Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η silverstar είπε:

Κι εγώ γέννησα χθες. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ δυστυχώς, αλλά τέλος καλό όλα καλά κι έχω τώρα ένα χαριτωμένο αγοράκι 3490 gr. Ήμουν λίγο άτυχη γιατί καταρχάς θα πήγαινα με πρόκληση, ήμουν 40 & 4 ημερολογιακά. Έτυχε κι έσπασαν μόνα τους τα νερά με την πρώτη εξέταση που μου έκαναν από κάτω, αλλά από κει και πέρα όλα εκτυλίσσονταν με ταχύτητα χελώνας. Μου έκαναν πρόκληση, στην οποία οι πόνοι πρέπει να είναι πιο επώδυνοι από τους φυσικούς, αλλά η διαστολή μου είχε κολλήσει στο 5 και το μωρό συνέχιζε να είναι ψηλά. Πέρασα έτσι ένα μαρτυρικό 12ωρο με τεχνητούς πόνους καθώς ο γιατρός μου ήταν αποφασισμένος να το προσπαθήσει μέχρι τέλους και τελικά όλα τσάμπα, δεν άλλαζε κάτι και μπήκα για καισαρική. Είχα ξεκινήσει 7 το πρωί και η καισαρική έγινε στις 8 το βράδυ με επισκληρίδιο. Αλλά μιάς και είχα πονέσει πολύ όλη την ημέρα την είδα σαν σωτηρία, και όντως ήταν μία πολύ ωραία εμπειρία που νιώθεις τα πάντα εκτός από τον πόνο.  Για κάθε γυναίκα βέβαια η εμπειρία της γέννας είναι διαφορετική, αλλά αν είναι να ταλαιπωρηθείς πολύ όπως εγώ, λέω ότι το καλύτερο είναι ή καισαρική ή φυσιολογική γέννα με επισκληρίδιο. Ο άντρας μου εν τω μεταξύ έχει θυμώσει και κατηγορεί τον γιατρό που με άφησε να υποφέρω για 12 ώρες, αλλά εγώ νομίζω ότι έκανε ό,τι μπορούσε. 

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες και να μην ταλαιπωρηθεί καμία σας! Πράγματι όταν κρατάς το μωρό σου αγκαλιά όλα τα άλλα ξεχνιούνται.

 

 

Αγάπη μου να σου ζήσει το ααγοράκι σ να είναι γερός κ καλοτυχος. Σημασία έχει οτι ολα πήγαν καλα. Καλα έκανε ο γιατρός σου και το προσπάθησε, τουλάχιστον τώρα ξέρεις οτι έκανες ότι μπορούσες. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι ??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@silverstar Να σου ζήσει το αγοράκι σου να είναι γερό και τυχερό στην ζωή του!

 

Παίρνοντας το μωρό σου Στην αγκαλιά είμαι σίγουρη ότι τα ξέχασες όλα!

 

 

Και εγώ αυτό περιμένω!

 

Σήμερα μπήκα στην 36 εβδ αλλά απο την Δευτέρα νοσηλεύομαι λόγω μειωμένων υγρών κ συσπάσεων .Θα μήνω μέσα μεχρι να γεννήσω!

Οπότε Υπάρχουν και χειρότερα ,το λέω για να πέρνουμε δύναμή όλες οι εγκυμονούσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@silverstar να σου ζήσει κοριτσι μου.. και εγω τόσο έκανα στην πρώτη κόρη μου. Πρόκληση έκανα στις 10 το βράδυ και μεχρι της 10 το πρωί είχαν αρχίσει οι πόνοι και εν τέλη γέννησα 11:15 το βράδυ την μπουμπου μου φυσιολογικά αλλα κατα της 6-7 είχα ζητήσει επισκληριδιο για να μην κάνω καισαρική.. έκανες οτι καλύτερο μπορούσες αυτο να σκέφτεσαι και εχεις έναν υγιέστατο μπέμπη!!! Εύχομαι καλή ανάρρωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

@Σπουργιτακι περαστικά σου εύχομαι ολα να πανε καλα!!! Πως το έπαθες αυτο σου είπαν?

Ευχαριστώ πολύ!

Από υπερβολική κούραση, μάλλον υπερεκτίμησα τις δυνάμεις μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Σπουργιτακι είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Από υπερβολική κούραση, μάλλον υπερεκτίμησα τις δυνάμεις μου.

Περαστικά σου κοριτσι μου... ξάπλα τωρα και θα έρθει και το νινι και είσαι τελεια!!! 

Βρε κορίτσια εμενα κάθεται όλο στραβά στην κοιλιά μου η μπεμπα χαχα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@silverstar κοριτσι μου να σας ζήσει!!!! Καλοτυχος ο μάγκας κ όση ταλαιπωρία σου έδωσε για να βγει ειμαι σίγουρη πως σε ανταμείβει ηδη με αλλη τόση ευτυχία!!! Να ειναι γερός δυνατός να τον χαίρεστε!

πως εισαι εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σπουργιτακι ξαπλα τωρα ξεκούραση κ να εχεις εναν ομορφο τοκετό εύχομαι με οσο λιγότερη ταλαιπωρία !!! Για καλο ειναι, ψύχραιμα κ ξεκουρασουυυυυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κορίτσια, όντως όλα αξίζουν για τα γλυκούλια που έρχονται κι εύχομαι να τα κρατήσετε όλες σύντομα υγιέστατα στην αγκαλιά σας. Αναρωτιέμαι αν γέννησε και η Tatouska, ήμασταν σχεδόν στις ίδιες μέρες.

Nicolvall, είμαι πολύ καλά σ'ευχαριστώ! Οκ, υπάρχουν κάποιοι πόνοι από την επέμβαση, κυρίως μυικά τραβήγματα χαμηλά, αλλά με τα παυσίπονα μια χαρά, και περπάτησα κανονικά το επόμενο πρωί. Η χαρά και η ευθύνη για τον μπέμπη σε σπρώχνουν άλλωστε προς γρήγορη ανάρρωση. Αλλά πραγματικά, δεν συγκρίνονται οι μετεγχειρητικοί πόνοι με τις ωδίνες του τοκετού, εκεί τα είδα όλα. Και δεξιά αριστερά άκουγες γυναίκες να ουρλιάζουν, ενώ το περίεργο ήταν που οι γιατροί τους τους ούρλιαζαν επίσης να συμμορφωθούν, δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση!Φαντάζομαι στα ιδιωτικά δεν κάνουν έτσι, εγώ γέννησα σε δημόσιο. Πάντως πλέον νιώθω μεγάλο θαυμασμό για όσες γεννάνε φυσικά χωρίς επισκληρίδιο, εγώ νιώθω ότι δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ! Τώρα καταλαβαίνω κι ένα μεγάλο πλεονέκτημα των ιδιωτικών στις φυσικές γέννες και είναι ακριβώς αυτό, η εγγυημένη επισκληρίδιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 
@silverstar Η @tatouska γέννησε ναι ! Εχει αρκετές μέρες βέβαια!! Αντε σιγα σιγα να παίρνουμε σειρα όλες κ να πάνε όλα καλά για όλες! ?
Είσαι σε δημόσιο άρα έχεις το μωράκι όλη μέρα μαζι σου..πως είναι αυτή η εμπειρια; Τα καταφέρνεις λόγω πόνων κτλ.. ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι κ εγω να επιλέξω να εχω τον μπέμπη μέσα μαζι μου αλλα στην περίπτωση καισαρικής φοβαμαι μηπως δεν τα καταφέρνω σωστα 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@silverstar να σου ζήσει!! Γερό και τυχερό να είναι ? καλή επιστροφή στο σπίτι! 

Με το καλό οι υπόλοιπες!!! 

@NicolVall Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα το μωρό 24/24 (σε δημόσιο και εγώ) και ενώ το φοβόμουν πολύ δεν το μετάνιωσα καθόλου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marina84 είπε:

@NicolVall Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα το μωρό 24/24 (σε δημόσιο και εγώ) και ενώ το φοβόμουν πολύ δεν το μετάνιωσα καθόλου ?

Με φυσιολογικό δεν θα το σκεφτώ καν εννοειται θα τον παρω σιγουρα μαζι μου απλα επειδη ειναι ισχιακο ακομα κ φοβαμαι μηπως δεν γυρισει κ τελικα παω αναγκαστικά σε καισαρική..γι’αυτο ρωτησα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎26‎/‎7‎/‎2018 at 7:08 ΜΜ, ο/η NicolVall είπε:
 
@silverstar Η @tatouska γέννησε ναι ! Εχει αρκετές μέρες βέβαια!! Αντε σιγα σιγα να παίρνουμε σειρα όλες κ να πάνε όλα καλά για όλες! ?
Είσαι σε δημόσιο άρα έχεις το μωράκι όλη μέρα μαζι σου..πως είναι αυτή η εμπειρια; Τα καταφέρνεις λόγω πόνων κτλ.. ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι κ εγω να επιλέξω να εχω τον μπέμπη μέσα μαζι μου αλλα στην περίπτωση καισαρικής φοβαμαι μηπως δεν τα καταφέρνω σωστα 

Α ωραία, να της ζήσει! Όσο για το νοσοκομείο, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ εύκολο να φροντίζεις ένα μωράκι μετά από καισαρική. Εγώ είχα μόνο τον άντρα μου για βοήθεια, κι ακόμα κι αυτον κάποιες ώρες, όχι όλες, αρα έκανα πολλά μονη μου. Αλλά εξαρτάται την περίπτωση, αν η κατάσταση σου μετά την επέμβαση είναι γενικά καλή, είναι υποφερτο το να το φροντίζεις πονωντας λίγο. Αλλά φυσικά είναι τόσο ανακουφιστικο να το παρακολουθείς κάθε στιγμή, που όλα τα άλλα σιγά σιγά γίνονται. Πάντως αν έχεις δικό σου άνθρωπο να σε φροντίζει παρ' τον οπωσδήποτε, κάθε βοήθεια θα σε διευκολύνει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια τι κάνετε???? Εχει γεννήσει καμία???? Εγω σήμερα ειμαι 39κ 2 και ακομα ούτε πονακι!!!! Δεν θέλει να βγει με τίποτα!!! 

Εσεις????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2017 at 1:59 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Γεια σας....ποιες θα πάμε μαιευτήριο αντί για παραλία φέτος???

Εγώ είμαι 6+5 και γεννάω τέλος Ιουλίου.

 

Εγώ έχω πητ 14/9 ..δεν θα τη δω ούτε με κυάλια!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω 38+1 σημερα, επισης τιποτα. εχω καποιες συσπασουλες και πονους περιοδου αλλα μεχρι εκει.. τι λεει ο γιατρος σου; μεχρι ποτε θα περιμενει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

εγω 38+1 σημερα, επισης τιποτα. εχω καποιες συσπασουλες και πονους περιοδου αλλα μεχρι εκει.. τι λεει ο γιατρος σου; μεχρι ποτε θα περιμενει;

Είχα παει εχθές να κάνω κορδέλα και υπέρηχο και η μήτρα ειναι τελείως αδρανής δεν εχει την παραμικρή σύσπαση και ο τράχηλος δεν εχει λεπτύνει ΚΑΘΟΛΟΥ!! Μου είπε περπάτημα, ανέβασμα σκάλες, και πολυ σεξ αλλα αυτο ούτε που να το ακούσει ο άντρας μου χαχα!! Τωρα είπε να παω παλι στις 14 που ειναι η ΠΗΤ μου και αν δεν εχω γεννήσει θα πάρουμε παράταση άλλη μια εβδομάδα εφόσον ολα ειναι οκ και αν παλι δεν γεννήσω, θα κανουμε πρόκληση τοκετού!!!! Τωρα διάβαζα στο Ίντερνετ κανένα τιπ να ξεκινήσει γιατι δεν μπορω αλλο εχουν πρηστεί τα πόδια μου, εχω και την Καλλιόπη όλη μέρα τρέχω απο πίσω της!!! Και για αυτο απορώ, απο τον 7-8 μηνών η μικρή ειναι τέρμα χαμηλά και μου είπαν πρόσοχη μη γεννήσω νωρίς και τωρα γίνεται το αντίθετο... ουφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Δημητριαννα είπε:

Εγώ έχω πητ 14/9 ..δεν θα τη δω ούτε με κυάλια!!?

Άντε με το καλο κοριτσι μου!!! Υπομονηηη!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Είχα παει εχθές να κάνω κορδέλα και υπέρηχο και η μήτρα ειναι τελείως αδρανής δεν εχει την παραμικρή σύσπαση και ο τράχηλος δεν εχει λεπτύνει ΚΑΘΟΛΟΥ!! Μου είπε περπάτημα, ανέβασμα σκάλες, και πολυ σεξ αλλα αυτο ούτε που να το ακούσει ο άντρας μου χαχα!! Τωρα είπε να παω παλι στις 14 που ειναι η ΠΗΤ μου και αν δεν εχω γεννήσει θα πάρουμε παράταση άλλη μια εβδομάδα εφόσον ολα ειναι οκ και αν παλι δεν γεννήσω, θα κανουμε πρόκληση τοκετού!!!! Τωρα διάβαζα στο Ίντερνετ κανένα τιπ να ξεκινήσει γιατι δεν μπορω αλλο εχουν πρηστεί τα πόδια μου, εχω και την Καλλιόπη όλη μέρα τρέχω απο πίσω της!!! Και για αυτο απορώ, απο τον 7-8 μηνών η μικρή ειναι τέρμα χαμηλά και μου είπαν πρόσοχη μη γεννήσω νωρίς και τωρα γίνεται το αντίθετο... ουφ...

Αχ μωρε ταλαιπωρια... κανε υπομονη, θα ερθει το μωρακι σου, κι εμενα τα ιδια μου λενε αλλα και μενα αν τα δεις τα ποδια μου ειναι σε αθλια κατασταση ουτε να κουνηθω δε μπορω! κι εμενα 1 εβδομάδα μετα την ΠΗΤ θα με βαλει για προκληση αν δεν εχει ερθει μονη της, αλλα ελπιζω να ερθει!

παρεπιπτοντως τι ειναι η κορδελα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή ρε παιδί μ πρέπει να πεθάνουμε εμείς γ να ξεκινήσει ο τοκετός? Οι άντρες τίποτα δεν θα κάνουν πάλι??!! Κ ο δικός μ τα ίδια λέει γ το σεξ. Έχει πάθει κρίση ??. Πάντως υπάρχουν ασκήσεις με μπάλα πιλατες και βιντεάκια με γυμναστική. Αλλα που θα βρεις το κουράγιο να κάνεις γυμναστική. Εγω ίσα που μπορώ να περπατήσω. Εγώ βέβαια έχω λίγο ακόμα 37+2 σήμερα. Και αυριο εχω καρδιοτοκογραφο. Μάλλον αυτό εννοείς κορδέλα. Κουράγιο κορίτσια. Είμαστε κ μείς με πητ 28/8 ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby @Joy26 ναι τον καρδιοτοκογραφο εννοούσα ?

μπαλα έχουμε τέτοια που λες αλλα παιδική.. είχαν φέρει στην κόρη μου το Πάσχα με την λαμπάδα μια φουσκωτή της μίνι και εχω κάτσει μια δυο φορές!!!! Απλά ειναι λιγο μικρούλα χαχαχα 

πηγε καμία θάλασσα??? Εμεις παμε γιατι εχει καύσωνα και ειναι τελειααα φεύγει οοοολο το βάρος απο την κοιλιά μου και τρελαίνετε και η μπεμπα της αρέσει και κλωτσάει συνέχεια!! Κουράζεται και η μεγάλη και μετα μόλις γυρνάμε κάνει μπάνιο παίζει λιγο και κοιμάται οπότε με κραταει και ξεκούραστη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παιδική δεν σ κάνει σίγουρα.

Εμείς μένουμε Αθήνα πλέον και είναι λίγο δύσκολο να πάμε συχνά θάλασσα. Πήγαμε Κυριακή κ ηταν τέλεια!!! Τωρα ελπίζω να με αφήσει ο γιατρός να φύγω κανα τριήμερο για το 15αυγουστο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Joy26 είπε:

Η παιδική δεν σ κάνει σίγουρα.

Εμείς μένουμε Αθήνα πλέον και είναι λίγο δύσκολο να πάμε συχνά θάλασσα. Πήγαμε Κυριακή κ ηταν τέλεια!!! Τωρα ελπίζω να με αφήσει ο γιατρός να φύγω κανα τριήμερο για το 15αυγουστο. 

Αααα για που????? Εμεις δεν εχει διακοπές γιατι περιμένουμε οποτεεεεε ΑΣΕ που θα παω με την κοιλιά στο στόμα και ενα νήπιο!!! Θα ειμαι για γέλια γιατ8 ειναι ατίθαση και μας βγάζει το λάδι χαχα!!!

αντε να γεννήσουμε γιατι δεν αντέχω αλλο θα σκάσωωωωω 

η @Σπουργιτακι γέννησε??? Γιατι τελευταια είχε συσπάσεις και μειωμένο υγρό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για Πόρτο Χέλι πλευρά παμε εμείς. Εκεί μέναμε βασικά, τωρα μετακομίσαμε. Θα πάμε στς πεθερικά μου. Εγω δεν βολεύομαι πουθενά (εκτός απο το σπίτι της μάνας μ βέβαια ?) και λίγο το σκέφτομαι. Προσπαθώ να προσέχω κ την διατροφή μ και σίγουρα θα ξεφύγω. Απο την μια θέλω απο την άλλη ελπίζω να μας πει ο γιατρός οχι. Δεν έχω κουράγιο. Έχω βαρύνει τόσο π δεν μπορώ πλέον ούτε τα βασικά να κάνω. Την μπέμπα την νιώθω πολύ χαμηλά κ δεν μπορώ ούτε περπάτημα να κάνω ουτε καθιστή να είμαι.

Τώρα εσύ με το νήπιο τι να πω. Εύχομαι να γεννήσεις σύντομα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...