Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία - Τι συμβαίνει;


Μπλε

Recommended Posts

Σημερα ηρθαν κατι καινουρια τεστ ωορρηξιας που ειχα παραγγειλει πολυ φθηνα και εκανα ενα να το δοκιμασω και βγηκε θετικο....Ειμαι στην 23η μερα του κυκλου μου και την 15η μερα ειχα ξανα θετικο τεστ ωορρηξιας.... Πως γινεται αυτο βρε κοριτσια; Στο μεταξυ εκανα 3 τεστ να ειμαι σιγουρη και ειναι θετικοτατα το τσεκαρα με τις ωρες σε φωτογραφιες του σαιτ τους κλπ. Προφανως δεν ειμαι εγκυος για να εχω ωορρηξια αλλα τι εγινε με τον κυκλο μου; εχει συμβει σε καμια; Περιμενω περιοδο (ή μαλλον δεν περιμενω) Στις 20/12 περιπου . Τι συμβαινει;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα..Λυσε μου μια απορία..εχεις κανει αιματολογικές εξετάσεις??τα τεστ αυτα ανιχνεύουν την ορμονη LH την εχεις μετρήσει ποτε?περυσι που ψαχνόμουν γενικοτερα,μου ειχε αναφέρει ο γιατρός την πιθανότητα να ανεβάσω νωρίς την lh οποτε δημιουργείτε θέμα στην ωορρηξία..αν διαβαζεις..η ορμονη αυτη..κανει ενα απότομο ανέβασμα το οποίο ειναι υπεύθυνο για την ρήξη του ωαρίου..δνε ξέρω τι να υποθέσω..τα τεστ δεν μπορούν να ανιχνεύσουν κατι που δεν υοαρχει..μηπως στην περίπτωση σου παραμένει ανεβασμενη και δεν κανει το γνωστό κύμα??ο κύκλος σου ειναι σταθερός?ποσων ημερών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι από μενα!

Αν κανω τεστ ωορρηξίας θα βγαίνει μόνιμα θετικό! Γιατί ? Εχω ανεβασμενη LH μόνιμα λόγω ΣΠΩ και δεν εχω σταθερό κυκλο. Η αδερφη μου από την αλλη κι αυτη με ΣΠΩ αλλα σταθερό κυκλο εχει ανεβασμενη LH... Θα σου προτεινα να ρωτησεις εναν ενδοκρινολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν αρχικά να πω ότι ο κύκλος μου είναι 28-29 μέρες. Δεν ήξερα καθόλου ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοια θέματα με την ορμόνη  κ πήρα την γυναικολόγο κ μου είπε φυσικα αυτό που είπες ότι  για να βγαίνει το τεστ προφανώς ανιχνεύει την ορμόνη και μαλλον πρέπει να το εξετάσουμε αλλά μετά με κουφανε γτ θυμόταν ότι περισυ τέτοια εποχή είχα κάνει ένα κύκλο 34 περίπου ημερών κ η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας την 10η μέρα του κύκλου κ βγαίνανε αρνητικά οπότε ίσως παρερμηνευσα το πρώτο θετικό. Αν ισχύει αυτό τότε μάλλον έκανα τώρα ωορρηξία. Μου είπε θα το εξετάσουμε στον επόμενο κύκλο. Πάντως εμείς για καλό κ για κακό με τον άντρα μου την κάναμε και χθες την προσπάθεια. Οπότε καταλήγουμε στο ότι αν έρθει η περίοδος 20/12 παμε για εξετάσεις. Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ που τώρα που ξεκινήσαμε προσπάθειες ο κύκλος μου τρελάθηκε αλλά ας μην παραπονιεμαι , έχει ο Θεός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί σε έναν κύκλο να συμβεί να πέσουν 2 ωάρια και να κάνεις 2 φορές ωορρηξία. Έχει ακούσει καμία άλλη κάτι παρόμοιο; Ή λέω βλακείες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω δεν ειμαι σίγουρη. Ψαχνοντας το δικο μου θεμα διαβασα κάπου οτι ναι μεν μπορει να συμβεί αλλα θα ειναι μια μερα μετα την πρωτη. Δεν ξερω πόσο αξιόπιστο ειναι αυτο, μπορει να μην ειναι ετσι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί σε έναν κύκλο να συμβεί να πέσουν 2 ωάρια και να κάνεις 2 φορές ωορρηξία. Έχει ακούσει καμία άλλη κάτι παρόμοιο; Ή λέω βλακείες;

Γεια σου κορίτσι μου..ναι το εχεις ακούσει αλλα υπαρχει μεγάλο μπέρδεμα με την διπλη ωορρηξία..η διπλη ωορρηξία γινεται αποκλειστικά μεσα σε ενα 24 ωρο..σε διαφορετική περίπτωση (δλδ να πέσουν 2 ωάρια μεσα σε διάρκεια ενός μηνα χωριστά) ειναι να εχει μια γυναικα πολυ μικρό κύκλο..αν θες μπορεις να θα βάσεις αναλυτικά για αυτο εδω..http://pointfromview.blogspot.gr/2014/10/blog-post_75.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν αρχικά να πω ότι ο κύκλος μου είναι 28-29 μέρες. Δεν ήξερα καθόλου ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοια θέματα με την ορμόνη  κ πήρα την γυναικολόγο κ μου είπε φυσικα αυτό που είπες ότι  για να βγαίνει το τεστ προφανώς ανιχνεύει την ορμόνη και μαλλον πρέπει να το εξετάσουμε αλλά μετά με κουφανε γτ θυμόταν ότι περισυ τέτοια εποχή είχα κάνει ένα κύκλο 34 περίπου ημερών κ η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας την 10η μέρα του κύκλου κ βγαίνανε αρνητικά οπότε ίσως παρερμηνευσα το πρώτο θετικό. Αν ισχύει αυτό τότε μάλλον έκανα τώρα ωορρηξία. Μου είπε θα το εξετάσουμε στον επόμενο κύκλο. Πάντως εμείς για καλό κ για κακό με τον άντρα μου την κάναμε και χθες την προσπάθεια. Οπότε καταλήγουμε στο ότι αν έρθει η περίοδος 20/12 παμε για εξετάσεις. Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ που τώρα που ξεκινήσαμε προσπάθειες ο κύκλος μου τρελάθηκε αλλά ας μην παραπονιεμαι , έχει ο Θεός.

Γεια σου κορίτσι μου..και πολυ καλα κανατε και την εκμεταλλευτήκατε!!Για μενα απο την στιγμή που ξεκινήσατε προσπάθειες για μωρο θα πρεπει ουτως η άλλως να οας στην γυναικολογο σου να της ζητήσεις προγεννητικό έλεγχο..αυτο περιλβανει φυσικά τεστ παπ,υπερηχο,κολποσκοπιση αν χρειάζεται εξετάσεις ορμονολογικές και διάφορες άλλες εξετάσεις αίματος που θα ελέγχει ο θυρεοειδής,ηλεκτροφοριση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν εχεις στιγμα(οπου εκει θα πρεπει να κανει και ο σύζυγος γιατι υπαρχει κίνδυνος μεσογειακής αναιμίας)και καλλιέργεια κολπικού υγρού..θα ξερεις ακριβως σε τι φάση βρίσκεσαι και ετσι θα μπορέσεις να σταματήσεις τα τεστακια ωορρηξιας και να κάνετε απο η 10η μερα έως την 20η μερα παρα μερα τις τρελίτσες σας και θα έρθει το σπορακι χωρις να το καταλαβετε!!!καλα αποτελεσματα γλυκια μου και ευχομαι να μην μιλαμε για καποια διαταραχή στον οργανισμό σου..αλλα για μια εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Γενικα τις εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις εκτος απ τις αίματος τις οποιες οντως κανονισα να γινουν. Το καινούριο που εχω να πω ειναι οτι εχω κανει αρκετα τεστακια ωορρηξιας μεχρι σημερα κ βγαίνουν αρνητικά αρα υποθετω οτι δεν πρόκειται για καποιο μονιμο θεμα . Μαλλον πρόκειται για αλλαγη κυκλου κ δεδομένου οτι δεν εχω κανενα σύμπτωμα περιοδου (ουτε καν πρησμένο στηθος) παροτι ειμαι στην 27η μερα παμε προφανώς για μεγαλύτερο κυκλο. Θα το δουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...