τσιμπημενος κ θεωρειται υποκλινικος υποθυρεοειδισμος. Φανταζομαι εχεις κανει ελεγχο πολυκυστικων...

Γνωμη μου ειναι να ελεγξεις κ την προλακτινη σου. Εμενα λογο της αυξημενης tsh ειχα αναιβει κ η προλακτινη η οποια επισης δυσκολευει τη γονιμοποιηση.

Δεν ξερω αν αδιαθετησες, αν οχι ευχομαι να φτιαξει αμεσα ο κυκλος σου κ να.... "χαλασει" μετα για αρκετους μηνες!!!

• Like 1
  • Thanks 1

στις πριν 22 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Ενδοκρινολογο μ ειπε ο γυναικολογος μου...Λες και η καθυστερηση που εχω τωρα και 2.5 μηνες να οφειλεται εκει;;Μπα...

@Athena D. και εγώ έχω... εμένα καθε φορά που πάω για έλεγχο με ρωτάει ο ενδοκρινολόγος αν όλα ειναι καλα στον κύκλο μου, γιατί επηρεάζει...δεν ξέρω αν φτάει έξ ολοκλήρου όμως. Εύχομαι σύντομα να σου έρθει και να σταθεροποιηθεί!

• Thanks 1

Σ ευχαριστω πολυ  Rosemary που μ απαντησες και ησουν αρκετα κατατοπιστικη.Ελπιζω και ο δικος μου θυροειδης να φτιαξει και να ρυθμιστει συντομα.

Οσο για πολυκυστικες δεν εχω κανει ελεγχο.Παντα ειχα σταθερο κυκλο και δεν θυμαμαι κανεναν γιατρο να μου ζητησε να τις ελεγξω...Δεν ξερω...Τι συπτωματα εχεις συνηθως;;;Με τι εξεταση το διαπιστωνεις;;Χιλιαδες απορριες...

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Elena o είπε:

@Athena D. και εγώ έχω... εμένα καθε φορά που πάω για έλεγχο με ρωτάει ο ενδοκρινολόγος αν όλα ειναι καλα στον κύκλο μου, γιατί επηρεάζει...δεν ξέρω αν φτάει έξ ολοκλήρου όμως. Εύχομαι σύντομα να σου έρθει και να σταθεροποιηθεί!

Σ ευχαριστω πολυ Elena!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Εμ σας είπα τα είπατε πολλα και μπερδουκλωθηκα η ξανθια. Οπως και να έχει όλα καλά θα πάνε και αντιρήσεις δεν σηκώνω... Πάω να συνεχίζω την φασίνα μου...
    • Δεν έχω Άμη 3.1 Εγώ η @antelope έχει Εγώ ήξερα ότι θα κάνω πολλά έχω πολυκυστηκες Εγώ ξεκίνησα με 225 και μετά 150 σην 5 ημέρες έκανα orgalutran και βέβαια ένα και καλό θέλουμε η Άμη μου δεν είναι έγκυρη γιατί λόγο τον πολυκυστηκων ανεβοκατεβαίνει 
    • Γειά σας κορίτσια, καλοκαιρινή γέννα και για μένα, μέσα Ιουλίου. Τώρα είμαι 14 + 4, και ταλαιπωρούμαι ακόμα από ναυτίες και εμετούς. Ένα περίεργο πράμα, μόλις μπήκα στη 14η, οι ναυτίες ξαφνικά χειροτέρεψαν, έχω ακούσει κι άλλες να το παθαίνουν, απλά με ξάφνιασε λίγο γιατί συνήθως λέγεται ότι υποχωρούν. Αλλά είπαμε, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Τα περισσότερα φαγητά δεν μπορώ να τα αγγίξω, ενώ στα υγρά όσο περνούσε ο καιρός και χειροτέρευα, και πλέον μπορώ να πιώ μόνο νερό και γάλα, τίποτα άλλο, ούτε καν χυμό. Το μόνο που με βοηθάει είναι καμία φρυγανιά, κράκερ ή μήλο, ειδικά τα golden, τίποτα άλλο. Επίσης, το να μη σηκώνομαι απότομα το πρωί όπως και το να μην τρώω ζεστά φαγητά, με έχει βοηθήσει πολύ, πρέπει να είναι τουλάχιστον σε θερμοκρασία δωματίου για να τα αντέξω, το ζεστό σε χειροτερεύει. Αλλά παρ'όλους τους εμετούς δεν χάνω ούτε γραμμάριο! Πάντα βέβαια ήμουν έτσι λόγω πολύ άσχημου μεταβολισμού, πολύ δύσκολα έχανα κιλά. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που έχω ναυτία ή κάνω εμετό, ανακουφίζομαι, γιατί μου δείχνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει κανονικά. Είχα μία παλίνδρομη στο τέλος 9ης-αρχή 10ης βδομάδας, οπότε όπως είναι φυσικό το άγχος μου  μήπως το ξαναπάθω είναι μεγάλο. Όσο περνάει ο καιρός νιώθω πιο ήσυχη, αλλά και πάλι, όσες έχουν χάσει έστω μία φορά έμβρυο γνωρίζουν καλά ότι μόνο αν πάρεις το μωράκι στην αγκαλιά σου ησυχάζεις τελείως. Πλέον προσέχω πάρα πολύ, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χαλαρή. Παρ'όλο που λένε ότι η παλίνδρομη αν είναι να γίνει θα γίνει και δεν φταίμε εμείς, εγώ από την πλευρά μου αποφάσισα αυτή τη φορά να κάνω όλες τις θυσίες που μπορώ, έτσι έκοψα δουλειά, ταξίδια, σεξουαλική επαφή, τα πάντα. Με τη λογική ότι αν μη γένοιτο ξανασυμβεί κάτι, δεν θα έχω τύψεις από την πλευρά μου, αλλά θα ξέρω ότι έκανα ό,τι μπορούσα. Έκανα αυχενική και ευτυχώς όλα καλά, ο γιατρός μας είπε 65% αγόρι. Ομολογώ ότι αυτό ήθελα κι εγώ πιο πολύ, αν και ό,τι και να είναι δεν με πειράζει, αρκεί να είναι υγιέστατο. Αλλά αυτοί οι άντρες βρε παιδί μου, τελικά όλοι αγόρι θέλουν, ακόμα κι αν το παίζουν κουλ. Έστω και με 65% πιθανότητα, ο άντρας μου τρελάθηκε από χαρά. Όσο για την κυστική ίνωση που λέγατε, είναι η μόνη εξέταση που δεν έχω κάνει ακόμα, ακριβώς επειδή τα ραντεβού στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού αργούν πολύ, το έκλεισα πριν τα Χριστούγεννα και είναι για 29/1. Μετά νομίζω πάει για Μάρτιο το επόμενο! Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι η συγκεκριμένη εξέταση δεν έχει κάποια προθεσμία, κι ότι μπορεί να γίνει καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε δεν πειράζει. Μου την έγραψε κι έτσι δεν θα πληρώσω τίποτα, ενώ χωρίς παραπεμπτικό πρέπει να κοστίζει τώρα γύρω στα 50 ε στο Λαϊκό. Εύχομαι τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας, εύκολες γέννες και υγιέστατα μωράκια!
    • Πολλά μαζεμένα τα γράψατε.... Σήμερα είχα τρέξιμο γιατι επρεπε να καλύψω ένα ιατρείο στο νοσ/μειο και είχε κ η μικρή λίγο αίμα. Όποτε τρεχάτε ποδαράκια μου να μην σας πιάσει ο κ..λος μου... Μέχρι την εμβρυομετάφορα θα κρατάω 2 σπίτια. Μετα ας κλάψουν οι άντρες... Ευτυχώς έκανα και τον προεγχειριτικό έλενχο και είμαι έτοιμη. Sunshine με 3,1 ΑΜΗ τι περίμενες????  Λιγότερα??? Τι δόση επερνες???? Εγώ παλεύω με 0,7... Και τα 6 πολλά είναι. Και 400 iu menopur.  Αλλά δεν με ρίχνει τίποτα. 1 και καλό θέλω... Castrop rauxel εσύ έχεις ωαριάκια από 11 χιλιοστά μέχρι κ 16. λογικά όπου να ναι θα σου κόψει την ορμόνη για να πας για ωοληψία. Αντε και καλά αποτελέσματα.
    • Υπέροχα νέα Κατερίνα μου!!! Κι εγώ περιμένω πώς και πώς την Τετάρτη να την ξαναδώ!!! Κορίτσια συσπάσεις έχετε; Πώς θα το καταλαβουμε; Εγώ δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο!
  • Νέες συζητήσεις