Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mελλουσες μανουλες, ρωτουν τις παλιες...!


Recommended Posts

   Κοριτσια μου εμπειρα...!! Νομιζω οτι ολες οι κοπελες που περιμενουμε παιδακι, εχουμε διαφορες απορριες σχετικα με την προετοιμασια κ τον ερχομου του μωρου μας...

   Εφτιαξα αυτο το τοπικ, για να συγκεντρωνουμε εδω τις απορριες μας με την ελπιδα να μας βοηθησετε εσεις που τα εχετε περασει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Και ξεκιναω!! Εχω μπερδευτει γιατι ακουω 2 διαφορετικες αποψεις απο 2 φιλες μου που γεννησαν σχετικα προσφατα.. Σημειωση: κ οι 2 θηλασαν κοντα στο 8μηνο!

   Η μια λοιπον μου λεει να παρω κοχυλια θηλασμου κ να μην χρησιμοποιω καμια κρεμα στις θηλες μου-παρα μονο μητρικο γαλα... Η αλλη μου λεει πως τα κοχυλια ειναι χαλια, να βαζω μονο επιθεματα κ φυσικα να βαζω κρεμα λανονινης!!

   Εσεις τι αποψη εχετε? Με ενδιαφερει πολυ ο θηλασμος κ θελω να τα καταφερω οσο καλυτερα γινεται...

   Επισης σχετικα με τα επιθεματα, θεωρειτε καλυτερα να μιας χρησης ή τα επαναχρησιμοποιουμενα που πλενονται?

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευετε οτι χρειαζομαι ηλεκτρικο θηλαστρο με δεδομενο οτι θα εξαντλησω ολη μου την αδεια, οποτε θα ειμαι συνεχεια με την μικρη μου...? Μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα απλο χειροκινητο για τις μετρημενες στιγμες που μπορει να μου χρειαστει?

   Ευχαριστω κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Rosemary μου γλυκιά μελλοντική μανούλα !!!Καλή λευτεριά να έχεις !!!!Ειμαι ήδη λίγο "έμπειρη" χαχα ..εχω μια ζουζούνα 17 μηνών κ περιμένω κ ένα δεύτερο ζουζουνάκι τον Ιούλιο..ρωτα ότι θέλεις!!πάντως να ξέρεις ότι κ τον τοκετό κ την ανατροφή τα φανταζόμουν πολύ πιο δύσκολα κ όμως η φύση έχει ένα μαγικό τρόπο όλα να κυλάνε καλά κ για τη μαμά κ το μωρο...παρα τις κάποιες δυσκολίες π αντιμετωπίζονται παντα.!!!με το καλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

  Και ξεκιναω!! Εχω μπερδευτει γιατι ακουω 2 διαφορετικες αποψεις απο 2 φιλες μου που γεννησαν σχετικα προσφατα.. Σημειωση: κ οι 2 θηλασαν κοντα στο 8μηνο!

   Η μια λοιπον μου λεει να παρω κοχυλια θηλασμου κ να μην χρησιμοποιω καμια κρεμα στις θηλες μου-παρα μονο μητρικο γαλα... Η αλλη μου λεει πως τα κοχυλια ειναι χαλια, να βαζω μονο επιθεματα κ φυσικα να βαζω κρεμα λανονινης!!

   Εσεις τι αποψη εχετε? Με ενδιαφερει πολυ ο θηλασμος κ θελω να τα καταφερω οσο καλυτερα γινεται...

   Επισης σχετικα με τα επιθεματα, θεωρειτε καλυτερα να μιας χρησης ή τα επαναχρησιμοποιουμενα που πλενονται?

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευετε οτι χρειαζομαι ηλεκτρικο θηλαστρο με δεδομενο οτι θα εξαντλησω ολη μου την αδεια, οποτε θα ειμαι συνεχεια με την μικρη μου...? Μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα απλο χειροκινητο για τις μετρημενες στιγμες που μπορει να μου χρειαστει?

   Ευχαριστω κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας!!

πρόλαβα και απάντησα και δεν είδα και την άλλη σου δημοσιεύση!!μπράβο που θέλεις να θηλάσεις και να ξέρεις θα τα καταφέρεις σούπερ!!!εγω θηλασα 5 μήνες αποκλειστικά μετά άρχισα σταδιακά και το μείωνα...1ον για το θήλαστρο μ έκαναν ένα ηλεκτρικό δώρο γνωστής εταιρείας τ χρησιμοποίησα 2 φορές γιατί ήμουν σπίτι δηλαδή σχεδόν καθολου...επιθεματα 1 χρήσης.οσο για τη κρέμα λανολινης εμένα δε μ έκανε κάτι φοβερό σε βελτίωση .. συνηθίζουν οι θηλες...παντως να ξέρεις κάτι και αυτό είναι συμβουλή όπως θα την έλεγα στην αδερφή μ σε μια φίλη μ...να ακούς να παίρνεις πληροφορίες αλλά να ξέρεις ότι εσύ κ το μωρο σου θα έχετε τη δική σας προσωπικότητα κ συμπεριφορά ..δηλ εσένα ο θηλασμός μπορεί να σ βγει αβίαστα κ υπέροχα. άλλη να σ πει ιστορία ταλαιπωρίας..αλλο παράδειγμα μ έλεγαν πάρε ριλαξ παρε...πηρα η μικρή δε το ήθελε καν αλλά μεγαλώνουν στα ριλαξ....στραταρα δεν ήθελε μπουσουλησε μετά περπάτησε ...να ακολουθείς πάντα το ένστικτο σου και θα πάνε όλα υπέροχα!!!ποτέ με το καλο έχεις ημερομηνια; αγόρι κοριτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rena28 είπε:

 

   Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αισιοδοξη σου απαντηση!! Εχεις τοσο δικιο...!

   Εγω ειμαι στον 7ο κ ειναι να γεννησω το πρωτο μου παιδακι, την μπουμπουκα μου, αρχες Μαρτη!! Τωρα αρχιζω να παιρνω τα πραγματα που χρειαζομαστε..! Δε θελω να γεμισω με αχρειαστα πραγματα-θελω μονο ο,τι πραγματικα χρειαζομαι..

   Να σου ζησει το παιδακι σου κ με το καλο κ το αδερφακι του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!Rosemary, πλησιάζεις σιγά σιγά.....με το καλό το κοριτσάκι σου!Να ρωτήσω κάτι και εγώ ήθελα τις παλαιότερες μανούλες, παρότι έχω καιρό ακόμη.....Σκοπεύω να θηλάσω και εγώ αν όλα πάνε καλά, μα επειδή θα πρέπει να δουλέψω το πολύ 2 μήνες μετά τον τοκετό, μάλλον αποκλειστικός θηλασμός δεν γίνεται. Σκέφτομαι να αντλώ γάλα μου και να το δίνει ότανλείπω κάποιος άλλος με μπιμπερό...Διάβασα όμως προ καιρού περί σύγχυσης θηλών??? Οτι το μωρό μπερδεύεται και εν τέλει δεν δέχεται το στήθος και χαλάει ο θηλασμός......Όπως καταλαβαίνετε αγχώθηκα πολύ!!!!Έχει καμιά κοπέλα εμπειρία με θηλασμό στήθος και μπιμπερό μαζί???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xamogelo άντε με το καλο και εσύ!!!γι'αυτό ακριβώς δεν ξέρω να σου απαντήσω ...αλλα όλα γίνονται ...ισως κάποια κοπέλα που το έχει κάνει ήδη να απαντήσει ..εξαρταται φαντάζομαι ποσες ώρες θα λείπεις κτλ...αλλα θα το δεις στην πορεία ..Rosemary μιας και παίρνεις τώρα τα πραγματάκια της μικρής ...εγω γέννησα Ιούλιο κατακαλοκαιρο...ολοι μ έλεγαν πάρε κ μακριμανικα τα νεογέννητα έχουν θερμοκρασία πιο υψηλή να'ναι ζεστά κτλ σα πρώτο παιδί πρώτο εγγόνι γενικά πήγαν κ τ πήραν πάνω από 15 φορμάκια μακριμανικα 0 έως 3 μηνών ..απο τον Ιούλιο μέχρι μέσα Σεπτέμβρη που τις τα έβαλα ..2 τις έκαναν τα αλλά δε μπήκαν ποτέ δεν της έκαναν ψηλωσε παχυνε...ειναι δηλ μια από τις παγίδες που πέφτεις αγοράζεις αγοράζεις κ στ τέλος δε βάζεις ούτε τα μισά ?οπότε πολύ καλά κάνεις και εισα ι προσεκτική στις αγορές ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραίο θέμα ροζμαρυ! εγώ θέλω να ρωτήσω.. έκανα κάποιες αγορές βρεφικα. 10 περίπου γεναρη μπαίνω στον μήνα μου. πήρα που λέτε φορμακια , πυτζαμακια και ρουχακια. παντελονάκια και μπλουζάκια. ή πεθερά και ο σύζυγος παραξενευτηκαν τύπου που θα τα βάλει.. και ερωτω. μέσα στο σπίτι δεν τα ντυνατε τα μωρακια; έξω στις βόλτες έβγαιναν με τα φορμακια; όλη μέρα στο σπίτι μόνο φορμακια; ( το ότι είπα μα καλά δε θα πάει βόλτα το παιδί κλεισμένο θα είναι μέχρι απριλη μη σας πω τι εγκεφαλικά έφερε είναι άλλη ιστορία.. :lolno: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΓεια σας κορίτσια κ με τ καλό να έρθουν τα μωράκια σας. Εγώ έχω μια μπέμπα 4 μηνών κ θηλάζει αποκλειστικα. 

Η μικρή μ γεννηθηκε 2.5 κιλά γατάκι κ παρόλα αυτά μια χαρα τα κατάφερε. Εγώ κοχύλια δ πήρα. Χρησιμοποίησα 3 μέρες ψευδοθηλες γτ τ στήθος μ ήταν πρησμένο κ δ μπορούσε να πιάσει άλλα μόλις ξεπρηστηκε μια χαρα τα κατάφερνε κ μόνη της. Αλοιφή για τις θηλές δ χρειάστηκα ποτέ Αφού δ μ τις πλήγωσε. Επιθέματα μπολικα μιας χρήσης. Στην αρχή πήρα από φαρμακείο μετά ανακάλυψα ότι είχαν κ τα τζαμπο πολύ πιο οικονομικά. 

Τώρα όσον αφορά τ θήλαστρο εμένα μ έδωσαν ηλεκτρικό επώνυμο τ οποίο δ με βολεψε καθόλου. Να σας πω εγώ όμως τ έκανα. Έβαζα κανονικα τη χοάνη πάνω στο μπουκαλάκι τ έβαζα ανάμεσα στα πόδια μ καθόμουν οκλαδόν κ έβγαζα με φ χέρι. Πολύ πιο εύκολο κ γρήγορο.

Επίσης 40 ημερών της έδωσα μητρικό με τ μπουκάλι πρώτη φορά κ μετά μια φορά στις τόσες όταν χρειάστηκε να την αφήσω κ δ έπαθε καμία σύγχυση όπως κ με την πιπίλα. Την πήρε κανένα μηνα κ τώρα μόνη της την έκοψε.

Αγορά στα ρουχαλάκια με μέτρο κορίτσια. Να δείτε πόσο θα γεννηθεί τι ανάπτυξη θα έχει κ παίρνεται ανάλογα. Εγώ μέσα στο σπίτι την έχω με τα πυτζαμακια όπως είμαστε κ μεις δηλαδή. Όταν βγαίνουμε για καφε την ντυνω με ρουχακια. Επίσης να πω ότι από 20 ημερών βγαίνουμε κάθε μέρα εκτός από όταν βρέχει. Όταν έχουμε παρέα για καφεδάκι αλλιώς τη βάζω στο καρότσι κ περπαταω αρκετά. Κ αυτή παίρνει τ αέρα της κ η ώρα μας περνάει τα πρωινά κ εμένα με βοηθάει μιας π από γυμναστική δ κάνω κάτι αλλο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diwni τα λες πολύ σωστά!!και εμείς από 20 μερών βγαίναμε δειλά δειλά τι να κάνεις βέβαια κ τόσο καλοκαίρι κατάθλιψη θα παθαίναμε μέσα αλλά χειμώνα τι θα έκανα θα την έβγαζα ηλιόλουστη πρωινά μεσημέρια ντυμένη κ μια χαρά ο παιδίατρος μ έχει πει τα μωρα δε κρυολογουν από το κρύο αλλά από τους κλειστούς χώρους γεμάτους κόσμο ..τι να λένε στις βόρειες χώρες δηλ είναι κλεισμένη μέσα για μηνες;;;;....οσο για τ ντύσιμο μέσα στ σπίτι με φορμακια πυτζαμακια αλλά μιας κ είναι κορίτσι  κ εγώ τρελή μάνα ακόμα κ όταν δε βγαίναμε την εντυνα στο σπίτι μέσα έβαζα παπούτσια κορδέλες φούστα μπλούζα παρακαλώ είχαμε κ πλούσιο μαλλί από την αρχή κ τη φωτογραφιζα...τωρα π το σκέφτομαι δε διαμαρτηθηκε πολύ τ παιδί μ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary τέλειο το θέμα σου!!! 

Ερώτηση προς παλιές μανούλες... Η ώρα του τοκετού... δώστε μας τις συμβουλές σας ❤

Εγώ προσωπικά έχω άγχος για τη στιγμή εκείνη. Τι είναι αυτό που θα πρέπει να προσεξουμε, τι είναι αυτό που θα το αλλαζατε στον επόμενο τοκετο, τι είναι αυτό που θα το ξανακανατε και στον επόμενο τοκετο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ λόγω θέματος με το στήθος μου, θήλασα μόνο 3 μέρες, και τις 3 μέρες το στήθος μου ήταν ματωμένο, αυτό που με βοήθησε ήταν τα κοχύλια, γιατί είχα το στήθος συνέχεια εκτεθειμένο να αερίζεται.

@xamogelo πολλές μανούλες κάνουν μικτό θηλασμό, μην τον φοβηθείς, απλά θέλει υπομονή, να βγάζεις γάλα τις ώρες που δεν τρώει το μωρό.

Αν γεννήσετε φυσιολογικά, γνώμη μου, να έχετε μια μαία μαζί σας, θα είναι το στήριγμα σας, θα σας καθοδηγεί σωστά, θα σας δίνει κουράγιο. Ο γιατρός είναι γιατρός...

Αν γεννήσετε με καισαρική, να είστε προετοιμασμένες, να έχετε ανθρώπους να σας βοηθούν με το μωρό, με όλα βασικά, τις πρώτες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Εγώ λόγω θέματος με το στήθος μου, θήλασα μόνο 3 μέρες, και τις 3 μέρες το στήθος μου ήταν ματωμένο, αυτό που με βοήθησε ήταν τα κοχύλια, γιατί είχα το στήθος συνέχεια εκτεθειμένο να αερίζεται.

@xamogelo πολλές μανούλες κάνουν μικτό θηλασμό, μην τον φοβηθείς, απλά θέλει υπομονή, να βγάζεις γάλα τις ώρες που δεν τρώει το μωρό.

Αν γεννήσετε φυσιολογικά, γνώμη μου, να έχετε μια μαία μαζί σας, θα είναι το στήριγμα σας, θα σας καθοδηγεί σωστά, θα σας δίνει κουράγιο. Ο γιατρός είναι γιατρός...

Αν γεννήσετε με καισαρική, να είστε προετοιμασμένες, να έχετε ανθρώπους να σας βοηθούν με το μωρό, με όλα βασικά, τις πρώτες μέρες.

ωραία ελπιδοφόρο αυτό που μου λες!Έχω καιρό βέβαια να το ψάξω, αλλά ξέρω από τώρα πως δεν θα μπορέσω να είμαι 24 ώρες στο σπίτι.....Και ακόμη μια ερώτηση κουφή λιγάκι!Συζητουσα με την μια κολλητή μου που έχει 2 παιδάκια και θηλάζει αποκλειστικά και μου είπε πως μετά από τόσο καιρό θηλασμού το στήθος της το έχει δει και η κουτσή Μαριω!Και στην κλινική αλλα και μετά στο σπίτι....και ο πεθερός και όλοι......και ερωτώ, επειδή είμαι λιγάκι ντροπαλή και θέλω ιδιωτικότητα σε κάποια πράγματα....γίνεται να το αποφύγω αυτό ή είναι αναγκαίο κακό το ότι θα πρέπει να εκθέσω το στήθος μου στους πάντες εφόσον θηλάσω??? Ξέρω ακούγεται χαζή ερώτηση αλλα πχ ο μπαμπάς μου δεν θα ήθελα να με δει ούτε ο πεθερός......αλλά στην κλινική ας πούμε τι θα κάνω? Θα τους πετάξω έξω???τι εμπειρία έχετε οι παλιές???  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  Και ξεκιναω!! Εχω μπερδευτει γιατι ακουω 2 διαφορετικες αποψεις απο 2 φιλες μου που γεννησαν σχετικα προσφατα.. Σημειωση: κ οι 2 θηλασαν κοντα στο 8μηνο!

   Η μια λοιπον μου λεει να παρω κοχυλια θηλασμου κ να μην χρησιμοποιω καμια κρεμα στις θηλες μου-παρα μονο μητρικο γαλα... Η αλλη μου λεει πως τα κοχυλια ειναι χαλια, να βαζω μονο επιθεματα κ φυσικα να βαζω κρεμα λανονινης!!

   Εσεις τι αποψη εχετε? Με ενδιαφερει πολυ ο θηλασμος κ θελω να τα καταφερω οσο καλυτερα γινεται...

   Επισης σχετικα με τα επιθεματα, θεωρειτε καλυτερα να μιας χρησης ή τα επαναχρησιμοποιουμενα που πλενονται?

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευετε οτι χρειαζομαι ηλεκτρικο θηλαστρο με δεδομενο οτι θα εξαντλησω ολη μου την αδεια, οποτε θα ειμαι συνεχεια με την μικρη μου...? Μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα απλο χειροκινητο για τις μετρημενες στιγμες που μπορει να μου χρειαστει?

   Ευχαριστω κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας!!

Κοριτσι μου γεια σου κι απο μενα! Νομιζω ειχες πολυ καη ιδεα μ αυτο το topic! Ηδη απ οτι βλεπω εχει μεγαλη απηχηση!!!

Μπραβο σου που εχεις τοση θεληση να θηλασεις! Η θεληση αυτη και η φυση η ιδια θα σε βοηθησει και θα τα πας μια χαρα! Φυσικα να ζητησεις και βοηθεια απ το μαιευτηριο, αν χρειαστει, αλλα πραγματικα ο θηλασμος ειναι ό,τι πιο φυσιολογικο.... Για μας τουλαχιστον ηταν απλος ο δρομος, παρα τις λιγες δυσκολιες του κυριως λογω της ενοχλησης τον πρωτο μηνα μεχρι να σκληρυνουν οι θηλες. Εμενα με βοηθησε τοτε η κρεμα λανολινης, οπως επισης και το να θηλαζω καθε φορα μονο απ το ενα στηθος για να ξεκουραζεται το αλλο μεχρι το επομενο γευμα! Ψευδοθηλες δε χρησιμοποιηση ποτε, πιστευω η απευθειας επαφη ειναι προτιμοτερη για πολλους λογους! Θηλατρο επισης δεν εχουμε χρησιμοποιησει ποτε! Το θεωρω περιττο, αν δεν υπαρχει λογος απουσιας λογω δουλειας. Και προτιμοτερο ειναι να κανεις αγορες και αφου γεννηθει το μωρακι και δεις τι πραγματικα χρειαζεσαι. Ο μικρος μου ειναι τωρα 6μιση μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Μεγαλο δωρο και για τους 2 μας και τρομερη η επαφη. Με το καλο να γεννηθει και το δικο σου μπεμπακι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η donnat είπε:

ωραίο θέμα ροζμαρυ! εγώ θέλω να ρωτήσω.. έκανα κάποιες αγορές βρεφικα. 10 περίπου γεναρη μπαίνω στον μήνα μου. πήρα που λέτε φορμακια , πυτζαμακια και ρουχακια. παντελονάκια και μπλουζάκια. ή πεθερά και ο σύζυγος παραξενευτηκαν τύπου που θα τα βάλει.. και ερωτω. μέσα στο σπίτι δεν τα ντυνατε τα μωρακια; έξω στις βόλτες έβγαιναν με τα φορμακια; όλη μέρα στο σπίτι μόνο φορμακια; ( το ότι είπα μα καλά δε θα πάει βόλτα το παιδί κλεισμένο θα είναι μέχρι απριλη μη σας πω τι εγκεφαλικά έφερε είναι άλλη ιστορία.. :lolno: )

Κοριτσι μου εννοειται θα τα χαρεις τα ρουχαλακια! Και μεσ το σπιτι και εξω βεβαια, ο καθαρος αερας κανει καλο και στη μανουλα και στο μωρακι! Απλως εχε στο νου σου, ο,τι καποια μωρακια οπως καλη ωρα ο δικος μας, μεγαλωνουν πολυ γρηγορα οποτε ειδικα το 0-3 (αναλογα και την εταιρεια) μπορει να το φορεσουν για πολυ λιγο, συν του οτι θα σας φερουν πολλα δωρα και στο μαιευτηριο! Με το καλο το μπεμπακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lini είπε:

@Rosemary τέλειο το θέμα σου!!! 

Ερώτηση προς παλιές μανούλες... Η ώρα του τοκετού... δώστε μας τις συμβουλές σας ❤

Εγώ προσωπικά έχω άγχος για τη στιγμή εκείνη. Τι είναι αυτό που θα πρέπει να προσεξουμε, τι είναι αυτό που θα το αλλαζατε στον επόμενο τοκετο, τι είναι αυτό που θα το ξανακανατε και στον επόμενο τοκετο;;;;

Κοριτσι μου εγω το μονο που εχω να σου πω, απ τη δικη μου εμπειρια φυσιολογικου τοκετου, ειναι ότι για ακομη μια φορα η φυση ξερει και σε καθοδηγει και σε συνδυασμο με το γιατρο και τη μαια, που ειναι εκει για την παθολογια κυριως, ολα πανε μια χαρα. Με βοηθησε αυτο, που μου ειχαν πει στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου, να σκεφτομαι, οτι καθε μια ωδυνα με φερνει πιο κοντα στο μωρακι μου. Οποτε προσπαθουσα να παιρνω δυναμη απ αυτο. Επισης απ τη στιγμη που αρχιζεις να σπρωχνεις κ μετα, ολα κυλουν τοσο γρηγορα που ούτε που το καταλαβαινεις. Συγκεντρωνεσαι εκει και βαζειςτα δυνατα σου μεχρι να ξεγλιστρησει το μωρακι απο μεσα σου, μαγικη εμπειρια. Εγω την εζησα διπλα στον αντρα μου, που ηταν εκει καθ ολη τη διαρκεια του τοκετου και με βοηθησε πολυ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

ωραία ελπιδοφόρο αυτό που μου λες!Έχω καιρό βέβαια να το ψάξω, αλλά ξέρω από τώρα πως δεν θα μπορέσω να είμαι 24 ώρες στο σπίτι.....Και ακόμη μια ερώτηση κουφή λιγάκι!Συζητουσα με την μια κολλητή μου που έχει 2 παιδάκια και θηλάζει αποκλειστικά και μου είπε πως μετά από τόσο καιρό θηλασμού το στήθος της το έχει δει και η κουτσή Μαριω!Και στην κλινική αλλα και μετά στο σπίτι....και ο πεθερός και όλοι......και ερωτώ, επειδή είμαι λιγάκι ντροπαλή και θέλω ιδιωτικότητα σε κάποια πράγματα....γίνεται να το αποφύγω αυτό ή είναι αναγκαίο κακό το ότι θα πρέπει να εκθέσω το στήθος μου στους πάντες εφόσον θηλάσω??? Ξέρω ακούγεται χαζή ερώτηση αλλα πχ ο μπαμπάς μου δεν θα ήθελα να με δει ούτε ο πεθερός......αλλά στην κλινική ας πούμε τι θα κάνω? Θα τους πετάξω έξω???τι εμπειρία έχετε οι παλιές???  

Κοριτσι μου θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι καθλου για αυτο. Πραγματικα εκεινη την ωρα προσφερεις φαγακι στο μωρακι σου, δεν κανεις κατι προκλητικο ή περιεργο. Παρ ολα αυτα, αν δε νιωθεις ανετα μ αυτο, μπορεις να καλυπτεσαι με τροπο που να μη φαινεται τιποτα απολυτως! Ή να θηλαζεις χωρις την παρουσια αλλων. Αυτο θα το δεις εσυ εκεινη την ωρα, αναλογως πως θα νιωθεις. Παντως εμενα γνωμη μου ειναι, οτι ακομα και ο δημοσιος θηλασμος θα πρεπει να παψει να ειναι ταμπου.

Με το καλο και το δικο σου μωρακι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lini είπε:

@Rosemary τέλειο το θέμα σου!!! 

Ερώτηση προς παλιές μανούλες... Η ώρα του τοκετού... δώστε μας τις συμβουλές σας ❤

Εγώ προσωπικά έχω άγχος για τη στιγμή εκείνη. Τι είναι αυτό που θα πρέπει να προσεξουμε, τι είναι αυτό που θα το αλλαζατε στον επόμενο τοκετο, τι είναι αυτό που θα το ξανακανατε και στον επόμενο τοκετο;;;;

Πολύ καλό το θέμα, ότι απορία έχετε στη διάθεσή σας..

Όταν έρθει η ώρα για τον τοκετό θα πάρουν όλα το δρόμο τους μην αγχώνεστε. Αυτό που θα ήθελα να ξανακανω στον επομενο τοκετο θα ηταν η τοση χαλαρότητα κ απώλεια αγχους που είχα. Το μυστικό ειναι να εμπιστευτεις το γιατρο σου κ τις μαιες και πανω απ'όλα τον εαυτο σου. Η ολη εμπειρία ειναι συγκλονιστική. Και αυτο που λενε ολες ισχυει ακομα κ δύσκολο τοκετο να εχεις οταν παρεις το μωρο σου αγκαλια τα ξεχνάς ολα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ μπορείς να θηλασεις δημόσια πολύ διακριτικά κ να μην καταλαβαίνει ο κόσμος καν ότι θηλαζεις.

Βέβαια στην αρχή είναι δύσκολο μέχρι να μπείτε κ οι δυο στο νόημα κ να βρείτε τ ρυθμο σας. Στο νοσοκομείο μπορείς να ζητήσεις ευγενικά να περάσουν εξω οι επισκέπτες για να είσαι ήρεμη εσύ κ τ μωράκι σου. Τον πρώτο καιρό θα χρειάζεστε ησυχία κ ηρεμια στο θηλασμο κ κυρίως τ μωρο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xamogelo δε θα κολωσεις καθολου. μου εχει τυχει απειρες φορεςς κ σε μαιευτηριο και σε επισκεψη σε σπιτι να λεει η μητερα ευγενικα αλλα σταθερα παρακαλω θελετε να περασετε στο αλλο δωματιο γιατι θα θηλασω! κανενας δεν τολμησε ποτε να πει κιχ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Πωωωπωωω κοριτσιααα!! Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!! Δε φανταζομουν ποτε ποσα πραγματα θα με προβληματιζαν μεχρι να γεννησω (φανταζομαι κ αργοτερα).. Συνεχεια μου δημιουργουνται νεες απορριες..

Diwni

  θαυμαζω πολυ την συνειδητοποιημενη αφοσιωση που δειχνεις στο "γατακι" σου..! Πραγματικα, το εκανα εικονα..!

Vivi.Nik.

πολυ σωστα τα περιγραφεις ολα!!! Πραγματικα..! Νομιζω οτι η εμπειρια του θηλασμου θα ειναι η δυνατοτερη μου επαφη με την φυση!!

   Να ρωτησω κατι ακομα λοιπον..!

   Το μωρο το θηλαζουμε κατευθειαν μολις γεννηθει? Εννοω, υπαρχει τοτε γαλα ή βγαινει τις επομενες ημερες? Φοβαμαι μην το βαλω στο στηθος μου κ παλευει να φαει χωρις αποτελεσμα... Φοβαμαι μηπως δεν βγει τιποτα.. Θα πονεσει η καρδια μου να βλεπω ενα τοσο μικρο πλασματακι να προσπαθει να φαει-να επιβιωσει κ να μην ανταποκρυνομαι...

   Τι να πω... Ειχα χαλαρωσει λιγο αυτους τους μηνες αλλα παλι με εχουν πιασει διαφορα αγχη...
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Πωωωπωωω κοριτσιααα!! Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!! Δε φανταζομουν ποτε ποσα πραγματα θα με προβληματιζαν μεχρι να γεννησω (φανταζομαι κ αργοτερα).. Συνεχεια μου δημιουργουνται νεες απορριες..

Diwni

  θαυμαζω πολυ την συνειδητοποιημενη αφοσιωση που δειχνεις στο "γατακι" σου..! Πραγματικα, το εκανα εικονα..!

Vivi.Nik.

πολυ σωστα τα περιγραφεις ολα!!! Πραγματικα..! Νομιζω οτι η εμπειρια του θηλασμου θα ειναι η δυνατοτερη μου επαφη με την φυση!!

   Να ρωτησω κατι ακομα λοιπον..!

   Το μωρο το θηλαζουμε κατευθειαν μολις γεννηθει? Εννοω, υπαρχει τοτε γαλα ή βγαινει τις επομενες ημερες? Φοβαμαι μην το βαλω στο στηθος μου κ παλευει να φαει χωρις αποτελεσμα... Φοβαμαι μηπως δεν βγει τιποτα.. Θα πονεσει η καρδια μου να βλεπω ενα τοσο μικρο πλασματακι να προσπαθει να φαει-να επιβιωσει κ να μην ανταποκρυνομαι...

   Τι να πω... Ειχα χαλαρωσει λιγο αυτους τους μηνες αλλα παλι με εχουν πιασει διαφορα αγχη...
 

 

Κοριτσι γλυκο λογικο να εχεις αγχη και αποριες λιγο πριν γινεις μανουλα! 

Η αποψη γενικοτερα των συμβουλων γαλουχιας ειναι το μωρο να το βαλεις οσο πιο γρηγορα γινεται στο στηθος. (ιδανικα το πρωτο 2ωρο) Εγω παρ ολ'αυτα τον θηλασα 4 ωρες μετα τον τοκετο, γιατι τοτε ανεβηκαμε στο δωματιο και οι 2... Μια χαρα πηγε. Μην περιμενεις να τρεχουν τα γαλατα ποταμια, τις πρωτες μερες παραγεται το πρωτογαλα, λιγες σταγονες μονο, αλλα αρκουν γιατι και το μωρακι σου εχει ενα στομαχακι σε μεγεθος βολου! Ειναι σημαντικο ομως να το βαζεις συχνα στο στηθος, γιατι ετσι παιρνει μηνυμα ο εγκεφαλος και σιγα σιγα αρχιζει η παραγωγη! Μετα απο 2-3 μερες θα νιωσεις ενα ξαφνικο πρηξιμο- θα καταλαβεις, οτι αρχισε να κατεβαινει το γαλα. Το μαγικο της υποθεσης ειναι, οτι το γαλα προσαρμοζεται στις εκαστοτε αναγκες και στην ηλικια του καθε μωρου. Μη φοβασαι τιποτα! Η φυση ξερει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις πρώτες  3 μέρες το στήθος σου θα έχει πρωτόγαλα, είναι το μόνο που θα έχει ανάγκη το νεογέννητο μωρό σου. Η ποσότητα είναι αυτή που χρειάζεται, μην ακούσεις αυτά που θα σου λένε, ότι τάχα μου δεν φτάνει το γάλα σου και να του δώσεις συμπλήρωμα. Όσο βρέχει πάνες το μωρό...τρώει! Το 3ο εικοσιτετραωρο είναι που αρχίζει η παραγωγή του γάλακτος, όπου θα αυξηθεί πολύ η ροή, αλλά μην σε αγχώνει, γιατί θα την ρυθμίσει το μωρό. Γενικά θα παράγεις όσο ζητάει το μωρό.

Επίσης να ζητήσεις μόλις πας να γεννήσεις αν θες να θηλάσεις αμέσως, να μην δώσουν σκόνη στο μωρό όταν γεννηθεί και να στο βάλουν απευθείας στο στήθος. Εγώ αυτό έκανα. Το μωρό έμεινε με τον άντρα μου περίπου 20-30 λεπτά μέχρι να τελειώσει το χειρουργείο (καισαρική) και μόλις βγήκα μου την έβαλαν στο στήθος. Βέβαια δεν είχα κάνει ολική αναισθησία αλλά επισκληρίδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Τις πρώτες  3 μέρες το στήθος σου θα έχει πρωτόγαλα, είναι το μόνο που θα έχει ανάγκη το νεογέννητο μωρό σου. Η ποσότητα είναι αυτή που χρειάζεται, μην ακούσεις αυτά που θα σου λένε, ότι τάχα μου δεν φτάνει το γάλα σου και να του δώσεις συμπλήρωμα. Όσο βρέχει πάνες το μωρό...τρώει! Το 3ο εικοσιτετραωρο είναι που αρχίζει η παραγωγή του γάλακτος, όπου θα αυξηθεί πολύ η ροή, αλλά μην σε αγχώνει, γιατί θα την ρυθμίσει το μωρό. Γενικά θα παράγεις όσο ζητάει το μωρό.

Επίσης να ζητήσεις μόλις πας να γεννήσεις αν θες να θηλάσεις αμέσως, να μην δώσουν σκόνη στο μωρό όταν γεννηθεί και να στο βάλουν απευθείας στο στήθος. Εγώ αυτό έκανα. Το μωρό έμεινε με τον άντρα μου περίπου 20-30 λεπτά μέχρι να τελειώσει το χειρουργείο (καισαρική) και μόλις βγήκα μου την έβαλαν στο στήθος. Βέβαια δεν είχα κάνει ολική αναισθησία αλλά επισκληρίδιο. 

     Συμφωνω ditaki!! Σε μια φιλη μου ογιατρος της ειπε να θηλασει μετα απο 8 ωρες κ μου φανηκε περιεργο...

    Ελπιζω να μην της δωσουν ξενο γαλα χωρις να μου το πουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι άλλο προς όλα τα κορίτσια που θα γίνουν μανούλες !!όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό ..εγω γέννησα στο Μητέρα (Έχω πολύ καλή εμπειρία) ..υπαρχει και η επιλογή να μην έχεις το μωρο μαζί σου...προς θεού μη το κάνετε αλλά να κάνετε room in δηλαδή μαζί σας ακόμα κ αυτές που δε θέλετε να θηλάσετε η δε μπορείτε πχ.το παιδί κατά τη γνώμη μ πρεπει ναναι με τη μαμα του...να πω τη δική μ ιστορία γέννας (Έχει κ πλάκα μην ανησυχήσετε!!?) Είχα ΠΗΤ 22/07 ..Απο τις 19 είχα κάτι πόνους περιόδου λέω σα πρωταρα πάω να με δουν μου έκαναν καρδιοτοκογραφημα κ έλεγχος τραχήλου εντελώς κλειστός .ε διώχνουν...την επόμενη καλύτερα...στις 21 Ιουλίου λοιπόν ξυπνάω με συσπάσεις κ πόνους κάθε 5 λεπτά 2 λεπτά λέω αυτό είναι γέννα ..παω μ.λενε έχεις συσπάσεις αλλά εισα ι κλειστή...φευγω ...παω σπίτι μ αλλά πονουσα...πολυ με αποτέλεσμα μετά από 12 ώρες να ξαναπάω στ μαιευτήριο να μ πουν έχεις διαστολή 5 μπαίνεις για γέννα ...ισα π πρόλαβα κ έκανα επισκληριδιο (Για μένα ήταν η πιο σούπερ στιγμή μετά τη γεννα μετα απο τ πονους π ειχα τραβηξει) απλα εντονοι πονοι περιοδου στην ουσια...με αποτέλεσμα σε 2 ώρες να χω γεννήσει...η μαία μ.εδινε συμβουλές πως να παίρνω ανάσες καλαμάκι κεράκι δηλαδή εισπνοή όπως ρουφάμε καλαμακι εκπνοή όπως σβήνουμε κεράκι χαχα μη σας πω πως τ έκανα πριν έκανα ανάσες λες κ θα κάνω βουτιά στον ωκεανό !!με βοήθησε απίστευτα στις εξωθήσεις σε ολα....πολυ σημαντικό η μαία κ πριν γεννήσω λέγαμε για τ καιρό θα κάνει αύριο ...ημουν χαλαρή δεν άφησα τ εαυτό μ να φοβηθεί ..ο άντρας μ μέσα κ έκοψε τον ομφάλιο λώρο κ έκλαιγε πιο πολύ από μένα .... ειναι απερίγραπτες στιγμές της γέννας ...με το καλο  σε ολες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...