Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβρυο χαμηλα


Recommended Posts

   Γεια σας κοριτσια...

   Σημερα πηγα με χαρα στον γιατρο μιας κ εδω κ 1,5 μηνα νιωθω περιφημα... Δυστυχως εφυγα με κλαμματα κ γεματη αγχος κ φοβο... Φοβος μηπως κατι δεν παει καλα, φοβος μην φτασω στην πηγη κ δεν πιω νερο...

   Μολις ο γιατρος πηγε να ελεγξει τον τραχηλο μου, μου ειπε οτι το μωρο εχει κατεβει παρα πολυ... Αφου να φανταστειτε το αγγιξε ενω ισα που εβαλε μεσα το δαχτυλο του.  Μαλιστα με ρωτησε αν εκανα ακραιες δουλειες ή γυμναστικες... Τιποτα το υπερβολικο δεν εχω κανει κ απορρω πως δεν ειχα καταλαβει τιποτα... Μονο μια κακη διαισθηση ειχα τις τελευταιες μερες...

   Σταματησα δουλεια κ μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη κ να μην κανω τιποτα... Σε λιγες μερες θα παω να με ξαναδει... Μου ειπε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο αλλα πρεπει να προσεξουμε για να αποφυγουμε εναν τοσο προωρο τοκετο... Κοντευω να τρελαθω...

   Το κοριτσακι μου ειναι μολις 28 εβδομαδων-πως θα αντεξει αν συμβει κατι τετοιο...

   Εχει καμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια με θετικη εκβαση?

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Γεια σας κοριτσια...

   Σημερα πηγα με χαρα στον γιατρο μιας κ εδω κ 1,5 μηνα νιωθω περιφημα... Δυστυχως εφυγα με κλαμματα κ γεματη αγχος κ φοβο... Φοβος μηπως κατι δεν παει καλα, φοβος μην φτασω στην πηγη κ δεν πιω νερο...

   Μολις ο γιατρος πηγε να ελεγξει τον τραχηλο μου, μου ειπε οτι το μωρο εχει κατεβει παρα πολυ... Αφου να φανταστειτε το αγγιξε ενω ισα που εβαλε μεσα το δαχτυλο του.  Μαλιστα με ρωτησε αν εκανα ακραιες δουλειες ή γυμναστικες... Τιποτα το υπερβολικο δεν εχω κανει κ απορρω πως δεν ειχα καταλαβει τιποτα... Μονο μια κακη διαισθηση ειχα τις τελευταιες μερες...

   Σταματησα δουλεια κ μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη κ να μην κανω τιποτα... Σε λιγες μερες θα παω να με ξαναδει... Μου ειπε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο αλλα πρεπει να προσεξουμε για να αποφυγουμε εναν τοσο προωρο τοκετο... Κοντευω να τρελαθω...

   Το κοριτσακι μου ειναι μολις 28 εβδομαδων-πως θα αντεξει αν συμβει κατι τετοιο...

   Εχει καμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια με θετικη εκβαση?

  

Κοριτσι μου γλυκο μολις διαβασα το μνμ σου και στεναχωρηθηκα, γιατι μπορω να σε νιωσω 100%. Εγω περιπου στην 25η βδομαδα της κυησης ανακαλυψα, οτι ειχε κοντυνει παρα πολυ ο τραχηλος και φοβηθηκαμε κι εμεις για προωρο τοκετο. Εμεινα στο σπιτι, σταματησα να δουλευω και να κανω το οτιδηποτε και εβγαινα μονο για να παω στη γυναικολογο καθε τοσο. Ολα πηγαν μια χαρα και τελικα γεννησα 39εβδ+5! Τον τελευταιο μηνα μαλιστα αρχισα να περπαταω ασταματητα, γιατι εν τελει ο τραχηλος δε μαλακωνε με τιποτα και τον εφαγα ολο τον 9ο! Εφοσον το ειδατε εγκαιρως θα ακολουθησεις κατα γραμμα τις οδηγιες του γιατρου σου και ολα θα πανε περιφημα! Θα το δεις! Ξεκουραση και ηρεμια! Για ο,τι χρειαστεις, συμβουλες ή παρεουλα ειμαστε εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ροζμαρυ το ίδιο επαθα στις 22 εβδομάδες αλλά πρόλαβα έκανα περίδεση. όταν λες το έπιασε έχεις προβολή του σάκου δλδ ή απλά έχει κατέβει ο τράχηλος από το βάρος; θυμάσαι να είπε λέξεις χοάνη διαστολή θυλάκιο; εγώ θα σου πω να μην ανησυχείς και να ξαπλώσεις. το έμβρυο είναι βιώσιμο από τώρα στο λέω γιατί μου είχε πει ή γιατρός μου ότι από τις 27 28 εβδομάδες όλα πλέον ζούν!  απλά όσο πιο πολύ μετά τόσο πιο καλά! επίσης μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει το έμβρυο τόσο δεν μπορεί να χώνεται στον τράχηλο και να επιδεινώνει την κατάσταση! ξεκούραση ξάπλα και όλα θα παν μία χαρά και όλα στην ώρα τους θα έρθουν! πολλές το αντιμετώπισαν μη φοβάσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κοριτσι μου γλυκο μολις διαβασα το μνμ σου και στεναχωρηθηκα, γιατι μπορω να σε νιωσω 100%. Εγω περιπου στην 25η βδομαδα της κυησης ανακαλυψα, οτι ειχε κοντυνει παρα πολυ ο τραχηλος και φοβηθηκαμε κι εμεις για προωρο τοκετο. Εμεινα στο σπιτι, σταματησα να δουλευω και να κανω το οτιδηποτε και εβγαινα μονο για να παω στη γυναικολογο καθε τοσο. Ολα πηγαν μια χαρα και τελικα γεννησα 39εβδ+5! Τον τελευταιο μηνα μαλιστα αρχισα να περπαταω ασταματητα, γιατι εν τελει ο τραχηλος δε μαλακωνε με τιποτα και τον εφαγα ολο τον 9ο! Εφοσον το ειδατε εγκαιρως θα ακολουθησεις κατα γραμμα τις οδηγιες του γιατρου σου και ολα θα πανε περιφημα! Θα το δεις! Ξεκουραση και ηρεμια! Για ο,τι χρειαστεις, συμβουλες ή παρεουλα ειμαστε εδω!

   Πωπω δεν ξερεις ποσο θαρρος μου δινεις... Δεν μιλησα πολυ με τον γιατρο μου γιατι με το που με εξετασε χτυπησε το κινητο του κ τον ενημερωσαν για τοκετο... Ισα που με συμβουλεψε κ εφυγε τρεχοντας οποτε εγω εμεινα με τοοοσες απορριες... Ουτε καν ποσο επικινδυνο ειναι ολο αυτο δεν ρωτησα. Οποτε δεν προλαβε ουτε να με ξεαγχωσει ουτε να με βαλει να σκεφτω λογικα.. Εφυγα απο το μαιευτηριο με εναν τεραστιο πανικο κ φοβο... Κ παλι ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η donnat είπε:

ροζμαρυ το ίδιο επαθα στις 22 εβδομάδες αλλά πρόλαβα έκανα περίδεση. όταν λες το έπιασε έχεις προβολή του σάκου δλδ ή απλά έχει κατέβει ο τράχηλος από το βάρος; θυμάσαι να είπε λέξεις χοάνη διαστολή θυλάκιο; εγώ θα σου πω να μην ανησυχείς και να ξαπλώσεις. το έμβρυο είναι βιώσιμο από τώρα στο λέω γιατί μου είχε πει ή γιατρός μου ότι από τις 27 28 εβδομάδες όλα πλέον ζούν!  απλά όσο πιο πολύ μετά τόσο πιο καλά! επίσης μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει το έμβρυο τόσο δεν μπορεί να χώνεται στον τράχηλο και να επιδεινώνει την κατάσταση! ξεκούραση ξάπλα και όλα θα παν μία χαρά και όλα στην ώρα τους θα έρθουν! πολλές το αντιμετώπισαν μη φοβάσαι!

   Donnat μου, δυστυχως δεν ειπα πολλα με τον γιατρο (λογω των παραπανω) για αυτο εχω τετοιον πανικο... Ισως ημουν πιο ψυχραιμη αν μιλουσα μαζι του...

   Ευχαριστω για την απαντηση σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

θα μιλησεις και θα σε ξεαγχωσει και αυτός! α και κάτι άλλο! ξέρεις πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός ακόμα και ξάπλα; ουυυυ νεράκι! τσουπ γιορτές τσουπ γεναρης να ο φλεβαρης έτοιμο το μπεμπε! ναι; μη στεναχωριεσαι είμαστε ένα βήμα από την πηγή! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary το γεγονός ότι περπατάς 1 ώρα την ημέρα.... Αν θυμάμαι καλά ... του το ανέφερες?  Πόσα χιλιοστά σου είπε ότι είναι ο τράχηλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου τώρα το είδα. Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, αλλά αν αυτό σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα, θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου και να μιλήσετε λίγο. Να σου λύσει απορίες και να έχεις και μια αίσθηση του τι συμβαίνει. 

Μείνε ξαπλωμένη, ξεκουράσου και απόλαυσε την κοιλίτσα σου...

Όλα θα γίνουν στην ώρα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Γεια σας κοριτσια...

   Σημερα πηγα με χαρα στον γιατρο μιας κ εδω κ 1,5 μηνα νιωθω περιφημα... Δυστυχως εφυγα με κλαμματα κ γεματη αγχος κ φοβο... Φοβος μηπως κατι δεν παει καλα, φοβος μην φτασω στην πηγη κ δεν πιω νερο...

   Μολις ο γιατρος πηγε να ελεγξει τον τραχηλο μου, μου ειπε οτι το μωρο εχει κατεβει παρα πολυ... Αφου να φανταστειτε το αγγιξε ενω ισα που εβαλε μεσα το δαχτυλο του.  Μαλιστα με ρωτησε αν εκανα ακραιες δουλειες ή γυμναστικες... Τιποτα το υπερβολικο δεν εχω κανει κ απορρω πως δεν ειχα καταλαβει τιποτα... Μονο μια κακη διαισθηση ειχα τις τελευταιες μερες...

   Σταματησα δουλεια κ μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη κ να μην κανω τιποτα... Σε λιγες μερες θα παω να με ξαναδει... Μου ειπε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο αλλα πρεπει να προσεξουμε για να αποφυγουμε εναν τοσο προωρο τοκετο... Κοντευω να τρελαθω...

   Το κοριτσακι μου ειναι μολις 28 εβδομαδων-πως θα αντεξει αν συμβει κατι τετοιο...

   Εχει καμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια με θετικη εκβαση?

  

Κοπελα μου γλυκια..μην σε πιανει πανικός!!ακολουθησε κατα γράμμα τις οδηγίες του γιατρού σου και ολα θα πανε τελεια!!Διαβασα πως δεν μπορέσατε να μιλήσετε και να σου λύσει ολες τις απορίες λόγο τοκετού..αλλα εγω θα ελεγα αυριο να του κανεις ενα τηλεφωνο..θα σου ελεγα επισης μηπως συζητήσεις μαζι του το ενδεχόμενο να κάνετε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονια του μωρού,ώστε ακομη και σε εναν πρόωρο τοκετό να μην δημιουργηθεί κανενα θέμα!!εμεις εχουμε ενα προωρακι 30 εβδομάδων,1480 γραμμάρια,που γεννηθηκε απο κάθετη ρήξη πλακούντα και ενω εγινε ένεση με το που πηγαμε στο μαιευτήριο δεν πρόλαβε να δράσει..περάσαμε πολλα με το ανήψακι μου..αλλα ολα αντιμετωπίστηκαν,και έμειναν ακομη και οι ιατροί άφωνοι με την εξελιξη του..και ειναι ενα υγιές,φυσιολογικό αντράκι πέντε ετων αυτην την στιγμή..Μην φοβάσαι,ολα θα πανε καλα!!!Η Παναγία κοντά σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lini είπε:

@Rosemary το γεγονός ότι περπατάς 1 ώρα την ημέρα.... Αν θυμάμαι καλά ... του το ανέφερες?  Πόσα χιλιοστά σου είπε ότι είναι ο τράχηλος?

   Lini μου, το περπατημα ηταν συμβουλη του γιατρου μου... Το ξεκινησα 3.5 μηνων (μεχρι τοτε ημουν ξαπλα)... Στην αρχη περπατουσα 15 λεπτα, μετα μισαωρο κ επειτα 1 ωρα (που η αληθεια ειναι δεν την εκκλεινα την ωρα-κοντα στο 40λεπτο ημουν τις περισσοτερες φορες). Απο τοτε ο γιατρος με ειχε δει πολλες φορες κ ολα πηγαιναν τελεια. Κ οι μετρησεις μου, κ τα συμπτωματα μου, οι πονοι στην πλατη, οι υπερηχοι, οι κινησεις του μωρου.. Δεν μπορω να το πιστεψω οτι στο σιαστημα απο την προηγουμενη επισκεψη δεν πηρα χαμπαρι τι εγινε... Ο,τι δεν καταλαβα την καθοδο του μωρου ενω το νιωθω τοσο εντονα..  Τι κλωτσιες του τις νιωθω μια παλαμη κατω απο τον αφαλο, ενω πριν 2 βδομαδες τις ενιωθα στο υψος του...Δεν ξερω γιατι δεν ανησυχησα.

   Απο την αρχη της κυησης ο τραχηλος μου ηταν 30mm (φυσιολογικος αλλα οριακος δηλαδη). Χθες δεν εκανα υπερηχο-θα κανω τη δευτερα...

    Μακαρι να παν ολα καλα κ δε με νοιαζει ουτε η ξαπλα, ουτε τα αγχη, ουτε τιποτα.. Τωρα μου φαινονται υποπτες ακομα κ οι κινησεις του μωρου μου.. μηπως δεν ειναι κινησεις κ ειναι συσπασεις..

   Δε μπορω να διανοηθω οτι μετα απο τοσες αποβολες, προχωρησα αισιως μεχρι εδω κ οτι μπορει να συμβει κατι κακο...

   Ψαχνω τα παντα στο ιντερνετ...λογους...αιτιες....για να παω προετοιμασμενη στον γιατρο.. Διαβασα οτι προωρο τοκετο μπορει να προκαλεσουν κ μικροβια... Καθε μηνα κανω εξετασεις ουρων... Δεν ξερω...Θελω να μου δει τα παντα...

   Ευχαριστω παντως ρε κοριτσια...

   Να ειστε καλα κι εσεις κ τα μωρακια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοπελα μου γλυκια..μην σε πιανει πανικός!!ακολουθησε κατα γράμμα τις οδηγίες του γιατρού σου και ολα θα πανε τελεια!!Διαβασα πως δεν μπορέσατε να μιλήσετε και να σου λύσει ολες τις απορίες λόγο τοκετού..αλλα εγω θα ελεγα αυριο να του κανεις ενα τηλεφωνο..θα σου ελεγα επισης μηπως συζητήσεις μαζι του το ενδεχόμενο να κάνετε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονια του μωρού,ώστε ακομη και σε εναν πρόωρο τοκετό να μην δημιουργηθεί κανενα θέμα!!εμεις εχουμε ενα προωρακι 30 εβδομάδων,1480 γραμμάρια,που γεννηθηκε απο κάθετη ρήξη πλακούντα και ενω εγινε ένεση με το που πηγαμε στο μαιευτήριο δεν πρόλαβε να δράσει..περάσαμε πολλα με το ανήψακι μου..αλλα ολα αντιμετωπίστηκαν,και έμειναν ακομη και οι ιατροί άφωνοι με την εξελιξη του..και ειναι ενα υγιές,φυσιολογικό αντράκι πέντε ετων αυτην την στιγμή..Μην φοβάσαι,ολα θα πανε καλα!!!Η Παναγία κοντά σου!!

  Ευχαριστω Κατερινα... Ναι, εχω γραψει κι εγω στις ερωτησεις μου αυτο με την κορτιζονη οπως κ το ενδεχομενο να σταματησω τα salospir...

   Ευχομαι να πετυχεις κι εσυ το ονειρο σου κοριτσακι μου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! Δεν έχω εμπειρία από αυτό που αντιμετωπίζεις γιατί είχα το σύνδρομο του κενού σάκου. Όλα να σου πάνε καλά κορίτσι μου, που είμαι βέβαιη για αυτό! Το μωρό σου θα σκέφτεσαι ότι είναι ένας πολεμιστής, αφού κατάφερε αυτά που τα άλλα σου εμβρυακια δεν μπόρεσαν! Είναι πολύ δυνατό και θα τα καταφέρει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

@Rosemary σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! Δεν έχω εμπειρία από αυτό που αντιμετωπίζεις γιατί είχα το σύνδρομο του κενού σάκου. Όλα να σου πάνε καλά κορίτσι μου, που είμαι βέβαιη για αυτό! Το μωρό σου θα σκέφτεσαι ότι είναι ένας πολεμιστής, αφού κατάφερε αυτά που τα άλλα σου εμβρυακια δεν μπόρεσαν! Είναι πολύ δυνατό και θα τα καταφέρει! 

   Με συγκινησε αυτο που ειπες... Βλεπω την φωτογραφια απο το 3D κ μου φαινεται τοσο γαληνιο κ ηρεμο το μωρακι μου... Θελω να δω το χαμογελο του..! Να το προστατευσω οσο μπορω..!

   Ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary  κοριτσακι μ μν αγχωνεσαι καθολου μα καθολου..εγω 28+4 σμρ κ ακομη ξαπλα...τ μπεμπακι μ ηταν κ τλκ ειναι ακομη πολυ χαμηλα...  δν κανω τπτ..ξεκουραζομαι οσο μπορω κ μαλιστα ειμαι τοσο γαιδουρα που τωρα π περασε περιπου 1.5 μηνας,λεω αντε ν περασουν κ τ χριστουγεννα..μετα θ περασει κ ο ιανουαριος κ παρακαλω τν μπεμπουλα μου μολις μπω στη μηνα μ να ερθει....

κ εσυ θ ηρεμησεις θ ξεκουραστεις κ θ φτασεις μεχρι τ τελος..!!

παντως οποιο ενδεχομενο κ αν συμβει θ ειναι ολα τελεια..!!

η φιλη μ γεννησε προχθες 32 εβδομαδες σχεδον μια μπεμπα 1750 γραμ...θ μεινει λιγο στην θερμοκοιτιδα μεχρι ν παρει τ κιλακια τς κ μετα θ ειναι ετοιμη  η δεσποινις..!!

θετικη σκεψη κ ολα θα πανε καλα...

εγω ακομη τρεχω με τα νεφρα κ ακρη δν εχω βρει... αλλα η μπεμπα μ δν πτοειται εκει κλωτσαει τν μανουλα κατω απο τν αφαλο αντε κ καμια φορα ισα ισα στο υψος τ... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Κάνε μόνο θετικές σκέψεις! Ξεκούραση και καλή διάθεση όσο μπορείς... εύχομαι να μπεις στο μήνα σου και από κει και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2017 at 10:08 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

  Ευχαριστω Κατερινα... Ναι, εχω γραψει κι εγω στις ερωτησεις μου αυτο με την κορτιζονη οπως κ το ενδεχομενο να σταματησω τα salospir...

   Ευχομαι να πετυχεις κι εσυ το ονειρο σου κοριτσακι μου...!

Να σαι καλα γλυκια μου!!Θα περιμένουμε νεα σου οταν πας στον γιατρό,να σαι οσο γινεται ψύχραιμη..εχεις μεγαλη δύναμη μεσα σου και αυτο το αποδεικνύει το σημείο που βρίσκεσαι..Αρα με θετική σκέψη και ψυχραιμια ολα θα πανε καλα!!!ποτε θα επισκεφθεις τον γιατρό σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Να σαι καλα γλυκια μου!!Θα περιμένουμε νεα σου οταν πας στον γιατρό,να σαι οσο γινεται ψύχραιμη..εχεις μεγαλη δύναμη μεσα σου και αυτο το αποδεικνύει το σημείο που βρίσκεσαι..Αρα με θετική σκέψη και ψυχραιμια ολα θα πανε καλα!!!ποτε θα επισκεφθεις τον γιατρό σου?

  Σημερα θα παω για υπερηχο.. Χθες ενιωσα κ μια πιεση χαμηλα..

  Κοριτσια διαβασα οτι αν μια γυναικα εχει καποιο μικροβιο (πχ e. coli, ουρεοπλασμα κ.α.) κ για καποιο λογο αυτο περασει μεσα απο τον σακο, στο αμνιακο υγρο, τοτε δημιουργουνται συσπασεις ετσι ωστε να βγει το μωρο απο το μολυνσμενο περιβαλλον.. Ειχα παρει πριν κανα μηνα αντιβιωση εξαιτιας μικροβιου... Ελπιζω να μην εχει συμβει κατι τετοιο... Δυστυχως απο προχθες μου φαινονται ολα υποπτα...

   Θα σας ενημερωσω οταν επιστρεψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Σημερα θα παω για υπερηχο.. Χθες ενιωσα κ μια πιεση χαμηλα..

  Κοριτσια διαβασα οτι αν μια γυναικα εχει καποιο μικροβιο (πχ e. coli, ουρεοπλασμα κ.α.) κ για καποιο λογο αυτο περασει μεσα απο τον σακο, στο αμνιακο υγρο, τοτε δημιουργουνται συσπασεις ετσι ωστε να βγει το μωρο απο το μολυνσμενο περιβαλλον.. Ειχα παρει πριν κανα μηνα αντιβιωση εξαιτιας μικροβιου... Ελπιζω να μην εχει συμβει κατι τετοιο... Δυστυχως απο προχθες μου φαινονται ολα υποπτα...

   Θα σας ενημερωσω οταν επιστρεψω.

Υποψιάζεσαι πως εχει "επιστρέψει"?ελπιζω πως οχι..και ολα να πανε καλα με πολυ ξεκούραση..Θα περιμένουμε τα νεα σου..να προτινω μεχρι να πας στον γιατρό να γράψεις ολα όσα σκέφτεσαι σε ενα χαρτί για να σου λυθούν ολες οι απορίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Βρε μην διαβάζεις στο ιντερνετ...δάσκαλε που δίδασκες!

Περιμένουμε νέα σου, να μας πεις και τι σου είπε ο γιατρός!

   Αχαχαχα!! Ειμαι τετοια!!

   Λοιπον, μολις ηρθα απο τον γιατρο κ ειμαι αρκετα πιο ψυχραιμη...

   Το μωρο εχει παρει θεση κ ειναι μια χαρα απλα μου εχει κοντυνει ο τραχηλος. Ειναι 27mm. Αν πεσει στα 25 θα προχωρησουμε αλλιως.. Προς το παρον θα εχω τον νου στα πετρωματα... Αν ειναι πανω απο 5 την ημερα, ο γιατρος μου ειπε να τον παρω τηλ για να μου δωσει οδηγιες. Δε θα κανω κορτιζονη καθως μου ειπε πως δεν ειναι οτι το μωρο κινδυνευει να βγει αυριο εφ οσων μενω ξαπλωμενη-φυσικα θα το παρακολουθουμε... Σε 10 ημερες θα ξαναπαω να με δει... Σκοπος ειναι να καταφερω να μπω στον μηνα μου...

   Αλλο ενα θεμα που προεκυψε ειναι πως η ποσοτητα του αμνιακου υγρου ειναι στα κατωτατα ορια.

   Παντως κοριτσια, αν μπορουσα να κοιμαμαι στο ιατρειο του, θα το εκανα..! Ετσι να τον εχω διπλα μου κ να ακουω το μωρο μου μια φορα την ημερα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Αχαχαχα!! Ειμαι τετοια!!

   Λοιπον, μολις ηρθα απο τον γιατρο κ ειμαι αρκετα πιο ψυχραιμη...

   Το μωρο εχει παρει θεση κ ειναι μια χαρα απλα μου εχει κοντυνει ο τραχηλος. Ειναι 27mm. Αν πεσει στα 25 θα προχωρησουμε αλλιως.. Προς το παρον θα εχω τον νου στα πετρωματα... Αν ειναι πανω απο 5 την ημερα, ο γιατρος μου ειπε να τον παρω τηλ για να μου δωσει οδηγιες. Δε θα κανω κορτιζονη καθως μου ειπε πως δεν ειναι οτι το μωρο κινδυνευει να βγει αυριο εφ οσων μενω ξαπλωμενη-φυσικα θα το παρακολουθουμε... Σε 10 ημερες θα ξαναπαω να με δει... Σκοπος ειναι να καταφερω να μπω στον μηνα μου...

   Αλλο ενα θεμα που προεκυψε ειναι πως η ποσοτητα του αμνιακου υγρου ειναι στα κατωτατα ορια.

   Παντως κοριτσια, αν μπορουσα να κοιμαμαι στο ιατρειο του, θα το εκανα..! Ετσι να τον εχω διπλα μου κ να ακουω το μωρο μου μια φορα την ημερα..!

Ελα κορίτσι μου!Μπραβο!!!καθυσυχαστικος δλδ ο γιατρούλης σου ε?ωραια..Βγμα βήμα ολα θα γινουν οπως πρεπει!!ποσων ενβδομαδων εισαι??η αδερφή μου στον πρώτο μου ανηψιο ειχε θέμα με το αμνυακο..ηταν χαμηλό και το παρακολουθούσαν,πήγανε καθε εβδομάδα απο την 30η μεχρι την 38η οπου και γέννησε γιατι ειχε σχεδόν στεγνώσει..τον πήρε για να μην κινδυνέψει..Συτο με το αμνυακο δεν ειναι κατι που δεν μπορεις να το "ελέγξεις"μην ανησυχείς!!ξεκουραση λοιπον!!θετικη σκέψη και αναμονή για τα νεα σε δεκα μερες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary έχω μια πολύ καλή φίλη που είχε θέμα με την τράχηλο. Στην πρώτη της εγκυμοσύνη στον 8ο μήνα νομίζω της είπε ότι είναι κοντός και θα πρέπει να προσέχει, τελικά όλα πήγαν μια χαρά και στη δεύτερη είχε φτάσει 23mm τον 8ο μήνα, έκανε ενέσεις κορτιζόνης της είπε να κάθεται σπίτι στο κρεβάτι, καναπέ και είναι καρέκλες με ελαφριά κλίση προς από πίσω και αν νιώσει συσπάσεις κτλ να μιλάνε στο τηλ. Στο μηνα της της είπε να πάει τρέχοντας στο μαιευτήριο όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες τοκετού μην ζησουν συγκινήσεις στο σπίτι  ?. Το καλό είναι ότι Και στις δυο εγκυμοσύνες γέννησε εύκολα, γρήγορα, στο Μήνα της 2 κοριτσάκια από 3.500γρμ :) απλά της είπε Ότι Τρίτη εγκυμοσύνη αν θέλει θα ναι δύσκολη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Ελα κορίτσι μου!Μπραβο!!!καθυσυχαστικος δλδ ο γιατρούλης σου ε?ωραια..Βγμα βήμα ολα θα γινουν οπως πρεπει!!ποσων ενβδομαδων εισαι??η αδερφή μου στον πρώτο μου ανηψιο ειχε θέμα με το αμνυακο..ηταν χαμηλό και το παρακολουθούσαν,πήγανε καθε εβδομάδα απο την 30η μεχρι την 38η οπου και γέννησε γιατι ειχε σχεδόν στεγνώσει..τον πήρε για να μην κινδυνέψει..Συτο με το αμνυακο δεν ειναι κατι που δεν μπορεις να το "ελέγξεις"μην ανησυχείς!!ξεκουραση λοιπον!!θετικη σκέψη και αναμονή για τα νεα σε δεκα μερες..

   Μπηκα στην 29η!! Για το αμνιακο, μου ειπε μονο να πινω πολυ νερο..

  Να το χαιρεσαι το ανηψακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...