Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Ρε κορίτσια εγώ σπανακόπιτες που δεν τρώω απ' έξω γιατί εκτός από τα χορταρικά (που παρότι βρασμένα) τα φοβάμαι, φοβάμαι και το τυρί που έχουν; Δε ξέρω τι τυρί έχουν βάλει. Εμένα ο γιατρός φέτα μου έχει πει μόνο συσκευασμένη όχι χύμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Μαρίνα!!!εμείς πήγαμε τη Παρασκευή και είδαμε τη μπέμπα 1350γρ περίπου μας την έβγαλε αρκετά μεγάλη σε σχέση με την 1η μου κόρη τα βρήκε όλα καλά δόξα το Θεο απλά κορίτσια εγώ πέρασα δύσκολο ΣΚ...ΓΙΑΤΙ....ειχα πονόλαιμο από την Μ.Παρασκευη με αποτέλεσμα να μου γυρίσει σε λοίμωξη αναπνευστικού κ κάνω αερολιν κ πίνω κ ακουμεντιν οι εξετάσεις μου βγήκαν χάλια και με κοινή γνώμη Πνευμονολόγου κ γυναικολόγού άρχισα αγωγη...με βαριά καρδιά...αλλα από το πολύ βήχα νόμιζα θα γεννήσω....οποτε ήταν μονόδρομος ...να πάρω φάρμακα ..παω καλύτερα αλλά έχει πονέσει το κορμί μου από τον τόσο βηχα...ελπιζω τα νέα σας να είναι μόνο καλά !!!Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena28 είπε:

Γεια σου Μαρίνα!!!εμείς πήγαμε τη Παρασκευή και είδαμε τη μπέμπα 1350γρ περίπου μας την έβγαλε αρκετά μεγάλη σε σχέση με την 1η μου κόρη τα βρήκε όλα καλά δόξα το Θεο απλά κορίτσια εγώ πέρασα δύσκολο ΣΚ...ΓΙΑΤΙ....ειχα πονόλαιμο από την Μ.Παρασκευη με αποτέλεσμα να μου γυρίσει σε λοίμωξη αναπνευστικού κ κάνω αερολιν κ πίνω κ ακουμεντιν οι εξετάσεις μου βγήκαν χάλια και με κοινή γνώμη Πνευμονολόγου κ γυναικολόγού άρχισα αγωγη...με βαριά καρδιά...αλλα από το πολύ βήχα νόμιζα θα γεννήσω....οποτε ήταν μονόδρομος ...να πάρω φάρμακα ..παω καλύτερα αλλά έχει πονέσει το κορμί μου από τον τόσο βηχα...ελπιζω τα νέα σας να είναι μόνο καλά !!!Φιλάκια!!!

Ωχ βρε κορίτσι μου περαστικα σου και σιδερενια από εδώ και πέρα! Μπράβο που είναι όλα καλά με την μπουμπου!!! 1350? Πωπω μεγάλωσε το κορίτσι χαχα Θυμησε μου πότε έχεις ΠΗΤ; λογικά πρέπει να είμαστε κοντά... Εγώ ραντεβού την άλλη Πέμπτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικα σου @Rena28!!

Εμάς το ΣΚ μας ηταν αρκετά ήρεμο, ξεκουράστηκα αρκετά, άκουγα το μωρό και έκανα ατελείωτη έρευνα αγοράς στο Ίντερνετ. Ειναι βέβαια η ηρεμία πριν την καταιγίδα γιατι την αλλη βδομάδα αρχίζουμε βάψιμο και εργασίες στο σπιτι και προβλέπεται να γίνει χαμοοος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 28 και 4 ημέρων έχω πητ 05 Ιούλιου ..νομιζω εμείς είμαστε πολύ κοντά ...ειμαι καλύτερα αλλά ο βήχας ...βηχας...που θα πάει θα περάσει !!!η μικρή δόξα το Θεο είναι δραστήρια κ ειμαι ήρεμη γιατί δε σας κρύβω έχω τις τύψεις μου για την αντιβίωση αλλά δε γινόταν αλλιώς...θα έμπαινα νοσοκομείο με τόσο χαλί που είχα .!!!εσείς πως είστε κορίτσια οι περισσότερες θα έχετε κάνει και τη β επιπέδου !!περνάει ο καιρός γρήγορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena28 είπε:

Είμαι 28 και 4 ημέρων έχω πητ 05 Ιούλιου ..νομιζω εμείς είμαστε πολύ κοντά ...ειμαι καλύτερα αλλά ο βήχας ...βηχας...που θα πάει θα περάσει !!!η μικρή δόξα το Θεο είναι δραστήρια κ ειμαι ήρεμη γιατί δε σας κρύβω έχω τις τύψεις μου για την αντιβίωση αλλά δε γινόταν αλλιώς...θα έμπαινα νοσοκομείο με τόσο χαλί που είχα .!!!εσείς πως είστε κορίτσια οι περισσότερες θα έχετε κάνει και τη β επιπέδου !!περνάει ο καιρός γρήγορα!!!

Κοριτσι μου σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κοντευεις στο τέλος.. εγω έκανα β επιπέδου την προηγούμενη Τρίτη μετα το Πάσχα και ολα τελεια μας έκανε ενα καψόνι γιατι δεν καθόταν βολικά ώστε να δει η γιατρος την σπονδυλική στήλη και με έστειλε για περπάτημα και φάγαμε μια μέρα ολόκληρη.. παλι καλα σκέφτηκα και άφησα την κόρη μου στην γιαγιά μου γιατι φοβήθηκα οτι επειδή ηταν μεγάλη εξέταση δεν θα καθόταν και τελικά ανακουφιστικά έτσι.. εγω εχω ΠΗΤ 14/08 αλλα να ρωτήσω κατι που το είχα απορία και στην πρώτη εγκυμοσύνη.. εγω τωρα ειμαι στην 23 εβδομάδα ακριβώς, δηλαδή σε ποιον μηνα ειμαι?????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 με το καλο και σε σένα κοπέλα μου εισα ι 5ο προς 6ο κάποιοι θεωρούν 23η 6ο κάποιοι ακόμα 5ο...εγω δηλ που είναι 29η διανυω θεωρούμαι 7ος ...εγω δηλ αυτόν τον τρόπο υπολογίζω και 36η εβδ σημαινει έχεις μπει στον μήνα σ τον 9ο..αυτα...οπως και να χει αυτή τη φορά ο χρόνος περνάει νερό με ενα ακόμα παιδί πραγματικά για ποτέ θέλω ακόμα 2μιση μήνες περίπου δε το κατάλαβα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ υπολογίζω ότι αλλάζω μήνα κάθε 25 (λόγω ΠΗΤ 25/06) για να μη μπερδευομαι με τις εβδομάδες :) όντως Ρένα είμαστε πολύ κοντά, 10 μερούλες διαφορά... 

Ο ύπνος σας πως είναι; εγώ αργω πολύ να βολευτω και να κοιμηθώ το βράδυ και δεν κοιμάμαι ούτε τα μεσημέρια, υπνηλια μηδέν δλδ :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια ειπα να πεταχτώ να βοηθήσω λιγο με τους μήνες. Ο λογος που υπάρχει το μπέρδεμα ειναι γιατι 40 εβδομάδες δια 3 που ειναι τα τρίμηνα βγαζει 13,3. Αν υπολογιζαμε οτι καθε 4 βδομάδες αλλάζουμε μηνα θα ηταν 4*9= 36 μεχρι τις 40 θα έλειπε ενας μηνας. Οποτε καποιοι μηνες εχουν περισσότερες εβδομάδες για να βγαζουμε ακρη κ εμεις κ οι γιατροί. Πχ ο 3ος μηνας εχει 5 εβδομάδες 9η-13η ο 6ος 22η-26η ο 8ος 31η-35η και ο 9ος 36η-40. Ενω οι υπόλοιποι μήνες εχουν 4 βδομάδες. Ελπίζω να βγαζω νόημα γιατι και εγώ μεχρι να καταλάβω πως τα υπολογίζει η γιατρός και πως οι διαφορες εφαρμογές μου πηρε καιρο αλλα αυτο που σας λεω ειναι ο πιο συχνός τροπος υπολογισμού.

@Mama2015 εσυ εισαι μεσα στον 6ο και στην 27η βδομάδα θα τον κλείσεις και θα μπεις στον 7ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε? Φουσκώνουν οι κοιλίτσες σας?

Εγώ καλά, τρέχω με την δουλειά και την μικρή μου αλλά όλα καλά! 

Προχθές είδα και τον μπέμπη στον γιατρό...όλα καλά...810 γραμμάρια...λίγο πάνω από τον μέσο όρο αλλά δεν βαριέσαι...γερός να είναι!! 

Η κοιλιά μου δε (σε σύγκριση με την πρώτη εγκυμοσύνη μου) τεράστια!!!! Είμαι σαν 29 εβδομάδων και όχι 25...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

εγω εχω ΠΗΤ 14/08 αλλα να ρωτήσω κατι που το είχα απορία και στην πρώτη εγκυμοσύνη.. εγω τωρα ειμαι στην 23 εβδομάδα ακριβώς, δηλαδή σε ποιον μηνα ειμαι?????? 

Είμαστε μαζί.. Εχω πητ 15/08. Εισαι στον 5ο. Συμφωνα με τις εφαρμογες κινητου και τα του ιντερνετ μπορει να σαι γυρω στον 6-7. Συμφωνα με το γιατρο μου, ετσι οπως τα ξερει, ειναι ως εξης..

20-24 5ος, 24-28 6ος, 28-32 7ος, 32-36 8ος, 36-40 9ος. αυτά σύμφωνα με το γιατρο μου παντα και αυτα ακολουθω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 όντως πέρασαν πολυ γρήγορα οι μήνες στην πρώτη μου ηταν αιώνας και τωρα ποτέ πέρασαν χαμπάρι δεν πήρα.... 

@Marina84 και εγω δυσκολεύομαι αρκετά ειδικά τα μεσημέρια που κοιμόμαστε και οι 3 στο ίδιο κρεβάτι (παλι καλα που ειναι μεγάλο) και εχω και τα μαξιλάρια μου ενα ανάμεσα στα πόδια ενα αγκαλια και ενα στη πλάτη ειμας5ε στριμωχτα. Αλλα το βράδυ επειδή η μικρή ξυπνάει τουλαχιστον 2 φορές για να ζητήσει πιπίλα κα8 πρεπει να σηκωθώ να παω στο κρεβάτι της και μετα θελω και τουαλέτα(2ο στέκι έγινε) και μετα και λιγ9 νερό και μετα άντε στο κρεβάτι να βολέψω τα μαξιλάρια και την κοιλιά και αααααστο........

@Μπλε δεν μπορούσες να το πεις αναλυτικότερα το κατάλαβα.... γιατι παντα οταν με ρωτάνε κολλάω και απαντάω σε εβδομάδες και λέω θα με κοροϊδεύουν κιόλας.....

@elenian με το καλο κοριτσι μου.. τι φύλο περιμένετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 περιμένω κοριτσακι. Το πεωτο μου παιδάκι ειναι αγορι. Ελπίζω να τα πάνε καλα. 

Κοριτσια μου με πεθαίνει η μέση. Σαν οσφυαλγία. Καμια βοήθεια; Παίρνω κανα ντεπον που και που και βάζω και μια θερμαντική κρέμα που μου σύστησε ο δόκτωρ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2018 at 4:14 ΜΜ, ο/η elenian είπε:

@Mama2015 περιμένω κοριτσακι. Το πεωτο μου παιδάκι ειναι αγορι. Ελπίζω να τα πάνε καλα. 

Κοριτσια μου με πεθαίνει η μέση. Σαν οσφυαλγία. Καμια βοήθεια; Παίρνω κανα ντεπον που και που και βάζω και μια θερμαντική κρέμα που μου σύστησε ο δόκτωρ. 

Ποια κρέμα??? Εχω τεράστιο θέμα με την μέση μου και εγω..πριν την εγκυμοσύνη έβαζα εμπλαστρα αλλα τωρα δεν μπορω να βάλω τίποτε και δεν με ανακουφίζει το μασάζ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Ποια κρέμα??? Εχω τεράστιο θέμα με την μέση μου και εγω..πριν την εγκυμοσύνη έβαζα εμπλαστρα αλλα τωρα δεν μπορω να βάλω τίποτε και δεν με ανακουφίζει το μασάζ...

Την erythro forte. Ειναι συμβατη στην εγκυμοσυνη ειναι πολυ καλη! Και ελληνικο προιον. Τη βαζω δυο μερες τωρα και ειδα διαφορα. Την απλωνω με μασαζ και μετα κραταω ζεστο το σημειο εκεινο.. Κι οταν κανω ντουζ αφηνω το ζεστο νερο πανω στη μεση για μερικα λεπτα. Με ανακουφιζει πολυ.. Παρτη την κρεμα αφοβα ομως ρωτα και τον γιατρο μη σε παρω στο λαιμο μου.. Οκ?  Μου το πε και ο φαρμακοποιος οτι κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοιλιτσες! Πως είστε;; πολύ ησυχία έπεσε! Εγώ την Πέμπτη έχω επιτέλους γιατρό μετά από 3 εβδομάδες και την ίδια μέρα μπαίνω στον 8ο :) οπότε μετά μάλλον θα πάνε ανά 2 εβδομάδες τα ραντεβού... Σήμερα παρέλαβα και τα πρώτα ρουχακια της μπεμπας που πήρα από ένα ξενο site την Πέμπτη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από ποιότητα και από τιμή... 

Αυτά τα νέα μου :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Πάει και η β επιπέδου!!! Όλα καλά και σε εμάς, δόξα τω Θεώ, η μπεμπούλα χαίρει άκρας υγείας!!! Κλείδωσε και το φύλο!! Όλα καλά ευτυχώς! Είμαστε 577 ολόκληρα γραμάρια! Και ο γιατρός μας έβγαλε και 3D φωτογραφίες και είμαστε κουκλάρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marina84 είπε:

Γειά σας κοιλιτσες! Πως είστε;; πολύ ησυχία έπεσε! Εγώ την Πέμπτη έχω επιτέλους γιατρό μετά από 3 εβδομάδες και την ίδια μέρα μπαίνω στον 8ο :) οπότε μετά μάλλον θα πάνε ανά 2 εβδομάδες τα ραντεβού... Σήμερα παρέλαβα και τα πρώτα ρουχακια της μπεμπας που πήρα από ένα ξενο site την Πέμπτη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από ποιότητα και από τιμή... 

Αυτά τα νέα μου :D

Από ποιο site αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Πως πάτε...εγώ παιδεύομαι εδώ και λίγες μέρες με συσπάσεις τα βράδια και τον μπέμπη που κλωτσάει τόσο δυνατά που πονάω κάποιες φορές. Υπομονή...3 μήνες έμειναν...αχ πόσο μου αρέσουν αυτοί οι μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό! Όλα καλά μου είπε, υγιέστατο, ο πλακουντας αγεραστος, τα αμνιακα μια χαρά και το βάρος 1780...  είδαμε και τα μαλλιά της  ? ντοπλερ είπε να μην κάνω γτ μου κάνει αυτός κάθε φορά... Και επίσης σιγά σιγά θέλουμε να νιώθω πετρώματα λέει σε διάφορα σημεία της κοιλιάς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είχε ή έχει καμία συσπάσεις?

26 εβδομάδων και ξεκίνησαν εδώ και λίγες μέρες τα βράδια που γυρίζω σπίτι. Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση, να κόψω το περπάτημα για λίγες μέρες και μου έδωσε και μαγνήσιο.

Καμία με εμπειρία σχετική?

Να αναφέρω ότι στην κόρη μου είχα κάτι λίγες συσπάσεις στον 9ο μόνο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γεια σας κ απο εμένα, σας παρακολουθούσα αραιά κ που αλλα κανουμε μια ψιλοανακαινιση σπιτι κ εχω περιορισμένο χρονο ξεκούρασης το τελευταιο 10ημερο.

χτες κάναμε β επιπέδου, ειμαστε 527γραμμαρια με τράχηλο 31. Ηδη τις τελευταίες 3 μέρες έχω αρχισει πια να νιώθω κ να ξεχωρίζω κανονικα τον μπέμπη κ τα χτυπήματα του. Ολα καλα μας ειπε ο γιατρός, για την ακρίβεια ειπε «άριστα» αλλα ρε κορίτσια οταν γύρισα σπιτι κ μιλησα με μια φιλη έγκυος κ αυτη στον 7ο μου ειπε πως ο δικός της γιατρός στην β επιπέδου της εκανε κ κολπικο υπέρηχο για τον τράχηλο. Εσας ;

@ditaki ξεκούραση, ξαπλα κ ολα θα πανε καλά μην αγχωνεσαι! Η αδερφή μου ειχε συσπάσεις απο τον 5ο κ με μαγνήσιο κ ξεκούραση γέννησε φυσιολογικά στην ωρα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...