Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια @Marina84

@Mama2015 !!!

Με το καλό τα μωράκια μας!!Εγω ΠΗΤ εχω 29/08....

 

@Marina84 Ας τα λέμε και από εδώ, εγώ δεν έχω πλέον fb???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Joy26 @Σπουργιτακι καπως μαζι παμε εμεις κορίτσια! Εγω 01/09 ΠΗΤ 

Σημερα πάμε γιατρό εμείς μετά από 20 μέρες..ακομα καθε φορα που πηγαίνω με άγχος παω καλέ λες κ είμαι στο πρωτο 3μηνο.. νομιζω πως δεν θα το ξεπεράσω ποτε αυτο Ε;

εμεις πηραμε καρότσι 3σε1,ριλαξ,ολα τα ειδη προικός σεντονια κτλ ολα μας τα φορμάκια, σελτεδες λαβέτες κ παει λέγοντας. Για κούνια θα παω απο βδομαδα να παραγγείλω θελει περίπου 20μερες , επίσης απο βδομαδα παω να πρω αλλαξιερα κ μπανιερο. Ολο λεφτα λεφτα λεφτα λεφτα. Ουφ. Κοντεύουμε κ αγχώνομαι με όλα. 

Εγω απο καλλυντικά εχω παρει μονο δικα μου, κρέμα θηλων δλδ,επιθέματα στήθους,υγροσαπουνο για την ευαίσθητη περιοχή μετα την γεννα , για το μωρο θελω τον αλλο μηνα που θα δω 2 παιδιάτρους να μου πει αυτος που θα «διαλέξω» τι πρεπει να παρω. Παντως για πλύσιμο ρούχων πηρα Αρκάδι κ θα ξεκινήσω κ με ολα αυτα απο βδομαδα πλύσιμο σιδέρωμα κ τακτοποίηση. Ευτυχως σταμάτησα απο δουλεια την παρασκευη όποτε σιγα σιγα πια θα τα κανω ολα πιο ησυχα.

σαν να ειπα πολλα μου φαινεται !!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@Joy26 @Σπουργιτακι καπως μαζι παμε εμεις κορίτσια! Εγω 01/09 ΠΗΤ 

Σημερα πάμε γιατρό εμείς μετά από 20 μέρες..ακομα καθε φορα που πηγαίνω με άγχος παω καλέ λες κ είμαι στο πρωτο 3μηνο.. νομιζω πως δεν θα το ξεπεράσω ποτε αυτο Ε;

εμεις πηραμε καρότσι 3σε1,ριλαξ,ολα τα ειδη προικός σεντονια κτλ ολα μας τα φορμάκια, σελτεδες λαβέτες κ παει λέγοντας. Για κούνια θα παω απο βδομαδα να παραγγείλω θελει περίπου 20μερες , επίσης απο βδομαδα παω να πρω αλλαξιερα κ μπανιερο. Ολο λεφτα λεφτα λεφτα λεφτα. Ουφ. Κοντεύουμε κ αγχώνομαι με όλα. 

Εγω απο καλλυντικά εχω παρει μονο δικα μου, κρέμα θηλων δλδ,επιθέματα στήθους,υγροσαπουνο για την ευαίσθητη περιοχή μετα την γεννα , για το μωρο θελω τον αλλο μηνα που θα δω 2 παιδιάτρους να μου πει αυτος που θα «διαλέξω» τι πρεπει να παρω. Παντως για πλύσιμο ρούχων πηρα Αρκάδι κ θα ξεκινήσω κ με ολα αυτα απο βδομαδα πλύσιμο σιδέρωμα κ τακτοποίηση. Ευτυχως σταμάτησα απο δουλεια την παρασκευη όποτε σιγα σιγα πια θα τα κανω ολα πιο ησυχα.

σαν να ειπα πολλα μου φαινεται !!!! ?

Χαχαχα δεν πειράζει τα έβγαλες κ συ απο μεσα σου. Απλά μην αγχώνεσαι γ χαζομάρες. Τα λεφτά είναι ενα σημαντικό κομμάτι αλλα τα άλλα ολα γίνονται. Με λίγη ηρεμία κ υποστήριξη ολα γίνονται.

Εγω έχω παρει μονο το καροτσάκι της 3 σε 1 κ μεις ??. Απλα εμεις είμαστε σε πολύ μεταβατική φαση. Εκεί π νομίζαμε οτι βρήκαμε μια λύση τώρα θα αναγκαστούμε να γυρίσουμε στο χωριό. Εκεί π ήμουν στην καλύτερη φάση γτ θα μέναμε Αθήνα, είχα μπει στο σκεπτικό φτιάχνω δωμάτιο αγοράζω πράγματα παμε πάλι 10 βήματα πίσω. Κ τώρα δεν θέλω ούτε δωμάτιο να φτιάξω ουτε τίποτα. Κ νιώθω λίγο άσχημα γ το μωροο μου. Δεν είναι δίκαιο. 

Όσο γ τα σεντονακια σελτεδακια κ τέτοια δεν αγχώνομαι γτ εχω την αδερφή μ κ αυτή τα έχει φρέσκα απο την ανιψιά μου. Θα τα τελειώσω μπαμ μπαμ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κορίτσια να τα λέμε λίγο και από εδώ γτ δεν έχουν όλες fb ☺️

Ετοιμαζεστε όλες σιγά σιγά, εγώ τα έχω έτοιμα εδώ και δύο εβδομάδες και περιμένω και τον άντρα μου αύριο με το καλό που επιστρέφει από το νησί με μετάθεση και ξεκινάμε την αντίστροφη μέτρηση... 

Όντως φύγανε πολλά χρήματα αλλά τι να κάνουμε χαλάλι τους, αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές... 

Εμείς κούνια θα πάρουμε στις εκπτώσεις γτ έχουμε λικνο για τους πρώτους μήνες και μας έμεινε μόνο το καρότσι τώρα νομίζω... 

Αποφάσισα και για κρεμα θηλων και για κρεμα αλλαγής πάνας να χρησιμοποιώ κεραλοιφη και βλέπουμε... Επίσης κρεμα σώματος στο μωρό λέω να βάζω μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα γτ με την ζέστη νομίζω δεν θα της είναι και πολύ ευχάριστη εκτός βέβαια και αν κάνει ξηροδερμια... 

Παιδίατρο θα πάω και εγώ την Παρασκευή για μια πρώτη γνωριμία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλει όντως αρκετά λεφτα κορίτσια.. εγω τωρα δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω έπιπλα βρεφικά, παρα μόνο καλαθα και καρότσι γιατι δεν βγαίνει η μεγάλη απο εκει χαχα.. ούτε κάν ρουχαλάκια γιατι η μεγάλη γεννήθηκε Μάρτιο αλλα λόγω του οτι ηταν προωρακι ζύγιζε 1970γρ οπότε καταλαβαίνετε οτι ρούχα νεογέννητου μας έκαναν το καλοκαίρι, οπότε τωρα τα εχω ολα!!! 

@Marina84 επειδή της weleda ειναι βιολογικά δεν τα φοβάμαι σε νεογέννητο! Ήδη στην Καλλιόπη μου απο βρέφος της είχα μια la roche posay, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα τωρα που θα εχει και λιγότερα χημικά ?

@Σπουργιτακι @Joy26 κοντά είμαστε όλες!!!! 

Άντε να έρθει η ωρα μας επιτέλους!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall για την ευαίσθητη περιοχή μπορεις να πάρεις και ενα oxisept, ειναι στυλ μπεταντιν αλλα ειδικό για καθαρισμό μετα απο γέννα.. κανείς πλύσεις 2 φορές την ημέρα και νομίζω δεν ειναι ακριβό καθόλου! Μου το είχαν δώσει οταν γέννησα την πρώτη μου σε ιδιωτική κλινική και τωρα που θα γεννήσω σε δημόσιο, θα πάρω μονή μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Θέλει όντως αρκετά λεφτα κορίτσια.. εγω τωρα δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω έπιπλα βρεφικά, παρα μόνο καλαθα και καρότσι γιατι δεν βγαίνει η μεγάλη απο εκει χαχα.. ούτε κάν ρουχαλάκια γιατι η μεγάλη γεννήθηκε Μάρτιο αλλα λόγω του οτι ηταν προωρακι ζύγιζε 1970γρ οπότε καταλαβαίνετε οτι ρούχα νεογέννητου μας έκαναν το καλοκαίρι, οπότε τωρα τα εχω ολα!!! 

@Marina84 επειδή της weleda ειναι βιολογικά δεν τα φοβάμαι σε νεογέννητο! Ήδη στην Καλλιόπη μου απο βρέφος της είχα μια la roche posay, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα τωρα που θα εχει και λιγότερα χημικά ?

@Σπουργιτακι @Joy26 κοντά είμαστε όλες!!!! 

Άντε να έρθει η ωρα μας επιτέλους!!!!!!!

Άντε να έρθει η ωρα μας γτ αυτη η ζέστη σε συνδυασμό με το 3 τρίμηνο νομίζω οτι είναι τρελααα.

Απλά να είμαστε καλα και τα μωράκια μας επίσης. Και να γεννησουμε καλά.

Εσείς που θα γεννήσετε κορίτσια?

Εγώ στο Αλεξάνδρας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joy26 χωριο Ε; Δεν ξερω ρε κορίτσια δύσκολο στο χωριο το βλεπω απο την κουμπάρα μου αλλα κ αυτη η ζούγκλα της Αθήνας τελικα μηπως ειναι απλα μια συνήθεια.... εγω γεννάω ΙΑΣΩ. Ο γιατρός μου ηταν ΡΕΑ αλλα προσφάτως για προσωπικούς του λόγους πηγε ΙΑΣΩ όποτε μαζι κ εγω εκει.

Η ζεστη ειναι μια τρέλα μια παράνοια, εγω ειμαι κ υποτασικη, εχω κ αιματοκρίτη στα τάρταρα κ παλεύω να μην πεσω κατω...Οοοολα καλα θα πανε θετική σκέψη κ σε 2-3 μηνες να εχουμε αγκαλια τα μωράκια μας ♥️

@Marina84 αντε να τον καλοδεχτείς κ τον αντρουλη σου κ εύχομαι ολόψυχα με μισο πόνο!!!!!

@Mama2015 πολυ βολικό αυτο κ σημαντικό! Γιατι περα απο το οικονομικό ειναι κ εμπειρικό ξερεις τι θες κ τι οχι. Εγω κ δεν εχω τπτ απο πουθενά..καμια μου φιλη ή συγγενής δεν εχει προσφατα γεννήσει όποτε ακομα κ τα καλτσακια τα πηρα καινούργια!

Δεν πειραζει..Μ’αρεσει κιολας, πρωτη φορα χαλάω τοσα λεφτα κ λεω ΑΑΑΑΑΧ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ!!!! Χαχχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το Καλό Κορίτσια Μου....!!!

@Joy26 @Mama2015 @Marina84 @NickolVall 

Αυτό το καλοκαίρι θα είναι το πιο ζεστό για εμάς αλλά κ το πιο γλυκό....

Ας απολαύσουμε την Αναμονή...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ το παραμέληση λίγο το θεματάκι μας λόγω FB...

Ο καιρος περνάει τόσο γρήγορα... εγώ ειμαι στις 33w τωρα και εχω μείνει πολυ πίσω με τις ετοιμασίες.

Εχω ενα βαμμένο άδειο δωμάτιο. Η κούνια θα έρθει την αλλη βδομάδα και τα υπόλοιπα (αλλαξιερα, καλαθουνα, καρότσι..) θα τα πάρω απο τις κουμπάρες μου. Σκέφτομαι να πάρω και μια πολυθρόνα απο το ΙΚΕΑ. Δεν εχω κανει καθόλου ψώνια σε ρούχα, καλλυντικά ή πράγματα για μένα....

Ευτυχως αύριο ειναι η τελευταία μου μερα στη δουλεια και μετα ποιος νε κρατάει.... θα ξεχύθω στα μαγαζιά!! Τι μάρκα προτείνετε για καλλυντικά; Απο ποιο κατάστημα πήρατε ρουχαλάκια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ το παραμέληση λίγο το θεματάκι μας λόγω FB...

Ο καιρος περνάει τόσο γρήγορα... εγώ ειμαι στις 33w τωρα και εχω μείνει πολυ πίσω με τις ετοιμασίες.

Εχω ενα βαμμένο άδειο δωμάτιο. Η κούνια θα έρθει την αλλη βδομάδα και τα υπόλοιπα (αλλαξιερα, καλαθουνα, καρότσι..) θα τα πάρω απο τις κουμπάρες μου. Σκέφτομαι να πάρω και μια πολυθρόνα απο το ΙΚΕΑ. Δεν εχω κανει καθόλου ψώνια σε ρούχα, καλλυντικά ή πράγματα για μένα....

Ευτυχως αύριο ειναι η τελευταία μου μερα στη δουλεια και μετα ποιος νε κρατάει.... θα ξεχύθω στα μαγαζιά!! Τι μάρκα προτείνετε για καλλυντικά; Απο ποιο κατάστημα πήρατε ρουχαλάκια;;

Άντε με το καλο κοριτσι μου δεν πειράζει και εμεις τωρα ετοιμαζόμαστε. Φυσικά εμεις έχουμε ήδη παιδικό δωμάτιο και ρούχα λόγω οτι ειναι η δεύτερη κόρη μας αλλα και παλι έχουμε να βάψουμε σπίτι, να αλλάξουμε κρεβάτια κλπ. Κοιτα εγω απο καλλυντικά για το μωρο πήρα όλη τη σειρά της Weleda. Αφρόλουτρο σαμπουάν, κρεμα συγκαματος, αντηλιακό, αμυγδαλέλαιο για να μην κάνει κολικούς, λάδι θηλασμού για εμενα κλπ μόνο κρεμα σώματος δεν πήρα γιατι καλοκαιριάτικα δν θελω να βάζω, και στην πρώτη μου δεν έβαζα πολυ.. για εμενα εκτός απο λάδι θηλασμού πήρα και κρεμα για τις θηλές την medela purelan 100, ενα oxisept που ειναι σαν μπεταντιν για πλύσεις μετα τον τοκετό, και για το νινι ενα cetavlon βαμμα για την περιποίηση του αφαλού(σε αυτο ρωτάς τον παιδίατρο) όπως και αποστειρωμένες γάζες. Ρουχαλάκια είχα πάρει τοτε κάποια απο τα mothercare και κάποια αλλα απο ενα ηλεκτρονικό κατάστημα ή και στα λητω εχει ωραια και καλα. Αν και να σου πω την αλήθεια είτε της mothercare, είτε λητω, είτε no name εμενα το ίδιο καλα μου βγήκαν, και μου κράτησαν σαν καινούργια και για την δεύτερη ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω @Mama2015!! ❤️ Τι καλά να παίρνεις πληροφοριες απο μια έμπειρη δεύτερομανούλα!! 

Και μετα ειναι και τόσα αλλα που πρεπει να πάρουμε: μπανάκι, μαρσιπο, ίσως κανα 2 μπιμπερό σε περίπτωση που δεν προχωρήσει ο θηλασμός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

Ευχαριστω @Mama2015!! ❤️ Τι καλά να παίρνεις πληροφοριες απο μια έμπειρη δεύτερομανούλα!! 

Και μετα ειναι και τόσα αλλα που πρεπει να πάρουμε: μπανάκι, μαρσιπο, ίσως κανα 2 μπιμπερό σε περίπτωση που δεν προχωρήσει ο θηλασμός... 

Τίποτα κοριτσι μου και εγω τοτε δεν είχα καθοδήγηση και έπαιρνα οτι μου πλάσαραν τα μαγαζιά!!!!! Μαρσιπο πληροφοριακά μην πάρεις πριν γεννήσεις και μπιμπερό πάρε 2, ενα 150μλ γυάλινο και ενα 230μλ πλαστικό. Μαρσιπο λέω μην πάρεις γιατι ανάλογα αν θα θηλάσεις ή οχι εχει αντίστοιχο σχήμα. Το ενα ειναι το κλασικό μαρσιπο και το αλλο ειναι τύπου sling αν το γράφω σωστά, που ειναι για να θηλάζει το μωράκι! Οπότε καλυτερα να γεννήσεις και μετα παίρνεις οποίο σου ταιριάξει! Σχετικά με τα μπουκάλια, επειδή παλι δεν ξέρεις πάρε ενα γυάλινο των 150μλ μικρουλι και σε περίπτωση που δεν θηλασεις μετα παίρνεις και αλλα (λόγω και καλοκαιριού αλλα και γενικά, αν περισσεύει γάλα θα το πετάς μετα τα 10λεπτα γιατι χαλάει και το ξανά πλένεις, αποστειρωμένες και έτοιμο. Μεχρι να πάρεις και αλλα ή να ζητήσεις απο τον σύζυγο να σου φέρει). Αλλα αν θηλασεις απλά αυτο θα το εχεις για το νερό-τσάι που θα πίνετε απο τον 4ο μηνα και μετα το 6μηνο που θα θέλει να πιάνει μόνο του το νερό κλπ πίστεψε με ΜΟΝΟ τα πλαστικά θα σωθούν!!!!!!!!! Εγω τοτε είχα πάρει 3μικρα και 3 μεγάλα και αυτη τη στιγμή μου εχει μείνει ενα μικρουλι 150μλ και αυτο με το ζόρι και ολα τα αλλα ειναι πλαστικά! 

Ααααα πολυ σημαντικό! Πάρε 2 πιπίλες ΜΟΝΟ! 1ον αν θηλασεις, δεν μπορεις να δωσεις πιπίλα λόγω πιθανής σύγχυσης θηλών(και δεν το θελεις πίστεψε με) και 2ον απ την στιγμή που θα γεννήσεις θα έρχονται πακετάκια απο τις εταιρίες με παμπερς και πιπίλες!!! Αλλα σαν μάρκα θα έλεγα οτι η κόρη μου τωρα που ειναι 3 και ΝΑΙ ακομα παίρνουμε πιπίλα, τις εχουν μείνει μια AVENT και μια MAM απο την μέρα που γεννήθηκε! Για αυτο και εγω τωρα πήρα 2 AVENT μόνο!!!!

α και ενα αλλο. Συνήθως με τα καρότσια δίνουν και τσάντα αλλαξιερα, αλλα ειναι τοοοοσο μικρή. Να διαλέξεις μια μεγάλη γιατι σκέψου οτι εκει θα κουβαλάς τα παααντα όπως, παμπερς, μωρομαντιλα, σελτεδακια για να το αλλάξεις στο καρότσι ή το αμάξι, δεύτερο φανελάκι, δεύτερο φορμάκι, ζακετουλα, καλτσακια σε περίπτωση που βγάλει ψυχρά ή το αντίθετο, σαλιαρες, κρεμα συγκαματος, αντηλιακό, κουτάκια με πιπίλες και αν δεν θηλασεις θα εχεις έξτρα 2 μπιμπερό, θερμό και δοσομετρητη φαγητό και ενα μπουκάλι νερό να μπορεις να ξεπλένεις τα μπουκάλια που έδωσες γάλα!!!! Σε κάλυψε?? Χαχα

και μην βάζεις κρεμα συγκαματος συνέχεια. Προτίμησε μια μικρή και ακριβή με λίγα χημικά. Δεν υπάρχει καλύτερο απο το τρεχούμενο νερό. Μόλις θα βγάζεις την πάνα, βάλτο κάτω απο την βρύση με ζεστό νερακι ίσα να βραχεί το ποπουδακι του και μετα βάλε παμπερς, και αααν κάποια στιγμή δεις παααρα πολυ κοκκινίλα, τοτε βάλε λίγη κρεμα!!!  

Ειπα όσα θυμάμαι, οτιδήποτε αλλο μακάρι να μπορω να βοηθήσω ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, έχτε δίκιο ψιλοχαθήκαμε εδώ λόγω fb... Εγώ είμαι 30+2 σήμερα, πήγαμε προχθές στο γιατρό η μπέμπα είναι 1,5 κιλό, όλες οι μετρήσεις καλά, εκτός από την περίμετρο του κεφαλιού που ναι μεν είναι στα φυσιολογικά όρια, αλλά είναι στα ανώτερα φυσιολογικά και μεγάλωσε κάπως περισσότερο από το σώμα από την τελευταία φορά, αλλά ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ, απλώς θα το παρακολουθήσουμε, μπορεί να είναι και επειδή είναι το κεφάλι επάνω και οι μετρήσεις να μην είναι τόσο ακριβείς. Επίσης 29-6 κλείσαμε για το doppler οπότε εκεί οι μετρήσεις θα δείξουν ακριβώς... Έχει τύχει σε καμία να γνωρίζει ανάλογη κατάσταση, με αίσιο τέλος;

Κατα τ'άλλα έχουμε αγοράσει καρότσι 3 σε 1, λίκνο για συγκοίμιση το πρώτο εξάμηνο, κούνια, αλλαξιέρα, βάψαμε δωμάτιο, και κάποια φορμάκια και παιχνίδια έχουμε μαζέψει από δώρα κυρίως. Σε μιαμιση βδομάδα σταματάω τη δουλειά και θα αρχίσω να αγοράζω όλα τα μικροπράγματα, να πλένω τα πράγματά της καθώς και να κάνω γενική στο σπίτι.

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έχτε δίκιο ψιλοχαθήκαμε εδώ λόγω fb... Εγώ είμαι 30+2 σήμερα, πήγαμε προχθές στο γιατρό η μπέμπα είναι 1,5 κιλό, όλες οι μετρήσεις καλά, εκτός από την περίμετρο του κεφαλιού που ναι μεν είναι στα φυσιολογικά όρια, αλλά είναι στα ανώτερα φυσιολογικά και μεγάλωσε κάπως περισσότερο από το σώμα από την τελευταία φορά, αλλά ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ, απλώς θα το παρακολουθήσουμε, μπορεί να είναι και επειδή είναι το κεφάλι επάνω και οι μετρήσεις να μην είναι τόσο ακριβείς. Επίσης 29-6 κλείσαμε για το doppler οπότε εκεί οι μετρήσεις θα δείξουν ακριβώς... Έχει τύχει σε καμία να γνωρίζει ανάλογη κατάσταση, με αίσιο τέλος;

Κατα τ'άλλα έχουμε αγοράσει καρότσι 3 σε 1, λίκνο για συγκοίμιση το πρώτο εξάμηνο, κούνια, αλλαξιέρα, βάψαμε δωμάτιο, και κάποια φορμάκια και παιχνίδια έχουμε μαζέψει από δώρα κυρίως. Σε μιαμιση βδομάδα σταματάω τη δουλειά και θα αρχίσω να αγοράζω όλα τα μικροπράγματα, να πλένω τα πράγματά της καθώς και να κάνω γενική στο σπίτι.

Αυτά!

Άντε με το καλο σου εύχομαι.. δεν νομίζω να σημαίνει κατι κακό το οτι εχει μεγαλύτερο κεφαλάκι, και εγω έτσι γεννήθηκα είχα μια κεφάλα μεγάλη αλλα δεν εχω κατι χαχα πολλά μωράκια ειναι έτσι και μετα μεγαλώνουν μην αγχώνεσαι και έρχεται ισορροπία!! Θα εχει πολυ μυαλό φαίνεται ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@The Baby To Be Εγώ ρουχακια πηρα από nextdirect, h&m και jumbo... Όσο για καλλυντικά έχω πάρει βιολογικά (Earth friendly baby), σαν κρέμα αλλαγής πάνας θα χρησιμοποιώ κεραλοιφη και σε περίπτωση συγκάματος σπαθολαδο... 

@babybaby και η κόρη ενός φιλικου μας ζευγαριού είχε λίγο μεγάλο κεφαλακι και είναι μια χαρά υγιής και κουκλίτσα, απλά γεννήθηκε με καισαρικη... 

Κορίτσια εγώ πήγα γυναικολόγο σήμερα και τζίφος, με κοίταξε από κάτω και μου είπε ότι ο τραχηλος είναι πέτρα και δεν περνάει ούτε καρφίτσα...! Ήξερα βέβαια ότι ανατομικα είμαι "κλειστή" αλλά δεν έχω και συσπασεις ακόμα ☹️ εν τω μεταξύ του λέω τρομάρα μου ήθελα να γεννησω και χωρίς επισκληριδιο, εδώ με το δάχτυλο και τα είδα όλα και του εσφιγγα το μπράτσο χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 Ευχαριστω για τις αναλυτικές πληροφοριες!!!  Πιπίλα θα προσπαθήσω να μη δώσω καθόλου, ανεξαρτήτως του θηλασμού. Δεν ξέρω αν ειναι δυνατόν αυτο...

για την τσάντα αλλαξιερα καλά που το ανέφερες, δεν το σκέφτηκα καν οτι πρεπει να αγοράσω.... θα μου δώσει η κουμπαρά μου το καρότσι της inglesina το τριπλό, αλλα για την τσάντα δεν μου είπε τίποτα.... 

για το μαρσιπο βρήκα έναν συμπαθητικό στο Ίντερνετ. λέγεται ktan ή κάπως έτσι, και δεν έχει καθόλου χοντρά λουριά ή πλαστικά μέρη... αλλα διστάζω να πάω να τον πάρω τωρα με την κοιλιά, μήπως μου βγει μεγάλος. Άρα καλά λες, μάλλον θα το αφήσω για μετα...

@Marina84 για το σπαθολαδο εχω ακούσει κι εγώ οτι ειναι πολυ καλο! Ειναι μόνο για τα συγκαμματα ή έχει κι άλλες χρήσεις;;; Θα ψάξω κι αυτη τη σειρα βιολογικών που προτείνεις.

γενικα για τα καλλυντικά, απο τα δειγματα  που δοκιμασα πάνω μου μου άρεσαν τα chicco baby moments. Αλλα σε όσες μαμάδες το είπα, μου είπαν μακριά γιατι ειναι γεμάτα χημικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η The Baby To Be είπε:

@Mama2015 Ευχαριστω για τις αναλυτικές πληροφοριες!!!  Πιπίλα θα προσπαθήσω να μη δώσω καθόλου, ανεξαρτήτως του θηλασμού. Δεν ξέρω αν ειναι δυνατόν αυτο...

για την τσάντα αλλαξιερα καλά που το ανέφερες, δεν το σκέφτηκα καν οτι πρεπει να αγοράσω.... θα μου δώσει η κουμπαρά μου το καρότσι της inglesina το τριπλό, αλλα για την τσάντα δεν μου είπε τίποτα.... 

για το μαρσιπο βρήκα έναν συμπαθητικό στο Ίντερνετ. λέγεται ktan ή κάπως έτσι, και δεν έχει καθόλου χοντρά λουριά ή πλαστικά μέρη... αλλα διστάζω να πάω να τον πάρω τωρα με την κοιλιά, μήπως μου βγει μεγάλος. Άρα καλά λες, μάλλον θα το αφήσω για μετα...

@Marina84 για το σπαθολαδο εχω ακούσει κι εγώ οτι ειναι πολυ καλο! Ειναι μόνο για τα συγκαμματα ή έχει κι άλλες χρήσεις;;; Θα ψάξω κι αυτη τη σειρα βιολογικών που προτείνεις.

γενικα για τα καλλυντικά, απο τα δειγματα  που δοκιμασα πάνω μου μου άρεσαν τα chicco baby moments. Αλλα σε όσες μαμάδες το είπα, μου είπαν μακριά γιατι ειναι γεμάτα χημικά...

Ναι και εγω τα chicco έπαιρνα στην μεγάλη μου και το μετάνοιωσα!!!! Οχι οτι έπαθε κατι απευθείας αλλα όντως ειναι τιγκα χημικό!!! Τωρα πήρα τα weleda και για την μπεμπα και για την μεγάλη που ειναι βι9λογικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα ειμαι 32 εβδ ακριβώς και εδω και μια εβδομάδα Νοιώθω στα γεννητικά μου όργανα ας πούμε πόνο!! Πολυ πόνο!! Δεν μπορω να γυρισω το βράδυ πλευρό και φυσάω και βογγάω. Ειναι επειδή ανοίγω μου είπαν (στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το είχα καθόλου). Ξέρει καμία τι να κάνω να μην πονάω τόσο?????? Κάνω μπάνιο ζεστό και μουλιαζω μεσα γα να χαλαρώσω αλλα τίποτα!!!! Κανένα αλλο τιπ??????? Πονάει και καμία άλλη??????? ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα ειμαι 32 εβδ ακριβώς και εδω και μια εβδομάδα Νοιώθω στα γεννητικά μου όργανα ας πούμε πόνο!! Πολυ πόνο!! Δεν μπορω να γυρισω το βράδυ πλευρό και φυσάω και βογγάω. Ειναι επειδή ανοίγω μου είπαν (στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το είχα καθόλου). Ξέρει καμία τι να κάνω να μην πονάω τόσο?????? Κάνω μπάνιο ζεστό και μουλιαζω μεσα γα να χαλαρώσω αλλα τίποτα!!!! Κανένα αλλο τιπ??????? Πονάει και καμία άλλη??????? ??

Εγώ είχα ενοχλησεις αλλά περισσότερο σαν τσιμπηματα θα το περιεγραφα πάρα σαν πόνο και μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι κάτι φυσιολογικό... Αφού πονας τόσο έντονα καλύτερα να κάνεις μια ερώτηση στον γιατρό σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Marina84 είπε:

Εγώ είχα ενοχλησεις αλλά περισσότερο σαν τσιμπηματα θα το περιεγραφα πάρα σαν πόνο και μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι κάτι φυσιολογικό... Αφού πονας τόσο έντονα καλύτερα να κάνεις μια ερώτηση στον γιατρό σου... 

Την ρώτησα και μου λεει απο το άνοιγμα ειναι εφόσον έκανα και πρόσφατα εξέταση ούρων κλπ και ηταν ολα καθαρά, το νινι ειναι οκ άρα μόνο απο αυτ9 ειναι.. αλλα ποναω και δεν μπορω και να ξεκουραστώ γιατι εχω και την μεγάλη, οι δευτερομανουλες καταλαβαίνετε χαχαχα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marina84 είπε:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

Κοριτσάκι μου με το καλό να σου πάνε όλα καλα εύχομαι και να έχεις μια εύκολη γεννά!!! Το πρώτο μωράκι του καλοκαιριού έρχεται απο ώρα σε ώρα ☺️?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...