Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια. @Mariloux εγω ειχα βιαστει να την κανω στο λαικο κ ειχα πληρωσει 130ευρω. Τωρα πια νομιζω συνταγογραφειται κ δ πληρωνειςωκατι. Για την καρδουλα δ πειραζει τη βλεπεις που παει σαν τρελη ετσι κι αλλιως! Θα την ακουσω σε 3 βδομαδες! Χαιρομαι πολυ για ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@peacock μου απ'οτι μου είπαν αυτή που γράφεται περιέχει ένα μικρό ποσοστό των μεταλλάξεων και όχι όλο!! 

@The Baby To Be όσοι έχω ρωτήσει μέχρι τώρα μου λένε πως δεν γράφεται η κυστικη ίνωση παράνομο ένα μικρό ποσοστό μεταλλάξεων.. Όσο πιο πολλές μεταλλάξεις θελεις να ελέγξεις τόσο πιο πολύ ανεβαίνει το κόστος, για το 75% μου ζήτησαν 80€ για το 95% 140€ και για το 100% 270€.. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι να κάνω όλο το πακέτο, τόσα και τόσα λεφτά πετάμε σε χαζομάρες στην υγεία των μωρών μας θα τσιγκουνευτούμε;

@pika μου σε καταλαβαίνω απόλυτα, χθες δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα ενώ νύσταζα και τρελάθηκα, με έπιασαν τα νεύρα μου!! Όλο τη μέρα σήμερα εν τω μεταξύ κουτουλουσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux ο εξωσωματικος δε μου ανέφερε καν αυτη την εξεταση. Οταν πήγα στον παλιό γυναικολόγο μου μου την έγραψε συμπληρωματικά και μάλιστα μου τόνισε οτι ειναι σημαντική...

Τωρα... διαβάζω εδώ στα αποτελέσματα μου οτι η εξεταση που έκανα εγώ αφορά στη μετάλλαξη ΔF508 που ειναι η πιο συνήθης στην Ελλάδα (54% των πασχόντων του ελληνικού πληθυσμού έχουν την συγκεκριμένη μετάλλαξη). Επισης γράφει οτι υπάρχουν περίπου 1600!! μεταλλάξεις με διαφορετική βαρύτητα...

Ελπιζω τα παραπάνω να βοηθανε κάπως.. 

Αν σε κανει να νοιωθεις πιο σίγουρη κάνε τη συνολική εξεταση, έχεις δίκιο δεν κανει να τσιγγουνευομαστε για τέτοια θέματα. Μάλιστα, με βάζεις κι εμένα σε σκέψεις, θα συζητήσω με το γιατρό μου μήπως να κανω κι εγώ συμπληρωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@The Baby To Be μολις ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε οτι και αυτό που έχεις κάνει εσύ αρκεί, δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα παραπάνω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux ωραία, καλο αυτο! Ο γιατρος ειναι ο κατάλληλος να σε βγάλει κι εσένα απο το δίλλημα. 

Χαχα.. εχω μπει σε ενα τριπάκι τωρα.. εχω πάρει ολα τα αποτελέσματα του προγεννητικού ελέγχου και διαβάζω με λεπτομέρεια τα αποτελέσματα.. περνάει και η ώρα!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσια που ακούσατε καρδούλες! Πολύ χαίρομαι για εσάς. Μακάρι να γίνει το ίδιο και με εμάς σε μια εβδομάδα που θα πάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι  @Mariloux μου το ξερω νομιζω ειναι οι μεταλλαξη ππυ συναντάμε πιο συχνα στην Ελλάδα. Εγω ειχα κανει με το 99,6% των μεταλλαξεων 185 ευρω το ειχα βρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elenian είπε:

Όσο για καρότσι @ditaki ανάλογα βεβαια με τα οικονομικά σου, κοιτά το inglesina. Αξίζει. Πολυ καλο!Και τα carello ειναι καλα! 

 

Είμαι ανάμεσα INGLESINA ESPRESSO, INGLESINA ZIPPY LIGTH, CAM CURVI και CHICCO SIMPLICITY. Θέλω αυτή τη φορά να είναι ελαφρύ, μικρό και να κλείνει εύκολα. Το πρώτο που μου είχαν δώσει ήταν μεγάλο, άνετο καρότσι αλλά πολύ βαρύ και δεν έκλεινε με το ένα χέρι και ζοριζόμουν πολύ πάνω κάτω στην σκάλα του σπιτιού κάθε μέρα.

@Rena28 σε καταλαβαίνω, είναι 19 μηνών γεμάτη ενέργεια και όρεξη και θέλω τις ώρες που ήμαστε μαζί να περνάμε όμορφα, αλλά πραγματικά κάποιες φορές απλά νοιώθω τόσο κουρασμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny μια χαρα θα τη δεις κι εσυ την καρδουλα σας και θα τρελαθεις απο τη χαρα σου οπως εμεις!!!

@Mariloux εγω στο λαικο ειχα κανει για το 97% των μεταλλαξεων με τα 130€. Δε ηξερα οτι αυτη που συνταγογραφουν ειναι μονο για μια μεταλλαξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Καλημέρα!!! Και εμείς χθες είχαμε πολύ αργα το ραντεβού και μας καθυστέρησαν κιολας αλλά ακούσαμε δυο όμορφες καρδουλες να χτυπάνε!!! ❤❤ Μου έδωσε ο γιατρός να κάνω προγεννητικό έλεγχο & έλεγχο για κυστική ίνωση!! Γνωρίζει κάποια κοπέλα για αυτήν την εξέταση; Εσείς την έχετε κάνει; 

Συγχαρητηρια κοριτσαρε!! Λοιπον, για την κυστικη ινωση μπορουν να σου γραψουν να κανεις την εξεταση αλλα ειναι μονο για τα 2-3 πιο κοινα γονιδια.. Υπαρχουν καποια κενρα, που κανουν σε λθγα περισσοτερα γονιδια με 40 περιπου ευρω (ψαξ τα στο ιντερνετ γιατι δε τα θυμαμαι). Αν θελεις να τα κανεις ολα πηγαινε καλυτερα σε νσοκομεια που το κανουν (100-150 κοστιζουν) γιατι στα μικροβιολογικα ειναι ακομα πιο ακριβα..

Οσο για το λαικο, φυσικα κ ειναι η καλυτερη επιλογη, ειναι δωρεαν κ εξεταζον τα παντα... μονο που ειναι σχεδον απιθανο να βρεις συντομο ραντεβου. Εγω πηρα τηλ 2 μηνων κ μου το κλεισαν στον 5ο οπου δεν υπαρχει νοημα.. Μπορεις ομως να τους πιεσεις λιγο στο τηλ, να πεις φυσικα οτι εισαι εγκυος κ πρεπει να εξεταστεις μεχρι 13η βδομαδα. Επσης πες οτι στο εχεις πολυ κοντινο συγγενη, φορεα κυστικης ινωσης..

Καλη πορεια σε σενα κ στα ζουζουνακια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Συγχαρητηρια κοριτσαρε!! Λοιπον, για την κυστικη ινωση μπορουν να σου γραψουν να κανεις την εξεταση αλλα ειναι μονο για τα 2-3 πιο κοινα γονιδια.. Υπαρχουν καποια κενρα, που κανουν σε λθγα περισσοτερα γονιδια με 40 περιπου ευρω (ψαξ τα στο ιντερνετ γιατι δε τα θυμαμαι). Αν θελεις να τα κανεις ολα πηγαινε καλυτερα σε νσοκομεια που το κανουν (100-150 κοστιζουν) γιατι στα μικροβιολογικα ειναι ακομα πιο ακριβα..

Οσο για το λαικο, φυσικα κ ειναι η καλυτερη επιλογη, ειναι δωρεαν κ εξεταζον τα παντα... μονο που ειναι σχεδον απιθανο να βρεις συντομο ραντεβου. Εγω πηρα τηλ 2 μηνων κ μου το κλεισαν στον 5ο οπου δεν υπαρχει νοημα.. Μπορεις ομως να τους πιεσεις λιγο στο τηλ, να πεις φυσικα οτι εισαι εγκυος κ πρεπει να εξεταστεις μεχρι 13η βδομαδα. Επσης πες οτι στο εχεις πολυ κοντινο συγγενη, φορεα κυστικης ινωσης..

Καλη πορεια σε σενα κ στα ζουζουνακια σου!!

Τωρα εχει γινει δωρεαν στο λαικο; γιατι εγω πριν το καλοκαιρι ειχα πληρωσει 130 ευρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Τωρα εχει γινει δωρεαν στο λαικο; γιατι εγω πριν το καλοκαιρι ειχα πληρωσει 130 ευρω.

 Μαλλον θα ειχες κλεισει απογευματινο. Κι εγω το καλοκαιρι ειχα κλεισει πρωινο δωρεαν. Ειναι οπως καποια νοσοκομεια που στα πρωινα εχεις αναμονη κατι........μηνες ενω στα απογευματινα που πληρωνεις τα κανεις αμεσως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Οχι πρωι ειχα παει, μαλιστα μου ειχαν πει οτι γινεται μονο Τεταρτη 11:00 και ειχε μαζεμενα πολλα ζευγαρια τοτε. Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως ειχα παει λιγο παλιοτερα κι οχι το καλοκαιρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ellie TrueLucky για πες μας τι βήματα έχεις κάνει μέχρι τώρα και πώς είσαι; 

Οι υπόλοιπες πως τα πάτε; Εμένα συνεχίζονται οι ζαλάδες κ τη βγάζω ξάπλα. Έχω σκυλοβαρεθεί κ δεν ξέρω αν όσο ξαπλώνω τόσο περισσότερο το χειροτερεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλες και καλό σ/κ! προς το παρόν χαλαρώνω στο λαπτοπ ψάχνοντας κουρέματα και πληροφορίες για βαφές και κατέληξα να μπερδευτώ χειρότερα και να γεμίσω ενοχές πριν ακόμα κάνω ο,τιδήποτε.. τελοσπάντων.
@The Baby To Be θα μπαίνω πιο συχνά να σας τα λέω μόνο εσείς με καταλαβαίνετε!
@ditaki να πω την αλήθεια νυστάζω το απόγευμα και αποφεύγω να κοιμηθώ και κάνω δουλειές για να καταφέρω να πετύχω τον πολυπόθητο βραδυνό ύπνο..
@elenian μία από τα ίδια, εγώ ξυπνάω στις 2 το μάτι γαρίδα ως τις 6 -7 το πρωί.. με ναυτία, αναγούλες που δεν καταλήγουν σε εμετό, νευρικότητα, πονοκέφαλο δε μπορώ ούτε ταινία να δω ούτε να διαβάσω, πονάνε τα μάτια και ζαλίζομαι. Κάνω βόλτες μες το σπίτι και με πιάνουν τα κλάματα, απελπισία..
@Mariloux εύχομαι να ήταν προσωρινό, μία νύχτα και τέλος, να μη σου ξανασυμβεί!
@Ellie TrueLucky καλωσήρθες, με το καλό κι εσύ!

Θα ζητήσω κι εγώ από το γιατρό μου να με ενημερώσει για την εξέταση κυστικής ίνωσης, στον προγεννητικό δεν μου την έβαλε, ούτε είχα ιδέα ότι υπάρχει αυτή η εξέταση! Σας ευχαριστώ πολύ όλες και για την υποστήριξη και για τις πληροφορίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κι εγώ ξάπλα λόγω της αποκόλλησης και εχω κουραστεί απο το καθισιό... τις τελευταίες μερες εχω διάφορα στομαχικά, καούρες, ανακατωσουρες αλλα νομίζω οτι ειναι επειδή  τρωω και ξαπλώνω κατευθείαν. Αρχίζω να πιστεύω οτι η ξάπλα βοηθάει σε κάποια πράγματα, αλλα μας επιβαρύνει σε αλλα..

Κατα τ αλλα, ανυπομονώ για την Πέμπτη που έχουμε αυχενική... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ellie TrueLucky είπε:

Γεια σας!Αν πάνε όλα καλά και εγώ μέχρι τέλος Αυγούστου!

Καλωσήρθες στην παρέα Ellie!! Με το καλο!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny Την 2η μέρα καθυστέρησης έκανα β-χοριάκή και ήταν 220.Μετά απο 2 μέρες άλλη μια και ήταν 590!Την Τετάρτη έχω ραντεβού για να ακούσουμε καρδούλα και να δούμε το μωρό!!!Εσείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

Καλωσήρθες στην παρέα Ellie!! Με το καλο!! ❤️❤️

Καλώς σας βρήκα!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες @Ellie TrueLucky και με το καλό το βρεφάκι σου!!

Κορίτσια κι εγώ συνεχίζω στην ίδια κατάσταση, όλη μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ ναυτία και τάση για εμετό, νιώθω όμως τυχερή που δεν κάνω εμετούς τουλάχιστον, κατα τ' άλλα το βράδυ κοιμάμαι (ξυπνάω 5-6 φορές αλλά με ξαναπαίρνει ύπνος ευτυχώς) με 2 μεγάλες μαξιλάρες όρθια επί της ουσίας...

Ανυπομονώ να περάσει το 1ο τρίμηνο και μακάρι να περάσουν κι αυτά μαζί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @Ellie TrueLucky . Εγώ δεύτερη μέρα καθυστέρησης χοριακή 240. Πρώτο ραντεβού 11 μέρες μετά, είδαμε σάκο. Έχω την Παρασκευή ξανά ραντεβού για καρδούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε !!!περνάει ο καιρός σα νεράκι  θα περάσει κ το 1ο τρίμηνο !!!!Και το 2ο....κ ξαφνικά να τα τα μπεμπε ουα....Τα νέα μου είδαμε και τη 2η μπε μπα μας !!!Ναι είναι κ αυτο κορίτσι !!!δραστήριο όπως τη μεγάλη δε σταματούσε να κινείται στ υπερηχο τώρα τ νιώθω κ πρωινά εκτός τ ήσυχα βραδια...ειμαι 15η προς 16η...κ παρόλο π έχω πρόσθιο πλακουντ α όπως κ στο 1ο παιδί κάνει πάρτυ δηλ υπάρχει δραστηριότητα !!!(λένε ότι στον πρόσθιο πλακούντα δε νιώθεις τα μωρά καλά ...αλλος ένας μύθος..) πέρα από υπνηλία ...εχω επανέλθει πλήρως δεν ειμαι τ ζόμπι του 1ου τριμήνου .επόμενο ραντεβού 1 Φεβρουαρίου..φιλια σε όλες !!!καλή Κυριακή!!!κ ας βρεχει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

@Rena28 μου με το καλό λοιπόν η κούκλα σου...άντε τα γλίτωσες τα ψώνια! Πόσο ωραία η αίσθηση να νοιώθεις το μωρό...

Εγώ ανυπομονώ για την Πέμπτη....έχω αυχενική!

Δεν μου λέτε έχει ή είχε καμία αίμα στην μύτη και πόνο πίσω και αριστερά στην πλάτη? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...