Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θυροειδής και εγκυμοσύνη;;


Guest

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!Εδω ξανα!Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατα ποσο επηρρεάζει ο θυροειδής την σύλληψη και αν παίρνοντας φαρμακα είναι επιτρεπτο σε μια πιθανη εγκυμοσύνη!Ευχαριστω εκ των προτερων~!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.. Δυστυχώς επηρεάζει πάρα πολύ.. Αλλά αν τον έχεις ρυθμισμένο με φάρμακα μπορείς να κάνεις έγκυος και συνεχίζεις και τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη με παρακολούθηση του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα.. Δυστυχώς επηρεάζει πάρα πολύ.. Αλλά αν τον έχεις ρυθμισμένο με φάρμακα μπορείς να κάνεις έγκυος και συνεχίζεις και τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη με παρακολούθηση του.. 

Καταλαβα!Σ ευχαριστω που μ απαντησες...Ποτε δεν ειχα θεμα και τωρα εμφανιστηκε κ αυτο...Θελει μεγαλο διαστημα συνηθως για να ρυθμιστει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athena D. σου βγήκε ανεβασμένος.. Πρέπει να είναι Κάτω από 2 για σύλληψη. Θα πας σε ενδοκρινολογο αύριο η στο γυναικολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω πολυ NikhNikh μου. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεακια!Καλες γιορτες να εχουμε με τα αγαπημενα μας προσωπα και να ανοιξουν τα ουράνια να ακουστουν οι προσευχες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

θυρεοειδοτροπος ορμονη 4.23 με φυσιολογικο απο 0.27-4.20

   Αθηνα μου, ειχα σχεδον το ιδιο νουμερο κανα 2μηνο πριν την εγκυμοσυνη μου!! Ο τσιμπημενος θυροειδης μειωνει την γονιμοτητα.. Εμενα σε ενα μηνα η τιμη μου εφτιαξε. Επαιρνα καθε μερα ενα Τ4 των 25!! Στην κυηση το αυξησα πολυ λιγο... Τα χαπια δεν επιρρεαζουν καθολου την κυηση-αντιθετως, επιρρεαζεται αρνητικα ενα εμβρυο αν δεν κανεις θεραπεια..

   Καθυστερηση δε νομιζω να οφειλεται στον θυροειδη σου... Τουλαχιστον στην δικη σου περιπτωση που ειναι ισα-ισα τσιμπημενος κ θεωρειται υποκλινικος υποθυρεοειδισμος. Φανταζομαι εχεις κανει ελεγχο πολυκυστικων...

   Γνωμη μου ειναι να ελεγξεις κ την προλακτινη σου. Εμενα λογο της αυξημενης tsh ειχα αναιβει κ η προλακτινη η οποια επισης δυσκολευει τη γονιμοποιηση.

   Δεν ξερω αν αδιαθετησες, αν οχι ευχομαι να φτιαξει αμεσα ο κυκλος σου κ να.... "χαλασει" μετα για αρκετους μηνες!!!

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Ενδοκρινολογο μ ειπε ο γυναικολογος μου...Λες και η καθυστερηση που εχω τωρα και 2.5 μηνες να οφειλεται εκει;;Μπα...

@Athena D. και εγώ έχω... εμένα καθε φορά που πάω για έλεγχο με ρωτάει ο ενδοκρινολόγος αν όλα ειναι καλα στον κύκλο μου, γιατί επηρεάζει...δεν ξέρω αν φτάει έξ ολοκλήρου όμως. Εύχομαι σύντομα να σου έρθει και να σταθεροποιηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω πολυ  Rosemary που μ απαντησες και ησουν αρκετα κατατοπιστικη.Ελπιζω και ο δικος μου θυροειδης να φτιαξει και να ρυθμιστει συντομα.

Οσο για πολυκυστικες δεν εχω κανει ελεγχο.Παντα ειχα σταθερο κυκλο και δεν θυμαμαι κανεναν γιατρο να μου ζητησε να τις ελεγξω...Δεν ξερω...Τι συπτωματα εχεις συνηθως;;;Με τι εξεταση το διαπιστωνεις;;Χιλιαδες απορριες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Elena o είπε:

@Athena D. και εγώ έχω... εμένα καθε φορά που πάω για έλεγχο με ρωτάει ο ενδοκρινολόγος αν όλα ειναι καλα στον κύκλο μου, γιατί επηρεάζει...δεν ξέρω αν φτάει έξ ολοκλήρου όμως. Εύχομαι σύντομα να σου έρθει και να σταθεροποιηθεί!

Σ ευχαριστω πολυ Elena!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...