Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια χαίρεται. Χθες πηγα για σαλπιγγογραφία, όπου έδειξε ανωμαλία στη μήτρα. Γνωρίζει καμιά από εσάς αν είναι εφικτή εγκυμοσύνη με μονόκερο μήτρα;; Διάβασα πολλά στο διαδίκτυο, οπου λένε για πρόωρο τοκετό και αποβολές. Την Πέμπτη έχω ραντεβού στο γιατρό μου και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έχω αγχωθεί πολύ. 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Γεια σου κορίτσι,και καλή χρονιά

Ανωμαλία στη μήτρα...κάτι μου θυμίζει...είχα ένα διάγραμμα τεράστιο!!!σαν να έχω 2 μήτρες φαίνονται ο γιατρός μου μου είπε ότι καλό είναι να το χειρουργισουμε,ένας άλλος γιατρός μου είπε ότι πρέπει όπωδιποτε να το χειρουργισουμε και το έκανα..έχω ,3,5χρονια τώρα.καθε περίπτωση όμως είναι μοναδική.το είχα ψάξει πολύ τότε υπάρχει κυνδυνος αποβολής πολύ μεγαλύτερος από το ποσοστό που υπάρχει πάντα δεν ξέρω ο γιατρός σου θα σε καθοδήγηση

Ευχαριστώ επίσης να σαι καλά! Τώρα είδα το μήνυμα σου :) Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ήξερα πως υπάρχουν κι άλλα μεγέθη εκτός απο το φυσιολογικό μεγεθος της μήτρας. Έχω μιλήσει με το γιατρό μου και μου έχει πει πως στη δικη μου περίπτωση δεν ειναι επαρκης ο χώρος για να μεγαλώσει το μωρο γι αυτο και κοπέλες με μονοκερή μήτρα έχουν αρκετές πιθανότητες για αποβολή και πρόωρου τοκετού. Προς το παρόν θα προσπαθήσω με φυσικό τρόπο και με έλεγχο, διότι μόνο απο αριστερά μπορώ να γονιμοποιηθώ. Χρειαζεται υπομονή και πίστη. Εύχομαι ολόψυχα να είσαι πάντα γερή και δυνατή στη ζωή σου και να πραγματοποιήσεις αυτά που επιθυμείς! 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maray είπε:

Ευχαριστώ επίσης να σαι καλά! Τώρα είδα το μήνυμα σου :) Η αλήθεια είναι οτι μέχρι τώρα δεν ήξερα πως υπάρχουν κι άλλα μεγέθη εκτός απο το φυσιολογικό μεγεθος της μήτρας. Έχω μιλήσει με το γιατρό μου και μου έχει πει πως στη δικη μου περίπτωση δεν ειναι επαρκης ο χώρος για να μεγαλώσει το μωρο γι αυτο και κοπέλες με μονοκερή μήτρα έχουν αρκετές πιθανότητες για αποβολή και πρόωρου τοκετού. Προς το παρόν θα προσπαθήσω με φυσικό τρόπο και με έλεγχο, διότι μόνο απο αριστερά μπορώ να γονιμοποιηθώ. Χρειαζεται υπομονή και πίστη. Εύχομαι ολόψυχα να είσαι πάντα γερή και δυνατή στη ζωή σου και να πραγματοποιήσεις αυτά που επιθυμείς! 

Επίσης..πάντως παλαιότερα που δεν γίνονται αυτή η επέμβαση η γυναίκες είχαν αυτό το πρόβλημα και γεννούσαν.ειναι σκληρό και ψυχοφθόρο αλλά υπάρχει και αυτο,ένας γιατρός μεγάλος σε ηλικία και καθηγητής και πολύ σε έμπειρος μου είχε πει "εγώ δεν θα σε έβαζα ακόμη χειρουργείο,οι γυναίκες με τέτοιο πρόβλημα μπορεί να έχουν 2-3αποβολες και μετά έχουν χώρο"η μήτρα μεγαλώνει λίγο σε κάθε εγκυμοσύνη.ειναι σκληρό αλλά υπάρχει και αυτό.καλη δύναμη και καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις 😉😉😉

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Scooby! Ναι αύριο γυρνάμε
    • στην πρωτη καναμε καρυοτυπο...φυσιολογικος!! στην δευτερη καναμε ιστολογικη..μας ειπαν χρωμοσωμιακες στην τριτη αποφασισα να παρω χαπι κ οχι αποξεση....οποτε δεν υπηρχε υλικο για εξεταση ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ,,,,,,,ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!!!!!!!!!Κ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ......ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ
    • Ε Θα τελειώσει π θα πάει... Χαχαχ! Είσαι διακοπουλες? 
    • Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα... Αν και θα σου πω τι έκανα... Και εμένα ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 18 μηνών αύριο ακριβώς....εδω και 2 μήνες ζωγραφίζει... Δηλ μουτζουρωνει για την ακρίβεια... Πήραμε τους μαρκαδόρους που είναι για μωρά δηλ ξεπλενονται  εύκολα.... Από ρούχα και στ 30 βγαίνουν από Τ σώμα χέρια πρόσωπο.... Με αφρόλουτρο από έπιπλα.... Εδώ κλαίμε.... Στον καναπέ Τ παιδικου έκανα ολόκληρη επιχείρηση να βγει δυσκολεύτηκα αλλα γενικά φεύγουν.... Ο παιδίατρος Μ λέει είναι ότι καλύτερο για την ανάπτυξη Τ παιδιού η ζωγραφική  Κ ας σου ζωγραφίσει Κ Τ ταβάνι.... Ε μόνο εκεί δεν έφτασε.... Γενικά επειδή έχουμε  ασχοληθεί πολύ μαζί της σαν πρώτο παιδί στην οικογένεια είναι πολύ ανεπτυγμένη σωματικά(παρολο που δε είμαστε 2 μέτρα νορμάλ υψος) και πνευματικά.... Μιλάει Κ κάνει μικρές μικρές προτασουλες τώρα τελευταια... Αλλά χαλάλι μπροστά στην ανάπτυξη Τ. Παιδιού τα έπιπλα... Θα βρούμε  λύση... Αυτά σκέφτομαι και δεν κάνουμε σαν τρελοί που θα κάναμε πριν τ παιδί αν πάθαιναμε κάτι τέτοιο.... (πρώην υποχόνδριοι) Χαχαχαχ 🤣🤣🤣🤣
    • Είναι απόλυτα φυσιολογικό  να αγχώνεσαι Λευτέρη μου.... Ειδικά όσο πλησιάζει εκείνη η ευλογημένη ώρα... Θα σου πω κάτι αν και έχω γεννήσει φυσιολογικά... Αν πήγαινα προγραμματισμένα ίσως είχα λιγότερο άγχος... Εξετάσεις ΚΟΝΤΑ στον τοκετό... Όλα ρυθμισμενα...στον φυσιολογικό έχεις το ρίσκο να αρχίσεις και τελικά να στο πάρουν με καισαρική... Μια φίλη μου που είχε ινωμυωμα  έκανε καισαρική πήγαν όλα τέλεια .. Θηλάζει ακόμα 5 μήνες μετά... Όσο για περιστατικά πάντα Κ παντού θα ακούς διαφορά Κ εγώ δε σου κρύβω στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για τη κοπέλα να χάσει τη ζωή της.. Ακούστηκαν Κ θα ακουστούν πολλά πάντως να ξέρεις ότι όταν μια γυναίκα παρακολουθείται στενά από το γιατρό της προσέχει δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με τη βοήθεια πάντα του Θεού!!!! Θα πάνε όλα τέλεια... Εγώ είχα πόνους συσπασεις 4 ημέρες πριν γεννήσω που όλο και γινόταν πιο συχνές Κ πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 5 είχα παρει πόνους στο σπίτι 24 ώρες αλλά εμένα εκεί γιατί δεν είχα διαστολή απλά... Όλα έγιναν γρήγορα!!! Σε εξαγωγή φρονιμίτη έχω φοβηθεί περισσότερο  😂😂😂όλα θα πάνε καλά!!! Ποτέ με το καλό γέννας? 
  • Νέες συζητήσεις