Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια χαίρεται. Χθες πηγα για σαλπιγγογραφία, όπου έδειξε ανωμαλία στη μήτρα. Γνωρίζει καμιά από εσάς αν είναι εφικτή εγκυμοσύνη με μονόκερο μήτρα;; Διάβασα πολλά στο διαδίκτυο, οπου λένε για πρόωρο τοκετό και αποβολές. Την Πέμπτη έχω ραντεβού στο γιατρό μου και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έχω αγχωθεί πολύ. 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Γεια σου κορίτσι,και καλή χρονιά

Ανωμαλία στη μήτρα...κάτι μου θυμίζει...είχα ένα διάγραμμα τεράστιο!!!σαν να έχω 2 μήτρες φαίνονται ο γιατρός μου μου είπε ότι καλό είναι να το χειρουργισουμε,ένας άλλος γιατρός μου είπε ότι πρέπει όπωδιποτε να το χειρουργισουμε και το έκανα..έχω ,3,5χρονια τώρα.καθε περίπτωση όμως είναι μοναδική.το είχα ψάξει πολύ τότε υπάρχει κυνδυνος αποβολής πολύ μεγαλύτερος από το ποσοστό που υπάρχει πάντα δεν ξέρω ο γιατρός σου θα σε καθοδήγηση

Ευχαριστώ επίσης να σαι καλά! Τώρα είδα το μήνυμα σου :) Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ήξερα πως υπάρχουν κι άλλα μεγέθη εκτός απο το φυσιολογικό μεγεθος της μήτρας. Έχω μιλήσει με το γιατρό μου και μου έχει πει πως στη δικη μου περίπτωση δεν ειναι επαρκης ο χώρος για να μεγαλώσει το μωρο γι αυτο και κοπέλες με μονοκερή μήτρα έχουν αρκετές πιθανότητες για αποβολή και πρόωρου τοκετού. Προς το παρόν θα προσπαθήσω με φυσικό τρόπο και με έλεγχο, διότι μόνο απο αριστερά μπορώ να γονιμοποιηθώ. Χρειαζεται υπομονή και πίστη. Εύχομαι ολόψυχα να είσαι πάντα γερή και δυνατή στη ζωή σου και να πραγματοποιήσεις αυτά που επιθυμείς! 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maray είπε:

Ευχαριστώ επίσης να σαι καλά! Τώρα είδα το μήνυμα σου :) Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ήξερα πως υπάρχουν κι άλλα μεγέθη εκτός απο το φυσιολογικό μεγεθος της μήτρας. Έχω μιλήσει με το γιατρό μου και μου έχει πει πως στη δικη μου περίπτωση δεν ειναι επαρκης ο χώρος για να μεγαλώσει το μωρο γι αυτο και κοπέλες με μονοκερή μήτρα έχουν αρκετές πιθανότητες για αποβολή και πρόωρου τοκετού. Προς το παρόν θα προσπαθήσω με φυσικό τρόπο και με έλεγχο, διότι μόνο απο αριστερά μπορώ να γονιμοποιηθώ. Χρειαζεται υπομονή και πίστη. Εύχομαι ολόψυχα να είσαι πάντα γερή και δυνατή στη ζωή σου και να πραγματοποιήσεις αυτά που επιθυμείς! 

Επίσης..πάντως παλαιότερα που δεν γίνονται αυτή η επέμβαση η γυναίκες είχαν αυτό το πρόβλημα και γεννούσαν.ειναι σκληρό και ψυχοφθόρο αλλά υπάρχει και αυτο,ένας γιατρός μεγάλος σε ηλικία και καθηγητής και πολύ σε έμπειρος μου είχε πει "εγώ δεν θα σε έβαζα ακόμη χειρουργείο,οι γυναίκες με τέτοιο πρόβλημα μπορεί να έχουν 2-3αποβολες και μετά έχουν χώρο"η μήτρα μεγαλώνει λίγο σε κάθε εγκυμοσύνη.ειναι σκληρό αλλά υπάρχει και αυτό.καλη δύναμη και καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις 😉😉😉

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Γεια σας κοριτσια! Με τ καλό τα μωράκια σας! Γράφω για τις κοπέλες π δ έχουν συμπτώματα να μην αγχώνονται. Εγώ δ είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα σε όλη μ την εγκυμοσύνη! Κ τ εύχομαι σε όλες σας να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες να τις απολαύσετε.
    • Σε ευχαριστώ πολυ, ήσουν κατατοπιστικότατη! Κι εγώ προσπαθώ να χαίρομαι για τις αναγούλες μου (εμετούς δεν κάνω αλλά από αναγουλες αλλα τίποτα!), να σκέφτομαι ότι είναι καλό που υπάρχουν! Τι άγχος αυτό βρε παιδί μου κάθε φορά που πάω για υπέρηχο να προσεύχομαι "κάνε Θεέ μου να είναι καλά, κάνε να μην έχει συμβεί κάτι και δεν έχω καταλάβει τίποτα"... Ξέρω δεν πρέπει να ζω με αυτό το άγχος αλλά...
    • Ευχαριστώ babybaby & ditaki! Η αλήθεια είναι ότι η εγκυμοσύνη με είχε βρει σε περίοδο διακοπών και δεν είχα προλάβει να δω πολλά. Είχα κάνει αρχικά μία χοριακή όπου είχε δείξει φυσιολογικές τιμές για έμβρυο 3 εβδομάδων που ήταν τότε, και μετά συνέχισα κανονικά τις διακοπές μου. Όταν πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό για υπέρηχο ήμουν ήδη 9 εβδομάδων, είχαμε ακούσει καρδούλα και μου είχε πει ότι ήταν όλα οκ, εκτός από μία μικρή αποκόλληση. Μου είχε δώσει τότε utrogestan, φυλλικό οξύ και μαγνήσιο, όπως και το πρώτο πακέτο των προγεννητικών εξετάσεων, τις οποίες όμως δεν πρόλαβα να κάνω. Είχα αρχίσει να παίρνω τα χάπια που μου έδωσε, ίσως λίγο απρόσεχτα γιατί όταν έπρεπε να τα πάρω τα έπαιρνα όλα μαζί το ένα μετά το άλλο χωρίς κενά, τώρα είμαι πολύ πιο προσεκτική, αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Τα άρχισα λοιπόν τη μέρα που ακούσαμε καρδούλα, και μετά από 5 μέρες που ξαναβρέθηκα με το γιατρό έμαθα εντελώς ξαφνικά ότι το έμβρυο είχε σβήσει, περίπου πριν 3-4 μέρες, δηλαδή περίπου όταν άρχισα τα χάπια. Αλλά όλοι λένε ότι αυτό δεν έχει να κάνει κι ότι απλά ήταν να γίνει. Δεν είχα ούτε αίμα ούτε κανένα απολύτως σύμπτωμα, γι'αυτό και αυτές οι "αθόρυβες" παλίνδρομες είναι μεγάλο σοκ. Α, και μου είπε ότι η αποκόλληση είχε βελτιωθεί ήδη παίρνοντας τα utrogestan για 5 μέρες κι ότι είχε πλέον μείνει ελάχιστη, αλλά ανεξάρτητα από αυτό το έμβρυο παλινδρόμησε. Αναγούλες είχα πολύ ελάχιστες σε εκείνη την εγκυμοσύνη, χωρίς καθόλου εμετούς, είχα όμως παρατηρήσει ότι ενώ είχα πάθει την παλίνδρομη και δεν το γνώριζα ακόμα, έστω κι αυτές οι ελαφριές μου αναγούλες είχαν όντως εξαλειφθεί. Ενώ σ'αυτήν την εγκυμοσύνη υπέφερα αρκετά από αυτά, καταλαβαίνεις όμως γιατί χαίρομαι που τις έχω κι ας υποφέρω, είναι σημάδι ότι όλα συνεχίζονται κανονικά. Υπάρχει γενικώς μία άποψη ότι η εγκυμοσύνη με αναγούλες είναι γερή εγκυμοσύνη, αλλά και πάλι αυτό μπορεί να είναι και μύθος, αφού υπάρχουν και γυναίκες που δεν υπέφεραν τόσο και πάλι γέννησαν κανονικά.
    • Ναι πονακια μακαρι !!!!
    • Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε τέλεια!!! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Η χοριακή σου μια χαρούλα, θα δεις όλα θα πάνε καλά! "Πινακίδα" περιόδου εννοείς μάλλον τα πονάκια σωστά;;; Άτιμο λεξικό! 
  • Νέες συζητήσεις