Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Με το καλό όλες μας!!! Κορίτσια Κ ας είμαστε με κοιλιά καρπούζι Τ κατακαλοκαιρο... Θα σχολιάσω κάτι μιας κ τ θέμα είναι καλοκαιρινά μωράκια στην κόρη μου Ιούνιος 2016...8ος μήνας εγώ ..περπατουσα στο δρόμο... Με. Βλέπει μια γιαγιά... Μου λέει κουράγιο το χω περάσει κ εγώ... Δηλ να γεννάει καλοκαίρι Μ. Εξήγησε ... Γέλασα αμήχανα.... Μ λέει το επόμενο να το κάνεις χειμώνα... Χαχαχαχ... Αδιόρθωτη εγώ... Πάντως πέρα από την πλάκα όταν με το καλό σφίξουν οι ζέστες θα το δείτε και εσείς θα βρείτε ένα κλιματιστικό ή ανεμιστήρα για τον καλύτερο φίλο Τ καλοκαιριού.... Έχει τα ζόρια της η εγκυμοσύνη Τ καλοκαίρι.. Αλλά χαλάλι όλα!!!! Γερά μωρά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!! Έκανα την αυχενική σήμερα και είμαι πολύ χαρούμενη. Χορταστικός υπέρηχος! Οι μετρήσεις είπε ο γιατρός είναι καλές, περιμένουμε και τις αιματολογικές για το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά στο εργαστήριο μου είπαν ότι τα αποτελέσματα θα βγουν σε μια βδομάδα. Μια βδομάδα δεν ειναι πολυ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

@The Baby To Be μπράβο!! Δεν ξέρω να σου πω....δεν ρώτησα κιόλας...

Όσον αφορά την γέννα σύμφωνα με τον ΠΟΥ η διάρκεια της κύησης μπορεί να φτάσει στις 42 εβδομάδες, αν δεν υπάρχουν προβλήματα στην κύησης, και με εντατική παρακολούθηση της εγκύου μετά την 40 εβδομάδα. Βέβαια είναι πάντα στην κρίση του γιατρού. Πάντα ότι κάνετε σε συνεννόηση μαζί του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια, καλοκαιρινή γέννα και για μένα, μέσα Ιουλίου. Τώρα είμαι 14 + 4, και ταλαιπωρούμαι ακόμα από ναυτίες και εμετούς. Ένα περίεργο πράμα, μόλις μπήκα στη 14η, οι ναυτίες ξαφνικά χειροτέρεψαν, έχω ακούσει κι άλλες να το παθαίνουν, απλά με ξάφνιασε λίγο γιατί συνήθως λέγεται ότι υποχωρούν. Αλλά είπαμε, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Τα περισσότερα φαγητά δεν μπορώ να τα αγγίξω, ενώ στα υγρά όσο περνούσε ο καιρός και χειροτέρευα, και πλέον μπορώ να πιώ μόνο νερό και γάλα, τίποτα άλλο, ούτε καν χυμό. Το μόνο που με βοηθάει είναι καμία φρυγανιά, κράκερ ή μήλο, ειδικά τα golden, τίποτα άλλο. Επίσης, το να μη σηκώνομαι απότομα το πρωί όπως και το να μην τρώω ζεστά φαγητά, με έχει βοηθήσει πολύ, πρέπει να είναι τουλάχιστον σε θερμοκρασία δωματίου για να τα αντέξω, το ζεστό σε χειροτερεύει. Αλλά παρ'όλους τους εμετούς δεν χάνω ούτε γραμμάριο! Πάντα βέβαια ήμουν έτσι λόγω πολύ άσχημου μεταβολισμού, πολύ δύσκολα έχανα κιλά. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που έχω ναυτία ή κάνω εμετό, ανακουφίζομαι, γιατί μου δείχνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει κανονικά.

Είχα μία παλίνδρομη στο τέλος 9ης-αρχή 10ης βδομάδας, οπότε όπως είναι φυσικό το άγχος μου  μήπως το ξαναπάθω είναι μεγάλο. Όσο περνάει ο καιρός νιώθω πιο ήσυχη, αλλά και πάλι, όσες έχουν χάσει έστω μία φορά έμβρυο γνωρίζουν καλά ότι μόνο αν πάρεις το μωράκι στην αγκαλιά σου ησυχάζεις τελείως. Πλέον προσέχω πάρα πολύ, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χαλαρή. Παρ'όλο που λένε ότι η παλίνδρομη αν είναι να γίνει θα γίνει και δεν φταίμε εμείς, εγώ από την πλευρά μου αποφάσισα αυτή τη φορά να κάνω όλες τις θυσίες που μπορώ, έτσι έκοψα δουλειά, ταξίδια, σεξουαλική επαφή, τα πάντα. Με τη λογική ότι αν μη γένοιτο ξανασυμβεί κάτι, δεν θα έχω τύψεις από την πλευρά μου, αλλά θα ξέρω ότι έκανα ό,τι μπορούσα.

Έκανα αυχενική και ευτυχώς όλα καλά, ο γιατρός μας είπε 65% αγόρι. Ομολογώ ότι αυτό ήθελα κι εγώ πιο πολύ, αν και ό,τι και να είναι δεν με πειράζει, αρκεί να είναι υγιέστατο. Αλλά αυτοί οι άντρες βρε παιδί μου, τελικά όλοι αγόρι θέλουν, ακόμα κι αν το παίζουν κουλ. Έστω και με 65% πιθανότητα, ο άντρας μου τρελάθηκε από χαρά.

Όσο για την κυστική ίνωση που λέγατε, είναι η μόνη εξέταση που δεν έχω κάνει ακόμα, ακριβώς επειδή τα ραντεβού στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού αργούν πολύ, το έκλεισα πριν τα Χριστούγεννα και είναι για 29/1. Μετά νομίζω πάει για Μάρτιο το επόμενο! Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι η συγκεκριμένη εξέταση δεν έχει κάποια προθεσμία, κι ότι μπορεί να γίνει καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε δεν πειράζει. Μου την έγραψε κι έτσι δεν θα πληρώσω τίποτα, ενώ χωρίς παραπεμπτικό πρέπει να κοστίζει τώρα γύρω στα 50 ε στο Λαϊκό.

Εύχομαι τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας, εύκολες γέννες και υγιέστατα μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά πάντα βγαίνει πρώτα η αυχενική κ μετά η papp-A; 

Εμείς γυρίσαμε από καρδούλα. Όλα καλά! Πήγαινε πολύ γρήγορα! Λέτε να είναι κορίτσι; Δεν μέτρησε όμως παλμούς. Σε εσας μέτρησε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Γενικά πάντα βγαίνει πρώτα η αυχενική κ μετά η papp-A; 

Εμείς γυρίσαμε από καρδούλα. Όλα καλά! Πήγαινε πολύ γρήγορα! Λέτε να είναι κορίτσι; Δεν μέτρησε όμως παλμούς. Σε εσας μέτρησε;

Καλημέρα κορίτσια καλό ΣΚ να έχουμε εγώ είχα κάνει αυχενθκη 22  Δεκέμβρη ήταν Παρασκευή... Τελειώνει ο υπέρηχος είχα δώσει πριν αίμα μου Λένε ελάτε 7 Τ απόγευμα για Τ αποτέλεσμα τα  της παππ Α... Λέω τόσο γρήγορα μου Λέει όχι Συνήθως αργούμε αλλά είχαμε μαζέψει Κ αλλά Κ λόγω προ γιορτών Τ έβγαλαν την ίδια μέρα.. Οι πιθανότητες  Μ ήταν 1 προς 13000 για down ενώ για την ηλικία Μ.ειναι 1 προ;  700(ειμαι 31.5?) ..32 πες...αλλα γενικά Τ αίματος αργούν λίγο... Όσο για Τ ΦΥΛΟ όλοι λένε μη κοιτάς παλμόυς...ειναι αναξιόπιστο επιστημονικά εμπειρικά καθαρά Κ μέλλουσα μάνα 2 κοριτσιών και στις 2 κόρες Μ ο 2ος υπέρηχος έδειχνε 175 180 παλμούς... Στα κορίτσια λένε πάει πιο δυνατά Κ γρήγορα.... Ότι Κ αν είναι με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Γενικά πάντα βγαίνει πρώτα η αυχενική κ μετά η papp-A; 

Εμείς γυρίσαμε από καρδούλα. Όλα καλά! Πήγαινε πολύ γρήγορα! Λέτε να είναι κορίτσι; Δεν μέτρησε όμως παλμούς. Σε εσας μέτρησε;

Συγχαρητήρια @beauty bunny με το καλό! Ούτε εμείς μετρήσαμε παλμούς, βασικά ο γιατρός δεν ήθελε καν να βάλει ντόπλερ να την ακούσουμε, μόνο την είδαμε που πήγαινε σαν τρελή, αλλά τώρα στις 30/1 που έχω ραντεβού (θα είμαι στη 10η εβδομάδα) είπε θα την ακούσουμε κανονικά.

Ρε κορίτσια κάτι άλλο με έχει προβληματίσει. Την πρώτη φορά που πήγα για υπέρηχο ημερολογιακά εγώ ήμουν 6+2 και το μωρό βγήκε στις μετρήσεις 6+4. Λέει ο γιατρός οκ κανένα θέμα για 2 μέρες σιγά το πράγμα, κι εδώ που το είχα συζητήσει μου λένε τα κορίτσια μπορεί να έγινε νωρίτερα η σύλληψη κτλ. Τη δεύτερη όμως φορά που πήγαμε (εκείνη την ώρα δεν είπαμε κάτι) ήμουν 7+2 και λογικά έπρεπε να είναι 7+4, αλλά σήμερα μου έστειλε τον υπέρηχο και γράφει ότι μετρήθηκε για 7+6. Τι γίνεται; Πώς μεγαλώνει έτσι; Εντάξει την πρώτη φορά, αλλά μετά νόμιζα ότι θ ακολουθεί πάντα σα 2 μέρες μεγαλύτερο... Γνωρίζει καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η silverstar είπε:

Γειά σας κορίτσια, καλοκαιρινή γέννα και για μένα, μέσα Ιουλίου. Τώρα είμαι 14 + 4, και ταλαιπωρούμαι ακόμα από ναυτίες και εμετούς. Ένα περίεργο πράμα, μόλις μπήκα στη 14η, οι ναυτίες ξαφνικά χειροτέρεψαν, έχω ακούσει κι άλλες να το παθαίνουν, απλά με ξάφνιασε λίγο γιατί συνήθως λέγεται ότι υποχωρούν. Αλλά είπαμε, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Τα περισσότερα φαγητά δεν μπορώ να τα αγγίξω, ενώ στα υγρά όσο περνούσε ο καιρός και χειροτέρευα, και πλέον μπορώ να πιώ μόνο νερό και γάλα, τίποτα άλλο, ούτε καν χυμό. Το μόνο που με βοηθάει είναι καμία φρυγανιά, κράκερ ή μήλο, ειδικά τα golden, τίποτα άλλο. Επίσης, το να μη σηκώνομαι απότομα το πρωί όπως και το να μην τρώω ζεστά φαγητά, με έχει βοηθήσει πολύ, πρέπει να είναι τουλάχιστον σε θερμοκρασία δωματίου για να τα αντέξω, το ζεστό σε χειροτερεύει. Αλλά παρ'όλους τους εμετούς δεν χάνω ούτε γραμμάριο! Πάντα βέβαια ήμουν έτσι λόγω πολύ άσχημου μεταβολισμού, πολύ δύσκολα έχανα κιλά. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που έχω ναυτία ή κάνω εμετό, ανακουφίζομαι, γιατί μου δείχνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει κανονικά.

Είχα μία παλίνδρομη στο τέλος 9ης-αρχή 10ης βδομάδας, οπότε όπως είναι φυσικό το άγχος μου  μήπως το ξαναπάθω είναι μεγάλο. Όσο περνάει ο καιρός νιώθω πιο ήσυχη, αλλά και πάλι, όσες έχουν χάσει έστω μία φορά έμβρυο γνωρίζουν καλά ότι μόνο αν πάρεις το μωράκι στην αγκαλιά σου ησυχάζεις τελείως. Πλέον προσέχω πάρα πολύ, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χαλαρή. Παρ'όλο που λένε ότι η παλίνδρομη αν είναι να γίνει θα γίνει και δεν φταίμε εμείς, εγώ από την πλευρά μου αποφάσισα αυτή τη φορά να κάνω όλες τις θυσίες που μπορώ, έτσι έκοψα δουλειά, ταξίδια, σεξουαλική επαφή, τα πάντα. Με τη λογική ότι αν μη γένοιτο ξανασυμβεί κάτι, δεν θα έχω τύψεις από την πλευρά μου, αλλά θα ξέρω ότι έκανα ό,τι μπορούσα.

Έκανα αυχενική και ευτυχώς όλα καλά, ο γιατρός μας είπε 65% αγόρι. Ομολογώ ότι αυτό ήθελα κι εγώ πιο πολύ, αν και ό,τι και να είναι δεν με πειράζει, αρκεί να είναι υγιέστατο. Αλλά αυτοί οι άντρες βρε παιδί μου, τελικά όλοι αγόρι θέλουν, ακόμα κι αν το παίζουν κουλ. Έστω και με 65% πιθανότητα, ο άντρας μου τρελάθηκε από χαρά.

Όσο για την κυστική ίνωση που λέγατε, είναι η μόνη εξέταση που δεν έχω κάνει ακόμα, ακριβώς επειδή τα ραντεβού στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού αργούν πολύ, το έκλεισα πριν τα Χριστούγεννα και είναι για 29/1. Μετά νομίζω πάει για Μάρτιο το επόμενο! Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι η συγκεκριμένη εξέταση δεν έχει κάποια προθεσμία, κι ότι μπορεί να γίνει καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε δεν πειράζει. Μου την έγραψε κι έτσι δεν θα πληρώσω τίποτα, ενώ χωρίς παραπεμπτικό πρέπει να κοστίζει τώρα γύρω στα 50 ε στο Λαϊκό.

Εύχομαι τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας, εύκολες γέννες και υγιέστατα μωράκια!

Κορίτσι μου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια σε αυτή την εγκυμοσύνη σου, με το καλό!!!

Έχω μια απορία καιρό τώρα κι αν θέλεις απαντάς. Όσα κορίτσια είχατε παλλίνδρομη σε προχωρημένη σχετικά εβδομάδα (10η) όπως εσύ, όλα ήταν απολύτως φυσιολογικά ως τότε; Η χοριακή διπλασιαζόταν/τριπλασιαζόταν κανονικά κάθε 2 24ωρα στην αρχή, όσες φορές πήγατε για υπέρηχο το έμβρυο αναπτυσσόταν κανονικότατα σύμφωνα με την εβδομάδα του, είχατε ακούσει κανονικά καρδούλα, είχατε κανονικά όλα τα σημάδια - αναγούλες, ανορεξία κτλ; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά το έχω απορία... Διαβάζω για παλλίνδρομες και φοβάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny πολύ όμορφα νέα! Οι παλμοί του μωρού δεν είναι ενδεικτικοί του φύλου αγάπη μου....σε λίγο καιρό θα σου πει ο γιατρός σου με σιγουριά!

@silverstar καλώς μας ήρθες και εύχομαι να σου περάσουν όλα και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου! Οι μπαμπάδες ότι και να ακούσουν το ίδιο χαρούμενοι είναι....πίστεψε με! Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, ονειρεύονταν αγόρι, μόλις του είπα κορίτσι....μόνο που δεν τα έκανε από την χαρά του. Και όλη μέρα τον είχα σπίτι....η κόρη μου και η κόρη μου....λες και άλλος δεν κανείς δεν θα έκανε κόρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

@beauty bunny πολύ όμορφα νέα! Οι παλμοί του μωρού δεν είναι ενδεικτικοί του φύλου αγάπη μου....σε λίγο καιρό θα σου πει ο γιατρός σου με σιγουριά!

@silverstar καλώς μας ήρθες και εύχομαι να σου περάσουν όλα και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου! Οι μπαμπάδες ότι και να ακούσουν το ίδιο χαρούμενοι είναι....πίστεψε με! Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, ονειρεύονταν αγόρι, μόλις του είπα κορίτσι....μόνο που δεν τα έκανε από την χαρά του. Και όλη μέρα τον είχα σπίτι....η κόρη μου και η κόρη μου....λες και άλλος δεν κανείς δεν θα έκανε κόρη!

Έτσι πιστεύω κι εγώ, κι εμένα λέει "ε λίγο περισσότερο θα ήθελα αγόρι" αλλά προχτές που κοιτούσαμε κάτι μωρουδιακά λέει "το ροζ να δούμε!!", κατα βάθος πιστεύω ό,τι και να είναι το ίδιο θα χαρεί, το ίδιο κι εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ babybaby & ditaki!

στις πριν 2 ώρες, ο/η babybaby είπε:

 

Έχω μια απορία καιρό τώρα κι αν θέλεις απαντάς. Όσα κορίτσια είχατε παλλίνδρομη σε προχωρημένη σχετικά εβδομάδα (10η) όπως εσύ, όλα ήταν απολύτως φυσιολογικά ως τότε; Η χοριακή διπλασιαζόταν/τριπλασιαζόταν κανονικά κάθε 2 24ωρα στην αρχή, όσες φορές πήγατε για υπέρηχο το έμβρυο αναπτυσσόταν κανονικότατα σύμφωνα με την εβδομάδα του, είχατε ακούσει κανονικά καρδούλα, είχατε κανονικά όλα τα σημάδια - αναγούλες, ανορεξία κτλ; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά το έχω απορία... Διαβάζω για παλλίνδρομες και φοβάμαι...

Η αλήθεια είναι ότι η εγκυμοσύνη με είχε βρει σε περίοδο διακοπών και δεν είχα προλάβει να δω πολλά. Είχα κάνει αρχικά μία χοριακή όπου είχε δείξει φυσιολογικές τιμές για έμβρυο 3 εβδομάδων που ήταν τότε, και μετά συνέχισα κανονικά τις διακοπές μου. Όταν πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό για υπέρηχο ήμουν ήδη 9 εβδομάδων, είχαμε ακούσει καρδούλα και μου είχε πει ότι ήταν όλα οκ, εκτός από μία μικρή αποκόλληση. Μου είχε δώσει τότε utrogestan, φυλλικό οξύ και μαγνήσιο, όπως και το πρώτο πακέτο των προγεννητικών εξετάσεων, τις οποίες όμως δεν πρόλαβα να κάνω. Είχα αρχίσει να παίρνω τα χάπια που μου έδωσε, ίσως λίγο απρόσεχτα γιατί όταν έπρεπε να τα πάρω τα έπαιρνα όλα μαζί το ένα μετά το άλλο χωρίς κενά, τώρα είμαι πολύ πιο προσεκτική, αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Τα άρχισα λοιπόν τη μέρα που ακούσαμε καρδούλα, και μετά από 5 μέρες που ξαναβρέθηκα με το γιατρό έμαθα εντελώς ξαφνικά ότι το έμβρυο είχε σβήσει, περίπου πριν 3-4 μέρες, δηλαδή περίπου όταν άρχισα τα χάπια. Αλλά όλοι λένε ότι αυτό δεν έχει να κάνει κι ότι απλά ήταν να γίνει. Δεν είχα ούτε αίμα ούτε κανένα απολύτως σύμπτωμα, γι'αυτό και αυτές οι "αθόρυβες" παλίνδρομες είναι μεγάλο σοκ. Α, και μου είπε ότι η αποκόλληση είχε βελτιωθεί ήδη παίρνοντας τα utrogestan για 5 μέρες κι ότι είχε πλέον μείνει ελάχιστη, αλλά ανεξάρτητα από αυτό το έμβρυο παλινδρόμησε. Αναγούλες είχα πολύ ελάχιστες σε εκείνη την εγκυμοσύνη, χωρίς καθόλου εμετούς, είχα όμως παρατηρήσει ότι ενώ είχα πάθει την παλίνδρομη και δεν το γνώριζα ακόμα, έστω κι αυτές οι ελαφριές μου αναγούλες είχαν όντως εξαλειφθεί. Ενώ σ'αυτήν την εγκυμοσύνη υπέφερα αρκετά από αυτά, καταλαβαίνεις όμως γιατί χαίρομαι που τις έχω κι ας υποφέρω, είναι σημάδι ότι όλα συνεχίζονται κανονικά. Υπάρχει γενικώς μία άποψη ότι η εγκυμοσύνη με αναγούλες είναι γερή εγκυμοσύνη, αλλά και πάλι αυτό μπορεί να είναι και μύθος, αφού υπάρχουν και γυναίκες που δεν υπέφεραν τόσο και πάλι γέννησαν κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολυ, ήσουν κατατοπιστικότατη! Κι εγώ προσπαθώ να χαίρομαι για τις αναγούλες μου (εμετούς δεν κάνω αλλά από αναγουλες αλλα τίποτα!), να σκέφτομαι ότι είναι καλό που υπάρχουν! Τι άγχος αυτό βρε παιδί μου κάθε φορά που πάω για υπέρηχο να προσεύχομαι "κάνε Θεέ μου να είναι καλά, κάνε να μην έχει συμβεί κάτι και δεν έχω καταλάβει τίποτα"... Ξέρω δεν πρέπει να ζω με αυτό το άγχος αλλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Με τ καλό τα μωράκια σας!

Γράφω για τις κοπέλες π δ έχουν συμπτώματα να μην αγχώνονται. Εγώ δ είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα σε όλη μ την εγκυμοσύνη! Κ τ εύχομαι σε όλες σας να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες να τις απολαύσετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Γεια σας κοριτσια! Με τ καλό τα μωράκια σας!

Γράφω για τις κοπέλες π δ έχουν συμπτώματα να μην αγχώνονται. Εγώ δ είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα σε όλη μ την εγκυμοσύνη! Κ τ εύχομαι σε όλες σας να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες να τις απολαύσετε.

Αυτό που είπες είναι τόσο ανακουφιστικό!! Και εγώ δεν έχω συμπτώματα είμαι στην 10η εβδομάδα, ακόμα δεν έχω ακούσει καρδιά ούτε έχω δει έμβρυο γιατί έκανα έναν υπέρηχο στην έκτη εβδομάδα κ είδαμε μόνο τον σάκο και τώρα θα πάω μεθαύριο στον γιατρό μου πρώτη φορά να δω τι θα αντικρίσω  στον πολυπόθητο υπέρηχο! Τόσες εβδομάδες ζω με το άγχος κάθε μέρα Αν είναι όλα καλά γιατί δεν έχω εμετούς αναγούλες ζαλάδες ναυτίες που παραπονιούνται εδω όλα τα κορίτσια.. μόνο κάτι καούρες έχω και τίποτα παραπάνω! Ελπίζω λοιπόν να είναι όλα καλά κ να δω το μωράκι μου κ γω μεθαύριο! Ευχομαι να πηγαίνουν όλα καλά σε όλες και να μην τρώει το άγχος όλες τις μέλλουσες μανούλες όπως εμενα όλη την ώρα δεν είναι καλό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Συγχαρητήρια @beauty bunny με το καλό! Ούτε εμείς μετρήσαμε παλμούς, βασικά ο γιατρός δεν ήθελε καν να βάλει ντόπλερ να την ακούσουμε, μόνο την είδαμε που πήγαινε σαν τρελή, αλλά τώρα στις 30/1 που έχω ραντεβού (θα είμαι στη 10η εβδομάδα) είπε θα την ακούσουμε κανονικά.

Ρε κορίτσια κάτι άλλο με έχει προβληματίσει. Την πρώτη φορά που πήγα για υπέρηχο ημερολογιακά εγώ ήμουν 6+2 και το μωρό βγήκε στις μετρήσεις 6+4. Λέει ο γιατρός οκ κανένα θέμα για 2 μέρες σιγά το πράγμα, κι εδώ που το είχα συζητήσει μου λένε τα κορίτσια μπορεί να έγινε νωρίτερα η σύλληψη κτλ. Τη δεύτερη όμως φορά που πήγαμε (εκείνη την ώρα δεν είπαμε κάτι) ήμουν 7+2 και λογικά έπρεπε να είναι 7+4, αλλά σήμερα μου έστειλε τον υπέρηχο και γράφει ότι μετρήθηκε για 7+6. Τι γίνεται; Πώς μεγαλώνει έτσι; Εντάξει την πρώτη φορά, αλλά μετά νόμιζα ότι θ ακολουθεί πάντα σα 2 μέρες μεγαλύτερο... Γνωρίζει καμία;

Μη σε ανησυχεί αυτό. Εδώ εμένα έδειξε κ τις δυο φορες μικρότερο απο την ημερολογιακη και παρολα αυτα μου ειπε πως όλα πάνε τέλεια. Λεει πως εξαλλου ειχα και μεγαλο κυκλο (μάλλον θα εννοεί πως έγινε πιο αργά η σύλληψη). 6+2 ημουν στον πρωτο, με έδειξε 6+0 και χθες ήμουν 9+2 και έδειξε 8+5. Άσε που μου είπε πως η οριστική ΠΗΤ θα βγει στην αυχενική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλες κορίτσια, περιμένω την αυχενική από βδομάδα για να σας γράψω τα νέα μου, προς το παρόν να σας πω μόνο να μην αγχώνεστε δε βοηθάει σε τίποτα.

Εγώ δεν έχω κάνει ούτε μια χοριακή, ούτε ποτέ μου τη ζήτησε ο γιατρός, ούτε από μόνη μου πήρα πρωτοβουλία να την κάνω. Πηγαίνω στα ραντεβού μου κάθε 10 - 15 μέρες κάνουμε τον υπέρηχο και ντόπλερ και προχωράμε έτσι. Όλα πάνε καλά, δεν προσπαθώ να ερμηνεύσω τα πονάκια, τις αναγούλες, το πρήξιμο, τις αϋπνίες ως κάτι καλό ή κακό. Έχει αναστατωθεί ο οργανισμός μου αλλά προσπαθώ να το ξεχάσω ότι είμαι έγκυος αλλιώς θα τρελλαθώ. Και είναι η πρώτη μου φορά και είμαι 40 και όπως καταλαβαίνετε έχω περισσότερους λόγους να είμαι φοβισμένη από μια νέα γυναίκα. 

Δεν ασχολούμαι με νούμερα, μετρήσεις, στατιστικές γιατί θα σαλτάρω! Μη σας πω όσο λιγότερα ξέρω, τόσο καλύτερα για την ψυχική μου υγεία.. Σας φιλώ και θα τα πούμε από βδομάδα που θα σας ενημερώσω για την αυχενική! Κι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@silverstar καλωσήρθες και με το καλο!! Τα συμπτωματα πραγματικά ειναι στην καθεμία διαφορετικά.. εγώ μπήκα προχθές στη 13η βδομάδα και ξεκίνησαν οι πρωινές αδιαθεσίες και ζαλάδες... και σκέφτομαι το ίδιο "μα καλά, τωρα δεν θα έπρεπε να υποχωρούν αυτα τα συμπτωματα.."

@Σουσαμακι με το καλο κορίτσι μου!! Να έχεις έναν υπέροχο υπέρηχο μεθαύριο!!

@babybaby συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια μην ανησυχείς. Διαφοροποιήσεις υπάρχουν πάντα απ οτι εχω καταλάβει. Φαντάσου εμενα που ειμαι απο εξωσωματικη και ξέρω μέχρι και την ώρα της σύλληψης με δείχνει +2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η pika είπε:

Γεια σε όλες κορίτσια, περιμένω την αυχενική από βδομάδα για να σας γράψω τα νέα μου, προς το παρόν να σας πω μόνο να μην αγχώνεστε δε βοηθάει σε τίποτα.

Εγώ δεν έχω κάνει ούτε μια χοριακή, ούτε ποτέ μου τη ζήτησε ο γιατρός, ούτε από μόνη μου πήρα πρωτοβουλία να την κάνω. Πηγαίνω στα ραντεβού μου κάθε 10 - 15 μέρες κάνουμε τον υπέρηχο και ντόπλερ και προχωράμε έτσι. Όλα πάνε καλά, δεν προσπαθώ να ερμηνεύσω τα πονάκια, τις αναγούλες, το πρήξιμο, τις αϋπνίες ως κάτι καλό ή κακό. Έχει αναστατωθεί ο οργανισμός μου αλλά προσπαθώ να το ξεχάσω ότι είμαι έγκυος αλλιώς θα τρελλαθώ. Και είναι η πρώτη μου φορά και είμαι 40 και όπως καταλαβαίνετε έχω περισσότερους λόγους να είμαι φοβισμένη από μια νέα γυναίκα. 

Δεν ασχολούμαι με νούμερα, μετρήσεις, στατιστικές γιατί θα σαλτάρω! Μη σας πω όσο λιγότερα ξέρω, τόσο καλύτερα για την ψυχική μου υγεία.. Σας φιλώ και θα τα πούμε από βδομάδα που θα σας ενημερώσω για την αυχενική! Κι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει!!

Συγχαρητήρια @pika για τον τρόπο που διαχειρίζεσαι την εγκυμοσύνη σου. Ανεξαρτήτως ηλικίας ,θεωρώ το να αναλύουμε το παραμικρό καινούργιο μας συμβαίνει μας δημιουργεί άγχος-και αυτό από μόνο του δημιουργεί προβλήματα.

Προσπαθώ και εγώ έτσι να προσεγγίσω την εγκυμοσύνη μου!!!

Πάντως @pika θεωρώ με την ψυχραιμία που έχεις θα πάνε όλα μια χαρά.

Εύχομαι σε όλες να έχουμε ευχάριστες και τελειόμηνες εγκυμοσύνες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!! Έχω μέρες να γράψω γτ τελευταία δεν αισθάνομαι ιδιαίτερα καλα αλλά σας διαβάζω καθημερινά!!! 

@babybaby εμένα στην παλινδρομη είχαμε απο την αρχή όχι ακριβή διπλασιασμό και φτάσαμε 8η εβδομάδα χωρίς να ακούσουμε καρδιακούς παλμούς, εκει πλέον σιγουρευτηκαμε οτι πρόκειται για παλινδρομη.. Η αλήθεια είναι οτι και εγώ φοβάμαι πολύ αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά... 

Δεν μου έχουν πει ακόμα πόσο ακριβώς είμαι, βέβαια επειδή είμαι απο εξωσωματική ξέρω ακριβώς πόσο (σήμερα μπαίνω στην 9η), αλλά γενικά εγώ είμαι της άποψης οτι όσο πιο λίγα ξέρουμε τόσο καλύτερα.. Όσο πιο πολλά τόσο πιο μεγάλη η αγωνία και το άγχος.. 

Πολλα φιλιά σε όλες!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια σε αυτή την εγκυμοσύνη σου, με το καλό!!!

Έχω μια απορία καιρό τώρα κι αν θέλεις απαντάς. Όσα κορίτσια είχατε παλλίνδρομη σε προχωρημένη σχετικά εβδομάδα (10η) όπως εσύ, όλα ήταν απολύτως φυσιολογικά ως τότε; Η χοριακή διπλασιαζόταν/τριπλασιαζόταν κανονικά κάθε 2 24ωρα στην αρχή, όσες φορές πήγατε για υπέρηχο το έμβρυο αναπτυσσόταν κανονικότατα σύμφωνα με την εβδομάδα του, είχατε ακούσει κανονικά καρδούλα, είχατε κανονικά όλα τα σημάδια - αναγούλες, ανορεξία κτλ; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά το έχω απορία... Διαβάζω για παλλίνδρομες και φοβάμαι...

εγω σε ολες τις παλινδρομες που η δευτερη εφτασε 11 εβδομαδα ολα ηταν φυσιολογικα.....βεβαια δεν κανεις συνεχεια χοριακες......αν κανεις 3 συνηθως δεν κανεις αλλες.......ΜΗΝ σκεφτεσαι αρνητικα ομως.....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

@antzy9 σε τι αποδόθηκαν οι παλινδρομες; Μάθατε τον λόγο; Αρχίζω και τρομάζω.....

εχω κανει τα παντα....δεν βρηκαμε τιποτα..κ σε δημοσιο νοσοκομειο κ προσφατα σε ιδιωτες γιατρους....για αυτο θα προχωρησω σε προεμφυτευτικο.....περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω διεγερση.....ισως φταιει η ποιοτητα ωαριων..η εγω παλι σκεφτομαι μηπως με πιανει θρομβοφιλια κυησης κατι που δεν μπορω να δω τωρα....γιατι μπορει την τριτη φορα να εκανα αντιπηκτικες αλλα η αιματολογος μου ειπε οτι αυτες ειναι για την μητερα..για το εμβρυο ειναι το σαλοσπιρ το οποιο δεν επαιρνα..το μονο επιβαρυντικο ειναι η ηλικια μου....απο ΑΜΗ εχω καλη...πολυ καλυτερη απο το μεσο ορο για ηλικια 40+......αλλα να σκεφτεσαι παντα θετικα....η καθε μια μας εχει τη δικη της ξεχωριστη ιστορια....με το καλο....και μη τρομαζεις...επικεντρωσου στο στοχο σου...κ θα σου φερω ενα πχ......οταν δεν ανεβηκε ικανοποιητικα την πρωτη φορα η χοριακη τρελαθηκα..κ οταν το ακουω μεσα μου πιστευω τα χειροτερα...ομως διαβαζω κοριτσια εδω μεσα χωρις ικανοποιητικο ρυθμο αυξησης αλλα ολα πηγαν τελεια!!!!οπως θα γινει κ με σενα,,,,,,χαλαρωσε.οσο μπορεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@antzy9 λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου, εγώ μια έχω περάσει και τρέμω στην ιδέα οτι μπορεί να μου ξανασυμβεί! Δεν κάνατε βιοψία εμβρύου στις παλινδρομες που είχες; Εγώ δεν μπόρεσα να κάνω γτ είχα φυσική αποβολή αλλά τώρα κάνω αντιπηκτική κάθε μέρα εφόσον οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν βγήκαν εντελώς καθαρές, είχα 3-4 μεταλλάξεις σε κάποια γονιδια!! Εύχομαι να έχεις πολύ σύντομα ενα, δυο, τρία ή όσα μωράκια θελεις στην αγκαλιά σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην πρωτη καναμε καρυοτυπο...φυσιολογικος!!

στην δευτερη καναμε ιστολογικη..μας ειπαν χρωμοσωμιακες

στην τριτη αποφασισα να παρω χαπι κ οχι αποξεση....οποτε δεν υπηρχε υλικο για εξεταση

ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ,,,,,,,ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!!!!!!!!!Κ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ......ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Δεν υπάρχει λόγος για άγχος...μόνο κακό σε μας κάνουμε!

Εγώ πιστεύω ότι οι παλίνδρομες αν είναι να γίνουν, δεν φταίει κάτι που έκανε ή δεν έκανε η μαμά. Είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση αλλά δεν σημαίνει ότι αν γίνει μια φορά θα ξαναγίνει. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

Θετική σκέψη λοιπόν και για της εγκυούλες μας και για τις μέλουσες εγκυούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...